Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nadzemní koridory zvýšily komfort SNO
  • Archeologický výzkum přinesl vzácné objevy
  • Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu
  • Chlebovický kostel má nové varhany, pomohla sbírka
  • Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Nadzemní koridory zvýšily komfort SNO

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

V areálu Slezské nemocnice jsou samostatně stojící pavilony a pacienty tam dosud k jednotlivým vyšetřením převáželi venkem bez ohledu na počasí. To se změnilo díky zastřešeným spojovacím tubusům.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Ten koridor je moc fajn investice. Vyšla MS kraj na 150 milionů korun."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Mám obrovskou radost, že se tento koridor v nemocnici postavil, který propojuje vzájemně pavilony mezi sebou."

Koridory měří bezmála 270 metrů a prozatím vedou do tří pavilonů. A to V, N a S.

Spojovacím krčkem jsou pak spojeny i s pavilonem L. Na střeše koridorů jsou umístěny fotovoltaické panely, které umožní úspory energií pro provoz příslušných pavilonů. Stavba koridorů probíhala za plného provozu nemocnice.

Juraj Anděl, vedoucí projektového týmu: “Musela probíhat správná koordinace s uživatelem, s nemocnicí tak, aby nedocházelo k omezování provozu jak personálu, tak i nás jako stavby. 

Karel Siebert, ředitel SNO: “Nyní uvažujeme o druhé variantě koridorů, kterou bychom potřebovali nutně propojit další dva pavilony, pavilon G, případně pavilon H. Budeme řešit infekční JIP, budeme řešit urgentní příjem v nemocnici a největší problém asi bude ten parkovací dům, o kterém sníme a o kterém uvažujeme."

Na parkovací dům se aktuálně připravuje projekt a jeho stavba by měla být hotova zhruba do tří let.

---

Zprávy krátké, 20. 11. 2024 16.00 - 1
ŘSD CHYSTÁ DEMOLICI MOSTU NA RUDNÉ
Ředitelství silnic a dálnic připravuje demolici silničního mostu na Rudné ulici v Ostravě, nad Místeckou ulicí u Hornbachu. Práce proběhnou příští rok a počítá se s likvidaci i novou výstavbu mostu. Aktuálně probíhá výběrové řízení na zhotovitele.
POLICIE HLEDÁ ZLODĚJE TELEVIZORU
Kriminalisté z Ostravy-Mariánských Hor pátrají po muži, který by mohl přispět k objasnění krádeže televizoru z tamního apartmánu. Škoda činí zhruba 10 000 korun. Pokud máte jakékoli informace, volejte linku 158 nebo se obraťte na nejbližší policejní služebnu.

---

Archeologický výzkum přinesl vzácné objevy

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

Pozůstatky neznámé vsi jsou doloženy v podobě zahloubených chat, zásobních jam, pecí a studny. Jedná se o výjimečný nález. Jde totiž o archeologickou lokalitu s přímým vztahem k letos připomínaným 800 letům Opavy jako jednoho z nejstarších měst v českých zemích.

Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “K těm nejvýznamnějším nálezům bezesporu patří relikty středověkého osídlení, které spojujeme s některou z pěti vesnic, které jsou uvedeny v privilegiu českého krále Přemysla Otakara I.”

Naprostým unikátem je poutní láhev na vodu nebo cennější tekutinu, která se u nás v tak celistvém stavu našla vůbec poprvé.

Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “Tady tato poutnická láhev na nějakou tekutinu je nálezem zcela výjimečným.”

Archeologové objevili i zbraně, výstroje koní a jezdců, podkovy a také ozdoby právě z období 12,. 13. století.

Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “Záušnice z bronzových drátků splétaných do sebe, máme zde i kus nějakého skleněného předmětu.”

Martina Maršíčková, archeoložka, Archaia Brno: “V rámci archeologických prací jsme tu objevili středověkou studnu s kamenným obložením, a doufáme, že narazíme na nějaké archeologické nálezy, které jsou tam schované, ukryté pro nás.”

