Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava zvýšila příspěvek ke kotlíkovým dotacím
  • Zálohy za teplo a vodu se v Havířově zvýší o stovky korun
  • Sbírka se v Novém Jičíně dotýká hranice milionu korun
  • Mariánskohorská radnice má rekordní rozpočet
  • Popeláři zajišťují ve F-M svoz vánočních stromků

Ostrava zvýšila příspěvek ke kotlíkovým dotacím

Komíny rodinných domků patří k významným zdrojů znečištění na Ostravsku a to i přes jejích masivní výměnu v posledních letech. Aktuálně běží už 5. výzva kotlíkových dotací, která je cílena na seniory i nemajetné občany a Ostrava proto zdvojnásobila svůj příspěvek na 20 tisíc korun. Žadatel tak nemusí investovat ze svého ani korunu.

Vliv lokálních topenišť na ovzduší v Ostravě je stále vysoký a s úbytkem emisí z průmyslu nabývá snaha o jeho snižování na významu. Dotační program kotlíkové dotace, které momentálně běží už pátou výzvou, jsou tak pro občany důležitou pomocí. Tentokrát je program určen pro občany, kteří nemají financí nazbyt. Proto jim k příspěvku státu a MS kraje přidá Ostrava až 20 tisíc korun. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Ostrava přispívá občanům v rámci kotlíkových dotací pravidelně, a to již od první výzvy. V předešlých výzvách podpořilo žadatele částkou 10 tisíc korun za vyměněný zdroj vytápění. Vzhledem k tomu, že pátá výzva by měla být cílena zejména na seniory anebo invalidní důchodce, rozhodlo se město příspěvek výrazně navýšit, a to částkou 20 tisíc korun."

Ovzduší se i díky kotlíkovým dotacím na Ostravsku natolik zlepšilo, že loňský rok je historicky první, kdy nebyly překročeny roční imisní limity pro prachové částice. 

Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ: "Podali jsme důkazy o tom, že se snižuje podíl některých látek v sledovaných částicích PM10 a to je ukazatelem toho, že se zkvalitňuje vytápění v domácnostech." 

Lidé by ale neměli přesto váhat s výměnou neekologických kotlů, protože od 1.9. bude možné legálně topit pouze v kotlích emisní třídy 3, 4 a 5. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "V Ostravě bylo podle odhadů asi 2 a půl tisíc malých zdrojů, spíš více a v posledních 4. výzev se jich obměnilo 1910. "

Ostrava v průběhu všech výzev kotlíkových dotací podpořila výměnu 1 900 nevyhovujících kotlů celkovou částkou 17 miliónů korun.

---

Zálohy za teplo a vodu se v Havířově zvýší o stovky korun

Za teplo a vodu si nájemníci v městských bytech v Havířově připlatí stovky korun. Nárůst cen od dodavatelů Městská realitní agentura promítne do záloh od února.

Čtyřčlenná rodina, která bydlí v městském bytě v Havířově o rozloze 77 metrů čtverečních, zaplatí na zálohách za teplo a vodu o zhruba o 1150 korun více. Nové výměry Městská realitní agentura rozesílá domácnostem právě v těchto dnech.

Lukáš Lhotský, ředitel MRA Havířov: “Vzhledem k navýšení cen od dodavatelů služeb v roce 2024 je třeba adekvátně navýšit také zálohy na služby spojené s užíváním bytů. Cena za dodávku tepla bude navýšena o 27%, v případě teplé vody činí navýšení 23% a u studené vody činí navýšení 12%." 

Nový výměr už přišel také manželům Vlčkovým. Zálohy se jim zvednou o 700 korun měsíčně.

Ivana Vlčková, nájemnice: "Já vím, že za to nemůže MRA, ale dodavatelé, kteří zvyšují ty ceny. Jsme důchodci oba dva, ale já ještě nějakou tou korunou chci ten rodinný rozpočet vylepšit. Nedovedu si představit samozřejmě početnější rodiny, kde ten dopad bude daleko horší.”

