Opravený most se bude sám chránit před námrazou
Po necelých dvou letech je u konce oprava mostu na silnici poblíž hraničního přechodu s Polskem v Chotěbuzi. Před opravou silnice vinou nerovností připomínala houpačku a musela tam být snížena rychlost.
Rekonstrukce mostu začala loni v dubnu. Výškové rozdíly na vozovce se vytvořily pohybem mostu na nestabilním podloží. Zvlněný povrch prověřoval nejen žaludky posádek vozidel, ale také stabilitu nákladu. Doprava byla po dobu stavebních prací vedena střídavě vždy po jedné polovině.
Oprava mostu poblíž hraničního mostu s Polskem je již téměř hotová. Dokončovací práce probíhají jen v jeho spodní části.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Po dvou letech skončily opravy mostu silnice 1. třídy číslo 48 v Českém Těšíně. Práce probíhaly podle harmonogramu. Za necelých 50 milionu korun jsme provedli rekonstrukci mostních předpolí, svršků, závěrů i mostního vybavení.”
Podle místních je však jen otázkou času, kde se silnice zvlní opětovně. Na vině má být nestabilní podloží.
Anketa: “Jezdíme tady po té cestě často a víme, že to tady často opravují.”
Nově opravený most by měl být bezpečnější i v době, kdy na vozovce hrozí náledí.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: “Přibyl i systém automatického postřiku, který slouží k omezení tvorby námrazy.”
Poblíž opraveného mostu je nový stožár s kamerami a meteostanicí. Čidla ve vozovce při poklesu teploty aktivují systém, který sám silnici ošetří a zabrání tvorbě ledu. Opravený most bude také pravidelně kontrolovaný, aby byly včas podchyceny jeho pohyby.
---
Vlastníci domů budou muset zajistit dálkové odečty
Městská realitní agentura v Havířově nesouhlasí s evropským nařízením o povinném zajištění dálkových odečtů spotřeby. Upozorňuje, že přechod na nové technologie bude enormně drahý. Jiný velký soukromý vlastník bytového fondu to vidí jinak.
Podle evropské směrnice budou muset od roku 2027 vlastníci domů zajistit dálkové odečty tepla, vody, elektřiny. Nájemníky pak budou muset jednou měsíčně informovat o spotřebě. Majitele bytových jednotek to bude stát desítky, možná i stovky milionů korun. Městská realitní agentura v Havířově s touto povinností nesouhlasí.
Róbert Masarovič, jednatel společnosti MRA: "Budeme muset nakoupit nové měřiče, vybudovat sledovací sítě, vybudovat soustavu pro měření, každoměsíční uvědomění občanů o jejich spotřebě. Budeme muset vymyslet, jak vyměňovat baterie v těchto věcech a je třeba si uvědomit, že tento skvělý nápad Evropské komise zaplatí občané sami v nájmu, protože to na úkor města jít nemůže.”
Druhý velký vlastník bytového fondu v Havířově má na to jiný názor.
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “Pro nás to bude znamenat investice v řádu stovek milionů korun, ale vzhledem k tomu, že náš vlastník si na ekologii velmi potrpí a přistoupili bychom k tomu tak jako tak. Každopádně pro nájemníka je to obrovské plus."
anketa: “To není dobrý nápad. Já vůbec mám s EU problémy, jak teď přišli, že se mají zrušit plynové kotle. Takže to je jedno k druhému.”
anketa: “My na to nejsme zvyklí. My jsme zvyklí jednou za rok. My jsme sami dva a nemáme ani velkou spotřebu.”
Městská realitní agentura zvažuje, že kvůli směrnici bude ještě interpelovat Evropskou komisi.
---
Bohumín bude zase moci hospodařit s pozemky
Moravskoslezský kraj chce dokumentaci k zásadám územního rozvoje, která umožní postavit trať pro rychlovlaky. Je to dobrá zpráva pro Bohumín, který nyní musí blokovat pozemky pro železniční koridor, protože zatím nebylo určeno, kudy přesně rychlovlaky budou jezdit.
Jak už z našeho zpravodajství víte, v roce 2025 by se mělo začít s budování vysokorychlostní železnice, která propojí Ostravu s Prahou za hodinu a 45 minut. Vlak bude pokračovat přes Bohumín do Polska. Správa železnic nyní požádala MS kraj, aby nechal vypracovat aktualizaci zásad územního rozvoje, včetně vyhodnocení vlivů stavby na rozvoj území.
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Schválení má výrazný pozitivní dopad na Bohumín, protože se mu rozšiřuje možnost, kde může stavět. Ten koridor, kudy by mohla ta železnice do Polska vést, byl totiž velmi široký. Tímto způsobem výrazně usnadňujeme život v Bohumíně a přibližujeme výstavbu trati."
Aktualizace zásad územního rozvoje může mít významný vliv na chráněná území podél hranice, proto je nutné posoudit i vliv stavby na životní prostředí.
Marek Pinkava, Správa železnic: "Je snahou, aby ta trasa co nejméně fragmentovala krajinu, takže je navržena podél stávajícího železničního koridoru nebo podél dálnice."
Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: "Přinese to nejen zkrácení jízdní doby do Prahy nebo Olomouce, ale hlavně se uvolní konvenční tratě pro nákladní dopravu, protože ty jsou už dnes přetížené."
Na zpracovatele dokumentů bude vyhlášena veřejná soutěž, tak aby byly hotovy do roku od ukončení výběru projektanta. Náklady na aktualizaci zásad územního rozvoje by měly být asi 3 miliony a 300 tisíc korun.
