Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava si připomněla 17. listopad na radnici
  • Studenti uklidili břehy řeky Ostravice
  • MS kraji se policistům daří boj proti narkogangům
  • Revolution train opět dorazil do našeho kraje
  • Veletrh středních škol v MS kraji
  • Křest básniček pro děti

Ostrava si připomněla 17. listopad na radnici

V Ostravě se na 17. listopad vzpomínalo i o den později tedy 18. U pamětní desky politických vězňů byly položeny kytice a primátor Tomáš Macura i hejtman Ivo Vondrák hovořili hlavně o dnešní době, kdy mnoho lidí zpochybňuje demokracii. Ta je prý ale především o zodpovědnosti k ostatním.

Stalo se už tradicí, že Konfederace politických vězňů organizuje 17. listopadu vzpomínkový akt v budově ostravského magistrátu, kde je pamětní deska. Spolupracují přitom se studenty a spolkem Fiducia. 

Ilona Rozehnalová, Klub Fiducia: "Když skončil komunismus, tak já jsme měla14 let, ale celou éru totality jsem vnímala velice citlivě, protože můj dědeček byl perzekuovaný, měl za komunistů problémy a moje maminka nemohla studovat." 

Jiří Sovadina, historik, učitel Gymnázia Olgy Havlové: "Snažíme se se studenty 17. listopad připomínat a myslím, že to vnímají i ze strany rodičů, kteří prožili 17. listopad, protože to je svátek, který je pořád živý." 

Mezi hosty byli také politici a zástupci nejrůznějších organizací, jako je například Junák a nebo vojenské velitelství. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Chci vás všechny moc přivítat. Jsem rád, že se můžeme po roční pauze potkat tady v těchto historických prostorách nové radnice, které už pamatují 91 let." 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Já jsem byl přímým účastníkem, protože jsme byl tehdy prvním rokem odborný asistent na vysoké škole a dodnes mi zní v uších svobodu, svobodu." 

Součástí piety byly i krásné písně v podání smíšeného pěveckého sboru Chorus Ostrava pod vedením Petry Rašíkové.

---

Studenti uklidili břehy řeky Ostravice

S pytli na odpadky prošli břehy řeky Ostravice ve Frýdku-Místku od mostu k mostu. Netradiční úklidová četa byla tentokrát složená ze studentů různých škol ve městě a pomohli jim také senioři. Úklid proběhl na základě ankety, ve které občané žádali o větší čistotu města.

S heslem „Mosty spojují nejen břehy“ se podél řeky Ostravice ve Frýdku-Místku sešli studenti čtyř zdejších středních škol a také zástupci Centra aktivních seniorů. Společně se pak pustili do úklidu různých odpadků.

Pavel Carbal, pedagog Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Komunitní akce velmi vítáme a že si myslím, že to vytvoří pouto té mládeže ke svému městu a taky, že jim nebude lhostejná ta starost o životní prostředí."

Petr Solich, ředitel Střední školy řemesel Frýdek-Místek: "Akce je úplně super, protože já jsem rád, že s těmi školami můžeme spolupracovat. Hlavně s paní ředitelkou Malouškovou, kde jsme na jednom areálu, na jednom působišti. Tuto akci oceňuji, protože to spojuje školství jako takové. No a zároveň děláme něco pro město. Tím, že budeme čistit tu řeku Ostravici."

Ilja Maloušková, ředitelka SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Ten vztah se musí učit pomaličku, protože ne všichni jsou vedeni takhle, aby se k té společnosti a k té ekologii chovali. Ve škole je nutno o tom hovořit a takové praktické části, jako třeba dneska, to je taky velmi důležité, aby byly přímo v terénu a aby si to ohmataly. Že ten odpad patří opravdu někde jinde, a ne do přírody anebo na nějaké veřejné prostranství."

