Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Jiřina Kábrtová vedla Ostravské muzeum 22 let
  • Domovy seniorů přistupují k zákazu návštěv
  • Lupič přepadl benzínku se zapalovačem v ruce
  • Ocenění hasičů za pomoc v tornádem zasažené oblasti
  • Letošní Den vědy na gymnáziu bude online
  • V Karviné začal fungovat kroužek šermu Strážci Karviná

Jiřina Kábrtová vedla Ostravské muzeum 22 let

Ostrava hledá nového ředitele nebo ředitelku muzea. Současná ředitelka Jiřina Kábrtová ho vedla neuvěřitelných 22 let, ale nyní se už chystá do důchodu. Uchazeči o tuto funkci musejí v rámci výběrového řízení připravit koncepci dalšího rozvoje.

V dnešní době je už zcela výjimečné, že by někdo pracoval na jednom místě celý život. Současná ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová ano. Po 45 letech v muzeu, které posledních 22 let vede, chce odejít do důchodu. Tato instituce se pod jejím vedením stala prestižní součástí historie města. 

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Za těch 20 let se samozřejmě událo hrozně moc věcí. První, kterou jsem začala řešit, když jsem přišla do funkce, byla celková rekonstrukce staré radnice a přilehlých objektů. Potom, protože budova byla úplně prázdná, nastalo budování nových stálých expozic." 

Ostrava chce nyní najít vhodného nástupce, který by jednak navázal na úspěchy muzea, ale přinese také něco nového. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Ostravské muzeum je jakožto příspěvková organizace města významnou součástí zdejší společensko-kulturní infrastruktury. Dosavadní ředitelce, paní RNDr. Jiřině Kábrtové, patří skutečně velké poděkování za její mnohaletou práci v čele této instituce. Doufám, že se nám podaří najít vhodného nástupce, který naváže na její úspěchy a přijde i s novými myšlenkami, které přinesou tomuto muzeu další perspektivy. K tomu by měla přispět i výběrová komise, složena převážně z mimoostravských odborníků. Pevně věřím, že komise vybere z přihlášených kandidátů takovou osobnost, která posune naše ostravské muzeum dále v kontextu moderního, edukativního a pro veřejnost atraktivního muzejnictví."

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Tato funkce je spíše manažerská, než odborná. Já jsem se rvala kde šlo, abych se svými kolegy zapadla do odborné práce." 

Zájemci o funkci ředitele musejí poslat přihlášky do 28. února. Jejich součástí je i koncepce dalšího rozvoje muzea do roku 2027. 

---

Domovy seniorů přistupují k zákazu návštěv

Domovy seniorů se i na doporučení hejtmana opět zavírají pro návštěvy. Ředitelé doufají, že opatření bude trvat jen pár týdnů. Uvědomují si, že kontakt seniorů s rodinnými příslušníky, je velice důležitý.

Počet pozitivních případů variantou omikron stále stoupá. Přesto, že tento typ viru zřejmě není tak nebezpečný, seniorům může ale ublížit i lehčí forma chřipky. Proto domovy opět vyhlašují zákazy návštěv. Stejně tak i v Havířově.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Předpokládám, že tento zákaz bude trvat dva až tři týdny. Záleží, jak se bude ta vlna omikronu chovat. Je to nepříjemné i z obou stran i pro nás."

Maminku paní Vlčkové zrovna budou stěhovat a pro rodinu to bude náročné.

Ivana Vlčková, dcera klientky domova: "Chápu, že senioři musí být chráněni v epidemii. Takže v tu dobu, kdy ji nebudu moct navštívit po přestěhování, to pro ni bude ještě větší stres."

Veškeré sociální služby mohou sice v případě nedostatku zaměstnanců nařídit pracovní karanténu, ředitel domova věří, že k tomu nedojde.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Ta pracovní karanténa je trochu sporná, co se týká těchto odvětví hlavně organizačně.  Pokud se nedostaneme do kritické situace, která by vyžadovala takové mezní řešení, tak tuto karanténu využívat nebudeme.”

Vláda ještě nerozhodla, jak to bude s povinným očkováním u vybraných skupin a lidí nad 60 let. Přitom termín, od kdy má toto nařízení platit, se blíží. Do prvního března musí mít zaměstnanci aplikovány obě dávky. 

