Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě přibyly další sdílené e-koloběžky i skútry
  • Podchod pod ulicí Horní je čistý a bezpečný
  • Okradení slepce v Ostravě má šťastný konec
  • Novojičínští školáci poprvé cumlali PCR testy
  • Návštěva Karlose Vémoly potěšila děti v domově

V Ostravě přibyly další sdílené e-koloběžky i skútry

V Ostravě roste obliba elektrických koloběžek a v těchto dnech přibyl další provozovatel, který ještě zvýšil jejich počet. Navíc dal k dispozici i elektrické skútry, které je ale nutné odstavit pouze na parkovištích. Koloběžky se parkují u stojanů na sdílená kola. Město připravuje memorandum o zásadách sdílení.

V Ostravě do současné doby jezdilo už 500 elektrických koloběžek od dvou provozovatelů a nyní k nim přibylo dalších 100 od třetího provozovatele firmy re.volt. Ta navíc přichází do města s novinkou - elektrickými skútry, k jejich sdílení je ale nutný řidičský průkaz skupiny B a helma. Dvě jsou v kufru přímo na skútru. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „Dosud v Ostravě jezdilo 300 e-koloběžek společnosti Lime a 200 e-koloběžek firmy Bolt. V tomto a příštím týdnu přibyde dalších 100 e-koloběžek a 60 e-skútrů společnosti re.volt. Koloběžky patří do stojanů, které město instalovalo a průběžně doplňuje, e-skútry potom na parkoviště včetně možnosti zaparkování v rezidenčních zónách."

Obliba těchto alternativních druhů dopravy roste a proto chystá Ostrava memorandum s jejich provozovateli. Je nutné sjednotit nejen pravidla provozu, ale hlavně systém parkování, aby se koloběžky neválely po ulicích. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „S provozovateli e-koloběžek připravujeme memorandum o spolupráci, v němž nastavíme základní pravidla provozu, zejména systém parkování. Stejně jako sdílená kola také sdílené elektrické koloběžky se těší velké oblibě, ale zhruba deset až patnáct procent z nich jejich uživatelé po použití nesprávně zaparkují nebo nechají ležet někde mimo stojany. Ve spolupráci s provozovateli budeme řešit všechny tyto situace, aby tato ekologická, udržitelná forma přepravy našla ve městě definitivně své pevné místo."

E-koloběžky jsou v Ostravě od března. Jsou na 240 stanicích, které pokrývají rozlohu 60 km 2 . Obyvatelé i návštěvníci města je využívají k přepravě na krátké vzdálenosti i k rekreačním jízdám. Největší zájem je v centru u Nové Karoliny, na Masarykově náměstí a na Hlavní třídě v Porubě.

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „Pro jízdu na kole i koloběžce je nejdůležitější obezřetnost, opatrnost a ohled na druhé! I cyklisté a koloběžkáři by se měli chovat v souladu s pravidly silničního provozu, která upravuje příslušný zákon – to znamená, jezdit po cyklostezkách, vyhýbat se jízdě po chodníku a v protisměru, nejezdit po přechodech, dodržovat dopravní značení."

Město také chystá kampaň na bezpečnou jízdu na e-koloběžkách i sdílených kolech. Nese název "Dávej bacha II." a opírá se o desatero pravidel, která už byla součástí podobné kampaně v minulosti. Aplikace čistáOVA také nově nabízí možnost upozornit na odhozené kolo či koloběžku. 

Desatero jízdy na kole a koloběžce – Dávej Bacha! 

01 Využívej k jízdě na kole i koloběžce cyklostezky 

02 Dávej Bacha na řidiče i chodce 

03 Nejezdi po chodníku 

04 Nejezdi v protisměru 

05 Dodržuj dopravní značení 

06 Využívej prostor pro cyklisty i na koloběžce 

07 Dávej přednost 

08 Nejezdi na přechodech 

09 Kolo i koloběžku vracej do stojanu 

10 Chovej se ohleduplně

---

Podchod pod ulicí Horní je čistý a bezpečný

V Ostravě-Jihu skončila kompletní rekonstrukce podchodu pod ulicí Horní v Hrabůvce. Ten se změnil k nepoznání. Z počmáraného, špinavého a tmavého místa se stal prosvětlený a bezpečný prostor.

