Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • S očkováním v domovech seniorů pomohl ve Frýdku-Místku mobilní tým sester z nemocnice
  • Ostravští strážníci pomáhají seniorům s očkováním
  • Bezdomovci kvůli mrazu zaplnili noclehárny v Ostravě
  • ZŠ Okružní má nový kabát, přibudou i nové učebny
  • Novojičínští hokejisté více než na led sází na inline

S očkováním v domovech seniorů pomohl ve Frýdku-Místku mobilní tým sester z nemocnice

Minulý týden začalo očkování v domovech pro seniory. Frýdku-Místku s ním pomohla nemocnice, která zajistila mobilní očkovací tým. Ten navštívil jednotlivá zařízení a naočkoval zaměstnance i klienty. O očkování byl mezi všemi velký zájem.

Sobota po osmé hodině ráno. V jídelně Domova pro seniory Frýdek-Místek je pořádně rušno. Stojí se tady doslova fronta zaměstnanců na očkování, na které přišla řada jako první.

Zaměstnankyně domova pro seniory: 1.) "Ano, šla jsem hned, dobrovolně, bez mučení." 2.) "Je to důležité i pro moji práci i pro moji rodinu." 1.) "Vůbec mě to nebolelo, prozatím mi ruka nebrní."

Každý nejprve prošel pohovorem s lékařem a poté se přesunul na očkování.

Eva Šprlová, vrchní sestra Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Všichni dostanou takový vakcinační průkaz o očkování, kde je zaznamenáno, kterou vakcínou jsme je očkovali, samozřejmě den, kdo očkoval a potom odcházejí tady do těch prostor budovy, kde ještě je zapotřebí, aby ještě 15 nebo 20 minut počkali, pokud by se objevila nějaká alergická reakce."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Očkování se teď provádí vakcínou Moderna, aktuálně za námi vidíte zaměstnance, jsou to vesměs přímá obslužná péče, tam byl ten zájem největší, cirka 80 procent zájemců je právě z přímé obslužné péče."

Očkování měl na starosti mobilní očkovací tým složený ze sester z Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Šprlová, vrchní sestra Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My jsme se přihlásily dobrovolně a jsme tady z chirurgie, z oddělení ORL, z očního a z centrálních operačních sálů."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat řediteli nemocnice ve Frýdku-Místku, který nám vyšel vstříc, se kterým jsem to řešil a zajistil nám své zaměstnance, zajistil nám injekční stříkačky a bude očkovat naše seniory v našich zařízeních."

Po očkování zaměstnanců se mobilní tým přesunul očkovat klienty, z nichž 140 projevilo o očkování zájem.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Ten zájem je skoro devadesátiprocentní, výjimku mají ti, kteří opravdu prodělali Covid-19 v posledních dnech. Ptali se, viděli to ve zprávách, takže tam mě to opravdu mile překvapilo, že oni byli ti aktivní, kteří se ptali, kdy už teda to očkování bude. Myslím si, že opravdu na doba, kdy byli zavření v tom domově, museli nosit třeba i roušky, neviděli své rodinné příslušníky."

Ve Frýdku-Místku se s očkováním v domovech seniorů začalo už ve čtvrtek, kdy bylo jako první naočkováno 42 seniorů v Domově svatého Jana Křtitele v Lysůvkách. V domově pro seniory na ulici 28. října pak naočkovali i se zaměstnanci 216 lidí.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V neděli proběhlo očkování v zařízení Charity v Domě pokojného stáří, tam je ten zájem o něco nižší, je to zhruba okolo padesáti procent, ale je to dáno i tím, že toto zařízení ve velkém prodělalo onemocnění Covid-19 a tedy spousty jak uživatelů, tak zaměstnanců bude naočkováno v té další vlně."

Většina seniorů doufá, že se jim díky očkování nemoc vyhne a budou moci opět žít normální život.

---

Ostravští strážníci pomáhají seniorům s očkováním

V pátek byla spuštěna registrace pro očkování seniorů a protože je možná pouze přes internet, ostravská městská policie nabídla pomoc. Obracet se na ni mohou důchodci, kteří nemají možnost se sami zaregistrovat a nemají nikoho, kdo by jim s tím pomohl.

Od 15. ledna se mohou lidé starší 80 let registrovat k očkování proti onemocnění Covid-19. Registrace probíhají online a protože se řada starších lidí na internetu příliš neorientuje, nabídli jim pomoc strážníci MP Ostrava. Zájemci mohou využívat bezplatnou linku 800 199 922.