Nájemníci si často mylně myslí, že když vypnou radiátory, nebudou za teplo platit.

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení MRA: "Tohle vychází z legislativy, kdy ten byt je neustále vytápěný. Je vytápěn sousedy, stupačkami a ten nájemce nemůže předpokládat, že když vypíná radiátor, že bude mít v bytě teplotu, jako venku. To znamená, že 50% z celkových nákladů jsou stejně proúčtovány podle podlahové plochy.”

Městská realitní agentura také upozorňuje, že v bytech, kde nájemníci netopí, dochází často k plísním.

---

Zprávy krátké, 18. 1. 2024 17.00 - 1

Porodní oddělení městské nemocnice Ostrava zavedlo novou metodu preventivní, psychologické péče. Dotazník má rodičkám pomoct zjistit, jak se duševně vyrovnávají se složitým obdobím po porodu a případně nabídnout pomoc. Projekt Perinatal v nemocnici zavedli ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví.

Iva Staňová, vedoucí lékařka porodnice MNO: „I hladký porod může být někdy překvapujícně náročný pro tu ženu – psychicky náročný.“

---

Sbírka se v Novém Jičíně dotýká hranice milionu korun

Pomoci lidem v krizové situaci, zaplatit dětem kroužky a spořit na nový charitní dům. Tam všude budou pomáhat peníze, kterými lidé z Nového Jičína a okolí letos přispěli do Tříkrálové sbírky.

Letošní Tříkrálová sbírka je u konce. Kasičky byly v sídle novojičínské Charity rozpečetěny a jejich obsah pod dohledem pracovníků finančního odboru městského úřadu spočítán. V součtu s online koledou jsou letošní dary lidí z Nového Jičína a okolních obcí opět rekordní.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Teď momentálně by ta částka měla dělat kolem 970 tisíc korun, ale k tomu je potřeba ještě připočíst Libhošť, který teritoriálně spadá pod naši Charitu, ale po nějaké domluvě s Charitou Kopřivnice se tam výtěžek dělí na dvě poloviny. Takže tam ještě kolem těch 30 tisíc většinou z toho Libhoště bývá, takže se dotýkáme hranice jednoho milionu korun.”

Loni to bylo 918 tisíc korun.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Je to obrovský zázrak, protože v dnešní době, kdy slyšíme všude okolo nás, jak jsme na tom špatně, tak přesto všechno lidé přispěli. Takže děkujeme za to, že lidé mají otevřené srdce a naše koledníky přivítali.”

Kde budou peníze užitečné je zveřejněno na webu Charity, základem je pomoc lidem v tíživé situaci a také dětem, třeba se zaplacením volnočasových kroužků. Úplně novým záměrem je tu získání nové budovy, kde by mohla Charita své služby rozšířit a soustředit zde azylový dům pro matky s dětmi.

---

Mariánskohorská radnice má rekordní rozpočet

Rekordní rozpočet, rekordní investice. V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách díky tomu opraví více cest a chodníků, veřejných prostranství a také bytů. Zlepší se i kulturní život v obvodu.

Mariánskohorská radnice letos bude hospodařit s rekordním rozpočtem ve výši přes 375 milionů korun. Větší čtvrtina z této částky je určena na investiční akce.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta Mariánských Hor a Hulvák: "Budeme pokračovat v regeneraci sídlišť, opravách komunikací a také budeme dokončovat některé opravy a regenerace bytového fondu."

Kompletní rekonstrukci čeká mimo jiné řada bytů na Nájemnické a Knüpferově ulici a modernizací projdou i uvolněné byty. Chystá se i celková regenerace sídliště Mojmírovců.

Jiří Pagáč (KDU-ČSL), místostarosta Mariánských Hor a Hulvák: “Projekt zejména řeší parkovací stání tak, aby bylo kapacitně dostatečné. Celý tento projekt je koncipován jako modrozelený. To znamená, řeší druhovou skladbu rostlin a stromů a modrá složka je zasakování dešťové vody v krajině.”