Akce vzešla ze vzdělávacího programu Varianty organizace Člověk v tísni, do kterého se zapojila Střední, základní a mateřská škola Frýdek-Místek. Součástí něj je projekt Active Citizens, ten má za cíl rozvíjet aktivní občanství pomocí různých komunitních projektů.

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Od toho března do současnosti jsme realizovali několik etap v tomto programu. A to od poznávání sebe samých, přes poznávání potřeb spolužáků, poznávání potřeb všech žáků školy, až po poznání potřeb komunity. Vymysleli jsme anketu, která měla pět oblastí."

Péče o čistotu a kvalitu životního prostředí, péče o zlepšování kulturních aktivit, dále sportovních aktivit, setkávání a získávání povědomí o osobách se speciálními potřebami.

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Tuto anketu jsme realizovali mezi občany města Frýdku-Místku, vrátilo se nám 235 anketních lístků a jednoznačně největší zastoupení měla oblast číslo jedna. A to je oblast potřeb pro životní prostředí a čistotu ve městě."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Já jsem převzal záštitu nad akcí, která měla říct, co občanům chybí a když jsem ji převzal a vyšlo z toho opravdu, že bychom se měli projít kolem řeky a uklidit, tak jsem tady dneska opravdu i s rukavicemi a chtěl bych alespoň chvíli se té akce zúčastnit předtím dalším programem, který budu mít. A jsem rád, že se takové akce konají a věřím, že nejsou poslední."

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Náš projekt se jmenuje Mosty spojují nejen břehy, to znamená, že nejen ty břehy jsou důležité, ale důležité je právě to spojování těch lidí. Tak, aby aktivní občanství, které je jedním z pilířů demokracie se doopravdy v České republice začalo více a více rozvíjet."

Do projektu se aktivně zapojily také technické služby, které poskytly pytle, ochranné rukavice a zajistily svoz nasbíraného odpadu. Přispěla i nedaleká automobilka, která věnovala drobné dárky pro účastníky.

---

MS kraji se policistům daří boj proti narkogangům

Pandemie ztížila práci také kriminalistům, kteří se zaměřují na drogy. Často se musejí infiltrovat mezi uživatele drog a nebo je sledovat, což bylo kvůli omezenému pohybu a zavřeným podnikům složité. Přesto prý nepolevili a počet vypátraných varen i zadržených osob je podobný, jako v minulosti. Aktuálně byly odhaleny dva gangy výrobců pervitinu v Ostravě a Havířově.

Ostravský Toxi tým v minulých dnech odhalil drogový gang, který od počátku minulého roku vyrobil nejméně dvě kila pervitinu. Šéfem bandy byl 60letý zkušený vařič drog, který si po amputaci nohy vyhlédl mladšího komplice a naučil ho vše, co uměl. Společně pak ještě s další ženou drogu prodávali. 

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Výroba pervitinu byla velmi sofistikovaná, měli to propracované. Přiváželi léky z Polska. Proto to bylo kvalifikováno jako organizovaná skupina."

V Havířově byl uzavřen podobný případ. Dva muži a dvě ženy byli ale m pouze překupníky pervitinu. 

Miloš Pollak, ředitel PČR Karviná: "52letý muž distribuoval nejméně kilogram pervitinu v hodnotě 800 tisíc korun dalšímu 42letému muži." 

Celkem už v letošním roce odhalili kriminalisté v našem kraji 40 varen pervitinu a 24 pěstíren konopí. Stíháno je 362 osob.

Jakub Mohyla, vedoucí krajského Toxi týmu: "Náš kraj je převážně tranzitní, ale je specifický také tím, že tady máme dobré vařiče pervitinu, o které je v zahraničí velký zájem." 

I když se vždy po rozprášení podobných  gangů na pár dní zhorší dostupnost drog, rychle je nahradí nové. Podle policistů je to boj s větrnými mlýny. 

