Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Havířově spustí velkokapacitní očkovací centrum
  • Na opravu památek dá MS kraj 15 milionů korun
  • Novým Jičínem rezonuje čestné občanství Henleina
  • Krnovská urologie má nový přístroj pro vyšetření prostaty
  • Na ZŠ J. Šoupala v Porubě otevřou přípravnou třídu

V Havířově spustí velkokapacitní očkovací centrum

V pondělí se v Havířově bude otevírat velkokapacitní očkovací centrum, ve kterém bude možné denně naočkovat přes tisíc lidí. S centrem pomohla nemocnici radnice, která jí zapůjčila sportovní halu Slavii.

Velkokapacitní očkovací centrum v Havířově vzniklo v bezprostřední blízkosti nemocnice a to ve sportovní hale, což má značné výhody. Ať už to je parkování, zastávka MHD, dva samostatné vchody a hlavně obrovský prostor uvnitř. První lidé se v hale začnou očkovat v pondělí.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Provoz tohoto očkovacího centra bude každý den od 7 do 19 hodin, čili 12 hodinové směny. Máme devět kójí a tou jednou kójí, v průměru na jednoho očkovaného občana pět až šest minut, projde za hodinu 10 až 12 lidí. To znamená celková denní kapacita se blíží až k tisíci očkovaných spoluobčanů."

Až bude dostatek vakcín, může se v centru očkovat i o víkendech. Každý zájemce o očkování nejdříve projde recepcí, kde dostane k vyplnění dotazník. Vyvolávací systém v čekárně ho pak nasměruje do daného boxu.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči: "Přichází do očkovacího boxu, probíhá znovu identifikační kontrola údajů, kontrola zdravotního stavu a probíhá samostatné naočkování. Po očkování odchází do odpočinkové zóny, kde čeká po očkování třicet minut."

S organizací dopravy pomohou i strážníci.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Bude tady i mobilní služebna a máme i alokovány pracovníky VPP, kteří budou organizovat pohyb na parkovišti. Myslím, že celá ta organizační struktura je připravená perfektně.”

Nemocnice počítá, že velkokapacitní očkovací centrum ve sportovní hale bude zhruba šest měsíců.

---

Na opravu památek dá MS kraj 15 milionů korun

Ani v současné těžké době MS kraj nezapomíná na své památky a proto zastupitelé schválili dotaci 15 milionů korun, která bude rozdělena na jejich obnovu a údržbu. Opravovat se bude například věž kostela ve Frenštátě nebo Španělská kaple v Novém Jičíně.

Jedna z nejvýznamnějších dominant Nového Jičína Španělská kaple letos oslaví 400 let od svého založení. Bohužel jsou ale některé konstrukční prvky stavby na hranici životnosti a její stav ohrožuje chráněné památkové hodnoty. Proto je nutná oprava. MS kraj přispěje na rekonstrukci střechy milionem korun.

Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Střecha se postupně opravovala v průběhu věků. V minulém století v osmdesátých letech svépomocí farníci vyměnili krytinu za plech, ale tehdy se s krovy nedělalo nic.”

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Celá střecha má stát 3 miliony 300 tisíc plus pochopitelně vícenáklady.”

Opravuje se také fasáda věže kostela sv. Martina ve Frenštátu pod Radhoštěm. I na tu kraj dá milion korun. 550 tisíc pak přispěje na obnovu hrobky v Odrách  a podpořen bude i projekt obnovy dřevjanky na Hukvaldech. Celkem se jedná o 47 projektů.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Je pravdou, že nám pandemie v mnohém zkomplikovala život. Po jejím skončení bude trvat dlouho, než se ze všech ztrát vzpamatuje ekonomika, kultura, ale také lidé. Nesmíme ovšem připustit, aby nás koronavirus ochromil úplně. Považuji za nutné udržovat historické, umělecké a kulturní hodnoty, které jsou pro vývoj společnosti nepostradatelné. Proto jsem rád, že krajští zastupitelé schválili finanční podporu obnovy celé řady významných památek v našem regionu.“

Celkem zastupitelé schválili na obnovu památek po celém kraji více než 15 milionů korun. 

