Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • MS kraj plánuje v příštím roce rekordní investice
  • Sdílko bylo oceněno v soutěži Czechinvestu
  • Nový Jičín ví, jak bude hospodařit v roce 2022
  • Žáci z Horní Suché namalovali obecní kalendář
  • Bruntálský Petrin slaví 95. výročí založení

MS kraj plánuje v příštím roce rekordní investice

Moravskoslezský kraj bude v následujícím roce hospodařit s téměř 12 miliardami korun a v plánu má rekordní investice. Rozpočet je schodkový a jeho rozdíl bude hrazen z úvěrů a úspor. Nejvíce investic půjde do zdravotnictví.

11 miliard 993 milionů korun - to je rozpočet pro příští rok, který schválili zastupitelé Moravskoslezského kraje. Příjmy budou o 2 miliardy 700 milionů nižší a na schodek využije kraj úvěry a úspory.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Rozpočet je zpracován s využitím aktuálních odborných predikcí očekávaného růstu ekonomiky v České republice - predikce Ministerstva financí předpokládá růst HDP o 2 procenta. Vychází ze strategických dokumentů schválených krajským zastupitelstvem, zejména ze Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje na léta 2019 - 2027, a bude naplňovat programové prohlášení rady kraje Vize 2030." 

Kraj očekává po covidové recesi růst výkonnosti české ekonomiky a tím také vyšší příjmy ze sdílených daní. Proti loňsku by to mohlo být o asi 9 procent. V plánu jsou proto rekordní investice. 

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Kapitálové výdaje by měly přesáhnout 4,146 miliardy korun. Část tvoří výdaje na projekty spolufinancované z Evropské unie, ale díky investičnímu úvěru můžeme pokračovat i s investicemi z vlastních zdrojů. Nejvíce investic přes 0,629 miliardy korun půjde do zdravotnictví."

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Do sociální oblasti půjde v příštím roce více než 1 miliarda korun a co je nejdůležitější a je to velkým úspěchem této koalice, že se po 21 letech podařilo zahájit stavbu prvního domova pro seniory v rámci MS kraje." 

Největší část rozpočtu jde na provoz příspěvkových organizací 2, 8 miliard a na dopravu 2, 3 miliardy korun. Pro příští rok kraj také počítá s vyšším využitím úvěrů. Převážně budou tyto peníze sloužit na předfinancování evropských projektů. 

---

Sdílko bylo oceněno v soutěži Czechinvestu

Porubská radnice si připsala velký úspěch. Za projekt Sdílko, který probíhá co dva roky na různých místech obvodu, získala 3. místo v soutěži Czechinvestu s názvem Inspirativní region.

Na 200 obchodníků nejen z Poruby už se prezentovalo na Sdílku. Mnozí z nich díky tomuto projektu porubské radnice, který jim pomáhá se rozvíjet, nastartovali své podnikání. A právě Sdílko teď získalo 3. místo v soutěži Inspirativní region, kterou pořádá Czechinvest.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Už jsme uspořádali 3 ročníky Sdílka. Myslím si, že celkem úspěšné. Lidi si tento projekt oblíbili, protože se jedná v podstatě o moderní, netradiční prezentaci obchodníků v Porubě.”

Porota ocenila zejména soustavnou podporu obchodníků ze strany radnice.

Kamila Smutná, PR Sdílko: “Co se týče toho, co porotu nejvíc zaujalo, tak bylo to, že se té komunitě obchodníků věnujeme kontinuálně, že se jim věnujeme dlouhodobě a že jim pomáháme s tou propagací, což není na té městské úrovni třeba běžné.”

Renáta Gebauerová, Písmodílna: “Díky akci Sdílko Poruba se nám určitě podařilo hodně zasáhnout tady lidi. Vědí, že tady jsme, že sem můžou chodit. Že jsou tu nejen kurzy nějaké, ale že takové akce jako jsou trhy a podobně tu mámě.”