---

Revolution train opět dorazil do našeho kraje

V novojičínské železniční stanici zastavil Protidrogový vlak. Odstrašující příběh varující před drogovou závislostí viděli žáci vyšších ročníků základních škol, odpoledne byly vagony otevřeny veřejnosti.

Příběh z Protidrogového vlaku oslovil mladé lidi v Novém Jičíně letos potřetí. Město tuto odstrašující prevenci uhradilo ze svého rozpočtu a umožnilo tak svým školákům, a nejen jim, vstup zdarma.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín hradí ten první den, je to zhruba 100 tisíc korun. Ten druhý den, na to se skládají školy z okolních obcí. Pro veřejnost jsme zajistili návštěvu vlaku zcela zdarma”

Šest stříbrných vagonů Revolition train, ve kterých se interaktivně odehrává reálný příběh, který končí zmařeným životem, si například prošli osmáci Základní školy Komenského 68.

Vojtěch Hastík, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Člověk se zamyslí, řekne si, jak to vůbec může člověka takto zničit.”

Lucie Dvorská, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Ti lidé se z toho nemohou dostat, že to pro ně musí být strašně těžké.”

Pavel Tůma, autor projektu Protidrogový vlak: “Spouštíme nový způsob prevence, máme rozšířenou expozici o strom života. Děti, nejen že ukončí náš příběh v té tmě a beznaději toho kluka, mého kamaráda, který se kdysi předávkoval, ale vstoupí do této pozitivní místnosti a u stromu života je chceme motivovat. Chceme, aby po této lávce odešly do klubovny tzv. RT Hub a je to inovativní klubovna, kterou chceme stavět v každé městě.”

Z Nového Jičína protidrogový train odjel do dalších měst Moravskoslezského kraje.

---


Veletrh středních škol v MS kraji

V Moravskoslezském kraji opět probíhá online veletrh středních škol. Budoucí středoškoláci si mohou na dálku vybrat svou školu, prohlédnout si ji nebo mluvit s kantory.

V pondělí se představí školy na Novojičínsku, v úterý na Opavsku a ve středu školy z okresu Ostrava.

Václav Korytář, manažer projektu: "Je to jedinečná příležitost si zjistit informace o středních školách v Moravskoslezském kraji, protože prezenční veletrhy nejsou, kromě ostravského. Máme k tomu online veletrh, který je právě k dispozici na , kde se všechny školy - Nový Jičín, Ostrava, Opava - budou příští týden prezentovat."

---

Křest básniček pro děti

Paní Alena Skopalíková z Karviné vydala ve svých jednasedmdesáti letech svou první knížku básniček pro děti. Psala je dlouhých jedenáct let. V básních se odráží příběhy jejích dětí a vnoučat.

Tohle je jednasedmdesátiletá paní Alena Skopalíková, která 25 let pracovala ve školství a ve volném čase psala básničky pro děti. Knižní podobu dostaly až teď.

Alena Skopalíková, autorka knihy básní pro děti: ""Psala jsem to 11 let, než jsme se rozhodla k tomu, že to vydám a nebýt mojí dcery, tak by to asi nevyšlo."

Ilustrace už před 11 lety vytvořila studentka, která se s rodinou znala. Na přání autorky používala barvy, které odráží realitu.

Alena Skopalíková, autorka knihy básní pro děti: "Mi se nelíbí , když slon je růžový, zajíc je zelený a potom to dítě má guláš v hlavě, pak přijde do ZOO a kouká, že slon není růžový a zajíc není zelený."

Knížka je momentálně k dostání v knihkupectví U Náměstí, kde se také křtila.

Ingrid Szczypková, kmotra knížky: "Několika křtů jsem se zúčastnila, naposledy třeba konkrétně Šikmého kostela, ale přímo, abych byla já kmotrou knížečky tak to jsem poprvé."

Paní Skopalíková je kvůli zdravotnímu stavu převážně doma a je tedy možné, že do budoucna další básničky vytvoří. Zatím má ale jedno velké přání…

Alena Skoplíková, autorka knihy básní pro děti: "Aby se líbila dětem, to je všechno.."

