Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vrah střílel ve fakultní nemocnici upravenou maketou pistole
  • Opavsko má nejnižší nezaměstnanost v kraji
  • Strážníci řeší, zda mají pravomoc kontrolovat u psů čipy
  • Strážníci v NJ si mezi třeťáky hledají své nástupce
  • Havířov získal nový vůz pro senior dopravu

Vrah střílel ve fakultní nemocnici upravenou maketou pistole

Vyšetřování případu tragické střelby Fakultní nemocnici Ostrava pokračuje. Policie na tiskové konferenci oznámila, že útočník střílel z tzv. řezu. Mělo jít o maketu pistole, kterou někdo upravil do stavu schopného střelby. Ve zbrani byly vyříznuté díry, aby bylo vidět dovnitř. Zbraň se střelci několikrát zasekla.

Po řádění masového vraha Ctirada Vitáska ve Fakultní nemocnici Ostrava se vyrojila řada spekulací. Několik očitých svědků například tvrdilo, že uteklo, když vyměňoval zásobníky. “Přebíjel. Jeden zásobník přebíjel a v tu chvíli jsme utekli. Vlastně když přebíjel druhý,” popisovali tehdy svědci útok.

Nyní policisté oznámili, že nepřebíjel, ale že se mu zbraň několikrát zasekla. Byla to totiž původně výuková maketa, kterou někdo upravil tak, aby se z ní dalo střílet. “Pachatel použil střelnou zbraň, která byla upravená z tzv. řezu střelné zbraně z devadesátých let. Jednalo se o výukovou pomůcku,” potvrzuje ředitel PČR MS kraje Tomáš Kužel.

Ani zkušení kriminalisté ve své kariéře nic podobného neviděli. Nyní se snaží zjistit původ zbraně. Ví, že ji vyrobila Česká zbrojovka a kdy se dostala na trh. Co bylo pak, zjišťují. Třeba mohla sloužit v nějaké policejní škole. Důležité je i to, zda si ji vrah upravil sám a nebo ji koupil. “Jak a kdo to udělal úplně nevíme. Každopádně byly doplněny chybějící části té zbraně a upravil jí tak, že byla plně funkční,” vysvětluje náměstek ředitele PČR Radim Wita.

Jedna věc je ale jistá, kdyby měl vrah spolehlivější zbraň, bylo by pravděpodobně obětí ještě mnohem více. Motiv jeho jednání ještě stále policisté neznají.

---

Opavsko má nejnižší nezaměstnanost v kraji

Opavsko je s podílem nezaměstnaných 2,6 % regionem s nejnižší nezaměstnaností v Moravskoslezském kraji. Na konci roku sice do evidence přišlo více osob, než v předchozích měsících, ovšem šlo převážně o stavební dělníky, kteří mají tradičně během zimy méně práce.

Pozvolný pokles lidí bez práce trvá už několik let. Na Opavsku dosáhl svého minima vloni v červnu a pak ještě na podzim. Přestože konec roku 2019 byl ve znamení zvyšujícího se počtu lidí bez práce, a to kvůli uvolnění dělníků ze sezónních prací, stále se podíl nezaměstnaných držel pod třemi procenty.

„Po celý minulý rok jsme se pohybovali od 2,2 do 2,8%. V kraji jsme byli nejlepší a byli jsme vždy pod republikovým průměrem,“ konstatovala Petra Ballová, ředitelka ÚP Opava.

Nízká nezaměstnanost ale způsobila, že na trhu práce chybí lidé všech profesí: od kuchařů, pokrývačů, zedníků či prodavačů až po lékaře, projektanty nebo učitele. Firmy si zaměstnance přetahují. Snaží se vylepšit jejich platové podmínky a nabízejí také další výhody.

„Dnes se hovoří automaticky o delší dovolené, případně o benefitech dalšího vzdělávání a nebo také o flexibilní pracovní době," přibližuje Lukáš Pavelek, předseda představenstva Hospodářské komory Opava.

