Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • O ozdravné pobyty pro školáky je rekordní zájem
  • Havířov nechal provést zátěžové testy na metasekvojích
  • Za narušení ochranného pásma hrozí vysoká pokuta
  • V Porubě zjednosměrní další čtyři ulice
  • I v létě je výroba vánočních ozdob je v plném proudu

O ozdravné pobyty pro školáky je rekordní zájem

O ozdravné pobyty na horách pro školáky z Ostravy byl v letošním roce historicky největší zájem. Díky speciálnímu fondu, který město spravuje, mohlo za čerstvým vzduchem vycestovat více než 5 tisíc dětí.

Už od roku 2010 funguje v Ostravě speciální městský fond, který přispívá dětem z mateřských i základních škol na ozdravné pobyty na horách na čerstvém vzduchu. Do fondu přispívá především magistrát, ale daří se také každý rok získat nějaké peníze od velkých znečišťovatelů. Nejvíce, kolem milionu ročně, přispívá huť Liberty. Největší zájem v historii byl o pobyty letos.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Obdrželi jsme 40 žádostí škol zřizovaných městem a čtyři žádosti soukromých škol. K absolvování ozdravného pobytu se v rámci tohoto programu přihlásilo nejvíc dětí v historii existence fondu, celkem 5 084. Jsem ráda, že jsme žádné žádosti nemuseli krátit, a mohli jsme pokrýt všechny požadavky. Ve fondu jsme měli dostatek finančních prostředků z předchozí sezóny, kdy se žádné pobyty v horách nemohly uskutečnit kvůli probíhající pandemii spojené s onemocněním covid-19."

Školy, které o příspěvek z fondu žádají, musejí splnit některé požadavky. Z prostředků lze hradit ubytování, stravování, dopravu, doprovodný program ozdravného charakteru, pojištění a poplatky.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Příspěvek z fondu je šest tisíc korun na jednoho žáka a poskytuje se prostřednictvím žádostí škol. Z fondu mohou být hrazeny náklady na pobyty v délce minimálně 10 dnů v oblasti s odpovídající kvalitou ovzduší."

Do fondu bylo od jeho zřízení z rozpočtu města postupně převedeno již 157,5 milionu korun. Děti se nejčastěji jezdí rekreovat do Beskyd, ale pobyty jsou uskutečňovány také mezi Orlickými horami a Jeseníky.

---

Havířov nechal provést zátěžové testy na metasekvojích

Havířov se snaží zachovat alej metasekvojí čínských v centru města, a to i přesto, že kořeny nadzvedávají chodník. Než ale radnice začne zpracovávat projekt na celou revitalizaci prostranství, nechala si udělat zkoušky, v jaké kondici se stromy nacházejí.

Dva dny prováděla odborná firma měření, v jaké kondici se nacházejí metasekvoje čínské, které rostou od šedesátých let v centru Havířova. Stromy jsou vysoké a metoda tahových zkoušek má zjistit odolnost stromů vůči vývratu a zlomu.

Jan Kadlec, arborista: “Buď ten strom vyjde jako stabilní a tudíž je vše v pořádku, kdy se mohou provést maximálně nějaké bezpečnostní ořezy, suché větve, které by mohly spadnout. Druhou možností je, že ten strom nevyjde, tudíž je nestabilní a rizikový, tam by muselo dojít k jeho odstranění.”

Třetí variantou je opatření ve snížení koruny stromu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Tato část města je centrum a velmi frekventované místo a nemůžeme si dovolit, aby nějaký strom na někoho spadl. Teď se aktuálně řeší stav těch stromů, problematické jsou rozdvojené, nebo roztrojené, které se budou možná nějakým způsobem stahovat, ale jinak stromy vypadají, že jsou v dobré kondici.”

Obyvatelům Havířova na aleji hodně záleží.

anketa: “Každopádně jsou to stromy, které by měly být zachovány, protože tohle je opravdu unikát. Ten výzkum, ať se určitě provádí, protože je nutné vědět, zda jsou zdravé, nebo mohou ohrozit někoho.”