Loni v červenci začala rekonstrukce podchodu pod ulicí Horní v Hrabůvce. Ta skočila v těchto dnech a strašidelný podchod plný graffiti, do kterého navíc zatékalo, díky ní získal atraktivní vzhled

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-JIh: “Celá rekonstrukce stála 23 milionů korun. Byly zde vyměněny samozřejmě veškeré technologie, byly instalovány nové plošiny pro imobilní občany. Samozřejmě i kamery, aby zde byla zachována bezpečnost. Všechny stěny jsou antigraffiti úprava."

Nové jsou i podhledy s osvětlením a podlaha a opravou prošly i všechny vstupy do podchodu od tramvajových a autobusových zastávek včetně nástupních ostrůvků i samotných zastávek.

Anketa: uživatelé podchodu: “No krásný. Já jsem to viděla na internetu, mi to syn poslal a opravdu jako, je to luxus.”
“Určitě je to lepší než to bylo předtím.”

V podchodu chybí už jen poslední detaily. V nejbližších dnech tady budou nainstalovány směrové tabulky.

V obvodu je celkem 13 podchodů, tedy nejvíc v celé Ostravě. 4 z nich rekonstrukce teprve čeká.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Na podzim roku 2021 bude zahájena oprava taky velmi špatného a zdemolovaného podchodu u Dřevoprodeje, kde je velmi komplikovaná situace majetková. My dále projektujeme zastávku Tylova, kde by měly být i výtahy pro maminky s kočárky.”

V dalších letech projdou rekonstrukcí i na podchody v ulicích Dolní a Hulvácká.

---

Okradení slepce v Ostravě má šťastný konec

Dnes pro vás máme případ se šťastným koncem. Policisté dopadli zloděje, který se v Ostravě neštítil okrást bezbranného slepce o mobil, čímž ho téměř odřízl od světa. O případu se ale dozvěděla rodina z Ostravy, která neváhala a na nový telefon nevidomému muži přispěla.

44letý Michal z Ostravy je od narození slepý. Přesto se ale s tímto handicapem naučil žít, aniž by potřeboval asistenci. Stačí mu slepecká hůl a kamarádi. Nezbytný je pro něj ale také speciální mobil pro nevidomé. A právě o něj 11. května přišel, když byl přímo na ulici okraden. Pachatel využil jeho handicapu a když telefonoval, vytrhl mu ho z ruky. 

Michal, okradený muž: "Já jsem se takhle s hůlkou otočil, stylem dej už mi pokoj, takže jsme ho lehce klepl tou hůlkou. Najednou mi dal takhle zprava facku. Tak jsem si řekl, že raději někomu zavolám, co se mi zrovna děje, ať o tom někdo známý ví. V tu chvíli on přišel, sebral mobil a utekl."

Policisté z Vítkovic se dali do pátrání, netrvalo dlouho a měli pachatele. Telefon už ale mezitím prodal neznámému člověku. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Operativní činností, vyhodnocením všech zjištěných informací a stop, nakonec kroky vedly k 22letému muži z Ostravy. Podezřelého muže policisté vyslechli a po jeho doznání mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže."

Pro Michala byl život bez telefonu velkou komplikací. Na nový neměl a tak si musel peníze vypůjčit. Když ale policie informaci zveřejnila, ostravské redakci Deníku se ozvala rodina z Ostravy, že nevidomému telefon koupí.

dárce: "Je to hrůza co se stalo, je mi to velmi líto. My občas, když se dá, takhle napřímo pomáháme. Když vidíme postiženého nebo někoho v nouzi. Už jsme pomohli x krát."

I když už Michal telefon má nový telefon, policisté stále pátrají po tom ukradeném a 22letému zloději hrozí až dva roky vězení. V minulosti už se dopustil loupeže, za kterou byl podmínečně odsouzen. 