Na Opavsku jsou k dispozici necelé dvě tisícovky volných míst. Často se jich ujmou cizinci – Slováci či Poláci. Zatímco v roce 2017 vydal opavský úřad práce 123 krátkodobých povolení k práci, vloni jich zaregistroval 10x více.

"My už nejsme schopni uspokojovat poptávku zaměstnanců po pracovní síle, takže často využívají jak agenturních zaměstnanců, tak cizích státních příslušníků," vysvětluje Ballová.

Zdá se, že kdo chtěl změnit zaměstnání, měl k tomu nyní ideální příležitost. Příznivý ekonomický vývoj ovšem nebude trvat věčně. A tak je možné očekávat, že v letošním roce bude nezaměstnanost opět pomalu narůstat.

---

Strážníci řeší, zda mají pravomoc kontrolovat u psů čipy

Přestože nad nezodpovědnými pejskaři visí hrozba vysoké pokuty, pokud nenechají svého psa očipovat, riziko, že nějakou pokutu skutečně dostanou, je paradoxně mnohem menší, než když zákon neplatil. Strážníci v regionu totiž přestali čipy kontrolovat.

Přestože nad nezodpovědnými pejskaři visí hrozba vysoké pokuty, pokud nenechají svého psa očipovat, riziko, že nějakou pokutu skutečně  dostanou, je paradoxně mnohem menší, než když zákon neplatil. Strážníci v regionu totiž přestali čipy kontrolovat. 

Pokutu až 50 tisíc korun může dostat majitel psa, který podle novelizovaného zákona nenechal svého psa očipovat. Opatření sice míří především na množírny psů, velký rozruch však vyvolalo i mezi běžnými pejskaři. Ti se už dříve setkávali s častými kontrolami čipů ve městech, kde to umožňovaly místní vyhlášky. Paradoxně, právě kvůli novelizovanému zákonu však tyto vyhlášky radnice zrušily a někde strážníci přestali čipy kontrolovat, protože jim tato činnost už nepřísluší. 

V Českém Těšíně situaci vyřešili povinnou registrací psa po očipování. 

“V Českém Těšíně máme od 1. ledna 2020 platnou obecně závaznou vyhlášku o povinnosti vedení evidence trvalé označených psů, takže my vlastně budeme kontrolovat, zda je přihlášený k té naší evidenci, kde chovatel má povinnost do 30 dnů od čipování takového psa u nás zaevidovat. V případě, že nemá zaevidovaného psa, tak se dopouští přestupku. V případě, že nebude mít načipovaného psa, tak bychom tento přestupek postupovali správnímu orgánu,” řekl ředitel městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

“V Bohumíně to funguje tak, že pokud vidíme volně pobíhajícího psa, tak se to pokusíme, pokud nemá známku, zkontroloval čipem, popřípadě zjistíme podle toho, komu pes patří z  evidence a vyrozumíme majitele psa,” dostal strážník MP Bohumín. Například v Bohumíně zjišťují čipy jen u nalezených psů.

Podle Státní veterinární správy však mohou čipy u psů kontrolovat i strážníci.

“Kontrola, zda pes je očipovaný a navakcinovaný proti vzteklině, patří Státní veterinární správě na území celé České republiky. V těch místech, kde existují obecně závazné vyhlášky, které se týkají povinného čipování psů na území obce, mohou tuto povinnost kontrolovat strážníci,” vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. 

Čipy výrazně pomohly v dohledávání majitelů zaběhnutých psů. Ještě vyšší úspěšnost by mohla zajistit jednotná databáze, která však bude zřejmě nejdříve za dva roky. 

---

Strážníci v NJ si mezi třeťáky hledají své nástupce

Městská policie v Novém Jičíně si hledá své nástupce. Do své služebny pozvala žáky třetích ročníků základních škol a ukázala jim, co práce strážníků obnáší.

Siréna vozu novojičínské městské policie tentokrát nesignalizovala žádné nebezpečí. Naopak přivítala skupinu dětí ze Základní školy Komenského 68, které strážníci pozvali na prohlídku své služebny. 

