Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Uhlí se bude těžit do roku 2025, pak se šachty uzavřou
  • Kriminalisté se strážníky před Vánoci vyčistili Ostravu
  • Grossmannova vila už je pod střechou
  • Zvířata z betléma v Novém Jičíně mrazu odolala
  • Stromků je na vánočním trhu dostatek

Uhlí se bude těžit do roku 2025, pak se šachty uzavřou

Těžba černého uhlí bude na Karvinsku pokračovat až do roku 2025. Pak budou uzavřeny i poslední šachty a hornictví na Ostravsku definitivně skončí. Tak o tom nyní rozhodla vláda.

Z podzemí Karvinska by do konce roku 2025 mohly být vytěženy necelé 4 miliony tun uhlí. Společnost OKD už má pro uhlí předjednaný prodej. Jak oznámil ministr financí, pak se poslední dvě šachty Dolu ČSM ve Stonavě definitivně uzavřou.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: “Předcházely tomu důkladné analýzy a zkoumali jsme zda máme uhlí k dispozici, zda jsme technicky schopni ho vytěžit, zda bude mít OKD dostatek zaměstnanců a zda ta těžba bude ekonomicky výhodná. Nejprve jsme si kladně odpověděli na ty otázky těžby pro rok 2023, kdy jsme rozhodli, že těžba bude pokračovat i v příštím roce. A poté, co jsme zjistili další čísla dalšími propočty jsme rozhodli, že se bude těžit v letech 2024 a 2025.”

K zásobám uhlí se musí horníci nejdříve prokopat.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Abychom dostáli zadost předpokládanému objemu těžby, musíme samozřejmě důlní díla připravit. Musíme provést rozfáravky a musíme se k jednotlivým porubům dostat. Abychom to uskutečnili, potřebujeme zintenzivnit právě přípravné práce ražení chodeb a k tomuto účelu se nám podařilo při výběrovém řízení sehnat další dva razičské kolektivy. Tak dokážeme zhruba 10 tisíc metrů v příštím roce vyrazíme a dostaneme se až do roku 2025 k novým 11 porubům, ze kterých budeme těžit zmíněných 3,6 milionu tun uhlí.”

Prodlouženou těžbu nebude stát dotovat, zaplatit by se měla ze zisku při prodeji uhlí.

---

Kriminalisté se strážníky před Vánoci vyčistili Ostravu

Blíží se Vánoce a to se každý rok aktivizují zloději a doslova řádí v nákupních centrech, barech nebo například v hromadné dopravě. Letos se proto ostravští kriminalisté spojili se strážníky a společně se na tyto kriminální živly zaměřili.

Je jasné, že zloděje vždy přitahují místa, kde je na malém prostoru velké množství lidí. Na Vánoce navíc mohou mít u sebe více peněz, protože jdou často nakupovat dárky. Z nákupních center či MHD se tak stává ráj pro zloděje. Oblíbené jsou i restaurace a bary, kde jsou např. firemní vánoční večírky. Letos se na ně policisté připravili a společně se strážníky realizovali několik akcí.

Karel Mul, vedoucí kriminálky Ostrava: "Bylo nasazeno 40 kriminalistů, kteří na základě analýzy vytipovali místa, kde se scházejí podezřelé osoby a jednak místa, kde dochází k pouliční trestné činnosti." 

Celkem proběhla čtyři opatření, při kterých bylo zkontrolováno více jak tisíc osob. Téměř dvě desítky osob byly v celostátním pátrání. V těchto dnech byl také obviněn 45letý kapsář, který je podle policistů legendou ve svém oboru. V tramvaji používá osvědčenou fintu bundy přes rameno. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Umí využít momentu nepozornosti a během okamžiku se bez povšimnutí dostane do kabelky, batohu či tašky. Za použití „staré finty“ má použít například přehozenou bundu přes rameno, aby působil nenápadně a poté se nepozorovatelně zmocnit věcí, které mají poškození v taškách."

I přesto, že v průběhu akce byla řada zlodějů zadržena, rozhodně nepolevujte v obezřetnosti a mějte své věci vždy pod kontrolou. V hromadné dopravě, obchodním centru i jinde.

---

Zprávy krátké, 19. 12. 2022 17.00 -1

Od pátku je zprovozněn další úsek obchvatu Karviné, a to směrem na Stonavu. Dosud museli řidiči mířící do obce absolvovat zhruba osm kilometrů dlouhou objízdnou trasu. Autobusy po novém úseku obchvatu začaly jezdit o něco dříve.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: “Aktuálně stavba obchvatu dospěla do možného zprovoznění krátké trasy v místech prvního kilometru. Konkrétně je průjezdný první úsek od Českého Těšína po napojení na Stonavu, což dost pomůže plynulosti dopravy ve směru na Stonavu.”