---
V MŠ Ukrajinská připravují vše na montessori třídu
V Ostravě-Porubě se rozšíří Montessori vzdělávání. Zatímco letos tady otevřeli historicky první Montessori třídu na Základní škole Ukrajinská, už příští školní rok k ní přibude další. Tentokrát bude určena pro předškoláky.
V Mateřské škole Ukrajinská v září příštího roku otevřou třídu s Montessori prvky. Dosud tuto alternativní předškolní péči zajišťovalo pouze rodinné centrum Kaštánek, kde se sdružují rodiče, které této výuce věří.
Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Vycházíme vstříc jednak požadavkům rodičů, kteří nejsou úplně spokojeni s klasickým školstvím, s klasickým vzděláváním a jednak potřebám dětí, které potřebují trochu jiný přístup, aby mohly rozvíjet to, co v nich je. Jsem rád, že v Porubě má alternativa podporu, že tady má své místo a že si každá rodina vybere tu školu, která je pro ni nejlepší."
V současné době ve školce probíhají veškeré přípravy. Modernizuje se nábytek a obměňují pomůcky.
Adéla Mikesková, ředitelka MŠ Ukrajinská: “Snažili jsme si tady udělat i přípravu na kuchyňku, která tedy nebude mít odpad ani tekoucí vodu, ale budou tam děti v podstatě přelévat si vodu, nalévat skleničky. Budou tady moct připravovat i jídlo. Paní učitelky, které tady v této třídě učí, momentálně absolvují dlouhodobý kurz Montessori pedagogiky, mají i krátkodobé kurzy v rámci své vlastní aktivity tak, aby opravdu na začátek školního roku a na otevření této třídy byly maximálně připraveny.”
Adéla Ziegelbauerová, učitelka MŠ Ukrajinská: “My jako pedagožky se těšíme na tu možnost, kterou nám Marie Montessori nabízí zejména při tom individuálním přístupu k dětem. Děti získávají motivaci skrze sebe sama a nemusí tam být ten pedagog jako dozorce, ale pouze jako průvodce. Strašně moc se těšíme na tu možnost pracovat s opravdovými pomůckami typu růžová věž, dřevěné hnědé schody, tyče a poskytnout dětem první základ pro jejich další rozvíjení na ZŠ.”
Právě Montessori třída bude přípravnou třídou pro pokračování Montessori výuky na základní škole Ukrajinská, která tam úspěšně funguje od letošního roku.
Anketa: žáci Montessori třídy, ZŠ Ukrajinská: “Mě se tady moc líbí a baví mě nejvíc matematika a čeština. Angličtina mi jde jenom trošku.”
“Mě nejvíc baví asi český jazyk. Kreslím si čísla.”
“Mě se líbí nejvíce angličtina, čtení pracovat v písance.”
Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Žádné výraznější problémy nemáme. Nicméně začali jsme a vždycky nějaký ten drobný zádrhel vyskytuje, ale snažíme se je v průběhu toho školního roku odstraňovat a myslím si, že po 3 a půl měsících v podstatě máme jen pozitivní ohlasy. Samozřejmě se rozšiřovat budeme. Těšíme se na další příliv dětí, na další příliv zájemců a uvidíme v dubnu při zápisu.”
Chantelle Schutte, učitelka angličtiny, ZŠ Ukrajinská: “Učím tady okolo 8 měsíců. Studenti jsou plní energie, šťastní a přátelští. Učí se rádi, s dětmi se učíme zejména čísla, také se vzájemně představujeme a také se bavíme o tom, co kdo má rád. Je to opravdu zábava. Učím tady každou středu.”
Bližší informační schůzka ohledně Montessori třídy proběhne s rodiči v lednu, nebo v únoru. Podrobnosti najdete přímo na webu radnice, nebo přímo MŠ Ukrajinská.
---
My Home je pro novojičínského pianistu pocit bezpečí
Novojičínský rodák, klavírista a skladatel, Tomáš Kačo vyprodal věhlasnou koncertní síň Carnegie Hall, zahrál například v pražském Rudolfinu, a teď, před Vánoci i v Beskydském divadle.
Tomáš Kačo je novojičínský rodák, nyní žije ve Spojených státech v Los Angeles, absolvoval Janáčkovu konzervatoře v Ostravě a AMU v Praze, následovala prestižní Berklee v Bostonu, a je celosvětově úspěšným pianistou. Zahrál i v proslulé koncertní síni, newyorské Carnegie Hall nebo v pražském Rudolfinu. Teď se představil i novojičínskému publiku, vánočním koncertem v Beskydském divadle.
Tomáš Kačo, klavírista a skladatel: “Těším se velmi, je to určitě přes deset let, kdy jsem tady v divadle hrál. Ono hrát doma a vystupovat pro domácí publiku, je to úplně něco jiného, ale moc se na to těším.”
Program koncertu byl připraven z jeho alba My Home a zazněly také úpravy vánočních koled.
Tomáš Kačo, klavírista a skladatel: “Význam toho názvu My Home není daný pro určitou zemi nebo určité místo, ale spíše o pocitu, že jste v bezpečí, kde se cítíte dobře, a to může být kdekoliv na světě. A je to také myšleno hudebně, My Home, že všechny ty hudební žánry, které se v tom albu prolínají, tak jsou to žánry, ve kterých se cítím bezpečně a připomínají mi teplo toho domova.”
Svůj osobitý skladatelský styl Tomáš Kačo popisuje jako kombinaci klasické jazzové, romské a popové hudby. V poslední době se stěžejně věnuje komponování většinou pro symfonické orchestry.
---