“V současné době děláme besedy a z prvního stupně mohou také děti přijít přímo na služebnu naší městské policie. Hlaveň se to týká třeťáků, protože ti ve škole probírají profese a jedna  z profesí, která je zajímá, je strážník,” uvedla Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Školáci si vyslechli informace o tom, co práce městského policisty obnáší, jaké jsou jeho pracovní pomůcky a výstroj. 

“Policisté odchytávají psy a také další zvířata a já jsem myslela, že jen kočky a psy,” svěřila se jedna ze školaček. “Zaujalo mě, jak tam mají ty pistole a kontrolují střelou do písku, že jsou vybité,” přidal svůj postřeh spolužák.

Součástí exkurze ale byla i preventivní část, ve které strážníci na děti apelovali, jak se mají bezpečně pohybovat na ulici, na hřišti i jaká úskalí na ně číhají na internetu.  

“Teď nás dost trápí nacházení injekčních stříkaček, samozřejmě také kyberkriminalita a kriminalita vůbec v souvislosti s internetem a používáním mobilních telefonů,” podotkla tisková mluvčí a preventistka městské policie. 

S  tématem bezpečného chování na sociálních sítích vyrazili strážníci i do škol. V lednu obešli už téměř všechny třídy prvního stupně.  

---

Havířov získal nový vůz pro senior dopravu

Radnice v Havířově předala Českému červenému kříži zbrusu nový automobil pro senior dopravu. Vozidlo je vyšší a má prostor i na invalidní vozík.

Starší lidé potřebují často odvést k lékaři nebo na úřad. Cestovat městskou hromadnou dopravou je pro ně náročné. Proto už dva roky funguje v Havířově senior doprava. Vozidlo už ale nebylo v dobrém stavu. Radnici se nyní podařilo získat darem nový vůz, do kterého se  vleze i invalidní vozík.

"Myslím, že to budou využívat. Úplně se nespecializujeme na vozíčkáře, ale pomůžu jim s tím vozíkem, když mají doprovod, dá se to zabezpečit,” řekla Kamila Hlaváčová, řidička.

"Komfort cestování bude lepší, nástup do auta bude snadnější pro seniory i užívání bude na daleko větší úrovni,” řekla náměstkyně primátora Stanislava Gorecká (ANO).

"Je to výborné. Je to dobrá služba pro nás seniory," popsal senior. 

Jak se vám lezlo do toho auta? 

"Parádně, protože, když lezu k mladému do škodovky, tak mám potíže. Mám operovaná záda, tady to bylo dobré,” řekl senior.

Senior dopravu v Havířově zabezpečuje Český červený kříž.

"K dnešnímu dni registrujeme čím dál větší nárůst poptávky o službu ze strany klientů a seniorů. V tuto chvíli neplánujeme rozšíření služby, co se týče času. Vždy se najde volné místo, protože někteří klienti zruší jízdu a místo se najde, ale kapacita také není neomezená,” dodal Oldřich Gbelec, ředitel Ú OS ČČK Karviná.

Senior doprava je v Havířově určena lidem, starším 75 let.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. ledna 2020, 16:00

Vrah střílel ve fakultní nemocnici upravenou maketou pistole

Vyšetřování případu tragické střelby Fakultní nemocnici Ostrava pokračuje. Policie na tiskové konferenci oznámila, že útočník střílel z tzv. řezu. Mělo jít o maketu pistole, kterou někdo upravil do stavu schopného střelby. Ve zbrani byly vyříznuté díry, aby bylo vidět dovnitř. Zbraň se střelci několikrát zasekla.

Po řádění masového vraha Ctirada Vitáska ve Fakultní nemocnici Ostrava se vyrojila řada spekulací. Několik očitých svědků například tvrdilo, že uteklo, když vyměňoval zásobníky. “Přebíjel. Jeden zásobník přebíjel a v tu chvíli jsme utekli. Vlastně když přebíjel druhý,” popisovali tehdy svědci útok.