---

Novým Jičínem rezonuje čestné občanství Henleina

Zastupitelé za SPD v Novém Jičíně předložili návrh na odnětí čestného občanství města Konrada Henleina. Zatím o něm ale představitelé městské samosprávy nehlasovali. Údajně není dostatečný důkaz, že Henlein opravdu čestným občanem byl.

Seznam čestných občanů Nového Jičína je uveden v Galerii osobností na webu Muzea Novojičínska. Mezi zhruba pěti desítkami jmen je také Konrád Henlein. Návrh na odebrání jeho čestného občanství předložili na březnovém jednání zastupitelů členové za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Na základě upozornění našich spoluobčanů jsem se rozhodli podat návrh na odebrání titulu čestný občan města Nového Jičína Konradu Ernstu Eduardu Henleinovi, který mu byl udělen místním zastupitelstvem 27. listopadu 1938.”

Návrh byl ale nakonec z jednání zastupitelstva stažen s konstatováním, že není dostatečný důkaz, že tento nacistický funkcionář byl skutečně čestným občanem města

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Nastal rozpor mezi tím, zda tento člověk v tomto seznamu vůbec je právoplatně uváděn. Protože se nepodařilo historikům dohledat to rozhodnutí jak zastupitelstva nebo rady města, kdy říkají, že tento člověk občanství legálně získal.”

Případem se začali zabývat pracovníci Státního okresního archivu v Novém Jičíně a podařilo se jim vypátrat konkrétní záznam z jednání městské rady z 11. ledna 1939.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Píše s v něm, že na zasedání je Konradu Henleinovi udělen nebo propůjčen titul čestného občana. Myslím si, že to je tím pádem asi neprůstřelný důkaz.”

Mezi čestnými občany města jsou také Klement Gottwald nebo velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov

---

Krnovská urologie má nový přístroj pro vyšetření prostaty

Především mužským pacientům pomůže v krnovské nemocnici nový přístroj na urologii, který byl právě uveden do provozu. Umožňuje přesné vyšetření prostaty a určení ložisek případného onemocnění. Přístroj kombinuje magnetické a ultrazvukové vyšetření.

Kolem dvou milionů korun investovala nemocnice do pořízení externí zobrazovací jednotky biopsie prostaty.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Nemocnice pořídila poměrně špičkový přístroj, který dělá fúzi jak magnetických snímků, tak snímků z ultrazvuku a podle něj se daří urologům zacílit i minimální ložiska v prostatě a bioptovat je. Tím poskytujeme úplně přesný obrázek té tkáně k vyšetření.“

Prostata je velmi důležitý orgán pro životnost a tvorbu spermií. Její zvětšení, neboli zbytnění trápí až polovinu mužů, starších 50. let. Dalším onemocněním bývají záněty prostaty, většinou způsobené infekcí. K nejzávažnějším pak patří rakovina prostaty, která patří k nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů.

Jan Pulcer, lékař urologie: „Jsme v místnosti, kde provádíme odběry vzorků z prostaty, tady je ultrazvuk Plex Foxus 300 a tady máme externí jednotku biopsie od firmy Medcom, zakoupená v letošním roce. Jde o jednotku, která umožňuje propojení ultrazvuku s magnetickou rezonancí. Tady jsou obrázky, tato část zobrazuje magnetickou rezonanci prostaty a zde vidíme ultrazvukové vyšetření."

Lékař vidí prostatu v 3D vyobrazení a může velmi přesně určit místo, odkud provede odběr vzorků tkáně.

Jan Pulcer, lékař urologie: "Tahle sonda se zavádí do konečníku pacientovi s tím, že my potom vidíme prostatu v reálném čase ve dvou rovinách. My potom prostřednictvím těchto obrázků si je převedeme sem na ultrazvuk, udělám vlastně korekci obou obrazů a potom provádíme cílenou biopsii."