Marek Potempa, strážník MP Ostrava: "Podmínkou je, že senior, který volá na registraci musí být bezprizorní, bez rodinných příslušníků, kteří by mu pomohli s tou registrací."

V další fázi pak strážníci tyto seniory objíždějí a pomáhají jim osobně s registrací. Dovnitř do bytu ale kvůli pandemii nechodí a samozřejmostí jsou i roušky.

strážník MP Ostrava: "Nemáte nějaké onemocnění srdce? Ne, mám jen vysoký tlak."

manželé Láryšovi: "Neváhali jsme a řekli jsme si, že půjdeme. Jestli je to dobré nevíme."

V současné době je v Ostravě 6 očkovacích center, která si mohou senioři vybrat. Některá už ale volné termíny nenabízejí a nebo je nabízejí například až na březen. Vše zaleží na dodávkách vakcín. Strážníci od pátku přijali 154 hovorů a už registrovali 43 seniorů. 

---

Bezdomovci kvůli mrazu zaplnili noclehárny v Ostravě

Noclehárny pro bezdomovce v Ostravě zaznamenaly rekordní zájem lidí o přespání v teple. Důvodem byly samozřejmě silné mrazy. Díky zimnímu programu magistrátu je míst pro bezdomovce dostatek. Stále je také hodně lidí bez domova, kteří pomoc odmítají.

Bezdomovci vzali noclehárny v Ostravě útokem. Charita a Armáda spásy přijaly do azylu 120 zájemců, kteří se ze strachu o život, raději uchýlili do tepla. Rtuť teploměru klesla v neděli v noci až k -20 stupňům. Přitom v zimě využívá tyto možnosti běžně kolem stovky bezdomovců. Míst je ale stále dostatek.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Lze garantovat, že v zimě nemusí zůstat žádný člověk přes noc na ulici."

Stále je také velké množství bezdomovců, kteří pomoc odmítají a i ve velkých mrazech zůstávají ve svých přístřešcích. Důvody k tomu mají různé. Nechtějí se podřizovat přísnému režimu, musejí být střízliví, nebo třeba mají psa. 

bezdomovec Rosťa: "Nemám moc rád lidi a tam ve městě je zmatek. Já se tady vykoupu i hadry si vyperu."

Tyto lidi bez domova navštěvují sociální pracovníci a ještě častěji pak strážníci v rámci obchůzek svých rajónů. 

Lukáš Kostolný, strážník MP Ostrava: "Jakmile přijdou větší mrazy, kontrolujeme pravidelněji osoby bez přístřeší - jestli jsou v pořádku, nemají zdravotní problémy, omrzliny, jestli nepotřebují pomoc."

Ostrava spustila na konci roku zimní program, který znamená navýšení počtu míst v noclehárnách i na tzv. teplých židlích. V současné době je k dispozici 792 míst.

---

ZŠ Okružní má nový kabát, přibudou i nové učebny

Zásadní modernizací prochází bruntálská Základní škola Okružní. Rozsáhlý projekt byl zahájený v loňském roce, kdy náklady dosáhly asi 40 milionů korun. V letošním roce je na řadě další etapa.

Loni byla budova školy zateplena a to včetně půdy, dostala novou fasádu a byla vyměněna všechna okna. Ve třídách byly nově instalovány rekuperátory pro výměnu vzduchu.

Leoš Sekanina, ředitel ZŠ Okružní: "Všechno máme bezbariérové a všechny únikové východy mají panikové kování, tj. v přídě nebezpečí můžeme bez problémů opouštět školu. Prachové a pylové filtry a důležité je, že jsou to jednotky s rekuperací, čili z vydechovaného a odvětrávaného vzduchu odebírají teplo a vrací se nám předehřátý vzduch zvenčí."

V letošním roce přibudou čtyři nové odborné učebny pro praktické i teoretické vyučování.

Leoš Sekanina, ředitel ZŠ Okružní: „Dílny a ruční práce. Bude to řešeno přístavbou, protože naše škola už nemá žádné volné prostory, takže přístavba dvou nových učeben včetně vybavení tedy. Jedna by měla být takové ty klasické dílny v modernější podobě. Druhá ruční práce mladších žáků a děvčat, to znamená šití a tak dále. K tomu zastřešení atrií, kde by měly vzniknout takové řekněme přírodní učebny nebo zimní zahrady.“

Součástí projektu bude vybavení učeben nábytkem, výukovými pomůckami, hardwarem a softwarem. Celý projekt by měl být dokončen ještě letos.

