Novojičínský Lamberk bude mít funkční odtok vody
Výlov rybníka, ne kvůli kaprům na vánoční stůl, ale kvůli stavbě nového vypouštěcího zařízení. Bez vody a bez ryb je novojičínský Lamberk. Vodní nádrž provozují zdejší rybáři, majitelem je Státní pozemkový úřad.
Pohled na novojičínský rybník Lamberk bez vody se naskytl po 14 dnech jeho vypouštění. To nastalo z důvodu, že zde byl dlouhodobé problémy právě s vypouštěcím zařízením. Vzhledem k jeho nefunkčnosti muselo odvodnění proběhnout přes výkop, který už je připraven pro nově budovaný odtok vody.
Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Nedala se korigovat vodní hladina, takže vlastníci přistoupili k tomu, že se vybuduje nový požerák, a z toho důvodu se musel rybník vypustit, ryby slovit a převést někde jinde.”
Novojičínští rybáři Lamberk provozují, jeho majitelem, a investorem stavby, je Státní pozemkový úřad.
Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Předmětem stavebního záměru je oprava výpustného zařízení a odtokového potrubí. Dle smlouvy o dílo na zhotovení stavby počítáme s částkou 1 788 636 korun včetně DPH a předpokládaný termín dokončení stavby byl naplánován na 7. prosince 2021.”
Rybník bez vody ovšem odkryl pohled na jeho neutěšený stav.
Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Určitě by stálo za to opravit břehy, to osazení kamenem, to je celé ujeté. A určitě by také stálo za zvážení, když už se něco takového dělá, tak to odbahnit.”
Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Zhotovitel stavby byl proto požádán o výpočet objemu, který bude nutno odtěžit a o dalším postupu bude následně rozhodnuto.”
Odlovené ryby z Lamberku, což byli převážně kapři, ale neskončí jako štědrovečerní večeře, rybáři je převezli do nedaleké nádrže Čerťák.
---
Den řemesel na bruntálské SOŠ
Střední odborná škola v Bruntále uspořádala již druhý ročník Dne řemesel. Žáci a studenti z celého regionu se mohli seznámit s celou škálou oborů, které zde mohou studovat. Akce byla určena také firmám, které se školou spolupracují a mohou si již tady vybrat své budoucí zaměstnance.
Školu navštěvují chlapci i dívky v celkem jedenácti učebních oborech.
Michal Durec, ředitel školy: „Chceme představit široké veřejnosti naše obory vzdělání, ukázat jim převážně odborný výcvik, dílny, aby vlastně byli v obraze a měli tu představu, jakým způsobem a na jakých strojích se žáci učí danému oboru, který si zvolí."
Největší zájem měli návštěvníci Dne řemesel o automobilové obory.
Jaromír Číhalík, učitel odborného výcviku: „Tady se přímo nacházíme na autodílně, to znamená automechanici se tady učí."
František Svatoň, učitel odborného výcviku: „Tohle je učebna pro automechaniky a opraváře zemědělských strojů, kde jsou jednotlivé modely na vizualizaci vozidel buď osobních nebo nákladních.“
Zdeňka Brhelová, žákyně školy: „Vybrala jsem si obor automechanik, jsem ve druhém ročníku a učinila jsem tak, protože jsem slyšela na tuhle školu hodně dobré recenze. Chtěla jsem zkusit vlastně tu chlapskou práci."
Velkému zájmu se těšily také obory pro dívky, jako například kadeřník nebo ubytovací služby a obory instalatérské a elektrikářské.
Anketa, návštěvníci: „Nejvíc se mi asi zatím líbil obor instalatér a možná bych ho chtěl třeba i do budoucna dělat.“
„No asi automechanik a autoškola. Kdyby nevyšel gympl. Tak asi jo.“
Přínos Dne řemesel je viditelný. Škola letos přijala 155 žáků, což je její plná kapacita.
---
Policisté zadrželi lupiče a kapsářku z Mariánských Hor
Mariánské Hory jsou zase o něco bezpečnější. Po zvýšení kriminality v této části Ostravy se policisté na tuto lokalitu zaměřili a podařilo se jim uzavřít hned dva případy, při kterých byly zadrženi pachatelé nejčastější trestné činnosti. Zloděj s 20ti vloupačkami a kapsářka s 13ti krádežemi.
Mariánské Hory a Hulváky se delší dobu potýkají s vysokou kriminalitou. Místní občané dokonce sepsali petici a chtěli zejména omezení nonstop provozoven u kterých se kriminální živly často scházely. Radnice i policisté a strážníci se na tuto lokalitu zaměřili a už to přineslo ovoce. V těchto dnech byl zadržen recidivista, který má na svědomí 30 vloupání do škol, barů, kanceláří i do divadla.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V uvedených objektech měl za pomocí násilí vypáčit například nápojové automaty, ze kterých odcizil schránku na mince. V jiných případech si odnesl vše, co našel … cigarety, mobilní telefon, jízdní kolo, ale také peníze či platební kartu. Téměř všechny skutky měly společnou jednu věc, tím byl předmět – šroubovák, kterým se do vybraných míst dostával."
