Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Část obchvatu Karviné je v provozu
  • Rampouchy v Havířově ohrožují chodce a vyplavují lidem byty
  • Grossmannova vila už je pod střechou
  • Zvířata z betléma v Novém Jičíně mrazu odolala
  • Stromků je na vánočním trhu dostatek

Část obchvatu Karviné je v provozu

Od pátku je zprovozněn další úsek obchvatu Karviné, a to směrem na Stonavu. Dosud museli řidiči mířící do obce absolvovat zhruba osm kilometrů dlouhou objízdnou trasu. Autobusy po novém úseku obchvatu začaly jezdit o něco dříve.

Zhruba sedm set metrů dlouhý úsek nově budovaného obchvatu Karviné se v pátek 16. prosince otevřel řidičům. Ti tak ještě před koncem roku mohou z Karviné do Stonavy jezdit opět nejkratší cestou.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: “Aktuálně stavba obchvatu dospěla do možného zprovoznění krátké trasy v místech prvního kilometru. Konkrétně je průjezdný první úsek od Českého Těšína po napojení na Stonavu, což dost pomůže plynulosti dopravy ve směru na Stonavu.” 

Pro autobusy byl úsek zprovozněn již 11. prosince, v termínu změny jízdních řádů. Jde o dalších zhruba 700 metrů nové komunikace, kde je provoz veden bez omezení podle schváleného provizorního dopravního značení.

Petra Havrlantová, mluvčí společnosti Skanska: “Po dobu budování první části obchvatu museli řidiči a hlavně obyvatelé Stonavy mířící do Karviné absolvovat zhruba osm kilometrů dlouhou objízdnou trasu, na které mimo jiné probíhaly další stavební práce související s výstavbou obchvatu. Těší nás proto, že se tímto obnovením nejkratšího propojení Karviné a Stonavy řidičům ještě letos výrazně zkrátí dojezdová doba.” 

Hlavní stavební práce na obchvatu už skončily, staveniště dělníci zazimují a zajistí proti vstupu nepovolaných osob.

---

Rampouchy v Havířově ohrožují chodce a vyplavují lidem byty

Na pozoru by se měli mít lidé, kteří procházejí podél domů, kde se na střechách vytvořily rampouchy. Ty mohou při pádu ohrozit nejen chodce, ale značně poškodí i zaparkovaná auta. V Havířově navíc nahromaděný led vytopil několik bytů.

Na tyto Vánoce paní Maršálková z Havířova nezapomene. Z jedné strany má úplně vytopený byt. Bydlí na Dělnické ulici v horním patře. Led a sníh na střeše zřejmě ucpal okapy a voda se manželům už od pátku valí do bytu a ne jen jim. Pomoc i přes urgence prozatím nepřišla.

Magdaléna Maršálková, nájemnice: "Každou hodinu tento kýbl vylévám. Další nádoby každých pár minut. Sbírám vodu, ať ještě souseda nevytopíme. Stačí, jak já už toto prožívám. Já jsem na nervy. My ve dne v noci od toho pátku my sbíráme vodu.”

Problémy se sněhem na střechách a rampouchy jsou na mnoha domech ve městě. Na hlavní třídě je dokonce uzavřený chodník. Lidé tam ale přesto chodí.

Anketa: “Jdu po kraji a sleduji to. Je to bordel od nich, že to nedali pryč. Včera tady stáli policajti, hasičské auto, natáhli pásek a hotovo a šli do pryč.”

Nájemníci domu v centru Havířova si dobře vzpomínají, co se právě na tomto chodníku stálo před lety.

Aleš Milerský, nájemník: "To tady kdysi sjela taková deska sněhu. V poledne to spadlo na jednu paní, která zůstala ležet pod balkonem a odvezla ji sanitka. Byla zraněná a údajně měla zlomenou klíční kost a něco s hlavou, asi otřes mozku. Letos to vyřešili tím, že to v pátek zapáskovali, uzavřeli celý chodník až na konec baráku. Vylepili cedule v baráku, že máme chodit zadním vchodem, ovšem na druhé straně je ta situace podobná. Takže já nevím, co se tím vyřeší. Navíc je tam napsáno, že rampouchy budou odstraňovat až v pondělí.”