Rozpočet počítá i s investicemi do ZŠ Gen. Janka. Zatímco loni prošly rekonstrukcí šatny, letos se bude pokračovat ve vestibulu.

Jan Becher (Nezávislí), místostarosta Mariánských Hor a Hulvák: “Chceme pokračovat výměnou výkladců ve vestibulu, výměnou dveří i podlah včetně elektřiny, nových světel. Kromě vestibulu budeme pokračovat na rekonstrukci střechy.” 

Část peněz půjde i na kulturu. Lidé se tak můžou těšit třeba na Putování se strašidly, nebo prvomájový průvod. Chystají se i letní příměstské tábory, pobyt prvňáčků v Chorvatsku a ozdravné pobyty pro mateřské školy.

---

Zprávy krátké, 18. 1. 2024 17.00 - 2

Během čtvrtku a pátečního rána a dopoledne hrozí na území Moravskoslezském kraje náledí a zmrazky. Výstrahu vydal a rozšířil Český hydrometeorologický ústav ve čtvrtek dopoledne. Nebezpečný může být zejména led na zemi pokrytý sněhovou pokrývkou.

Hasiči zasahovali u požáru rodinného domu v Dolních Marklovicích na Karvinsku. Silné plameny postupně zasáhly velkou část domu a způsobily škodu za tři miliony korun. Kvůli zhoršení psychického stavu majitelů povolal velitel zásahu na místo události interventa. Příčina vzniku požáru je v šetření.

---

Popeláři zajišťují ve F-M svoz vánočních stromků

Frýdecká skládka naplánovala na leden svoz vánočních stromků. Jednou týdně objíždějí popeláři město, aby sesbírali u popelnic odložené stromky. Ty se pak sváží na skládku, kde se využijí pro výrobu kompostu. Důležité proto je, aby byly důkladně odstrojeny.

Ulice Frýdku-Místku v těchto lednových dnech brázdí kromě běžných popelářských vozů také tým, který má na starost svoz vánočních stromků. Popeláři to v mrazivých dnech nemají vůbec jednoduché.

Roman Baláž, popelář: "Je toho hodně, všude po městě. Co bych vám tak ještě řekl?" – Jak náročné je to v tom počasí? – "No hodně náročné, jsou těžké, zmrzlé, je to vysoko a je jich hodně. Lidé to vyhazují pozdě, tak musíme furt jezdit a dokola, dokola, dokola."

Petr, řidič popelářského vozu: Jak náročné je se proplétat mezi auty? - "Po těch sídlištích, jak parkují ta auta, je to hodně náročné." - To asi všeobecně během celého roku? - "No, asi jo." - Jak to řešíte? Projedete vždycky? - "Někdy se nedá projet, tak se to vynechá sveze se to někdy jindy."

Petr Bezruč, vedoucí střediska Skládka a Kompostárny: "Pravidelný svoz začal probíhat každé úterý, sváží se až do konce ledna. A vozí se to ze sídlišť a z větších lokalit. Nesváží se to od rodinných domů."

Do jednoho auta naházejí popeláři až čtyři tuny vánočních stromků.

Petr Bezruč, vedoucí střediska Skládka a Kompostárny: "Sváží se to na naši kompostárnu, tady se to zváží a soustřeďuje se to na tomto místě a následně dojde k štěpkování toho odpadu a k použití do výroby kompostu."

Pro výrobu je velmi důležité, aby byly stromky pečlivě odstrojeny od všech ozdob a háčků.

Petr Bezruč, vedoucí střediska Skládka a Kompostárny: "Pro nás je ideální, když ty stromky vypadají tak, jak je tady vidět. Když to není v igelitových pytlích nebo svázané plastovým povlakem. Protože to všechno potom musíme ručně vytřídit, aby se to nedostalo do toho kompostu."

