Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Aquaparku Olešná se mohou lidé nechat zdarma otestovat
  • Násilí páchané seniorům je dlouhodobý problém
  • Zapomenutá lípa na Podborčí bude opět vidět z dálky
  • Děti z havířovské mateřinky vařily s Markétou Hrubešovou
  • Výtvarníci novojičínské ZUŠ výstavou ukázali, že to jde

V Aquaparku Olešná se mohou lidé nechat zdarma otestovat

Aquapark Olešná zřídil ve svých prostorách oficiální testovací stanoviště. Lidé se tady mohou nechat zdarma otestovat před vstupem na letní i krytý aquapark. Po dalších rozvolněních se zároveň navýšila kapacita vnitřního bazénu.

S prvním velkým rozvolněním se na Olešné otevřel letní i krytý aquapark. To ale byla podmínka vstupu pouze s testem z oficiálního testovacího zařízení. V aquaparku se proto rozhodli zřídit testovací centrum.

Dagmar Ugvicová, administrativní pracovnice: "Lidé tady chodili, co hodinu, byly tady fronty a bylo tady dost lidí si myslím na začátek, přes stovku si myslím."

Anketa: 1.) "My jdeme na letní koupaliště Olešná a přijde mi to jako fajn možnost, že si takhle bez objednání může člověk jít nechat se otestovat." 2.) "Chodím na základní školu, kde se testujeme jednou týdně, a právě chceme jít na bazén, takže jsem ráda, že máme tu možnost se testovat tady."

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Podařilo se nám rozjet testovací centrum pro naše klienty aquaparku a vůbec všeobecně pro všechny klienty, kteří se chtějí otestovat. Funguje to tak, že si můžete rezervovat čas, na který se přijdete otestovat a v případě toho, že jdete na aquapark a nemáte platné testy nebo vám propadly testy, tak můžete zde přijít, na recepci vás pošlou tady do testovacího centra, za 15 minut máte test a poté můžete s tím testem jít klidně na aquapark, jak krytý, tak letní."

I když byly později podmínky pro vstup ještě rozvolněny a lidé mohou na bazén s platným testem z práce nebo například i se samotestem, testování na aquaparku zatím zůstane.

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Určitě je to pro nás výhoda, můžeme takto akceptovat i testy z práce, nicméně v případě, že by někdo ty testy neměl nebo neměl prodělaný covid a tak dále, tak to testovací centrum tady bude, bude k dispozici pro ty klienty, takže ač nemáte test, tak se nemusíte bát a můžete sem přijít, a to potvrzení se vám udělá na místě."

Dagmar Ugvicová, administrativní pracovnice: "Přijdou, dají nám kartičku pojištěnce, my to zapíšeme do papírů a poté se jdou testovat. Já to pak napíšu do tabulky a pak se to dá do systému, kde nám vyjede karta pak jim pošleme zprávu SMSkou, že jsou negativní nebo pozitivní."

Tereza Hruboňová, administrativní pracovnice: "Vystavíme potvrzení o absolvování testu, kdy napíšu jméno, příjmení a rodné číslo a jestli je negativní nebo pozitivní."

Po jednotlivých vlnách rozvolnění se také navýšila kapacita návštěvníků, kteří mohou do prostor aquaparku.

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Ta kapacita se změnila na krytém aquaparku v jeden okamžik na 100 osob a v letím aquaparku je to až 1 500 osob."

K dalšímu navýšení kapacity dojde od července. Zároveň byla také zrušena povinnost nosit v prostorách koupališť mimo bazén roušky nebo respirátory.

---

Násilí páchané seniorům je dlouhodobý problém

V tomto týdnu jsme si připomněli Světový den proti násilí na seniorech. Jde o dlouhodobý celospolečenský problém, který lze řešit jen velmi obtížně. Pouze malé procento obětí ho totiž přizná a nechá si pomoct. Nejčastěji jde o formu domácího násilí a dopouštějí se ho příbuzní.

Násilí páchané seniorům je natolik závažný problém, že 15. červen byl celosvětově vyhlášen jako Světový den proti násilí na seniorech. Většinou jde o domácí násilí a dopouští se ho rodinní příslušníci. Odhalit ho je velmi obtížné.

