Hasiči v MS kraji si ve čtvrtek připadali jako dřevorubci
Větrné počasí zasáhlo také Moravskoslezský kraj, což znamenalo spoustu práce zejména pro hasiče a energetiky. Jednalo se o běžné situace, které souvisejí s větrem, zejména pak vyvrácené stromy. V nejhorší chvíli bylo bez proudu asi 10 tisíc domácností.
V Moravskoslezském kraji zesílil vítr už ve středu večer a v tu doby také přijalo Integrované bezpečnostní centrum Ostrava první telefonáty občanů, kterým to způsobilo nějaký problém. Nejčastěji to samozřejmě byly zlomené větve nebo stromy na vozovce či chodníku. Nejvíce výjezdů pak hasiči zaznamenali ve čtvrtek ráno.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Ke 150 událostem kvůli větru vyjely od středečního večera zhruba do 14 hodin čtvrtku jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů na území Moravskoslezského kraje. Šlo tradičně především o odstraňování spadlých stromů, v menší míře opravování plechových střešních krytin. Tyto události si zatím nevyžádaly žádné zranění ani větší škody."
Stromy a větve bohužel také často spadly do drátů elektrického vedení a mnoho domů tak bylo bez proudu. Energetici poslali do terénu veškeré pracovní čety.
Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ MS kraje: "Ke 13 hodině bylo bez proudu asi 7 tisíc domácností. Nejvíce je jich jako obvykle v podhůří Beskyd a Jeseníků, ale tentokrát také v okolí Karviné a Českého Těšína."
V průběhu dne naštěstí vítr začal slábnout a tak se situace zlepšovala a energetici postupně odstraňovali jednotlivé poruchy.
Eva Richtaríková, meteoroložka CHMI Ostrava: "Vítr bude pozvolna slábnout, ty největší nárazy máme už za sebou, ale stále musíme počítat ze silným větrem v nárazech až mezi 15 a 20 metry za sekundu."
Hasiči museli do akce vyslat i speciální lezeckou skupinu, která opravila část stržené plechové střechy třípodlažního domu v Ostravě-Svinově.
---
V karvinském gymnáziu probíhá Didaktický inkubátor
V karvinském gymnáziu v těchto dnech probíhá ve spolupráci se zástupci Univerzity Karlovy a Technické univerzity Liberec "Didaktický inkubátor". Jde o službu nabízenou školám, které jsou otevřené pro změnu stylu výuky.
Jedna z učeben karvinského gymnázia se na tento týden proměnila ve velkou didaktickou dílnu. Tato škola se jako první v Moravskoslezském kraji vydala cestou modernizace vzdělávání a změny styly výuky.
Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná: “Chceme postupně naplňovat cíle Strategie 2030+, což je zásadní dokument pro českou vzdělávací soustavu."
Miroslav Slowik, garant didaktické dílny z Technické univerzity Liberec: "Bude se to týkat ustavení nových interdisciplinárních předmětů, které budou akcentovat teď a tady, aby se studenti dozvídali, v jakém světě žijí, jaký mohou očekávat a jak mohou svět změnit."
Studenti pracují v týmech na různých úkolech společně.
anketa, studenti gymnázia: "Pracujeme na různých statistikách a číslech, co se ve světě udály." "Je to o dost zajímavější a naučíme se víc věcí, máme vlastní iniciativu, kreativitu do toho můžeme dát a máme větší volnost, na tom je to lepší."
David Venclík, asistent hlavního řešitele, katedra didaktiky dějin a dějepisu UK v Praze: "Studenty kultivujeme a inspirujeme v tvořivosti, spolupráci a komunikaci."
Učitelé mají v dílně úlohu jakýchsi průvodců, kteří vytvoří prostředí, ve kterém se tyto tři základní pilíře kultivují a rozvíjí.
---
Krátké zprávy, 11. 2. 2022, 3
Společnost Heimstadem pokračuje s opravami a zateplování domů. Právě do zateplení letos investuje 560 milionů korun, jedná se o dokončení projektu ve Slovenské ulici v Karviné, v ulici Dr. Vaculíka ve Frýdku-Místku a Resslově ulici v Havířově. V Havířově-Šumbarku bude za 52 milionů korun zainvestována kompletní proměna domů v Anglické a Jarošově ulici. Heimstaden opraví také 3 domy s 30 byty v ostravské části Kunčičky.