---

Grossmannova vila už je pod střechou

Rekonstrukce Grossmannovy vily v Ostravě je v plném proudu. Stavebníkům se v minulých dnech podařilo dokončit střechu a fasádu, takže se práce nyní soustřeďují na interiéry. I tam mají hlavní slovo památkáři a mnoho věcí prochází restaurováním.

Ještě v červnu letošního roku byla Grossmannova vila pod lešením a hrůzostrašně to vypadalo i uvnitř. Nyní už je fasáda dokončena, zmizelo lešení a hotová je i střecha. Mnoho trámů muselo být vyměněno, protože do domu zatékalo. Některé se ale podařilo zachovat.

Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Z těch původních zůstaly tady ty nosné stolice a trámy." 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Musím říct, že stavba pokračuje více méně podle původního harmonogramu, a to navzdory tomu, že se před několika měsíci ukázalo, že objekt výrazně zasáhla dřevomorka. Pro nás je zásadní, že se práce skutečně povedlo zorganizovat tak, aby střecha a fasáda byly dokončeny do zimy. Takže v těchto dnech, kdy začalo sněžit, jsme sundávali lešení."

Stavebníci se tak pustili hlavně do interiéru. Z velké části tak jde převážně o restaurátorské práce, než jen o klasickou rekonstrukci. 

Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Je to o více o zpracování detailu o hraní si na malém prostoru s tou konstrukcí a s těmi prvky. Ať už je to dřevo, obložení nebo repase kovových prvků na fasádě." 

Nábytek a vnitřní vybavení je nyní odvezeno a pracuje se na něm v restaurátorských dílnách. Kvůli dřevomorce se musí renovovat mnohem více nábytku, než bylo původně zamýšleno. Vše by mělo být hotovo na začátku roku 2024. Rekonstrukce vyjde na zhruba sto milionů korun. 

---

Zprávy krátké, 19. 12. 2022 17.00 - 2
Od úterý bude zprovozněna část ulice Hlučínská v Ostravě-Petřkovicích, kde pokračují opravy havarijního stavu zatrubnění tamního potoka. Místem budou moct už projíždět řidiči i MHD, i když se sníženou rychlostí. Výměna zatrubnění by měla být hotova do konce ledna.

2 miliony korun na rekonstrukci přispěje Slezské diakonii Moravskoslezský kraj. Diakonie opraví budovu na ulici Konská v Třinci a přesune do ní tři sociální služby, které působí v nevyhovujících podmínkách. Vznikne tak nové Komunitní centrum pro duševní zdraví Třinec. Jeho aktivity navážou na reformu psychiatrické péče.

---

Zvířata z betléma v Novém Jičíně mrazu odolala

Novojičínské náměstí zdobí během adventu dřevěný vyřezávaný Betlém. Kromě toho mohli lidé v centru jeden den obdivovat i jesličky se skutečnými zvířaty. Živý betlém tu odolal mrazu i komplikaci s nařízením veteriny.

Více než deset let provází advent v Novém Jičíně Živý betlém na náměstí. Letos jej sice zkomplikovaly silné mrazi a vyhlášení veterinární správy, která kvůli ptačí chřipce zakázala venkovní chov drůbeže, přesto stáj Bludička přivezla do centra města svá zvířata ukázat.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “S oslíkem Kájou, který je nedílnou součástí Živého betléma, ovečky plemene původní Valaška, ty zvládají ty mrazy velice dobře, a koze Rozince jsme dali obleček, aby to zvládla, protože kozy jsou přece jen choulostivější. Bohužel chybí husy, nákaza ptačí chřipkou nám znemožnila husy dovézt, takže husy zůstaly doma, moc se jim to nelíbilo. Z a to jsem vzali více oveček, aby ta stáj byla planá.”

návštěvníci Živého betléma:

“Je to nádherné, jsme tady skoro každý rok, všechna zvířata jsou pěkná, oslík, ovečka i kozy.”

“Moc pěkné, jen mi tady chybí ten Ježíšek, jinak je to jako betlém.”

“Líbí se mi to, super.”