Našla se i středověká pec, ve které lidé v minulosti pravděpodobně pekli chleba.

---

Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Roadshow podpory podnikání, kterou pořádá CzechInvest, vyrazila za prvními zájemci v rámci Moravskoslezského kraje loni na podzim. Teď měla zastávku také v Novém Jičíně v aule radnice. Podstatou projektu je pomoci podnikatelům s realizací jejich plánů.

Veronika Věžník, vedoucí regionální kanceláře agentury CzechInvest: “Cílem této roadshow je přiblížit podnikatelům možnosti dotačních příležitostí. Mají jedinečnou příležitost konzultovat své podnikatelské záměry na jednom místě spolu se zástupci jednotlivých organizací, které zde sedí. Je to ta unikátnost toho, že nemusí chodit zvlášť na ty jednotlivé instituce, ale informace opravdu seženou na jednom místě.”

Projekt slouží podnikatelům jak začínajícím, tak i těm zkušeným.

Marta Kiššová, návštěvnice akce: “Spíš chci tak všeobecně získat informace, jaké možnosti můžeme čerpat pro společnost, ve které pracuji.”

Daniel Kudláček, návštěvník akce: “Podnikám a zajímám se o podnikání. Rozvíjím i nějaké další podnikatelské aktivity, rád bych více rozvinul výzkum a vývoj, tak se jdu poradit, co jsme schopni domluvit a dohodnout.”

Konzultační hodiny roadshow novojičínská radnice rozšířila o následné setkání podnikatelů s vedením města.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Chceme je informovat o chystaném projektu na podporu podnikání, do kterého od příštího roku vstupuje společně s Kopřivnicí. A dále se jich chceme ptát, co by oni požadovali, v čem bychom jim mohli vyhovět.”

Roadshow podpory podnikání zamíří teď na podzim ještě do Opavy, Českého Těšína, Karviné a do Ostravy.

---

Chlebovický kostel má nové varhany, pomohla sbírka

Kostel v Chlebovicích získal nové varhany. Jejich výroba trvala 4 roky a náklady na majestátní nástroj dosáhly téměř čtyř milionů korun. Finance získala farnost převážně z darů veřejnosti a přispělo i město a kraj. Nové varhany jsou nejen hudebním, ale i uměleckým přínosem pro celý kostel.

Kostel svatých Cyrila a Metoděje v Chlebovicích u Frýdku-Místku se po mnoha letech dočkal nových varhan. Původní tady byly od konce druhé světové války.

Pavel Mec, varhaník: "Byl to pneumatický stroj, který vykazoval už tenkrát hodně poruchovost. Bylo to dáno tím, že byly použité nekvalitní nebo méně kvalitní materiály."

Původní varhany se musely hodně opravovat. A nakonec se přišlo s tím, že se pořídí nové. Pro ty byl zvolen koncept dvoumanuálových varhan s pouhými 11 rejstříky, které se však neinspirují barokem, jako tomu poměrně často bývá, ale spíše polovinou 19. století.

Pavel Mec, varhaník: "Zatím ho hodnotím dobře, protože je nový a zdá se, že vydrží hodně a že bude fungovat. Tyto varhany jsou udělané na mechanické funkci, to znamená, že všechno je ovládáno táhly, mělo by to být jistější, je to samozřejmě nové, je to naladěné. Jsou oproti těm původním varhanům silnější, mají více rejstříků, mají dva manuály, takže se líp hraje jako takové rozložení slabší, silnější tony sóla a podobně."

Nové varhany mají na 700 píšťal. Vznikly ve varhanářské dílně Dlabal-Mettler v Bílsku u Choliny a jejich skříň zdobili truhláři v Krnově. Náklady na stavbu dosáhly bezmála čtyř milionů korun. Peníze se nakonec vybraly převážně díky dlouholetým sbírkám.