---

Novojičínští školáci poprvé cumlali PCR testy

Na novojičínských základních školách se od tohoto týdne testuje pomocí PCR testů ze slin. Ty jsou odebírány šetrnou, tzv. “žvýkací metodou”. Děti ji musí absolvovat jen jedenkrát za 14 dnů.

Od skončení nouzového stavu musí školáci dvakrát týdně absolvovat antigenní testy. Zhruba před 14 dny stát oznámil, že bude školám financovat i kvalitnější PCR testy, po kterých volali i rodiče.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Naše novojičínské školy se k tomu přihlásily a téměř všechny ode dneška, mimo základní školu Tyršova, budou testovat PCR testy. Základní škola Tyršova od dalšího týdne.”

Na základní škole Komenského 68 na nic nečekali a o státní dotaci, která činí 200 korun na test, se ihned přihlásili. Už v únoru tu odběr vzorku ze slin formou tamponku tzv. žvýkací metodou testovali v pilotním projektu zdejších laboratoří SPADIA.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Prvňáčci a druháčci to zvládali bez potíží, proto jsme vyhodnotili, že tento způsob testování bude pro žáky komfortnější i v tom, že se mohou dělat jednou za 14 dnů.”

Tito páťáci mohli po zkušenost porovnat průběh antigenního testu stěrem z kraje nosu a žvýkací metody.

žáci 5.C, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: 

“Pro mně bylo lepší šimrání v nose.”

“To do nosu, to bylo takové nepříjemné, my z toho vždycky slzely oči.”

Vyhodnocení PCR testu se dozví rodiče sms zprávou a k informacím laboratoře bude mít přístup také daná škola.

---

Návštěva Karlose Vémoly potěšila děti v domově

Karlos „Terminátor“ Vémola, reprezentant a nejlepší český bojovník MMA, tedy smíšených bojových umění, navštívil děti v dětském domově ve Vrbně pod Pradědem. Po patronu Miroslavu Donutilovi a české miss Karolíně Kopincové byl tak další celebritou, která za dětmi do domova přijela. Kromě spousty dárků přivezl dětem svoje zkušenosti a mnoho rad do života.

Právě účast patrona domova Miroslava Donutila ve Vémolově televizní Karlos show byla podnětem pro návštěvu slavného bojovníka v Jeseníkách.

Karlos Vémola, bojovník MMA: „To byl zrovna vánoční speciál, já jsem tam měl pana Donutila, a ten se mi o tomhle dětském domově zmínil, že ho podporuje a já jsem mu tam slíbil, že když jezdí on takovou dálku, tak za to, že přišel do mé Karlos show, tak že i já podpořím návštěvou a nějakými dárečky tenhleten dětský domov.“

Jan Vavřík, ředitel dětského domova: „Proto velké poděkování nejen Karlosovi ale také našemu patronovi Miroslavu Donutilovi.“

Beseda s Karlosem byla velmi zajímavá a on sám byl překvapen znalostí dětí sportu MMA a předával jim cenné zkušenosti pro životní cesty za úspěchy. Přestože sám zápasí již od svých šesti let, za důležité považuje, že není podstatné začít pozdě ale především začít.

Karlos Vémola, bojovník MMA: „Velice zajímavá zkušenost. Vidět 48 hodnejch dětí pohromadě, to jsem ještě neviděl. Já mám doma tři a hodné pohromadě nejsou nikdy.“

Anketa, obyvatelé domova: „A co mi poradil, že mám určitě jít za tím a nemám se toho vůbec bát, mám se vlastně nakopnout.“

„Já jsem se ptal, jak se cítil, když ho jako knockoutoval Atila Végh a on odpověděl, jako že to bylo pro něho těžký.“

Karlos Vémola dovezl dětem knížky, časopisy, trička, plakáty a další dárky. V domově nebyl nikdo, kdo by si ze setkání neodnesl jeho autogram.

