Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Výběr nejzajímavějších událostí tohoto týdne
  • Nové muzeum Tatra uvádí do pohybu rozšířená realita
  • Opavská MHD zřejmě zdraží
  • Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů
  • Jiří Grulich je novým mladým řemeslníkem roku 2021
  • Pavilon psychiatrie v Havířově prošel rekonstrukcí
  • Studenti gymnázia si připomínali 17. listopad

Nové muzeum Tatra uvádí do pohybu rozšířená realita

Nové Muzeum nákladních automobilů Tatra bylo otevřeno v Kopřivnici. Uvnitř je na osmdesát technických exponátů, které doprovází unikátní projekt rozšířené reality.

Historické a památné nákladní automobily byly původně vystaveny v Technickém muzeu v centru Kopřivnice, prostor už dlouho kapacitně nestačil. Nové muzeum bylo otevřeno, 16. listopadu pro hosty, o den později pro veřejnost. Expozice je unikátní svou rozlohou i využitím interaktivních prvků.

V bývalé slévárně firmy Tatra, která byla rekonstruována, je na ploše 5 500 metrů čtverečních k vidění na 80 technických exponátů.

Lukáš Filip, vedoucí Muzea nákladních automobilů Tatra (Muzeum Novojičínska): “Jen část exponátů je z původního Technického muzea, kde dnes zůstaly jen osobní automobily. Nové muzeum je postaveno především na sbírce Jiřího Hlacha, proto zítra 17. listopadu symbolicky, protože Jiří Hlach loni 17. listopadu zemřel.”

Expozici doprovází projekt založený na principu rozšířené reality, který bude kompletně hotova příští rok na jaře.

David Mařák, spoluautor aplikace: “Celá výstava má digitální vrstvu, která je zobrazitelná pomocí chytrých telefonů nebo tabletů. Například tady můžete vidět zakladatele Ignáce Šustalu v rozpohybované verzi.”

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “Pak je unikátní ten projekt v tom smyslu, že na tom spolupracovaly tři subjekty, jak soukromý sektor Tatra Trucks, tak město Kopřivnice a Moravskoslezský kraj jako nositel daného projektu.”

Muzeum, v jehož sousedství je také další Kopřivnická pýchy, opravená Slovenská strela, stálo zhruba 170 milionů korun, větší polovinou přispěla Evropská unie.

---

Opavská MHD zřejmě zdraží

Opavský dopravní podnik chystá navýšení ceny jízdného až o 15%. Může za to pokles cestujících a také růst cen energií a pohonných hmot. Změny, které by měly začít platit od března příštího roku, ale ještě musí schválit zastupitelé.

 V poslední době především kvůli koronavirové pandemii chybí ve vozech až čtvrtina cestujících. A to se, samozřejmě, odráží na tržbách. Za dobu trvání krize přišel dopravní podnik o 11 milionů korun. A vyhlídky nejsou příliš optimistické.

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Očekáváme velký nárůst energií, tedy zemní plyn a elektrickou energii. A ty nůžky inflace se od r. 2013 stále rozevírají.“

Zamýšlené zdražení jízdného by mohlo do rozpočtu přinést víc jak 4 miliony korun. Půjde o 10 – 15% navýšení ceny jízdenek s použitím bezkontaktního odbavení. Tikety placené v hotovosti u řidiče zdraží výrazněji, a to o polovinu.

Samotné zdražování jízdenek ale zřejmě ke zlepšení finanční situace dopravního podniku stačit nebude. Město bude muset přistoupit nejspíš také k optimalizaci veřejné dopravy. Ta bude vycházet z loňského průzkumu, který analyzoval intervaly jednotlivých linek, vzdálenost zastávek či koordinaci s ostatními dopravci.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Momentálně městská hromadná doprava jezdí velmi často. A možná i z toho důvodu jsou autobusy a trolejbusy prázdnější. Kdyby se tyto intervaly upravily, mohly by se náklady snížit.“

Nové ceny jízdného v opavské MHD by měly začít platit od 1. března příštího roku. Zdražení jízdného budou muset ještě schválit zastupitelé na svém prosincovém zasedání.


