Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Strážníci kontrolují nošení roušek na zastávkách
  • Na D1 se odstraňuje zvlněná vozovka, měsíc bude sjezd na Mariánské Hory v Ostravě uzavřen
  • Domov pro seniory ve Frýdku-Místku zřídil potkávací místnost
  • Kulturu v kraji do třetice zmrazila opatření
  • Osamělým v karanténě i nakaženým město pomůže
  • Šikmý kostel Karin Lednické se stal Knihou roku

Strážníci kontrolují nošení roušek na zastávkách

Pokud si někdo zapomene nasadit roušku na zastávce, strážníci v Havířově ho jen upozorní. V případě, že nechce nařízení respektovat, musí přikročit k pokutě. Lidé opatření vesměs chápou. Co ale odsoudili, je nedělní demonstrace v Praze.

Jedno z vládních opatření proti šíření koronaviru je nošení roušek na zastávkách. Ministerstvo vnitra apeluje, aby byli policisté a strážníci při kontrolách důslední. Přesto, že většina lidí v Havířově je zodpovědná, hříšníci se najdou.

Ondřej Anlauf, strážník MP Havířov: "V souvislostí s tímto opatřením bylo řešeno už městskou policií 48 přestupků. Z toho 24 příkazem blokově na místě, deset domluv a 14 řešení oznámení ke správnímu orgánu, kdy přestupce odmítal roušku nasadit nebo to odmítal řešit na místě.”

Jaké jsou ty důvody, kdy lidé říkají, že roušku nechtějí mít, co vám říkají?

Ondřej Anlauf, strážník MP Havířov: “Mnohdy si neuvědomí, že vůbec na tu autobusovou zastávku nebo kolem autobusové zastávky procházejí."

anketa: “Já jdu do obchodu a nejsem na zastávce a tady je jenom peron.”

anketa: "Nevadí mi ty roušky. A byl bych rád, kdyby se zavedly už i venku. Mělo by to svůj smysl, myslím si.”

Lidé rovněž odsoudili nedělní demonstraci v Praze.

anketa: "Riskovali, jednak neměli roušky. Jednak mezi sebou se prali. Hodně je tam zraněných i policistů. To asi udělali ti fotbalisté.”

Na nedělní demonstraci vypomáhali i speciální policejní pořádkové jednotky z Moravskoslezského kraje.

---

Na D1 se odstraňuje zvlněná vozovka, měsíc bude sjezd na Mariánské Hory v Ostravě uzavřen

Na dálnici D1 v Ostravě opět vyjely bagry. Ředitelství silnic a dálnic dnes spustilo opravu úseku dlouhého 300 m a byl tak uzavřen sjezd z dálnice do Ostravy Mariánských Hor. Oprava bude trvat měsíc a řidiči tak musí počítat s objížďkou.

V pondělí ráno byla řada řidičů spěchajících do práce nemile překvapena. Sjezd z dálnice D1 ve směru na Ostravu Mariánské Hory byl uzavřen. Řidiči tak museli pokračovat v jízdě dál až na exit 361 na Místeckou. O tom, že bude dálnice v tomto úseku ode dneška uzavřena nevěděli ani na krajském úřadě.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to akce ŘSD, o které kraj vůbec nic neví, protože to povolení vydalo ministerstvo dopravy a my jsme se o tom opravdu dozvěděli až se začalo něco dělat. Ta oprava potrvá měsíc.“

Na dálnici tak opět vyjely bagry. Podle ředitelství silnic a dálnic se jedná o provizorní opravu D1 v délce tří set metrů. Je třeba kompletně vyměnit podloží dálnice, která je v tomto úseku nebezpečně zvlněná. Budou vyměněna také svodidla. Už v minulosti bylo nutné dálnici v Ostravě několikrát opravovat. Kompletní rekonstrukcí prošly třeba dálniční přivaděče v Přívozu. Na vině bylo vždy nekvalitní podloží.

Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD: „Od pondělí 19.10. je částečně, a to od 355 km, uzavřena dálnice D1. Jedná se o první etapu prací na zvlněné vozovce. Provoz je sveden po objízdné trase.“

Oprava dálnice bude trvat až do 15. listopadu. Do té doby si musí řidiči mířící po D1 do Mariánských Hor zvyknout na téměř desetikilometrovou objížďku.

---

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku zřídil potkávací místnost

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku vymyslel ideální řešení pro klienty, kteří se chtějí setkat se svými blízkými. Zřídil takzvanou potkávací místnost. Návštěva se v ní uvidí s příbuzným přes sklo a komunikovat spolu budou díky mikrofonu.

