Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Příčiny požáru rodinného domku zjišťují vyšetřovatelé
  • Slezská Ostrava přitvrdí proti černým skládkám
  • Obchvat Karviné byl slavnostně otevřen
  • Nový Jičín mění na parkoviště další místa mezi domy
  • Okolí Hlučínského jezera čekají změny záplavového území

Příčiny požáru rodinného domku zjišťují vyšetřovatelé

Rozsáhlý požár zachvátil rodinný domek v Šenově na Karvinsku. Na místo vyrazilo 5 hasičských jednotek, ale přesto plameny poničily významnou část stavby. Příčina požáru zatím není známá.

Požár rodinného domku v Šenově na Karvinsku propuknul v pondělí kolem 15 hodin odpoledne. Na místo vyrazily jednotky profesionálních hasičů z Frýdku-Místku a Slezské Ostravy a také dobrovolní hasiči z okolních obcí. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "V době příjezdu první jednotky na místo události již byli všichni obyvatelé domu bezpečně mimo objekt. Hasiči k zásahu nasadili tři vodní proudy v dýchací technice, používali termokameru. K uhašení požáru museli rozebrat střešní konstrukci, k tomu využili nejen páčidla, ale i akumulátorové nářadí."

Plameny se přestaly šířit krátce před 16 hodinou a další hodinu trvalo dohašování, hledání skrytých ohnisek a rozebírání konstrukcí. Obyvatelé domku byli ve špatném psychickém stavu a tak byl povolán krizový intervent.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Tým posttraumatické péče je skupina odborně připravených hasičů, kteří v případě potřeby poskytují jak svým kolegům, tak lidem zasaženým mimořádnou událostí podporu a pomoc zaměřenou na zmírnění následků traumatizující situace."

Po ukončení hašení zůstal na místě ještě další 2 hodiny tým dobrovolných hasičů ze Šenova. Škoda byla stanovena na 4 miliony korun. Příčina vzniku požáru je v šetření. Nabízí se například závada na elektroinstalaci. 

---

Slezská Ostrava přitvrdí proti černým skládkám

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami. Aktuálně už několik týdnů vyvážejí lidé velké množství dopadu k bývalému dolu Koblov. Obvod chce přitvrdit v rozmísťování kamer. Ty pomáhají původce skládek dohledávat. V některých případech dokonce i samotný odpad vede k jeho původci.

Velká hromada odpadu, kterou někdo zřejmě vysypal u kontejnerových stání na bývalém autobusovém stanovišti u bývalého dolu Koblov.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Tato lokalita je názornou ukázkou toho, že nemají problém s tím zde odložit i větší množství odpadu. Nepředpokládám, že by to tady někdo vozil na malém vozíku za osobním autem. Ale je to opravdu vysypané z dodávky nebo z náklaďáku z korby. Protože je to pro ně jednodušší, volná plocha a nikdo si jich tady pořádně nevšimne."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My jsme se nyní rozhodli, že přitvrdíme proti těmto černým skládkám. A to jednak tím, že budeme chtít intenzivněji spolupracovat s městskou policií, která u této skládky již jednoho z původců našla. A to tak, že opravdu strážníci prolezli tento odpad a našli tam indicie, například dopisy. V minulosti nacházely takto například dodací listy od stavebních firem v rámci tohoto odpadu. Na základě toho jsou schopni vypátrat původce tohoto odpadu. Toho následně buďto pokutují přímo na místě nebo jsou schopni ho poslat do správního řízení."

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Tady toto je extrém, ale bohužel v poslední době se nám to tady na této lokalitě opakuje každý týden. To složení toho odpadu je pokaždé jinačí, ale bohužel permanentně každý týden tady řešíme ten odpad. Buď je to v rozsahu jednoho kontejneru, někdy je to v rozsahu třeba pěti, deseti vozíků."

Interiér z auta, sedačky, pneumatiky, plno oblečení, televize, plast, a dokonce i dopisy z bank nebo energetických společností se složenkami a citlivými osobními údaji. I to strážníkům pomáhá.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Druhým způsobem, kterým chceme bojovat proti těmto černým skládkám, tak je rozšíření našeho kamerového systému, respektive jeho optimalizace. Již v minulosti se nám osvědčilo, že jsme byli za pomoci spolupráce s městskou policií opět schopni dopátrat původce černých skládek. A to například tak, že na několika bezpečnostních kamerách byla viditelná korba náklaďáku, která byla plná odpadu. A následně to samé auto jelo zpátky a korba již byla prázdná. Takže i takto byl vypátrán původce černé skládky."