Městská realitní agentura, ale i další vlastníci domu se situaci snaží řešit.

Simona Součková, mluvčí MRA Havířov: “Jedná se o problém v několika lokalitách města. Intenzivně jsme už v sobotu poptávali asi patnáct firmem, které mají plošiny a také hasiče. Bohužel nikdo nám o víkendu nevyhověl. Plošinu máme domluvenou na pondělí. Problém také je, že takto velký automobil se nedostane ke každému domu a bude se to muset řešit i jiným způsobem.”

Lidé by neměli rozhodně shazovat rampouchy sami. Nesli by zodpovědnost za případné škody či zranění.

---

Zprávy krátké, 19. 12. 2022, 16:00 - 1
Těžba černého uhlí bude na Karvinsku pokračovat do roku 2025. Pak budou uzavřeny i poslední šachty a hornictví na Ostravsku definitivně skončí. Tak o tom nyní rozhodla vláda.
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: “Předcházely tomu důkladné analýzy a zkoumali jsme zda máme uhlí k dispozici, zda jsme technicky schopni ho vytěžit, zda bude mít OKD dostatek zaměstnanců a zda ta těžba bude ekonomicky výhodná.

---

Grossmannova vila už je pod střechou

Rekonstrukce Grossmannovy vily v Ostravě je v plném proudu. Stavebníkům se v minulých dnech podařilo dokončit střechu a fasádu, takže se práce nyní soustřeďují na interiéry. I tam mají hlavní slovo památkáři a mnoho věcí prochází restaurováním.

Ještě v červnu letošního roku byla Grossmannova vila pod lešením a hrůzostrašně to vypadalo i uvnitř. Nyní už je fasáda dokončena, zmizelo lešení a hotová je i střecha. Mnoho trámů muselo být vyměněno, protože do domu zatékalo. Některé se ale podařilo zachovat.

Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Z těch původních zůstaly tady ty nosné stolice a trámy." 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Musím říct, že stavba pokračuje více méně podle původního harmonogramu, a to navzdory tomu, že se před několika měsíci ukázalo, že objekt výrazně zasáhla dřevomorka. Pro nás je zásadní, že se práce skutečně povedlo zorganizovat tak, aby střecha a fasáda byly dokončeny do zimy. Takže v těchto dnech, kdy začalo sněžit, jsme sundávali lešení."

Stavebníci se tak pustili hlavně do interiéru. Z velké části tak jde převážně o restaurátorské práce, než jen o klasickou rekonstrukci. 

Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Je to o více o zpracování detailu o hraní si na malém prostoru s tou konstrukcí a s těmi prvky. Ať už je to dřevo, obložení nebo repase kovových prvků na fasádě." 

Nábytek a vnitřní vybavení je nyní odvezeno a pracuje se na něm v restaurátorských dílnách. Kvůli dřevomorce se musí renovovat mnohem více nábytku, než bylo původně zamýšleno. Vše by mělo být hotovo na začátku roku 2024. Rekonstrukce vyjde na zhruba sto milionů korun. 

---

Zvířata z betléma v Novém Jičíně mrazu odolala

Novojičínské náměstí zdobí během adventu dřevěný vyřezávaný Betlém. Kromě toho mohli lidé v centru jeden den obdivovat i jesličky se skutečnými zvířaty. Živý betlém tu odolal mrazu i komplikaci s nařízením veteriny.