Karlos Vémola, bojovník MMA: „Momentálně jsem v přípravě na Štvanici, která by měla být koncem července, takže když to stihnem, tak Terminátor se vrátí na opět vyprodané Štvanici.“

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. května 2021, 17:00

V Ostravě přibyly další sdílené e-koloběžky i skútry

V Ostravě roste obliba elektrických koloběžek a v těchto dnech přibyl další provozovatel, který ještě zvýšil jejich počet. Navíc dal k dispozici i elektrické skútry, které je ale nutné odstavit pouze na parkovištích. Koloběžky se parkují u stojanů na sdílená kola. Město připravuje memorandum o zásadách sdílení.

V Ostravě do současné doby jezdilo už 500 elektrických koloběžek od dvou provozovatelů a nyní k nim přibylo dalších 100 od třetího provozovatele firmy re.volt. Ta navíc přichází do města s novinkou - elektrickými skútry, k jejich sdílení je ale nutný řidičský průkaz skupiny B a helma. Dvě jsou v kufru přímo na skútru. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „Dosud v Ostravě jezdilo 300 e-koloběžek společnosti Lime a 200 e-koloběžek firmy Bolt. V tomto a příštím týdnu přibyde dalších 100 e-koloběžek a 60 e-skútrů společnosti re.volt. Koloběžky patří do stojanů, které město instalovalo a průběžně doplňuje, e-skútry potom na parkoviště včetně možnosti zaparkování v rezidenčních zónách."

Obliba těchto alternativních druhů dopravy roste a proto chystá Ostrava memorandum s jejich provozovateli. Je nutné sjednotit nejen pravidla provozu, ale hlavně systém parkování, aby se koloběžky neválely po ulicích. 

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „S provozovateli e-koloběžek připravujeme memorandum o spolupráci, v němž nastavíme základní pravidla provozu, zejména systém parkování. Stejně jako sdílená kola také sdílené elektrické koloběžky se těší velké oblibě, ale zhruba deset až patnáct procent z nich jejich uživatelé po použití nesprávně zaparkují nebo nechají ležet někde mimo stojany. Ve spolupráci s provozovateli budeme řešit všechny tyto situace, aby tato ekologická, udržitelná forma přepravy našla ve městě definitivně své pevné místo."

E-koloběžky jsou v Ostravě od března. Jsou na 240 stanicích, které pokrývají rozlohu 60 km 2 . Obyvatelé i návštěvníci města je využívají k přepravě na krátké vzdálenosti i k rekreačním jízdám. Největší zájem je v centru u Nové Karoliny, na Masarykově náměstí a na Hlavní třídě v Porubě.

Vladimír Cigánek, náměstek primátora Ostravy: „Pro jízdu na kole i koloběžce je nejdůležitější obezřetnost, opatrnost a ohled na druhé! I cyklisté a koloběžkáři by se měli chovat v souladu s pravidly silničního provozu, která upravuje příslušný zákon – to znamená, jezdit po cyklostezkách, vyhýbat se jízdě po chodníku a v protisměru, nejezdit po přechodech, dodržovat dopravní značení."

Město také chystá kampaň na bezpečnou jízdu na e-koloběžkách i sdílených kolech. Nese název "Dávej bacha II." a opírá se o desatero pravidel, která už byla součástí podobné kampaně v minulosti. Aplikace čistáOVA také nově nabízí možnost upozornit na odhozené kolo či koloběžku. 

Desatero jízdy na kole a koloběžce – Dávej Bacha! 

01 Využívej k jízdě na kole i koloběžce cyklostezky 

02 Dávej Bacha na řidiče i chodce 

03 Nejezdi po chodníku 

04 Nejezdi v protisměru 

05 Dodržuj dopravní značení 

06 Využívej prostor pro cyklisty i na koloběžce 

07 Dávej přednost 

08 Nejezdi na přechodech 

09 Kolo i koloběžku vracej do stojanu 

10 Chovej se ohleduplně

---

Podchod pod ulicí Horní je čistý a bezpečný

V Ostravě-Jihu skončila kompletní rekonstrukce podchodu pod ulicí Horní v Hrabůvce. Ten se změnil k nepoznání. Z počmáraného, špinavého a tmavého místa se stal prosvětlený a bezpečný prostor.