---

Lupič přepadl benzínku se zapalovačem v ruce

Ostrava je zase o něco bezpečnější. Za mřížemi skončil 20letý mladík, který se pokusil přepadnout benzínovou pumpu se zapalovačem ve tvaru pistole v ruce. Prodavačka mu duchapřítomně zabouchla před nosem okno.

Benzínové pumpy se kvůli lupičům často na noc zamykají a obsluha prodává benzín pouze přes výdejní okno. To ale neodradilo lupiče, který si vybral čerpací stanici u Hranečníku v Ostravě. Před pátou hodinou ráno zabušil na okno, že chce cigarety.

Radim Bena, šéf oddělení násilné trestné činnosti Ostrava: "Pachatel nejprve požadoval cigarety, pak následovala pohrůžka násilím a hlavně ji řekl naval prachy." 

Prodavačka ale místo aby dala lupiči peníze, nezaváhala a přibouchla výdejní okno. Pachatele to natolik překvapilo, že se otočil na patě a utekl pryč.

kolegyně přepadené prodavačky: "Spíš to byla stresová reakce, nebylo to přirozené. Asi nikdo neví, jak by reagoval v takové chvíli." 

Okamžitě začalo pátrání po lupiči. Technici sebrali stopy z místa a kynolog se služebním psem se snažil muže najít po okolí. Nakonec se jako klíčové ukázaly záznamy z kamer.

Radim Bena, šéf oddělení násilné trestné činnosti: "Kriminalisté se neustále pohybují mezi tzv. kriminálně závadovými osobami a ty jejich obličeje už znají. Stačilo málo a měli jsme ho prostě hned." 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "20letý muž je ve vazbě a hrozí mu 2-8 let vězení." 

Podobných loupeží v poslední době v Ostravě značně ubylo. V loňském roce byla přepadena pouze jedna benzínová pumpa. 

---

Ocenění hasičů za pomoc v tornádem zasažené oblasti

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Frýdek-Místek byla oceněna za pomoc v tornádem zasažené oblasti na jižní Moravě. Jihomoravský hejtman nyní obeslal děkovným listem všechny, kteří vyjeli pomáhat a k oficiálnímu poděkování a ocenění se přidalo i město.

Šestice dobrovolných hasičů z Frýdku-Místku se sešla se zástupci vedení města. Byli totiž zpětně oceněni za to, že vyjeli v létě pomáhat likvidovat škody po tornádu na jižní Moravě.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Naše jednotka společně s celým třetím odřadem, který vyslal Moravskoslezský kraj, zasahovala v Hodoníně, v areálu základní školy. Kde jsme pomáhali s kácením stromů, které byly nakloněné, hrozily pádem. Anebo už byly prakticky popadané na cesty a vypomáhali jsme i v nedalekém areálu dětského tábora, který bohužel byl srovnán tím tornádem kompletně se zemí. A tam jsme vyprošťovali i zbytky chatek a takové záležitosti." - Jaké to pro vás bylo? Předpokládám velmi silné, emotivní. Jaké byly ty pocity na místě? - "Emoce na místě byly takové, že člověk nevěřil svým očím. Byla tam strašně viditelná zkáza a síla toho tornáda. To myslím nikdo z naší jednotky ještě v životě neviděl něco takového."

Předávání ocenění se účastnil i ředitel územního odboru hasičů ve Frýdku-Místku.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "To ničivé tornádo se prohnalo jižní Moravou večer 24. června. Já jsem to tady dnes již zmínil, 25. června bylo na místě připraveno více jak 500 profesionálních hasičů, kteří byli připraveni na vyhledávání osob a na ty prvotní úkony a na záchranné práce, které nás tam všechny čekaly. To, co jsme dneska zmínili a to, co je podstatné říct o dobrovolných hasičích, i oni byli nasazeni na tornádu na jižní Moravě, byli součástí celé záchranářské pomoci."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem rád, že naše jednotka dobrovolných hasičů byla účastna těch zákroků na jižní Moravě. A hrdost, kterou jsem zjistil, ta propukla v tom okamžiku, kdy mě jako primátorovi přišlo poděkování od hejtmana Jihomoravského kraje. A říkal jsem si, že to poděkování nepatří mi, ale patří právě chlapům, kteří tam byli."

