Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nálezce pokladu v Klokočově dostane půl milionu korun
  • NJ stadion po 13 letech splnil podmínky kolaudace
  • V Ostravě proběhla největší krypto konference v Česku, o druhý ročník ChainCampu byl obrovský zájem
  • Nový bytový dům v Miloticích nad Opavou
  • Krojovaní horníci Dolu František oslavili sto let

Nálezce pokladu v Klokočově dostane půl milionu korun

Odměnu půl milionu korun dostane majitel domku z Klokočova, který na své zahradě našel středověký poklad. Podle historiků musel hromadu stříbrných pražských grošů zakopat buď velmi bohatý člověk a nebo nějaký lupič. Peníze vyplatí nálezci krajský úřad.

V roce 2016 si na zahradě svého domku v Klokočově chtěl majitel vybudovat pergolu. Bagr odkryl hlínu do hloubky asi 30 centimetrů když narazil na poklad. Hliněný hrnec plný stříbrných mincí. 

Soňa Králová, archeoložka, Slezské zemské muzeum: "Vzhledem k tomu, že byly mince původně uloženy v keramické nádobě, tak tam byl různý stupeň zachování. Dalo se určit , že byly z jednoho místa a byly v té nádobě uložené, protože na stěnách byla měděnka."  

Místo nálezu bylo důkladně prohledáno. Archeologové napočítali 2221 pražských grošů Karla IV. a Václava IV., které byly zřejmě zakopány v 15. století a ve své době znamenaly obrovské bohatství. 

Slavěna Jurčíková, správce sbírek, historik Beskydského Muzea Frýdek - Místek: "Tenhle depot je unikátní zejména v počtu kusů na jednom místě nalezených, protože se jedná asi o 60 let, kdy rodina sbírala tu hrubou minci. Nejsou tam žádné drobné mince, kterými se v té době platilo, tudíž se muselo jednat o movitou rodinu." 

Po letech restaurování se nyní poklad dostal do Beskydského muzea kde bude vystaven. Zkrátka nepřijde ani nálezce, který dostane od kraje vyšší odměnu, než mu podle zákona náleží. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je důležité, aby lidé věděli, že se nezapomíná na ty, kteří takový poklad najdou." 

Kdo mince zakopal můžeme jen odhadovat. Nález byl nedaleko hradu Vikštejn, takže je možné, že si ho tam schovali před dobyvateli jeho pánové. Mohli to ale být také lupiči a nebo bohatý obchodník či šlechtic, který se bál husitů. 

---

NJ stadion po 13 letech splnil podmínky kolaudace

Zimní stadion v Novém Jičíně byl po třinácti letech konečně zkolaudován. Sportovní zařízení dosud fungovalo v režimu předčasného užívání stavby, protože nesplňovalo podmínky protipožárního zabezpečení. Ty se podařilo splnit rekonstrukcí střechy.

Bez řádné kolaudace byl novojičínský zimní stadion od roku 2008, tedy od doby kdy byla dokončena přístavba s obchody a restaurací. Sportoviště totiž nesplňovalo podmínky protipožárního zabezpečení.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je pravdou, že došlo tedy ke kolaudaci objektu zimního stadionu po 13 letech. Doposud tedy provoz fungoval v režimu předčasného užívání stavby. Byla opakovaně udělována výjimka ze strany hasičského záchranného sboru.”

Město, jako vlastník objektu, vše napravilo, když budova dostala novou střechu, jejíž součástí je samočinné odvětrávání.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byla provedena rekonstrukce střechy za zhruba 55 milionů korun, a kromě dalších záležitostí, které byly předmětem té stavby, bylo součástí i řešení elektronické požární signalizace a další požárně bezpečnostní prvky. ”

Oprava stadionu, na kterou radnice získala 25 milionovou dotaci, má ale vedle bezpečnosti i další efekt.

Lubomír Furmánek, místopředseda HK Nový Jičín, provozovatel sportoviště: “Při rekonstrukci vznikly prvky, jako je vzduchotechnika, nové osvětlení, nové ozvučení, a to zvyšuje komfort, je tady stálé prostředí a ten led je kvalitnější.”