Název Sdílko je složen ze dvou slov, a to sdílené kontejnery. Kromě prezentace obchodníků Sdílko nabízí i doprovodný program jako koncerty a workshopy. Své aktivity a projekty na něm představuje lidem i radnice.

---

Nový Jičín ví, jak bude hospodařit v roce 2022

Nový Jičín ví, s jakými financemi bude hospodařit v roce 2022. Rozpočet, který schválili zastupitelé, je schodkový, současně ve výdajích zahrnuje celou řadu investičních akcí. Jednou z největších bude oprava školního hřiště.

Rozpočet Nového Jičína na rok 2022 tvoří ve výdajích 956 milionů korun, příjmy jsou 779 milionů. Rozdíl pokryjí vlastní zdroje na účtech města a vloni přijatý investiční úvěr. V příštím roce tedy bude především pokračovat pět probíhajících staveb, například rekonstrukci bytového domu K Archivu na byty pro mladé. Asi největší nově zahájenou akcí bude revitalizace hřiště u Základní školy Dlouhá, a to za 26 milionů korun.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je šance, že i na tuto investici získáme dotace, je šance, nicméně jsme domluveni, že ji budeme realizovat i bez tohoto. Po dokončení bude hřiště k dispozici nejen škole, ale také veřejnosti, hlavně z blízkého sídliště Loučka.”

Další investice budou směřovat do revitalizace bytových domů a bytů v majetku města nebo do modernizace tepelného hospodářství.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nezanedbáváme ani projekční přípravu, v příštím roce nás čeká zpracování projektových dokumentací na vybudování lávky na ulici Novosady, druhá etapa regenerace sídliště Nerudova a dále projektové dokumentace v oblasti sportu, takže tenisová hala, měly by proběhnout architektonická soutěž na novou multifunkční halu Jičínka.”

Rozpočet také počítá s navýšenou částkou na programové dotace.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zde došlo k mírnému nárůstu podpory zapsaných spolků, neziskových organizací a sportovních oddílů, a to téměř o dva miliony korun. Celkově tedy město dává do programových dotací bezmála dvacet šest milionů korun.”

Dále město pokračuje i v podpoře “chytrých” technologií, zavede například Mobilní rozhlas.

---

Žáci z Horní Suché namalovali obecní kalendář

Každá obec vydává na další rok kalendář, na kterém se většinou podílejí profesionálové. Radnice v Horní Suché se ale rozhodla, že uspořádá soutěž, do které se zapojily děti.

Kalendář pro rok 2022 dostane v Horní Suché každá domácnost. V letošním roce se do jeho tvorby zapojili žáci z obou základních škol. A je škoda, že rok má jen dvanáct měsíců.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Kalendář vydáváme už od roku 2006 a v podstatě každý rok hledáme neustále témata. Že ty děti namalují tak krásné obrázky, tak si myslím, že to by se mělo v nějakých cyklech opakovat pořád.”

Obec odměnila všechny děti. Za titulní stranu byla hlavní cena, a to v hodnotě pěti tisíc korun.

Romana Zahradníková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: “Nápad je to krásný, myšlenka kalendáře s obrázky dětí z obou základních škol. Jsme to velice přivítali. Bylo velice složité vybírat, a proto jsme se rozhodli, vybírat obrázky anonymně a potom až bylo překvapení, kdo vyhrál.”

Izabela, oceněná školačka: "Napadlo mne to tak, že jsem přemýšlela o této zemi. Nakreslila jsem to podle toho, jak to tady vypadá."

Monika Dorota Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem: "Je to krásná iniciativa a navíc, protože jsme měli epidemickou situaci, tak všechny větší soutěže byly zrušeny a já si myslím, že děti přišly o skoro všechno. Takže ne jen jsme měli soutěž, krásné ceny a ještě spoustu radosti.”

Obec zvažuje, že po otevření nové radnice by z obrázků uspořádala výstavu.