Lucie Papersteinová, Bílý kruh bezpečí: "Nejčastěji u seniorů pozorujeme týrání fyzické, tzn. fyzické útoky, jaké si dokážeme představit, ale často tu fyzickou formu doprovází i forma psychická."  

Senioři bohužel většinou tají, že jim někdo ubližuje a tak je důležité, aby jim pomohli lidé z jejich okolí. Sousedé, lékař a nebo další členové rodiny. Důležité je si všímat varovných signálů. 

Lucie Papersteinová, Bílý kruh bezpečí: "Často jsou na straně seniorů pocity viny a studu. Je to moje vina, já jsem něco špatně udělala a on má teďka právo mi ublížit." 

Domácí násilí může být za určitých okolností i trestným činem a násilníci mohou skončit s pokutou a nebo ve vězení.

Lucie Galiová, oddělení prevence Policie ČR MS kraje: "Domácí násilí není v zákoně přímo definováno, ale prolíná se s ostatními protiprávními jednáními, ať už v rovině přestupkové nebo trestní. Například to může být přestupek proti občanskému soužití nebo trestný čin ublížení na zdraví." 

Pokud chceme násilí na seniorech zastavit, je důležité, aby se každý pozorně díval kolem sebe. Pokud má například senior často na těle známky napadení, nespokojte se s výmluvou, že spadl. Dalšími signály může být zanedbaný vzhled a nebo, když senior přestane chodit pravidelně k lékaři. 

---

Zapomenutá lípa na Podborčí bude opět vidět z dálky

Lípa na Podborčí letos získala titul Strom hrdina. A plně si ho zaslouží. Dlouhou dobu totiž strádá kvůli nedostatku slunce a prostoru. Kdysi solitérní strom je totiž zarostlý v zeleni plné náletů nedaleko tramvajové zastávky Teplotechna. Změnit se to rozhodl spolek Pestré vrstvy.

Více než 200 stará lípa na Podborčí, která je jedním z památných stromů Ostravy, v posledních letech skomírá a upadá v zapomnění. Spolek Pestré vrstvy ji proto přihlásil do ankety Strom roku. Tím se sice nestala, ale díky silnému příběhu ji Nadace partnerství udělila titul Strom hrdina.

Tomáš Majliš, historik, spolek Pestré vrstvy: “Lípa na Podborčí je posledním svědkem staré osady, která se jmenovala Podborčí a která se na okraji Slezské Ostravy nacházela už v 17. století. Osadu Podborčí tvořilo původně 6 domů. Pravděpodobně někdy na konci 18. století u jednoho z domů, které se v této osadě nacházely byla vysázena malá lípa.”

Její poklidný, zemědělský život se změnil v polovině 19. století, kdy se nedaleko na Zárubku začalo těžit uhlí a kolem osady vyrostly těžní věže a hornická kolonie. Dnes původním centrem osady jezdí tramvaje a na místě usedlostí je džungle.

Jan Lenart, spolek Pestré vrstvy: “Obvod je přes 3 a půl metru. Je to jeden z opravdu největších velikánů, který se v Ostravě nachází, takže je nám líto, že je takto zarostlý v té zeleni, že nikdo ho vlastně nemůže ani z dálky vidět. My bychom chtěli, aby ta lípa alespoň trošku byla opět takovým solitérním stromem. Chtěli bychom, aby tady byla i naučná cedule na betonové stěně, která je pod lípou u tramvajové zastávky.”

Nedaleko lípy je i historický objekt hornické pekárny, která je od ní vzdálená zhruba půl kilometru.

Jan Lenart, spolek Pestré vrstvy : “Tady je původní podlaha z cihel, která sahá ale jen potud, protože zde už byla konstrukce samotné pece.”

V budoucnu by obě tato zapomenutá místa měla spojit naučná stezka.

