Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • NJ policie odhalila téměř 70 procent pachatelů
  • Doubrava nemá peníze na odkup kolonie finských domků
  • Vagon sloužící jako šatna bude možná zase jezdit
  • Velikonoční stromy na bruntálském náměstí
  • Rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna ve F-M

NJ policie odhalila téměř 70 procent pachatelů

Zastupitelé Nového Jičína si vyslechli zprávu o bezpečnostní situaci ve městě za rok 2023. Z pohledu Policie České republiky se tu uplynulý rok vyznačoval velkou úspěšností v objasněnosti kriminality. Městská policie řešila více přestupků v dopravě.

Souhrnnou zprávu o bezpečnostní situaci na území Nového Jičína v roce 2023 předložila na březnové schůzi zdejšímu zastupitelstvu Policie ČR i městská policie.

Jiří Duraj, vedoucí Obvodního oddělení PČR Nový Jičín: “V rámci působnosti obvodního oddělení v Novém Jičíně bylo v roce 2023 zjištěno 860 trestných činů, meziročně se tak jedná o nárůst o 8 trestných činů, přičemž u 586 trestných činů byl zjištěn pachatel, což činí objasněnost 67,59 procenta. Z dlouhodobého hlediska byla v roce 2023 zaznamenána nejvyšší úspěšnost ve zjišťování pachatelů trestné činnosti.“

Policii se na Novojičínsku také dařilo odhalovat trestné činy spojené s drogovou kriminalitou. Na vzestupu jsou internetové podvody.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče přestupků a městské policie, tak výrazné číslo jsme zaznamenali v měření rychlosti u nového bodového měření v Bludovicích, kde jsme zaznamenali v roce 2023 více jak 16 tisíc přestupků.”

Celkově tu strážníci řešili v uplynulém roce téměř pět tisíc přestupků.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Nejčastější jsou přestupky v dopravě, kdy se nejčastěji řeší špatné špatné parkování. Co se týče ostatních přestupků, tak městská policie samozřejmě řeší i rušení nočního klidu, zábory veřejného prostranství a znečišťování veřejného prostranství.”

Město loni také modernizovalo bezpečnostní kamerový systém. Nyní umožňuje delší dobu archivace a napojení téměř neomezeného počtu kamer.

---

Doubrava nemá peníze na odkup kolonie finských domků

Lidé z Doubravy na Karvinsku by si rádi odkoupili staré hornické domky. Jejich majitel je všechny za 113 milionů korun nabídl obci, která však na ně nemá dostatek peněz.

Obec Doubrava byla kdysi silně poznamenána těžbou uhlí, kvůli které padlo mnoho původních domů. Přežila však velká kolonie takzvaných finských domků, které však už také dosluhují a jejich obyvatelé by si je rádi odkoupili. Soukromý vlastník je nabídl obci jako celý balík.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “Naše společnost nabídla obci Doubrava k odkupu kolonii tamních finských domků, včetně přilehlých pozemků, a to za velmi výhodnou cenu. Nyní čekáme na vyjádření vedení obce.”

Zastupitelstvo obce s nabídkou nesouhlasilo a zkusí ještě vyjednávat lepší podmínky.

Jiřina Ferenčíková (BEZPP), starostka Doubravy: "Samozřejmě nám na sousedech, našich občanech záleží. Aby měli klid, pohodu, své sousedy, svá zvířata, ale to je to maximum. My to musíme balancovat s tím, jaké máme finanční možnosti."

Kolonie finských domků obývá podstatná část obyvatel Doubravy. Pokud by se několik desítek z nich odstěhovalo, hrozil by obci zánik.

Jiřina Ferenčíková (BEZPP), starostka Doubravy: "Je nám nepříjemné, že je tak zanedbaná ta lokalita, protože nějaký úbytek obyvatel je. od května 2022, kdy tady vedení jednalo s nájemníky, tak až do konce února letošního roku,, jsme přišli o 73 občanů. což tedy citelně poznamenalo obec na stránce příjmů.”

Lidé z Doubravy věří, že si finské domky nakonec odkoupí a zvelebí.

