Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nejvyšší stavební úřad by mohl sídlit v Ostravě
  • Lidé na Karvinsku zažili mimořádně silný otřes
  • Kontejnery na oleje v NJ nebudou, stačí separační dvůr
  • V Havířově zavedli odlehčovací službu pro postižené
  • Kafira pomáhá lidem se zrakovým postižením

Nejvyšší stavební úřad by mohl sídlit v Ostravě

Ostravu navštívila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, aby představila a vysvětlila změny ve stavebním zákoně. Ty by měly značně celé stavební řízení zrychlit. Primátor Tomáš Macura by si přál, aby nejvyšší stavební úřad sídlil v Ostravě.

Je všeobecně známé, že v naší zemi trvá vyřízení stavebního povolení neúnosně dlouho. Proto se chystá novela stavebního zákona. V těchto dnech objíždí zemi ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a o změnách diskutuje. V Ostravě ji primátor Tomáš Macura nabídl, aby nejvyšší stavební úřad sídlil zde: „Rádi bychom dosáhli toho, aby se připravovaný nejvyšší stavební úřad usídlil v Ostravě. Jako třetí největší město v republice ještě žádný centrální orgán státní správy nemáme.“

V současné době prý trvá vyřízení stavebního povolení asi 5 a půl roku. U silnic a dálnic dokonce i dvakrát déle. To by mělo skončit. "My to máme navrženo tak, aby byl jeden úřad, jedno povolení a do jednoho roku, to znamená ale včetně všech odvolání a přezkumů," řekla ministryně.

Ostrava připravované změny vítá. V rámci setkání navrhli její zástupci i některá vylepšení, která chtějí do vznikajícího zákona dostat.  „Plánujeme zastavět proluky ve městě a doplnit nutnou dopravní infrastrukturu, proto je pro nás změna stavebního zákona jedním ze zásadních kroků a podporujeme ji,“ potvrzuje náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

Podle primátora je důležité, aby už v budoucnu nemuseli obíhat úřady lidé, ale papíry. Ministryně slíbila, že se náměty bude zabývat. 

---

Lidé na Karvinsku zažili mimořádně silný otřes

Velmi silný důlní otřes zacloumal ve čtvrtek večer územím Karvinska. Tentokrát se země zachvěla především v Havířova a jeho okolí. Epicentrum bylo v lokalitě bývalého Dolu Dukla.

Důlní otřes se projevil večer před půl jedenáctou. 

Společnost OKD zatím neinformovala o tom, že by byly zasaženy důlní prostory některého z činných černouhelných dolů a zda tam došlo ke škodám či zranění horníků. Dá se předpokládat, že aktivována byla báňská záchranná služba, která vyjíždí po všech silnějších otřesech.

Zachvění pocítili lidé především v Karviné a okolí, ale mimořádně citelné bylo zachvění i v Havířově. 

Jak prokázala měření, epicentrum otřesu bylo v lokalitě bývalého černouhelného dílů Dukla v Havířově-Dolní Suché. Napětí v poddolované hornině se uvolnilo v hloubce 656 metrů. I proto byl záchvěv tak intenzivní právě v Havířově.

Někteří lidé našli na svých domech praskliny. V centru Havířova došlo k poškození vodovodního potrubí. Vodaři připustili, že havárii mohl způsobit právě posun zeminy při otřesu. 

Voda zalila ulice a chodníky poblíž křižovatky 1. Máje a Dlouhé třídy.

TV Polar bezprostředně po otřesu kontaktovalo několik lidí, kteří popisovali, jak otřes pocítili. "Bylo mi jasné, že šlo o důlní otřes. Zatřásl se celý dům. Hned jsem šel zkontrolovat, jestli nedošlo k nějakým škodám na zdivu," popsal muž z Prostřední Suché. 

