Kraj přispěje na sociální služby a pomůže i neziskovkám
Moravskoslezský kraj se už tradičně na konci roku připravuje, že pomůže neziskovým organizacím, které na čekají peníze od státu. Zároveň byly ale schváleny také dotace na investice v sociálních službách a peníze byly vyčleněny i na oblíbené Senior Pointy.
Krajští zastupitelé schválili alokaci 30 milionů korun na zvýšení kvality sociálních služeb. Peníze poskytovatelé sociálních služeb využijí na investiční akce, vybavení nebo také odborné vzdělávání svých pracovníků. Organizace, které jsou zařazeny do krajské sítě sociálních služeb mohu o dotace žádat do 29. ledna.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Nejrůznější domovy, stacionáře, terénní služby nebo třeba chráněné dílny mohou krajskou dotaci využít například na rekonstrukci objektu, pořízení výtahu nebo třeba klimatizace do pokojů, na nákup vozidel, ale také na zvyšování odbornosti svých pracovníků. Z krajského příspěvku lze hradit také specializovaná odborná školení nebo kurzy."
Zastupitelé odsouhlasili poskytnutí návratné finanční výpomoci neziskovkám, které by jinak mohly mít finanční potíže, než obdrží prostředky od státu. Na tuto pomoc kraj poskytne 200 milionů korun. Jde o asi 260 organizací, kterým státní peníze chodí až v průběhu jara. Další peníze půjdou také na provoz Senior Pintů.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: „Senior Pointy nabízejí starším lidem možnost setkávání s dalšími seniory, mohou si popovídat, na přednáškách a besedách se dozvědět důležité informace třeba z oblasti bezpečnosti a prevence nebo se zdarma o něčem poradit s odborníky. Ne každý zvládá stárnutí s přehledem. Proto je skvělé, že mohou lidé v Senior Pointech najít zastání i přátele a překonat pocity osamocení nebo bezmoci, které se ve starším věku mohou u lidí objevovat."
V MS kraji funguje celkem 15 Senior Pointů ve 13 městech. Velký zájem je v nich například o Senior Pasy, které lidem nad 55 let poskytují řadu slev a výhod.
---
Nový Jičín spustí první fotovoltaickou elektrárnu
Na střeše garáží technických služeb Nového Jičína je první městská fotovoltaická elektrárna. Do provozu bude uvedena v březnu. Sloužit bude mimo jiné i jako zdroj energie pro nové mini vozidlo na svoz odpadu.
62 fotovoltaických panelů bylo v těchto dnech nainstalováno na střechu garáží v areálu technických služeb v Novém Jičíně. Je to zde první fotovoltaická elektrárna na městském objektu.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je to pilotní projekt města, tato elektrárna bude mít výkon přes 30 kWh. Veškerou elektrickou energii, kterou zde vyrobíme, by měly spotřebovat technické služby. Samozřejmě Jsou domluveny přetoky do sítí, které dál budeme distribuovat.”
Stavba byla zahájena 22. listopadu, dokončena bude ještě před smluvním termínem, dodavatelská firma ji stihne předat do Vánoc.
Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Bude následovat 60 denní lhůta pro možnost paralelního připojení, ale až poté, co bude toto připojení zkontrolováno do distribuční sítě ze strany ČEZu. Když všechny ty lhůty počítáme, nejpozději v březnu 2024 by měla být fotovoltaická elektrárna plně uvedena do provozu.”
Sluneční energie bude napájet i toto nové malé nákladní elektrovozidlo, které technické služby pořídily na svoz odpadu třeba z bytových zón.
Šárka Kozáková, ekolog, odpadový hospodář TSM Nový Jičín: “Hlavním přínosem elektrovozidla je kromě snížení emisí a zlepšení kvality ovzduší také snížení hlučnosti, například v sídlištích.”
Projekt fotovoltaiky vyšel město na 1, 7 milionu korun bez DPH, ex post bude žádat o dotaci.
---
Zprávy krátké, 20. 12. 2023 16.00 - 1
Kvůli situaci v ostravské Liberty se hejtman Jan Krkoška ve čtvrtek ráno sejde se zástupci hutě, úřadu práce a Moravskoslezského Paktu zaměstnanosti. Společnost Liberty už svým partnerům představila podrobnosti optimalizačního plánu a podle hospodářských novin má zajištěnou výrobu za asi jeden a čtvrt miliardy korun, zároveň by ale od středy neměla dostávat energie. Brífink po jednání budeme přenášet živě na facebooku Televize Polar.
Hasiči zasahovali v Libhošti u záchrany mladé krávy, která spadla do sklepa hospodářské budovy. Museli využít speciální popruhy, určené pro manipulaci se zvířaty, vyslán byl i technický automobil ze stanice Ostrava-Přívoz. Na místě zasahovala i veterinářka, která krávu částečně uspala.
---
Lidé bez domova plní noclehárnu i denní centrum
V Opavě žije přes osm desítek lidí bez domova. Zima je pro ně nejnáročnějším obdobím roku. Přečkat ji mohou v denním centru a noclehárně Armády spásy na Nákladní ulici.
Denní centrum a noclehárna armády spásy v Opavě se v zimě plní lidmi bez domova. Pomoc hledají zejména ve dnech, kdy teploty klesají pod bod mrazu.
Jaromír Hanzlík, vedoucí přímé práce pro noclehárnu a denní centrum: “Kapacita naší noclehárny pro muže je 18 uživatelů. Teď v zimním období bývá využívána z větší části, dochází i 15, 18 lidí. V případě, že se naplní kapacita, tak ještě umožňujeme i program volná židle."