Od března potom bude Frýdecká skládka kompost prodávat. Mezi lidmi je o něj vždy velký zájem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. ledna 2024, 17:00

Ostrava zvýšila příspěvek ke kotlíkovým dotacím

Komíny rodinných domků patří k významným zdrojů znečištění na Ostravsku a to i přes jejích masivní výměnu v posledních letech. Aktuálně běží už 5. výzva kotlíkových dotací, která je cílena na seniory i nemajetné občany a Ostrava proto zdvojnásobila svůj příspěvek na 20 tisíc korun. Žadatel tak nemusí investovat ze svého ani korunu.

Vliv lokálních topenišť na ovzduší v Ostravě je stále vysoký a s úbytkem emisí z průmyslu nabývá snaha o jeho snižování na významu. Dotační program kotlíkové dotace, které momentálně běží už pátou výzvou, jsou tak pro občany důležitou pomocí. Tentokrát je program určen pro občany, kteří nemají financí nazbyt. Proto jim k příspěvku státu a MS kraje přidá Ostrava až 20 tisíc korun. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Ostrava přispívá občanům v rámci kotlíkových dotací pravidelně, a to již od první výzvy. V předešlých výzvách podpořilo žadatele částkou 10 tisíc korun za vyměněný zdroj vytápění. Vzhledem k tomu, že pátá výzva by měla být cílena zejména na seniory anebo invalidní důchodce, rozhodlo se město příspěvek výrazně navýšit, a to částkou 20 tisíc korun."

Ovzduší se i díky kotlíkovým dotacím na Ostravsku natolik zlepšilo, že loňský rok je historicky první, kdy nebyly překročeny roční imisní limity pro prachové částice. 

Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ: "Podali jsme důkazy o tom, že se snižuje podíl některých látek v sledovaných částicích PM10 a to je ukazatelem toho, že se zkvalitňuje vytápění v domácnostech." 

Lidé by ale neměli přesto váhat s výměnou neekologických kotlů, protože od 1.9. bude možné legálně topit pouze v kotlích emisní třídy 3, 4 a 5. 

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "V Ostravě bylo podle odhadů asi 2 a půl tisíc malých zdrojů, spíš více a v posledních 4. výzev se jich obměnilo 1910. "

Ostrava v průběhu všech výzev kotlíkových dotací podpořila výměnu 1 900 nevyhovujících kotlů celkovou částkou 17 miliónů korun.

---

Zálohy za teplo a vodu se v Havířově zvýší o stovky korun

Za teplo a vodu si nájemníci v městských bytech v Havířově připlatí stovky korun. Nárůst cen od dodavatelů Městská realitní agentura promítne do záloh od února.

Čtyřčlenná rodina, která bydlí v městském bytě v Havířově o rozloze 77 metrů čtverečních, zaplatí na zálohách za teplo a vodu o zhruba o 1150 korun více. Nové výměry Městská realitní agentura rozesílá domácnostem právě v těchto dnech.

Lukáš Lhotský, ředitel MRA Havířov: “Vzhledem k navýšení cen od dodavatelů služeb v roce 2024 je třeba adekvátně navýšit také zálohy na služby spojené s užíváním bytů. Cena za dodávku tepla bude navýšena o 27%, v případě teplé vody činí navýšení 23% a u studené vody činí navýšení 12%." 

Nový výměr už přišel také manželům Vlčkovým. Zálohy se jim zvednou o 700 korun měsíčně.

Ivana Vlčková, nájemnice: "Já vím, že za to nemůže MRA, ale dodavatelé, kteří zvyšují ty ceny. Jsme důchodci oba dva, ale já ještě nějakou tou korunou chci ten rodinný rozpočet vylepšit. Nedovedu si představit samozřejmě početnější rodiny, kde ten dopad bude daleko horší.”

Nájemníci si často mylně myslí, že když vypnou radiátory, nebudou za teplo platit.