“Rozhodně to není první otřes, který jsem zaznamenal. Tady v té oblasti se objevují takové drobné otřesy, ale ten včerejší v té půl jedenácté večer byl mimořádně silný. Takže jsem okamžitě prošel dům, jestli se neprojevily nějaké praskliny a bohužel jsou tady svislé prasklinky. Ten silný otřes se projevil tím, že zaprvé byly slyšet i skleničky a došlo v bytě k posunu nábytku, to v každém případě,” řekl obyvatel Prostřední Suché. 

“Tento otřes byl určitě silnější, než ty dřívější. Díval jsem se na televizi, už jsem pomaličku usínal, a najednou se všechno začalo hýbat. Nábytek se trošku zahýbal, skleničky se zachvěly. Bylo mi jasné, že na některé šachtě musel být otřes,” dodal muž z Dolní Suché.

Další pocity vyjadřovali lidé v komentářích na Facebooku. 

Důlní otřes zaznamenali lidé na Karvinsku i o několik hodin dříve. Došlo k němu po půlnoci. Také po tomto otřesu vyjela z ostravské základny báňská záchranná služba. Žádné zranění, nebo následky na důlních pracovištích nebyly hlášeny. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí. 

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Graf: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR

---

Kontejnery na oleje v NJ nebudou, stačí separační dvůr

Jak jsme už včera informovali, obce a města mají novou povinnost - zajistit místa, kde lze ukládat použité jedlé oleje a tuky z domácností. Samosprávy se s tímto úkolem smí vypořádat několika způsoby. Například v Novém Jičíně mohou lidé odevzdávat oleje na sběrných dvorech.

V Havířově nebo Orlové už lidé mohou delší dobu třídit použité jedlé oleje a tuky do speciálních sběrných nádob rozšířených po městech. V Novém Jičíně ale zvolili jinou cestu - možnost separace na sběrném dvoře.  

“Naše město to řeší už od roku 2016, kdy jsme je poprvé začali sbírat, a to na základě podnětu občanů. A myslím si, že se to vcelku daří, protože to množství olejů, které jsou ukládány ny sběrných dvorech, rostou,” uvedla Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín. 

V loňském roce už tu lidé odevzdali více než 730 kilogramů použitých olejů a tuků. 

“Máme na to speciálně určené sběrné nádoby. Lidé mohou oleje odevzdávat v PET lahvích. Pak tento odpad předáváme firmě, která má povolení z krajského úřadu nakládat s tímto druhem odpadu,” sdělila Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS Nový Jičín.

Město prozatím neplánuje zavádění speciálních nádob na oleje, které by byly rozmístěny přímo v ulicích. Důvodem jsou ekonomické náklady versus množství olejů, které domácnosti vyprodukují, a také přísné nároky na tuto separaci.

“Ten sběr je poměrně dost složitý z hlediska mísení druhů odpadů a pokud v těch kontejnerech skončí i něco jiného, tak potom už je to nebezpečný odpad a likvidace se platí v úplně jiné kategorii,” vysvětlila pracovnice odboru životního prostředí. 

Oleje z kuchyní jsou i po upotřebení kvalitní surovinou. Po vyčištění se hodí například pro výrobu biopaliv nebo maziv.

---

V Havířově zavedli odlehčovací službu pro postižené

Příspěvková organizace Santé v Havířově zavádí novou službu, takzvanou respitní péči. Rodiče mentálně postižených, mnohdy už dospělých dětí, to vítají všemi deseti.

Paní Jiřina Nevrlá z Havířova se celý život stará o svou mentálně postiženou dceru. Snaží se jí dát maximum. 32letá Hanka během dne navštěvuje denní stacionář Santé. Městská organizace nyní chce rodičům ještě více pomoci a zavádí odlehčovací službu. 

“Odlehčovací služby byla zřízena na žádost rodičů, opatrovníků, kteří poskytují celodenní péči o své blízké,” řekla ředitelka Santé Michaela Rosová.