Opětovný zákaz návštěv a nově i zákaz vycházení pro klienty v domovech seniorů. To jsou aktuální celostátní opatření, která mají za cíl ochránit nejrizikovější skupinu obyvatel před koronavirovou nákazou. Všude se proto hledají nejrůznější cesty, jak seniorům zajistit kontakt s rodinou.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme od první vlny stále nosili roušky, takže pro nás se nic moc nezměnilo a pochopitelně od první vlny bylo pro nás příjemné to rušení zákazu návštěv, kdy opravdu chyběl ten kontakt. Teď, když přišla ta nová opatření, tak znova opět zákaz vycházení pro uživatele."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na základě usnesení vlády byly uzavřeny domovy pro seniory a další sociální zařízení na území města. Stejně jako v období, kdy už byly domovy uzavřeny, tak budou využívány i videohovory, které byly hojně využívány a mezi rodinnými příslušníky a uživateli domova byly velmi oblíbené."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Platí všechna hygienická doporučení pro zaměstnance, takže my jedem ve stejném režimu od začátku, co se týče těch uživatelů, tak vnímám právě ten zákaz vycházení jako klíčový, zase to má dopad na jejich psychiku."

Ve Frýdku-Místku tak vymysleli unikátní způsob, jak zajistit klientům pokud možno osobní setkání s příbuznými.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V domově pro seniory v Místku na ulici 28. října jsme nově zřídili takzvanou potkávací místnost, která bude sloužit právě v tomto těžkém období."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V následujících dnech ji otevřeme právě uživatelům a jejich rodinným příslušníkům. Budou se tak moci potkat, vlastně za sklem, mají k tomu komunikátor, který vlastně umožní lepší přenos, než třeba videotelefon."

Zájemci pro setkávání budou do budovy vstupovat pouze jedním vchodem. Nebude se chodit přes vrátnici, ale přes tuto místnost, která je zezadu od parkoviště. Tady si zazvoní a následně je z recepce pustí dovnitř.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budou se vlastně vidět i s rodinou, i s ostatními blízkými, třeba i s dětmi, které vlastně v rámci těch opatření nemohou přijít do toho zařízení."

Ve zdejším domově pro seniory zatím zvládají boj s koronavirem na výbornou. Měli tady pouze nákazu, která se objevila v kuchyni, ale naštěstí se nerozšířila mezi klienty.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Aktuálně jsme bez nákazy Covidu, nikdo ze zaměstnanců ani z uživatelů nemá ani žádné příznaky, takže za to jsme rádi, že první i druhou vlnu zatím ustáváme."

Stejně tak nemají ani zásadní problém s úbytkem pracovnic, které by musely například zůstávat doma s dětmi, kvůli uzavření základních škol.

---

Kulturu v kraji do třetice zmrazila opatření

Vládní hygienická opatření letos do třetice, tedy v březnu, červenci a teď v říjnu, zastavila kulturu v Moravskoslezském kraji. Opět nefungují kina, nehrají divadla, zavřená jsou muzea. Problémy pociťují nejen velká zařízení, ale i ta menší například v Novém Jičíně.

Městské kulturní středisko v Novém Jičíně provozuje hudební klub, galerii, kino a pořádá i velké koncerty. Teď v říjnu muselo kvůli vládním hygienickým opatřením letos do třetice ze dna na den zastavit činnost a zrušit veškeré programy - zatím do 3. listopadu. Velké otazníky v tuto chvíli visí nad provozem kin.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Mám čerstvou informaci, že se stahují novinky, stahují se premiéry a čeká se, co bude. Listopadový program máme připravený, ale zatím ho zveřejňovat nebudeme, budeme čekat, jaké bude platit opatření od 3. listopadu.”

Hudební klub Galerka na novojičínské Staré poště přeložil podzimní program na leden.

Nejasné pokračování sezony vidí za této situace také divadla, třeba čtyři soubory, které hrají pod křídly Národního divadla moravskoslezského.

Šárka Swiderová, mluvčí Národního divadla moravskoslezského: “Bohužel to vypadá, že naprosté minimum budeme schopni po tom nouzovém stavu nahradit nebo změnit repertoár tak, abychom něco, na co jsme měli prodáno hodně vstupenek, uvedli divákům.”

Pozitivní změnu oproti jaru vidí alespoň v tom, že soubory mohou v omezeném režimu zkoušet.