---

Děti z havířovské mateřinky vařily s Markétou Hrubešovou

Mateřská škola Přímá v Havířově se účastní pravidelně soutěže O nejlepší školní oběd a sklízí úspěchy. Nyní školku navštívila herečka Markéta Hrubešová, která sedí v porotě a sama píše knížky o jídle pro děti. S těmi také vytvořila zdravou svačinu.

Vysvětlovat dětem, jak je důležitá zelenina, ovoce a zdravé potraviny, je třeba už od mateřské školy. Vhodnou formu spojení příběhu třeba o cestující bramboře a zdravých receptů zvolila herečka Markéta Hrubešová, která právě mateřinky navštěvuje.

Markéta Hrubešová, herečka, autorka knih: "Děti úplně od nejmenších si mohou uvařit třeba se staršími sourozenci, s mamkou, tatínkem, babičkou. To je jedno. Hlavně, že vaří spolu. To je strašně důležitý čas a ve chvíli, kdy to dítě ochutná dobrou surovinu, tak si myslím, že později už bude mít nějaké chuťový vjem, chuťovou paměť a že už ho nikdo neobalamutí. A funguje také to, že když si to to dítě uvaří, tak si to také sní.”

Děti si na zahradě společně přichystaly zdravou svačinu.

anketa: "Nejdříve jsme si nabírali Lučinu a potom kukuřici a potom jsme si museli ten chleba těmi věcmi namazat a nazdobit si na to, co máme rádi. Dobře se mi to povedlo a chutná mi to půl na půl.”

Havířovskou školku na ulici Přímá herečka nenavštívila náhodou. Kuchařky z této mateřinky se pravidelně účastní soutěže O nejlepší školní oběd.

Michaela Kupková Hampejsová, ředitelka MŠ Přímá Havířov: "Vyrábíme si spoustu surovin sami, paní kuchařky dělají pravidelně domácí šunku, domácí Lučinu, ze které budeme dneska vařit. Děláme si svoje smoothie, svoje pribináčky a podobně. Snažíme se na tu stravu dbát. Paní kuchařky vyjely na soutěž, kde ukazovaly, jak se u nás jí a jsem ráda, že byly pěkně ohodnoceny.”

Školka se přihlásila i do letošního ročníku soutěže a věří, že opět uspěje.

---

Výtvarníci novojičínské ZUŠ výstavou ukázali, že to jde

Pomyslně ze sebe smýt nános distanční výuky se rozhodli výtvarníci Základní umělecké školy Nový Jičín. Připravili výstavu, která má návštěvníkům předat tři vzkazy - tím nejdůležitějším je optimismus.

Kamenná bašta Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína vystavuje práce žáků výtvarného oboru základní umělecké školy. Vzpomínku na končící školní rok pojali mladí umělci ve třech úrovních.

Lada Poulová, učitelka výtvarného oboru ZUŠ Nový Jičín: “Snažila jsem se, aby ta práce, kterou jsme s dětmi dělali, aby byla optimistická. Abychom se uzavřeli do našeho výtvarného světa, který pro nás může být terapií, ale aby to nebyla terapie smutkem, ale upnout se k něčemu radostnému.”

Druhým vzkazem návštěvníkům je, že děti i v podmínkách distanční výuky udělaly obrovský kus práce, a do třetice chtějí ukázat, že i když je to těžké, tak to jde. Rozvíjely se v nových technikách i prostřednictvím videí.

Lada Poulová, učitelka výtvarného oboru ZUŠ Nový Jičín: “Takže jsme zvolili techniku akvarelu. A tohle je uzavření toho, co všechno se ty děti distančně naučily.”

Vanesa Jančaříková, žákyně výtvarného oboru ZUŠ Nový Jičín: “Dostali jsem zadání autoportrét a mazlíček. Je to akvarelem. Nejdříve jsem si vyzkoušela udělat toho mazlíčka rozpíjením akvarelu, aby to vypadalo jako srst. A pak jsem doplnila autoportrét.”

Denisa Kupčová, žákyně výtvarného oboru ZUŠ Nový Jičín: “Mně napadlo, že si nakreslím portrét s kohoutem. Vlastně jsem měla fotku s našim kohoutem a hodně se mi líbila, tak jsem si ji vybrala pro obrázek.”