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Můžou hladit, to je samozřejmé, jednou za čas máme suchý chleba, mohou si je nakrmit, to jste viděli před chviličkou. Někteří kupují i mrkve, takže i mrkev je dovolena, ale třeba jablka ne.”

Venkovská stáj Bludička je také známá tím, že se zaměřuje na sociální programy. Se čtyřnohým Kájou vyjíždí na oslíkoterpaii i do interiérů domovů pro seniory.

---

Stromků je na vánočním trhu dostatek

S blížícími se Vánocemi vrcholí také doba nákupu vánočních stromků. Ti, kteří dávají přednost čerstvým stromečkům je právě v těchto dnech vybírají na různých speciálních plantážích. Už teď je možno říct, že svůj stromeček sežene každý.

Hitem mezi různými druhy stromků je letos jedlička. Ta dává ale pěstitelům nejvíce práce.

Radovan Jílka, pěstitel stromků: „Ty jedle strašně dlouho rostou, takže roční přírůst té jedle dneska, má-li být ta jedle kvalitní, je kolem 25 centimetrů. Ten trend se vyvíjí tak, že čím dál víc lidí chce prostě jedli, protože všichni jsou rozjedovaní reklamou přesto, že podle nás stále nejkrásnějším a nejlepším stromečkem na vánoce je stříbrňák. Vyžaduje nejméně práce, nepotřebuje vodu a v podstatě tak, jak ho člověk většinou na ten kříž dá, nebo do toho stojánku, tak ho může na velikonoce vyhodit, aniž by se tam cokoli měnilo.“

Anketa, kupující: „Já nevím, co to máme, nějaký krásný, co vybraly děti.“

„Jo, máme pěkný stromeček.“

„Přejeme všem krásné vánoce.“

„Letos už mám vybraný stromeček a mám doma jedličku.“

„Ano, stříbrný smrček, až do ledna, možný dýl, uvidím, i suchý ho tam nechám.“

Snaha o co nejpozdější vyřezání stromků se letos díky počasí obrátila proti pěstitelům. Práce ve sněhu je totiž velmi náročná.

Radovan Jílka, pěstitel stromků: „Ta práce v tom sněhu, prostě to je pro vrahy. Takže brigádníci, kteří nám pomáhají, si to vychutnávají se vším všudy. Musím říct, že toto je hodně nepříjemná a hodně tvrdá práce."

Také díky studentům - brigádníkům si však každý i letos svůj stromeček najde.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
19. prosince 2022, 17:00

Uhlí se bude těžit do roku 2025, pak se šachty uzavřou

Těžba černého uhlí bude na Karvinsku pokračovat až do roku 2025. Pak budou uzavřeny i poslední šachty a hornictví na Ostravsku definitivně skončí. Tak o tom nyní rozhodla vláda.

Z podzemí Karvinska by do konce roku 2025 mohly být vytěženy necelé 4 miliony tun uhlí. Společnost OKD už má pro uhlí předjednaný prodej. Jak oznámil ministr financí, pak se poslední dvě šachty Dolu ČSM ve Stonavě definitivně uzavřou.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: “Předcházely tomu důkladné analýzy a zkoumali jsme zda máme uhlí k dispozici, zda jsme technicky schopni ho vytěžit, zda bude mít OKD dostatek zaměstnanců a zda ta těžba bude ekonomicky výhodná. Nejprve jsme si kladně odpověděli na ty otázky těžby pro rok 2023, kdy jsme rozhodli, že těžba bude pokračovat i v příštím roce. A poté, co jsme zjistili další čísla dalšími propočty jsme rozhodli, že se bude těžit v letech 2024 a 2025.”

K zásobám uhlí se musí horníci nejdříve prokopat.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Abychom dostáli zadost předpokládanému objemu těžby, musíme samozřejmě důlní díla připravit. Musíme provést rozfáravky a musíme se k jednotlivým porubům dostat. Abychom to uskutečnili, potřebujeme zintenzivnit právě přípravné práce ražení chodeb a k tomuto účelu se nám podařilo při výběrovém řízení sehnat další dva razičské kolektivy. Tak dokážeme zhruba 10 tisíc metrů v příštím roce vyrazíme a dostaneme se až do roku 2025 k novým 11 porubům, ze kterých budeme těžit zmíněných 3,6 milionu tun uhlí.”

Prodlouženou těžbu nebude stát dotovat, zaplatit by se měla ze zisku při prodeji uhlí.