---

Krátké zprávy 18. 3. 2024 17.00 - 1

TÉMA: Ceny Evropské unie za současnou architekturu

Projekt přestavby historických jatek na galerii současného umění PLATO zvýšil své šance na zisk Ceny Evropské unie za současnou architekturu. Po lednovém postupu do užšího nominačního výběru se nyní probojoval mezi finálovou pětku. Žádná česká stavba tohoto úspěchu v minulosti nedosáhla. Porotci rozhodnou o vítězi dne 25. dubna.

TÉMA: Ostravská hromadná doprava slaví 130 let

Ostravská hromadná doprava slaví 130 let. První vybudovaná trasa parní dráhy vedla z Přívozu přes Moravskou Ostravu do Vítkovic. Dopravní podnik připomene toto významné jubileum řadou akcí.

---

Vagon sloužící jako šatna bude možná zase jezdit

Osoblažská úzkorozchodná dráha získala další historický vagon. Nalezen byl v obci Jančí na Opavsku, kde několik desetiletí sloužil jako šatna místních fotbalistů.

Starý železniční vagon našli nadšenci, kteří obnovují Osoblažskou úzkokolejku. Dlouhá léta stával vedle fotbalového hřiště, kde sloužil jako zázemí místního fotbalového týmu. V pátek dopoledne se s vagonem přišlo rozloučit mnoho místních.

Jan Vícha, člen TJ Jiskra Jančí: “Měli jsme problémy se šatnami. V oddíle jsme měli jednoho, který dělal na dráze v Opavě. No a nabídnul nám, že na Osoblažsku je jeden vagon, který by se dal koupit za rozumnou cenu. Tak jsme se tam jeli podívat a domluvili jsme se s těma ajznboňákama, že nám to prodají. Prodali nám to za cenu pro nás výhodnou, nebudu říkat, za jakou, ale koupili jsme to legálně. Naši chlapi z toho udělali takovou kabinku. Je štěstí, že u nás nejsou vandalové, kteří by ten vagon zničili a je to taková naše rarita. Je mi až trochu líto, že se ozvali, ale nedá se nic dělat. Některým našim lidem ten vagon bude scházet, i když už nebyl využívaný.”

Po renovaci bude vagon sloužit nejdříve jako muzejní exponát a možná se ho podaří i zařadit do provozu.

David Chovančík, Osoblažská úzkorozchodná dráha: “My už jsme delší dobu věděli, že b Jančí se nachází tento vagonek, ale pořád jsme naráželi na nějaké problémy finanční, technické a až nyní i díky podpoře Moravskoslezského kraje se nám podařilo ten vagonek získat. Tělovýchovná jednota ho nám darovala a Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na převoz toho vagonku a dále jsme dostali dotaci na program rozvoje úzkokolejky a jeden z těch bodu je oprava tohoto vagonu. Ten nyní čeká transport na Osoblažsko, kde bude čekat, než se vyřeší výběrové řízení a příprava celého projektu. Následně bude přepraven do železničních strojíren, které vzejdou z výběrového řízení. Ty vagon rekonstruují a věřím, že v horizontu tří let se opět objeví jako statický exponát, jako muzeum úzkorozchodné dráhy a věříme, že jednou bude i v provozu.”

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Moravskoslezský kraj dlouhodobě od roku 2017 podporuje rozvoj úzkokolejky na Osoblažsku. Přesun tady toho vagonku je další kamínek do mozaiky, kterou skládáme a naplní celou tu vizi, že úzkokolejka nabude předpokládám asi do dvou let tu konečnou podobu finální. To znamená, že budou rekonstruována veškerá nádraží, budou opraveny vagonky a budou jezdit i nové lokomotivy. Takže bude to přínos jak pro cestovní ruch, ale i pro dopravu a tento historický vagonek si zaslouží, aby sloužil tomu, k čemu byl postaven.”

Vyzvednutí vagonu a naložení na valník bylo otázkou několika minut. Pak už se vagon vydal na cestu ke své renovaci.

