Ostrava spouští v předstihu eDoklady
Ostravský magistrát se snaží být moderní a přívětivý k občanům a proto ve velkém předstihu spouští možnost ověření totožnosti prostřednictvím eDokladu. Stačí mít pouze aplikaci v mobilu.
20. leda začaly v naší zemi fungovat eDoklady, tedy vlastně občanský průkaz v mobilu. V první vlně je měly přijímat ústřední správní úřady například ministerstva. Od července pak kraje, obce s rozšířenou působnosti nebo také policie či matriky. Ostrava se ale snaží být moderní a proto rozjíždí možnost prokazování eDokladem už nyní.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ostrava se zapojila do přijímání eDokladů. V tuto chvíli na magistrátu na více než 500 místech v rámci Ostravy testujeme přijímání eDokladů. Ze zákona musí na tento systém obce naskočit ve druhé polovině roku, ale my jsem se rozhodli tuto službu poskytnout občanům Ostravy co nejdříve."
Už přes 400pracovišť je schopných ověřit totožnost občana prostřednictvím eDokladu, přičemž magistrát každodenně pokračuje na zavádění služby v dalších organizačních jednotkách.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Elektronické doklady eobčanky jsou za mně určitě krok správným směrem. Je to významný postup k elektronizaci celého státu. Všichni to známe, dnes už mají lidé spoustu věcí, včetně platebních karet nahrány v mobilu."
Služba je v první fázi zprovozněna v prostředí pevných pracovišť, následovat bude její rozšíření na úředníky, ověřující totožnost občanů v terénu. Někteří z nich za tímto účelem obdrží novou techniku. V celkovém součtu by měl ostravský magistrát brzy disponovat až 600 zaměstnanci, schopnými eDoklad přijmout.
---
Frýdek-Místek řeší možnosti úpravy přechodu na krajské silnici. Policie hledá svědky vážné nehody
Frýdek-Místek usiluje o zlepšení bezpečnosti na rizikových přechodech pro chodce. Jedním z nich je aktuálně přechod na Bruzovské ulici. Nedávno tam byla vážně zraněna chodkyně a podle veřejnosti je nebezpečný. Město už má studie na úpravy, ale přechod mu nepatří, protože je na krajské silnici.
Přechod pro chodce přes čtyřproudou silnici v Bruzovské ulici ve Frýdku-Místku. Podle místních obyvatel je hlavně kvůli bezohlednosti některých řidičů velmi nebezpečný.
Anketa: 1.) Jak vnímáte tady ten přechod? - "Nebezpečně." – Proč? – "Když jde člověk přes, tak jedno auto jede, druhé zastaví a druhé jede."
Anketa: 2.) "Není to tak dokonalé, ale to, co říkala paní, opravdu to tak je. Jeden vám zastaví a další vás málem přejede. A ještě na vás ukáže kdoví co. I tady byl jeden velký úraz. I mě se málem stalo."
Anketa: 3.) "Jak jdu na návštěvu, tak ti řidiči dávají přednost těm chodcům."
Anketa: 4.) "Rozhodně by tady měla být světla, protože je to nebezpečné. Už se mi stalo, že jsem šla s vnučkou a jedno auto mě pustilo a druhé fičelo dál. Takže to bylo nebezpečné." – Nebo třeba ostrůvek? Jako je dál? – "Třeba. To už je mi jedno, ale ať je to bezpečné."
Podle norem má být přechod bezpečný. Přesto i město vnímá, že přechody na vícepruhových komunikacích mohou být rizikové. Tento přechod ale městu nepatří, je krajský. Město přesto jedná o možnosti zlepšení jeho bezpečnosti.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ne všechny komunikace spravuje město. Velkou část komunikací druhé a první třídy spravuje kraj. A ty hlavní tahy spravuje stát. Takže ta spolupráce musí být vždycky mnohem složitější. A navíc, například u tohoto přechodu my už máme zpracovány studie, jak by mohl vypadat. Protože víme, že přechod přes 4 pruhy je nebezpečný. Je vhodné použít buďto dělící ostrůvek nebo speciální osvětlení a tak dále. Nicméně, i když máme zpracovanou studii, tak tady je problém navíc i s vlastnictvím pozemků, které nejsou městské. Nicméně, já věřím tomu, že se podaří v tomto roce majetkově to dořešit. A tak jako jiným místům, která bychom chtěli změnit, se podaří upravit tento přechod. Nicméně znovu zopakuji, že mnoho míst, která bychom chtěli vyřešit, buďto nejsou v majetku města, případně úpravám, a to je specialita pro komunikace, brání i některé další překážky. Jakože víme, že by byly vhodné někde přechody, nicméně není je možné z dopravně bezpečnostního hlediska zřídit. A i dopravní policie by byla proti."