Rekonstrukce stadionu skončila v prosinci loňského roku, stavební úřad ale mohl vydat kolaudační rozhodnutí až poté, kdy se dalo po rozvolnění provést měření hluku z celkového provozu stavby.

---

V Ostravě proběhla největší krypto konference v Česku, o druhý ročník ChainCampu byl obrovský zájem

Ostrava - ještě před 30 lety hornické město, 18. září 2021 dějiště největší krypto konference v Česku. Konference ze světa blockchainu, kryptoměn a nových technologií. O akci byl obrovský zájem, tisícovka diváků rychle zaplnila prostory Vysoké školy báňské.

Martin Kuchař, organizátor ChainCampu: "Chceme ukázat, že svět kryptoměn nežije vedle toho běžného, který všichni známe. Ty světy žijí společně. A právě Chaincamp vznikl proto, aby ukázal, že to není žádná věda. Celé je to proto, aby ti lidi tady mohli přijít a zjistit, jak je to jednoduché, že jsou to technologie dneška, zítřka, budoucnosti a měli tady prostor si popovídat s těmi nejlepšími osobnostmi z Česka, Slovenska, ale i z okolí."

Do Ostravy přijela řada zvučných jmen a špičky česko-slovenské kryptokomunity. Zaplněná aula sledovala například přednášku známého youtubera Jakuba Kicoma Vejmoly s názvem Bitcoin je Long game.

Jakub Kicom Vejmola, Bitcoinovej kanál: "Já si myslím, že BTC není cesta jak rychle zbohatnout, ale hlavně jak pomalu nezchudnout. A to v té době, kdy dneska vidíme, že těch peněz v tom systému přibývá do nekonečna, tak si to prostě uvědomuje čím dál víc lidí a BTC tady s námi i z tohoto důvodu zůstane hodně dlouhou dobu, protože Bitcoin je prostě long game."

Dušan Matuška nebo Jakub Kraľovanský zase radili lidem, na co by si lidé při nákupu kryptoměn měli dát největší pozor.

Jakub Kraľovanský, Trader 2.0: "Snažíme se na této konferenci upozorňovat hlavně nováčky, že není to hned Lamborghini, do zítřka milionáři, ale opravdu když někdo něco investuje, tak jen to, co může ztratit. Snažíme se na této konferenci vystihnout podstatu a hodnotu o čem to celé je, aby lidé nešíleli a nešli čistě jen za těmi zisky."

Alex Pilař, Pallaemon Digital: "Bitcoin se teď samozřejmě dostává do mainstreamu, to má obrovské výhody a nevýhody. Výhody v tom, že se o něm mluví, že se normalizuje diskuze o Bitcoinu i v médiích, už to není jenom nějaké obskurní téma. Nevýhoda bude v tom, že se všichni regulátoři na něho budou soustředit a budou hledat cesty, jak ho dostat pod kontrolu, což se jim samozřejmě nepodaří, ale bude to dobrodružství, které budeme prožívat několik let."

návštěvník ChainCampu 2021: "Na Chaincampu jsem poprvé, jsou tu velice zajímavý lidi, doufám, že si to užijeme, zatím je to pecka. Kryptoměny samozřejmě používám, zatím se s nimi moc platit nedá, ale uvidíme do budoucnosti, třeba to bude lepší."

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity bank: "ČR určitě patří k lídrům světového trhu, protože tady vznikaly a vznikají klíčové aplikace, platformy. Všechno, co vlastně nyní využívají lidé co se týče krypta na celém světě, takže tady je obrovský potenciál. Ale nečekal bych od politiků, od vlády, že to budou nějak podporovat, protože stále ještě Bitcoinu a cryptu vůbec nerozumí, bojí se toho. To si myslím, že ale částečně může učinit česká centrální banka, ta je osvícená, ta ví, o co jde. Ale tam zase se nedá očekávat z hlediska mezinárodních ohledů, které bude mít, aby nějak explicitně horovala pro Bitcoin."

Organizátoři už teď zvažují přesunutí konference na jiné místo, o ChainCamp je velký zájem a potřebuje větší kapacitu pro návštěvníky.

