Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na Havla vzpomínali Novojičínští na jeho nádvoří
  • Opava chystá rekonstrukci zimního stadionu
  • Betlémské světlo dorazilo do Bruntálu
  • Domov Kamenec v Ostravě získal značku Česká kvalita
  • Uschlá lípa poslouží jako biotop pro hmyz
  • U sochy Slzy se vzpomínalo na horníky z Dolu ČSM

Na Havla vzpomínali Novojičínští na jeho nádvoří

Celá republika, a také Novojičínští, si připomněli 10. výročí úmrtí Václava Havla. A kde jinde, než na nádvoří, které od letošního roku nese jméno tohoto prvního polistopadového prezidenta.

Malý happening na počest Václava Havla se v Novém Jičíně konal večer 18. prosince, a to na prostranství, které je od letošního roku oficiálně pojmenováno jako Nádvoří Václava Havla.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “My na něj nechceme vzpomínat se smutkem a nechcete nějakou velkou nostalgii. Chceme jen si tady připomenout jeho odkaz a to, aby myšlenky Václava Havla tady zůstaly stále.”

Havlovo nádvoří ozdobil také vánoční stromek, jehož příběh se pojí s obcemi z jižní Moravy, které v létě zasáhlo tornádo, a kam i někteří Novojičínští jezdili pomáhat.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Stromeček je z darů z Liberecka, kde jsme byli pro stromy, které tamní lidé věnovali jižní Moravě postižené tornádem, a jižní Morava nám jeden stromeček a část ozdob, které byly také darované, dala, abychom ho věnovali Václavu Havlovi.”

Na stromech v prostoru nádvoří se před pár dny objevili na počest Havla i papíroví ptáci. Šlo o celorepublikový projekt Ptačí sněm pro Václava Havla inspirovaný dílem známého výtvarníka Petra Síse. Svými výtvory se do něj zapojila místní Základní škola Komenského 66. Ptáci zavěšeni ve volném prostoru symbolizují myšlenku svobody.

---

Opava chystá rekonstrukci zimního stadionu

Příští rok na jaře by mohla začít rekonstrukce opavského zimního stadionu. Jeho stav je už mnoho let neuspokojivý. Chybí tady zázemí pro sportovce i diváky. A budova má vysokou energetickou náročnost. Od 50. let, kdy byla ledová plocha zastřešená se tady žádné větší úpravy neprováděly. Město na opravy vyčlenilo 218 mil. korun.

Opavané se mohli vlastním zimním stadionem pyšnit už v polovině 19. století. Nejprve se jednalo o ledovou plochu pod širým nebem. Ta byla v 50. letech minulého století zastřešená. Přistavený byl hotel a restaurace. 

René Holuša, výkonný ředitel HC Slezan Opava: „V podstatě je to nejstarší zimní stadion, který stojí v ČR. Zaspalo se tady určitě. Rekonstrukce byla potřeba už před nějakými dvaceti lety.“

Stísněné, špatně větrané šatny, chybějící tělocvična pro přípravu sportovců, nedostatečné zázemí pro diváky – s těmito problémy se zimní stadion potýká už delší čas. Peníze na modernizaci za 218 mil. korun se našly v rozpočtu města ale až nyní. Ve hře jsou také dotace z Národní sportovní agentury. S bouracími a následně stavebními pracemi by se mělo začít na jaře, po skončení hokejové sezóny. 

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chceme nechat dohrát letošní sezónu, potažmo sezónu příštího roku. Tzn. jakmile by hráči v dubnu skončili, tak v květnu by mohly být zahájeny bourací práce.“

Výstavba nového zimního stadionu bude trvat rok. Během té doby budou muset hokejisté dojíždět na tréninky do okolních sportovišť.

Dalibor Bárta, jednatel HC Slezan Opava: „Domluvený máme předběžně stadion v Kravařích. Samozřejmě kapacitně nám to pak od listopadu nebude dostačovat. Takže záložní plán máme ještě stadion v Horním Benešově.“

Sportovci se pak budou moci těšit na skvělé zázemí s prostornými šatnami, wellness centrem, tréninkovou plochou i tělocvičnou. Diváci budou mít k dispozici komfortnější hlediště. Bude tady také restaurace. 