Samotné vyšetření trvá necelou půlhodinu, není bolestivé, jen lehce nepříjemné. Lékaři v každém případě doporučují preventivní vyšetření všech mužů, starších 40 let.

---

Na ZŠ J. Šoupala v Porubě otevřou přípravnou třídu

Přípravné třídy jsou in. Jejich cílem je připravit děti na první ročník základní školy. Určeny jsou dětem, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky a zároveň se chtějí naučit něco nového.

V Porubě otevřou vůbec první přípravnou třídu. Fungovat by měla od nového školního roku na Základní škole Jana Šoupala pro děti, které se ještě na první třídu necítí a opakování posledního ročníku školky by je vůbec nikam neposunulo.

Petr Nilius, psycholog: “Přípravná třída je jeden z možných nástrojů, kdy můžeme pracovat s dítětem v rámci přirozené věkové skupiny, kdy můžeme více individualizovat tu přípravu. Už to vypadá více jako škola, ale už to není školka.”


Do přípravné třídy děti dochází na 4 hodiny denně, z toho se dvě hodiny učí a další dvě hodiny hrají různé hry.

Milan Chalupa, ředitel ZŠ J. Šoupala: “V některých městech ty přípravné třídy fungují a fungují výborně, takže jsme se inspirovali i u jiných a já předpokládám, že se nám podaří tu přípravnou třídu otevřít.”

Nejen v Porubě hrozí, že budou poslední ročníky školek přeplněny. O odklad školní docházky pro své dítě totiž každým rokem žádá stále více rodičů.

Petr Nilius, psycholog: “My jsme dělali screening v Porubě, tak se nám ukazuje, že můžeme předpokládat 15-25% odkladů navýšení oproti předchozímu roku, kdy to bylo v podstatě skoro každé 4., 5. dítě. Není proto obvykle jako důvod."

Podrobnosti k přihlášce na přípravnou třídu najdete na stránkách Základní školy Šoupala.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. března 2021, 16:00

V Havířově spustí velkokapacitní očkovací centrum

V pondělí se v Havířově bude otevírat velkokapacitní očkovací centrum, ve kterém bude možné denně naočkovat přes tisíc lidí. S centrem pomohla nemocnici radnice, která jí zapůjčila sportovní halu Slavii.

Velkokapacitní očkovací centrum v Havířově vzniklo v bezprostřední blízkosti nemocnice a to ve sportovní hale, což má značné výhody. Ať už to je parkování, zastávka MHD, dva samostatné vchody a hlavně obrovský prostor uvnitř. První lidé se v hale začnou očkovat v pondělí.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Provoz tohoto očkovacího centra bude každý den od 7 do 19 hodin, čili 12 hodinové směny. Máme devět kójí a tou jednou kójí, v průměru na jednoho očkovaného občana pět až šest minut, projde za hodinu 10 až 12 lidí. To znamená celková denní kapacita se blíží až k tisíci očkovaných spoluobčanů."

Až bude dostatek vakcín, může se v centru očkovat i o víkendech. Každý zájemce o očkování nejdříve projde recepcí, kde dostane k vyplnění dotazník. Vyvolávací systém v čekárně ho pak nasměruje do daného boxu.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči: "Přichází do očkovacího boxu, probíhá znovu identifikační kontrola údajů, kontrola zdravotního stavu a probíhá samostatné naočkování. Po očkování odchází do odpočinkové zóny, kde čeká po očkování třicet minut."

S organizací dopravy pomohou i strážníci.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Bude tady i mobilní služebna a máme i alokovány pracovníky VPP, kteří budou organizovat pohyb na parkovišti. Myslím, že celá ta organizační struktura je připravená perfektně.”

Nemocnice počítá, že velkokapacitní očkovací centrum ve sportovní hale bude zhruba šest měsíců.