Více než deset let provází advent v Novém Jičíně Živý betlém na náměstí. Letos jej sice zkomplikovaly silné mrazi a vyhlášení veterinární správy, která kvůli ptačí chřipce zakázala venkovní chov drůbeže, přesto stáj Bludička přivezla do centra města svá zvířata ukázat.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “S oslíkem Kájou, který je nedílnou součástí Živého betléma, ovečky plemene původní Valaška, ty zvládají ty mrazy velice dobře, a koze Rozince jsme dali obleček, aby to zvládla, protože kozy jsou přece jen choulostivější. Bohužel chybí husy, nákaza ptačí chřipkou nám znemožnila husy dovézt, takže husy zůstaly doma, moc se jim to nelíbilo. Z a to jsem vzali více oveček, aby ta stáj byla planá.”

návštěvníci Živého betléma:

“Je to nádherné, jsme tady skoro každý rok, všechna zvířata jsou pěkná, oslík, ovečka i kozy.”

“Moc pěkné, jen mi tady chybí ten Ježíšek, jinak je to jako betlém.”

“Líbí se mi to, super.”

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Můžou hladit, to je samozřejmé, jednou za čas máme suchý chleba, mohou si je nakrmit, to jste viděli před chviličkou. Někteří kupují i mrkve, takže i mrkev je dovolena, ale třeba jablka ne.”

Venkovská stáj Bludička je také známá tím, že se zaměřuje na sociální programy. Se čtyřnohým Kájou vyjíždí na oslíkoterpaii i do interiérů domovů pro seniory.

---

Zprávy krátké, 19. 12. 2022 16.00 - 2
2 miliony korun na rekonstrukci přispěje Slezské diakonii Moravskoslezský kraj. Diakonie opraví budovu na ulici Konská v Třinci a přesune do ní tři sociální služby, které působí v nevyhovujících podmínkách. Vznikne tak nové Komunitní centrum pro duševní zdraví Třinec. Jeho aktivity navážou na reformu psychiatrické péče.

Moravskoslezské záchranáře navštívil muž, který přežil díky včasnému a profesionálnímu zásahu jejich posádky. Muž po příjezdu zdravotníků ještě komunikoval, poté ale upadl do bezvědomí a záchranáři ho i s pomocí defibrilátorů resuscitovali. Po návratu z nemocnice se muž se záchranáři setkal a osobně jim poděkoval.

---

Stromků je na vánočním trhu dostatek

S blížícími se Vánocemi vrcholí také doba nákupu vánočních stromků. Ti, kteří dávají přednost čerstvým stromečkům je právě v těchto dnech vybírají na různých speciálních plantážích. Už teď je možno říct, že svůj stromeček sežene každý.

Hitem mezi různými druhy stromků je letos jedlička. Ta dává ale pěstitelům nejvíce práce.

Radovan Jílka, pěstitel stromků: „Ty jedle strašně dlouho rostou, takže roční přírůst té jedle dneska, má-li být ta jedle kvalitní, je kolem 25 centimetrů. Ten trend se vyvíjí tak, že čím dál víc lidí chce prostě jedli, protože všichni jsou rozjedovaní reklamou přesto, že podle nás stále nejkrásnějším a nejlepším stromečkem na vánoce je stříbrňák. Vyžaduje nejméně práce, nepotřebuje vodu a v podstatě tak, jak ho člověk většinou na ten kříž dá, nebo do toho stojánku, tak ho může na velikonoce vyhodit, aniž by se tam cokoli měnilo.“

Anketa, kupující: „Já nevím, co to máme, nějaký krásný, co vybraly děti.“

„Jo, máme pěkný stromeček.“

„Přejeme všem krásné vánoce.“

„Letos už mám vybraný stromeček a mám doma jedličku.“

„Ano, stříbrný smrček, až do ledna, možný dýl, uvidím, i suchý ho tam nechám.“

Snaha o co nejpozdější vyřezání stromků se letos díky počasí obrátila proti pěstitelům. Práce ve sněhu je totiž velmi náročná.

Radovan Jílka, pěstitel stromků: „Ta práce v tom sněhu, prostě to je pro vrahy. Takže brigádníci, kteří nám pomáhají, si to vychutnávají se vším všudy. Musím říct, že toto je hodně nepříjemná a hodně tvrdá práce."