Výstava výtvarného oboru základní umělecké školy bude v baště k vidění jen do konce června.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. června 2021, 17:00

V Aquaparku Olešná se mohou lidé nechat zdarma otestovat

Aquapark Olešná zřídil ve svých prostorách oficiální testovací stanoviště. Lidé se tady mohou nechat zdarma otestovat před vstupem na letní i krytý aquapark. Po dalších rozvolněních se zároveň navýšila kapacita vnitřního bazénu.

S prvním velkým rozvolněním se na Olešné otevřel letní i krytý aquapark. To ale byla podmínka vstupu pouze s testem z oficiálního testovacího zařízení. V aquaparku se proto rozhodli zřídit testovací centrum.

Dagmar Ugvicová, administrativní pracovnice: "Lidé tady chodili, co hodinu, byly tady fronty a bylo tady dost lidí si myslím na začátek, přes stovku si myslím."

Anketa: 1.) "My jdeme na letní koupaliště Olešná a přijde mi to jako fajn možnost, že si takhle bez objednání může člověk jít nechat se otestovat." 2.) "Chodím na základní školu, kde se testujeme jednou týdně, a právě chceme jít na bazén, takže jsem ráda, že máme tu možnost se testovat tady."

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Podařilo se nám rozjet testovací centrum pro naše klienty aquaparku a vůbec všeobecně pro všechny klienty, kteří se chtějí otestovat. Funguje to tak, že si můžete rezervovat čas, na který se přijdete otestovat a v případě toho, že jdete na aquapark a nemáte platné testy nebo vám propadly testy, tak můžete zde přijít, na recepci vás pošlou tady do testovacího centra, za 15 minut máte test a poté můžete s tím testem jít klidně na aquapark, jak krytý, tak letní."

I když byly později podmínky pro vstup ještě rozvolněny a lidé mohou na bazén s platným testem z práce nebo například i se samotestem, testování na aquaparku zatím zůstane.

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Určitě je to pro nás výhoda, můžeme takto akceptovat i testy z práce, nicméně v případě, že by někdo ty testy neměl nebo neměl prodělaný covid a tak dále, tak to testovací centrum tady bude, bude k dispozici pro ty klienty, takže ač nemáte test, tak se nemusíte bát a můžete sem přijít, a to potvrzení se vám udělá na místě."

Dagmar Ugvicová, administrativní pracovnice: "Přijdou, dají nám kartičku pojištěnce, my to zapíšeme do papírů a poté se jdou testovat. Já to pak napíšu do tabulky a pak se to dá do systému, kde nám vyjede karta pak jim pošleme zprávu SMSkou, že jsou negativní nebo pozitivní."

Tereza Hruboňová, administrativní pracovnice: "Vystavíme potvrzení o absolvování testu, kdy napíšu jméno, příjmení a rodné číslo a jestli je negativní nebo pozitivní."

Po jednotlivých vlnách rozvolnění se také navýšila kapacita návštěvníků, kteří mohou do prostor aquaparku.

Jan Damek, jednatel Sportplex F-M: "Ta kapacita se změnila na krytém aquaparku v jeden okamžik na 100 osob a v letím aquaparku je to až 1 500 osob."

K dalšímu navýšení kapacity dojde od července. Zároveň byla také zrušena povinnost nosit v prostorách koupališť mimo bazén roušky nebo respirátory.

---

Násilí páchané seniorům je dlouhodobý problém

V tomto týdnu jsme si připomněli Světový den proti násilí na seniorech. Jde o dlouhodobý celospolečenský problém, který lze řešit jen velmi obtížně. Pouze malé procento obětí ho totiž přizná a nechá si pomoct. Nejčastěji jde o formu domácího násilí a dopouštějí se ho příbuzní.

Násilí páchané seniorům je natolik závažný problém, že 15. červen byl celosvětově vyhlášen jako Světový den proti násilí na seniorech. Většinou jde o domácí násilí a dopouští se ho rodinní příslušníci. Odhalit ho je velmi obtížné.