---

Na opravu památek dá MS kraj 15 milionů korun

Ani v současné těžké době MS kraj nezapomíná na své památky a proto zastupitelé schválili dotaci 15 milionů korun, která bude rozdělena na jejich obnovu a údržbu. Opravovat se bude například věž kostela ve Frenštátě nebo Španělská kaple v Novém Jičíně.

Jedna z nejvýznamnějších dominant Nového Jičína Španělská kaple letos oslaví 400 let od svého založení. Bohužel jsou ale některé konstrukční prvky stavby na hranici životnosti a její stav ohrožuje chráněné památkové hodnoty. Proto je nutná oprava. MS kraj přispěje na rekonstrukci střechy milionem korun.

Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Střecha se postupně opravovala v průběhu věků. V minulém století v osmdesátých letech svépomocí farníci vyměnili krytinu za plech, ale tehdy se s krovy nedělalo nic.”

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Celá střecha má stát 3 miliony 300 tisíc plus pochopitelně vícenáklady.”

Opravuje se také fasáda věže kostela sv. Martina ve Frenštátu pod Radhoštěm. I na tu kraj dá milion korun. 550 tisíc pak přispěje na obnovu hrobky v Odrách  a podpořen bude i projekt obnovy dřevjanky na Hukvaldech. Celkem se jedná o 47 projektů.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Je pravdou, že nám pandemie v mnohém zkomplikovala život. Po jejím skončení bude trvat dlouho, než se ze všech ztrát vzpamatuje ekonomika, kultura, ale také lidé. Nesmíme ovšem připustit, aby nás koronavirus ochromil úplně. Považuji za nutné udržovat historické, umělecké a kulturní hodnoty, které jsou pro vývoj společnosti nepostradatelné. Proto jsem rád, že krajští zastupitelé schválili finanční podporu obnovy celé řady významných památek v našem regionu.“

Celkem zastupitelé schválili na obnovu památek po celém kraji více než 15 milionů korun. 

---

Novým Jičínem rezonuje čestné občanství Henleina

Zastupitelé za SPD v Novém Jičíně předložili návrh na odnětí čestného občanství města Konrada Henleina. Zatím o něm ale představitelé městské samosprávy nehlasovali. Údajně není dostatečný důkaz, že Henlein opravdu čestným občanem byl.

Seznam čestných občanů Nového Jičína je uveden v Galerii osobností na webu Muzea Novojičínska. Mezi zhruba pěti desítkami jmen je také Konrád Henlein. Návrh na odebrání jeho čestného občanství předložili na březnovém jednání zastupitelů členové za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Na základě upozornění našich spoluobčanů jsem se rozhodli podat návrh na odebrání titulu čestný občan města Nového Jičína Konradu Ernstu Eduardu Henleinovi, který mu byl udělen místním zastupitelstvem 27. listopadu 1938.”

Návrh byl ale nakonec z jednání zastupitelstva stažen s konstatováním, že není dostatečný důkaz, že tento nacistický funkcionář byl skutečně čestným občanem města

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Nastal rozpor mezi tím, zda tento člověk v tomto seznamu vůbec je právoplatně uváděn. Protože se nepodařilo historikům dohledat to rozhodnutí jak zastupitelstva nebo rady města, kdy říkají, že tento člověk občanství legálně získal.”

Případem se začali zabývat pracovníci Státního okresního archivu v Novém Jičíně a podařilo se jim vypátrat konkrétní záznam z jednání městské rady z 11. ledna 1939.

Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně: “Píše s v něm, že na zasedání je Konradu Henleinovi udělen nebo propůjčen titul čestného občana. Myslím si, že to je tím pádem asi neprůstřelný důkaz.”