---

Betlémské světlo dorazilo do Bruntálu

Sobota, 10 hodin 23 minut. To byl přesný čas, kdy do Bruntálu dorazilo letošní Betlémské světlo. Přivezli ho, jako každý rok, skauti z Brna. První zájemci čekali na své světlo už na nádraží.

Betlémské světlo se na nádraží moc neohřálo, bude již nyní k dispozici všem zájemcům.

Pavlína Konečná, referent cestovního ruchu, MěÚ Bruntál: „Betlémské světlo se převeze do domova důchodců, aby kdokoli, kdo to teď nestihl, si ho mohl odpálit a mít doma.“

Anketa, první zájemci: „Přišli jsme si pro světlo betlémské s rodinou, s dětmi, s manželem.“

„Přišli jsme si pro betlémské světlo, ano děti dvě.“

Novým symbolem vánoc v Bruntále je také originální anděl, kterého již mnozí mohli potkat na různých místech ve městě, ve školce i v nemocnici.

Pavlína Konečná, referent cestovního ruchu, MěÚ Bruntál: „Je to nápad informačního centra, abychom lidem udělali radost, abychom navodili tu správnou vánoční nebo adventní náladu a chtěli jsme ukázat všem, i našim rodinám, jak to tady v Bruntále a okolí máme pěkné, takže anděl cestuje tam, kde si ho lidé přejí. To znamená třeba do Karlovy Studánky, byly jsme i ve Zlatých Horách a tady po okolí. A ještě něco máme v plánu, tak se těšte.“

Další cestování bruntálského anděla je prozatím obestřeno tajemstvím. Můžeme prozradit, že se nebojí ani do hor a během vánočních svátků bude hlídat Bruntál shora.

---

Domov Kamenec v Ostravě získal značku Česká kvalita

Významné ocenění získal ostravský domov pro seniory Kamenec. Na slavnostním jednání pořádaném ministerstvem průmyslu a obchodu získal ocenění v rámci Národního programu Česká kvalita. Cenu získal za perfektní sociální služby.

Domov pro seniory Kamenec byl otevřen v roce 1975 s kapacitou 200 lůžek ve 121 pokojích. Dnes po téměř 50 letech je už vše nové a moderní, ale kapacita zůstala téměř stejná. To nejdůležitější však je, že jsou spokojeni klienti, což nyní navíc potvrdil Domov Kamenec ziskem prestižní značky Česká kvalita. 

Juraj Chomič, ředitel Domova Kamenec: "Podařilo se nám uspět, takže máme právo držet logo České kvality, Czech made a už více nic dalšího není." 

Domov pro seniory se tak stal jednou z 12 nových organizací, které byly takto za rok 2021 oceněny. Kamenec za oblast poskytování sociálních služeb. Česká kvalita zviditelňuje důvěryhodné a nezávislé značky kvality, které jsou založené na objektivním ověřování kvality výrobků nebo služeb třetí stranou.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Myslím, že všechny naše domovy jsou na velice kvalitní úrovni a tento domov je výjimečný tím, že navíc ještě získal značku Česká kvalita, které mu dodávají punc jednoho z nejlepších domovů v ČR."

Domov Kamenec je jedním z 8 zařízení sociálních služeb, které jsou zřizovány městem Ostrava. Nyní může ke své prezentaci využívat logo Česká kvalita. 

---

Uschlá lípa poslouží jako biotop pro hmyz

Poruba přišla o další vzácný strom. U kostela svatého Mikuláše dosud stály čtyři historické lípy, které byly kdysi součástí aleje vedoucí do Klimkovic. Jedna z nich teď musela padnout k zemi, protože ohrožovala bezpečnost kolemjdoucích.

V Porubě museli pokácet další historickou lípu, I po veškerém možném ošetření se ji bohužel nepodařilo zachránit. Jde o jednu z líp pod kostelem svatého Mikuláše, jejichž počet se tak snížil na tři.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V průběhu jsme zkoušeli opravdu maximum, co se dalo. Od odstranění jmelí až po injektáže. Bohužel ten stav toho zbytku stromu už je takový, že by ohrožoval kolemjdoucí, proto jsme usoudili, že ho pokácíme.”

Jeho odkaz ale ještě nekončí. Přemístěn bude k rybníku pod zámkem, kde bude sloužit opět jako biotop, tedy útočiště pro hmyz. Lípy u kostela sv. Mikuláše jsou vůbec nejstaršími stromy v obvodu.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “První zmínky jsou někdy kolem roku 1836, což je shodou okolností rok, kdy zemřel Karel Hynek Mácha , takže teoreticky tyto stromy pamatují ještě Karla Hynka Máchu a původně byly vysázeny a tvořily alej podél cesty do Klimkovic.”