Martin Kuchař, organizátor ChainCampu: "Letos jsme na limitu těch prostor. Příští rok bude výzvou, uvidíme. Myslíme si, že bychom to mohli ještě nějak znásobit, ale nechceme přijít o ten koncept toho, jak to funguje teď, to že jsou tady ty spíkři pro lidi, je to na pohodu, aby si to všichni mohli užít."

Návštěvníci Chaincampu se mohli svézt Teslou a přispět na dobrou věc. Vybrané peníze z jízd spolu s dobrovolnými částkami totiž putují dětskému Oddělení hematologie a hematoonkologie FNO.

---

Nový bytový dům v Miloticích nad Opavou

V Miloticích nad Opavou čeká na nové obyvatele zbrusu nový bytový dům. Vznikl přestavbou bývalé školy a následně dětského domova, jehož působení bylo v obci ukončeno. Domu hrozila dokonce i demolice. Obec naštěstí uspěla s žádostí o dotaci.

Ministerstvo financí poskytlo na rekonstrukci celého domu 9 a půl milionu korun.

Jan Palupčík (nez.), starosta Milotic nad Opavou: "Po ukončení činnosti dětského domova zůstal objekt obci takzvaně na ocet, takže jsme se snažili nějakým způsobem budovu opravit."

Přestavba původní budovy nebyla jednoduchá a stavební firma musela řešit velké překážky.

Jan Palupčík (nez.), starosta Milotic nad Opavou: "Nejvíc práce bylo s vyvážením suti, bourací práce, protože bývala škola měla stropy vysoké 4 metry, okna vysoká 3 metry."

Michal Drechsler, zástupce stavební firmy: „Byly problémy s bouracími pracemi hodně, se střechou, vlhkem zdiva.“

Výsledek nakonec všechny překvapil. 12 prostorných bytů 1+KK a 2+KK, výtah, parkoviště i velká zahrada s rozlohou přes 2 tis m/2.

Jiří Bubela (nez.), místostarosta Milotic nad Opavou: „Na těch bytech bych řekl, že se mi nejvíc líbí koupelny. Jsou krásné, prostorné, takové útulné.“

Štefan Danči, pamětník: „Já jsem tady dělal domovníka 11 let za dětského domova. Podle toho, jak to vypadalo, a jak to teď vypadá, je to nebe a dudy.“

Anketa, obyvatelé: „No líbí se nám to, je to krásné."

„Pěkné, doufám, že to bude k užitku.“

„Je to nádherné, brala bych to.“

Zájemci o bydlení mohou být jednotlivci, páry i rodiny s dětmi. Podle stanovených kritérií bude o přidělení bytu v Miloticích v nejbližších dnech rozhodovat bytová komise.

---

Krojovaní horníci Dolu František oslavili sto let

Krojovaní horníci Dolu František mají v Horní Suché už stoletou tradici. Oslava výročí se ale nesla i v duchu obavy, co bude dál. Členové stárnou a noví se i kvůli útlumu těžby do spolku nehlásí.

Těžba v Dole František byla ukončena v roce 1999. Kroužek krojovaných horníků však pokračoval a v letošním roce jeho členové společně s ostatními spolky mohli oslavit sto let od založení. Slavnostní seřazení průvodu se konalo u sochy svaté Barbory. Následně se průvod přesunul do katolického kostela svatého Josefa na sváteční mši, během které uctili členové a hosté památku zesnulých členů spolku a také horníků.

Rostislav Grim, předseda Kroužku krojovaných horníků Dolu František: "My jsme dokázali držet tu pomyslnou štafetu a hlásili jsme tu hornickou tradici dále, tak si myslím, že to je pro mne to podstatné, že jsme se dožili té stovky. Těch mladých tváří je tady hodně málo. Já myslím, že bychom to chtěli udržet, ale jak to dopadne, ví jen svatá Barbora."

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Možná je to trochu symbolické, protože slavíme 100 let výročí v roce, kdy havířina v tomto okrese končí. Je to možná trochu smutné výročí. Dle mého názoru je tento úprk od uhlí trochu zbrklý. My přestaneme těžit, ale pořád s uhlím budeme topit."