Gerhard Karhan, ředitel Armády spásy v Opavě: “Co se týká nízkoprahového centra, tak během svátků máme to denní centrum prodloužené do 5 hodin a na Vánoce máme vánoční oběd, kdy se podává salát a ryba.”
anketa: klienti Armády spásy: “Chodím každý den tady. Paráda.”
“Užívám to prakticky každý den. Můžete si uvařit čaj, jídlo, osprchovat se, posedět, dívat se na televizi.”
Gerhard Karhan, ředitel Armády spásy v Opavě: “Co se týká azylových domů, tam je kapacita plně naplněna.”
Azylový dům pro muže od září nabízí zázemí také ženám. Mají tady vyhrazeno celé patro, kde jsou dva pokoje a kuchyňská linka.
anketa: klientka Azylového domu: “Díky bohu udělali tady dva pokoje pro ženy, protože když je plný stav v noclehárně, tak my nemáme potom kam jít.”
U vchodu do Azylového domu je také výdejna potravin, která funguje každou středu pro lidi v nouzi.
---
Zprávy krátké, 20. 12. 2023 16.00 - 2
Policisté objasnili dvě loupeže v prodejnách v Ostravě a v Orlové. Spáchal je třicetiletý muž, který se k oběma případům přiznal a s kriminalisty spolupracuje. Řekl, že se pokusil vyřešit svou tíživou finanční situaci. Dosud nebyl trestán. Hrozí mu až deset let za mřížemi.
---
Studenti gymnázia nachystali vánoční balíčky pro seniory
Studenti karvinského gymnázia mají srdce na správném místě. Nemyslí jen na to, čím obdarují o Vánocích své blízké, ale i ty, které neznají, zvláště osamělé seniory. Rozhodli se proto udělat radost stovce z nich a připravili jim balíčky plné užitečných věcí a dobrot.
Udělat radost seniorům vánočními balíčky se rozhodli studenti karvinského gymnázia. Po velké sbírce nejrůznějších dárků od ručně pletených výrobků až po kosmetiku nebo sladké potěšení sami dárkové balíčky připravili v dílně výtvarné výchovy.
Kateřina Fabiánová, učitelka výtvarné výchovy: " Jsme oslovili Charitu Český Těšín a připravili jsme dárečky pro seniory přímo z domova v Českém Těšíně a také terénní pracovnice, které pro seniory, kteří nejsou v domově ale jsou v hmotné nouzi nebo jsou osamělí a po 14 dní na naší škole jsme požádali rodiče a žáky, jestli by nepřinesli něco milého babičkám a dědečkům udělalo radost."
Viktorie Jílková, studentka Gymnázia Karviná: "Hlavně ty nejpotřebnější věci, co každý potřebuje, jako je šampon, sprchový gel, pak nějakou sladkost, pak je tady káva, nějaké teplé ponožky."
Kateřina Fabiánová, učitelka výtvarné výchovy: "Mělo by to být taková jiskra, třeba někoho nemají nebo se s nimi nesetkají na ty Vánoce, tak aspoň aby jeden ten dáreček pod tím stromečkem našli.”
Gymnázium Karviná realizuje tuto krásnou předvánoční akci již třetím rokem, loni balíčky udělali radost 170 seniorům.
---
Betlémské světlo je již v Jeseníkách
Letošní Betlémské světlo je již v České republice a přijelo také do Jeseníků. Od roku 1989 ho sem jako symbol míru a přátelství přivážejí skauti z Brna. Navazují tak na původní aktivitu exilových skautů z Rakouska. To vše za pomoci vlaků Českých drah.
Na 10 hodinu a 24 minutu čekali v Bruntále na vlakovém nádraží první zájemci o Betlémské světlo i místní skauti.
Milan Buček, skautský vedoucí, Bruntál: „Tak světlo, pokud tady není pán z kostela, tak ho odneseme do kostela a do domova seniorů a pak do zahradního centra. Děláme to každý rok, akorát dneska nemáme takovou účast.“
Lenka Čajanová, skautka, Rýmařov: „My jsme přijeli z Rýmařova, jsme ze střediska. Každý rok jsme vyzvedávali světlo ve Valšově, ale letos jsme vyrazili až sem do Bruntálu. Je tady čekárna a líp se tady na to světýlko čeká.“
Lenka, skautka, Rýmařov: „My jsme veverky. Skautky veverky.“
Eva Vrobelová, Staré Město: „Já nikam nejedu, já jsem si přijela pro světýlko.“
V předvečer třetí adventní neděle je světlo předáváno ve Vídni skautským delegacím z celé Evropy. Od tohoto okamžiku se šíří do všech měst a a obcí regionů.
Jaromír Vrobel, Staré Město: „My to světlo vezeme do Starého Města, kde se vždycky 24. scházíme v kostele. Takže ho budu teď týden doma sušit, aby mi nezhaslo.“
Karel Peschke, pastorační asistent: „Ode dneška máme Betlémské světlo ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Bruntále, na bočním oltáři, v boční lodi a toto světlo bude pro věřící i pro ostatní občany Bruntálu přístupné kdykoli pře a po každé bohoslužbě.“
Takže zbývá už jen zakoupit trvanlivou svíčku, lampičku, kterou neuhasí vítr a můžete si pro své světýlko zajít už dnes.
---