Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lidé na Karvinsku zažili mimořádně silný otřes
  • Nejvyšší stavební úřad by mohl sídlit v Ostravě
  • Výbuch domku ve Strahovicích zavinil zřejmě benzín
  • Kontejnery na oleje v NJ nebudou, stačí separační dvůr
  • Ondřej Kukrecht uspěl na MČR v plavání

Lidé na Karvinsku zažili mimořádně silný otřes

Velmi silný důlní otřes zacloumal ve čtvrtek večer územím Karvinska. Tentokrát se země zachvěla především v Havířova a jeho okolí. Epicentrum bylo v lokalitě bývalého Dolu Dukla.

Důlní otřes se projevil večer před půl jedenáctou. 

Společnost OKD zatím neinformovala o tom, že by byly zasaženy důlní prostory některého z činných černouhelných dolů a zda tam došlo ke škodám či zranění horníků. Dá se předpokládat, že aktivována byla báňská záchranná služba, která vyjíždí po všech silnějších otřesech.

Zachvění pocítili lidé především v Karviné a okolí, ale mimořádně citelné bylo zachvění i v Havířově. 

Jak prokázala měření, epicentrum otřesu bylo v lokalitě bývalého černouhelného dílů Dukla v Havířově-Dolní Suché. Napětí v poddolované hornině se uvolnilo v hloubce 656 metrů. I proto byl záchvěv tak intenzivní právě v Havířově.

Někteří lidé našli na svých domech praskliny. V centru Havířova došlo k poškození vodovodního potrubí. Vodaři připustili, že havárii mohl způsobit právě posun zeminy při otřesu. 

Voda zalila ulice a chodníky poblíž křižovatky 1. Máje a Dlouhé třídy.

TV Polar bezprostředně po otřesu kontaktovalo několik lidí, kteří popisovali, jak otřes pocítili. "Bylo mi jasné, že šlo o důlní otřes. Zatřásl se celý dům. Hned jsem šel zkontrolovat, jestli nedošlo k nějakým škodám na zdivu," popsal muž z Prostřední Suché. 

“Rozhodně to není první otřes, který jsem zaznamenal. Tady v té oblasti se objevují takové drobné otřesy, ale ten včerejší v té půl jedenácté večer byl mimořádně silný. Takže jsem okamžitě prošel dům, jestli se neprojevily nějaké praskliny a bohužel jsou tady svislé prasklinky. Ten silný otřes se projevil tím, že zaprvé byly slyšet i skleničky a došlo v bytě k posunu nábytku, to v každém případě,” řekl obyvatel Prostřední Suché. 

“Tento otřes byl určitě silnější, než ty dřívější. Díval jsem se na televizi, už jsem pomaličku usínal, a najednou se všechno začalo hýbat. Nábytek se trošku zahýbal, skleničky se zachvěly. Bylo mi jasné, že na některé šachtě musel být otřes,” dodal muž z Dolní Suché.

Další pocity vyjadřovali lidé v komentářích na Facebooku. 

Důlní otřes zaznamenali lidé na Karvinsku i o několik hodin dříve. Došlo k němu po půlnoci. Také po tomto otřesu vyjela z ostravské základny báňská záchranná služba. Žádné zranění, nebo následky na důlních pracovištích nebyly hlášeny. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí. 

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Graf: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR

---

Nejvyšší stavební úřad by mohl sídlit v Ostravě

Ostravu navštívila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, aby představila a vysvětlila změny ve stavebním zákoně. Ty by měly značně celé stavební řízení zrychlit. Primátor Tomáš Macura by si přál, aby nejvyšší stavební úřad sídlil v Ostravě.

Je všeobecně známé, že v naší zemi trvá vyřízení stavebního povolení neúnosně dlouho. Proto se chystá novela stavebního zákona. V těchto dnech objíždí zemi ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a o změnách diskutuje. V Ostravě ji primátor Tomáš Macura nabídl, aby nejvyšší stavební úřad sídlil zde: „Rádi bychom dosáhli toho, aby se připravovaný nejvyšší stavební úřad usídlil v Ostravě. Jako třetí největší město v republice ještě žádný centrální orgán státní správy nemáme.“

V současné době prý trvá vyřízení stavebního povolení asi 5 a půl roku. U silnic a dálnic dokonce i dvakrát déle. To by mělo skončit. "My to máme navrženo tak, aby byl jeden úřad, jedno povolení a do jednoho roku, to znamená ale včetně všech odvolání a přezkumů," řekla ministryně.

