Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Kraj čeká transformace od uhlí k novým technologiím
  • Rozšířená kapacita očkovacího centra
  • V nádrži Čerťák byla nalezena mrtvá žena
  • Ostrava rozdělí mezi sportovce 130 milionů korun
  • V DK Poklad už ladí poslední detaily interiéru

Kraj čeká transformace od uhlí k novým technologiím

Koalice čtyř stran v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem, která od podzimu vládne v Moravskoslezském kraji, představila svůj program. Jeho název VIZE 2030 naznačuje, že se neomezuje pouze následujícími 4 roky, ale ukazuje směr i pro další léta. Hlavním bodem je transformace od uhlí k novým technologiím.

Po podzimních krajských volbách se v Moravskoslezském kraji vytvořila koalice čtyř stran. Vítězné ANO se dohodlo se stávajícími partnery KDU-ČSL a ODS a ještě přibralo sociální demokracii. Hejtmanem byl opět zvolen Ivo Vondrák. Nyní tato krajská vláda představila program.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Představili jsme silnou vizi pro rozvoj kraje, která není ohraničena jedním volebním obdobím. Kdybych ji měl shrnout, tak jde o to, aby se občanům v našem kraji dobře žilo a aby se k nám, do Moravskoslezského kraje rádi vraceli. Čeká nás realizace náročných programů transformace financovaných z fondů Evropské unie, které jsou zaměřeny na rozvoj regionu a jeho přeměnu z uhelné ekonomiky na ekonomiku nových technologií."

Zásadní bude zvládnout odchod od uhlí bez dopadu na obyvatele. Kraj chce také rozvíjet vodíkové i další IT technologie. Nesmí se zapomínat na životní prostředí. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Překonáme image uhelného kraje s mimořádně znečištěným ovzduším a postupně transformujeme energetický mix na čistější zdroje. Přechod na vytápění kraje bez uhlí musíme zvládnout tak, aby lidé měli teplo, a to teplo bylo sociálně únosné. Budeme rozvíjet koncept vodíkového regionu s využitím v dopravě, energetice či bydlení. Využijeme výhody nových IT technologií a konceptu Smart region pro zkvalitnění života."

Vedení kraje chce pracovat i na soudržnosti a kultuře obyvatel s kvalitní sítí sociálních služeb. Dohlídnou na to křesťanští demokraté. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Podpoříme obnovu památek a jejich aktivní využívání. Prioritním projektem pro nás i nadále zůstane Černá kostka - centrum digitalizace, vědy a inovací. Vytvoříme moderní platformu pro virtuální realitu a nové formáty v kultuře, edukaci a kulturní turismus, vyhledávání, podporu a rozvoj talentů v kreativních odvětvích. Nutné je také dále zefektivňovat sít kvalitních sociálních služeb s důrazem na služby poskytované v přirozeném prostředí klientů. “

Měli bychom patřit mezi tři nejlepší kraje v naší zemi v ekonomické výkonnosti a podnikavosti.

Petr Kajnar, radní MS kraje: Onemocnění covid-19 nám tu cestu sice zkomplikovalo, ale uděláme maximum pro to, aby lidé v regionu tady měli dobrou práci za slušné peníze, co možná nejlepší podmínky a prostor k podnikání.“

Vedení kraje se chce zaměřit i na vzdělávání a vědu. K tomu chce v maximální míře využívat evropské i domácí zdroje. 

---

Rozšířená kapacita očkovacího centra

Až 300 lidí denně zvládnou nyní naočkovat zdravotníci v Očkovacím centru, které funguje od ledna v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji. S administrativou a koordinací pomáhají v centru pracovníci městského domu kultury a knihovny.

Očkovací centrum v nemocnici s poliklinikou v Karviné ráji funguje od 3. ledna, za první dva měsíce zde bylo naočkováno více jak 2 tisíce občanů z řad zdravotníků, občanů starších 70 a 80 let a pedagogů. Od 15. března je kapacita centra rozšířena na 300 lidí denně. 