Hasiči získali pamětní a děkovné listy od jihomoravského hejtmana i dárky za město Frýdek-Místek.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já si myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že tato naše jednotka patří k těm, které mají velmi dobré jméno. Nejenom v rámci města, ale i kraje. A má ve svém plánu zásahy, které nemají některé další jednotky, a proto takto k nim přistupujeme."

Město nyní kompletně opravuje hasičům zbrojnici a letos by měli získat i nové zásahové vozidlo.

---

Letošní Den vědy na gymnáziu bude online

Den vědy na bruntálském gymnáziu byl se svým množstvím pokusů a ukázek z různých oborů stále oblíbenější akcí. Účastnili se ho studenti, zájemci o studium i široká veřejnost. Současná epidemická situace bohužel přinutila pořadatele k formě akce online.

Pro jedenáctý ročník Dne vědy se studenti pustili do natáčení pokusů, které budou následně prezentovány.

Jarmila Lázničková, učitelka, organizátorka: „Takže jsme se rozhodli, že uděláme takový jednoduchý kvíz, který si bude kdokoli moci, když se přihlásí na naše stránky, udělat. Ty pokusy jsou součástí toho kvízu, Jedna část budou fyzikální pokusy, pak tam bude část, kde bude náš robot, pak tam budou chemické pokusy, které teď zrovna dělají nahoře chemici, ještě tam bude kvíz z biologie.“

Alex Vodička, student gymnázia: „Postavili jsme robota humanoidního typu, který tančí makarenu."

Anna Staňková, studentka gymnázia: „Předváděla jsem vlastně házení mince do sklenice s vodou a mělo to vlastně předvést povrchové napětí vody.“

Z chemických pokusů byly vybrány takové, které si každý může vyzkoušet i doma.

Zuzana Šichmanová, učitelka, organizátorka: „Můžou se těšit na mávající rukavici nebo nafukování balónku chemickou cestou, popřípadě výroba domácí sopky.“

Jana Němcová, studentka gymnázia: „Předvádím pokus chemická sopka, kdy reaguje ocet s jedlou sodou.“

Studenti si pro prezentaci pokusů museli vytvořit i vlastní filmový štáb.

Hubert Beinhauer, student gymnázia, kameraman: „Točíme to tedy na mobil, protože v dnešní době ty mobily natáčí v dost dobré kvalitě a navíc, nepotřebujeme to natáčet v tak dobré kvalitě, protože následně to budeme dávat na stránku internetovou."

Všichni zájemci o Den vědy se již tedy mohou těšit na 3. únor, kdy bude celá akce na stránkách Gymnázia Bruntál spuštěna.

---

V Karviné začal fungovat kroužek šermu Strážci Karviná

Středisko volného času Juventus otevřelo pro všechny zájemce starší 12 let nový kroužek historického šermu Strážci Karviná. Každý milovník historie, který se chce naučit techniky bojů s mečem a láká ho vystupování na hradech, je tady vítán.

Kroužek Strážci Karviné zaměřený na historii, zvláště 14 století, jehož hlavní náplní je historický šerm, začal fungovat ve Středisku volného času Juventus v září letošního roku. Stále jsou tady vítáni noví členové, které láká naučit se zacházet se zbraní.

Pavel Magyar, vedoucí kroužku Strážci Karviná: "Děláme opravdový bojový šerm, není to žádná scénika, nic secvičeného, daný uchazeč se naučí jak se chovat s mečem, opravdu se bránit, opravdu útočit."

Se skupinou historického šermu budou také členové kroužku vystupovat na různých akcích, na hradech a zámcích.

Pavel Magyar, vedoucí kroužku Strážci Karviná: "Na těch hradech i ta mluva i to chování, vystupování s tím úzce souvisí, někteří to přímo vyžadují, aby se na hradech chovalo dobově."

Kroužek je vhodný pro všechny zájemce od 12, lépe od 15 let, přijít mohou i dospělí. Tereza Tomášková se ke skupině přidala zhruba před třemi roky.

Tereza Tomášková, členka skupiny Strážci Karviná: "Naučila jsem se tady spolupracovat se zbraní, uchovávat k ní nějakou úctu, naučila jsem se pohyby, které člověku nejsou až tak přirozené."

