Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • OZO rozdělí milion mezi zelené projekty
  • Infekční odd. Slezské nemocnice funguje i během rekonstrukce
  • Technické služby mají nové stroje na úklid obvodu
  • Největší park Nového JIčína se vrátí ke svým kořenům
  • Alej roku 2022 je v Bruntále na Uhlířském vrchu

OZO rozdělí milion mezi zelené projekty

Odpadová společnost OZO Ostrava vyhlásila další kolo výzvy na financování zelených projektů. Vybraným zájemcům rozdělí výtěžek z činnosti Reuse centra, kde se lidé zbavují nepotřebných, ale stále funkčních věcí a ty jsou pak nabízeny k dalšímu užívání.

Reuse centrum Ostrava si i za krátkou dobu svého fungování získalo velkou oblibu. Lidé jsou rádi, že své stále funkční věci nemusejí vyhazovat na skládku a navíc udělají radost jiným lidem, kteří si mohou levně nakoupit. Plní se tak konto veřejné sbírky. Za loňský rok se vybralo přes milion korun. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celý ten výtěžek jde do veřejné sbírky a veřejná sbírka je využita na nějakou smysluplnou věc. V tomto případě na zelené projekty." 

Peníze z výtěžku Reuse centra budou tedy stejně jako loni využity na zelené projekty. Tedy především na výsadbu a údržbu zeleně v Ostravě. 

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadatelem může být pouze organizace působící ve svozové oblasti OZO Ostrava, čili tam kde svážíme komunální odpady. Projekty se musí realizovat na území statutárního města Ostrava." 

V loňském roce OZO podpořilo 10 projektů částkou přesahující rovněž 1 milion korun. Jednalo se třeba o výsadbu květinových záhonů v Mariánských Horách a Zábřehu nebo parkovou úpravu prostoru před Vítkovickou radnicí.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadateli mohou být městské obvody, ale i neziskové organizace, nějaké spolky, školská zařízení apod." 

„Žádosti mohou uchazeči podávat do konce února prostřednictvím elektronického formuláře dostupného na webu ozoostrava.

---

Infekční odd. Slezské nemocnice funguje i během rekonstrukce

Infekční oddělení Slezské nemocnice se začíná vracet do opravených prostor. Rekonstrukce tady začala v létě a lůžkové oddělení muselo být přestěhováno. Ačkoliv stavební práce v části budovy ještě pokračují, lůžkové oddělení už tady funguje. Nyní je obsazeno především pacienty s chřipkou a koronavirem.

Rekonstrukce zastaralých rozvodů vody, elektroinstalace, tepla i odpadů pavilonu infekčního oddělení Slezské nemocnice zde od léta omezila provoz. Kvůli stavebním pracím lůžková část ještě nedávno sídlila v pavilonu interny. K dispozici tady bylo pouze 12 postelí. A tak náhlý nástup epidemie chřipky urychlil stěhování oddělení zpět.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „My jsme byli zvyklí, že v lednu a únoru byla chřipková epidemie nejvýraznější. Letos začala o dva měsíce dřív."

Přestože stavební práce tady ještě probíhají, oddělení už funguje. K dispozici je prozatím 40 lůžek, což jsou 4/5 původní kapacity.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Kdyby nebyla chřipka a covid-19, tak kapacita bohatě stačí. Nicméně v současné době tady máme dvě epidemie, které běží a které nás zásobují, tak ta kapacita nestačí. Musíme používat jiná oddělení k výpomoci.“

Mezi hospitalizovanými převládají pacienti s těžkým průběhem chřipky. Nemocných koronavirem je ve srovnání s loňskem výrazně méně. Převládající varianta omikron má totiž mírnější průběh. Do nemocnice se dostanou většinou jen pacienti, kteří mají jiná chronická onemocnění, jako je astma, plicní fibróza nebo srdeční poruchy.

Zvýšený nárůst respiračních onemocnění se netýká personálu. A to přesto, že na tom je Opavsko spolu s Ostravskem nejhůře v kraji.

Hana Hozová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice v Opavě: „Už od doby covidu se snažíme v maximální míře dodržovat ochranu úst a nosu. To platí také pro toto období respiračních nemocí.“

Aktuálně je na Opavsku hlášeno víc jak 2 600 případů akutních respiračních onemocnění na 100 000 obyvatel. Nemocnost tady během týdne poklesla o téměř 30%. Podle epidemiologů by se mohla začít situace v celém kraji pomalu zlepšovat.