Pavel Mec, varhaník: "Jsem velice rád, že se tady a v okolí našli lidé, kteří přispěli na to tak velkou částkou a velké díky jim za to."

Libor Janečka (SPOLU/KDU-ČSL), předseda osadního výboru Chlebovice, zastupitel F-M: "Hezké dílo se podařilo, byť teda ta cesta byla mnohdy strastiplná, ale výsledek se hodnotí podle toho, jak to dopadne. A tak se hledaly způsoby, jak vlastně ty lidi oslovit, jak jim nalít té jistoty, že jsme schopni to udělat. Udělal jsem kousky rešerší, práce, které jsme tady prováděli. Ať už teda výměna střechy, nové krytiny věže, půlka krovů se měnila koncem devadesátých let, komplet venkovní omítka. To byly miliony korun a tenkrát to bylo bez jakékoliv pomoci. Takže jenom z našich prostředků. No a to je, řekněme, tak uchlácholilo a dali jsme se do toho, no."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to vždycky velká událost, když kostel získá nové varhany. A ty, které vznikly iniciativou místních v Chlebovicích, zejména pana Janečky, zní opravdu, jako by tady byly staletí. A myslím si, že to je velký počin a jsem rád, že malým dílem se na tom mohlo podílet i město."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdu-Místku: "Já bych chtěl poděkovat všem občanům města Frýdku-Místku, kteří se přes projekt Daruj FM zapojili do sbírky na varhany. Celkem se vlastně díky tomu vybralo 545 tisíc korun. Z toho město dalo 200 tisíc korun a zbytek právě přispěli občané. Právě na nové varhany tady do Chlebovic."

Nové varhany požehnal při slavnostní bohoslužbě biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David.

---

Zprávy krátké, 20. 11. 2024 16.00 - 2
NÁŠ JIH ZNÁ LETOŠNÍ VÍTĚZE
Devátý ročník participativního rozpočtu Náš Jih v Ostravě zná své vítěze. Do hlasování se zapojilo 5027 lidí, kteří k realizaci vybrali celkem 11 projektů. Nejúspěšnějším byl projekt kastrování koček. Hlasováním se rozhodlo také o podobě hodin na náměstí v Hrabůvce.
Reportáž najdete na webu polar.cz

KULTURA NOVÝ JIČÍN S NOVOU IDENTITOU
Městské kulturní středisko Nový Jičín začne používat novou vizuální identitu pod značkou „Kultura Nový Jičín.“ Jednotný grafický styl podle autorů propojuje tradiční symboly města s moderní kreativitou. Změna zahrnuje všechny instituce pod střediskem, včetně knihovny, kina a výstavní síně.

---

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Celkem rozdělí Nadace OKD 20 milionů korun. Penize budou využity na veřejně prospěšné projekty.

Monika Němcová, ředitelka Nadace OKD: "Nadace OKD obdržela od svého zřizovatele, stejně jako v loňském roce, mimořádný dar, který se rozhodla věnovat na podporu obcí a měst v tomto regionu. Správní rada vybrala nakonec 7 projektů, které podpoří částkou 20 mil. kč."

Na realizaci jednoho projektu mohlo město či obec získat až 5 milionů korun. Tuto výši obdržela například Karviná.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Chtěl bych poděkovat Nadaci OKD, že nám přispěla 5 miliony korun na tzv. Inhalatorium, které bude součástí koníren."

Ve Stonavě zase postaví skatepark pro děti, po kterém už dlouho toužily.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: "Vždycky ke konci roku je posezení s nejlepšími žáky školy se starostou a místostarostou a když se ptáme dětí, co by se jim líbilo ve Stonavě, tak projevily zájem o skateparkové hřiště."