---

Bruntálský Petrin slaví 95. výročí založení

Téměř každá základní škola má jednu nebo více tříd v karanténě kvůli pozitivním testům některých žáků, učitelů či asistentů. I přesto se na bruntálském Petrinu za dodržení všech opatření pustili do oslav 95 let od svého založení. První chlapecký seminář zde začal působit již v roce 1926.

Oslavy výročí školy byly velmi pestré a účastnili se jich ve skupinách všichni žáci prvního i druhého stupně.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Já bych chtěla především poděkovat svým kolegům, našim vyučujícím za to, že i v těchto podmínkách nelehkých dokázali zorganizovat velmi propracovaný projekt.“

Všechny akce oslav byly motivovány významným výročím.

Blanka Hrušková, organizátorka oslav: „Takže v matematice třeba počítají zastavěnou plochu školy, v češtině mají slohovou práci, kde mají příběh.“

Nikola Machů, učitelka, spoluorganizátorka: „Děti tady pracovaly s ozoboty, kdy musely nejprve rozluštit kódy, potom najít rasu a následně zapsat.“

Anketa, žáci školy: „Tohle jsou texty o naší škole, jsou v angličtině a my jsme to měli seřadit podle toho správného zadání.“

„Máme vypočítat různé informace o naší škole, jako například kolik je tam počet schodů nebo obvod kruhu v atriu.“

„Tady vyrábíme cestu pro robota, aby se dostal z roku 1926 do roku 2021.“

Celé oslavy mapovali i školní youtubeři a zaznamenali průběh všech akcí.

Michal Dufek, učitel, organizátor: „Chceme uběhnout 95 kilometrů společně celá škola, potřebujeme 1550 kol kolem tělocvičny.“

Anketa, žáci školy: „Já jsem uběhl třináct kol.“

„Já zase deset.“

Budova Petrina je dnes centrem vzdělávání. Sídlí zde základní a mateřská škola, středisko volného času i městská knihovna.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
16. prosince 2021, 16:00

MS kraj plánuje v příštím roce rekordní investice

Moravskoslezský kraj bude v následujícím roce hospodařit s téměř 12 miliardami korun a v plánu má rekordní investice. Rozpočet je schodkový a jeho rozdíl bude hrazen z úvěrů a úspor. Nejvíce investic půjde do zdravotnictví.

11 miliard 993 milionů korun - to je rozpočet pro příští rok, který schválili zastupitelé Moravskoslezského kraje. Příjmy budou o 2 miliardy 700 milionů nižší a na schodek využije kraj úvěry a úspory.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Rozpočet je zpracován s využitím aktuálních odborných predikcí očekávaného růstu ekonomiky v České republice - predikce Ministerstva financí předpokládá růst HDP o 2 procenta. Vychází ze strategických dokumentů schválených krajským zastupitelstvem, zejména ze Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje na léta 2019 - 2027, a bude naplňovat programové prohlášení rady kraje Vize 2030." 

Kraj očekává po covidové recesi růst výkonnosti české ekonomiky a tím také vyšší příjmy ze sdílených daní. Proti loňsku by to mohlo být o asi 9 procent. V plánu jsou proto rekordní investice. 

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Kapitálové výdaje by měly přesáhnout 4,146 miliardy korun. Část tvoří výdaje na projekty spolufinancované z Evropské unie, ale díky investičnímu úvěru můžeme pokračovat i s investicemi z vlastních zdrojů. Nejvíce investic přes 0,629 miliardy korun půjde do zdravotnictví."

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Do sociální oblasti půjde v příštím roce více než 1 miliarda korun a co je nejdůležitější a je to velkým úspěchem této koalice, že se po 21 letech podařilo zahájit stavbu prvního domova pro seniory v rámci MS kraje." 