Ostrava připravované změny vítá. V rámci setkání navrhli její zástupci i některá vylepšení, která chtějí do vznikajícího zákona dostat.  „Plánujeme zastavět proluky ve městě a doplnit nutnou dopravní infrastrukturu, proto je pro nás změna stavebního zákona jedním ze zásadních kroků a podporujeme ji,“ potvrzuje náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

Podle primátora je důležité, aby už v budoucnu nemuseli obíhat úřady lidé, ale papíry. Ministryně slíbila, že se náměty bude zabývat. 

---

Výbuch domku ve Strahovicích zavinil zřejmě benzín

Jeden z nejnáročnějších zásahů hasičů v loňském roce následoval po výbuchu rodinného domku ve Strahovicích na Opavsku. V troskách zahynul jeden z jeho obyvatel. I když to nejprve vypadalo, že explodovala munice z druhé světové války, vyšetřovatelé nakonec jako příčinu určili výbuch hořlavé kapaliny.

Loni v srpnu otřásl obcí Strahovice na Opavsku mohutný výbuch. V troskách rodinného domku zahynul 28letý muž. Na místo byly vyslány desítky hasičských jednotek. Šlo o nejdelší zásah v loňském roce. Trval 4 dny a za tu dobu se u něj vystřídalo mnoho specialistů. Hasiči využili nejmodernější techniku. Neustále totiž hrozilo zřícení budovy a vyšetřovatelé se potřebovali podívat dovnitř. Navíc byla uvnitř i válečná munice. "první fáze zásahu byla velmi komplikovaná, protože statik nedoporučil jakoukoliv manipulaci s tělem postiženého uvnitř objektu," popisuje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček.

Muž, který zahynul v troskách, se zabýval sběrem válečných artefaktů pomocí detektoru kovu. Podle sousedů si občas přinesl domů i starou munici a tak si všichni mysleli, že mu bouchla pod rukama . Výsledky vyšetřování jsou proto překvapivé. "Vybouchly páry hořlavé kapaliny se vzduchem. V prostoru, kde bylo epicentrum výbuchu, bylo pomocí dronu nalezeno i několik kanystrů, ve kterých byla původně hořlavá kapalina," uvedl zástupce ředitele HZS MS kraje Radim Kuchař.

Muž zřejmě v suterénu manipuloval s benzínem a ten vytvořil společně se vzduchem třaskavou směs. Pak už stačila jen jiskra. I když byla uvnitř domu spousta munice, ta nakonec nevybuchla. Po konzultaci se statikem byl dům stržen speciálním hasičským záchranným útvarem z Hlučína. Škoda je 3 miliony korun. 

---

Kontejnery na oleje v NJ nebudou, stačí separační dvůr

Jak jsme už včera informovali, obce a města mají novou povinnost - zajistit místa, kde lze ukládat použité jedlé oleje a tuky z domácností. Samosprávy se s tímto úkolem smí vypořádat několika způsoby. Například v Novém Jičíně mohou lidé odevzdávat oleje na sběrných dvorech.

V Havířově nebo Orlové už lidé mohou delší dobu třídit použité jedlé oleje a tuky do speciálních sběrných nádob rozšířených po městech. V Novém Jičíně ale zvolili jinou cestu - možnost separace na sběrném dvoře.  

“Naše město to řeší už od roku 2016, kdy jsme je poprvé začali sbírat, a to na základě podnětu občanů. A myslím si, že se to vcelku daří, protože to množství olejů, které jsou ukládány ny sběrných dvorech, rostou,” uvedla Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín. 

V loňském roce už tu lidé odevzdali více než 730 kilogramů použitých olejů a tuků. 

“Máme na to speciálně určené sběrné nádoby. Lidé mohou oleje odevzdávat v PET lahvích. Pak tento odpad předáváme firmě, která má povolení z krajského úřadu nakládat s tímto druhem odpadu,” sdělila Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS Nový Jičín.

Město prozatím neplánuje zavádění speciálních nádob na oleje, které by byly rozmístěny přímo v ulicích. Důvodem jsou ekonomické náklady versus množství olejů, které domácnosti vyprodukují, a také přísné nároky na tuto separaci.

“Ten sběr je poměrně dost složitý z hlediska mísení druhů odpadů a pokud v těch kontejnerech skončí i něco jiného, tak potom už je to nebezpečný odpad a likvidace se platí v úplně jiné kategorii,” vysvětlila pracovnice odboru životního prostředí. 

Oleje z kuchyní jsou i po upotřebení kvalitní surovinou. Po vyčištění se hodí například pro výrobu biopaliv nebo maziv.