Například Doubrava prostředky využije na modernizaci obřadní síně, v Havířově vybudují v lesoparku Stromovka dětské a workoutové hřiště a v Petrovicích u Karviné bude stát altánek se solankovým inhalatoriem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. listopadu 2024, 16:00

Nadzemní koridory zvýšily komfort SNO

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

V areálu Slezské nemocnice jsou samostatně stojící pavilony a pacienty tam dosud k jednotlivým vyšetřením převáželi venkem bez ohledu na počasí. To se změnilo díky zastřešeným spojovacím tubusům.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: "Ten koridor je moc fajn investice. Vyšla MS kraj na 150 milionů korun."

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Mám obrovskou radost, že se tento koridor v nemocnici postavil, který propojuje vzájemně pavilony mezi sebou."

Koridory měří bezmála 270 metrů a prozatím vedou do tří pavilonů. A to V, N a S.

Spojovacím krčkem jsou pak spojeny i s pavilonem L. Na střeše koridorů jsou umístěny fotovoltaické panely, které umožní úspory energií pro provoz příslušných pavilonů. Stavba koridorů probíhala za plného provozu nemocnice.

Juraj Anděl, vedoucí projektového týmu: “Musela probíhat správná koordinace s uživatelem, s nemocnicí tak, aby nedocházelo k omezování provozu jak personálu, tak i nás jako stavby. 

Karel Siebert, ředitel SNO: “Nyní uvažujeme o druhé variantě koridorů, kterou bychom potřebovali nutně propojit další dva pavilony, pavilon G, případně pavilon H. Budeme řešit infekční JIP, budeme řešit urgentní příjem v nemocnici a největší problém asi bude ten parkovací dům, o kterém sníme a o kterém uvažujeme."

Na parkovací dům se aktuálně připravuje projekt a jeho stavba by měla být hotova zhruba do tří let.

---

Zprávy krátké, 20. 11. 2024 16.00 - 1
ŘSD CHYSTÁ DEMOLICI MOSTU NA RUDNÉ
Ředitelství silnic a dálnic připravuje demolici silničního mostu na Rudné ulici v Ostravě, nad Místeckou ulicí u Hornbachu. Práce proběhnou příští rok a počítá se s likvidaci i novou výstavbu mostu. Aktuálně probíhá výběrové řízení na zhotovitele.
POLICIE HLEDÁ ZLODĚJE TELEVIZORU
Kriminalisté z Ostravy-Mariánských Hor pátrají po muži, který by mohl přispět k objasnění krádeže televizoru z tamního apartmánu. Škoda činí zhruba 10 000 korun. Pokud máte jakékoli informace, volejte linku 158 nebo se obraťte na nejbližší policejní služebnu.

---

Archeologický výzkum přinesl vzácné objevy

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

Pozůstatky neznámé vsi jsou doloženy v podobě zahloubených chat, zásobních jam, pecí a studny. Jedná se o výjimečný nález. Jde totiž o archeologickou lokalitu s přímým vztahem k letos připomínaným 800 letům Opavy jako jednoho z nejstarších měst v českých zemích.

Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “K těm nejvýznamnějším nálezům bezesporu patří relikty středověkého osídlení, které spojujeme s některou z pěti vesnic, které jsou uvedeny v privilegiu českého krále Přemysla Otakara I.”

Naprostým unikátem je poutní láhev na vodu nebo cennější tekutinu, která se u nás v tak celistvém stavu našla vůbec poprvé.

Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “Tady tato poutnická láhev na nějakou tekutinu je nálezem zcela výjimečným.”

Archeologové objevili i zbraně, výstroje koní a jezdců, podkovy a také ozdoby právě z období 12,. 13. století.

Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “Záušnice z bronzových drátků splétaných do sebe, máme zde i kus nějakého skleněného předmětu.”

Martina Maršíčková, archeoložka, Archaia Brno: “V rámci archeologických prací jsme tu objevili středověkou studnu s kamenným obložením, a doufáme, že narazíme na nějaké archeologické nálezy, které jsou tam schované, ukryté pro nás.”