Loni v červenci začala rekonstrukce podchodu pod ulicí Horní v Hrabůvce. Ta skočila v těchto dnech a strašidelný podchod plný graffiti, do kterého navíc zatékalo, díky ní získal atraktivní vzhled

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-JIh: “Celá rekonstrukce stála 23 milionů korun. Byly zde vyměněny samozřejmě veškeré technologie, byly instalovány nové plošiny pro imobilní občany. Samozřejmě i kamery, aby zde byla zachována bezpečnost. Všechny stěny jsou antigraffiti úprava."

Nové jsou i podhledy s osvětlením a podlaha a opravou prošly i všechny vstupy do podchodu od tramvajových a autobusových zastávek včetně nástupních ostrůvků i samotných zastávek.

Anketa: uživatelé podchodu: “No krásný. Já jsem to viděla na internetu, mi to syn poslal a opravdu jako, je to luxus.”
“Určitě je to lepší než to bylo předtím.”

V podchodu chybí už jen poslední detaily. V nejbližších dnech tady budou nainstalovány směrové tabulky.

V obvodu je celkem 13 podchodů, tedy nejvíc v celé Ostravě. 4 z nich rekonstrukce teprve čeká.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Na podzim roku 2021 bude zahájena oprava taky velmi špatného a zdemolovaného podchodu u Dřevoprodeje, kde je velmi komplikovaná situace majetková. My dále projektujeme zastávku Tylova, kde by měly být i výtahy pro maminky s kočárky.”

V dalších letech projdou rekonstrukcí i na podchody v ulicích Dolní a Hulvácká.

---

Okradení slepce v Ostravě má šťastný konec

Dnes pro vás máme případ se šťastným koncem. Policisté dopadli zloděje, který se v Ostravě neštítil okrást bezbranného slepce o mobil, čímž ho téměř odřízl od světa. O případu se ale dozvěděla rodina z Ostravy, která neváhala a na nový telefon nevidomému muži přispěla.

44letý Michal z Ostravy je od narození slepý. Přesto se ale s tímto handicapem naučil žít, aniž by potřeboval asistenci. Stačí mu slepecká hůl a kamarádi. Nezbytný je pro něj ale také speciální mobil pro nevidomé. A právě o něj 11. května přišel, když byl přímo na ulici okraden. Pachatel využil jeho handicapu a když telefonoval, vytrhl mu ho z ruky. 

Michal, okradený muž: "Já jsem se takhle s hůlkou otočil, stylem dej už mi pokoj, takže jsme ho lehce klepl tou hůlkou. Najednou mi dal takhle zprava facku. Tak jsem si řekl, že raději někomu zavolám, co se mi zrovna děje, ať o tom někdo známý ví. V tu chvíli on přišel, sebral mobil a utekl."

Policisté z Vítkovic se dali do pátrání, netrvalo dlouho a měli pachatele. Telefon už ale mezitím prodal neznámému člověku. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Operativní činností, vyhodnocením všech zjištěných informací a stop, nakonec kroky vedly k 22letému muži z Ostravy. Podezřelého muže policisté vyslechli a po jeho doznání mu ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže."

Pro Michala byl život bez telefonu velkou komplikací. Na nový neměl a tak si musel peníze vypůjčit. Když ale policie informaci zveřejnila, ostravské redakci Deníku se ozvala rodina z Ostravy, že nevidomému telefon koupí.

dárce: "Je to hrůza co se stalo, je mi to velmi líto. My občas, když se dá, takhle napřímo pomáháme. Když vidíme postiženého nebo někoho v nouzi. Už jsme pomohli x krát."

I když už Michal telefon má nový telefon, policisté stále pátrají po tom ukradeném a 22letému zloději hrozí až dva roky vězení. V minulosti už se dopustil loupeže, za kterou byl podmínečně odsouzen. 