Ve středu 24. ledna před 7. hodinou ráno srazilo na tomto přechodu osobní auto 29letou ženu, která skončila v ohrožení života v nemocnici. Policie nyní hledá svědky nehody.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Záchranáři byli na místě události během tří minut od převzetí výzvy. Devětadvacetiletá pacientka jevila známky poruchy vědomí, prvotní lékařské vyšetření ukazovalo na poranění hlavy, mozku a horní končetiny. Vyloučit nebylo možno ani další zranění. Stav ženy byl život ohrožující."
Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Frýdecko-místečtí kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. V souvislosti s prověřováním okolností této nehody se obrací na svědky, kteří se v uvedenou dobu na místě nehody nacházeli nebo místem projížděli a mohli by poskytnout informace vedoucí k objasnění průběhu dopravní nehody, popřípadě záznamy z palubních kamer."
Většina takových nehod bohužel vzniká, když někdo z účastníků silničního provozu poruší předpisy.
---
Krátké zprávy 19. 2. 2024 16.00 - 1
Další odklad nástupu zaměstnanců do huti Liberty. Jsou doma do 22. prosince. Podnik měsíčně zaplatí za mzdy, které pracovníci dostávají v plné výši, přes 300 milionů Kč. Na dodávkách energií se huť stále se společností Tameh nedohodla.
Česko je první mezi státy EU s podílem osob ve věku 25 a 74 lety se středoškolským vzděláním. Unijní průměr je 44,6% a Česká republika dosáhla hodnoty 65,9 %. Ovšem pod unijním průměrem je Česká republika s počtem vysokoškolsky vzdělaných lidí, kterých je u nás bezmála 22 procent, unijní průměr je okolo 29 %.
---
V Opavě vzniklo chráněné bydlení pro mentálně postižené
Charita Opava vybudovala chráněné bydlení pro lidi s lehkým mentálním postižením. Čtyři bytové jednotky vznikly v městské části Vlaštovičky na místě původního rodinného domu, který charita dostala darem.
V Opavě Vlaštovičkách slavnostně otevřeli chráněné bydlení. V novostavbě bezbariérového rodinného domu najdou svůj nový domov 4 klienti Charity Opava. Každý bude mít svou komfortně vybavenou bytovou jednotku.
Pavlína Králová, manažerka Charity Opava: “Charita Opava v roce 2007 získala nemovitost, rodinný dům se zahradou manželů Brunclíkových, kteří pocházeli tady z Jarkovic. Původně jsme se snažili tu původní nemovitost zachránit, zrekonstruovat a chtěli jsme tady vybudovat bytový dům o čtyřech bytových jednotkách. Nakonec bylo rozhodnuto tu původní stavbu odstranit a vybudovat zcela nový objekt, který by odpovídal standardům MPSV.”
Stavba domu začala začátkem roku 2023 a byla dokončena v rekordním čase. Charitě Opava se na ni podařilo získat většinu peněz z EU a na nový dům přispěli také lidé v Tříkrálové sbírce.
Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “My jsme za to rádi, protože s Charitou Opava spolupracujeme velmi úzce, jsou to naši partneři v rámci poskytování sociálních služeb v Opavě. My ročně dotujeme zejména služby, které poskytují několika miliony korun stejně jako MS kraj a důvěra v tohoto partnera je obrovská. Věřím, že tento projekt bude ku prospěchu potřebných lidí.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Když si vezmu, že lidé s mentálním postižením mají právo bydlet jako všichni ostatní zdraví mezi normálními lidmi, tak jsem za to rád, že se to povedlo. My máme takový poslední, já tomu říkám vřed MS kraje, kdy máme ještě jedno ústavní zařízení, a to v Dolních Životicích, kde žije 85 klientů.”
Do nově vybudovaných bytů se budou klienti stěhovat už v březnu a podporu jim budou zajišťovat sociální pracovníci nedalekého domu sv. Cyrila a Metoděje.