Našla se i středověká pec, ve které lidé v minulosti pravděpodobně pekli chleba.

---

Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Roadshow podpory podnikání, kterou pořádá CzechInvest, vyrazila za prvními zájemci v rámci Moravskoslezského kraje loni na podzim. Teď měla zastávku také v Novém Jičíně v aule radnice. Podstatou projektu je pomoci podnikatelům s realizací jejich plánů.

Veronika Věžník, vedoucí regionální kanceláře agentury CzechInvest: “Cílem této roadshow je přiblížit podnikatelům možnosti dotačních příležitostí. Mají jedinečnou příležitost konzultovat své podnikatelské záměry na jednom místě spolu se zástupci jednotlivých organizací, které zde sedí. Je to ta unikátnost toho, že nemusí chodit zvlášť na ty jednotlivé instituce, ale informace opravdu seženou na jednom místě.”

Projekt slouží podnikatelům jak začínajícím, tak i těm zkušeným.

Marta Kiššová, návštěvnice akce: “Spíš chci tak všeobecně získat informace, jaké možnosti můžeme čerpat pro společnost, ve které pracuji.”

Daniel Kudláček, návštěvník akce: “Podnikám a zajímám se o podnikání. Rozvíjím i nějaké další podnikatelské aktivity, rád bych více rozvinul výzkum a vývoj, tak se jdu poradit, co jsme schopni domluvit a dohodnout.”

Konzultační hodiny roadshow novojičínská radnice rozšířila o následné setkání podnikatelů s vedením města.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Chceme je informovat o chystaném projektu na podporu podnikání, do kterého od příštího roku vstupuje společně s Kopřivnicí. A dále se jich chceme ptát, co by oni požadovali, v čem bychom jim mohli vyhovět.”

Roadshow podpory podnikání zamíří teď na podzim ještě do Opavy, Českého Těšína, Karviné a do Ostravy.

---

Chlebovický kostel má nové varhany, pomohla sbírka

Kostel v Chlebovicích získal nové varhany. Jejich výroba trvala 4 roky a náklady na majestátní nástroj dosáhly téměř čtyř milionů korun. Finance získala farnost převážně z darů veřejnosti a přispělo i město a kraj. Nové varhany jsou nejen hudebním, ale i uměleckým přínosem pro celý kostel.

Kostel svatých Cyrila a Metoděje v Chlebovicích u Frýdku-Místku se po mnoha letech dočkal nových varhan. Původní tady byly od konce druhé světové války.

Pavel Mec, varhaník: "Byl to pneumatický stroj, který vykazoval už tenkrát hodně poruchovost. Bylo to dáno tím, že byly použité nekvalitní nebo méně kvalitní materiály."

Původní varhany se musely hodně opravovat. A nakonec se přišlo s tím, že se pořídí nové. Pro ty byl zvolen koncept dvoumanuálových varhan s pouhými 11 rejstříky, které se však neinspirují barokem, jako tomu poměrně často bývá, ale spíše polovinou 19. století.

Pavel Mec, varhaník: "Zatím ho hodnotím dobře, protože je nový a zdá se, že vydrží hodně a že bude fungovat. Tyto varhany jsou udělané na mechanické funkci, to znamená, že všechno je ovládáno táhly, mělo by to být jistější, je to samozřejmě nové, je to naladěné. Jsou oproti těm původním varhanům silnější, mají více rejstříků, mají dva manuály, takže se líp hraje jako takové rozložení slabší, silnější tony sóla a podobně."

Nové varhany mají na 700 píšťal. Vznikly ve varhanářské dílně Dlabal-Mettler v Bílsku u Choliny a jejich skříň zdobili truhláři v Krnově. Náklady na stavbu dosáhly bezmála čtyř milionů korun. Peníze se nakonec vybraly převážně díky dlouholetým sbírkám.