Město už dělá prvotní opatření a rozšiřuje prostor pro kořenový systém tak, aby se zamezilo nadzvedávání chodníku. Celkové výsledky z měření by radnice měla mít do 14 dnů. Analýza bude sloužit jako podklad pro přípravu celkové revitalizace celého prostranství.

---

Další náročné pátrání mají za sebou policisté, hasiči i osádka vrtulníku letecké služby policie. V úterý večer hledali 69letého seniora, který kolem poledne opustil domov v Nošovicích a nevrátil se. Muž s sebou neměl telefon, navíc odešel bez nutných léků. Našli ho dehydrovaného a ve špatném zdravotním stavu.

Další úspěch Fakultní nemocnice Ostrava. Stipendium od Nadace pro transplantace kostní dřeně získal mladý lékař hematoonkologické kliniky. Částku 100 tisíc korun by rád využil na zahraniční stáž na některém renomovaném hematoonkologickém pracovišti, nespíš ve Francii.

---

Za narušení ochranného pásma hrozí vysoká pokuta

Vodohospodáři se potýkají s lidmi, kteří narušují ochranná pásma přehrad, které slouží jako zdroje pitné vody. Do jejich okolí je přitom zakázán vstup. Turisté toho ale nedbají, v nádržích se klidně vykoupou nebo se u nich utáboří. Hrozí jim za to vysoká pokuta.

Obyvatele Moravskoslezského kraje zásobují pitnou vodou tři přehrady - Šance a Morávka v Beskydech a Kružberk na Opavsku. Kolem všech jsou ochranná pásma I. a II. stupně, aby mohli vodohospodáři co nejlépe pečovat o kvalitu vody. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Apelujeme na dodržování pravidel v ochranných pásmech v okolí zdrojů pitné vody, Šance, Morávka a Kružberk, kde není povolen vstup pro veřejnost mimo oprávněné osoby, rekreace včetně koupání a rybaření."

Jenomže turisté právě naopak často vyhledávají okolí těchto přehrad kvůli tomu, že je tam klid a například pytláci mohou v klidu chytat ryby. Někdy přímo na hráz dorazí parta mladých lidí, kteří popíjejí alkohol a dokonce se i koupou v křišťálově čisté vodě.

Petr Konečný, hrázný,  vodní nádrž Šance: "Nejčastěji tam lidé vstupují za účelem koupání, sběr hub, nedávno jsme tam dokonce našli stan a nejhorší jsou pytláci, kteří tady chodí na ryby." 

Pokud se pracovníci povodí s lidmi, kteří porušují ochranná pásma nedomluví, musejí volat policii. Za jejich porušení zákon hrozí pokuta až 20 tisíc korun. 

---

V Porubě zjednosměrní další čtyři ulice

Další čtyři ulice v Porubě se stanou jednosměrkami. Ty nejenže zvyšují bezpečnost dopravy, ale také počet parkovacích míst. Pilotní projekt u krytého bazénu na ulici Gen. Sochora se osvědčil. Proto chce radnice ve zjednosměrňování ulic pokračovat.

V městském obvodu Ostrava-Poruba chybí tisíce parkovacích míst. Jednou z cest, jak jejich počet navýšit aniž by to zasáhlo zeleň, je zjednosměrňování ulic. Navíc se tím zvyšuje i bezpečnost.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se nyní nacházíme na ulici Ľudovíta Štúra, kterou budeme zjednosměrňovat. Dlouhodobě totiž nesplňovala požadavky pro dvousměrný provoz, takže zde vznikaly problémové kolizní situace, takže my jsme se tomu snažili vyvarovat."

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “První takovou jednosměrku už jsme udělali před dvěma lety na ulici Gen Sochora. Tam se to osvědčilo. Jednak to zklidnilo dopravu. Přineslo to i nová legální parkovací místa a občas poté od občanů dostáváme podněty na další zjednosměrnění.”