Zemřel odbojář Ludvík Šablatura, bylo mu 97 let. Za války byl vězněn, zažil kruté výslechy na gestapu. Po válce se jako lyžař sdruženář dostal do akademického reprezentačního družstva.
---
Ostrava chce snížit produkci CO2 o 55 procent
Ostrava je zeleným městem, což dokazuje v mnoha oblastech. Je také mezi městy celosvětové iniciativy pro snižování produkce oxidu uhličitého a své závazky velmi rychle naplňuje. Zastupitelé proto dokonce nyní rozhodli, že původní cíle ještě značně navýší.
Už od roku 2011 je Ostrava členem Paktu starostů a primátorů. Jde o mezinárodního sdružení samospráv, které se zavázaly ke snižování negativního vlivu fungování měst na klima planety. Hlavně jde o snížení produkce oxidu uhličitého do ovzduší. Ostrava se původně zavázala, že do roku 2030 sníží produkci CO2 o 20 procent. Už nyní je ale tento závazek značně překonán a proto jde Ostrava ještě dále.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Původní závazek již byl téměř dvojnásobně překonán, když mezi léty 2000 a 2020 v Ostravě došlo ke snížení produkce oxidu uhličitého o téměř 37,9 %. Považujeme za ambiciózní, současně ale za správné a přitom realistické, se přihlásit k navýšení závazku na redukci emisí CO2 dle doporučení Paktu, tedy o 55 %."
Město už mnoho let realizuje opatření, která ke snižování emisí vedou. Ostrava je například prvním městem v zemi, kde už nejezdí dieselové vozy MHD, město přispívá na výměnu kotlů, modernizuje tramvajové tratě, podporuje cyklo dopravu a na mnoha místech jsou revitalizovány parky. Poslední byl například Smetanův sad v Mariánských Horách.
Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „K rekonstrukci pěších tras jsme přistoupili víc než citlivě. Cílem bylo nepoškodit kořenový systém vzrostlých stromů, abychom je nemuseli kácet, proto jsme nechali starý asfaltový povrch chodníků odebrat ručně. Původní aleje jsme doplnili novými druhy stromů a keřů a na vybraných místech vysadili trvalky, traviny a cibuloviny."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Nejde rozhodně o pouhou deklaraci. Již léta realizujeme spolu s dalšími aktéry v území celou řadu opatření vedoucích ke zvyšování energetické účinnosti ve městě, snažíme se využívat obnovitelné zdroje energie, preferujeme čistou mobilitu a realizujeme mnohé tzv. zelené projekty."
Město má k dispozici i další opatření, která pomohou k dalšímu snižování CO2. Například zateplení budov, výměna osvětlení, moderní vytápění ve svých objektech. V plánu jsou také autobusy na vodík nebo fotovoltaické panely na střechách městských budov.
---
Projekt "Co vzkážeme budoucím generacím?" zná vítěze
Soutěž s názvem: Co vzkážeme budoucím generacím? už zná své vítěze. Zapojily se do ní děti z téměř všech škol ve Frýdku-Místku, které vytvářely textové i obrázkové vzkazy z nynější doby. Po opravě věže kostela svatých Jana a Pavla se pak jejich vzkazy přidají do báně, aby byly uchovány právě pro příští generace.
Věž kostela svatých Jana a Pavla prochází opravou. Po sundání báně se uvnitř našla řada významných historických dokumentů a vzkazů. Po opravě věže se tam opět vrátí a přidají se k nim i ty ze současné doby. Za takový soutěžní úkol je dostaly vytvořit děti ze základních škol.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Na magistrátu se nám sešly práce, kromě jediné, ze všech škol ve městě. A ty zprávy, které vytvářely děti, byly velmi emotivní. A z mého pohledu velmi silné. Mohli jsme tam nacházet zprávy, které jsou pro nás možná obecnými pravdami. Jako jsou touha po porozumění, touha po zdravém životním prostředí, aby fungovala rodina, škola. Zároveň jsme téma mohli v dnešní době slyšet, jak dětem velmi vadí, že byly omezeny jejich přirozené kontakty. Že byly izolovány."
Vybrat vítěze, tak rozhodně nebylo pro porotu snadné.
Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Bylo to velmi náročné, protože vzkazů bylo mnoho. A vybrat opravdu ty nejlepší z nich bylo velmi těžké. Nakonec jsme se všichni shodli na několika vítězných. Jednalo se především o několik kategorií nebo stránek, které tato díla měla obsahovat. Jedna věc samotný fakt, co je napsáno, co je vytvořeno, jaké je to poselství. Druhá věc, aby to také pěkně vypadalo graficky, aby to bylo ztvárněno pěkným způsobem a třetí věc, aby to byla kolektivní práce."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Proto jsme se rozhodli, že do věže umístíme 5 prací, které symbolizovaly takové skupiny přístupu, jak k tomu ty děti přistoupily. A pak tam byly práce zajímavé i výtvarně, které neobsahovaly jenom textové zprávy, ale pracovaly i s tím, jak ta zpráva vypadá."
Absolutním vítězem, který získal nejvíce hlasů a největší obdiv poroty, se stal vzkaz 8. B z 6. základní školy.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Celý balík prací, který k nám přišel. A který jsme vybrali, tedy reprezentuje všechny přístupy, jak to děti pojaly a co chtěly vzkázat budoucím generacím. Ale každopádně jsou to zprávy velmi silné a myslím si, že až je jednou budou, za těch 100 let vytahovat naši potomci, tak je zasáhnou stejně silně, jako nás, tady při tom výběru."
Rekonstrukce věže kostela by měla být hotová do května. Vkládání vzkazů do báně by měly být opět přítomny také děti ze základních škol.
---
Krátké zprávy, 11. 2. 2022, 4
Záchranná stanice Bartošovice přijala od počátku roku už 85 pacientů 35 zvířecích druhů. Dospělá samice sokola stěhovavého se k záchranářům dostala pozdě a její zdravotní stav byl již fatální. Teď se čeká na na výsledek pitvy. Zranění neslučitelné s životem měl také výr velký, který utrpěl těžké popáleniny obou dolních končetin a zda bude ještě létat káně lesní ruské po náročné operaci, se také ještě neví.
Do čela Hornicko-geologické fakulty zasedla poprvé za celou historii žena. Profesorka Hana Staňková je tak od 11. února děkankou nejstarší fakulty VŠB-TUO.
---
V Karviné je velký zájem o kroužek Nerf X teamu
V Karviné je velký zájem o sportovní kroužek nazvaný Nerf X team. Hlásí se do něj zájemci, kteří si rádi hrají s airsoftovými blastery, baví je strategie, spolupráce v týmu a užívají si napětí. Pochlubit se můžou i úspěchy, jsou úřadujícími mistry ČR ve všech třech dětských kategoriích.
V mnoha klubech Moravskoslezského kraje se už několik let hraje Nerfliga a karvinský tým, který spadá pod Středisko volného času Juventus, patří dokonce mezi ty nejlepší. Pochlubit se může vítězstvím v krajské Nerflize a týmy ze všech tří kategorií jsou také úřadující mistři České republiky. Vedoucí kroužků Zdeněk Uriček nám prozradil, co vůbec znamená Nerfligu hrát a jaká má pravidla.
Zdeněk Uriček, vedoucí kroužku Nerf X team: "Je to hra dvou tříčlenných družstev, které hrají proti sobě podle jasně daných pravidel. Hřiště mají rozdělené na polovinu, jsou tam zábrany a branky. Úkolem týmu je, s určitým počtem nábojů dát v daném čase gól."
Hra je rozdělena na poločasy, vyhrává ten tým, kterému se klasicky podaří nastřílet více gólů.Děti používají blastery naplněné šesti náboji.
Zdeněk Uriček, vedoucí kroužku Nerf X team: "Děti musí používat brýle, bez nich nesmí hrát. Hra má jasná pravidla, někdo může říct, střílejí po sobě, je to škaredé, to není pravda, děti se přitom naučí, že vše má své pravidla naučí se taktizovat, spolupracovat v týmech."
Karvinští nadšenci se začali scházet v roce 2014, kdy vznikl první kroužek nazvaný Nerf X team. Od té doby se v něm prostřídalo mnoho zájemců, ti skalní zažili ono sladké vítězství na krajské i republikové úrovni. Kroužek byl alternativou, jak přilákat děti do tělocvičny od počítačů.
anketa: členové kroužku: " Mě strašně bavily nerfky, tak mě napadlo, že bych si to mohl vyzkoušet a chodím tu pořád. Naučíš se tu spolupracovat a taky střílet."
Tři kroužky rozdělené podle věku jsou kapacitně naplněné, pro velký zájem se ale momentálně otevírá kroužek čtvrtý. Přijít může každý zájemce i ze zvědavosti si hru vyzkoušet.
---