Šárka Swiderová, mluvčí Národního divadla moravskoslezského: “Tím pádem budeme, když nám řeknou do kdy můžeme hrát, tak jsme schopni naskočit do toho normálního hracího režimu rychleji.”

Divadla nyní za zrušená představení vrací vstupné, současně znovu nabízí předplatitelské cykly na příští rok.

---

Osamělým v karanténě i nakaženým město pomůže

Osamělí lidé v karanténě i nakažení mohou ve Frýdku-Místku požádat o pomoc. Magistrát jim ve spolupráci s dobrovolnickou organizací ADRA a Českým červeným křížem zajistí nákup důležitých potravin, léků nebo hygienických potřeb.

Frýdek-Místek se opět dohodl s dobrovolnickými organizacemi na pomoci osamělým lidem v karanténě nebo těm, kteří jsou Covid pozitivní. V případě zájmu jim budou dobrovolníci zajišťovat důležitý nákup. S touto formou pomoci má magistrát zkušenosti už z první vlny.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stejně jako na jaře letošního roku, tak i v této situaci spolupracujeme s Českým červeným křížem a ADROU na tom, aby nakupovali základní potraviny, léky, hygienické prostředky pro lidi, kteří jsou Covid pozitivní nebo kteří jsou v karanténě a kteří si tedy nemohou tyto základní věci zabezpečit."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jedná se o to, že když budou lidé v karanténě nebo budou Covid pozitivní, tak náš dobrovolník přijde, na základě telefonátu, který budou mít s magistrátem. Magistrát na to zřídil linku, na kterou si zavolají, magistrát předá informace nám, my zajistíme kontakt s tím pozitivním člověkem nebo člověkem, který je v karanténě a na základě naší domluvy vyšleme dobrovolníka, který zajistí základní potraviny nebo léky."

ADRA například aktuálně nepočítá, že by roznášela celoplošně nákupy běžným seniorům, tak jako tomu bylo na jaře, proto se o nákupy osamělým pozitivním nebo lidem v karanténě postarají zpočátku přímo zaměstnanci organizace.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Počítáme, že ty počty nebudou zas až tak vysoké a že to bude řádově v jednotkách, maximálně desítkách lidí a to jsme schopni zvládnout jak ve spolupráci tedy s našimi zaměstnanci, tak i s těmi dobrovolníky, takže v první fázi budeme nakupovat my jako zaměstnanci a když to přesáhne nějakou naši kapacitu, tak oslovíme dobrovolníky, kteří se už sami hlásí a ptají se a my jsme za to moc rádi."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dobrovolníci z těchto organizací budou nakupovat do hodnoty maximálně 1000 korun na nákup a budou provádět tento nákup jednou týdně."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme rádi, že nás magistrát oslovil na jednu stranu, na druhou stranu také nás zabezpečil tím, že nám dali ochranné prostředky, to znamená dostali jsme jak rukavice, tak roušky a jsme schopni vyslat dobrovolníky tak, aby to pro ně bylo bezpečné a hlavně to plánujeme všechno tak, aby to bylo bezkontaktní."

Lidé, kteří by tak potřebovali pomoct mohou volat v pracovní dny od 8 do 16 hodiny na telefonní číslo 771 135 422.

---

Šikmý kostel Karin Lednické se stal Knihou roku

Román Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické vyhrál ve druhém ročníku čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění. Spisovatelka, která se narodila v Karviné, už dokončuje další díl.

Absolutním vítězem druhého ročníku čtenářské ankety Kniha roku se stal román Šikmý kostel od spisovatelky Karin Lednické. O vítězství románové kroniky ztraceného města, což je podtitul Šikmého kostela, rozhodlo v anketě téměř 120 tisíc hlasů. První kniha z chystané trilogie zvítězila i v kategorii Společenský román.

Karin Lednická, spisovatelka: "Vnímám to jako vítězství nejen pro sebe a svou knihu, ale pro celý náš region, který býval taková “Popelka”, stranou veřejného zájmu. Najednou se ty role obrátily, takže si myslím, že je to vítězství pro nás všechny, co tady žijeme."

Karin Lednická stále na trilogii pracuje. Právě dokončila rukopis druhého dílu, momentálně probíhají redakční a další související práce. Když ale zavzpomíná na dobu před několika lety, kdy se rozhodla román napsat, byla pro ni “stará” Karviná jako nepopsaný list.

Karin Lednická, spisovatelka: "Během těch let jsem si to město dokázala znovu postavit ve svých představách, setkala jsem se s nespočtem lidí a vnímám ten prostor úplně jinak, takže pro mě to je velmi povznášející pocit, musím říct."