Také díky studentům - brigádníkům si však každý i letos svůj stromeček najde.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. prosince 2022, 16:00

Část obchvatu Karviné je v provozu

Od pátku je zprovozněn další úsek obchvatu Karviné, a to směrem na Stonavu. Dosud museli řidiči mířící do obce absolvovat zhruba osm kilometrů dlouhou objízdnou trasu. Autobusy po novém úseku obchvatu začaly jezdit o něco dříve.

Zhruba sedm set metrů dlouhý úsek nově budovaného obchvatu Karviné se v pátek 16. prosince otevřel řidičům. Ti tak ještě před koncem roku mohou z Karviné do Stonavy jezdit opět nejkratší cestou.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: “Aktuálně stavba obchvatu dospěla do možného zprovoznění krátké trasy v místech prvního kilometru. Konkrétně je průjezdný první úsek od Českého Těšína po napojení na Stonavu, což dost pomůže plynulosti dopravy ve směru na Stonavu.” 

Pro autobusy byl úsek zprovozněn již 11. prosince, v termínu změny jízdních řádů. Jde o dalších zhruba 700 metrů nové komunikace, kde je provoz veden bez omezení podle schváleného provizorního dopravního značení.

Petra Havrlantová, mluvčí společnosti Skanska: “Po dobu budování první části obchvatu museli řidiči a hlavně obyvatelé Stonavy mířící do Karviné absolvovat zhruba osm kilometrů dlouhou objízdnou trasu, na které mimo jiné probíhaly další stavební práce související s výstavbou obchvatu. Těší nás proto, že se tímto obnovením nejkratšího propojení Karviné a Stonavy řidičům ještě letos výrazně zkrátí dojezdová doba.” 

Hlavní stavební práce na obchvatu už skončily, staveniště dělníci zazimují a zajistí proti vstupu nepovolaných osob.

---

Rampouchy v Havířově ohrožují chodce a vyplavují lidem byty

Na pozoru by se měli mít lidé, kteří procházejí podél domů, kde se na střechách vytvořily rampouchy. Ty mohou při pádu ohrozit nejen chodce, ale značně poškodí i zaparkovaná auta. V Havířově navíc nahromaděný led vytopil několik bytů.

Na tyto Vánoce paní Maršálková z Havířova nezapomene. Z jedné strany má úplně vytopený byt. Bydlí na Dělnické ulici v horním patře. Led a sníh na střeše zřejmě ucpal okapy a voda se manželům už od pátku valí do bytu a ne jen jim. Pomoc i přes urgence prozatím nepřišla.

Magdaléna Maršálková, nájemnice: "Každou hodinu tento kýbl vylévám. Další nádoby každých pár minut. Sbírám vodu, ať ještě souseda nevytopíme. Stačí, jak já už toto prožívám. Já jsem na nervy. My ve dne v noci od toho pátku my sbíráme vodu.”

Problémy se sněhem na střechách a rampouchy jsou na mnoha domech ve městě. Na hlavní třídě je dokonce uzavřený chodník. Lidé tam ale přesto chodí.

Anketa: “Jdu po kraji a sleduji to. Je to bordel od nich, že to nedali pryč. Včera tady stáli policajti, hasičské auto, natáhli pásek a hotovo a šli do pryč.”

Nájemníci domu v centru Havířova si dobře vzpomínají, co se právě na tomto chodníku stálo před lety.

Aleš Milerský, nájemník: "To tady kdysi sjela taková deska sněhu. V poledne to spadlo na jednu paní, která zůstala ležet pod balkonem a odvezla ji sanitka. Byla zraněná a údajně měla zlomenou klíční kost a něco s hlavou, asi otřes mozku. Letos to vyřešili tím, že to v pátek zapáskovali, uzavřeli celý chodník až na konec baráku. Vylepili cedule v baráku, že máme chodit zadním vchodem, ovšem na druhé straně je ta situace podobná. Takže já nevím, co se tím vyřeší. Navíc je tam napsáno, že rampouchy budou odstraňovat až v pondělí.”