Nyní policisté oznámili, že nepřebíjel, ale že se mu zbraň několikrát zasekla. Byla to totiž původně výuková maketa, kterou někdo upravil tak, aby se z ní dalo střílet. “Pachatel použil střelnou zbraň, která byla upravená z tzv. řezu střelné zbraně z devadesátých let. Jednalo se o výukovou pomůcku,” potvrzuje ředitel PČR MS kraje Tomáš Kužel.

Ani zkušení kriminalisté ve své kariéře nic podobného neviděli. Nyní se snaží zjistit původ zbraně. Ví, že ji vyrobila Česká zbrojovka a kdy se dostala na trh. Co bylo pak, zjišťují. Třeba mohla sloužit v nějaké policejní škole. Důležité je i to, zda si ji vrah upravil sám a nebo ji koupil. “Jak a kdo to udělal úplně nevíme. Každopádně byly doplněny chybějící části té zbraně a upravil jí tak, že byla plně funkční,” vysvětluje náměstek ředitele PČR Radim Wita.

Jedna věc je ale jistá, kdyby měl vrah spolehlivější zbraň, bylo by pravděpodobně obětí ještě mnohem více. Motiv jeho jednání ještě stále policisté neznají.

---

Opavsko má nejnižší nezaměstnanost v kraji

Opavsko je s podílem nezaměstnaných 2,6 % regionem s nejnižší nezaměstnaností v Moravskoslezském kraji. Na konci roku sice do evidence přišlo více osob, než v předchozích měsících, ovšem šlo převážně o stavební dělníky, kteří mají tradičně během zimy méně práce.

Pozvolný pokles lidí bez práce trvá už několik let. Na Opavsku dosáhl svého minima vloni v červnu a pak ještě na podzim. Přestože konec roku 2019 byl ve znamení zvyšujícího se počtu lidí bez práce, a to kvůli uvolnění dělníků ze sezónních prací, stále se podíl nezaměstnaných držel pod třemi procenty.

„Po celý minulý rok jsme se pohybovali od 2,2 do 2,8%. V kraji jsme byli nejlepší a byli jsme vždy pod republikovým průměrem,“ konstatovala Petra Ballová, ředitelka ÚP Opava.

Nízká nezaměstnanost ale způsobila, že na trhu práce chybí lidé všech profesí: od kuchařů, pokrývačů, zedníků či prodavačů až po lékaře, projektanty nebo učitele. Firmy si zaměstnance přetahují. Snaží se vylepšit jejich platové podmínky a nabízejí také další výhody.

„Dnes se hovoří automaticky o delší dovolené, případně o benefitech dalšího vzdělávání a nebo také o flexibilní pracovní době," přibližuje Lukáš Pavelek, předseda představenstva Hospodářské komory Opava.

Na Opavsku jsou k dispozici necelé dvě tisícovky volných míst. Často se jich ujmou cizinci – Slováci či Poláci. Zatímco v roce 2017 vydal opavský úřad práce 123 krátkodobých povolení k práci, vloni jich zaregistroval 10x více.

"My už nejsme schopni uspokojovat poptávku zaměstnanců po pracovní síle, takže často využívají jak agenturních zaměstnanců, tak cizích státních příslušníků," vysvětluje Ballová.

Zdá se, že kdo chtěl změnit zaměstnání, měl k tomu nyní ideální příležitost. Příznivý ekonomický vývoj ovšem nebude trvat věčně. A tak je možné očekávat, že v letošním roce bude nezaměstnanost opět pomalu narůstat.

---

Strážníci řeší, zda mají pravomoc kontrolovat u psů čipy

Přestože nad nezodpovědnými pejskaři visí hrozba vysoké pokuty, pokud nenechají svého psa očipovat, riziko, že nějakou pokutu skutečně dostanou, je paradoxně mnohem menší, než když zákon neplatil. Strážníci v regionu totiž přestali čipy kontrolovat.

Přestože nad nezodpovědnými pejskaři visí hrozba vysoké pokuty, pokud nenechají svého psa očipovat, riziko, že nějakou pokutu skutečně  dostanou, je paradoxně mnohem menší, než když zákon neplatil. Strážníci v regionu totiž přestali čipy kontrolovat. 