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Těch tři sta lidí není konečné číslo, je to aktuální počet vakcín, které jsme od MSK  dostali, my máme kapacitu přizpůsobenou na 500 lidí denně. "

Uvažovalo se o tom, že bude zřízeno velké očkovací centrum v Obecním domě Družba, to ale není nutné.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Víme, že v Karviné společně s námi budou očkovat jak praktičtí lékaři, tak Lázně Darkov a budeme schopni tu kapacitu očkování společně přes 1000 lidí denně a to je to, co Karviná nutně potřebuje."

Očkovací centrum se skládá z několika čekáren, místnosti pro administrativu a samotného očkovacího místa s boxy.


Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "U vstupu pacient nebo občan, který k nám přijde, tak je mu změřena teplota, je uveden na jedno z registračních míst, kde provedeme identifikaci toho člověka, vyplníme s ním anamnestický dotazník a projdeme s ním základní administrativu. Následně přichází na jedno ze čtyř očkovacích míst, kde sestřička s lékařem zkontrolují jeho zdravotní stav a aplikují dávku, poté čeká 30 minut v čekárně. Máme čekárny dvě, jak vnitřní, tak venkovní, protože jsme navnímali za ty měsíce a první teplé dny, že lidi by rádi čekali venku na čerstvém vzduchu, proto jsme tu čekárnu udělali venku. Jsme připraveni podávat i teplé nápoje nebo vodu."

anketa: zájemci o očkování: "Perfektní, na vteřinu, na minuty a vůbec nevím, jestli mě tu píchli. Nic nebylo cítit." "Nečekala jsem dlouho. Všichni jsou příjemní, milí, bezva."


S koordinací pomáhají v centru pracovníci MěDk a knihovny.  

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "My si velmi vážíme podpory města, to velkokapacitní vakcinační centrum mohlo vzniknout zejména za jejich velkého přispění a to díky tomu, že nám dali k dispozici 12 kolegů z řad regionální knihovny nebo domu kultury. Kolegové jsou zvyklí na komunikaci s veřejností a velmi nám pomáhají s koordinací a administrativou. Zároveň nám město dalo zdarma k dispozici k užívání placenou parkovací plochu přímo před nemocnicí, která je určená v době od 7 do 15:30 výhradně pro občany k očkování. V tuto chvíli očkujeme Pfizer/BioNTech, jsou to dvě dávky vakcíny, kdy ty termíny jsou dávané systémem, jsou to tři týdny od první dávky je další termín."

K očkování přichází lidé, kteří se online dvoufázově zaregistrovali v centrálním systému.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Velmi dobře funguje služba, kterou nabízí Sociální odbor Karviná, kde pomáhají s registrací občanům."

Momentálně se očkuje ve všední dny od 7 do půl čtvrté, nemocnice je připravena dobu prodloužit, případně přidat i víkendové služby.



---

V nádrži Čerťák byla nalezena mrtvá žena

Ve vodní nádrži Čerťák u Nového Jičína bylo nalezeno tělo mrtvé ženy. Její smrt byla pravděpodobně výsledkem nešťastné náhody. Podle prvotních informací policie zatím nebylo zjištěno cizí zavinění.

Nádrž Čerťák se nachází v Novém Jičíně - v části Kojetín a je to rekreační lokalita, cíl častých procházek místních a také v této době i zimních plavců a sportovců. Tělo měl ve vodě objevit právě člověk, který si tu byl zaběhat.

Tělo ženy bylo údajně objeveno ve vodě v oblasti hráze, tak je také voda u břehu i poměrně hluboká.

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “V dopoledních hodinách 17. března byla na vodní ploše nedaleko břehu nalezena 80 letá žena z Nového Jičína, a to bez známek života. Na místo tragické události se dostavili nejen novojičínští policisté, ale také i policejní potápěči z Frýdku-Místku, lékař a následně i koroner. Prvotním ohledáním zemřelé osoby nebylo zjištěno cizí zavinění na jejím úmrtí a byla nařízena pitva v ostravské fakultní nemocnici.”