Slavnostní část byla ukončena stužkováním spolkových praporů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. září 2021, 16:00

Nálezce pokladu v Klokočově dostane půl milionu korun

Odměnu půl milionu korun dostane majitel domku z Klokočova, který na své zahradě našel středověký poklad. Podle historiků musel hromadu stříbrných pražských grošů zakopat buď velmi bohatý člověk a nebo nějaký lupič. Peníze vyplatí nálezci krajský úřad.

V roce 2016 si na zahradě svého domku v Klokočově chtěl majitel vybudovat pergolu. Bagr odkryl hlínu do hloubky asi 30 centimetrů když narazil na poklad. Hliněný hrnec plný stříbrných mincí. 

Soňa Králová, archeoložka, Slezské zemské muzeum: "Vzhledem k tomu, že byly mince původně uloženy v keramické nádobě, tak tam byl různý stupeň zachování. Dalo se určit , že byly z jednoho místa a byly v té nádobě uložené, protože na stěnách byla měděnka."  

Místo nálezu bylo důkladně prohledáno. Archeologové napočítali 2221 pražských grošů Karla IV. a Václava IV., které byly zřejmě zakopány v 15. století a ve své době znamenaly obrovské bohatství. 

Slavěna Jurčíková, správce sbírek, historik Beskydského Muzea Frýdek - Místek: "Tenhle depot je unikátní zejména v počtu kusů na jednom místě nalezených, protože se jedná asi o 60 let, kdy rodina sbírala tu hrubou minci. Nejsou tam žádné drobné mince, kterými se v té době platilo, tudíž se muselo jednat o movitou rodinu." 

Po letech restaurování se nyní poklad dostal do Beskydského muzea kde bude vystaven. Zkrátka nepřijde ani nálezce, který dostane od kraje vyšší odměnu, než mu podle zákona náleží. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je důležité, aby lidé věděli, že se nezapomíná na ty, kteří takový poklad najdou." 

Kdo mince zakopal můžeme jen odhadovat. Nález byl nedaleko hradu Vikštejn, takže je možné, že si ho tam schovali před dobyvateli jeho pánové. Mohli to ale být také lupiči a nebo bohatý obchodník či šlechtic, který se bál husitů. 

---

NJ stadion po 13 letech splnil podmínky kolaudace

Zimní stadion v Novém Jičíně byl po třinácti letech konečně zkolaudován. Sportovní zařízení dosud fungovalo v režimu předčasného užívání stavby, protože nesplňovalo podmínky protipožárního zabezpečení. Ty se podařilo splnit rekonstrukcí střechy.

Bez řádné kolaudace byl novojičínský zimní stadion od roku 2008, tedy od doby kdy byla dokončena přístavba s obchody a restaurací. Sportoviště totiž nesplňovalo podmínky protipožárního zabezpečení.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je pravdou, že došlo tedy ke kolaudaci objektu zimního stadionu po 13 letech. Doposud tedy provoz fungoval v režimu předčasného užívání stavby. Byla opakovaně udělována výjimka ze strany hasičského záchranného sboru.”

Město, jako vlastník objektu, vše napravilo, když budova dostala novou střechu, jejíž součástí je samočinné odvětrávání.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byla provedena rekonstrukce střechy za zhruba 55 milionů korun, a kromě dalších záležitostí, které byly předmětem té stavby, bylo součástí i řešení elektronické požární signalizace a další požárně bezpečnostní prvky. ”

Oprava stadionu, na kterou radnice získala 25 milionovou dotaci, má ale vedle bezpečnosti i další efekt.

Lubomír Furmánek, místopředseda HK Nový Jičín, provozovatel sportoviště: “Při rekonstrukci vznikly prvky, jako je vzduchotechnika, nové osvětlení, nové ozvučení, a to zvyšuje komfort, je tady stálé prostředí a ten led je kvalitnější.”

Rekonstrukce stadionu skončila v prosinci loňského roku, stavební úřad ale mohl vydat kolaudační rozhodnutí až poté, kdy se dalo po rozvolnění provést měření hluku z celkového provozu stavby.