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Pokud kácíme jakýkoliv strom, vždy probíhá náhradní výsadba. Čili musíme vysadit strom nový."

Konkrétně pod kostelem svatého Mikuláše budou vysázeny dvě mladé lípy.

---

U sochy Slzy se vzpomínalo na horníky z Dolu ČSM

Ve Stonavě na Karvinsku se uskutečnil pietní akt k uctění památky 13 horníků, kteří v prosinci roku 2018 zahynuli v podzemí při výbuch metanu. Tragické důlní neštěstí připomíná památník ve tvaru Slzy, který stojí v centru obce.

Před třemi roky se v podzemí Dolu ČSM stala důlní tragédie. Vyžádala si 13 lidských životů. Pietním aktem si i letos toto neštěstí připomněli zástupci OKD, obce Stonavy a další lidé, spojení s touto tragickou událostí. Nechyběla ani polská konzulka, jelikož pod zemí vyhasl život 12 horníkům z Polska.

Edyta Wodzyńska-Andreewa, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: "Důležité je, aby ta vzpomínka stále žila. Ta tragédie byla obrovská, hodně rodin měsíce čekalo na potvrzení té informace. Je důležité dělat všechno proto, aby v budoucnu bylo takových katastrof co nejméně."

Ondřej Feber, starosta Stonavy: “Jsme obec hornická, byli a jsme závislí na hornickém řemeslu a pro nás tento akt znamená vzpomínku na ty, kteří položili životy za to, abychom se tady nějak měli a budeme tady dělat všechno proto, aby se na hornictví nezapomnělo."

Po výbuchu bylo místo bezpečně uzavřeno, těžba tam neprobíhá.

David Hájek ředitel provozu OKD: "To místo, po tom, co bylo ohledáno všemi úřady, které vyšetřují tuto tragédii, tak jsme dostali povolení ten porub dokopat, ukončit dobývání, vyklidit a uzavřít to místo hrázemi, které jsou pevné a neprůchodné takže to místo je zavřené a nepřístupné."

Příčina výbuchu se ještě stále vyšetřuje.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. prosince 2021, 17:00

Na Havla vzpomínali Novojičínští na jeho nádvoří

Celá republika, a také Novojičínští, si připomněli 10. výročí úmrtí Václava Havla. A kde jinde, než na nádvoří, které od letošního roku nese jméno tohoto prvního polistopadového prezidenta.

Malý happening na počest Václava Havla se v Novém Jičíně konal večer 18. prosince, a to na prostranství, které je od letošního roku oficiálně pojmenováno jako Nádvoří Václava Havla.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “My na něj nechceme vzpomínat se smutkem a nechcete nějakou velkou nostalgii. Chceme jen si tady připomenout jeho odkaz a to, aby myšlenky Václava Havla tady zůstaly stále.”

Havlovo nádvoří ozdobil také vánoční stromek, jehož příběh se pojí s obcemi z jižní Moravy, které v létě zasáhlo tornádo, a kam i někteří Novojičínští jezdili pomáhat.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Stromeček je z darů z Liberecka, kde jsme byli pro stromy, které tamní lidé věnovali jižní Moravě postižené tornádem, a jižní Morava nám jeden stromeček a část ozdob, které byly také darované, dala, abychom ho věnovali Václavu Havlovi.”

Na stromech v prostoru nádvoří se před pár dny objevili na počest Havla i papíroví ptáci. Šlo o celorepublikový projekt Ptačí sněm pro Václava Havla inspirovaný dílem známého výtvarníka Petra Síse. Svými výtvory se do něj zapojila místní Základní škola Komenského 66. Ptáci zavěšeni ve volném prostoru symbolizují myšlenku svobody.

---

Opava chystá rekonstrukci zimního stadionu

Příští rok na jaře by mohla začít rekonstrukce opavského zimního stadionu. Jeho stav je už mnoho let neuspokojivý. Chybí tady zázemí pro sportovce i diváky. A budova má vysokou energetickou náročnost. Od 50. let, kdy byla ledová plocha zastřešená se tady žádné větší úpravy neprováděly. Město na opravy vyčlenilo 218 mil. korun.