---

Velikonoční stromy na bruntálském náměstí

Každý strom na náměstí v Bruntále se stal originálem. Místní základní a mateřské školy vyslaly své žáky s ručně vyráběnými velikonočními ozdobami. Každou ze 16 sakur na náměstí město označilo názvem školy nebo školky a ty si jejich výzdobu vzaly za své.

Jako první byla na náměstí instalována a nazdobena velikonoční bříza.

Pavlína Konečná, referent cest. ruchu MěÚ Bruntál: „Ode dneška zdobíme městské náměstí a to ve spolupráci se základními školami z Bruntálu a s mateřskými školami z Bruntálu. Přidá se k tomu i středisko volného času a zároveň máme i jednu sakuru nachystanou pro veřejnost, aby si i děti mohly tady přijít se svými rodiči, s babičkou, s dědečkem pověsit svoje vajíčko nebo zajíčka.“

Renáta Krečmerová, učitelka ZŠ Cihelní:  „My jsme přišli ze základní školy Cihelní a přinesli jsme velikonoční ozdoby na stromeček. Sami jsme vyráběli z přírodních materiálů, děti 1. a 2. stupně, filamenty dělali, 3D pera, ze dřeva, z plastu.“

Lenka Hanáková, učitelka MŠ Okružní: „Jsme z mateřské školky Okružní a donesli jsme vajíčka, udělaná z polystyrenu, mašličky a ještě ze sádry.“

Vyzdobení náměstí je předehrou k celé sérii velikonočních akcí, které město čeká.

Pavlína Konečná, referent cest. ruchu MěÚ Bruntál: „Dozdobeno budeme mít v pondělí tak, abychom byli připraveni na středu, kdy tady má být jarmark. Velikonoční, jarní, s programem. Takže těšíme se a srdečně vás zveme.“

Také vedení města chválí zahájení nové tradice.

Radek Zatloukal (PRO ZMĚNU), místostarosta Bruntálu: „No mě se to moc líbí. Je to výborný nápad, Velikonoce v Bruntále udělat tímto způsobem a jsem moc rád, že všechny školky a školy bruntálské se podílí na výzdobě našeho náměstí.“

Již v pondělí čeká náměstí instalace velikonočních figur a poté ve středu velikonoční jarmark. Ten následující sobotu proběhne i na bruntálském zámku.

---

Krátké zprávy 18. 3. 2024 17.00 - 2

TÉMA: Dvanáctý odklad nástupu zaměstnanců do Liberty

Další odklad nástupu zaměstnanců do práce, už dvanáctý. Návrat zaměstnanců Liberty Ostrava se odkládá o další týden. Podle odborářů bude podnik žádat soud o prodloužení moratoria.

TÉMA: Zlodějka ukryla kradené peníze do vagíny

Ztráty peněz a cenností v jedné z ostravských firem, přiměly její majitele obrátit se na policisty. Ukázalo se, že krade uklízečka. Poslední lup - šest tisíc korun nemohli muži zákona nalézt. Zlodějka při osobní prohlídce nakonec policistce sdělila, že ukradenou hotovost má ukrytou ve vagíně. Peníze stihla schovat před příjezdem policistů. 39leté ženě zhrozí až tři roky za mřížemi.

---

Rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna ve F-M

O víkendu zaplnily české a německé historické vojenské jednotky Faunapark ve Frýdku-Místku. Vedle v areálu ředitelství Slezanu pak proběhla rekonstrukce samotné bitvy o Czajankova kasárna.

14. března roku 1939 přijela německá jednotka Wehrmachtu před Czajankova kasárna ve Frýdku-Místku a měla je zabrat. Vojín Sagan na vrátnici ale odstartoval na Němce palbu, která bleskově zmobilizovala celý 8. pěší pluk v kasárnách.

Viktor Grossmann, vojenský historik: "Bitva o Czajankova kasárna byla zajímavá tím, že ji nečekala ani jedna strana. To byl boj z chodu, kdy ani Němci nebo Čechoslováci netušili, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Další věc byla, že jak na německé straně, tak na československé bojovali záložáci, z velké části. Samozřejmě tam byli i profesionálové, ale byla tam spousta chlapů, kteří ještě neměli ten výcvik. Ani Němci, ani Čechoslováci. Takže to bylo takové dost divoké ta přestřelka. Němci tam udělali několik naprosto fatálních chyb, že si nezjistili síly, postupovali velmi zbrkle. Naopak Čechoslováci zase bojovali s tím, co měli. A to bylo pár nábojů. I slepé náboje během bitvy použili, aby je pak odstrašili. Aby je odrazili od kasáren. Tak stříleli i slepými."