Jen částečně bude zjednosměrněna Hayerovského ulice, a to od ulice Jiřinková, u které právě stojíme až po parkoviště u ulice Martinovská.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Další zjednosměrnění bude na ulici Jaselské. Tam dojde jen k doplnění toho zjednosměrnění, protože zbytek už jednosměrný je a budeme také zjednosměrňovat ulici Bulharskou.”

Směr jízdy radnice volila vždy po konzultaci s policií. Nová dopravní značení by měla v místech vznikat postupně během prázdnin.

---

Rekord v přepravě nákladu i návrat silné charterové sezóny - taková byla podle vedení první polovina roku 2022 na letišti Leoše Janáčka Ostrava. Letiště odbavilo 6983 tun nákladu, branami prošlo 72 669 cestujících, což představuje meziroční růst o 234%.

Jaromír Radkovský, generální ředitel Letiště Ostrava, a. s.: “To odpovídá té naší ambici dostat se na dvojnásobek toho loňského roku. Uvidíme, jak to bude dále. Myslím, že počet cestujících nakonec bude větší. Možná i proto, že chceme prodloužit LOT do Prahy, možná i proto, že vypadá to tak, že sezona se opravdu prodlouží.”

---

I v létě je výroba vánočních ozdob je v plném proudu

Zatímco venku svítí sluníčko a lidé vyrážejí na dovolenou, ve Slezské tvorbě právě nyní vrcholí přípravy na Vánoce. Ano, je to tak. Pracovníci zdejší dílny jedou na plné obrátky. Právě nyní je totiž čas dodat zboží do Evropy i do zámoří.

Všude samé skleněné koule nejrůznějších velikosti i barev, zvonečky, hvězdičky a hlavně spousta třpytu. Vypadá to, jako by už každou chvílí měly Vánoce klepat na dveře... ale klid, ještě mají půl roku čas. Ovšem skleněné ozdoby, které mají doputovat na svátky třeba do Velké Británie, Rakouska, Německa či do Ameriky, už musí být připravené. Ačkoliv je léto v plném proudu, o dovolené v malířské dílně přemýšlí jen málokdo.

Petra Mikulcová, malířka, Slezská tvorba: "Tady nejde plánovat dovolená, když tady máme baňky celý rok a myslet na moře u výroby. baněk."

Jiří Veverka, vedoucí výroby, Slezská tvorba: „Dovolenou si berou lidi většinou v lednu. I když to počasí na to není moc vhodné. Ale přes léto také nějakou dovolenou dáváme.“

Volno se ale musí velmi dobře plánovat, aby ozdoby byly pro obchodníky připravené včas. Jde většinou o vánoční klasiku v zelené, červené a zlaté či stříbrné barvě. Ovšem letos je tady novinka – skleněné koule v rustikálním stylu.

Jiří Veverka, vedoucí výroby, Slezská tvorba: „Ty baňku přemalujeme, nebo spíš přetřeme patinou, takže to vypadá starobyle.“

Slezská tvorba vypravila vloni k zákazníkům na 400 000 ručně tvarovaných a malovaných ozdob. Už teď je ale podle počtu objednávek jasno, že se oproti loňsku jejich počet navýší. Asi o čtvrtinu. Právě nyní je potřeba, napnout síly a vyrobit nejvíce ozdob. Proto i v létě musí zdejší zaměstnanci pracovat v módu „Vánoce“.

Radka Hanušová, malířka, Slezská tvorba: „Přestože tady máme Vánoce po celý rok, pořád to jsou pro nás nejkrásnější svátky.“

Na vlně zájmu se stále vezou retro ozdoby v podobě sněhuláčků, domečků či šišek.

Vánoční zboží ale nenakupují jen velkoobchodníci. Do opavské podnikové prodejny přicházejí zákazníci během celého roku.

Štěpánka Jurčeková, prodavačka ve firemní prodejně, Slezská tvorba: „Tady chodí turisté nejen z Česka, ale i ze zahraničí. A vždycky říkají, že se přicházejí zchladit. Jakože si kupují ty vánoční baňky.“

Kromě tradičních vánočních tvarů si tady mohou koupit třeba i tyto skleněné ptáčky, nebo ovoce.