Druhého dílu trilogie Šikmý kostel by se čtenáři měli dočkat na začátku příštího roku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. října 2020, 16:00

Strážníci kontrolují nošení roušek na zastávkách

Pokud si někdo zapomene nasadit roušku na zastávce, strážníci v Havířově ho jen upozorní. V případě, že nechce nařízení respektovat, musí přikročit k pokutě. Lidé opatření vesměs chápou. Co ale odsoudili, je nedělní demonstrace v Praze.

Jedno z vládních opatření proti šíření koronaviru je nošení roušek na zastávkách. Ministerstvo vnitra apeluje, aby byli policisté a strážníci při kontrolách důslední. Přesto, že většina lidí v Havířově je zodpovědná, hříšníci se najdou.

Ondřej Anlauf, strážník MP Havířov: "V souvislostí s tímto opatřením bylo řešeno už městskou policií 48 přestupků. Z toho 24 příkazem blokově na místě, deset domluv a 14 řešení oznámení ke správnímu orgánu, kdy přestupce odmítal roušku nasadit nebo to odmítal řešit na místě.”

Jaké jsou ty důvody, kdy lidé říkají, že roušku nechtějí mít, co vám říkají?

Ondřej Anlauf, strážník MP Havířov: “Mnohdy si neuvědomí, že vůbec na tu autobusovou zastávku nebo kolem autobusové zastávky procházejí."

anketa: “Já jdu do obchodu a nejsem na zastávce a tady je jenom peron.”

anketa: "Nevadí mi ty roušky. A byl bych rád, kdyby se zavedly už i venku. Mělo by to svůj smysl, myslím si.”

Lidé rovněž odsoudili nedělní demonstraci v Praze.

anketa: "Riskovali, jednak neměli roušky. Jednak mezi sebou se prali. Hodně je tam zraněných i policistů. To asi udělali ti fotbalisté.”

Na nedělní demonstraci vypomáhali i speciální policejní pořádkové jednotky z Moravskoslezského kraje.

---

Na D1 se odstraňuje zvlněná vozovka, měsíc bude sjezd na Mariánské Hory v Ostravě uzavřen

Na dálnici D1 v Ostravě opět vyjely bagry. Ředitelství silnic a dálnic dnes spustilo opravu úseku dlouhého 300 m a byl tak uzavřen sjezd z dálnice do Ostravy Mariánských Hor. Oprava bude trvat měsíc a řidiči tak musí počítat s objížďkou.

V pondělí ráno byla řada řidičů spěchajících do práce nemile překvapena. Sjezd z dálnice D1 ve směru na Ostravu Mariánské Hory byl uzavřen. Řidiči tak museli pokračovat v jízdě dál až na exit 361 na Místeckou. O tom, že bude dálnice v tomto úseku ode dneška uzavřena nevěděli ani na krajském úřadě.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Je to akce ŘSD, o které kraj vůbec nic neví, protože to povolení vydalo ministerstvo dopravy a my jsme se o tom opravdu dozvěděli až se začalo něco dělat. Ta oprava potrvá měsíc.“

Na dálnici tak opět vyjely bagry. Podle ředitelství silnic a dálnic se jedná o provizorní opravu D1 v délce tří set metrů. Je třeba kompletně vyměnit podloží dálnice, která je v tomto úseku nebezpečně zvlněná. Budou vyměněna také svodidla. Už v minulosti bylo nutné dálnici v Ostravě několikrát opravovat. Kompletní rekonstrukcí prošly třeba dálniční přivaděče v Přívozu. Na vině bylo vždy nekvalitní podloží.

Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD: „Od pondělí 19.10. je částečně, a to od 355 km, uzavřena dálnice D1. Jedná se o první etapu prací na zvlněné vozovce. Provoz je sveden po objízdné trase.“

Oprava dálnice bude trvat až do 15. listopadu. Do té doby si musí řidiči mířící po D1 do Mariánských Hor zvyknout na téměř desetikilometrovou objížďku.

---

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku zřídil potkávací místnost

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku vymyslel ideální řešení pro klienty, kteří se chtějí setkat se svými blízkými. Zřídil takzvanou potkávací místnost. Návštěva se v ní uvidí s příbuzným přes sklo a komunikovat spolu budou díky mikrofonu.