Kluby vojenské historie pomohly v areálu ředitelství Slezanu po 85 letech co nejvěrněji bitvu zrekonstruovat. Pomohly dobové dokumenty a svědectví.

Viktor Grossmann, vojenský historik: "No a bohužel ta přestřelka skončila tak, jak skončit musela. To znamená, že nakonec československý bílý prapor, velitel kapituluje, protože dochází munice a došlo mu, že v žádném případě není šance, aby kdokoliv přišel těm chlapů pomoct. Takže to takovým způsobem zakončili. Ale byl to opravdu boj se ctí, protože ty své kasárna nevydali bez boje. Což nakonec uznali i Němci a ty dotyčné později propouští. Takže, nebyly za to žádné tresty smrti nebo něco podobného."

Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Byla to jediná jednotka v celém Československu, která se té německé okupaci postavila. Budeme se snažit zrekapitulovat i část toho dne. I činnost vojáků v kasárnách, kdy museli vykonávat práce, cvičení."

Anketa: 1.) "Bylo to dobré." – Co se vám na tom nejvíc líbilo? – "Střelba asi."

Anketa: 2.) "Bylo to super. Miluju takové válečné věci, takže za mě to byla nejlepší věc." – Co bylo na tom nejvíce zajímavé? – "Asi ten obrněný vůz."

Anketa: 3.) "Celkově, provedení, že do toho investují kluci spousty vlastní energie, spousty vlastních peněz a myslím si, že je fajn, že se takové akce ještě pořádají, abychom o svojí historii občas něco věděli."

Po celý den mohli lidé obdivovat ve Faunaparku vojáky v dobových uniformách i jejich výzbroj a další techniku.

Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Dále je tady možno vidět i pár kusů vojenské techniky. Jak německé, tak československé. A v neposlední řadě tady máme různé dobové tábory. Ať československé, tak i německé. Ale i tady máme ukázku vojáků, takzvané Svobodovy armády, 1. československého armádního sboru v sovětském svazu. A to z toho důvodu, že několik občanů z Frýdku-Místku v této jednotce sloužilo a padlo. Dále potom tady máme na ukázku i malý stánek, ve kterém představujeme československou lidovou armádu. A to z toho důvodu, že Frýdek byl posádkovým městem až do roku 1994."

Viktor Grossmann, vojenský historik: "Byl tady zajímavý kanón Pak 35/36 v ráží 37 mm, aby se to nepletlo. No a je to reálná replika. Stejně tak tady byla použita reálná replika německého průzkumného obrněného vozidla SdKfz 222. No byli zde vojáci na koních, byli zde vojáci s těžkými kulomety, lehkými kulomety a tak dále."

Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Asi takový nejzajímavější kousek, který tu máme, je československý tank vzor 33, který se používal v československé prvorepublikové armádě. Tento tank samozřejmě nezasáhl do bojů o Czajankova kasárna, ale vzali jsme ho tady proto, abychom ho lidem ukázali. Jak ta technika tenkrát vypadala a do čeho se vyvinula."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem moc rád, že rekonstrukci bitvy o Czajankova kasárna navštívilo tolik občanů města i lidé, kteří přijeli z větší dálky. Nakonec vydrželo i to počasí. Myslím, že akce se velmi povedla. A já už sem to říkal několikrát. Jsem moc rád, když se spojí dvě věci. Udělá se akce, která je populární, ale zároveň je připravena erudovaně a opravdu věrně rekonstruuje ty události, které pro dnešní dny mají velký význam."