Mezi čestnými občany města jsou také Klement Gottwald nebo velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov

---

Krnovská urologie má nový přístroj pro vyšetření prostaty

Především mužským pacientům pomůže v krnovské nemocnici nový přístroj na urologii, který byl právě uveden do provozu. Umožňuje přesné vyšetření prostaty a určení ložisek případného onemocnění. Přístroj kombinuje magnetické a ultrazvukové vyšetření.

Kolem dvou milionů korun investovala nemocnice do pořízení externí zobrazovací jednotky biopsie prostaty.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Nemocnice pořídila poměrně špičkový přístroj, který dělá fúzi jak magnetických snímků, tak snímků z ultrazvuku a podle něj se daří urologům zacílit i minimální ložiska v prostatě a bioptovat je. Tím poskytujeme úplně přesný obrázek té tkáně k vyšetření.“

Prostata je velmi důležitý orgán pro životnost a tvorbu spermií. Její zvětšení, neboli zbytnění trápí až polovinu mužů, starších 50. let. Dalším onemocněním bývají záněty prostaty, většinou způsobené infekcí. K nejzávažnějším pak patří rakovina prostaty, která patří k nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů.

Jan Pulcer, lékař urologie: „Jsme v místnosti, kde provádíme odběry vzorků z prostaty, tady je ultrazvuk Plex Foxus 300 a tady máme externí jednotku biopsie od firmy Medcom, zakoupená v letošním roce. Jde o jednotku, která umožňuje propojení ultrazvuku s magnetickou rezonancí. Tady jsou obrázky, tato část zobrazuje magnetickou rezonanci prostaty a zde vidíme ultrazvukové vyšetření."

Lékař vidí prostatu v 3D vyobrazení a může velmi přesně určit místo, odkud provede odběr vzorků tkáně.

Jan Pulcer, lékař urologie: "Tahle sonda se zavádí do konečníku pacientovi s tím, že my potom vidíme prostatu v reálném čase ve dvou rovinách. My potom prostřednictvím těchto obrázků si je převedeme sem na ultrazvuk, udělám vlastně korekci obou obrazů a potom provádíme cílenou biopsii."

Samotné vyšetření trvá necelou půlhodinu, není bolestivé, jen lehce nepříjemné. Lékaři v každém případě doporučují preventivní vyšetření všech mužů, starších 40 let.

---

Na ZŠ J. Šoupala v Porubě otevřou přípravnou třídu

Přípravné třídy jsou in. Jejich cílem je připravit děti na první ročník základní školy. Určeny jsou dětem, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky a zároveň se chtějí naučit něco nového.

V Porubě otevřou vůbec první přípravnou třídu. Fungovat by měla od nového školního roku na Základní škole Jana Šoupala pro děti, které se ještě na první třídu necítí a opakování posledního ročníku školky by je vůbec nikam neposunulo.

Petr Nilius, psycholog: “Přípravná třída je jeden z možných nástrojů, kdy můžeme pracovat s dítětem v rámci přirozené věkové skupiny, kdy můžeme více individualizovat tu přípravu. Už to vypadá více jako škola, ale už to není školka.”


Do přípravné třídy děti dochází na 4 hodiny denně, z toho se dvě hodiny učí a další dvě hodiny hrají různé hry.

Milan Chalupa, ředitel ZŠ J. Šoupala: “V některých městech ty přípravné třídy fungují a fungují výborně, takže jsme se inspirovali i u jiných a já předpokládám, že se nám podaří tu přípravnou třídu otevřít.”

Nejen v Porubě hrozí, že budou poslední ročníky školek přeplněny. O odklad školní docházky pro své dítě totiž každým rokem žádá stále více rodičů.

Petr Nilius, psycholog: “My jsme dělali screening v Porubě, tak se nám ukazuje, že můžeme předpokládat 15-25% odkladů navýšení oproti předchozímu roku, kdy to bylo v podstatě skoro každé 4., 5. dítě. Není proto obvykle jako důvod."

Podrobnosti k přihlášce na přípravnou třídu najdete na stránkách Základní školy Šoupala.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-03-2021-16-00