---

Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů, který působil po celém našem kraji, ale občas vyjel i jinam. Na zadržení pachatelů se podílela i zásahová jednotka.

Na jaře letošního roku zaznamenali policisté zvýšený počet krádeží katalyzátorů z osobních po celém MS kraj. Kriminalisty postupně dovedly stopy až ke skupině 6 mužů, kteří ukradli nejméně 27 katalyzátorů s vysokým obsahem drahých kovů. Gang měl přesně rozdané úkoly.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Hlavní z pachatelů měl vše řídit a rozdělovat úkoly, další měl vytipovávat motorová vozidla, převážně se jednalo o starší vozidla různých značek. Následně měl informovat další spolupachatelé a uvést jim lokalitu výskytu vozidla a ti pak měli na místo přijet a katalyzátory odcizit. Jeden z pachatelů měl hlídat. Samotná krádež byla otázkou několika málo minut."

Na začátku listopadu měli kriminalisté dostatek důkazů a tak s pomocí zásahové jednotky muže zatkli. Dva z nich totiž měli zbraně. Při domovních prohlídkách policisté našli zvedák, kterým při krádeži zvedali auta i nástroje k odřezání katalyzátoru. 

Marek Górecki, automechanik: “Pro zručného člověka je krádež katalyzátoru otázka 5 minut a samotná krádež nezpůsobuje žádný hluk. Sami máme zkušenost, kdy přijel klient, kterému zloději z auta ukradli katalyzátor. Měnili jsme mu ho za nový. Pohybuje se to od 6 třeba až do 40 tisíc korun."

Gang katalyzátory dodával překupníkům. Zda končily v autoservisech a nebo u obchodníků, kteří z nich získávají drahé kovy, policisté neupřesnili. Škoda je je přes 100 tisíc korun a není vyloučeno, že toho mají na svědomí více. Hrozí jim 8 let vězení. 

---

Jiří Grulich je novým mladým řemeslníkem roku 2021

Pouze dva žáci z našeho kraje se mohou pochlubit titulem Mladý řemeslník roku 2021. Jedním z nich je Jiří Grulich, student 3. ročníku krnovské varhanářské školy. Své ocenění převzal na konci října v prostorách senátu v Praze.

K ceně přivedla Jirku vlastnoručně vyrobená akustická kytara. Přihlášení do soutěže sám vůbec neočekával.

Jiří Grulich, oceněný student: „To tam poslali učitelé potajmu, já jsem o tom ani nevěděl, takže to bylo takové překvapení. Poslali tam moji první akustickou kytaru, co jsem vyrobil už v prvním ročníku a pak tam poslali mé fotky, jak vlastně stojím u té vitríny a jak tam vkládám kytary a celkově materiály, které jsem psal o těch kytarách.

Jiří Holinka„ zástupce ředitelky pro praktická cvičení: „Náš student získal ocenění Nejlepší řemeslník roku 2021, v senátu mu bylo předáno a tady vlastně z MS kraje jsou dva.“

Komise kromě výrobku hodnotila také celkový profil řemeslníka.

Jiří Grulich, oceněný student: „Byly tam nějaké přísné požadavky co se týče mého prospěchu. Jsem ve třetím ročníku studia na této škole. A ještě tam musely být nějaké mimoškolní činnosti a školní činnosti.“

Titulu nejlepšího řemeslníka si velmi cení i škola, která ve městě udržuje tradici výchovy varhanářů a výrobců strunných nástrojů.

Ludmila Macháčková, zástupkyně ředitelky školy: „My jsme samozřejmě velmi rádi, že se Jirkovi podařilo takto umístit mezi nejlepší řemeslníky, studenty, kteří byli tímto prestižním oceněním vyznamenáni. Je to určitě propagace naší školy, chceme v tom určitě pokračovat, aby i další studenti měli tuto možnost.