---

Kriminalisté se strážníky před Vánoci vyčistili Ostravu

Blíží se Vánoce a to se každý rok aktivizují zloději a doslova řádí v nákupních centrech, barech nebo například v hromadné dopravě. Letos se proto ostravští kriminalisté spojili se strážníky a společně se na tyto kriminální živly zaměřili.

Je jasné, že zloděje vždy přitahují místa, kde je na malém prostoru velké množství lidí. Na Vánoce navíc mohou mít u sebe více peněz, protože jdou často nakupovat dárky. Z nákupních center či MHD se tak stává ráj pro zloděje. Oblíbené jsou i restaurace a bary, kde jsou např. firemní vánoční večírky. Letos se na ně policisté připravili a společně se strážníky realizovali několik akcí.

Karel Mul, vedoucí kriminálky Ostrava: "Bylo nasazeno 40 kriminalistů, kteří na základě analýzy vytipovali místa, kde se scházejí podezřelé osoby a jednak místa, kde dochází k pouliční trestné činnosti." 

Celkem proběhla čtyři opatření, při kterých bylo zkontrolováno více jak tisíc osob. Téměř dvě desítky osob byly v celostátním pátrání. V těchto dnech byl také obviněn 45letý kapsář, který je podle policistů legendou ve svém oboru. V tramvaji používá osvědčenou fintu bundy přes rameno. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Umí využít momentu nepozornosti a během okamžiku se bez povšimnutí dostane do kabelky, batohu či tašky. Za použití „staré finty“ má použít například přehozenou bundu přes rameno, aby působil nenápadně a poté se nepozorovatelně zmocnit věcí, které mají poškození v taškách."

I přesto, že v průběhu akce byla řada zlodějů zadržena, rozhodně nepolevujte v obezřetnosti a mějte své věci vždy pod kontrolou. V hromadné dopravě, obchodním centru i jinde.

---

Zprávy krátké, 19. 12. 2022 17.00 -1

Od pátku je zprovozněn další úsek obchvatu Karviné, a to směrem na Stonavu. Dosud museli řidiči mířící do obce absolvovat zhruba osm kilometrů dlouhou objízdnou trasu. Autobusy po novém úseku obchvatu začaly jezdit o něco dříve.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: “Aktuálně stavba obchvatu dospěla do možného zprovoznění krátké trasy v místech prvního kilometru. Konkrétně je průjezdný první úsek od Českého Těšína po napojení na Stonavu, což dost pomůže plynulosti dopravy ve směru na Stonavu.”

---

Grossmannova vila už je pod střechou

Rekonstrukce Grossmannovy vily v Ostravě je v plném proudu. Stavebníkům se v minulých dnech podařilo dokončit střechu a fasádu, takže se práce nyní soustřeďují na interiéry. I tam mají hlavní slovo památkáři a mnoho věcí prochází restaurováním.

Ještě v červnu letošního roku byla Grossmannova vila pod lešením a hrůzostrašně to vypadalo i uvnitř. Nyní už je fasáda dokončena, zmizelo lešení a hotová je i střecha. Mnoho trámů muselo být vyměněno, protože do domu zatékalo. Některé se ale podařilo zachovat.

Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Z těch původních zůstaly tady ty nosné stolice a trámy." 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Musím říct, že stavba pokračuje více méně podle původního harmonogramu, a to navzdory tomu, že se před několika měsíci ukázalo, že objekt výrazně zasáhla dřevomorka. Pro nás je zásadní, že se práce skutečně povedlo zorganizovat tak, aby střecha a fasáda byly dokončeny do zimy. Takže v těchto dnech, kdy začalo sněžit, jsme sundávali lešení."

Stavebníci se tak pustili hlavně do interiéru. Z velké části tak jde převážně o restaurátorské práce, než jen o klasickou rekonstrukci. 

Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Je to o více o zpracování detailu o hraní si na malém prostoru s tou konstrukcí a s těmi prvky. Ať už je to dřevo, obložení nebo repase kovových prvků na fasádě." 

Nábytek a vnitřní vybavení je nyní odvezeno a pracuje se na něm v restaurátorských dílnách. Kvůli dřevomorce se musí renovovat mnohem více nábytku, než bylo původně zamýšleno. Vše by mělo být hotovo na začátku roku 2024. Rekonstrukce vyjde na zhruba sto milionů korun. 

---

Zprávy krátké, 19. 12. 2022 17.00 - 2
Od úterý bude zprovozněna část ulice Hlučínská v Ostravě-Petřkovicích, kde pokračují opravy havarijního stavu zatrubnění tamního potoka. Místem budou moct už projíždět řidiči i MHD, i když se sníženou rychlostí. Výměna zatrubnění by měla být hotova do konce ledna.