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. listopadu 2021, 17:00

Ostrava si připomněla 17. listopad na radnici

V Ostravě se na 17. listopad vzpomínalo i o den později tedy 18. U pamětní desky politických vězňů byly položeny kytice a primátor Tomáš Macura i hejtman Ivo Vondrák hovořili hlavně o dnešní době, kdy mnoho lidí zpochybňuje demokracii. Ta je prý ale především o zodpovědnosti k ostatním.

Stalo se už tradicí, že Konfederace politických vězňů organizuje 17. listopadu vzpomínkový akt v budově ostravského magistrátu, kde je pamětní deska. Spolupracují přitom se studenty a spolkem Fiducia. 

Ilona Rozehnalová, Klub Fiducia: "Když skončil komunismus, tak já jsme měla14 let, ale celou éru totality jsem vnímala velice citlivě, protože můj dědeček byl perzekuovaný, měl za komunistů problémy a moje maminka nemohla studovat." 

Jiří Sovadina, historik, učitel Gymnázia Olgy Havlové: "Snažíme se se studenty 17. listopad připomínat a myslím, že to vnímají i ze strany rodičů, kteří prožili 17. listopad, protože to je svátek, který je pořád živý." 

Mezi hosty byli také politici a zástupci nejrůznějších organizací, jako je například Junák a nebo vojenské velitelství. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Chci vás všechny moc přivítat. Jsem rád, že se můžeme po roční pauze potkat tady v těchto historických prostorách nové radnice, které už pamatují 91 let." 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Já jsem byl přímým účastníkem, protože jsme byl tehdy prvním rokem odborný asistent na vysoké škole a dodnes mi zní v uších svobodu, svobodu." 

Součástí piety byly i krásné písně v podání smíšeného pěveckého sboru Chorus Ostrava pod vedením Petry Rašíkové.

---

Studenti uklidili břehy řeky Ostravice

S pytli na odpadky prošli břehy řeky Ostravice ve Frýdku-Místku od mostu k mostu. Netradiční úklidová četa byla tentokrát složená ze studentů různých škol ve městě a pomohli jim také senioři. Úklid proběhl na základě ankety, ve které občané žádali o větší čistotu města.

S heslem „Mosty spojují nejen břehy“ se podél řeky Ostravice ve Frýdku-Místku sešli studenti čtyř zdejších středních škol a také zástupci Centra aktivních seniorů. Společně se pak pustili do úklidu různých odpadků.

Pavel Carbal, pedagog Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Komunitní akce velmi vítáme a že si myslím, že to vytvoří pouto té mládeže ke svému městu a taky, že jim nebude lhostejná ta starost o životní prostředí."

Petr Solich, ředitel Střední školy řemesel Frýdek-Místek: "Akce je úplně super, protože já jsem rád, že s těmi školami můžeme spolupracovat. Hlavně s paní ředitelkou Malouškovou, kde jsme na jednom areálu, na jednom působišti. Tuto akci oceňuji, protože to spojuje školství jako takové. No a zároveň děláme něco pro město. Tím, že budeme čistit tu řeku Ostravici."

Ilja Maloušková, ředitelka SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Ten vztah se musí učit pomaličku, protože ne všichni jsou vedeni takhle, aby se k té společnosti a k té ekologii chovali. Ve škole je nutno o tom hovořit a takové praktické části, jako třeba dneska, to je taky velmi důležité, aby byly přímo v terénu a aby si to ohmataly. Že ten odpad patří opravdu někde jinde, a ne do přírody anebo na nějaké veřejné prostranství."

Akce vzešla ze vzdělávacího programu Varianty organizace Člověk v tísni, do kterého se zapojila Střední, základní a mateřská škola Frýdek-Místek. Součástí něj je projekt Active Citizens, ten má za cíl rozvíjet aktivní občanství pomocí různých komunitních projektů.