Paní Nevrlá nyní bude moci například v klidu odjet na dovolenou, protože bude vědět, že je o dceru dobře postaráno.

“Pečovat každý den o takové dítě, je velmi náročné. My jsme využívali služeb v Ostravě, ale tam jsme dceru odvezli a celý týden tam byla bez kontaktu se svým okolím, kamarády,” řekla maminka Hanky Jiřina Nevrlá.

Respitní péči zajišťují také sociální služby města. Ta je ale určená zejména pro seniory.

“Tyto cílové skupiny úplně nejdou k sobě. Jsou to mladší lidé, senioři vyžadují jinou péči a jiný přístup,” řekl náměstkyně primátora Stanislava Gorecká (ANO).

Odlehčovací služba pro lidi s mentálním postižením starších patnácti let se nachází v domě s chráněným bydlením. Délka jednorázového pobytu nesmí přesáhnout patnáct dnů. Celkově ale během roku může jeden klient využít službu až na po dobu tří měsíců. 

---

Kafira pomáhá lidem se zrakovým postižením

Prožít život co možná nejvíce naplno pomáhá zrakově postiženým organizace Kafira. Působí hned v několika městech kraje. Ve Frýdku-Místku ji navštívil náš štáb, aby zjistil, co všechno nabízí.

Nezisková organizace Kafira byla založena v roce 2002. Pomáhá lidem s těžkým zrakovým postižením v jejich začlenění se do společnosti a na trh práce. Působí v několika městech Moravskoslezského kraje a jedním z nich je také Frýdek-Místek.

“Službu poskytujeme jak ambulantně, tak i terénně. V rámci sociální rehabilitace máme nácvikové kurzy, máme počítačové kurzy, důležitá je prostorová orientace a samostatný pohyb, vyučujeme braillovo písmo, desetihmatovou prstovou metodu, poskytujeme i základní sociální poradenství, kdy spolupracujeme s Úřadem práce, pomáháme uživatelům s vypisováním formulářů, docházíme s nimi do banky apod.,” popsala sociální pracovnice Gabriela Romanová.

Cílem organizace je pomoci uživatelům překonat a zvládnout jejich nepříznivé sociální situace a mimo jiné žít způsobem, který je ve společnosti považovány za běžný. K tomu v Kafiře pomáhá také speciální multismyslová místnost.

“Věnuje komplexní rozvoji lidí, kteří mají zachovalé zbytky zraku, nebo lidem zcela nevidomým. U lidí, kteří mají zachovalé zbytky zraku, se věnujeme rozvoji zbylých zrakových funkcí, snažíme se pracovat na zrakové diferenciaci, percepci celkové zrakové lokalizaci, věnujeme procvičování koordinace oko - ruka, spolupracujeme s ranou péčí, kdy se věnujeme dětem od sedmi let věku, a jsme takovou průvodcovskou organizací pro jejich rodiče a snažíme se koordinovat jejich spolupráci se školou, takže k této činnosti používáme naši multismyslovou místnost,” sdělila speciální pedagog Lenka Gurecká.

Jednou z uživatelů služeb Kafiry je i paní Jarmila Bednaříková.

“Když jsem se narodila, můj zrak nebyl stoprocentní, ale byl normální. Zvládala jsem počítač, pohybovala jsem se po městě jako každý jiný. Pak mě zaměstnali tady v Kafiře. Dělala jsem asistenci klientům, kdy jsem chodila za nimi domů, předváděla jim kompenzační pomůcky, vodila jsem je do obchodu, na úřady. A teď před pěti lety jsem přišla o zrak. Nyní to poznávám z druhé strany, jaké to je, když člověk je závislí na pomoci druhých,” řekla uživatelka služeb Kafiry Jarmila Bednaříková.

“Je velmi přínosné, že pro občany města působí na našem uzeKafiramí. Na tuto službu jsme již letos schválili finanční částku ve výši 350 tisíc korun z Programu na podporu a rozvoj sociálních služeb,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Podrobnější informace o organizaci Kafira zájemci najdou na webových stránkách .