Největší část rozpočtu jde na provoz příspěvkových organizací 2, 8 miliard a na dopravu 2, 3 miliardy korun. Pro příští rok kraj také počítá s vyšším využitím úvěrů. Převážně budou tyto peníze sloužit na předfinancování evropských projektů. 

---

Sdílko bylo oceněno v soutěži Czechinvestu

Porubská radnice si připsala velký úspěch. Za projekt Sdílko, který probíhá co dva roky na různých místech obvodu, získala 3. místo v soutěži Czechinvestu s názvem Inspirativní region.

Na 200 obchodníků nejen z Poruby už se prezentovalo na Sdílku. Mnozí z nich díky tomuto projektu porubské radnice, který jim pomáhá se rozvíjet, nastartovali své podnikání. A právě Sdílko teď získalo 3. místo v soutěži Inspirativní region, kterou pořádá Czechinvest.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Už jsme uspořádali 3 ročníky Sdílka. Myslím si, že celkem úspěšné. Lidi si tento projekt oblíbili, protože se jedná v podstatě o moderní, netradiční prezentaci obchodníků v Porubě.”

Porota ocenila zejména soustavnou podporu obchodníků ze strany radnice.

Kamila Smutná, PR Sdílko: “Co se týče toho, co porotu nejvíc zaujalo, tak bylo to, že se té komunitě obchodníků věnujeme kontinuálně, že se jim věnujeme dlouhodobě a že jim pomáháme s tou propagací, což není na té městské úrovni třeba běžné.”

Renáta Gebauerová, Písmodílna: “Díky akci Sdílko Poruba se nám určitě podařilo hodně zasáhnout tady lidi. Vědí, že tady jsme, že sem můžou chodit. Že jsou tu nejen kurzy nějaké, ale že takové akce jako jsou trhy a podobně tu mámě.”

Název Sdílko je složen ze dvou slov, a to sdílené kontejnery. Kromě prezentace obchodníků Sdílko nabízí i doprovodný program jako koncerty a workshopy. Své aktivity a projekty na něm představuje lidem i radnice.

---

Nový Jičín ví, jak bude hospodařit v roce 2022

Nový Jičín ví, s jakými financemi bude hospodařit v roce 2022. Rozpočet, který schválili zastupitelé, je schodkový, současně ve výdajích zahrnuje celou řadu investičních akcí. Jednou z největších bude oprava školního hřiště.

Rozpočet Nového Jičína na rok 2022 tvoří ve výdajích 956 milionů korun, příjmy jsou 779 milionů. Rozdíl pokryjí vlastní zdroje na účtech města a vloni přijatý investiční úvěr. V příštím roce tedy bude především pokračovat pět probíhajících staveb, například rekonstrukci bytového domu K Archivu na byty pro mladé. Asi největší nově zahájenou akcí bude revitalizace hřiště u Základní školy Dlouhá, a to za 26 milionů korun.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je šance, že i na tuto investici získáme dotace, je šance, nicméně jsme domluveni, že ji budeme realizovat i bez tohoto. Po dokončení bude hřiště k dispozici nejen škole, ale také veřejnosti, hlavně z blízkého sídliště Loučka.”

Další investice budou směřovat do revitalizace bytových domů a bytů v majetku města nebo do modernizace tepelného hospodářství.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Nezanedbáváme ani projekční přípravu, v příštím roce nás čeká zpracování projektových dokumentací na vybudování lávky na ulici Novosady, druhá etapa regenerace sídliště Nerudova a dále projektové dokumentace v oblasti sportu, takže tenisová hala, měly by proběhnout architektonická soutěž na novou multifunkční halu Jičínka.”

Rozpočet také počítá s navýšenou částkou na programové dotace.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Zde došlo k mírnému nárůstu podpory zapsaných spolků, neziskových organizací a sportovních oddílů, a to téměř o dva miliony korun. Celkově tedy město dává do programových dotací bezmála dvacet šest milionů korun.”

Dále město pokračuje i v podpoře “chytrých” technologií, zavede například Mobilní rozhlas.