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "V průměru likvidace tohoto jednoho kontejneru vychází na nějakých 8 až 10 tisíc korun. Každopádně tím, že ten odpad je různorodý, tak všechno se veze do OZO Ostrava na linku a zaměstnanci tam ještě musí všechno přetřídit podle různých kategorií. Tak, aby se to dále mohlo zpracovávat."

Lidé si často neuvědomují, že při založení černé skládky jim hrozí pokuta až 50 tisíc korun. U firem je to ještě mnohem více.

---

Obchvat Karviné byl slavnostně otevřen

Obyvatelé Karviné si konečně oddychnou od nákladních aut a kamionů, které městem jen projížděly. Větší klid jim přinese obchvat, který byl v pondělí 17. července slavnostně otevřen.

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně za přítomnosti významných osobností otevřelo jihozápadní obchvat Karviné na silnici I/67. Tranzitní doprava mezi Českým Těšínem, Ostravou a Bohumínem tak bude konečně odkloněna. Karviná na tuto chvíli čekala dlouhých 30 let.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Věřím tomu, že to přinese zlepšení jak z hlediska hluku, prašnosti v centru města a lidé to pocítí.” 

Martin Kupka, ministr dopravy ČR: "Každé takové zkvalitnění infrastruktury znamená lepší podmínky pro život lidí, ale i pro podnikání a proto, dostat se z jednoho koutu MSK na druhý."

Obchvaty jsou klíčové a důležité nejen z pohledu dopravy, ale i celého životního prostředí v kraji.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Za týden zprovozníme plnohodnotně obchvat F-M, v září bude zprovozněn obchvat Opavy, v srpnu nás čeká zprovoznění stavby Třanovice, připravujeme stavbu obchvatu Bruntálu.” 

Jan Krkoška, hejtman MSK: "Je to také o tom, kde vzít na to peníze, víme, že tyto obchvaty jsou velmi ekonomicky náročné a my se budeme snažit jako MSK opravdu dělat maximum proto, aby se ty obchvaty rychleji posouvaly."

Se zprovozněním obchvatu nastává také důležitá změna v přednosti v jízdě, na tu by měli dát pozor hlavně řidiči jezdící po paměti.

---

Nový Jičín mění na parkoviště další místa mezi domy

Letní stavební ruch v Novém Jičíně se týká i parkování. Nová parkovací místa vznikají ve čtyřech lokalitách. Zhruba z poloviny ovšem dochází k úpravám ploch, na kterých i dosud auta parkovala, ale nešlo o legální stání.

Kde a jakým způsobem vytvořit v Novém Jičíně nová parkovací místa, to určuje Koncepce statické dopravy zpracovaná v roce 2019. Na jejím základě nyní vzniklo devět parkovacích míst v této odbočce ulice Dlouhá.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tady byl původně chodník až nadstandardně široký, takže se zúžil a přidala se parkovací místa. Musím říct, že i dříve zde auta stála, ale nemohl se tu vyhnout dvě protijedoucí vozidla.”

Další tři stavby parkovacích ploch probíhají na ulici Budovatelů, kde vzniká sedm stání, na Luční devět a 17 ve Smetanových sadech. Výsledkem prací je tedy celkem 42 parkovacích míst, zhruba polovina jsou nová stání, zbytek úprava neoficiálně používaných ploch.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Počty, které byly řečeny, nejsou samozřejmě absolutní počty nárůstu parkovacích míst, protože i v současné době se na těch místech parkovalo, nicméně šlo o neoficiální místa, kdy vozidla parkovala různě na cestě, částečně na chodníku, na obrubníku a podobně, takže cílem těchto akcí není jen navýšení kapacity pro parkování vozidel, ale i legalizace parkovacích míst.”

Celková investice města do těchto parkovacím míst činí 5,3 milionu korun bez DPH.