V rámci samotné bitvy v roce 1939 nebyli na české straně žádní mrtví, pouze dva lehce zranění. Naopak na německé straně se uvádí až 18 mrtvých, šest desítek zraněných i poškozené obrněné vozidlo.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. března 2024, 17:00

NJ policie odhalila téměř 70 procent pachatelů

Zastupitelé Nového Jičína si vyslechli zprávu o bezpečnostní situaci ve městě za rok 2023. Z pohledu Policie České republiky se tu uplynulý rok vyznačoval velkou úspěšností v objasněnosti kriminality. Městská policie řešila více přestupků v dopravě.

Souhrnnou zprávu o bezpečnostní situaci na území Nového Jičína v roce 2023 předložila na březnové schůzi zdejšímu zastupitelstvu Policie ČR i městská policie.

Jiří Duraj, vedoucí Obvodního oddělení PČR Nový Jičín: “V rámci působnosti obvodního oddělení v Novém Jičíně bylo v roce 2023 zjištěno 860 trestných činů, meziročně se tak jedná o nárůst o 8 trestných činů, přičemž u 586 trestných činů byl zjištěn pachatel, což činí objasněnost 67,59 procenta. Z dlouhodobého hlediska byla v roce 2023 zaznamenána nejvyšší úspěšnost ve zjišťování pachatelů trestné činnosti.“

Policii se na Novojičínsku také dařilo odhalovat trestné činy spojené s drogovou kriminalitou. Na vzestupu jsou internetové podvody.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče přestupků a městské policie, tak výrazné číslo jsme zaznamenali v měření rychlosti u nového bodového měření v Bludovicích, kde jsme zaznamenali v roce 2023 více jak 16 tisíc přestupků.”

Celkově tu strážníci řešili v uplynulém roce téměř pět tisíc přestupků.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Nejčastější jsou přestupky v dopravě, kdy se nejčastěji řeší špatné špatné parkování. Co se týče ostatních přestupků, tak městská policie samozřejmě řeší i rušení nočního klidu, zábory veřejného prostranství a znečišťování veřejného prostranství.”

Město loni také modernizovalo bezpečnostní kamerový systém. Nyní umožňuje delší dobu archivace a napojení téměř neomezeného počtu kamer.

---

Doubrava nemá peníze na odkup kolonie finských domků

Lidé z Doubravy na Karvinsku by si rádi odkoupili staré hornické domky. Jejich majitel je všechny za 113 milionů korun nabídl obci, která však na ně nemá dostatek peněz.

Obec Doubrava byla kdysi silně poznamenána těžbou uhlí, kvůli které padlo mnoho původních domů. Přežila však velká kolonie takzvaných finských domků, které však už také dosluhují a jejich obyvatelé by si je rádi odkoupili. Soukromý vlastník je nabídl obci jako celý balík.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “Naše společnost nabídla obci Doubrava k odkupu kolonii tamních finských domků, včetně přilehlých pozemků, a to za velmi výhodnou cenu. Nyní čekáme na vyjádření vedení obce.”

Zastupitelstvo obce s nabídkou nesouhlasilo a zkusí ještě vyjednávat lepší podmínky.

Jiřina Ferenčíková (BEZPP), starostka Doubravy: "Samozřejmě nám na sousedech, našich občanech záleží. Aby měli klid, pohodu, své sousedy, svá zvířata, ale to je to maximum. My to musíme balancovat s tím, jaké máme finanční možnosti."

Kolonie finských domků obývá podstatná část obyvatel Doubravy. Pokud by se několik desítek z nich odstěhovalo, hrozil by obci zánik.

Jiřina Ferenčíková (BEZPP), starostka Doubravy: "Je nám nepříjemné, že je tak zanedbaná ta lokalita, protože nějaký úbytek obyvatel je. od května 2022, kdy tady vedení jednalo s nájemníky, tak až do konce února letošního roku,, jsme přišli o 73 občanů. což tedy citelně poznamenalo obec na stránce příjmů.”

Lidé z Doubravy věří, že si finské domky nakonec odkoupí a zvelebí.