Jak následně René Černohorský dodal, kriminalisté záležitost nadále prověřují.

---

Ostrava rozdělí mezi sportovce 130 milionů korun

Ostrava je městem sportu a to je velký závazek i pro vedení města. Přestože letos očekávají radní pokles daňovým příjmů, na sportu šetřit nebudou. Na dotacích pro registrované i neregistrované sportovce bude rozděleno téměř 130 milionů korun.

V Ostravě působí 128 klubů a tělovýchovných jednot, ve kterých sportuje 31 363 lidí. Letos jim město poskytne na dotacích pro registrované a neregistrované bezmála 130 milionů korun. Úspěšná byla většina žadatelů, která splnila formální kritéria dotačního programu.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Přestože je dnes sport v lockdownu, kluby a spolky dostaly naši podporu, aby měly jistotu, že po návratu k běžnému životu budou mít z čeho pokrýt základní výdaje. Naším hlavním cílem je, aby děti měly kde a s kým sportovat."

V oblasti podpory tělovýchovy a sportu přišlo 180 žádostí. Město na pravidelnou činnost, na aktivity sportovních center i hendikepovaných sportovců rozdělilo mezi 170 žadatelů celkem 35 milionu korun, což je srovnatelná výše s rokem 2020.

Katrin Žabenská, taneční studio K+K Labyrint Ostrava: „Dotace použijeme částečně k pokrytí nájmu a s tím spojených služeb. Její poskytnutí nám velmi pomůže, protože bez ní bychom opravdu neměli tyto fixní náklady z čeho uhradit."

U vrcholového sportu, včetně přípravy mládeže, město vyhoví 22 žádostem z 23. Žadatelé obdrží celkem 85 milionu korun.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "U vrcholového sportu a sportovních organizací jsme bohužel museli snížit dotace o 10 procent, vzhledem k současné situaci a výpadku příjmů."

Kvůli epidemii ale město zároveň odložilo rozhodnutí o poskytnutí dotací na sportovní akce a rozvoj infrastruktury v roce 2021.

---

V DK Poklad už ladí poslední detaily interiéru

Rekonstrukce kulturního domu Poklad v Ostravě-Porubě pokračuje přesně podle harmonogramu. Vše tak nasvědčuje tomu, že se v červnu opravdu otevře. Zavřený už je téměř 9 let.

Až třetí firma to zvládla. Na stavbě se pilně pracuje dennodenně od rána do večera, aby se stihla předat včas. Aktuálně se v kulturním domě Poklad dolaďují detaily interiéru, připravuje se montáž sedaček v divadelním sálu a dokončují se podhledy.

David Průša, architekt, autor návrhu: “Ty zásahy byly velké a hodně věcí nás tady překvapilo, ať už to bylo kvůli rozvodům vzduchotechniky, které se musely dělat a jiné technické věci. Jsem překvapený, že to jde nakonec dobře. Měl jsem z toho větší strach. V tuto chvíli si myslím, že už nic složitého by nemělo nastat. Teď bude důležité pohlídat si ty detaily hlavně v interiérech."

Jedním z prvních zcela dokončených sálů je tady tento cvičební sál, na kterém chybí už jen nainstalovat madla u zrcadel.

Před dokončením je i společenský sál a salonky, kterých je tady celkem 5 a kromě jednoho už mají i svá jména.

Darina Daňková, jednatelka DK Poklad: “My jsme se rozhodli pojmenovat jednotlivé salonky po místních názvech Poruby. Jeden ze salónků se bude jmenovat Poruba, jeden Duha, jeden Dukla a další Oblouk. Pořád ještě nevíme, jestli ten pátý bude Věžičky, nebo Rondl, nebo Vozovna."