---

20. ročník Festivalu Colours of Ostrava startuje ve středu 19. července v ostravských Dolních Vítkovicích. Na osmi hudebních scénách vystoupí téměř 70 zahraničních kapel z 30 zemí světa a přes 40 domácích interpretů. V rámci svého tradičního projektu Colours bez bariér festival nabídne tlumočení hlavních hvězd do znakové řeči.

---

Okolí Hlučínského jezera čekají změny záplavového území

Součástí velké revitalizace Hlučínského jezera byla i rekonstrukce a úpravy vodohospodářských staveb, které znamenají zvýšení protipovodňové bezpečnosti. Nyní bude následovat aktualizace záplavového území, což obce v okolí bývalé štěrkovny vítají.

Hlučínské jezero prošlo rozsáhlými úpravami. Lidé vnímají hlavně úpravy břehů a hrází, díky kterým je jezero mnohem přívětivější pro rekreaci. Součástí I. etapy revitalizace ale byly kromě jiného i vodohospodářské stavby, které hlavně v průběhu povodně roku 1997 utrpěly velké škody. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Jedná se o zvýšení a zesílení ochranných hrází kolem řeky Opavy včetně vybudování funkčního objektu, rekonstrukce bezpečnostního přelivu, opravy nápustného a výpustného objektu jezera včetně opevnění břehů. V rámci stavby byly odstraněny další odtokové závady, byl vybudován nový most přes řeku Opavu a dvě lávky pro pěší s dostatečným převýšením nad návrhovým průtokem v toku."

V současné době vodohospodáři připravují k podání příslušnému vodoprávnímu úřadu aktualizaci záplavového území řeky Opavy v prostoru jezera, která umožní další rozvoj celé lokality. Zjednodušeně řečeno, některá místa už nebudou v záplavovém území. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Jedná se o území v katastru obcí Děhylov, Jilešovice, Kozmice a město Hlučín."

Marcela Pchálková (KD-ČSL), starostka Kozmic: "My jsme velmi rádi. Nyní čekáme na vyjádření Povodí Odry. V tom území plánujeme rozšířit možnosti rekreace pro místní občany."

Celkové náklady vodohospodářských staveb na řece Opavě přesáhly 100 mil. Kč. Investorem celého projektu bylo ministerstvo financí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
18. července 2023, 17:00

Příčiny požáru rodinného domku zjišťují vyšetřovatelé

Rozsáhlý požár zachvátil rodinný domek v Šenově na Karvinsku. Na místo vyrazilo 5 hasičských jednotek, ale přesto plameny poničily významnou část stavby. Příčina požáru zatím není známá.

Požár rodinného domku v Šenově na Karvinsku propuknul v pondělí kolem 15 hodin odpoledne. Na místo vyrazily jednotky profesionálních hasičů z Frýdku-Místku a Slezské Ostravy a také dobrovolní hasiči z okolních obcí. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "V době příjezdu první jednotky na místo události již byli všichni obyvatelé domu bezpečně mimo objekt. Hasiči k zásahu nasadili tři vodní proudy v dýchací technice, používali termokameru. K uhašení požáru museli rozebrat střešní konstrukci, k tomu využili nejen páčidla, ale i akumulátorové nářadí."

Plameny se přestaly šířit krátce před 16 hodinou a další hodinu trvalo dohašování, hledání skrytých ohnisek a rozebírání konstrukcí. Obyvatelé domku byli ve špatném psychickém stavu a tak byl povolán krizový intervent.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Tým posttraumatické péče je skupina odborně připravených hasičů, kteří v případě potřeby poskytují jak svým kolegům, tak lidem zasaženým mimořádnou událostí podporu a pomoc zaměřenou na zmírnění následků traumatizující situace."

Po ukončení hašení zůstal na místě ještě další 2 hodiny tým dobrovolných hasičů ze Šenova. Škoda byla stanovena na 4 miliony korun. Příčina vzniku požáru je v šetření. Nabízí se například závada na elektroinstalaci. 

---

Slezská Ostrava přitvrdí proti černým skládkám

Slezská Ostrava bojuje s černými skládkami. Aktuálně už několik týdnů vyvážejí lidé velké množství dopadu k bývalému dolu Koblov. Obvod chce přitvrdit v rozmísťování kamer. Ty pomáhají původce skládek dohledávat. V některých případech dokonce i samotný odpad vede k jeho původci.