Opavané se mohli vlastním zimním stadionem pyšnit už v polovině 19. století. Nejprve se jednalo o ledovou plochu pod širým nebem. Ta byla v 50. letech minulého století zastřešená. Přistavený byl hotel a restaurace. 

René Holuša, výkonný ředitel HC Slezan Opava: „V podstatě je to nejstarší zimní stadion, který stojí v ČR. Zaspalo se tady určitě. Rekonstrukce byla potřeba už před nějakými dvaceti lety.“

Stísněné, špatně větrané šatny, chybějící tělocvična pro přípravu sportovců, nedostatečné zázemí pro diváky – s těmito problémy se zimní stadion potýká už delší čas. Peníze na modernizaci za 218 mil. korun se našly v rozpočtu města ale až nyní. Ve hře jsou také dotace z Národní sportovní agentury. S bouracími a následně stavebními pracemi by se mělo začít na jaře, po skončení hokejové sezóny. 

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chceme nechat dohrát letošní sezónu, potažmo sezónu příštího roku. Tzn. jakmile by hráči v dubnu skončili, tak v květnu by mohly být zahájeny bourací práce.“

Výstavba nového zimního stadionu bude trvat rok. Během té doby budou muset hokejisté dojíždět na tréninky do okolních sportovišť.

Dalibor Bárta, jednatel HC Slezan Opava: „Domluvený máme předběžně stadion v Kravařích. Samozřejmě kapacitně nám to pak od listopadu nebude dostačovat. Takže záložní plán máme ještě stadion v Horním Benešově.“

Sportovci se pak budou moci těšit na skvělé zázemí s prostornými šatnami, wellness centrem, tréninkovou plochou i tělocvičnou. Diváci budou mít k dispozici komfortnější hlediště. Bude tady také restaurace. 




---

Betlémské světlo dorazilo do Bruntálu

Sobota, 10 hodin 23 minut. To byl přesný čas, kdy do Bruntálu dorazilo letošní Betlémské světlo. Přivezli ho, jako každý rok, skauti z Brna. První zájemci čekali na své světlo už na nádraží.

Betlémské světlo se na nádraží moc neohřálo, bude již nyní k dispozici všem zájemcům.

Pavlína Konečná, referent cestovního ruchu, MěÚ Bruntál: „Betlémské světlo se převeze do domova důchodců, aby kdokoli, kdo to teď nestihl, si ho mohl odpálit a mít doma.“

Anketa, první zájemci: „Přišli jsme si pro světlo betlémské s rodinou, s dětmi, s manželem.“

„Přišli jsme si pro betlémské světlo, ano děti dvě.“

Novým symbolem vánoc v Bruntále je také originální anděl, kterého již mnozí mohli potkat na různých místech ve městě, ve školce i v nemocnici.

Pavlína Konečná, referent cestovního ruchu, MěÚ Bruntál: „Je to nápad informačního centra, abychom lidem udělali radost, abychom navodili tu správnou vánoční nebo adventní náladu a chtěli jsme ukázat všem, i našim rodinám, jak to tady v Bruntále a okolí máme pěkné, takže anděl cestuje tam, kde si ho lidé přejí. To znamená třeba do Karlovy Studánky, byly jsme i ve Zlatých Horách a tady po okolí. A ještě něco máme v plánu, tak se těšte.“

Další cestování bruntálského anděla je prozatím obestřeno tajemstvím. Můžeme prozradit, že se nebojí ani do hor a během vánočních svátků bude hlídat Bruntál shora.

---

Domov Kamenec v Ostravě získal značku Česká kvalita

Významné ocenění získal ostravský domov pro seniory Kamenec. Na slavnostním jednání pořádaném ministerstvem průmyslu a obchodu získal ocenění v rámci Národního programu Česká kvalita. Cenu získal za perfektní sociální služby.

Domov pro seniory Kamenec byl otevřen v roce 1975 s kapacitou 200 lůžek ve 121 pokojích. Dnes po téměř 50 letech je už vše nové a moderní, ale kapacita zůstala téměř stejná. To nejdůležitější však je, že jsou spokojeni klienti, což nyní navíc potvrdil Domov Kamenec ziskem prestižní značky Česká kvalita. 