---

Žáci z Horní Suché namalovali obecní kalendář

Každá obec vydává na další rok kalendář, na kterém se většinou podílejí profesionálové. Radnice v Horní Suché se ale rozhodla, že uspořádá soutěž, do které se zapojily děti.

Kalendář pro rok 2022 dostane v Horní Suché každá domácnost. V letošním roce se do jeho tvorby zapojili žáci z obou základních škol. A je škoda, že rok má jen dvanáct měsíců.

Josef Žerdík, místostarosta Horní Suché: "Kalendář vydáváme už od roku 2006 a v podstatě každý rok hledáme neustále témata. Že ty děti namalují tak krásné obrázky, tak si myslím, že to by se mělo v nějakých cyklech opakovat pořád.”

Obec odměnila všechny děti. Za titulní stranu byla hlavní cena, a to v hodnotě pěti tisíc korun.

Romana Zahradníková, ředitelka ZŠ a MŠ Horní Suchá: “Nápad je to krásný, myšlenka kalendáře s obrázky dětí z obou základních škol. Jsme to velice přivítali. Bylo velice složité vybírat, a proto jsme se rozhodli, vybírat obrázky anonymně a potom až bylo překvapení, kdo vyhrál.”

Izabela, oceněná školačka: "Napadlo mne to tak, že jsem přemýšlela o této zemi. Nakreslila jsem to podle toho, jak to tady vypadá."

Monika Dorota Plášková, ředitelka ZŠ a MŠ s polským vyučovacím jazykem: "Je to krásná iniciativa a navíc, protože jsme měli epidemickou situaci, tak všechny větší soutěže byly zrušeny a já si myslím, že děti přišly o skoro všechno. Takže ne jen jsme měli soutěž, krásné ceny a ještě spoustu radosti.”

Obec zvažuje, že po otevření nové radnice by z obrázků uspořádala výstavu.

---

Bruntálský Petrin slaví 95. výročí založení

Téměř každá základní škola má jednu nebo více tříd v karanténě kvůli pozitivním testům některých žáků, učitelů či asistentů. I přesto se na bruntálském Petrinu za dodržení všech opatření pustili do oslav 95 let od svého založení. První chlapecký seminář zde začal působit již v roce 1926.

Oslavy výročí školy byly velmi pestré a účastnili se jich ve skupinách všichni žáci prvního i druhého stupně.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Já bych chtěla především poděkovat svým kolegům, našim vyučujícím za to, že i v těchto podmínkách nelehkých dokázali zorganizovat velmi propracovaný projekt.“

Všechny akce oslav byly motivovány významným výročím.

Blanka Hrušková, organizátorka oslav: „Takže v matematice třeba počítají zastavěnou plochu školy, v češtině mají slohovou práci, kde mají příběh.“

Nikola Machů, učitelka, spoluorganizátorka: „Děti tady pracovaly s ozoboty, kdy musely nejprve rozluštit kódy, potom najít rasu a následně zapsat.“

Anketa, žáci školy: „Tohle jsou texty o naší škole, jsou v angličtině a my jsme to měli seřadit podle toho správného zadání.“

„Máme vypočítat různé informace o naší škole, jako například kolik je tam počet schodů nebo obvod kruhu v atriu.“

„Tady vyrábíme cestu pro robota, aby se dostal z roku 1926 do roku 2021.“

Celé oslavy mapovali i školní youtubeři a zaznamenali průběh všech akcí.

Michal Dufek, učitel, organizátor: „Chceme uběhnout 95 kilometrů společně celá škola, potřebujeme 1550 kol kolem tělocvičny.“

Anketa, žáci školy: „Já jsem uběhl třináct kol.“

„Já zase deset.“

Budova Petrina je dnes centrem vzdělávání. Sídlí zde základní a mateřská škola, středisko volného času i městská knihovna.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-16-12-2021-16-00