Opětovný zákaz návštěv a nově i zákaz vycházení pro klienty v domovech seniorů. To jsou aktuální celostátní opatření, která mají za cíl ochránit nejrizikovější skupinu obyvatel před koronavirovou nákazou. Všude se proto hledají nejrůznější cesty, jak seniorům zajistit kontakt s rodinou.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme od první vlny stále nosili roušky, takže pro nás se nic moc nezměnilo a pochopitelně od první vlny bylo pro nás příjemné to rušení zákazu návštěv, kdy opravdu chyběl ten kontakt. Teď, když přišla ta nová opatření, tak znova opět zákaz vycházení pro uživatele."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na základě usnesení vlády byly uzavřeny domovy pro seniory a další sociální zařízení na území města. Stejně jako v období, kdy už byly domovy uzavřeny, tak budou využívány i videohovory, které byly hojně využívány a mezi rodinnými příslušníky a uživateli domova byly velmi oblíbené."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Platí všechna hygienická doporučení pro zaměstnance, takže my jedem ve stejném režimu od začátku, co se týče těch uživatelů, tak vnímám právě ten zákaz vycházení jako klíčový, zase to má dopad na jejich psychiku."

Ve Frýdku-Místku tak vymysleli unikátní způsob, jak zajistit klientům pokud možno osobní setkání s příbuznými.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V domově pro seniory v Místku na ulici 28. října jsme nově zřídili takzvanou potkávací místnost, která bude sloužit právě v tomto těžkém období."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V následujících dnech ji otevřeme právě uživatelům a jejich rodinným příslušníkům. Budou se tak moci potkat, vlastně za sklem, mají k tomu komunikátor, který vlastně umožní lepší přenos, než třeba videotelefon."

Zájemci pro setkávání budou do budovy vstupovat pouze jedním vchodem. Nebude se chodit přes vrátnici, ale přes tuto místnost, která je zezadu od parkoviště. Tady si zazvoní a následně je z recepce pustí dovnitř.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Budou se vlastně vidět i s rodinou, i s ostatními blízkými, třeba i s dětmi, které vlastně v rámci těch opatření nemohou přijít do toho zařízení."

Ve zdejším domově pro seniory zatím zvládají boj s koronavirem na výbornou. Měli tady pouze nákazu, která se objevila v kuchyni, ale naštěstí se nerozšířila mezi klienty.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Aktuálně jsme bez nákazy Covidu, nikdo ze zaměstnanců ani z uživatelů nemá ani žádné příznaky, takže za to jsme rádi, že první i druhou vlnu zatím ustáváme."

Stejně tak nemají ani zásadní problém s úbytkem pracovnic, které by musely například zůstávat doma s dětmi, kvůli uzavření základních škol.

---

Kulturu v kraji do třetice zmrazila opatření

Vládní hygienická opatření letos do třetice, tedy v březnu, červenci a teď v říjnu, zastavila kulturu v Moravskoslezském kraji. Opět nefungují kina, nehrají divadla, zavřená jsou muzea. Problémy pociťují nejen velká zařízení, ale i ta menší například v Novém Jičíně.

Městské kulturní středisko v Novém Jičíně provozuje hudební klub, galerii, kino a pořádá i velké koncerty. Teď v říjnu muselo kvůli vládním hygienickým opatřením letos do třetice ze dna na den zastavit činnost a zrušit veškeré programy - zatím do 3. listopadu. Velké otazníky v tuto chvíli visí nad provozem kin.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Mám čerstvou informaci, že se stahují novinky, stahují se premiéry a čeká se, co bude. Listopadový program máme připravený, ale zatím ho zveřejňovat nebudeme, budeme čekat, jaké bude platit opatření od 3. listopadu.”

Hudební klub Galerka na novojičínské Staré poště přeložil podzimní program na leden.

Nejasné pokračování sezony vidí za této situace také divadla, třeba čtyři soubory, které hrají pod křídly Národního divadla moravskoslezského.

Šárka Swiderová, mluvčí Národního divadla moravskoslezského: “Bohužel to vypadá, že naprosté minimum budeme schopni po tom nouzovém stavu nahradit nebo změnit repertoár tak, abychom něco, na co jsme měli prodáno hodně vstupenek, uvedli divákům.”

Pozitivní změnu oproti jaru vidí alespoň v tom, že soubory mohou v omezeném režimu zkoušet.

Šárka Swiderová, mluvčí Národního divadla moravskoslezského: “Tím pádem budeme, když nám řeknou do kdy můžeme hrát, tak jsme schopni naskočit do toho normálního hracího režimu rychleji.”