Rekonstrukcí a revitalizací projde i okolí této kulturní památky, kde vzniknou i dva parkovací domy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. března 2021, 16:00

Kraj čeká transformace od uhlí k novým technologiím

Koalice čtyř stran v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem, která od podzimu vládne v Moravskoslezském kraji, představila svůj program. Jeho název VIZE 2030 naznačuje, že se neomezuje pouze následujícími 4 roky, ale ukazuje směr i pro další léta. Hlavním bodem je transformace od uhlí k novým technologiím.

Po podzimních krajských volbách se v Moravskoslezském kraji vytvořila koalice čtyř stran. Vítězné ANO se dohodlo se stávajícími partnery KDU-ČSL a ODS a ještě přibralo sociální demokracii. Hejtmanem byl opět zvolen Ivo Vondrák. Nyní tato krajská vláda představila program.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Představili jsme silnou vizi pro rozvoj kraje, která není ohraničena jedním volebním obdobím. Kdybych ji měl shrnout, tak jde o to, aby se občanům v našem kraji dobře žilo a aby se k nám, do Moravskoslezského kraje rádi vraceli. Čeká nás realizace náročných programů transformace financovaných z fondů Evropské unie, které jsou zaměřeny na rozvoj regionu a jeho přeměnu z uhelné ekonomiky na ekonomiku nových technologií."

Zásadní bude zvládnout odchod od uhlí bez dopadu na obyvatele. Kraj chce také rozvíjet vodíkové i další IT technologie. Nesmí se zapomínat na životní prostředí. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Překonáme image uhelného kraje s mimořádně znečištěným ovzduším a postupně transformujeme energetický mix na čistější zdroje. Přechod na vytápění kraje bez uhlí musíme zvládnout tak, aby lidé měli teplo, a to teplo bylo sociálně únosné. Budeme rozvíjet koncept vodíkového regionu s využitím v dopravě, energetice či bydlení. Využijeme výhody nových IT technologií a konceptu Smart region pro zkvalitnění života."

Vedení kraje chce pracovat i na soudržnosti a kultuře obyvatel s kvalitní sítí sociálních služeb. Dohlídnou na to křesťanští demokraté. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Podpoříme obnovu památek a jejich aktivní využívání. Prioritním projektem pro nás i nadále zůstane Černá kostka - centrum digitalizace, vědy a inovací. Vytvoříme moderní platformu pro virtuální realitu a nové formáty v kultuře, edukaci a kulturní turismus, vyhledávání, podporu a rozvoj talentů v kreativních odvětvích. Nutné je také dále zefektivňovat sít kvalitních sociálních služeb s důrazem na služby poskytované v přirozeném prostředí klientů. “

Měli bychom patřit mezi tři nejlepší kraje v naší zemi v ekonomické výkonnosti a podnikavosti.

Petr Kajnar, radní MS kraje: Onemocnění covid-19 nám tu cestu sice zkomplikovalo, ale uděláme maximum pro to, aby lidé v regionu tady měli dobrou práci za slušné peníze, co možná nejlepší podmínky a prostor k podnikání.“

Vedení kraje se chce zaměřit i na vzdělávání a vědu. K tomu chce v maximální míře využívat evropské i domácí zdroje. 

---

Rozšířená kapacita očkovacího centra

Až 300 lidí denně zvládnou nyní naočkovat zdravotníci v Očkovacím centru, které funguje od ledna v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji. S administrativou a koordinací pomáhají v centru pracovníci městského domu kultury a knihovny.

Očkovací centrum v nemocnici s poliklinikou v Karviné ráji funguje od 3. ledna, za první dva měsíce zde bylo naočkováno více jak 2 tisíce občanů z řad zdravotníků, občanů starších 70 a 80 let a pedagogů. Od 15. března je kapacita centra rozšířena na 300 lidí denně. 