Jiří Ondrášek, tiskový mluvčí MěÚ Bruntál: „Předpokládané náklady na stavební náklady, výstavbu a jejich vybavení představuji částku zhruba 30 milionů korun, necelých 27 milionů korun z těchto nákladů nám pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.“

Rada města na svém zasedání schválila přijetí dotace, realizaci projektu i jeho spolufinancování. V blízké budoucnosti se počítá také s obnovou sportovního prostranství u školy.

---

Novojičínští hokejisté více než na led sází na inline

V Novém Jičíně rozpustili kvůli vládním omezením ledovou plochu už na podzim. Více než na její obnovu teď provozovatel zimního stadionu sází spíše na umělý povrch pro inline brusle. Led vidí jako reálný až při možnosti sportovat bez roušek a při větším počtu osob.

Ledovou plochu rozpustili v Novém jičíně počátkem listopadu. Hokejový klub, provozovatel zimního stadionu, už nevidí obnovení ledu reálně. Sází spíše na umělou plochu pro inline brusle, kterou už uvnitř nainstalovali.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Prostě dokud nebudou podmínky pro děti takové, že to bude bez roušek, bez omezení počtu a bez testů, tak my to nebudeme dělat, protože to všechno je paskvil. Prostě pokud to nebude plnohodnotný sport, tak ten led nebudeme dělat.”

Zimní stadion byl od března do poloviny září uzavřen kvůli rekonstrukci střechy. Klub a město, jako vlastník sportoviště, se teď navíc musí vyrovnat i s propadem příjmů za poslední tři měsíce loňského roku.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tam jsou ztráty na tržbách v podobě vstupného, veřejného bruslení a podobně. Ty tržby dosáhly v roce 2020 částky 330 tisíc korun, což je 26 procent předpokládaného plnění.”

Podle informací Národní agentury pro sport by 1. března mohly vstoupit v platnost nové podmínky pro sportování. Novojičínští muži už svou 2. ligu znovu nezahájí.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Muži, tam ta sezona je odpískaná. Protože většina klubů v naší skupině východ nemá led. A led je navázaný na činnost mládeže. Ten mužský sport je důležitý, ale je to jakási nadstavba. Určitě nám nikdo neudělá led jen proto, že bychom chtěli hrát druhou ligu. A navíc, bez fanoušků, to postrádá smysl.”

Obvykle navíc v dubnu hokejisté led rozpouštěli a stadion sloužil i k jiným účelům, například pořádání veletrhů a svou soutěž tu hrají inline hokejisté.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. ledna 2021, 17:00

S očkováním v domovech seniorů pomohl ve Frýdku-Místku mobilní tým sester z nemocnice

Minulý týden začalo očkování v domovech pro seniory. Frýdku-Místku s ním pomohla nemocnice, která zajistila mobilní očkovací tým. Ten navštívil jednotlivá zařízení a naočkoval zaměstnance i klienty. O očkování byl mezi všemi velký zájem.

Sobota po osmé hodině ráno. V jídelně Domova pro seniory Frýdek-Místek je pořádně rušno. Stojí se tady doslova fronta zaměstnanců na očkování, na které přišla řada jako první.

Zaměstnankyně domova pro seniory: 1.) "Ano, šla jsem hned, dobrovolně, bez mučení." 2.) "Je to důležité i pro moji práci i pro moji rodinu." 1.) "Vůbec mě to nebolelo, prozatím mi ruka nebrní."

Každý nejprve prošel pohovorem s lékařem a poté se přesunul na očkování.

Eva Šprlová, vrchní sestra Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Všichni dostanou takový vakcinační průkaz o očkování, kde je zaznamenáno, kterou vakcínou jsme je očkovali, samozřejmě den, kdo očkoval a potom odcházejí tady do těch prostor budovy, kde ještě je zapotřebí, aby ještě 15 nebo 20 minut počkali, pokud by se objevila nějaká alergická reakce."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Očkování se teď provádí vakcínou Moderna, aktuálně za námi vidíte zaměstnance, jsou to vesměs přímá obslužná péče, tam byl ten zájem největší, cirka 80 procent zájemců je právě z přímé obslužné péče."

Očkování měl na starosti mobilní očkovací tým složený ze sester z Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Šprlová, vrchní sestra Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My jsme se přihlásily dobrovolně a jsme tady z chirurgie, z oddělení ORL, z očního a z centrálních operačních sálů."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat řediteli nemocnice ve Frýdku-Místku, který nám vyšel vstříc, se kterým jsem to řešil a zajistil nám své zaměstnance, zajistil nám injekční stříkačky a bude očkovat naše seniory v našich zařízeních."