---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. července 2022, 17:00

O ozdravné pobyty pro školáky je rekordní zájem

O ozdravné pobyty na horách pro školáky z Ostravy byl v letošním roce historicky největší zájem. Díky speciálnímu fondu, který město spravuje, mohlo za čerstvým vzduchem vycestovat více než 5 tisíc dětí.

Už od roku 2010 funguje v Ostravě speciální městský fond, který přispívá dětem z mateřských i základních škol na ozdravné pobyty na horách na čerstvém vzduchu. Do fondu přispívá především magistrát, ale daří se také každý rok získat nějaké peníze od velkých znečišťovatelů. Nejvíce, kolem milionu ročně, přispívá huť Liberty. Největší zájem v historii byl o pobyty letos.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Obdrželi jsme 40 žádostí škol zřizovaných městem a čtyři žádosti soukromých škol. K absolvování ozdravného pobytu se v rámci tohoto programu přihlásilo nejvíc dětí v historii existence fondu, celkem 5 084. Jsem ráda, že jsme žádné žádosti nemuseli krátit, a mohli jsme pokrýt všechny požadavky. Ve fondu jsme měli dostatek finančních prostředků z předchozí sezóny, kdy se žádné pobyty v horách nemohly uskutečnit kvůli probíhající pandemii spojené s onemocněním covid-19."

Školy, které o příspěvek z fondu žádají, musejí splnit některé požadavky. Z prostředků lze hradit ubytování, stravování, dopravu, doprovodný program ozdravného charakteru, pojištění a poplatky.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Příspěvek z fondu je šest tisíc korun na jednoho žáka a poskytuje se prostřednictvím žádostí škol. Z fondu mohou být hrazeny náklady na pobyty v délce minimálně 10 dnů v oblasti s odpovídající kvalitou ovzduší."

Do fondu bylo od jeho zřízení z rozpočtu města postupně převedeno již 157,5 milionu korun. Děti se nejčastěji jezdí rekreovat do Beskyd, ale pobyty jsou uskutečňovány také mezi Orlickými horami a Jeseníky.

---

Havířov nechal provést zátěžové testy na metasekvojích

Havířov se snaží zachovat alej metasekvojí čínských v centru města, a to i přesto, že kořeny nadzvedávají chodník. Než ale radnice začne zpracovávat projekt na celou revitalizaci prostranství, nechala si udělat zkoušky, v jaké kondici se stromy nacházejí.

Dva dny prováděla odborná firma měření, v jaké kondici se nacházejí metasekvoje čínské, které rostou od šedesátých let v centru Havířova. Stromy jsou vysoké a metoda tahových zkoušek má zjistit odolnost stromů vůči vývratu a zlomu.

Jan Kadlec, arborista: “Buď ten strom vyjde jako stabilní a tudíž je vše v pořádku, kdy se mohou provést maximálně nějaké bezpečnostní ořezy, suché větve, které by mohly spadnout. Druhou možností je, že ten strom nevyjde, tudíž je nestabilní a rizikový, tam by muselo dojít k jeho odstranění.”

Třetí variantou je opatření ve snížení koruny stromu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Tato část města je centrum a velmi frekventované místo a nemůžeme si dovolit, aby nějaký strom na někoho spadl. Teď se aktuálně řeší stav těch stromů, problematické jsou rozdvojené, nebo roztrojené, které se budou možná nějakým způsobem stahovat, ale jinak stromy vypadají, že jsou v dobré kondici.”

Obyvatelům Havířova na aleji hodně záleží.

anketa: “Každopádně jsou to stromy, které by měly být zachovány, protože tohle je opravdu unikát. Ten výzkum, ať se určitě provádí, protože je nutné vědět, zda jsou zdravé, nebo mohou ohrozit někoho.”