---

Policisté loni v listopadu obvinili šest osob ve věku od 34 do 50 let, kteří pořídili zřejmě až 3 miliony kusů padělků cigaret zahraničních značek a 180 kg řezaného tabáku. Zboží následně distribuovali odběratelům. Způsobili škodu na spotřební dani okolo 11 milionů korun. Hrozí jim osm let za mřížemi.

Studenti Mendelova gymnázia v Opavě ve spolupráci s organizací Koridor EU pořádají 18. - 19. ledna sbírku humanitární pomoci. Vždy od 14,00 do 18,00 hodin budou dobrovolníci v malé tělocvičně Mendelova gymnázia v Opavě přebírat trvanlivé potraviny, teplé oblečení, přikrývky nebo zdravotnický materiál, který poputuje k lidem na Ukrajinu.

---

Technické služby mají nové stroje na úklid obvodu

Technické služby Ostrava-Jih rozšířily svůj vozový park. Radnice jim zakoupila dva nové stroje na úklid obvodu za více než 6 a půl milionů koru. Necelou třetinou na ně přispěl ostravský magistrát.

Do ulic Ostravy-Jihu dosud vyjížděly dva zametací stroje, které se staraly o čistotu v obvodu. Vzhledem k jeho velikosti to ale bylo málo. Teď k nim proto přibyly další dva.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Na zimu mají radlici a vzadu sypací zařízení na sůl a v létě mají kartáče, které jsou určeny na to, aby sbíraly drobné nečistoty, především prach z chodníků a cest. Tím, že jsou širší ty stroje než ty současné, tak můžou být nasazeny na širší chodníky i cesty a všechno posbírají.”

Oba stroje jsou vybaveny kamerami, aby řidiči měli lepší přehled, co se kolem děje.

Libor Pijaček, řidič, TSOJ: “Teď je připraven na zimní údržbu, bude to nasazeno když nasněží nebo když bude třeba mrznout a bude třeba solit. Do té solničky vleze zhruba půl tuny soli a bude to určitě lepší, výkonnější, modernější než to, co teď máme."

Od jara do podzimu pak stroje poslouží k čištění komunikací 3. a 4. tříd, veřejných prostranství a parkovišť.

Libor Pijaček, řidič, TSOJ: “Když se uklízí listí na podzim, tak jedete to vysypávat 6x, 8x, protože toho listí je hodně, kdežto když se zametá jenom prach, papírky a jiné drobnosti, tak 3x, 4x maximálně.”

Co se týká zimní údržby, tak Technické služby mají na starost Zábřeh, Bělský les a část Hrabůvky. Chodníky pak čistí v celém obvodu.

---

Největší park Nového JIčína se vrátí ke svým kořenům

Nejstarší park v Novém Jičíně, Smetanovy sady, projdou celkovou revitalizací. Rozdělena bude na několik etap. Jako první zde vznikne nová dětská herní zóna.

Smetanovy sady jsou nejstarší a současně největší park v Novém Jičíně. Dosud zde probíhaly jen spíše nahodilé nebo nezbytné úpravy. Proto radnice nechala zpracovat studii revitalizace, která by pojala park jako komplex a vrátila jeho podobu do doby vzniku.

Martin Materna, městský architekt: “My jsme chtěli po autorech, aby se na to podívali z hlediska vývoje toho parku, jak vznikal. To je sto let starý park, takže oni si zmapovali tu historii, že tam v části byl i hřbitov, jírovcová alej, bylo tam takové pravidelnější řešení a oni se to do toho snažili v některých částech parku vrátit.”

Uvnitř parku vznikne kruhová stezka, který všechny jeho části více propojí. Viditelnější bude i památník zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, který je tu tak trochu ukryt. A je zde navržen i nový objekt kavárny.

Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Mimo jiné před zahájení prací na této studii proběhla anketa mezi občany Nového Jičína, ve které byla poměrně byla poměrně hojná účast. Jako jedna z největších potřeb z ní vyplynulo vylepšení dětských prvků, respektive dětského hřiště.”