Po očkování zaměstnanců se mobilní tým přesunul očkovat klienty, z nichž 140 projevilo o očkování zájem.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Ten zájem je skoro devadesátiprocentní, výjimku mají ti, kteří opravdu prodělali Covid-19 v posledních dnech. Ptali se, viděli to ve zprávách, takže tam mě to opravdu mile překvapilo, že oni byli ti aktivní, kteří se ptali, kdy už teda to očkování bude. Myslím si, že opravdu na doba, kdy byli zavření v tom domově, museli nosit třeba i roušky, neviděli své rodinné příslušníky."

Ve Frýdku-Místku se s očkováním v domovech seniorů začalo už ve čtvrtek, kdy bylo jako první naočkováno 42 seniorů v Domově svatého Jana Křtitele v Lysůvkách. V domově pro seniory na ulici 28. října pak naočkovali i se zaměstnanci 216 lidí.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V neděli proběhlo očkování v zařízení Charity v Domě pokojného stáří, tam je ten zájem o něco nižší, je to zhruba okolo padesáti procent, ale je to dáno i tím, že toto zařízení ve velkém prodělalo onemocnění Covid-19 a tedy spousty jak uživatelů, tak zaměstnanců bude naočkováno v té další vlně."

Většina seniorů doufá, že se jim díky očkování nemoc vyhne a budou moci opět žít normální život.

---

Ostravští strážníci pomáhají seniorům s očkováním

V pátek byla spuštěna registrace pro očkování seniorů a protože je možná pouze přes internet, ostravská městská policie nabídla pomoc. Obracet se na ni mohou důchodci, kteří nemají možnost se sami zaregistrovat a nemají nikoho, kdo by jim s tím pomohl.

Od 15. ledna se mohou lidé starší 80 let registrovat k očkování proti onemocnění Covid-19. Registrace probíhají online a protože se řada starších lidí na internetu příliš neorientuje, nabídli jim pomoc strážníci MP Ostrava. Zájemci mohou využívat bezplatnou linku 800 199 922.

Marek Potempa, strážník MP Ostrava: "Podmínkou je, že senior, který volá na registraci musí být bezprizorní, bez rodinných příslušníků, kteří by mu pomohli s tou registrací."

V další fázi pak strážníci tyto seniory objíždějí a pomáhají jim osobně s registrací. Dovnitř do bytu ale kvůli pandemii nechodí a samozřejmostí jsou i roušky.

strážník MP Ostrava: "Nemáte nějaké onemocnění srdce? Ne, mám jen vysoký tlak."

manželé Láryšovi: "Neváhali jsme a řekli jsme si, že půjdeme. Jestli je to dobré nevíme."

V současné době je v Ostravě 6 očkovacích center, která si mohou senioři vybrat. Některá už ale volné termíny nenabízejí a nebo je nabízejí například až na březen. Vše zaleží na dodávkách vakcín. Strážníci od pátku přijali 154 hovorů a už registrovali 43 seniorů. 

---

Bezdomovci kvůli mrazu zaplnili noclehárny v Ostravě

Noclehárny pro bezdomovce v Ostravě zaznamenaly rekordní zájem lidí o přespání v teple. Důvodem byly samozřejmě silné mrazy. Díky zimnímu programu magistrátu je míst pro bezdomovce dostatek. Stále je také hodně lidí bez domova, kteří pomoc odmítají.

Bezdomovci vzali noclehárny v Ostravě útokem. Charita a Armáda spásy přijaly do azylu 120 zájemců, kteří se ze strachu o život, raději uchýlili do tepla. Rtuť teploměru klesla v neděli v noci až k -20 stupňům. Přitom v zimě využívá tyto možnosti běžně kolem stovky bezdomovců. Míst je ale stále dostatek.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Lze garantovat, že v zimě nemusí zůstat žádný člověk přes noc na ulici."

Stále je také velké množství bezdomovců, kteří pomoc odmítají a i ve velkých mrazech zůstávají ve svých přístřešcích. Důvody k tomu mají různé. Nechtějí se podřizovat přísnému režimu, musejí být střízliví, nebo třeba mají psa. 

bezdomovec Rosťa: "Nemám moc rád lidi a tam ve městě je zmatek. Já se tady vykoupu i hadry si vyperu."

Tyto lidi bez domova navštěvují sociální pracovníci a ještě častěji pak strážníci v rámci obchůzek svých rajónů. 

Lukáš Kostolný, strážník MP Ostrava: "Jakmile přijdou větší mrazy, kontrolujeme pravidelněji osoby bez přístřeší - jestli jsou v pořádku, nemají zdravotní problémy, omrzliny, jestli nepotřebují pomoc."