---

Novojičínští školáci poprvé cumlali PCR testy

Na novojičínských základních školách se od tohoto týdne testuje pomocí PCR testů ze slin. Ty jsou odebírány šetrnou, tzv. “žvýkací metodou”. Děti ji musí absolvovat jen jedenkrát za 14 dnů.

Od skončení nouzového stavu musí školáci dvakrát týdně absolvovat antigenní testy. Zhruba před 14 dny stát oznámil, že bude školám financovat i kvalitnější PCR testy, po kterých volali i rodiče.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Naše novojičínské školy se k tomu přihlásily a téměř všechny ode dneška, mimo základní školu Tyršova, budou testovat PCR testy. Základní škola Tyršova od dalšího týdne.”

Na základní škole Komenského 68 na nic nečekali a o státní dotaci, která činí 200 korun na test, se ihned přihlásili. Už v únoru tu odběr vzorku ze slin formou tamponku tzv. žvýkací metodou testovali v pilotním projektu zdejších laboratoří SPADIA.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Prvňáčci a druháčci to zvládali bez potíží, proto jsme vyhodnotili, že tento způsob testování bude pro žáky komfortnější i v tom, že se mohou dělat jednou za 14 dnů.”

Tito páťáci mohli po zkušenost porovnat průběh antigenního testu stěrem z kraje nosu a žvýkací metody.

žáci 5.C, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: 

“Pro mně bylo lepší šimrání v nose.”

“To do nosu, to bylo takové nepříjemné, my z toho vždycky slzely oči.”

Vyhodnocení PCR testu se dozví rodiče sms zprávou a k informacím laboratoře bude mít přístup také daná škola.

---

Návštěva Karlose Vémoly potěšila děti v domově

Karlos „Terminátor“ Vémola, reprezentant a nejlepší český bojovník MMA, tedy smíšených bojových umění, navštívil děti v dětském domově ve Vrbně pod Pradědem. Po patronu Miroslavu Donutilovi a české miss Karolíně Kopincové byl tak další celebritou, která za dětmi do domova přijela. Kromě spousty dárků přivezl dětem svoje zkušenosti a mnoho rad do života.

Právě účast patrona domova Miroslava Donutila ve Vémolově televizní Karlos show byla podnětem pro návštěvu slavného bojovníka v Jeseníkách.

Karlos Vémola, bojovník MMA: „To byl zrovna vánoční speciál, já jsem tam měl pana Donutila, a ten se mi o tomhle dětském domově zmínil, že ho podporuje a já jsem mu tam slíbil, že když jezdí on takovou dálku, tak za to, že přišel do mé Karlos show, tak že i já podpořím návštěvou a nějakými dárečky tenhleten dětský domov.“

Jan Vavřík, ředitel dětského domova: „Proto velké poděkování nejen Karlosovi ale také našemu patronovi Miroslavu Donutilovi.“

Beseda s Karlosem byla velmi zajímavá a on sám byl překvapen znalostí dětí sportu MMA a předával jim cenné zkušenosti pro životní cesty za úspěchy. Přestože sám zápasí již od svých šesti let, za důležité považuje, že není podstatné začít pozdě ale především začít.

Karlos Vémola, bojovník MMA: „Velice zajímavá zkušenost. Vidět 48 hodnejch dětí pohromadě, to jsem ještě neviděl. Já mám doma tři a hodné pohromadě nejsou nikdy.“

Anketa, obyvatelé domova: „A co mi poradil, že mám určitě jít za tím a nemám se toho vůbec bát, mám se vlastně nakopnout.“

„Já jsem se ptal, jak se cítil, když ho jako knockoutoval Atila Végh a on odpověděl, jako že to bylo pro něho těžký.“

Karlos Vémola dovezl dětem knížky, časopisy, trička, plakáty a další dárky. V domově nebyl nikdo, kdo by si ze setkání neodnesl jeho autogram.

Karlos Vémola, bojovník MMA: „Momentálně jsem v přípravě na Štvanici, která by měla být koncem července, takže když to stihnem, tak Terminátor se vrátí na opět vyprodané Štvanici.“

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-05-2021-17-00