---

Krátké zprávy 18. 3. 2024 17.00 - 1

TÉMA: Ceny Evropské unie za současnou architekturu

Projekt přestavby historických jatek na galerii současného umění PLATO zvýšil své šance na zisk Ceny Evropské unie za současnou architekturu. Po lednovém postupu do užšího nominačního výběru se nyní probojoval mezi finálovou pětku. Žádná česká stavba tohoto úspěchu v minulosti nedosáhla. Porotci rozhodnou o vítězi dne 25. dubna.

TÉMA: Ostravská hromadná doprava slaví 130 let

Ostravská hromadná doprava slaví 130 let. První vybudovaná trasa parní dráhy vedla z Přívozu přes Moravskou Ostravu do Vítkovic. Dopravní podnik připomene toto významné jubileum řadou akcí.

---

Vagon sloužící jako šatna bude možná zase jezdit

Osoblažská úzkorozchodná dráha získala další historický vagon. Nalezen byl v obci Jančí na Opavsku, kde několik desetiletí sloužil jako šatna místních fotbalistů.

Starý železniční vagon našli nadšenci, kteří obnovují Osoblažskou úzkokolejku. Dlouhá léta stával vedle fotbalového hřiště, kde sloužil jako zázemí místního fotbalového týmu. V pátek dopoledne se s vagonem přišlo rozloučit mnoho místních.

Jan Vícha, člen TJ Jiskra Jančí: “Měli jsme problémy se šatnami. V oddíle jsme měli jednoho, který dělal na dráze v Opavě. No a nabídnul nám, že na Osoblažsku je jeden vagon, který by se dal koupit za rozumnou cenu. Tak jsme se tam jeli podívat a domluvili jsme se s těma ajznboňákama, že nám to prodají. Prodali nám to za cenu pro nás výhodnou, nebudu říkat, za jakou, ale koupili jsme to legálně. Naši chlapi z toho udělali takovou kabinku. Je štěstí, že u nás nejsou vandalové, kteří by ten vagon zničili a je to taková naše rarita. Je mi až trochu líto, že se ozvali, ale nedá se nic dělat. Některým našim lidem ten vagon bude scházet, i když už nebyl využívaný.”

Po renovaci bude vagon sloužit nejdříve jako muzejní exponát a možná se ho podaří i zařadit do provozu.

David Chovančík, Osoblažská úzkorozchodná dráha: “My už jsme delší dobu věděli, že b Jančí se nachází tento vagonek, ale pořád jsme naráželi na nějaké problémy finanční, technické a až nyní i díky podpoře Moravskoslezského kraje se nám podařilo ten vagonek získat. Tělovýchovná jednota ho nám darovala a Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na převoz toho vagonku a dále jsme dostali dotaci na program rozvoje úzkokolejky a jeden z těch bodu je oprava tohoto vagonu. Ten nyní čeká transport na Osoblažsko, kde bude čekat, než se vyřeší výběrové řízení a příprava celého projektu. Následně bude přepraven do železničních strojíren, které vzejdou z výběrového řízení. Ty vagon rekonstruují a věřím, že v horizontu tří let se opět objeví jako statický exponát, jako muzeum úzkorozchodné dráhy a věříme, že jednou bude i v provozu.”

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Moravskoslezský kraj dlouhodobě od roku 2017 podporuje rozvoj úzkokolejky na Osoblažsku. Přesun tady toho vagonku je další kamínek do mozaiky, kterou skládáme a naplní celou tu vizi, že úzkokolejka nabude předpokládám asi do dvou let tu konečnou podobu finální. To znamená, že budou rekonstruována veškerá nádraží, budou opraveny vagonky a budou jezdit i nové lokomotivy. Takže bude to přínos jak pro cestovní ruch, ale i pro dopravu a tento historický vagonek si zaslouží, aby sloužil tomu, k čemu byl postaven.”

Vyzvednutí vagonu a naložení na valník bylo otázkou několika minut. Pak už se vagon vydal na cestu ke své renovaci.

---

Velikonoční stromy na bruntálském náměstí

Každý strom na náměstí v Bruntále se stal originálem. Místní základní a mateřské školy vyslaly své žáky s ručně vyráběnými velikonočními ozdobami. Každou ze 16 sakur na náměstí město označilo názvem školy nebo školky a ty si jejich výzdobu vzaly za své.