Juraj Chomič, ředitel Domova Kamenec: "Podařilo se nám uspět, takže máme právo držet logo České kvality, Czech made a už více nic dalšího není." 

Domov pro seniory se tak stal jednou z 12 nových organizací, které byly takto za rok 2021 oceněny. Kamenec za oblast poskytování sociálních služeb. Česká kvalita zviditelňuje důvěryhodné a nezávislé značky kvality, které jsou založené na objektivním ověřování kvality výrobků nebo služeb třetí stranou.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Myslím, že všechny naše domovy jsou na velice kvalitní úrovni a tento domov je výjimečný tím, že navíc ještě získal značku Česká kvalita, které mu dodávají punc jednoho z nejlepších domovů v ČR."

Domov Kamenec je jedním z 8 zařízení sociálních služeb, které jsou zřizovány městem Ostrava. Nyní může ke své prezentaci využívat logo Česká kvalita. 

---

Uschlá lípa poslouží jako biotop pro hmyz

Poruba přišla o další vzácný strom. U kostela svatého Mikuláše dosud stály čtyři historické lípy, které byly kdysi součástí aleje vedoucí do Klimkovic. Jedna z nich teď musela padnout k zemi, protože ohrožovala bezpečnost kolemjdoucích.

V Porubě museli pokácet další historickou lípu, I po veškerém možném ošetření se ji bohužel nepodařilo zachránit. Jde o jednu z líp pod kostelem svatého Mikuláše, jejichž počet se tak snížil na tři.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V průběhu jsme zkoušeli opravdu maximum, co se dalo. Od odstranění jmelí až po injektáže. Bohužel ten stav toho zbytku stromu už je takový, že by ohrožoval kolemjdoucí, proto jsme usoudili, že ho pokácíme.”

Jeho odkaz ale ještě nekončí. Přemístěn bude k rybníku pod zámkem, kde bude sloužit opět jako biotop, tedy útočiště pro hmyz. Lípy u kostela sv. Mikuláše jsou vůbec nejstaršími stromy v obvodu.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “První zmínky jsou někdy kolem roku 1836, což je shodou okolností rok, kdy zemřel Karel Hynek Mácha , takže teoreticky tyto stromy pamatují ještě Karla Hynka Máchu a původně byly vysázeny a tvořily alej podél cesty do Klimkovic.”

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Pokud kácíme jakýkoliv strom, vždy probíhá náhradní výsadba. Čili musíme vysadit strom nový."

Konkrétně pod kostelem svatého Mikuláše budou vysázeny dvě mladé lípy.

---

U sochy Slzy se vzpomínalo na horníky z Dolu ČSM

Ve Stonavě na Karvinsku se uskutečnil pietní akt k uctění památky 13 horníků, kteří v prosinci roku 2018 zahynuli v podzemí při výbuch metanu. Tragické důlní neštěstí připomíná památník ve tvaru Slzy, který stojí v centru obce.

Před třemi roky se v podzemí Dolu ČSM stala důlní tragédie. Vyžádala si 13 lidských životů. Pietním aktem si i letos toto neštěstí připomněli zástupci OKD, obce Stonavy a další lidé, spojení s touto tragickou událostí. Nechyběla ani polská konzulka, jelikož pod zemí vyhasl život 12 horníkům z Polska.

Edyta Wodzyńska-Andreewa, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: "Důležité je, aby ta vzpomínka stále žila. Ta tragédie byla obrovská, hodně rodin měsíce čekalo na potvrzení té informace. Je důležité dělat všechno proto, aby v budoucnu bylo takových katastrof co nejméně."

Ondřej Feber, starosta Stonavy: “Jsme obec hornická, byli a jsme závislí na hornickém řemeslu a pro nás tento akt znamená vzpomínku na ty, kteří položili životy za to, abychom se tady nějak měli a budeme tady dělat všechno proto, aby se na hornictví nezapomnělo."

Po výbuchu bylo místo bezpečně uzavřeno, těžba tam neprobíhá.

David Hájek ředitel provozu OKD: "To místo, po tom, co bylo ohledáno všemi úřady, které vyšetřují tuto tragédii, tak jsme dostali povolení ten porub dokopat, ukončit dobývání, vyklidit a uzavřít to místo hrázemi, které jsou pevné a neprůchodné takže to místo je zavřené a nepřístupné."

Příčina výbuchu se ještě stále vyšetřuje.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-12-2021-17-00