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení MRA: "Tohle vychází z legislativy, kdy ten byt je neustále vytápěný. Je vytápěn sousedy, stupačkami a ten nájemce nemůže předpokládat, že když vypíná radiátor, že bude mít v bytě teplotu, jako venku. To znamená, že 50% z celkových nákladů jsou stejně proúčtovány podle podlahové plochy.”

Městská realitní agentura také upozorňuje, že v bytech, kde nájemníci netopí, dochází často k plísním.

---

Zprávy krátké, 18. 1. 2024 17.00 - 1

Porodní oddělení městské nemocnice Ostrava zavedlo novou metodu preventivní, psychologické péče. Dotazník má rodičkám pomoct zjistit, jak se duševně vyrovnávají se složitým obdobím po porodu a případně nabídnout pomoc. Projekt Perinatal v nemocnici zavedli ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví.

Iva Staňová, vedoucí lékařka porodnice MNO: „I hladký porod může být někdy překvapujícně náročný pro tu ženu – psychicky náročný.“

---

Sbírka se v Novém Jičíně dotýká hranice milionu korun

Pomoci lidem v krizové situaci, zaplatit dětem kroužky a spořit na nový charitní dům. Tam všude budou pomáhat peníze, kterými lidé z Nového Jičína a okolí letos přispěli do Tříkrálové sbírky.

Letošní Tříkrálová sbírka je u konce. Kasičky byly v sídle novojičínské Charity rozpečetěny a jejich obsah pod dohledem pracovníků finančního odboru městského úřadu spočítán. V součtu s online koledou jsou letošní dary lidí z Nového Jičína a okolních obcí opět rekordní.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Teď momentálně by ta částka měla dělat kolem 970 tisíc korun, ale k tomu je potřeba ještě připočíst Libhošť, který teritoriálně spadá pod naši Charitu, ale po nějaké domluvě s Charitou Kopřivnice se tam výtěžek dělí na dvě poloviny. Takže tam ještě kolem těch 30 tisíc většinou z toho Libhoště bývá, takže se dotýkáme hranice jednoho milionu korun.”

Loni to bylo 918 tisíc korun.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Je to obrovský zázrak, protože v dnešní době, kdy slyšíme všude okolo nás, jak jsme na tom špatně, tak přesto všechno lidé přispěli. Takže děkujeme za to, že lidé mají otevřené srdce a naše koledníky přivítali.”

Kde budou peníze užitečné je zveřejněno na webu Charity, základem je pomoc lidem v tíživé situaci a také dětem, třeba se zaplacením volnočasových kroužků. Úplně novým záměrem je tu získání nové budovy, kde by mohla Charita své služby rozšířit a soustředit zde azylový dům pro matky s dětmi.

---

Mariánskohorská radnice má rekordní rozpočet

Rekordní rozpočet, rekordní investice. V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách díky tomu opraví více cest a chodníků, veřejných prostranství a také bytů. Zlepší se i kulturní život v obvodu.

Mariánskohorská radnice letos bude hospodařit s rekordním rozpočtem ve výši přes 375 milionů korun. Větší čtvrtina z této částky je určena na investiční akce.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta Mariánských Hor a Hulvák: "Budeme pokračovat v regeneraci sídlišť, opravách komunikací a také budeme dokončovat některé opravy a regenerace bytového fondu."

Kompletní rekonstrukci čeká mimo jiné řada bytů na Nájemnické a Knüpferově ulici a modernizací projdou i uvolněné byty. Chystá se i celková regenerace sídliště Mojmírovců.

Jiří Pagáč (KDU-ČSL), místostarosta Mariánských Hor a Hulvák: “Projekt zejména řeší parkovací stání tak, aby bylo kapacitně dostatečné. Celý tento projekt je koncipován jako modrozelený. To znamená, řeší druhovou skladbu rostlin a stromů a modrá složka je zasakování dešťové vody v krajině.”