Jako první byla na náměstí instalována a nazdobena velikonoční bříza.

Pavlína Konečná, referent cest. ruchu MěÚ Bruntál: „Ode dneška zdobíme městské náměstí a to ve spolupráci se základními školami z Bruntálu a s mateřskými školami z Bruntálu. Přidá se k tomu i středisko volného času a zároveň máme i jednu sakuru nachystanou pro veřejnost, aby si i děti mohly tady přijít se svými rodiči, s babičkou, s dědečkem pověsit svoje vajíčko nebo zajíčka.“

Renáta Krečmerová, učitelka ZŠ Cihelní:  „My jsme přišli ze základní školy Cihelní a přinesli jsme velikonoční ozdoby na stromeček. Sami jsme vyráběli z přírodních materiálů, děti 1. a 2. stupně, filamenty dělali, 3D pera, ze dřeva, z plastu.“

Lenka Hanáková, učitelka MŠ Okružní: „Jsme z mateřské školky Okružní a donesli jsme vajíčka, udělaná z polystyrenu, mašličky a ještě ze sádry.“

Vyzdobení náměstí je předehrou k celé sérii velikonočních akcí, které město čeká.

Pavlína Konečná, referent cest. ruchu MěÚ Bruntál: „Dozdobeno budeme mít v pondělí tak, abychom byli připraveni na středu, kdy tady má být jarmark. Velikonoční, jarní, s programem. Takže těšíme se a srdečně vás zveme.“

Také vedení města chválí zahájení nové tradice.

Radek Zatloukal (PRO ZMĚNU), místostarosta Bruntálu: „No mě se to moc líbí. Je to výborný nápad, Velikonoce v Bruntále udělat tímto způsobem a jsem moc rád, že všechny školky a školy bruntálské se podílí na výzdobě našeho náměstí.“

Již v pondělí čeká náměstí instalace velikonočních figur a poté ve středu velikonoční jarmark. Ten následující sobotu proběhne i na bruntálském zámku.

---

Krátké zprávy 18. 3. 2024 17.00 - 2

TÉMA: Dvanáctý odklad nástupu zaměstnanců do Liberty

Další odklad nástupu zaměstnanců do práce, už dvanáctý. Návrat zaměstnanců Liberty Ostrava se odkládá o další týden. Podle odborářů bude podnik žádat soud o prodloužení moratoria.

TÉMA: Zlodějka ukryla kradené peníze do vagíny

Ztráty peněz a cenností v jedné z ostravských firem, přiměly její majitele obrátit se na policisty. Ukázalo se, že krade uklízečka. Poslední lup - šest tisíc korun nemohli muži zákona nalézt. Zlodějka při osobní prohlídce nakonec policistce sdělila, že ukradenou hotovost má ukrytou ve vagíně. Peníze stihla schovat před příjezdem policistů. 39leté ženě zhrozí až tři roky za mřížemi.

---

Rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna ve F-M

O víkendu zaplnily české a německé historické vojenské jednotky Faunapark ve Frýdku-Místku. Vedle v areálu ředitelství Slezanu pak proběhla rekonstrukce samotné bitvy o Czajankova kasárna.

14. března roku 1939 přijela německá jednotka Wehrmachtu před Czajankova kasárna ve Frýdku-Místku a měla je zabrat. Vojín Sagan na vrátnici ale odstartoval na Němce palbu, která bleskově zmobilizovala celý 8. pěší pluk v kasárnách.

Viktor Grossmann, vojenský historik: "Bitva o Czajankova kasárna byla zajímavá tím, že ji nečekala ani jedna strana. To byl boj z chodu, kdy ani Němci nebo Čechoslováci netušili, že by k něčemu takovému mohlo dojít. Další věc byla, že jak na německé straně, tak na československé bojovali záložáci, z velké části. Samozřejmě tam byli i profesionálové, ale byla tam spousta chlapů, kteří ještě neměli ten výcvik. Ani Němci, ani Čechoslováci. Takže to bylo takové dost divoké ta přestřelka. Němci tam udělali několik naprosto fatálních chyb, že si nezjistili síly, postupovali velmi zbrkle. Naopak Čechoslováci zase bojovali s tím, co měli. A to bylo pár nábojů. I slepé náboje během bitvy použili, aby je pak odstrašili. Aby je odrazili od kasáren. Tak stříleli i slepými."