Kroužek šermířů Strážci Karviná funguje každou neděli od 8 hodin v sále Střediska volného času Juventus, každý, kdo má chuť se naučit něco nového a láká ho historie, je tady vítán.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. ledna 2022, 17:00

Jiřina Kábrtová vedla Ostravské muzeum 22 let

Ostrava hledá nového ředitele nebo ředitelku muzea. Současná ředitelka Jiřina Kábrtová ho vedla neuvěřitelných 22 let, ale nyní se už chystá do důchodu. Uchazeči o tuto funkci musejí v rámci výběrového řízení připravit koncepci dalšího rozvoje.

V dnešní době je už zcela výjimečné, že by někdo pracoval na jednom místě celý život. Současná ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová ano. Po 45 letech v muzeu, které posledních 22 let vede, chce odejít do důchodu. Tato instituce se pod jejím vedením stala prestižní součástí historie města. 

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Za těch 20 let se samozřejmě událo hrozně moc věcí. První, kterou jsem začala řešit, když jsem přišla do funkce, byla celková rekonstrukce staré radnice a přilehlých objektů. Potom, protože budova byla úplně prázdná, nastalo budování nových stálých expozic." 

Ostrava chce nyní najít vhodného nástupce, který by jednak navázal na úspěchy muzea, ale přinese také něco nového. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Ostravské muzeum je jakožto příspěvková organizace města významnou součástí zdejší společensko-kulturní infrastruktury. Dosavadní ředitelce, paní RNDr. Jiřině Kábrtové, patří skutečně velké poděkování za její mnohaletou práci v čele této instituce. Doufám, že se nám podaří najít vhodného nástupce, který naváže na její úspěchy a přijde i s novými myšlenkami, které přinesou tomuto muzeu další perspektivy. K tomu by měla přispět i výběrová komise, složena převážně z mimoostravských odborníků. Pevně věřím, že komise vybere z přihlášených kandidátů takovou osobnost, která posune naše ostravské muzeum dále v kontextu moderního, edukativního a pro veřejnost atraktivního muzejnictví."

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: "Tato funkce je spíše manažerská, než odborná. Já jsem se rvala kde šlo, abych se svými kolegy zapadla do odborné práce." 

Zájemci o funkci ředitele musejí poslat přihlášky do 28. února. Jejich součástí je i koncepce dalšího rozvoje muzea do roku 2027. 

---

Domovy seniorů přistupují k zákazu návštěv

Domovy seniorů se i na doporučení hejtmana opět zavírají pro návštěvy. Ředitelé doufají, že opatření bude trvat jen pár týdnů. Uvědomují si, že kontakt seniorů s rodinnými příslušníky, je velice důležitý.

Počet pozitivních případů variantou omikron stále stoupá. Přesto, že tento typ viru zřejmě není tak nebezpečný, seniorům může ale ublížit i lehčí forma chřipky. Proto domovy opět vyhlašují zákazy návštěv. Stejně tak i v Havířově.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Předpokládám, že tento zákaz bude trvat dva až tři týdny. Záleží, jak se bude ta vlna omikronu chovat. Je to nepříjemné i z obou stran i pro nás."

Maminku paní Vlčkové zrovna budou stěhovat a pro rodinu to bude náročné.

Ivana Vlčková, dcera klientky domova: "Chápu, že senioři musí být chráněni v epidemii. Takže v tu dobu, kdy ji nebudu moct navštívit po přestěhování, to pro ni bude ještě větší stres."

Veškeré sociální služby mohou sice v případě nedostatku zaměstnanců nařídit pracovní karanténu, ředitel domova věří, že k tomu nedojde.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Ta pracovní karanténa je trochu sporná, co se týká těchto odvětví hlavně organizačně.  Pokud se nedostaneme do kritické situace, která by vyžadovala takové mezní řešení, tak tuto karanténu využívat nebudeme.”

Vláda ještě nerozhodla, jak to bude s povinným očkováním u vybraných skupin a lidí nad 60 let. Přitom termín, od kdy má toto nařízení platit, se blíží. Do prvního března musí mít zaměstnanci aplikovány obě dávky. 

---

Lupič přepadl benzínku se zapalovačem v ruce

Ostrava je zase o něco bezpečnější. Za mřížemi skončil 20letý mladík, který se pokusil přepadnout benzínovou pumpu se zapalovačem ve tvaru pistole v ruce. Prodavačka mu duchapřítomně zabouchla před nosem okno.