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. ledna 2020, 16:00

Nejvyšší stavební úřad by mohl sídlit v Ostravě

Ostravu navštívila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, aby představila a vysvětlila změny ve stavebním zákoně. Ty by měly značně celé stavební řízení zrychlit. Primátor Tomáš Macura by si přál, aby nejvyšší stavební úřad sídlil v Ostravě.

Je všeobecně známé, že v naší zemi trvá vyřízení stavebního povolení neúnosně dlouho. Proto se chystá novela stavebního zákona. V těchto dnech objíždí zemi ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a o změnách diskutuje. V Ostravě ji primátor Tomáš Macura nabídl, aby nejvyšší stavební úřad sídlil zde: „Rádi bychom dosáhli toho, aby se připravovaný nejvyšší stavební úřad usídlil v Ostravě. Jako třetí největší město v republice ještě žádný centrální orgán státní správy nemáme.“

V současné době prý trvá vyřízení stavebního povolení asi 5 a půl roku. U silnic a dálnic dokonce i dvakrát déle. To by mělo skončit. "My to máme navrženo tak, aby byl jeden úřad, jedno povolení a do jednoho roku, to znamená ale včetně všech odvolání a přezkumů," řekla ministryně.

Ostrava připravované změny vítá. V rámci setkání navrhli její zástupci i některá vylepšení, která chtějí do vznikajícího zákona dostat.  „Plánujeme zastavět proluky ve městě a doplnit nutnou dopravní infrastrukturu, proto je pro nás změna stavebního zákona jedním ze zásadních kroků a podporujeme ji,“ potvrzuje náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

Podle primátora je důležité, aby už v budoucnu nemuseli obíhat úřady lidé, ale papíry. Ministryně slíbila, že se náměty bude zabývat. 

---

Lidé na Karvinsku zažili mimořádně silný otřes

Velmi silný důlní otřes zacloumal ve čtvrtek večer územím Karvinska. Tentokrát se země zachvěla především v Havířova a jeho okolí. Epicentrum bylo v lokalitě bývalého Dolu Dukla.

Důlní otřes se projevil večer před půl jedenáctou. 

Společnost OKD zatím neinformovala o tom, že by byly zasaženy důlní prostory některého z činných černouhelných dolů a zda tam došlo ke škodám či zranění horníků. Dá se předpokládat, že aktivována byla báňská záchranná služba, která vyjíždí po všech silnějších otřesech.

Zachvění pocítili lidé především v Karviné a okolí, ale mimořádně citelné bylo zachvění i v Havířově. 

Jak prokázala měření, epicentrum otřesu bylo v lokalitě bývalého černouhelného dílů Dukla v Havířově-Dolní Suché. Napětí v poddolované hornině se uvolnilo v hloubce 656 metrů. I proto byl záchvěv tak intenzivní právě v Havířově.

Někteří lidé našli na svých domech praskliny. V centru Havířova došlo k poškození vodovodního potrubí. Vodaři připustili, že havárii mohl způsobit právě posun zeminy při otřesu. 

Voda zalila ulice a chodníky poblíž křižovatky 1. Máje a Dlouhé třídy.

TV Polar bezprostředně po otřesu kontaktovalo několik lidí, kteří popisovali, jak otřes pocítili. "Bylo mi jasné, že šlo o důlní otřes. Zatřásl se celý dům. Hned jsem šel zkontrolovat, jestli nedošlo k nějakým škodám na zdivu," popsal muž z Prostřední Suché. 

“Rozhodně to není první otřes, který jsem zaznamenal. Tady v té oblasti se objevují takové drobné otřesy, ale ten včerejší v té půl jedenácté večer byl mimořádně silný. Takže jsem okamžitě prošel dům, jestli se neprojevily nějaké praskliny a bohužel jsou tady svislé prasklinky. Ten silný otřes se projevil tím, že zaprvé byly slyšet i skleničky a došlo v bytě k posunu nábytku, to v každém případě,” řekl obyvatel Prostřední Suché. 