Městská realitní agentura, ale i další vlastníci domu se situaci snaží řešit.

Simona Součková, mluvčí MRA Havířov: “Jedná se o problém v několika lokalitách města. Intenzivně jsme už v sobotu poptávali asi patnáct firmem, které mají plošiny a také hasiče. Bohužel nikdo nám o víkendu nevyhověl. Plošinu máme domluvenou na pondělí. Problém také je, že takto velký automobil se nedostane ke každému domu a bude se to muset řešit i jiným způsobem.”

Lidé by neměli rozhodně shazovat rampouchy sami. Nesli by zodpovědnost za případné škody či zranění.

---

Zprávy krátké, 19. 12. 2022, 16:00 - 1
Těžba černého uhlí bude na Karvinsku pokračovat do roku 2025. Pak budou uzavřeny i poslední šachty a hornictví na Ostravsku definitivně skončí. Tak o tom nyní rozhodla vláda.
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: “Předcházely tomu důkladné analýzy a zkoumali jsme zda máme uhlí k dispozici, zda jsme technicky schopni ho vytěžit, zda bude mít OKD dostatek zaměstnanců a zda ta těžba bude ekonomicky výhodná.

---

Grossmannova vila už je pod střechou

Rekonstrukce Grossmannovy vily v Ostravě je v plném proudu. Stavebníkům se v minulých dnech podařilo dokončit střechu a fasádu, takže se práce nyní soustřeďují na interiéry. I tam mají hlavní slovo památkáři a mnoho věcí prochází restaurováním.

Ještě v červnu letošního roku byla Grossmannova vila pod lešením a hrůzostrašně to vypadalo i uvnitř. Nyní už je fasáda dokončena, zmizelo lešení a hotová je i střecha. Mnoho trámů muselo být vyměněno, protože do domu zatékalo. Některé se ale podařilo zachovat.

Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Z těch původních zůstaly tady ty nosné stolice a trámy." 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Musím říct, že stavba pokračuje více méně podle původního harmonogramu, a to navzdory tomu, že se před několika měsíci ukázalo, že objekt výrazně zasáhla dřevomorka. Pro nás je zásadní, že se práce skutečně povedlo zorganizovat tak, aby střecha a fasáda byly dokončeny do zimy. Takže v těchto dnech, kdy začalo sněžit, jsme sundávali lešení."

Stavebníci se tak pustili hlavně do interiéru. Z velké části tak jde převážně o restaurátorské práce, než jen o klasickou rekonstrukci. 

Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Je to o více o zpracování detailu o hraní si na malém prostoru s tou konstrukcí a s těmi prvky. Ať už je to dřevo, obložení nebo repase kovových prvků na fasádě." 

Nábytek a vnitřní vybavení je nyní odvezeno a pracuje se na něm v restaurátorských dílnách. Kvůli dřevomorce se musí renovovat mnohem více nábytku, než bylo původně zamýšleno. Vše by mělo být hotovo na začátku roku 2024. Rekonstrukce vyjde na zhruba sto milionů korun. 

---

Zvířata z betléma v Novém Jičíně mrazu odolala

Novojičínské náměstí zdobí během adventu dřevěný vyřezávaný Betlém. Kromě toho mohli lidé v centru jeden den obdivovat i jesličky se skutečnými zvířaty. Živý betlém tu odolal mrazu i komplikaci s nařízením veteriny.