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Od toho března do současnosti jsme realizovali několik etap v tomto programu. A to od poznávání sebe samých, přes poznávání potřeb spolužáků, poznávání potřeb všech žáků školy, až po poznání potřeb komunity. Vymysleli jsme anketu, která měla pět oblastí."

Péče o čistotu a kvalitu životního prostředí, péče o zlepšování kulturních aktivit, dále sportovních aktivit, setkávání a získávání povědomí o osobách se speciálními potřebami.

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Tuto anketu jsme realizovali mezi občany města Frýdku-Místku, vrátilo se nám 235 anketních lístků a jednoznačně největší zastoupení měla oblast číslo jedna. A to je oblast potřeb pro životní prostředí a čistotu ve městě."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Já jsem převzal záštitu nad akcí, která měla říct, co občanům chybí a když jsem ji převzal a vyšlo z toho opravdu, že bychom se měli projít kolem řeky a uklidit, tak jsem tady dneska opravdu i s rukavicemi a chtěl bych alespoň chvíli se té akce zúčastnit předtím dalším programem, který budu mít. A jsem rád, že se takové akce konají a věřím, že nejsou poslední."

Jan Vavřička, pedagog SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "Náš projekt se jmenuje Mosty spojují nejen břehy, to znamená, že nejen ty břehy jsou důležité, ale důležité je právě to spojování těch lidí. Tak, aby aktivní občanství, které je jedním z pilířů demokracie se doopravdy v České republice začalo více a více rozvíjet."

Do projektu se aktivně zapojily také technické služby, které poskytly pytle, ochranné rukavice a zajistily svoz nasbíraného odpadu. Přispěla i nedaleká automobilka, která věnovala drobné dárky pro účastníky.

---

MS kraji se policistům daří boj proti narkogangům

Pandemie ztížila práci také kriminalistům, kteří se zaměřují na drogy. Často se musejí infiltrovat mezi uživatele drog a nebo je sledovat, což bylo kvůli omezenému pohybu a zavřeným podnikům složité. Přesto prý nepolevili a počet vypátraných varen i zadržených osob je podobný, jako v minulosti. Aktuálně byly odhaleny dva gangy výrobců pervitinu v Ostravě a Havířově.

Ostravský Toxi tým v minulých dnech odhalil drogový gang, který od počátku minulého roku vyrobil nejméně dvě kila pervitinu. Šéfem bandy byl 60letý zkušený vařič drog, který si po amputaci nohy vyhlédl mladšího komplice a naučil ho vše, co uměl. Společně pak ještě s další ženou drogu prodávali. 

Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: "Výroba pervitinu byla velmi sofistikovaná, měli to propracované. Přiváželi léky z Polska. Proto to bylo kvalifikováno jako organizovaná skupina."

V Havířově byl uzavřen podobný případ. Dva muži a dvě ženy byli ale m pouze překupníky pervitinu. 

Miloš Pollak, ředitel PČR Karviná: "52letý muž distribuoval nejméně kilogram pervitinu v hodnotě 800 tisíc korun dalšímu 42letému muži." 

Celkem už v letošním roce odhalili kriminalisté v našem kraji 40 varen pervitinu a 24 pěstíren konopí. Stíháno je 362 osob.

Jakub Mohyla, vedoucí krajského Toxi týmu: "Náš kraj je převážně tranzitní, ale je specifický také tím, že tady máme dobré vařiče pervitinu, o které je v zahraničí velký zájem." 

I když se vždy po rozprášení podobných  gangů na pár dní zhorší dostupnost drog, rychle je nahradí nové. Podle policistů je to boj s větrnými mlýny. 

---

Revolution train opět dorazil do našeho kraje

V novojičínské železniční stanici zastavil Protidrogový vlak. Odstrašující příběh varující před drogovou závislostí viděli žáci vyšších ročníků základních škol, odpoledne byly vagony otevřeny veřejnosti.