Velká hromada odpadu, kterou někdo zřejmě vysypal u kontejnerových stání na bývalém autobusovém stanovišti u bývalého dolu Koblov.

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Tato lokalita je názornou ukázkou toho, že nemají problém s tím zde odložit i větší množství odpadu. Nepředpokládám, že by to tady někdo vozil na malém vozíku za osobním autem. Ale je to opravdu vysypané z dodávky nebo z náklaďáku z korby. Protože je to pro ně jednodušší, volná plocha a nikdo si jich tady pořádně nevšimne."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "My jsme se nyní rozhodli, že přitvrdíme proti těmto černým skládkám. A to jednak tím, že budeme chtít intenzivněji spolupracovat s městskou policií, která u této skládky již jednoho z původců našla. A to tak, že opravdu strážníci prolezli tento odpad a našli tam indicie, například dopisy. V minulosti nacházely takto například dodací listy od stavebních firem v rámci tohoto odpadu. Na základě toho jsou schopni vypátrat původce tohoto odpadu. Toho následně buďto pokutují přímo na místě nebo jsou schopni ho poslat do správního řízení."

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "Tady toto je extrém, ale bohužel v poslední době se nám to tady na této lokalitě opakuje každý týden. To složení toho odpadu je pokaždé jinačí, ale bohužel permanentně každý týden tady řešíme ten odpad. Buď je to v rozsahu jednoho kontejneru, někdy je to v rozsahu třeba pěti, deseti vozíků."

Interiér z auta, sedačky, pneumatiky, plno oblečení, televize, plast, a dokonce i dopisy z bank nebo energetických společností se složenkami a citlivými osobními údaji. I to strážníkům pomáhá.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Druhým způsobem, kterým chceme bojovat proti těmto černým skládkám, tak je rozšíření našeho kamerového systému, respektive jeho optimalizace. Již v minulosti se nám osvědčilo, že jsme byli za pomoci spolupráce s městskou policií opět schopni dopátrat původce černých skládek. A to například tak, že na několika bezpečnostních kamerách byla viditelná korba náklaďáku, která byla plná odpadu. A následně to samé auto jelo zpátky a korba již byla prázdná. Takže i takto byl vypátrán původce černé skládky."

Daniel Tvrdý, vedoucí oddělení životního prostředí, Slezská Ostrava: "V průměru likvidace tohoto jednoho kontejneru vychází na nějakých 8 až 10 tisíc korun. Každopádně tím, že ten odpad je různorodý, tak všechno se veze do OZO Ostrava na linku a zaměstnanci tam ještě musí všechno přetřídit podle různých kategorií. Tak, aby se to dále mohlo zpracovávat."

Lidé si často neuvědomují, že při založení černé skládky jim hrozí pokuta až 50 tisíc korun. U firem je to ještě mnohem více.

---

Obchvat Karviné byl slavnostně otevřen

Obyvatelé Karviné si konečně oddychnou od nákladních aut a kamionů, které městem jen projížděly. Větší klid jim přinese obchvat, který byl v pondělí 17. července slavnostně otevřen.

Ředitelství silnic a dálnic slavnostně za přítomnosti významných osobností otevřelo jihozápadní obchvat Karviné na silnici I/67. Tranzitní doprava mezi Českým Těšínem, Ostravou a Bohumínem tak bude konečně odkloněna. Karviná na tuto chvíli čekala dlouhých 30 let.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Věřím tomu, že to přinese zlepšení jak z hlediska hluku, prašnosti v centru města a lidé to pocítí.” 

Martin Kupka, ministr dopravy ČR: "Každé takové zkvalitnění infrastruktury znamená lepší podmínky pro život lidí, ale i pro podnikání a proto, dostat se z jednoho koutu MSK na druhý."

Obchvaty jsou klíčové a důležité nejen z pohledu dopravy, ale i celého životního prostředí v kraji.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Za týden zprovozníme plnohodnotně obchvat F-M, v září bude zprovozněn obchvat Opavy, v srpnu nás čeká zprovoznění stavby Třanovice, připravujeme stavbu obchvatu Bruntálu.” 