---

V Ostravě proběhla největší krypto konference v Česku, o druhý ročník ChainCampu byl obrovský zájem

Ostrava - ještě před 30 lety hornické město, 18. září 2021 dějiště největší krypto konference v Česku. Konference ze světa blockchainu, kryptoměn a nových technologií. O akci byl obrovský zájem, tisícovka diváků rychle zaplnila prostory Vysoké školy báňské.

Martin Kuchař, organizátor ChainCampu: "Chceme ukázat, že svět kryptoměn nežije vedle toho běžného, který všichni známe. Ty světy žijí společně. A právě Chaincamp vznikl proto, aby ukázal, že to není žádná věda. Celé je to proto, aby ti lidi tady mohli přijít a zjistit, jak je to jednoduché, že jsou to technologie dneška, zítřka, budoucnosti a měli tady prostor si popovídat s těmi nejlepšími osobnostmi z Česka, Slovenska, ale i z okolí."

Do Ostravy přijela řada zvučných jmen a špičky česko-slovenské kryptokomunity. Zaplněná aula sledovala například přednášku známého youtubera Jakuba Kicoma Vejmoly s názvem Bitcoin je Long game.

Jakub Kicom Vejmola, Bitcoinovej kanál: "Já si myslím, že BTC není cesta jak rychle zbohatnout, ale hlavně jak pomalu nezchudnout. A to v té době, kdy dneska vidíme, že těch peněz v tom systému přibývá do nekonečna, tak si to prostě uvědomuje čím dál víc lidí a BTC tady s námi i z tohoto důvodu zůstane hodně dlouhou dobu, protože Bitcoin je prostě long game."

Dušan Matuška nebo Jakub Kraľovanský zase radili lidem, na co by si lidé při nákupu kryptoměn měli dát největší pozor.

Jakub Kraľovanský, Trader 2.0: "Snažíme se na této konferenci upozorňovat hlavně nováčky, že není to hned Lamborghini, do zítřka milionáři, ale opravdu když někdo něco investuje, tak jen to, co může ztratit. Snažíme se na této konferenci vystihnout podstatu a hodnotu o čem to celé je, aby lidé nešíleli a nešli čistě jen za těmi zisky."

Alex Pilař, Pallaemon Digital: "Bitcoin se teď samozřejmě dostává do mainstreamu, to má obrovské výhody a nevýhody. Výhody v tom, že se o něm mluví, že se normalizuje diskuze o Bitcoinu i v médiích, už to není jenom nějaké obskurní téma. Nevýhoda bude v tom, že se všichni regulátoři na něho budou soustředit a budou hledat cesty, jak ho dostat pod kontrolu, což se jim samozřejmě nepodaří, ale bude to dobrodružství, které budeme prožívat několik let."

návštěvník ChainCampu 2021: "Na Chaincampu jsem poprvé, jsou tu velice zajímavý lidi, doufám, že si to užijeme, zatím je to pecka. Kryptoměny samozřejmě používám, zatím se s nimi moc platit nedá, ale uvidíme do budoucnosti, třeba to bude lepší."

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity bank: "ČR určitě patří k lídrům světového trhu, protože tady vznikaly a vznikají klíčové aplikace, platformy. Všechno, co vlastně nyní využívají lidé co se týče krypta na celém světě, takže tady je obrovský potenciál. Ale nečekal bych od politiků, od vlády, že to budou nějak podporovat, protože stále ještě Bitcoinu a cryptu vůbec nerozumí, bojí se toho. To si myslím, že ale částečně může učinit česká centrální banka, ta je osvícená, ta ví, o co jde. Ale tam zase se nedá očekávat z hlediska mezinárodních ohledů, které bude mít, aby nějak explicitně horovala pro Bitcoin."

Organizátoři už teď zvažují přesunutí konference na jiné místo, o ChainCamp je velký zájem a potřebuje větší kapacitu pro návštěvníky.