Příběh z Protidrogového vlaku oslovil mladé lidi v Novém Jičíně letos potřetí. Město tuto odstrašující prevenci uhradilo ze svého rozpočtu a umožnilo tak svým školákům, a nejen jim, vstup zdarma.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín hradí ten první den, je to zhruba 100 tisíc korun. Ten druhý den, na to se skládají školy z okolních obcí. Pro veřejnost jsme zajistili návštěvu vlaku zcela zdarma”

Šest stříbrných vagonů Revolition train, ve kterých se interaktivně odehrává reálný příběh, který končí zmařeným životem, si například prošli osmáci Základní školy Komenského 68.

Vojtěch Hastík, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Člověk se zamyslí, řekne si, jak to vůbec může člověka takto zničit.”

Lucie Dvorská, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Ti lidé se z toho nemohou dostat, že to pro ně musí být strašně těžké.”

Pavel Tůma, autor projektu Protidrogový vlak: “Spouštíme nový způsob prevence, máme rozšířenou expozici o strom života. Děti, nejen že ukončí náš příběh v té tmě a beznaději toho kluka, mého kamaráda, který se kdysi předávkoval, ale vstoupí do této pozitivní místnosti a u stromu života je chceme motivovat. Chceme, aby po této lávce odešly do klubovny tzv. RT Hub a je to inovativní klubovna, kterou chceme stavět v každé městě.”

Z Nového Jičína protidrogový train odjel do dalších měst Moravskoslezského kraje.

---


Veletrh středních škol v MS kraji

V Moravskoslezském kraji opět probíhá online veletrh středních škol. Budoucí středoškoláci si mohou na dálku vybrat svou školu, prohlédnout si ji nebo mluvit s kantory.

V pondělí se představí školy na Novojičínsku, v úterý na Opavsku a ve středu školy z okresu Ostrava.

Václav Korytář, manažer projektu: "Je to jedinečná příležitost si zjistit informace o středních školách v Moravskoslezském kraji, protože prezenční veletrhy nejsou, kromě ostravského. Máme k tomu online veletrh, který je právě k dispozici na , kde se všechny školy - Nový Jičín, Ostrava, Opava - budou příští týden prezentovat."

---

Křest básniček pro děti

Paní Alena Skopalíková z Karviné vydala ve svých jednasedmdesáti letech svou první knížku básniček pro děti. Psala je dlouhých jedenáct let. V básních se odráží příběhy jejích dětí a vnoučat.

Tohle je jednasedmdesátiletá paní Alena Skopalíková, která 25 let pracovala ve školství a ve volném čase psala básničky pro děti. Knižní podobu dostaly až teď.

Alena Skopalíková, autorka knihy básní pro děti: ""Psala jsem to 11 let, než jsme se rozhodla k tomu, že to vydám a nebýt mojí dcery, tak by to asi nevyšlo."

Ilustrace už před 11 lety vytvořila studentka, která se s rodinou znala. Na přání autorky používala barvy, které odráží realitu.

Alena Skopalíková, autorka knihy básní pro děti: "Mi se nelíbí , když slon je růžový, zajíc je zelený a potom to dítě má guláš v hlavě, pak přijde do ZOO a kouká, že slon není růžový a zajíc není zelený."

Knížka je momentálně k dostání v knihkupectví U Náměstí, kde se také křtila.

Ingrid Szczypková, kmotra knížky: "Několika křtů jsem se zúčastnila, naposledy třeba konkrétně Šikmého kostela, ale přímo, abych byla já kmotrou knížečky tak to jsem poprvé."

Paní Skopalíková je kvůli zdravotnímu stavu převážně doma a je tedy možné, že do budoucna další básničky vytvoří. Zatím má ale jedno velké přání…

Alena Skoplíková, autorka knihy básní pro děti: "Aby se líbila dětem, to je všechno.."

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-11-2021-17-00