Mladý řemeslník roku si dále plánuje splnit svůj největší sen, výrobu vlastní basové kytary. Ta vznikne jako jeho maturitní práce v příštím školním roce.

---

Pavilon psychiatrie v Havířově prošel rekonstrukcí

Rok trvala rekonstrukce pavilonu psychiatrického oddělení v havířovské nemocnici, kde se specializují na akutní péči. Přestavbou se zvýšila i kapacita lůžek. Součástí je také nové zázemí pro psychoterapie.

Je nesmírně důležité, v jakém prostředí se pacienti léčí. Zvlášť, když se jedná o psychicky nemocné lidi, kterých neustále přibývá. Pavilon psychiatrie v havířovské nemocnici prošel komplexní rekonstrukcí. Pacienti mají moderní pokoje se sociálním zázemím a balkonem. Vše je vybudováno s ohledem na specifická bezpečnostní opatření. Podobu zcela změnily i terapeutické místnosti a hlavně se zvýšila kapacita pro hospitalizaci.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Před současnou kolaudací to oddělení psychiatrie mělo 26 lůžek a jedním z důvodů rekonstrukce bylo rozšíření lůžkového fondu. Takže dnes místo 26 budeme provozovat 44 lůžek. Navýšení takřka o polovinu.”

Za poslední léta došlo také ke změně zacílení léčby.

Michal Samson, primář psychiatrického oddělení: "Poskytujeme čistě akutní psychiatrickou péči. To znamená, že se staráme o lidi, u kterých vznikly akutní potíže, nebo o lidi, kteří jsou léčeni s duševní poruchou a došlo k dekompenzaci onemocnění duševního. Děláme to proto, protože ten trend je jednoznačný. Po rychlé stabilizaci pacienta, je cílem rychle ho vrátit do jeho běžného domácího prostředí, do jeho rodiny, mezi kolegy.”

Celý pavilon bude v úterý dopoledne zpřístupněn i široké veřejnosti.

---

Studenti gymnázia si připomínali 17. listopad

Karvinské gymnázium si velmi netradičně připomíná události týkající se 17. listopadu. S myšlenkou přišli sami studenti a pedagogové je ochotně podpořili.

Tohle jsou studenti Septimy, kteří oslovili své pedagogy s myšlenkou uspořádat sérii aktivit týkajících se 17. listopadu. Vymysleli interaktivní hru přes aplikaci, pozvali pamětníky, kteří 17. listopad zažili a vestibul školy výtvarně tématicky vyzdobili.

Hedvika Wawreczková, studentka septimy: “Děti se rozdělí na dvě skupiny, na Stranu a Odboj tak, jak tomu bylo vlastně i za tehdejší doby a jejich hlavním úkolem je plnit mise, ve kterých se vlastně snaží být tak nějak tajnými agenty své strany, buď Odboje nebo Komunistické strany."

Jedním z dalších počinů studentů byly divadelní dramatické vstupy v hodinách - ostatní studenti, zvláště v nižších ročnících, museli uhodnout historické postavy, které představovali.

Zuzana Morcinková, studentka septimy: "Vybrala jsem si vlastně Alexandra Dubčeka, prvního generálního tajemníka Komunistické strany. Chtěla jsem studentům přiblížit reálie roku 1968 a události související a řekněme potom z období normalizace, trošku jim vysvětlit o co vlastně šlo."

Natálie Dohnalová, studentka septimy: "Já jsem dětem představovala Jana Palacha, který se upálil na protest, protože chtěl svobodné Československo. Studoval na Filozofické fakultě Karlově v Praze. Tahle svíčka je symbol vlastně mého upálení, který jsem představovala jako dětem."

Snadněji rozpoznatelný byl pro studenty Jan Palach. O událostech roku 1989 ví třeba od svých rodičů a prarodičů.

anketa: studenti: "Studenti vlastně protestovali na Václavském náměstí proti komunismu." "Moji rodiče byli na základce, ale třeba jsem zjistila, že prý když někdo chtěl na střední školu tak jejich táta musel být komunista nebo někdo z rodiny nebo někdo musel být ve straně, aby se dostal na vysokou školu. Já si myslím že je to v této době lepší než tamté."