Město už dělá prvotní opatření a rozšiřuje prostor pro kořenový systém tak, aby se zamezilo nadzvedávání chodníku. Celkové výsledky z měření by radnice měla mít do 14 dnů. Analýza bude sloužit jako podklad pro přípravu celkové revitalizace celého prostranství.

---

Další náročné pátrání mají za sebou policisté, hasiči i osádka vrtulníku letecké služby policie. V úterý večer hledali 69letého seniora, který kolem poledne opustil domov v Nošovicích a nevrátil se. Muž s sebou neměl telefon, navíc odešel bez nutných léků. Našli ho dehydrovaného a ve špatném zdravotním stavu.

Další úspěch Fakultní nemocnice Ostrava. Stipendium od Nadace pro transplantace kostní dřeně získal mladý lékař hematoonkologické kliniky. Částku 100 tisíc korun by rád využil na zahraniční stáž na některém renomovaném hematoonkologickém pracovišti, nespíš ve Francii.

---

Za narušení ochranného pásma hrozí vysoká pokuta

Vodohospodáři se potýkají s lidmi, kteří narušují ochranná pásma přehrad, které slouží jako zdroje pitné vody. Do jejich okolí je přitom zakázán vstup. Turisté toho ale nedbají, v nádržích se klidně vykoupou nebo se u nich utáboří. Hrozí jim za to vysoká pokuta.

Obyvatele Moravskoslezského kraje zásobují pitnou vodou tři přehrady - Šance a Morávka v Beskydech a Kružberk na Opavsku. Kolem všech jsou ochranná pásma I. a II. stupně, aby mohli vodohospodáři co nejlépe pečovat o kvalitu vody. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Apelujeme na dodržování pravidel v ochranných pásmech v okolí zdrojů pitné vody, Šance, Morávka a Kružberk, kde není povolen vstup pro veřejnost mimo oprávněné osoby, rekreace včetně koupání a rybaření."

Jenomže turisté právě naopak často vyhledávají okolí těchto přehrad kvůli tomu, že je tam klid a například pytláci mohou v klidu chytat ryby. Někdy přímo na hráz dorazí parta mladých lidí, kteří popíjejí alkohol a dokonce se i koupou v křišťálově čisté vodě.

Petr Konečný, hrázný,  vodní nádrž Šance: "Nejčastěji tam lidé vstupují za účelem koupání, sběr hub, nedávno jsme tam dokonce našli stan a nejhorší jsou pytláci, kteří tady chodí na ryby." 

Pokud se pracovníci povodí s lidmi, kteří porušují ochranná pásma nedomluví, musejí volat policii. Za jejich porušení zákon hrozí pokuta až 20 tisíc korun. 

---

V Porubě zjednosměrní další čtyři ulice

Další čtyři ulice v Porubě se stanou jednosměrkami. Ty nejenže zvyšují bezpečnost dopravy, ale také počet parkovacích míst. Pilotní projekt u krytého bazénu na ulici Gen. Sochora se osvědčil. Proto chce radnice ve zjednosměrňování ulic pokračovat.

V městském obvodu Ostrava-Poruba chybí tisíce parkovacích míst. Jednou z cest, jak jejich počet navýšit aniž by to zasáhlo zeleň, je zjednosměrňování ulic. Navíc se tím zvyšuje i bezpečnost.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se nyní nacházíme na ulici Ľudovíta Štúra, kterou budeme zjednosměrňovat. Dlouhodobě totiž nesplňovala požadavky pro dvousměrný provoz, takže zde vznikaly problémové kolizní situace, takže my jsme se tomu snažili vyvarovat."

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “První takovou jednosměrku už jsme udělali před dvěma lety na ulici Gen Sochora. Tam se to osvědčilo. Jednak to zklidnilo dopravu. Přineslo to i nová legální parkovací místa a občas poté od občanů dostáváme podněty na další zjednosměrnění.”

Jen částečně bude zjednosměrněna Hayerovského ulice, a to od ulice Jiřinková, u které právě stojíme až po parkoviště u ulice Martinovská.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Další zjednosměrnění bude na ulici Jaselské. Tam dojde jen k doplnění toho zjednosměrnění, protože zbytek už jednosměrný je a budeme také zjednosměrňovat ulici Bulharskou.”