Pavel Mec, varhaník: "Jsem velice rád, že se tady a v okolí našli lidé, kteří přispěli na to tak velkou částkou a velké díky jim za to."

Libor Janečka (SPOLU/KDU-ČSL), předseda osadního výboru Chlebovice, zastupitel F-M: "Hezké dílo se podařilo, byť teda ta cesta byla mnohdy strastiplná, ale výsledek se hodnotí podle toho, jak to dopadne. A tak se hledaly způsoby, jak vlastně ty lidi oslovit, jak jim nalít té jistoty, že jsme schopni to udělat. Udělal jsem kousky rešerší, práce, které jsme tady prováděli. Ať už teda výměna střechy, nové krytiny věže, půlka krovů se měnila koncem devadesátých let, komplet venkovní omítka. To byly miliony korun a tenkrát to bylo bez jakékoliv pomoci. Takže jenom z našich prostředků. No a to je, řekněme, tak uchlácholilo a dali jsme se do toho, no."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je to vždycky velká událost, když kostel získá nové varhany. A ty, které vznikly iniciativou místních v Chlebovicích, zejména pana Janečky, zní opravdu, jako by tady byly staletí. A myslím si, že to je velký počin a jsem rád, že malým dílem se na tom mohlo podílet i město."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdu-Místku: "Já bych chtěl poděkovat všem občanům města Frýdku-Místku, kteří se přes projekt Daruj FM zapojili do sbírky na varhany. Celkem se vlastně díky tomu vybralo 545 tisíc korun. Z toho město dalo 200 tisíc korun a zbytek právě přispěli občané. Právě na nové varhany tady do Chlebovic."

Nové varhany požehnal při slavnostní bohoslužbě biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David.

---

Zprávy krátké, 20. 11. 2024 16.00 - 2
NÁŠ JIH ZNÁ LETOŠNÍ VÍTĚZE
Devátý ročník participativního rozpočtu Náš Jih v Ostravě zná své vítěze. Do hlasování se zapojilo 5027 lidí, kteří k realizaci vybrali celkem 11 projektů. Nejúspěšnějším byl projekt kastrování koček. Hlasováním se rozhodlo také o podobě hodin na náměstí v Hrabůvce.
Reportáž najdete na webu polar.cz

KULTURA NOVÝ JIČÍN S NOVOU IDENTITOU
Městské kulturní středisko Nový Jičín začne používat novou vizuální identitu pod značkou „Kultura Nový Jičín.“ Jednotný grafický styl podle autorů propojuje tradiční symboly města s moderní kreativitou. Změna zahrnuje všechny instituce pod střediskem, včetně knihovny, kina a výstavní síně.

---

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Celkem rozdělí Nadace OKD 20 milionů korun. Penize budou využity na veřejně prospěšné projekty.

Monika Němcová, ředitelka Nadace OKD: "Nadace OKD obdržela od svého zřizovatele, stejně jako v loňském roce, mimořádný dar, který se rozhodla věnovat na podporu obcí a měst v tomto regionu. Správní rada vybrala nakonec 7 projektů, které podpoří částkou 20 mil. kč."

Na realizaci jednoho projektu mohlo město či obec získat až 5 milionů korun. Tuto výši obdržela například Karviná.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: “Chtěl bych poděkovat Nadaci OKD, že nám přispěla 5 miliony korun na tzv. Inhalatorium, které bude součástí koníren."

Ve Stonavě zase postaví skatepark pro děti, po kterém už dlouho toužily.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: "Vždycky ke konci roku je posezení s nejlepšími žáky školy se starostou a místostarostou a když se ptáme dětí, co by se jim líbilo ve Stonavě, tak projevily zájem o skateparkové hřiště."

Například Doubrava prostředky využije na modernizaci obřadní síně, v Havířově vybudují v lesoparku Stromovka dětské a workoutové hřiště a v Petrovicích u Karviné bude stát altánek se solankovým inhalatoriem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-11-2024-16-00