Jan Krkoška, hejtman MSK: "Je to také o tom, kde vzít na to peníze, víme, že tyto obchvaty jsou velmi ekonomicky náročné a my se budeme snažit jako MSK opravdu dělat maximum proto, aby se ty obchvaty rychleji posouvaly."

Se zprovozněním obchvatu nastává také důležitá změna v přednosti v jízdě, na tu by měli dát pozor hlavně řidiči jezdící po paměti.

---

Nový Jičín mění na parkoviště další místa mezi domy

Letní stavební ruch v Novém Jičíně se týká i parkování. Nová parkovací místa vznikají ve čtyřech lokalitách. Zhruba z poloviny ovšem dochází k úpravám ploch, na kterých i dosud auta parkovala, ale nešlo o legální stání.

Kde a jakým způsobem vytvořit v Novém Jičíně nová parkovací místa, to určuje Koncepce statické dopravy zpracovaná v roce 2019. Na jejím základě nyní vzniklo devět parkovacích míst v této odbočce ulice Dlouhá.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tady byl původně chodník až nadstandardně široký, takže se zúžil a přidala se parkovací místa. Musím říct, že i dříve zde auta stála, ale nemohl se tu vyhnout dvě protijedoucí vozidla.”

Další tři stavby parkovacích ploch probíhají na ulici Budovatelů, kde vzniká sedm stání, na Luční devět a 17 ve Smetanových sadech. Výsledkem prací je tedy celkem 42 parkovacích míst, zhruba polovina jsou nová stání, zbytek úprava neoficiálně používaných ploch.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Počty, které byly řečeny, nejsou samozřejmě absolutní počty nárůstu parkovacích míst, protože i v současné době se na těch místech parkovalo, nicméně šlo o neoficiální místa, kdy vozidla parkovala různě na cestě, částečně na chodníku, na obrubníku a podobně, takže cílem těchto akcí není jen navýšení kapacity pro parkování vozidel, ale i legalizace parkovacích míst.”

Celková investice města do těchto parkovacím míst činí 5,3 milionu korun bez DPH.

---

20. ročník Festivalu Colours of Ostrava startuje ve středu 19. července v ostravských Dolních Vítkovicích. Na osmi hudebních scénách vystoupí téměř 70 zahraničních kapel z 30 zemí světa a přes 40 domácích interpretů. V rámci svého tradičního projektu Colours bez bariér festival nabídne tlumočení hlavních hvězd do znakové řeči.

---

Okolí Hlučínského jezera čekají změny záplavového území

Součástí velké revitalizace Hlučínského jezera byla i rekonstrukce a úpravy vodohospodářských staveb, které znamenají zvýšení protipovodňové bezpečnosti. Nyní bude následovat aktualizace záplavového území, což obce v okolí bývalé štěrkovny vítají.

Hlučínské jezero prošlo rozsáhlými úpravami. Lidé vnímají hlavně úpravy břehů a hrází, díky kterým je jezero mnohem přívětivější pro rekreaci. Součástí I. etapy revitalizace ale byly kromě jiného i vodohospodářské stavby, které hlavně v průběhu povodně roku 1997 utrpěly velké škody. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Jedná se o zvýšení a zesílení ochranných hrází kolem řeky Opavy včetně vybudování funkčního objektu, rekonstrukce bezpečnostního přelivu, opravy nápustného a výpustného objektu jezera včetně opevnění břehů. V rámci stavby byly odstraněny další odtokové závady, byl vybudován nový most přes řeku Opavu a dvě lávky pro pěší s dostatečným převýšením nad návrhovým průtokem v toku."

V současné době vodohospodáři připravují k podání příslušnému vodoprávnímu úřadu aktualizaci záplavového území řeky Opavy v prostoru jezera, která umožní další rozvoj celé lokality. Zjednodušeně řečeno, některá místa už nebudou v záplavovém území. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Jedná se o území v katastru obcí Děhylov, Jilešovice, Kozmice a město Hlučín."

Marcela Pchálková (KD-ČSL), starostka Kozmic: "My jsme velmi rádi. Nyní čekáme na vyjádření Povodí Odry. V tom území plánujeme rozšířit možnosti rekreace pro místní občany."

Celkové náklady vodohospodářských staveb na řece Opavě přesáhly 100 mil. Kč. Investorem celého projektu bylo ministerstvo financí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-18-07-2023-17-00