Lucie Papersteinová, Bílý kruh bezpečí: "Nejčastěji u seniorů pozorujeme týrání fyzické, tzn. fyzické útoky, jaké si dokážeme představit, ale často tu fyzickou formu doprovází i forma psychická."  

Senioři bohužel většinou tají, že jim někdo ubližuje a tak je důležité, aby jim pomohli lidé z jejich okolí. Sousedé, lékař a nebo další členové rodiny. Důležité je si všímat varovných signálů. 

Lucie Papersteinová, Bílý kruh bezpečí: "Často jsou na straně seniorů pocity viny a studu. Je to moje vina, já jsem něco špatně udělala a on má teďka právo mi ublížit." 

Domácí násilí může být za určitých okolností i trestným činem a násilníci mohou skončit s pokutou a nebo ve vězení.

Lucie Galiová, oddělení prevence Policie ČR MS kraje: "Domácí násilí není v zákoně přímo definováno, ale prolíná se s ostatními protiprávními jednáními, ať už v rovině přestupkové nebo trestní. Například to může být přestupek proti občanskému soužití nebo trestný čin ublížení na zdraví." 

Pokud chceme násilí na seniorech zastavit, je důležité, aby se každý pozorně díval kolem sebe. Pokud má například senior často na těle známky napadení, nespokojte se s výmluvou, že spadl. Dalšími signály může být zanedbaný vzhled a nebo, když senior přestane chodit pravidelně k lékaři. 

---

Zapomenutá lípa na Podborčí bude opět vidět z dálky

Lípa na Podborčí letos získala titul Strom hrdina. A plně si ho zaslouží. Dlouhou dobu totiž strádá kvůli nedostatku slunce a prostoru. Kdysi solitérní strom je totiž zarostlý v zeleni plné náletů nedaleko tramvajové zastávky Teplotechna. Změnit se to rozhodl spolek Pestré vrstvy.

Více než 200 stará lípa na Podborčí, která je jedním z památných stromů Ostravy, v posledních letech skomírá a upadá v zapomnění. Spolek Pestré vrstvy ji proto přihlásil do ankety Strom roku. Tím se sice nestala, ale díky silnému příběhu ji Nadace partnerství udělila titul Strom hrdina.

Tomáš Majliš, historik, spolek Pestré vrstvy: “Lípa na Podborčí je posledním svědkem staré osady, která se jmenovala Podborčí a která se na okraji Slezské Ostravy nacházela už v 17. století. Osadu Podborčí tvořilo původně 6 domů. Pravděpodobně někdy na konci 18. století u jednoho z domů, které se v této osadě nacházely byla vysázena malá lípa.”

Její poklidný, zemědělský život se změnil v polovině 19. století, kdy se nedaleko na Zárubku začalo těžit uhlí a kolem osady vyrostly těžní věže a hornická kolonie. Dnes původním centrem osady jezdí tramvaje a na místě usedlostí je džungle.

Jan Lenart, spolek Pestré vrstvy: “Obvod je přes 3 a půl metru. Je to jeden z opravdu největších velikánů, který se v Ostravě nachází, takže je nám líto, že je takto zarostlý v té zeleni, že nikdo ho vlastně nemůže ani z dálky vidět. My bychom chtěli, aby ta lípa alespoň trošku byla opět takovým solitérním stromem. Chtěli bychom, aby tady byla i naučná cedule na betonové stěně, která je pod lípou u tramvajové zastávky.”

Nedaleko lípy je i historický objekt hornické pekárny, která je od ní vzdálená zhruba půl kilometru.

Jan Lenart, spolek Pestré vrstvy : “Tady je původní podlaha z cihel, která sahá ale jen potud, protože zde už byla konstrukce samotné pece.”

V budoucnu by obě tato zapomenutá místa měla spojit naučná stezka.

---

Děti z havířovské mateřinky vařily s Markétou Hrubešovou

Mateřská škola Přímá v Havířově se účastní pravidelně soutěže O nejlepší školní oběd a sklízí úspěchy. Nyní školku navštívila herečka Markéta Hrubešová, která sedí v porotě a sama píše knížky o jídle pro děti. S těmi také vytvořila zdravou svačinu.