Benzínové pumpy se kvůli lupičům často na noc zamykají a obsluha prodává benzín pouze přes výdejní okno. To ale neodradilo lupiče, který si vybral čerpací stanici u Hranečníku v Ostravě. Před pátou hodinou ráno zabušil na okno, že chce cigarety.

Radim Bena, šéf oddělení násilné trestné činnosti Ostrava: "Pachatel nejprve požadoval cigarety, pak následovala pohrůžka násilím a hlavně ji řekl naval prachy." 

Prodavačka ale místo aby dala lupiči peníze, nezaváhala a přibouchla výdejní okno. Pachatele to natolik překvapilo, že se otočil na patě a utekl pryč.

kolegyně přepadené prodavačky: "Spíš to byla stresová reakce, nebylo to přirozené. Asi nikdo neví, jak by reagoval v takové chvíli." 

Okamžitě začalo pátrání po lupiči. Technici sebrali stopy z místa a kynolog se služebním psem se snažil muže najít po okolí. Nakonec se jako klíčové ukázaly záznamy z kamer.

Radim Bena, šéf oddělení násilné trestné činnosti: "Kriminalisté se neustále pohybují mezi tzv. kriminálně závadovými osobami a ty jejich obličeje už znají. Stačilo málo a měli jsme ho prostě hned." 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "20letý muž je ve vazbě a hrozí mu 2-8 let vězení." 

Podobných loupeží v poslední době v Ostravě značně ubylo. V loňském roce byla přepadena pouze jedna benzínová pumpa. 

---

Ocenění hasičů za pomoc v tornádem zasažené oblasti

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Frýdek-Místek byla oceněna za pomoc v tornádem zasažené oblasti na jižní Moravě. Jihomoravský hejtman nyní obeslal děkovným listem všechny, kteří vyjeli pomáhat a k oficiálnímu poděkování a ocenění se přidalo i město.

Šestice dobrovolných hasičů z Frýdku-Místku se sešla se zástupci vedení města. Byli totiž zpětně oceněni za to, že vyjeli v létě pomáhat likvidovat škody po tornádu na jižní Moravě.

Radim Lojkásek, velitel SDH Frýdek-Místek: "Naše jednotka společně s celým třetím odřadem, který vyslal Moravskoslezský kraj, zasahovala v Hodoníně, v areálu základní školy. Kde jsme pomáhali s kácením stromů, které byly nakloněné, hrozily pádem. Anebo už byly prakticky popadané na cesty a vypomáhali jsme i v nedalekém areálu dětského tábora, který bohužel byl srovnán tím tornádem kompletně se zemí. A tam jsme vyprošťovali i zbytky chatek a takové záležitosti." - Jaké to pro vás bylo? Předpokládám velmi silné, emotivní. Jaké byly ty pocity na místě? - "Emoce na místě byly takové, že člověk nevěřil svým očím. Byla tam strašně viditelná zkáza a síla toho tornáda. To myslím nikdo z naší jednotky ještě v životě neviděl něco takového."

Předávání ocenění se účastnil i ředitel územního odboru hasičů ve Frýdku-Místku.

Vojtěch Nezval, ředitel ÚO HZS MSK Frýdek-Místek: "To ničivé tornádo se prohnalo jižní Moravou večer 24. června. Já jsem to tady dnes již zmínil, 25. června bylo na místě připraveno více jak 500 profesionálních hasičů, kteří byli připraveni na vyhledávání osob a na ty prvotní úkony a na záchranné práce, které nás tam všechny čekaly. To, co jsme dneska zmínili a to, co je podstatné říct o dobrovolných hasičích, i oni byli nasazeni na tornádu na jižní Moravě, byli součástí celé záchranářské pomoci."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já jsem rád, že naše jednotka dobrovolných hasičů byla účastna těch zákroků na jižní Moravě. A hrdost, kterou jsem zjistil, ta propukla v tom okamžiku, kdy mě jako primátorovi přišlo poděkování od hejtmana Jihomoravského kraje. A říkal jsem si, že to poděkování nepatří mi, ale patří právě chlapům, kteří tam byli."