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Těch tři sta lidí není konečné číslo, je to aktuální počet vakcín, které jsme od MSK  dostali, my máme kapacitu přizpůsobenou na 500 lidí denně. "

Uvažovalo se o tom, že bude zřízeno velké očkovací centrum v Obecním domě Družba, to ale není nutné.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Víme, že v Karviné společně s námi budou očkovat jak praktičtí lékaři, tak Lázně Darkov a budeme schopni tu kapacitu očkování společně přes 1000 lidí denně a to je to, co Karviná nutně potřebuje."

Očkovací centrum se skládá z několika čekáren, místnosti pro administrativu a samotného očkovacího místa s boxy.


Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "U vstupu pacient nebo občan, který k nám přijde, tak je mu změřena teplota, je uveden na jedno z registračních míst, kde provedeme identifikaci toho člověka, vyplníme s ním anamnestický dotazník a projdeme s ním základní administrativu. Následně přichází na jedno ze čtyř očkovacích míst, kde sestřička s lékařem zkontrolují jeho zdravotní stav a aplikují dávku, poté čeká 30 minut v čekárně. Máme čekárny dvě, jak vnitřní, tak venkovní, protože jsme navnímali za ty měsíce a první teplé dny, že lidi by rádi čekali venku na čerstvém vzduchu, proto jsme tu čekárnu udělali venku. Jsme připraveni podávat i teplé nápoje nebo vodu."

anketa: zájemci o očkování: "Perfektní, na vteřinu, na minuty a vůbec nevím, jestli mě tu píchli. Nic nebylo cítit." "Nečekala jsem dlouho. Všichni jsou příjemní, milí, bezva."


S koordinací pomáhají v centru pracovníci MěDk a knihovny.  

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "My si velmi vážíme podpory města, to velkokapacitní vakcinační centrum mohlo vzniknout zejména za jejich velkého přispění a to díky tomu, že nám dali k dispozici 12 kolegů z řad regionální knihovny nebo domu kultury. Kolegové jsou zvyklí na komunikaci s veřejností a velmi nám pomáhají s koordinací a administrativou. Zároveň nám město dalo zdarma k dispozici k užívání placenou parkovací plochu přímo před nemocnicí, která je určená v době od 7 do 15:30 výhradně pro občany k očkování. V tuto chvíli očkujeme Pfizer/BioNTech, jsou to dvě dávky vakcíny, kdy ty termíny jsou dávané systémem, jsou to tři týdny od první dávky je další termín."

K očkování přichází lidé, kteří se online dvoufázově zaregistrovali v centrálním systému.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Velmi dobře funguje služba, kterou nabízí Sociální odbor Karviná, kde pomáhají s registrací občanům."

Momentálně se očkuje ve všední dny od 7 do půl čtvrté, nemocnice je připravena dobu prodloužit, případně přidat i víkendové služby.



---

V nádrži Čerťák byla nalezena mrtvá žena

Ve vodní nádrži Čerťák u Nového Jičína bylo nalezeno tělo mrtvé ženy. Její smrt byla pravděpodobně výsledkem nešťastné náhody. Podle prvotních informací policie zatím nebylo zjištěno cizí zavinění.

Nádrž Čerťák se nachází v Novém Jičíně - v části Kojetín a je to rekreační lokalita, cíl častých procházek místních a také v této době i zimních plavců a sportovců. Tělo měl ve vodě objevit právě člověk, který si tu byl zaběhat.

Tělo ženy bylo údajně objeveno ve vodě v oblasti hráze, tak je také voda u břehu i poměrně hluboká.

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “V dopoledních hodinách 17. března byla na vodní ploše nedaleko břehu nalezena 80 letá žena z Nového Jičína, a to bez známek života. Na místo tragické události se dostavili nejen novojičínští policisté, ale také i policejní potápěči z Frýdku-Místku, lékař a následně i koroner. Prvotním ohledáním zemřelé osoby nebylo zjištěno cizí zavinění na jejím úmrtí a byla nařízena pitva v ostravské fakultní nemocnici.”