Ostrava spustila na konci roku zimní program, který znamená navýšení počtu míst v noclehárnách i na tzv. teplých židlích. V současné době je k dispozici 792 míst.

---

ZŠ Okružní má nový kabát, přibudou i nové učebny

Zásadní modernizací prochází bruntálská Základní škola Okružní. Rozsáhlý projekt byl zahájený v loňském roce, kdy náklady dosáhly asi 40 milionů korun. V letošním roce je na řadě další etapa.

Loni byla budova školy zateplena a to včetně půdy, dostala novou fasádu a byla vyměněna všechna okna. Ve třídách byly nově instalovány rekuperátory pro výměnu vzduchu.

Leoš Sekanina, ředitel ZŠ Okružní: "Všechno máme bezbariérové a všechny únikové východy mají panikové kování, tj. v přídě nebezpečí můžeme bez problémů opouštět školu. Prachové a pylové filtry a důležité je, že jsou to jednotky s rekuperací, čili z vydechovaného a odvětrávaného vzduchu odebírají teplo a vrací se nám předehřátý vzduch zvenčí."

V letošním roce přibudou čtyři nové odborné učebny pro praktické i teoretické vyučování.

Leoš Sekanina, ředitel ZŠ Okružní: „Dílny a ruční práce. Bude to řešeno přístavbou, protože naše škola už nemá žádné volné prostory, takže přístavba dvou nových učeben včetně vybavení tedy. Jedna by měla být takové ty klasické dílny v modernější podobě. Druhá ruční práce mladších žáků a děvčat, to znamená šití a tak dále. K tomu zastřešení atrií, kde by měly vzniknout takové řekněme přírodní učebny nebo zimní zahrady.“

Součástí projektu bude vybavení učeben nábytkem, výukovými pomůckami, hardwarem a softwarem. Celý projekt by měl být dokončen ještě letos.

Jiří Ondrášek, tiskový mluvčí MěÚ Bruntál: „Předpokládané náklady na stavební náklady, výstavbu a jejich vybavení představuji částku zhruba 30 milionů korun, necelých 27 milionů korun z těchto nákladů nám pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.“

Rada města na svém zasedání schválila přijetí dotace, realizaci projektu i jeho spolufinancování. V blízké budoucnosti se počítá také s obnovou sportovního prostranství u školy.

---

Novojičínští hokejisté více než na led sází na inline

V Novém Jičíně rozpustili kvůli vládním omezením ledovou plochu už na podzim. Více než na její obnovu teď provozovatel zimního stadionu sází spíše na umělý povrch pro inline brusle. Led vidí jako reálný až při možnosti sportovat bez roušek a při větším počtu osob.

Ledovou plochu rozpustili v Novém jičíně počátkem listopadu. Hokejový klub, provozovatel zimního stadionu, už nevidí obnovení ledu reálně. Sází spíše na umělou plochu pro inline brusle, kterou už uvnitř nainstalovali.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Prostě dokud nebudou podmínky pro děti takové, že to bude bez roušek, bez omezení počtu a bez testů, tak my to nebudeme dělat, protože to všechno je paskvil. Prostě pokud to nebude plnohodnotný sport, tak ten led nebudeme dělat.”

Zimní stadion byl od března do poloviny září uzavřen kvůli rekonstrukci střechy. Klub a město, jako vlastník sportoviště, se teď navíc musí vyrovnat i s propadem příjmů za poslední tři měsíce loňského roku.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tam jsou ztráty na tržbách v podobě vstupného, veřejného bruslení a podobně. Ty tržby dosáhly v roce 2020 částky 330 tisíc korun, což je 26 procent předpokládaného plnění.”

Podle informací Národní agentury pro sport by 1. března mohly vstoupit v platnost nové podmínky pro sportování. Novojičínští muži už svou 2. ligu znovu nezahájí.

Milan Urban, manažer HK Nový Jičín: “Muži, tam ta sezona je odpískaná. Protože většina klubů v naší skupině východ nemá led. A led je navázaný na činnost mládeže. Ten mužský sport je důležitý, ale je to jakási nadstavba. Určitě nám nikdo neudělá led jen proto, že bychom chtěli hrát druhou ligu. A navíc, bez fanoušků, to postrádá smysl.”

Obvykle navíc v dubnu hokejisté led rozpouštěli a stadion sloužil i k jiným účelům, například pořádání veletrhů a svou soutěž tu hrají inline hokejisté.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-01-2021-17-00