Hasiči získali pamětní a děkovné listy od jihomoravského hejtmana i dárky za město Frýdek-Místek.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Já si myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že tato naše jednotka patří k těm, které mají velmi dobré jméno. Nejenom v rámci města, ale i kraje. A má ve svém plánu zásahy, které nemají některé další jednotky, a proto takto k nim přistupujeme."

Město nyní kompletně opravuje hasičům zbrojnici a letos by měli získat i nové zásahové vozidlo.

---

Letošní Den vědy na gymnáziu bude online

Den vědy na bruntálském gymnáziu byl se svým množstvím pokusů a ukázek z různých oborů stále oblíbenější akcí. Účastnili se ho studenti, zájemci o studium i široká veřejnost. Současná epidemická situace bohužel přinutila pořadatele k formě akce online.

Pro jedenáctý ročník Dne vědy se studenti pustili do natáčení pokusů, které budou následně prezentovány.

Jarmila Lázničková, učitelka, organizátorka: „Takže jsme se rozhodli, že uděláme takový jednoduchý kvíz, který si bude kdokoli moci, když se přihlásí na naše stránky, udělat. Ty pokusy jsou součástí toho kvízu, Jedna část budou fyzikální pokusy, pak tam bude část, kde bude náš robot, pak tam budou chemické pokusy, které teď zrovna dělají nahoře chemici, ještě tam bude kvíz z biologie.“

Alex Vodička, student gymnázia: „Postavili jsme robota humanoidního typu, který tančí makarenu."

Anna Staňková, studentka gymnázia: „Předváděla jsem vlastně házení mince do sklenice s vodou a mělo to vlastně předvést povrchové napětí vody.“

Z chemických pokusů byly vybrány takové, které si každý může vyzkoušet i doma.

Zuzana Šichmanová, učitelka, organizátorka: „Můžou se těšit na mávající rukavici nebo nafukování balónku chemickou cestou, popřípadě výroba domácí sopky.“

Jana Němcová, studentka gymnázia: „Předvádím pokus chemická sopka, kdy reaguje ocet s jedlou sodou.“

Studenti si pro prezentaci pokusů museli vytvořit i vlastní filmový štáb.

Hubert Beinhauer, student gymnázia, kameraman: „Točíme to tedy na mobil, protože v dnešní době ty mobily natáčí v dost dobré kvalitě a navíc, nepotřebujeme to natáčet v tak dobré kvalitě, protože následně to budeme dávat na stránku internetovou."

Všichni zájemci o Den vědy se již tedy mohou těšit na 3. únor, kdy bude celá akce na stránkách Gymnázia Bruntál spuštěna.

---

V Karviné začal fungovat kroužek šermu Strážci Karviná

Středisko volného času Juventus otevřelo pro všechny zájemce starší 12 let nový kroužek historického šermu Strážci Karviná. Každý milovník historie, který se chce naučit techniky bojů s mečem a láká ho vystupování na hradech, je tady vítán.

Kroužek Strážci Karviné zaměřený na historii, zvláště 14 století, jehož hlavní náplní je historický šerm, začal fungovat ve Středisku volného času Juventus v září letošního roku. Stále jsou tady vítáni noví členové, které láká naučit se zacházet se zbraní.

Pavel Magyar, vedoucí kroužku Strážci Karviná: "Děláme opravdový bojový šerm, není to žádná scénika, nic secvičeného, daný uchazeč se naučí jak se chovat s mečem, opravdu se bránit, opravdu útočit."

Se skupinou historického šermu budou také členové kroužku vystupovat na různých akcích, na hradech a zámcích.

Pavel Magyar, vedoucí kroužku Strážci Karviná: "Na těch hradech i ta mluva i to chování, vystupování s tím úzce souvisí, někteří to přímo vyžadují, aby se na hradech chovalo dobově."

Kroužek je vhodný pro všechny zájemce od 12, lépe od 15 let, přijít mohou i dospělí. Tereza Tomášková se ke skupině přidala zhruba před třemi roky.

Tereza Tomášková, členka skupiny Strážci Karviná: "Naučila jsem se tady spolupracovat se zbraní, uchovávat k ní nějakou úctu, naučila jsem se pohyby, které člověku nejsou až tak přirozené."

Kroužek šermířů Strážci Karviná funguje každou neděli od 8 hodin v sále Střediska volného času Juventus, každý, kdo má chuť se naučit něco nového a láká ho historie, je tady vítán.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-01-2022-17-00