Jak následně René Černohorský dodal, kriminalisté záležitost nadále prověřují.

---

Ostrava rozdělí mezi sportovce 130 milionů korun

Ostrava je městem sportu a to je velký závazek i pro vedení města. Přestože letos očekávají radní pokles daňovým příjmů, na sportu šetřit nebudou. Na dotacích pro registrované i neregistrované sportovce bude rozděleno téměř 130 milionů korun.

V Ostravě působí 128 klubů a tělovýchovných jednot, ve kterých sportuje 31 363 lidí. Letos jim město poskytne na dotacích pro registrované a neregistrované bezmála 130 milionů korun. Úspěšná byla většina žadatelů, která splnila formální kritéria dotačního programu.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Přestože je dnes sport v lockdownu, kluby a spolky dostaly naši podporu, aby měly jistotu, že po návratu k běžnému životu budou mít z čeho pokrýt základní výdaje. Naším hlavním cílem je, aby děti měly kde a s kým sportovat."

V oblasti podpory tělovýchovy a sportu přišlo 180 žádostí. Město na pravidelnou činnost, na aktivity sportovních center i hendikepovaných sportovců rozdělilo mezi 170 žadatelů celkem 35 milionu korun, což je srovnatelná výše s rokem 2020.

Katrin Žabenská, taneční studio K+K Labyrint Ostrava: „Dotace použijeme částečně k pokrytí nájmu a s tím spojených služeb. Její poskytnutí nám velmi pomůže, protože bez ní bychom opravdu neměli tyto fixní náklady z čeho uhradit."

U vrcholového sportu, včetně přípravy mládeže, město vyhoví 22 žádostem z 23. Žadatelé obdrží celkem 85 milionu korun.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "U vrcholového sportu a sportovních organizací jsme bohužel museli snížit dotace o 10 procent, vzhledem k současné situaci a výpadku příjmů."

Kvůli epidemii ale město zároveň odložilo rozhodnutí o poskytnutí dotací na sportovní akce a rozvoj infrastruktury v roce 2021.

---

V DK Poklad už ladí poslední detaily interiéru

Rekonstrukce kulturního domu Poklad v Ostravě-Porubě pokračuje přesně podle harmonogramu. Vše tak nasvědčuje tomu, že se v červnu opravdu otevře. Zavřený už je téměř 9 let.

Až třetí firma to zvládla. Na stavbě se pilně pracuje dennodenně od rána do večera, aby se stihla předat včas. Aktuálně se v kulturním domě Poklad dolaďují detaily interiéru, připravuje se montáž sedaček v divadelním sálu a dokončují se podhledy.

David Průša, architekt, autor návrhu: “Ty zásahy byly velké a hodně věcí nás tady překvapilo, ať už to bylo kvůli rozvodům vzduchotechniky, které se musely dělat a jiné technické věci. Jsem překvapený, že to jde nakonec dobře. Měl jsem z toho větší strach. V tuto chvíli si myslím, že už nic složitého by nemělo nastat. Teď bude důležité pohlídat si ty detaily hlavně v interiérech."

Jedním z prvních zcela dokončených sálů je tady tento cvičební sál, na kterém chybí už jen nainstalovat madla u zrcadel.

Před dokončením je i společenský sál a salonky, kterých je tady celkem 5 a kromě jednoho už mají i svá jména.

Darina Daňková, jednatelka DK Poklad: “My jsme se rozhodli pojmenovat jednotlivé salonky po místních názvech Poruby. Jeden ze salónků se bude jmenovat Poruba, jeden Duha, jeden Dukla a další Oblouk. Pořád ještě nevíme, jestli ten pátý bude Věžičky, nebo Rondl, nebo Vozovna."

Rekonstrukcí a revitalizací projde i okolí této kulturní památky, kde vzniknou i dva parkovací domy.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-03-2021-16-00