Rozpočet počítá i s investicemi do ZŠ Gen. Janka. Zatímco loni prošly rekonstrukcí šatny, letos se bude pokračovat ve vestibulu.

Jan Becher (Nezávislí), místostarosta Mariánských Hor a Hulvák: “Chceme pokračovat výměnou výkladců ve vestibulu, výměnou dveří i podlah včetně elektřiny, nových světel. Kromě vestibulu budeme pokračovat na rekonstrukci střechy.” 

Část peněz půjde i na kulturu. Lidé se tak můžou těšit třeba na Putování se strašidly, nebo prvomájový průvod. Chystají se i letní příměstské tábory, pobyt prvňáčků v Chorvatsku a ozdravné pobyty pro mateřské školy.

---

Zprávy krátké, 18. 1. 2024 17.00 - 2

Během čtvrtku a pátečního rána a dopoledne hrozí na území Moravskoslezském kraje náledí a zmrazky. Výstrahu vydal a rozšířil Český hydrometeorologický ústav ve čtvrtek dopoledne. Nebezpečný může být zejména led na zemi pokrytý sněhovou pokrývkou.

Hasiči zasahovali u požáru rodinného domu v Dolních Marklovicích na Karvinsku. Silné plameny postupně zasáhly velkou část domu a způsobily škodu za tři miliony korun. Kvůli zhoršení psychického stavu majitelů povolal velitel zásahu na místo události interventa. Příčina vzniku požáru je v šetření.

---

Popeláři zajišťují ve F-M svoz vánočních stromků

Frýdecká skládka naplánovala na leden svoz vánočních stromků. Jednou týdně objíždějí popeláři město, aby sesbírali u popelnic odložené stromky. Ty se pak sváží na skládku, kde se využijí pro výrobu kompostu. Důležité proto je, aby byly důkladně odstrojeny.

Ulice Frýdku-Místku v těchto lednových dnech brázdí kromě běžných popelářských vozů také tým, který má na starost svoz vánočních stromků. Popeláři to v mrazivých dnech nemají vůbec jednoduché.

Roman Baláž, popelář: "Je toho hodně, všude po městě. Co bych vám tak ještě řekl?" – Jak náročné je to v tom počasí? – "No hodně náročné, jsou těžké, zmrzlé, je to vysoko a je jich hodně. Lidé to vyhazují pozdě, tak musíme furt jezdit a dokola, dokola, dokola."

Petr, řidič popelářského vozu: Jak náročné je se proplétat mezi auty? - "Po těch sídlištích, jak parkují ta auta, je to hodně náročné." - To asi všeobecně během celého roku? - "No, asi jo." - Jak to řešíte? Projedete vždycky? - "Někdy se nedá projet, tak se to vynechá sveze se to někdy jindy."

Petr Bezruč, vedoucí střediska Skládka a Kompostárny: "Pravidelný svoz začal probíhat každé úterý, sváží se až do konce ledna. A vozí se to ze sídlišť a z větších lokalit. Nesváží se to od rodinných domů."

Do jednoho auta naházejí popeláři až čtyři tuny vánočních stromků.

Petr Bezruč, vedoucí střediska Skládka a Kompostárny: "Sváží se to na naši kompostárnu, tady se to zváží a soustřeďuje se to na tomto místě a následně dojde k štěpkování toho odpadu a k použití do výroby kompostu."

Pro výrobu je velmi důležité, aby byly stromky pečlivě odstrojeny od všech ozdob a háčků.

Petr Bezruč, vedoucí střediska Skládka a Kompostárny: "Pro nás je ideální, když ty stromky vypadají tak, jak je tady vidět. Když to není v igelitových pytlích nebo svázané plastovým povlakem. Protože to všechno potom musíme ručně vytřídit, aby se to nedostalo do toho kompostu."

Od března potom bude Frýdecká skládka kompost prodávat. Mezi lidmi je o něj vždy velký zájem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-01-2024-17-00