2 miliony korun na rekonstrukci přispěje Slezské diakonii Moravskoslezský kraj. Diakonie opraví budovu na ulici Konská v Třinci a přesune do ní tři sociální služby, které působí v nevyhovujících podmínkách. Vznikne tak nové Komunitní centrum pro duševní zdraví Třinec. Jeho aktivity navážou na reformu psychiatrické péče.

---

Zvířata z betléma v Novém Jičíně mrazu odolala

Novojičínské náměstí zdobí během adventu dřevěný vyřezávaný Betlém. Kromě toho mohli lidé v centru jeden den obdivovat i jesličky se skutečnými zvířaty. Živý betlém tu odolal mrazu i komplikaci s nařízením veteriny.

Více než deset let provází advent v Novém Jičíně Živý betlém na náměstí. Letos jej sice zkomplikovaly silné mrazi a vyhlášení veterinární správy, která kvůli ptačí chřipce zakázala venkovní chov drůbeže, přesto stáj Bludička přivezla do centra města svá zvířata ukázat.

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “S oslíkem Kájou, který je nedílnou součástí Živého betléma, ovečky plemene původní Valaška, ty zvládají ty mrazy velice dobře, a koze Rozince jsme dali obleček, aby to zvládla, protože kozy jsou přece jen choulostivější. Bohužel chybí husy, nákaza ptačí chřipkou nám znemožnila husy dovézt, takže husy zůstaly doma, moc se jim to nelíbilo. Z a to jsem vzali více oveček, aby ta stáj byla planá.”

návštěvníci Živého betléma:

“Je to nádherné, jsme tady skoro každý rok, všechna zvířata jsou pěkná, oslík, ovečka i kozy.”

“Moc pěkné, jen mi tady chybí ten Ježíšek, jinak je to jako betlém.”

“Líbí se mi to, super.”

Gabriela Žitníková, Občanské sdružení Bludička: “Můžou hladit, to je samozřejmé, jednou za čas máme suchý chleba, mohou si je nakrmit, to jste viděli před chviličkou. Někteří kupují i mrkve, takže i mrkev je dovolena, ale třeba jablka ne.”

Venkovská stáj Bludička je také známá tím, že se zaměřuje na sociální programy. Se čtyřnohým Kájou vyjíždí na oslíkoterpaii i do interiérů domovů pro seniory.

---

Stromků je na vánočním trhu dostatek

S blížícími se Vánocemi vrcholí také doba nákupu vánočních stromků. Ti, kteří dávají přednost čerstvým stromečkům je právě v těchto dnech vybírají na různých speciálních plantážích. Už teď je možno říct, že svůj stromeček sežene každý.

Hitem mezi různými druhy stromků je letos jedlička. Ta dává ale pěstitelům nejvíce práce.

Radovan Jílka, pěstitel stromků: „Ty jedle strašně dlouho rostou, takže roční přírůst té jedle dneska, má-li být ta jedle kvalitní, je kolem 25 centimetrů. Ten trend se vyvíjí tak, že čím dál víc lidí chce prostě jedli, protože všichni jsou rozjedovaní reklamou přesto, že podle nás stále nejkrásnějším a nejlepším stromečkem na vánoce je stříbrňák. Vyžaduje nejméně práce, nepotřebuje vodu a v podstatě tak, jak ho člověk většinou na ten kříž dá, nebo do toho stojánku, tak ho může na velikonoce vyhodit, aniž by se tam cokoli měnilo.“

Anketa, kupující: „Já nevím, co to máme, nějaký krásný, co vybraly děti.“

„Jo, máme pěkný stromeček.“

„Přejeme všem krásné vánoce.“

„Letos už mám vybraný stromeček a mám doma jedličku.“

„Ano, stříbrný smrček, až do ledna, možný dýl, uvidím, i suchý ho tam nechám.“

Snaha o co nejpozdější vyřezání stromků se letos díky počasí obrátila proti pěstitelům. Práce ve sněhu je totiž velmi náročná.

Radovan Jílka, pěstitel stromků: „Ta práce v tom sněhu, prostě to je pro vrahy. Takže brigádníci, kteří nám pomáhají, si to vychutnávají se vším všudy. Musím říct, že toto je hodně nepříjemná a hodně tvrdá práce."

Také díky studentům - brigádníkům si však každý i letos svůj stromeček najde.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-19-12-2022-17-00