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
17. listopadu 2021, 14:00

Nové muzeum Tatra uvádí do pohybu rozšířená realita

Nové Muzeum nákladních automobilů Tatra bylo otevřeno v Kopřivnici. Uvnitř je na osmdesát technických exponátů, které doprovází unikátní projekt rozšířené reality.

Historické a památné nákladní automobily byly původně vystaveny v Technickém muzeu v centru Kopřivnice, prostor už dlouho kapacitně nestačil. Nové muzeum bylo otevřeno, 16. listopadu pro hosty, o den později pro veřejnost. Expozice je unikátní svou rozlohou i využitím interaktivních prvků.

V bývalé slévárně firmy Tatra, která byla rekonstruována, je na ploše 5 500 metrů čtverečních k vidění na 80 technických exponátů.

Lukáš Filip, vedoucí Muzea nákladních automobilů Tatra (Muzeum Novojičínska): “Jen část exponátů je z původního Technického muzea, kde dnes zůstaly jen osobní automobily. Nové muzeum je postaveno především na sbírce Jiřího Hlacha, proto zítra 17. listopadu symbolicky, protože Jiří Hlach loni 17. listopadu zemřel.”

Expozici doprovází projekt založený na principu rozšířené reality, který bude kompletně hotova příští rok na jaře.

David Mařák, spoluautor aplikace: “Celá výstava má digitální vrstvu, která je zobrazitelná pomocí chytrých telefonů nebo tabletů. Například tady můžete vidět zakladatele Ignáce Šustalu v rozpohybované verzi.”

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “Pak je unikátní ten projekt v tom smyslu, že na tom spolupracovaly tři subjekty, jak soukromý sektor Tatra Trucks, tak město Kopřivnice a Moravskoslezský kraj jako nositel daného projektu.”

Muzeum, v jehož sousedství je také další Kopřivnická pýchy, opravená Slovenská strela, stálo zhruba 170 milionů korun, větší polovinou přispěla Evropská unie.

---

Opavská MHD zřejmě zdraží

Opavský dopravní podnik chystá navýšení ceny jízdného až o 15%. Může za to pokles cestujících a také růst cen energií a pohonných hmot. Změny, které by měly začít platit od března příštího roku, ale ještě musí schválit zastupitelé.

 V poslední době především kvůli koronavirové pandemii chybí ve vozech až čtvrtina cestujících. A to se, samozřejmě, odráží na tržbách. Za dobu trvání krize přišel dopravní podnik o 11 milionů korun. A vyhlídky nejsou příliš optimistické.

Pavel Gebauer, ředitel Městského dopravního podniku Opava: „Očekáváme velký nárůst energií, tedy zemní plyn a elektrickou energii. A ty nůžky inflace se od r. 2013 stále rozevírají.“

Zamýšlené zdražení jízdného by mohlo do rozpočtu přinést víc jak 4 miliony korun. Půjde o 10 – 15% navýšení ceny jízdenek s použitím bezkontaktního odbavení. Tikety placené v hotovosti u řidiče zdraží výrazněji, a to o polovinu.

Samotné zdražování jízdenek ale zřejmě ke zlepšení finanční situace dopravního podniku stačit nebude. Město bude muset přistoupit nejspíš také k optimalizaci veřejné dopravy. Ta bude vycházet z loňského průzkumu, který analyzoval intervaly jednotlivých linek, vzdálenost zastávek či koordinaci s ostatními dopravci.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Momentálně městská hromadná doprava jezdí velmi často. A možná i z toho důvodu jsou autobusy a trolejbusy prázdnější. Kdyby se tyto intervaly upravily, mohly by se náklady snížit.“

Nové ceny jízdného v opavské MHD by měly začít platit od 1. března příštího roku. Zdražení jízdného budou muset ještě schválit zastupitelé na svém prosincovém zasedání.