“Tento otřes byl určitě silnější, než ty dřívější. Díval jsem se na televizi, už jsem pomaličku usínal, a najednou se všechno začalo hýbat. Nábytek se trošku zahýbal, skleničky se zachvěly. Bylo mi jasné, že na některé šachtě musel být otřes,” dodal muž z Dolní Suché.

Další pocity vyjadřovali lidé v komentářích na Facebooku. 

Důlní otřes zaznamenali lidé na Karvinsku i o několik hodin dříve. Došlo k němu po půlnoci. Také po tomto otřesu vyjela z ostravské základny báňská záchranná služba. Žádné zranění, nebo následky na důlních pracovištích nebyly hlášeny. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí. 

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Graf: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR

---

Kontejnery na oleje v NJ nebudou, stačí separační dvůr

Jak jsme už včera informovali, obce a města mají novou povinnost - zajistit místa, kde lze ukládat použité jedlé oleje a tuky z domácností. Samosprávy se s tímto úkolem smí vypořádat několika způsoby. Například v Novém Jičíně mohou lidé odevzdávat oleje na sběrných dvorech.

V Havířově nebo Orlové už lidé mohou delší dobu třídit použité jedlé oleje a tuky do speciálních sběrných nádob rozšířených po městech. V Novém Jičíně ale zvolili jinou cestu - možnost separace na sběrném dvoře.  

“Naše město to řeší už od roku 2016, kdy jsme je poprvé začali sbírat, a to na základě podnětu občanů. A myslím si, že se to vcelku daří, protože to množství olejů, které jsou ukládány ny sběrných dvorech, rostou,” uvedla Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín. 

V loňském roce už tu lidé odevzdali více než 730 kilogramů použitých olejů a tuků. 

“Máme na to speciálně určené sběrné nádoby. Lidé mohou oleje odevzdávat v PET lahvích. Pak tento odpad předáváme firmě, která má povolení z krajského úřadu nakládat s tímto druhem odpadu,” sdělila Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS Nový Jičín.

Město prozatím neplánuje zavádění speciálních nádob na oleje, které by byly rozmístěny přímo v ulicích. Důvodem jsou ekonomické náklady versus množství olejů, které domácnosti vyprodukují, a také přísné nároky na tuto separaci.

“Ten sběr je poměrně dost složitý z hlediska mísení druhů odpadů a pokud v těch kontejnerech skončí i něco jiného, tak potom už je to nebezpečný odpad a likvidace se platí v úplně jiné kategorii,” vysvětlila pracovnice odboru životního prostředí. 

Oleje z kuchyní jsou i po upotřebení kvalitní surovinou. Po vyčištění se hodí například pro výrobu biopaliv nebo maziv.

---

V Havířově zavedli odlehčovací službu pro postižené

Příspěvková organizace Santé v Havířově zavádí novou službu, takzvanou respitní péči. Rodiče mentálně postižených, mnohdy už dospělých dětí, to vítají všemi deseti.

Paní Jiřina Nevrlá z Havířova se celý život stará o svou mentálně postiženou dceru. Snaží se jí dát maximum. 32letá Hanka během dne navštěvuje denní stacionář Santé. Městská organizace nyní chce rodičům ještě více pomoci a zavádí odlehčovací službu. 

“Odlehčovací služby byla zřízena na žádost rodičů, opatrovníků, kteří poskytují celodenní péči o své blízké,” řekla ředitelka Santé Michaela Rosová.

Paní Nevrlá nyní bude moci například v klidu odjet na dovolenou, protože bude vědět, že je o dceru dobře postaráno.