Více než deset let provází advent v Novém Jičíně Živý betlém na náměstí. Letos jej sice zkomplikovaly silné mrazi a vyhlášení veterinární správy, která kvůli ptačí chřipce zakázala venkovní chov drůbeže, přesto stáj Bludička přivezla do centra města svá zvířata ukázat.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “S oslíkem Kájou, který je nedílnou součástí Živého betléma, ovečky plemene původní Valaška, ty zvládají ty mrazy velice dobře, a koze Rozince jsme dali obleček, aby to zvládla, protože kozy jsou přece jen choulostivější. Bohužel chybí husy, nákaza ptačí chřipkou nám znemožnila husy dovézt, takže husy zůstaly doma, moc se jim to nelíbilo. Z a to jsem vzali více oveček, aby ta stáj byla planá.”

návštěvníci Živého betléma:

“Je to nádherné, jsme tady skoro každý rok, všechna zvířata jsou pěkná, oslík, ovečka i kozy.”

“Moc pěkné, jen mi tady chybí ten Ježíšek, jinak je to jako betlém.”

“Líbí se mi to, super.”

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Můžou hladit, to je samozřejmé, jednou za čas máme suchý chleba, mohou si je nakrmit, to jste viděli před chviličkou. Někteří kupují i mrkve, takže i mrkev je dovolena, ale třeba jablka ne.”

Venkovská stáj Bludička je také známá tím, že se zaměřuje na sociální programy. Se čtyřnohým Kájou vyjíždí na oslíkoterpaii i do interiérů domovů pro seniory.

---

Zprávy krátké, 19. 12. 2022 16.00 - 2
2 miliony korun na rekonstrukci přispěje Slezské diakonii Moravskoslezský kraj. Diakonie opraví budovu na ulici Konská v Třinci a přesune do ní tři sociální služby, které působí v nevyhovujících podmínkách. Vznikne tak nové Komunitní centrum pro duševní zdraví Třinec. Jeho aktivity navážou na reformu psychiatrické péče.

Moravskoslezské záchranáře navštívil muž, který přežil díky včasnému a profesionálnímu zásahu jejich posádky. Muž po příjezdu zdravotníků ještě komunikoval, poté ale upadl do bezvědomí a záchranáři ho i s pomocí defibrilátorů resuscitovali. Po návratu z nemocnice se muž se záchranáři setkal a osobně jim poděkoval.

---

Stromků je na vánočním trhu dostatek

S blížícími se Vánocemi vrcholí také doba nákupu vánočních stromků. Ti, kteří dávají přednost čerstvým stromečkům je právě v těchto dnech vybírají na různých speciálních plantážích. Už teď je možno říct, že svůj stromeček sežene každý.

Hitem mezi různými druhy stromků je letos jedlička. Ta dává ale pěstitelům nejvíce práce.

Radovan Jílka, pěstitel stromků: „Ty jedle strašně dlouho rostou, takže roční přírůst té jedle dneska, má-li být ta jedle kvalitní, je kolem 25 centimetrů. Ten trend se vyvíjí tak, že čím dál víc lidí chce prostě jedli, protože všichni jsou rozjedovaní reklamou přesto, že podle nás stále nejkrásnějším a nejlepším stromečkem na vánoce je stříbrňák. Vyžaduje nejméně práce, nepotřebuje vodu a v podstatě tak, jak ho člověk většinou na ten kříž dá, nebo do toho stojánku, tak ho může na velikonoce vyhodit, aniž by se tam cokoli měnilo.“

Anketa, kupující: „Já nevím, co to máme, nějaký krásný, co vybraly děti.“

„Jo, máme pěkný stromeček.“

„Přejeme všem krásné vánoce.“

„Letos už mám vybraný stromeček a mám doma jedličku.“

„Ano, stříbrný smrček, až do ledna, možný dýl, uvidím, i suchý ho tam nechám.“

Snaha o co nejpozdější vyřezání stromků se letos díky počasí obrátila proti pěstitelům. Práce ve sněhu je totiž velmi náročná.

Radovan Jílka, pěstitel stromků: „Ta práce v tom sněhu, prostě to je pro vrahy. Takže brigádníci, kteří nám pomáhají, si to vychutnávají se vším všudy. Musím říct, že toto je hodně nepříjemná a hodně tvrdá práce."

Také díky studentům - brigádníkům si však každý i letos svůj stromeček najde.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-12-2022-16-00