Směr jízdy radnice volila vždy po konzultaci s policií. Nová dopravní značení by měla v místech vznikat postupně během prázdnin.

---

Rekord v přepravě nákladu i návrat silné charterové sezóny - taková byla podle vedení první polovina roku 2022 na letišti Leoše Janáčka Ostrava. Letiště odbavilo 6983 tun nákladu, branami prošlo 72 669 cestujících, což představuje meziroční růst o 234%.

Jaromír Radkovský, generální ředitel Letiště Ostrava, a. s.: “To odpovídá té naší ambici dostat se na dvojnásobek toho loňského roku. Uvidíme, jak to bude dále. Myslím, že počet cestujících nakonec bude větší. Možná i proto, že chceme prodloužit LOT do Prahy, možná i proto, že vypadá to tak, že sezona se opravdu prodlouží.”

---

I v létě je výroba vánočních ozdob je v plném proudu

Zatímco venku svítí sluníčko a lidé vyrážejí na dovolenou, ve Slezské tvorbě právě nyní vrcholí přípravy na Vánoce. Ano, je to tak. Pracovníci zdejší dílny jedou na plné obrátky. Právě nyní je totiž čas dodat zboží do Evropy i do zámoří.

Všude samé skleněné koule nejrůznějších velikosti i barev, zvonečky, hvězdičky a hlavně spousta třpytu. Vypadá to, jako by už každou chvílí měly Vánoce klepat na dveře... ale klid, ještě mají půl roku čas. Ovšem skleněné ozdoby, které mají doputovat na svátky třeba do Velké Británie, Rakouska, Německa či do Ameriky, už musí být připravené. Ačkoliv je léto v plném proudu, o dovolené v malířské dílně přemýšlí jen málokdo.

Petra Mikulcová, malířka, Slezská tvorba: "Tady nejde plánovat dovolená, když tady máme baňky celý rok a myslet na moře u výroby. baněk."

Jiří Veverka, vedoucí výroby, Slezská tvorba: „Dovolenou si berou lidi většinou v lednu. I když to počasí na to není moc vhodné. Ale přes léto také nějakou dovolenou dáváme.“

Volno se ale musí velmi dobře plánovat, aby ozdoby byly pro obchodníky připravené včas. Jde většinou o vánoční klasiku v zelené, červené a zlaté či stříbrné barvě. Ovšem letos je tady novinka – skleněné koule v rustikálním stylu.

Jiří Veverka, vedoucí výroby, Slezská tvorba: „Ty baňku přemalujeme, nebo spíš přetřeme patinou, takže to vypadá starobyle.“

Slezská tvorba vypravila vloni k zákazníkům na 400 000 ručně tvarovaných a malovaných ozdob. Už teď je ale podle počtu objednávek jasno, že se oproti loňsku jejich počet navýší. Asi o čtvrtinu. Právě nyní je potřeba, napnout síly a vyrobit nejvíce ozdob. Proto i v létě musí zdejší zaměstnanci pracovat v módu „Vánoce“.

Radka Hanušová, malířka, Slezská tvorba: „Přestože tady máme Vánoce po celý rok, pořád to jsou pro nás nejkrásnější svátky.“

Na vlně zájmu se stále vezou retro ozdoby v podobě sněhuláčků, domečků či šišek.

Vánoční zboží ale nenakupují jen velkoobchodníci. Do opavské podnikové prodejny přicházejí zákazníci během celého roku.

Štěpánka Jurčeková, prodavačka ve firemní prodejně, Slezská tvorba: „Tady chodí turisté nejen z Česka, ale i ze zahraničí. A vždycky říkají, že se přicházejí zchladit. Jakože si kupují ty vánoční baňky.“

Kromě tradičních vánočních tvarů si tady mohou koupit třeba i tyto skleněné ptáčky, nebo ovoce.


---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-07-2022-17-00