Pavlína Králová, manažerka Charity Opava: “Budou tady mít podporu pracovníka chráněného bydlení, ale ten tady nebude celý den, nebude tady celodenní přítomnost personálu, bude tady chodit ve smluvenou dobu.”
Pomáhat jim bude s čistotou v domě, nákupy, osobní hygienou i s vařením.
---
V Novém Jičíně obnovili filmový klub pro náročné diváky
V Novém Jičíně byl obnoven filmový klub. Navázal na biograf ARTeFAKT, který zanikl zhruba před deseti lety. Zahajovacím večerem v Galerce byla projekce filmu Citlivý člověk zakončená besedou s jeho režisérem.
Původní biograf ARTeFAKT zaměřený na náročnější netuctové filmy fungoval v Novém Jičíně na Slovanské ulici 17 let, od roku 1996 do roku 2013.
Kateřina Novotná, vedoucí původního Filmového klubu ARTeFAKT: “Troufám si říct, že ovlivnil celou naši generaci. Potom prostě to tak přišlo, šla doba, takže potom se klub uzavřel a my jsme doufali, že se najde někdo, kdo bude v tomto trendu pokračovat, a naštěstí se našel.”
S podporou městského kulturního střediska se nového filmového klubu ujal student zdejšího gymnázia Ondřej Mráz. První filmový večer se konal v únoru v Galerce na Staré poště. Připravena byla projekce snímku Citlivý člověk.
Ondřej Mráz, spoluorganizátor filmového klubu: “Ta promítání zatím budu jednou měsíčně s nějakým dodatečným programem. Zrovna dneska tady máme pozvaného pana Kleina, režiséra Citlivého člověka. Následně bude probíhat i nějaká beseda, diskuze s diváky, takže ten program není jen o tom, že se podíváme na film. Je to mnohem živější.”
Tomáš Klein, režisér: “Každá diskuze, a je jedno, jestli tam sedíte s dvaceti lidmi nebo se sto lidmi, prostě je ten důvod, proč ten člověk ty filmy dělá.”
Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Já jsem velice rád, že se nám podařilo oživit filmový klub. Myslím si, že jsme na to našli ty správné lidi. Chtěl bych hlavně filmovému klubu popřát hodně vyprodaných představení tak, jako je to dnešní.”
Milovníci artových filmů mohou do klubu vyrazit zase za měsíc, těšit se mohou na snímek Corpus Christi.
---
Krátké zprávy 19. 2. 2024 16.00 - 2
Ranní nehoda kamionu na dálnici. Převrácený kamion zastavil provoz v jednom směru na D48 u Frýdku-Místku. Tahač s návěsem převážel obilí, které se po nehodě vysypalo na silnici. Zhruba za čtyři hodiny byla dálnice D48 po odklizení vysypaného nákladu plně zprůjezdněna.
---
Ostravská sprinterka Maňasová zaběhla český rekord
Český národní rekord vítkovické sprinterky Karolíny Maňasové přinesl ostravským fanouškům největší radost na halovém mistrovství ČR v atletice. V Ostravě se sešla česká špička, které šlo především o limity na blížící se halové mistrovství světa ve Skotsku.
Dvacetiletá sprinterka Karolína Maňasová na domácím halovém šampionátu v Ostravě předvedla fantastický výkon. Šedesátku zaběhla v národním rekordu 7,15 sekundy, čímž splnila ostrý limit na březnový vrchol ve Skotsku.
Karolína Maňasová, česká rekordmanka ve sprintu: „Po tom rozběhu, jak padlo 7:20, to pro mě byla euforie, nečekala jsem to. Nešla jsem na republiku s tím, že bych cílila na ostrý limit na svět. Ale po tom rozběhu jsem si říkala, že by to mohlo klapnout. Byla jsem mile překvapena.“
Halové mistrovství ČR přineslo řadu velmi kvalitních výkonů.
Oldřich Zvolánek, ředitel HMČR v Ostravě: „Musím pochválit naše zástupce, protože se to všem podařilo. Ti, co měli na medaile a limity, tak to splnili, nikdo nezklamal. A hlavně jsem spokojen s vítkovickými atlety, protože jsme získali pět zlatých a jednu bronzovou medaili.“
Halové mistrovství světa v atletice se koná i s vítkovickou účastí ve skotském Glasgow od 1. do 3. března.
---