Rekonstrukce parku je plánována na několik let. Jako první letos vznikne projektová dokumentace dětského areálu a začne se s kácením asi 40 stromů, které jsou ve špatném zdravotním stavu. Nové budou vysázeny už s ohledem na připravovanou koncepci parku.

---

Policisté hledají svědky dopravní nehody. 11. ledna před 11 hodinou srazila červená Toyota Yaris na přechodu pro chodce na křižovatce ulic Provaznická a Dvouletky v Ostravě Hrabůvce muže. Sražený chodec utrpěl zranění a byl převezen do nemocnice. Pokud byste měli jakékoliv informace, které by vedly k objasnění nehody, ozvěte se na linku 158.

---

Alej roku 2022 je v Bruntále na Uhlířském vrchu

Již 12 rokem vyhlašuje spolek Arnika hlasovací soutěž o nejoblíbenější alej roku. Letos se po 8 letech titul konečně vrátil do MS kraje a v soutěži s velkým náskokem a ziskem 1041 hlasů zvítězila bruntálská lipová alej na Uhlířský vrch.

Lidé do letošní soutěže nominovali celkem 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů České republiky. Výsledky vyhlásila herečka a patronka celé ankety Petra Vojtková.

Petra Vojtková, herečka a patronka ankety: „Na prvním místě se umístil MS kraj s lipovou alejí na Uhlířském vrchu s počtem hlasů 1041. Lipová alej je stará přes 250 let, najdeme zde 262 stromů a on Uhlířský vrch je jedna z nejmladších vyhaslých sopek na českém území.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Město vynakládá nemalé finanční prostředky na údržbu lipové aleje a já jsem upřímně rád, že tyto finanční prostředky se zúročily a město se tak může prezentovat další svou atraktivitou. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří dali hlas naší aleji.“

Denisa Hronová, koordinátorka ankety: „Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Stromy přinášejí užitek přírodě i lidem. Nám pomáhají například tím, že omezují hluk ze silnic nebo omezují odnos zeminy z polí.“

Ankety se účastnilo celkem 7391 hlasujících. Posílali své hlasy, ale i fotografie do soutěže, jejíž výsledky budou vyhlášeny 26. ledna. Ve vítězné aleji proběhne také Alejová slavnost, její termín na jaře ohlásí koordinátorka celé ankety Denisa Hronová.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. ledna 2023, 17:00

OZO rozdělí milion mezi zelené projekty

Odpadová společnost OZO Ostrava vyhlásila další kolo výzvy na financování zelených projektů. Vybraným zájemcům rozdělí výtěžek z činnosti Reuse centra, kde se lidé zbavují nepotřebných, ale stále funkčních věcí a ty jsou pak nabízeny k dalšímu užívání.

Reuse centrum Ostrava si i za krátkou dobu svého fungování získalo velkou oblibu. Lidé jsou rádi, že své stále funkční věci nemusejí vyhazovat na skládku a navíc udělají radost jiným lidem, kteří si mohou levně nakoupit. Plní se tak konto veřejné sbírky. Za loňský rok se vybralo přes milion korun. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celý ten výtěžek jde do veřejné sbírky a veřejná sbírka je využita na nějakou smysluplnou věc. V tomto případě na zelené projekty." 

Peníze z výtěžku Reuse centra budou tedy stejně jako loni využity na zelené projekty. Tedy především na výsadbu a údržbu zeleně v Ostravě. 

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadatelem může být pouze organizace působící ve svozové oblasti OZO Ostrava, čili tam kde svážíme komunální odpady. Projekty se musí realizovat na území statutárního města Ostrava." 

V loňském roce OZO podpořilo 10 projektů částkou přesahující rovněž 1 milion korun. Jednalo se třeba o výsadbu květinových záhonů v Mariánských Horách a Zábřehu nebo parkovou úpravu prostoru před Vítkovickou radnicí.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadateli mohou být městské obvody, ale i neziskové organizace, nějaké spolky, školská zařízení apod." 

„Žádosti mohou uchazeči podávat do konce února prostřednictvím elektronického formuláře dostupného na webu ozoostrava.

---

Infekční odd. Slezské nemocnice funguje i během rekonstrukce

Infekční oddělení Slezské nemocnice se začíná vracet do opravených prostor. Rekonstrukce tady začala v létě a lůžkové oddělení muselo být přestěhováno. Ačkoliv stavební práce v části budovy ještě pokračují, lůžkové oddělení už tady funguje. Nyní je obsazeno především pacienty s chřipkou a koronavirem.