---

Ondřej Kukrecht uspěl na MČR v plavání

Šestnáctiletý plavec a odchovanec karvinských Kosatek Ondřej Kukrecht dosáhl v prosinci loňského roku svého největšího úspěchu v dosavadní plavecké kariéře. Na mistrovství České republiky se mu podařilo zvítězit ve dvou kategoriích a stal se tak dvojnásobným nejlepším plavcem v dorostenecké kategorii. Medailí domů celkově přivezl čtyři.

Šestnáctiletý plavec a odchovanec karvinských Kosatek Ondřej Kukrecht dosáhl v prosinci loňského roku svého největšího úspěchu v dosavadní plavecké kariéře. Na mistrovství České republiky se mu podařilo zvítězit ve dvou disciplínách - 200 metrů prsa a 50m prsa a stal se tak dvojnásobným nejlepším plavcem v dorostenecké kategorii. Celkově si domů ale odvezl medaile čtyři. V disciplíně 100 metrů prsa doplaval druhý a zlatá medaile mu patří i za štafetu 4x50 metrů. 

Pocity byly super, rodiče byli rádi, trenér byl spokojený s výsledkem, věděl, že mám natrénováno. Konečně jsem prodal to, co jsem celou dobu chtěl, já jsem si víc přát nemohl než první den získat první zlatou medaili. Užíval jsem si tu atmosféru a to, že jsem dokázal vyhrát,” prozradil Ondřej. 

Ondra je odchovanec karvinských Kosatek. Nyní je studentem druhém ročníku na Sportovním gymnáziu Dany a Emila Zátopkových Ostrava, jeho trenérem je Libor Kohut. Disciplína na dvě stě metrů, mu vyhovuje nejvíc, nejvíc si v ní také věřil.

  “Věděl jsem, že pokud chci urvat nějakou medaili, tak tam mám největší šanci a druhý den, mě ta padesátka překvapila a věděl jsem, že můžu dobře zaplavat i stovku a to se potvrdilo,” dodal. 

Na tomto mistrovství zaplaval Ondra i svůj osobní rekord, dvoustovku si zlepšil dokonce o šest sekund. Ondra si dal za cíl zaplavat limit ME, kterého by se rád  zúčastnil. Šance bude mít dvě, první už za půl roku, druhou pak za rok a půl. 

“Jsou tam kvalitní časy, ale s trenérem jsme si řekli, že tomu dáme co nejvíc,” uzavřel Ondra. 

Ondrovi budeme držet palce, stejně jako ve splnění jeho dalších snů a cílů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. ledna 2020, 17:00

Lidé na Karvinsku zažili mimořádně silný otřes

Velmi silný důlní otřes zacloumal ve čtvrtek večer územím Karvinska. Tentokrát se země zachvěla především v Havířova a jeho okolí. Epicentrum bylo v lokalitě bývalého Dolu Dukla.

Důlní otřes se projevil večer před půl jedenáctou. 

Společnost OKD zatím neinformovala o tom, že by byly zasaženy důlní prostory některého z činných černouhelných dolů a zda tam došlo ke škodám či zranění horníků. Dá se předpokládat, že aktivována byla báňská záchranná služba, která vyjíždí po všech silnějších otřesech.

Zachvění pocítili lidé především v Karviné a okolí, ale mimořádně citelné bylo zachvění i v Havířově. 

Jak prokázala měření, epicentrum otřesu bylo v lokalitě bývalého černouhelného dílů Dukla v Havířově-Dolní Suché. Napětí v poddolované hornině se uvolnilo v hloubce 656 metrů. I proto byl záchvěv tak intenzivní právě v Havířově.

Někteří lidé našli na svých domech praskliny. V centru Havířova došlo k poškození vodovodního potrubí. Vodaři připustili, že havárii mohl způsobit právě posun zeminy při otřesu. 

Voda zalila ulice a chodníky poblíž křižovatky 1. Máje a Dlouhé třídy.

TV Polar bezprostředně po otřesu kontaktovalo několik lidí, kteří popisovali, jak otřes pocítili. "Bylo mi jasné, že šlo o důlní otřes. Zatřásl se celý dům. Hned jsem šel zkontrolovat, jestli nedošlo k nějakým škodám na zdivu," popsal muž z Prostřední Suché. 

“Rozhodně to není první otřes, který jsem zaznamenal. Tady v té oblasti se objevují takové drobné otřesy, ale ten včerejší v té půl jedenácté večer byl mimořádně silný. Takže jsem okamžitě prošel dům, jestli se neprojevily nějaké praskliny a bohužel jsou tady svislé prasklinky. Ten silný otřes se projevil tím, že zaprvé byly slyšet i skleničky a došlo v bytě k posunu nábytku, to v každém případě,” řekl obyvatel Prostřední Suché. 