---

Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Policisté rozprášili gang zlodějů katalyzátorů, který působil po celém našem kraji, ale občas vyjel i jinam. Na zadržení pachatelů se podílela i zásahová jednotka.

Na jaře letošního roku zaznamenali policisté zvýšený počet krádeží katalyzátorů z osobních po celém MS kraj. Kriminalisty postupně dovedly stopy až ke skupině 6 mužů, kteří ukradli nejméně 27 katalyzátorů s vysokým obsahem drahých kovů. Gang měl přesně rozdané úkoly.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Hlavní z pachatelů měl vše řídit a rozdělovat úkoly, další měl vytipovávat motorová vozidla, převážně se jednalo o starší vozidla různých značek. Následně měl informovat další spolupachatelé a uvést jim lokalitu výskytu vozidla a ti pak měli na místo přijet a katalyzátory odcizit. Jeden z pachatelů měl hlídat. Samotná krádež byla otázkou několika málo minut."

Na začátku listopadu měli kriminalisté dostatek důkazů a tak s pomocí zásahové jednotky muže zatkli. Dva z nich totiž měli zbraně. Při domovních prohlídkách policisté našli zvedák, kterým při krádeži zvedali auta i nástroje k odřezání katalyzátoru. 

Marek Górecki, automechanik: “Pro zručného člověka je krádež katalyzátoru otázka 5 minut a samotná krádež nezpůsobuje žádný hluk. Sami máme zkušenost, kdy přijel klient, kterému zloději z auta ukradli katalyzátor. Měnili jsme mu ho za nový. Pohybuje se to od 6 třeba až do 40 tisíc korun."

Gang katalyzátory dodával překupníkům. Zda končily v autoservisech a nebo u obchodníků, kteří z nich získávají drahé kovy, policisté neupřesnili. Škoda je je přes 100 tisíc korun a není vyloučeno, že toho mají na svědomí více. Hrozí jim 8 let vězení. 

---

Jiří Grulich je novým mladým řemeslníkem roku 2021

Pouze dva žáci z našeho kraje se mohou pochlubit titulem Mladý řemeslník roku 2021. Jedním z nich je Jiří Grulich, student 3. ročníku krnovské varhanářské školy. Své ocenění převzal na konci října v prostorách senátu v Praze.

K ceně přivedla Jirku vlastnoručně vyrobená akustická kytara. Přihlášení do soutěže sám vůbec neočekával.

Jiří Grulich, oceněný student: „To tam poslali učitelé potajmu, já jsem o tom ani nevěděl, takže to bylo takové překvapení. Poslali tam moji první akustickou kytaru, co jsem vyrobil už v prvním ročníku a pak tam poslali mé fotky, jak vlastně stojím u té vitríny a jak tam vkládám kytary a celkově materiály, které jsem psal o těch kytarách.

Jiří Holinka„ zástupce ředitelky pro praktická cvičení: „Náš student získal ocenění Nejlepší řemeslník roku 2021, v senátu mu bylo předáno a tady vlastně z MS kraje jsou dva.“

Komise kromě výrobku hodnotila také celkový profil řemeslníka.

Jiří Grulich, oceněný student: „Byly tam nějaké přísné požadavky co se týče mého prospěchu. Jsem ve třetím ročníku studia na této škole. A ještě tam musely být nějaké mimoškolní činnosti a školní činnosti.“

Titulu nejlepšího řemeslníka si velmi cení i škola, která ve městě udržuje tradici výchovy varhanářů a výrobců strunných nástrojů.

Ludmila Macháčková, zástupkyně ředitelky školy: „My jsme samozřejmě velmi rádi, že se Jirkovi podařilo takto umístit mezi nejlepší řemeslníky, studenty, kteří byli tímto prestižním oceněním vyznamenáni. Je to určitě propagace naší školy, chceme v tom určitě pokračovat, aby i další studenti měli tuto možnost.

Mladý řemeslník roku si dále plánuje splnit svůj největší sen, výrobu vlastní basové kytary. Ta vznikne jako jeho maturitní práce v příštím školním roce.