Rekonstrukce zastaralých rozvodů vody, elektroinstalace, tepla i odpadů pavilonu infekčního oddělení Slezské nemocnice zde od léta omezila provoz. Kvůli stavebním pracím lůžková část ještě nedávno sídlila v pavilonu interny. K dispozici tady bylo pouze 12 postelí. A tak náhlý nástup epidemie chřipky urychlil stěhování oddělení zpět.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „My jsme byli zvyklí, že v lednu a únoru byla chřipková epidemie nejvýraznější. Letos začala o dva měsíce dřív."

Přestože stavební práce tady ještě probíhají, oddělení už funguje. K dispozici je prozatím 40 lůžek, což jsou 4/5 původní kapacity.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Kdyby nebyla chřipka a covid-19, tak kapacita bohatě stačí. Nicméně v současné době tady máme dvě epidemie, které běží a které nás zásobují, tak ta kapacita nestačí. Musíme používat jiná oddělení k výpomoci.“

Mezi hospitalizovanými převládají pacienti s těžkým průběhem chřipky. Nemocných koronavirem je ve srovnání s loňskem výrazně méně. Převládající varianta omikron má totiž mírnější průběh. Do nemocnice se dostanou většinou jen pacienti, kteří mají jiná chronická onemocnění, jako je astma, plicní fibróza nebo srdeční poruchy.

Zvýšený nárůst respiračních onemocnění se netýká personálu. A to přesto, že na tom je Opavsko spolu s Ostravskem nejhůře v kraji.

Hana Hozová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči, Slezská nemocnice v Opavě: „Už od doby covidu se snažíme v maximální míře dodržovat ochranu úst a nosu. To platí také pro toto období respiračních nemocí.“

Aktuálně je na Opavsku hlášeno víc jak 2 600 případů akutních respiračních onemocnění na 100 000 obyvatel. Nemocnost tady během týdne poklesla o téměř 30%. Podle epidemiologů by se mohla začít situace v celém kraji pomalu zlepšovat.

---

Policisté loni v listopadu obvinili šest osob ve věku od 34 do 50 let, kteří pořídili zřejmě až 3 miliony kusů padělků cigaret zahraničních značek a 180 kg řezaného tabáku. Zboží následně distribuovali odběratelům. Způsobili škodu na spotřební dani okolo 11 milionů korun. Hrozí jim osm let za mřížemi.

Studenti Mendelova gymnázia v Opavě ve spolupráci s organizací Koridor EU pořádají 18. - 19. ledna sbírku humanitární pomoci. Vždy od 14,00 do 18,00 hodin budou dobrovolníci v malé tělocvičně Mendelova gymnázia v Opavě přebírat trvanlivé potraviny, teplé oblečení, přikrývky nebo zdravotnický materiál, který poputuje k lidem na Ukrajinu.

---

Technické služby mají nové stroje na úklid obvodu

Technické služby Ostrava-Jih rozšířily svůj vozový park. Radnice jim zakoupila dva nové stroje na úklid obvodu za více než 6 a půl milionů koru. Necelou třetinou na ně přispěl ostravský magistrát.

Do ulic Ostravy-Jihu dosud vyjížděly dva zametací stroje, které se staraly o čistotu v obvodu. Vzhledem k jeho velikosti to ale bylo málo. Teď k nim proto přibyly další dva.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Na zimu mají radlici a vzadu sypací zařízení na sůl a v létě mají kartáče, které jsou určeny na to, aby sbíraly drobné nečistoty, především prach z chodníků a cest. Tím, že jsou širší ty stroje než ty současné, tak můžou být nasazeny na širší chodníky i cesty a všechno posbírají.”

Oba stroje jsou vybaveny kamerami, aby řidiči měli lepší přehled, co se kolem děje.

Libor Pijaček, řidič, TSOJ: “Teď je připraven na zimní údržbu, bude to nasazeno když nasněží nebo když bude třeba mrznout a bude třeba solit. Do té solničky vleze zhruba půl tuny soli a bude to určitě lepší, výkonnější, modernější než to, co teď máme."