Kluby vojenské historie pomohly v areálu ředitelství Slezanu po 85 letech co nejvěrněji bitvu zrekonstruovat. Pomohly dobové dokumenty a svědectví.

Viktor Grossmann, vojenský historik: "No a bohužel ta přestřelka skončila tak, jak skončit musela. To znamená, že nakonec československý bílý prapor, velitel kapituluje, protože dochází munice a došlo mu, že v žádném případě není šance, aby kdokoliv přišel těm chlapů pomoct. Takže to takovým způsobem zakončili. Ale byl to opravdu boj se ctí, protože ty své kasárna nevydali bez boje. Což nakonec uznali i Němci a ty dotyčné později propouští. Takže, nebyly za to žádné tresty smrti nebo něco podobného."

Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Byla to jediná jednotka v celém Československu, která se té německé okupaci postavila. Budeme se snažit zrekapitulovat i část toho dne. I činnost vojáků v kasárnách, kdy museli vykonávat práce, cvičení."

Anketa: 1.) "Bylo to dobré." – Co se vám na tom nejvíc líbilo? – "Střelba asi."

Anketa: 2.) "Bylo to super. Miluju takové válečné věci, takže za mě to byla nejlepší věc." – Co bylo na tom nejvíce zajímavé? – "Asi ten obrněný vůz."

Anketa: 3.) "Celkově, provedení, že do toho investují kluci spousty vlastní energie, spousty vlastních peněz a myslím si, že je fajn, že se takové akce ještě pořádají, abychom o svojí historii občas něco věděli."

Po celý den mohli lidé obdivovat ve Faunaparku vojáky v dobových uniformách i jejich výzbroj a další techniku.

Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Dále je tady možno vidět i pár kusů vojenské techniky. Jak německé, tak československé. A v neposlední řadě tady máme různé dobové tábory. Ať československé, tak i německé. Ale i tady máme ukázku vojáků, takzvané Svobodovy armády, 1. československého armádního sboru v sovětském svazu. A to z toho důvodu, že několik občanů z Frýdku-Místku v této jednotce sloužilo a padlo. Dále potom tady máme na ukázku i malý stánek, ve kterém představujeme československou lidovou armádu. A to z toho důvodu, že Frýdek byl posádkovým městem až do roku 1994."

Viktor Grossmann, vojenský historik: "Byl tady zajímavý kanón Pak 35/36 v ráží 37 mm, aby se to nepletlo. No a je to reálná replika. Stejně tak tady byla použita reálná replika německého průzkumného obrněného vozidla SdKfz 222. No byli zde vojáci na koních, byli zde vojáci s těžkými kulomety, lehkými kulomety a tak dále."

Jan Labák, předseda Klubu vojenské historie Chotěbuz: "Asi takový nejzajímavější kousek, který tu máme, je československý tank vzor 33, který se používal v československé prvorepublikové armádě. Tento tank samozřejmě nezasáhl do bojů o Czajankova kasárna, ale vzali jsme ho tady proto, abychom ho lidem ukázali. Jak ta technika tenkrát vypadala a do čeho se vyvinula."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem moc rád, že rekonstrukci bitvy o Czajankova kasárna navštívilo tolik občanů města i lidé, kteří přijeli z větší dálky. Nakonec vydrželo i to počasí. Myslím, že akce se velmi povedla. A já už sem to říkal několikrát. Jsem moc rád, když se spojí dvě věci. Udělá se akce, která je populární, ale zároveň je připravena erudovaně a opravdu věrně rekonstruuje ty události, které pro dnešní dny mají velký význam."

V rámci samotné bitvy v roce 1939 nebyli na české straně žádní mrtví, pouze dva lehce zranění. Naopak na německé straně se uvádí až 18 mrtvých, šest desítek zraněných i poškozené obrněné vozidlo.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-03-2024-17-00