---

Pavilon psychiatrie v Havířově prošel rekonstrukcí

Rok trvala rekonstrukce pavilonu psychiatrického oddělení v havířovské nemocnici, kde se specializují na akutní péči. Přestavbou se zvýšila i kapacita lůžek. Součástí je také nové zázemí pro psychoterapie.

Je nesmírně důležité, v jakém prostředí se pacienti léčí. Zvlášť, když se jedná o psychicky nemocné lidi, kterých neustále přibývá. Pavilon psychiatrie v havířovské nemocnici prošel komplexní rekonstrukcí. Pacienti mají moderní pokoje se sociálním zázemím a balkonem. Vše je vybudováno s ohledem na specifická bezpečnostní opatření. Podobu zcela změnily i terapeutické místnosti a hlavně se zvýšila kapacita pro hospitalizaci.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Před současnou kolaudací to oddělení psychiatrie mělo 26 lůžek a jedním z důvodů rekonstrukce bylo rozšíření lůžkového fondu. Takže dnes místo 26 budeme provozovat 44 lůžek. Navýšení takřka o polovinu.”

Za poslední léta došlo také ke změně zacílení léčby.

Michal Samson, primář psychiatrického oddělení: "Poskytujeme čistě akutní psychiatrickou péči. To znamená, že se staráme o lidi, u kterých vznikly akutní potíže, nebo o lidi, kteří jsou léčeni s duševní poruchou a došlo k dekompenzaci onemocnění duševního. Děláme to proto, protože ten trend je jednoznačný. Po rychlé stabilizaci pacienta, je cílem rychle ho vrátit do jeho běžného domácího prostředí, do jeho rodiny, mezi kolegy.”

Celý pavilon bude v úterý dopoledne zpřístupněn i široké veřejnosti.

---

Studenti gymnázia si připomínali 17. listopad

Karvinské gymnázium si velmi netradičně připomíná události týkající se 17. listopadu. S myšlenkou přišli sami studenti a pedagogové je ochotně podpořili.

Tohle jsou studenti Septimy, kteří oslovili své pedagogy s myšlenkou uspořádat sérii aktivit týkajících se 17. listopadu. Vymysleli interaktivní hru přes aplikaci, pozvali pamětníky, kteří 17. listopad zažili a vestibul školy výtvarně tématicky vyzdobili.

Hedvika Wawreczková, studentka septimy: “Děti se rozdělí na dvě skupiny, na Stranu a Odboj tak, jak tomu bylo vlastně i za tehdejší doby a jejich hlavním úkolem je plnit mise, ve kterých se vlastně snaží být tak nějak tajnými agenty své strany, buď Odboje nebo Komunistické strany."

Jedním z dalších počinů studentů byly divadelní dramatické vstupy v hodinách - ostatní studenti, zvláště v nižších ročnících, museli uhodnout historické postavy, které představovali.

Zuzana Morcinková, studentka septimy: "Vybrala jsem si vlastně Alexandra Dubčeka, prvního generálního tajemníka Komunistické strany. Chtěla jsem studentům přiblížit reálie roku 1968 a události související a řekněme potom z období normalizace, trošku jim vysvětlit o co vlastně šlo."

Natálie Dohnalová, studentka septimy: "Já jsem dětem představovala Jana Palacha, který se upálil na protest, protože chtěl svobodné Československo. Studoval na Filozofické fakultě Karlově v Praze. Tahle svíčka je symbol vlastně mého upálení, který jsem představovala jako dětem."

Snadněji rozpoznatelný byl pro studenty Jan Palach. O událostech roku 1989 ví třeba od svých rodičů a prarodičů.

anketa: studenti: "Studenti vlastně protestovali na Václavském náměstí proti komunismu." "Moji rodiče byli na základce, ale třeba jsem zjistila, že prý když někdo chtěl na střední školu tak jejich táta musel být komunista nebo někdo z rodiny nebo někdo musel být ve straně, aby se dostal na vysokou školu. Já si myslím že je to v této době lepší než tamté."

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-17-11-2021-14-00