Vysvětlovat dětem, jak je důležitá zelenina, ovoce a zdravé potraviny, je třeba už od mateřské školy. Vhodnou formu spojení příběhu třeba o cestující bramboře a zdravých receptů zvolila herečka Markéta Hrubešová, která právě mateřinky navštěvuje.

Markéta Hrubešová, herečka, autorka knih: "Děti úplně od nejmenších si mohou uvařit třeba se staršími sourozenci, s mamkou, tatínkem, babičkou. To je jedno. Hlavně, že vaří spolu. To je strašně důležitý čas a ve chvíli, kdy to dítě ochutná dobrou surovinu, tak si myslím, že později už bude mít nějaké chuťový vjem, chuťovou paměť a že už ho nikdo neobalamutí. A funguje také to, že když si to to dítě uvaří, tak si to také sní.”

Děti si na zahradě společně přichystaly zdravou svačinu.

anketa: "Nejdříve jsme si nabírali Lučinu a potom kukuřici a potom jsme si museli ten chleba těmi věcmi namazat a nazdobit si na to, co máme rádi. Dobře se mi to povedlo a chutná mi to půl na půl.”

Havířovskou školku na ulici Přímá herečka nenavštívila náhodou. Kuchařky z této mateřinky se pravidelně účastní soutěže O nejlepší školní oběd.

Michaela Kupková Hampejsová, ředitelka MŠ Přímá Havířov: "Vyrábíme si spoustu surovin sami, paní kuchařky dělají pravidelně domácí šunku, domácí Lučinu, ze které budeme dneska vařit. Děláme si svoje smoothie, svoje pribináčky a podobně. Snažíme se na tu stravu dbát. Paní kuchařky vyjely na soutěž, kde ukazovaly, jak se u nás jí a jsem ráda, že byly pěkně ohodnoceny.”

Školka se přihlásila i do letošního ročníku soutěže a věří, že opět uspěje.

---

Výtvarníci novojičínské ZUŠ výstavou ukázali, že to jde

Pomyslně ze sebe smýt nános distanční výuky se rozhodli výtvarníci Základní umělecké školy Nový Jičín. Připravili výstavu, která má návštěvníkům předat tři vzkazy - tím nejdůležitějším je optimismus.

Kamenná bašta Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína vystavuje práce žáků výtvarného oboru základní umělecké školy. Vzpomínku na končící školní rok pojali mladí umělci ve třech úrovních.

Lada Poulová, učitelka výtvarného oboru ZUŠ Nový Jičín: “Snažila jsem se, aby ta práce, kterou jsme s dětmi dělali, aby byla optimistická. Abychom se uzavřeli do našeho výtvarného světa, který pro nás může být terapií, ale aby to nebyla terapie smutkem, ale upnout se k něčemu radostnému.”

Druhým vzkazem návštěvníkům je, že děti i v podmínkách distanční výuky udělaly obrovský kus práce, a do třetice chtějí ukázat, že i když je to těžké, tak to jde. Rozvíjely se v nových technikách i prostřednictvím videí.

Lada Poulová, učitelka výtvarného oboru ZUŠ Nový Jičín: “Takže jsme zvolili techniku akvarelu. A tohle je uzavření toho, co všechno se ty děti distančně naučily.”

Vanesa Jančaříková, žákyně výtvarného oboru ZUŠ Nový Jičín: “Dostali jsem zadání autoportrét a mazlíček. Je to akvarelem. Nejdříve jsem si vyzkoušela udělat toho mazlíčka rozpíjením akvarelu, aby to vypadalo jako srst. A pak jsem doplnila autoportrét.”

Denisa Kupčová, žákyně výtvarného oboru ZUŠ Nový Jičín: “Mně napadlo, že si nakreslím portrét s kohoutem. Vlastně jsem měla fotku s našim kohoutem a hodně se mi líbila, tak jsem si ji vybrala pro obrázek.”

Výstava výtvarného oboru základní umělecké školy bude v baště k vidění jen do konce června.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-06-2021-17-00