Od jara do podzimu pak stroje poslouží k čištění komunikací 3. a 4. tříd, veřejných prostranství a parkovišť.

Libor Pijaček, řidič, TSOJ: “Když se uklízí listí na podzim, tak jedete to vysypávat 6x, 8x, protože toho listí je hodně, kdežto když se zametá jenom prach, papírky a jiné drobnosti, tak 3x, 4x maximálně.”

Co se týká zimní údržby, tak Technické služby mají na starost Zábřeh, Bělský les a část Hrabůvky. Chodníky pak čistí v celém obvodu.

---

Největší park Nového JIčína se vrátí ke svým kořenům

Nejstarší park v Novém Jičíně, Smetanovy sady, projdou celkovou revitalizací. Rozdělena bude na několik etap. Jako první zde vznikne nová dětská herní zóna.

Smetanovy sady jsou nejstarší a současně největší park v Novém Jičíně. Dosud zde probíhaly jen spíše nahodilé nebo nezbytné úpravy. Proto radnice nechala zpracovat studii revitalizace, která by pojala park jako komplex a vrátila jeho podobu do doby vzniku.

Martin Materna, městský architekt: “My jsme chtěli po autorech, aby se na to podívali z hlediska vývoje toho parku, jak vznikal. To je sto let starý park, takže oni si zmapovali tu historii, že tam v části byl i hřbitov, jírovcová alej, bylo tam takové pravidelnější řešení a oni se to do toho snažili v některých částech parku vrátit.”

Uvnitř parku vznikne kruhová stezka, který všechny jeho části více propojí. Viditelnější bude i památník zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, který je tu tak trochu ukryt. A je zde navržen i nový objekt kavárny.

Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Mimo jiné před zahájení prací na této studii proběhla anketa mezi občany Nového Jičína, ve které byla poměrně byla poměrně hojná účast. Jako jedna z největších potřeb z ní vyplynulo vylepšení dětských prvků, respektive dětského hřiště.”

Rekonstrukce parku je plánována na několik let. Jako první letos vznikne projektová dokumentace dětského areálu a začne se s kácením asi 40 stromů, které jsou ve špatném zdravotním stavu. Nové budou vysázeny už s ohledem na připravovanou koncepci parku.

---

Policisté hledají svědky dopravní nehody. 11. ledna před 11 hodinou srazila červená Toyota Yaris na přechodu pro chodce na křižovatce ulic Provaznická a Dvouletky v Ostravě Hrabůvce muže. Sražený chodec utrpěl zranění a byl převezen do nemocnice. Pokud byste měli jakékoliv informace, které by vedly k objasnění nehody, ozvěte se na linku 158.

---

Alej roku 2022 je v Bruntále na Uhlířském vrchu

Již 12 rokem vyhlašuje spolek Arnika hlasovací soutěž o nejoblíbenější alej roku. Letos se po 8 letech titul konečně vrátil do MS kraje a v soutěži s velkým náskokem a ziskem 1041 hlasů zvítězila bruntálská lipová alej na Uhlířský vrch.

Lidé do letošní soutěže nominovali celkem 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů České republiky. Výsledky vyhlásila herečka a patronka celé ankety Petra Vojtková.

Petra Vojtková, herečka a patronka ankety: „Na prvním místě se umístil MS kraj s lipovou alejí na Uhlířském vrchu s počtem hlasů 1041. Lipová alej je stará přes 250 let, najdeme zde 262 stromů a on Uhlířský vrch je jedna z nejmladších vyhaslých sopek na českém území.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Město vynakládá nemalé finanční prostředky na údržbu lipové aleje a já jsem upřímně rád, že tyto finanční prostředky se zúročily a město se tak může prezentovat další svou atraktivitou. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří dali hlas naší aleji.“

Denisa Hronová, koordinátorka ankety: „Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Stromy přinášejí užitek přírodě i lidem. Nám pomáhají například tím, že omezují hluk ze silnic nebo omezují odnos zeminy z polí.“

Ankety se účastnilo celkem 7391 hlasujících. Posílali své hlasy, ale i fotografie do soutěže, jejíž výsledky budou vyhlášeny 26. ledna. Ve vítězné aleji proběhne také Alejová slavnost, její termín na jaře ohlásí koordinátorka celé ankety Denisa Hronová.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-01-2023-17-00