Divadla nyní za zrušená představení vrací vstupné, současně znovu nabízí předplatitelské cykly na příští rok.

---

Osamělým v karanténě i nakaženým město pomůže

Osamělí lidé v karanténě i nakažení mohou ve Frýdku-Místku požádat o pomoc. Magistrát jim ve spolupráci s dobrovolnickou organizací ADRA a Českým červeným křížem zajistí nákup důležitých potravin, léků nebo hygienických potřeb.

Frýdek-Místek se opět dohodl s dobrovolnickými organizacemi na pomoci osamělým lidem v karanténě nebo těm, kteří jsou Covid pozitivní. V případě zájmu jim budou dobrovolníci zajišťovat důležitý nákup. S touto formou pomoci má magistrát zkušenosti už z první vlny.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stejně jako na jaře letošního roku, tak i v této situaci spolupracujeme s Českým červeným křížem a ADROU na tom, aby nakupovali základní potraviny, léky, hygienické prostředky pro lidi, kteří jsou Covid pozitivní nebo kteří jsou v karanténě a kteří si tedy nemohou tyto základní věci zabezpečit."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jedná se o to, že když budou lidé v karanténě nebo budou Covid pozitivní, tak náš dobrovolník přijde, na základě telefonátu, který budou mít s magistrátem. Magistrát na to zřídil linku, na kterou si zavolají, magistrát předá informace nám, my zajistíme kontakt s tím pozitivním člověkem nebo člověkem, který je v karanténě a na základě naší domluvy vyšleme dobrovolníka, který zajistí základní potraviny nebo léky."

ADRA například aktuálně nepočítá, že by roznášela celoplošně nákupy běžným seniorům, tak jako tomu bylo na jaře, proto se o nákupy osamělým pozitivním nebo lidem v karanténě postarají zpočátku přímo zaměstnanci organizace.

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Počítáme, že ty počty nebudou zas až tak vysoké a že to bude řádově v jednotkách, maximálně desítkách lidí a to jsme schopni zvládnout jak ve spolupráci tedy s našimi zaměstnanci, tak i s těmi dobrovolníky, takže v první fázi budeme nakupovat my jako zaměstnanci a když to přesáhne nějakou naši kapacitu, tak oslovíme dobrovolníky, kteří se už sami hlásí a ptají se a my jsme za to moc rádi."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dobrovolníci z těchto organizací budou nakupovat do hodnoty maximálně 1000 korun na nákup a budou provádět tento nákup jednou týdně."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme rádi, že nás magistrát oslovil na jednu stranu, na druhou stranu také nás zabezpečil tím, že nám dali ochranné prostředky, to znamená dostali jsme jak rukavice, tak roušky a jsme schopni vyslat dobrovolníky tak, aby to pro ně bylo bezpečné a hlavně to plánujeme všechno tak, aby to bylo bezkontaktní."

Lidé, kteří by tak potřebovali pomoct mohou volat v pracovní dny od 8 do 16 hodiny na telefonní číslo 771 135 422.

---

Šikmý kostel Karin Lednické se stal Knihou roku

Román Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické vyhrál ve druhém ročníku čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění. Spisovatelka, která se narodila v Karviné, už dokončuje další díl.

Absolutním vítězem druhého ročníku čtenářské ankety Kniha roku se stal román Šikmý kostel od spisovatelky Karin Lednické. O vítězství románové kroniky ztraceného města, což je podtitul Šikmého kostela, rozhodlo v anketě téměř 120 tisíc hlasů. První kniha z chystané trilogie zvítězila i v kategorii Společenský román.

Karin Lednická, spisovatelka: "Vnímám to jako vítězství nejen pro sebe a svou knihu, ale pro celý náš region, který býval taková “Popelka”, stranou veřejného zájmu. Najednou se ty role obrátily, takže si myslím, že je to vítězství pro nás všechny, co tady žijeme."

Karin Lednická stále na trilogii pracuje. Právě dokončila rukopis druhého dílu, momentálně probíhají redakční a další související práce. Když ale zavzpomíná na dobu před několika lety, kdy se rozhodla román napsat, byla pro ni “stará” Karviná jako nepopsaný list.

Karin Lednická, spisovatelka: "Během těch let jsem si to město dokázala znovu postavit ve svých představách, setkala jsem se s nespočtem lidí a vnímám ten prostor úplně jinak, takže pro mě to je velmi povznášející pocit, musím říct."

Druhého dílu trilogie Šikmý kostel by se čtenáři měli dočkat na začátku příštího roku.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-10-2020-16-00