“Tento otřes byl určitě silnější, než ty dřívější. Díval jsem se na televizi, už jsem pomaličku usínal, a najednou se všechno začalo hýbat. Nábytek se trošku zahýbal, skleničky se zachvěly. Bylo mi jasné, že na některé šachtě musel být otřes,” dodal muž z Dolní Suché.

Další pocity vyjadřovali lidé v komentářích na Facebooku. 

Důlní otřes zaznamenali lidé na Karvinsku i o několik hodin dříve. Došlo k němu po půlnoci. Také po tomto otřesu vyjela z ostravské základny báňská záchranná služba. Žádné zranění, nebo následky na důlních pracovištích nebyly hlášeny. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí. 

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Graf: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR

---

Nejvyšší stavební úřad by mohl sídlit v Ostravě

Ostravu navštívila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, aby představila a vysvětlila změny ve stavebním zákoně. Ty by měly značně celé stavební řízení zrychlit. Primátor Tomáš Macura by si přál, aby nejvyšší stavební úřad sídlil v Ostravě.

Je všeobecně známé, že v naší zemi trvá vyřízení stavebního povolení neúnosně dlouho. Proto se chystá novela stavebního zákona. V těchto dnech objíždí zemi ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a o změnách diskutuje. V Ostravě ji primátor Tomáš Macura nabídl, aby nejvyšší stavební úřad sídlil zde: „Rádi bychom dosáhli toho, aby se připravovaný nejvyšší stavební úřad usídlil v Ostravě. Jako třetí největší město v republice ještě žádný centrální orgán státní správy nemáme.“

V současné době prý trvá vyřízení stavebního povolení asi 5 a půl roku. U silnic a dálnic dokonce i dvakrát déle. To by mělo skončit. "My to máme navrženo tak, aby byl jeden úřad, jedno povolení a do jednoho roku, to znamená ale včetně všech odvolání a přezkumů," řekla ministryně.

Ostrava připravované změny vítá. V rámci setkání navrhli její zástupci i některá vylepšení, která chtějí do vznikajícího zákona dostat.  „Plánujeme zastavět proluky ve městě a doplnit nutnou dopravní infrastrukturu, proto je pro nás změna stavebního zákona jedním ze zásadních kroků a podporujeme ji,“ potvrzuje náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

Podle primátora je důležité, aby už v budoucnu nemuseli obíhat úřady lidé, ale papíry. Ministryně slíbila, že se náměty bude zabývat. 

---

Výbuch domku ve Strahovicích zavinil zřejmě benzín

Jeden z nejnáročnějších zásahů hasičů v loňském roce následoval po výbuchu rodinného domku ve Strahovicích na Opavsku. V troskách zahynul jeden z jeho obyvatel. I když to nejprve vypadalo, že explodovala munice z druhé světové války, vyšetřovatelé nakonec jako příčinu určili výbuch hořlavé kapaliny.

Loni v srpnu otřásl obcí Strahovice na Opavsku mohutný výbuch. V troskách rodinného domku zahynul 28letý muž. Na místo byly vyslány desítky hasičských jednotek. Šlo o nejdelší zásah v loňském roce. Trval 4 dny a za tu dobu se u něj vystřídalo mnoho specialistů. Hasiči využili nejmodernější techniku. Neustále totiž hrozilo zřícení budovy a vyšetřovatelé se potřebovali podívat dovnitř. Navíc byla uvnitř i válečná munice. "první fáze zásahu byla velmi komplikovaná, protože statik nedoporučil jakoukoliv manipulaci s tělem postiženého uvnitř objektu," popisuje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček.

Muž, který zahynul v troskách, se zabýval sběrem válečných artefaktů pomocí detektoru kovu. Podle sousedů si občas přinesl domů i starou munici a tak si všichni mysleli, že mu bouchla pod rukama . Výsledky vyšetřování jsou proto překvapivé. "Vybouchly páry hořlavé kapaliny se vzduchem. V prostoru, kde bylo epicentrum výbuchu, bylo pomocí dronu nalezeno i několik kanystrů, ve kterých byla původně hořlavá kapalina," uvedl zástupce ředitele HZS MS kraje Radim Kuchař.

Muž zřejmě v suterénu manipuloval s benzínem a ten vytvořil společně se vzduchem třaskavou směs. Pak už stačila jen jiskra. I když byla uvnitř domu spousta munice, ta nakonec nevybuchla. Po konzultaci se statikem byl dům stržen speciálním hasičským záchranným útvarem z Hlučína. Škoda je 3 miliony korun. 