“Pečovat každý den o takové dítě, je velmi náročné. My jsme využívali služeb v Ostravě, ale tam jsme dceru odvezli a celý týden tam byla bez kontaktu se svým okolím, kamarády,” řekla maminka Hanky Jiřina Nevrlá.

Respitní péči zajišťují také sociální služby města. Ta je ale určená zejména pro seniory.

“Tyto cílové skupiny úplně nejdou k sobě. Jsou to mladší lidé, senioři vyžadují jinou péči a jiný přístup,” řekl náměstkyně primátora Stanislava Gorecká (ANO).

Odlehčovací služba pro lidi s mentálním postižením starších patnácti let se nachází v domě s chráněným bydlením. Délka jednorázového pobytu nesmí přesáhnout patnáct dnů. Celkově ale během roku může jeden klient využít službu až na po dobu tří měsíců. 

---

Kafira pomáhá lidem se zrakovým postižením

Prožít život co možná nejvíce naplno pomáhá zrakově postiženým organizace Kafira. Působí hned v několika městech kraje. Ve Frýdku-Místku ji navštívil náš štáb, aby zjistil, co všechno nabízí.

Nezisková organizace Kafira byla založena v roce 2002. Pomáhá lidem s těžkým zrakovým postižením v jejich začlenění se do společnosti a na trh práce. Působí v několika městech Moravskoslezského kraje a jedním z nich je také Frýdek-Místek.

“Službu poskytujeme jak ambulantně, tak i terénně. V rámci sociální rehabilitace máme nácvikové kurzy, máme počítačové kurzy, důležitá je prostorová orientace a samostatný pohyb, vyučujeme braillovo písmo, desetihmatovou prstovou metodu, poskytujeme i základní sociální poradenství, kdy spolupracujeme s Úřadem práce, pomáháme uživatelům s vypisováním formulářů, docházíme s nimi do banky apod.,” popsala sociální pracovnice Gabriela Romanová.

Cílem organizace je pomoci uživatelům překonat a zvládnout jejich nepříznivé sociální situace a mimo jiné žít způsobem, který je ve společnosti považovány za běžný. K tomu v Kafiře pomáhá také speciální multismyslová místnost.

“Věnuje komplexní rozvoji lidí, kteří mají zachovalé zbytky zraku, nebo lidem zcela nevidomým. U lidí, kteří mají zachovalé zbytky zraku, se věnujeme rozvoji zbylých zrakových funkcí, snažíme se pracovat na zrakové diferenciaci, percepci celkové zrakové lokalizaci, věnujeme procvičování koordinace oko - ruka, spolupracujeme s ranou péčí, kdy se věnujeme dětem od sedmi let věku, a jsme takovou průvodcovskou organizací pro jejich rodiče a snažíme se koordinovat jejich spolupráci se školou, takže k této činnosti používáme naši multismyslovou místnost,” sdělila speciální pedagog Lenka Gurecká.

Jednou z uživatelů služeb Kafiry je i paní Jarmila Bednaříková.

“Když jsem se narodila, můj zrak nebyl stoprocentní, ale byl normální. Zvládala jsem počítač, pohybovala jsem se po městě jako každý jiný. Pak mě zaměstnali tady v Kafiře. Dělala jsem asistenci klientům, kdy jsem chodila za nimi domů, předváděla jim kompenzační pomůcky, vodila jsem je do obchodu, na úřady. A teď před pěti lety jsem přišla o zrak. Nyní to poznávám z druhé strany, jaké to je, když člověk je závislí na pomoci druhých,” řekla uživatelka služeb Kafiry Jarmila Bednaříková.

“Je velmi přínosné, že pro občany města působí na našem uzeKafiramí. Na tuto službu jsme již letos schválili finanční částku ve výši 350 tisíc korun z Programu na podporu a rozvoj sociálních služeb,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Podrobnější informace o organizaci Kafira zájemci najdou na webových stránkách .

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-01-2020-16-00