Martin Kuchař, organizátor ChainCampu: "Letos jsme na limitu těch prostor. Příští rok bude výzvou, uvidíme. Myslíme si, že bychom to mohli ještě nějak znásobit, ale nechceme přijít o ten koncept toho, jak to funguje teď, to že jsou tady ty spíkři pro lidi, je to na pohodu, aby si to všichni mohli užít."

Návštěvníci Chaincampu se mohli svézt Teslou a přispět na dobrou věc. Vybrané peníze z jízd spolu s dobrovolnými částkami totiž putují dětskému Oddělení hematologie a hematoonkologie FNO.

---

Nový bytový dům v Miloticích nad Opavou

V Miloticích nad Opavou čeká na nové obyvatele zbrusu nový bytový dům. Vznikl přestavbou bývalé školy a následně dětského domova, jehož působení bylo v obci ukončeno. Domu hrozila dokonce i demolice. Obec naštěstí uspěla s žádostí o dotaci.

Ministerstvo financí poskytlo na rekonstrukci celého domu 9 a půl milionu korun.

Jan Palupčík (nez.), starosta Milotic nad Opavou: "Po ukončení činnosti dětského domova zůstal objekt obci takzvaně na ocet, takže jsme se snažili nějakým způsobem budovu opravit."

Přestavba původní budovy nebyla jednoduchá a stavební firma musela řešit velké překážky.

Jan Palupčík (nez.), starosta Milotic nad Opavou: "Nejvíc práce bylo s vyvážením suti, bourací práce, protože bývala škola měla stropy vysoké 4 metry, okna vysoká 3 metry."

Michal Drechsler, zástupce stavební firmy: „Byly problémy s bouracími pracemi hodně, se střechou, vlhkem zdiva.“

Výsledek nakonec všechny překvapil. 12 prostorných bytů 1+KK a 2+KK, výtah, parkoviště i velká zahrada s rozlohou přes 2 tis m/2.

Jiří Bubela (nez.), místostarosta Milotic nad Opavou: „Na těch bytech bych řekl, že se mi nejvíc líbí koupelny. Jsou krásné, prostorné, takové útulné.“

Štefan Danči, pamětník: „Já jsem tady dělal domovníka 11 let za dětského domova. Podle toho, jak to vypadalo, a jak to teď vypadá, je to nebe a dudy.“

Anketa, obyvatelé: „No líbí se nám to, je to krásné."

„Pěkné, doufám, že to bude k užitku.“

„Je to nádherné, brala bych to.“

Zájemci o bydlení mohou být jednotlivci, páry i rodiny s dětmi. Podle stanovených kritérií bude o přidělení bytu v Miloticích v nejbližších dnech rozhodovat bytová komise.

---

Krojovaní horníci Dolu František oslavili sto let

Krojovaní horníci Dolu František mají v Horní Suché už stoletou tradici. Oslava výročí se ale nesla i v duchu obavy, co bude dál. Členové stárnou a noví se i kvůli útlumu těžby do spolku nehlásí.

Těžba v Dole František byla ukončena v roce 1999. Kroužek krojovaných horníků však pokračoval a v letošním roce jeho členové společně s ostatními spolky mohli oslavit sto let od založení. Slavnostní seřazení průvodu se konalo u sochy svaté Barbory. Následně se průvod přesunul do katolického kostela svatého Josefa na sváteční mši, během které uctili členové a hosté památku zesnulých členů spolku a také horníků.

Rostislav Grim, předseda Kroužku krojovaných horníků Dolu František: "My jsme dokázali držet tu pomyslnou štafetu a hlásili jsme tu hornickou tradici dále, tak si myslím, že to je pro mne to podstatné, že jsme se dožili té stovky. Těch mladých tváří je tady hodně málo. Já myslím, že bychom to chtěli udržet, ale jak to dopadne, ví jen svatá Barbora."

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Možná je to trochu symbolické, protože slavíme 100 let výročí v roce, kdy havířina v tomto okrese končí. Je to možná trochu smutné výročí. Dle mého názoru je tento úprk od uhlí trochu zbrklý. My přestaneme těžit, ale pořád s uhlím budeme topit."

Slavnostní část byla ukončena stužkováním spolkových praporů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-09-2021-16-00