---

Kontejnery na oleje v NJ nebudou, stačí separační dvůr

Jak jsme už včera informovali, obce a města mají novou povinnost - zajistit místa, kde lze ukládat použité jedlé oleje a tuky z domácností. Samosprávy se s tímto úkolem smí vypořádat několika způsoby. Například v Novém Jičíně mohou lidé odevzdávat oleje na sběrných dvorech.

V Havířově nebo Orlové už lidé mohou delší dobu třídit použité jedlé oleje a tuky do speciálních sběrných nádob rozšířených po městech. V Novém Jičíně ale zvolili jinou cestu - možnost separace na sběrném dvoře.  

“Naše město to řeší už od roku 2016, kdy jsme je poprvé začali sbírat, a to na základě podnětu občanů. A myslím si, že se to vcelku daří, protože to množství olejů, které jsou ukládány ny sběrných dvorech, rostou,” uvedla Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín. 

V loňském roce už tu lidé odevzdali více než 730 kilogramů použitých olejů a tuků. 

“Máme na to speciálně určené sběrné nádoby. Lidé mohou oleje odevzdávat v PET lahvích. Pak tento odpad předáváme firmě, která má povolení z krajského úřadu nakládat s tímto druhem odpadu,” sdělila Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TS Nový Jičín.

Město prozatím neplánuje zavádění speciálních nádob na oleje, které by byly rozmístěny přímo v ulicích. Důvodem jsou ekonomické náklady versus množství olejů, které domácnosti vyprodukují, a také přísné nároky na tuto separaci.

“Ten sběr je poměrně dost složitý z hlediska mísení druhů odpadů a pokud v těch kontejnerech skončí i něco jiného, tak potom už je to nebezpečný odpad a likvidace se platí v úplně jiné kategorii,” vysvětlila pracovnice odboru životního prostředí. 

Oleje z kuchyní jsou i po upotřebení kvalitní surovinou. Po vyčištění se hodí například pro výrobu biopaliv nebo maziv.

---

Ondřej Kukrecht uspěl na MČR v plavání

Šestnáctiletý plavec a odchovanec karvinských Kosatek Ondřej Kukrecht dosáhl v prosinci loňského roku svého největšího úspěchu v dosavadní plavecké kariéře. Na mistrovství České republiky se mu podařilo zvítězit ve dvou kategoriích a stal se tak dvojnásobným nejlepším plavcem v dorostenecké kategorii. Medailí domů celkově přivezl čtyři.

Šestnáctiletý plavec a odchovanec karvinských Kosatek Ondřej Kukrecht dosáhl v prosinci loňského roku svého největšího úspěchu v dosavadní plavecké kariéře. Na mistrovství České republiky se mu podařilo zvítězit ve dvou disciplínách - 200 metrů prsa a 50m prsa a stal se tak dvojnásobným nejlepším plavcem v dorostenecké kategorii. Celkově si domů ale odvezl medaile čtyři. V disciplíně 100 metrů prsa doplaval druhý a zlatá medaile mu patří i za štafetu 4x50 metrů. 

Pocity byly super, rodiče byli rádi, trenér byl spokojený s výsledkem, věděl, že mám natrénováno. Konečně jsem prodal to, co jsem celou dobu chtěl, já jsem si víc přát nemohl než první den získat první zlatou medaili. Užíval jsem si tu atmosféru a to, že jsem dokázal vyhrát,” prozradil Ondřej. 

Ondra je odchovanec karvinských Kosatek. Nyní je studentem druhém ročníku na Sportovním gymnáziu Dany a Emila Zátopkových Ostrava, jeho trenérem je Libor Kohut. Disciplína na dvě stě metrů, mu vyhovuje nejvíc, nejvíc si v ní také věřil.

  “Věděl jsem, že pokud chci urvat nějakou medaili, tak tam mám největší šanci a druhý den, mě ta padesátka překvapila a věděl jsem, že můžu dobře zaplavat i stovku a to se potvrdilo,” dodal. 

Na tomto mistrovství zaplaval Ondra i svůj osobní rekord, dvoustovku si zlepšil dokonce o šest sekund. Ondra si dal za cíl zaplavat limit ME, kterého by se rád  zúčastnil. Šance bude mít dvě, první už za půl roku, druhou pak za rok a půl. 

“Jsou tam kvalitní časy, ale s trenérem jsme si řekli, že tomu dáme co nejvíc,” uzavřel Ondra. 

Ondrovi budeme držet palce, stejně jako ve splnění jeho dalších snů a cílů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-01-2020-17-00