Další zadrženou pachatelkou je kapsářka. Ta se zaměřovala na obchody v nákupních centrech, kde si vždy vyhlédla nepozorného zákazníka a obrala ho
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Obviněná žena měla využít chvilkové nepozornosti poškozených osob a během okamžiku se zmocnila buď jejich tašek, nebo třeba jen peněženky. Téměř všichni poškozeni měli jednu věc společnou. Kabelku či tašku v mnoha případech neměli pod dohledem."
Obyvatelé Mariánských Hor dobrá práce policie potěšila. Situace v ulicích se prý už zlepšila.
Patrik Hujdus, starosta MOb Mariánské Hory a Hulváky: "Především jsme rádi, že se PČR daří objasňovat případy, které tady řeší. Lidé volali po tom, aby se zlepšila ochrana a pocit bezpečí a opravdu z posledních týdnů mám informace od občanů, že tu situaci vnímají jako lepší."
Radnice už kvůli zvýšení bezpečnosti v obvodu také koupila dům s nepřizpůsobivými občany na Jablonského ulici, kde docházelo k přepadením.
---
Ostravané vzpomínali na sametovou revoluci
Celé Česko si 17. listopadu připomnělo Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. V Ostravě lidé zapalovali svíčky a pokládali kytice k pamětní desce na Masarykově náměstí.
Od sametové revoluce uplynulo už 32 let. 17. listopad tak po celé zemi patřil pietním shromážděním a různým kulturním akcím. V Ostravě si tento svátek lidé připomínali u pamětní desky na Masarykově náměstí a v Minikině.
Anketa: obyvatelé Ostravy: “Co tento svátek pro mě znamená. Nějaké uvědomění si národní a vděčnost za to, co můžu, co všechno je samozřejmostí a člověk nad tím nepřemýšlí pravidelně, tak aspoň takhle jednou za čas.”
“Každopádně oslava, že komunisté konečně, nesmím říct, kam šli. Národní uvědomění a je to prostě příjemný svátek.”
Úderem 17. hodiny a 17. minuty pak měli lidé jedinečnou možnost shlédnout dokumentární film Ostravský listopad 89 režiséra Jaroslava Korytáře, který se výjimečně v tento den promítal v ostravském Minikině.
Jan Fišar, herec: “Dneska, když jsem šel po náměstí, tak zrovna zněla státní hymna a musím říct, že to byl takový splín. Vzpomněl jsem si na ty davy lidí, kteří tam v těch listopadových dnech v té zimě, tehdy byla velká zima, byli a rád na to vzpomínám.”
Dušan Rapoš, vedoucí Minikina: “Tento film má 25 minut sice, ale je to velký film. Je opravdu unikátní. Záběry, které vyhledali, mají v podstatě nekonečnou a nevyčíslitelnou hodnotu.”
Svátek 17. listopadu připomíná uzavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939 a demonstraci proti komunistickému režimu v roce 1989.
---
Putovní výstava POHO 2030 v Karviné
Obyvatelé Karviné si mohou až do neděle prohlédnout na náměstí fotografie z důlního prostředí, a to v rámci programu POHO 2030. Zachyceny jsou chvíle těsně před útlumem těžby nebo po jejím ukončení.
“S úctou k těžké práci”, takový nese název putovní výstava, kterou si mohou momentálně prohlédnout lidé na Masarykově náměstí v Karviné.
Jan Tabášek, marketingový manažer POHO 2030: "Je to výstava, která je věnovaná hornické práci a návštěvníci se mohou podívat na fotografie z důlních areálů, například Žofie, ČSA a ČSM-Sever."
Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: "Myslíme si, že je to dobrá iniciativa, jelikož to ukazuje to hornictví, lidé to tady znají, řada z nich pracovala na dolech a možná si zavzpomínají na svou práci nebo svým rodinným příslušníkům budou moci ukázat, jak to na dole vypadalo, že to nebyla čistá práce."
Výstava vznikla díky spolupráci programu POHO 2030 a Institutu tvůrčí fotografie. Zachyceny jsou chvíle těsně před útlumem těžby nebo po jejím ukončení.
Libor Jalůvka, vedoucí odboru přípravy a realizace útlumu, DIAMO: "Důl Žofie, to je součástí DIAMA, tam už je útlum minimálně 25 let po. Tam už se ty stroje zastavily, ale ještě tam čerpeme důlní vodu. Na těch šachtách karvinských, konkrétně důl ČSA, tak je poslední den, kdy se ta těžba skončila, stroje ještě jsou, ale už je to bez lidí, je to pusté, prázdné."
V pondělí se výstava přesune do Opavy a 6. prosince si fotografie budou moci prohlédnout lidé v Ostravě.
---