Pokutu až 50 tisíc korun může dostat majitel psa, který podle novelizovaného zákona nenechal svého psa očipovat. Opatření sice míří především na množírny psů, velký rozruch však vyvolalo i mezi běžnými pejskaři. Ti se už dříve setkávali s častými kontrolami čipů ve městech, kde to umožňovaly místní vyhlášky. Paradoxně, právě kvůli novelizovanému zákonu však tyto vyhlášky radnice zrušily a někde strážníci přestali čipy kontrolovat, protože jim tato činnost už nepřísluší. 

V Českém Těšíně situaci vyřešili povinnou registrací psa po očipování. 

“V Českém Těšíně máme od 1. ledna 2020 platnou obecně závaznou vyhlášku o povinnosti vedení evidence trvalé označených psů, takže my vlastně budeme kontrolovat, zda je přihlášený k té naší evidenci, kde chovatel má povinnost do 30 dnů od čipování takového psa u nás zaevidovat. V případě, že nemá zaevidovaného psa, tak se dopouští přestupku. V případě, že nebude mít načipovaného psa, tak bychom tento přestupek postupovali správnímu orgánu,” řekl ředitel městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

“V Bohumíně to funguje tak, že pokud vidíme volně pobíhajícího psa, tak se to pokusíme, pokud nemá známku, zkontroloval čipem, popřípadě zjistíme podle toho, komu pes patří z  evidence a vyrozumíme majitele psa,” dostal strážník MP Bohumín. Například v Bohumíně zjišťují čipy jen u nalezených psů.

Podle Státní veterinární správy však mohou čipy u psů kontrolovat i strážníci.

“Kontrola, zda pes je očipovaný a navakcinovaný proti vzteklině, patří Státní veterinární správě na území celé České republiky. V těch místech, kde existují obecně závazné vyhlášky, které se týkají povinného čipování psů na území obce, mohou tuto povinnost kontrolovat strážníci,” vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. 

Čipy výrazně pomohly v dohledávání majitelů zaběhnutých psů. Ještě vyšší úspěšnost by mohla zajistit jednotná databáze, která však bude zřejmě nejdříve za dva roky. 

---

Strážníci v NJ si mezi třeťáky hledají své nástupce

Městská policie v Novém Jičíně si hledá své nástupce. Do své služebny pozvala žáky třetích ročníků základních škol a ukázala jim, co práce strážníků obnáší.

Siréna vozu novojičínské městské policie tentokrát nesignalizovala žádné nebezpečí. Naopak přivítala skupinu dětí ze Základní školy Komenského 68, které strážníci pozvali na prohlídku své služebny. 

“V současné době děláme besedy a z prvního stupně mohou také děti přijít přímo na služebnu naší městské policie. Hlaveň se to týká třeťáků, protože ti ve škole probírají profese a jedna  z profesí, která je zajímá, je strážník,” uvedla Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Školáci si vyslechli informace o tom, co práce městského policisty obnáší, jaké jsou jeho pracovní pomůcky a výstroj. 

“Policisté odchytávají psy a také další zvířata a já jsem myslela, že jen kočky a psy,” svěřila se jedna ze školaček. “Zaujalo mě, jak tam mají ty pistole a kontrolují střelou do písku, že jsou vybité,” přidal svůj postřeh spolužák.

Součástí exkurze ale byla i preventivní část, ve které strážníci na děti apelovali, jak se mají bezpečně pohybovat na ulici, na hřišti i jaká úskalí na ně číhají na internetu.  

“Teď nás dost trápí nacházení injekčních stříkaček, samozřejmě také kyberkriminalita a kriminalita vůbec v souvislosti s internetem a používáním mobilních telefonů,” podotkla tisková mluvčí a preventistka městské policie. 

S  tématem bezpečného chování na sociálních sítích vyrazili strážníci i do škol. V lednu obešli už téměř všechny třídy prvního stupně.  

---

Havířov získal nový vůz pro senior dopravu

Radnice v Havířově předala Českému červenému kříži zbrusu nový automobil pro senior dopravu. Vozidlo je vyšší a má prostor i na invalidní vozík.

Starší lidé potřebují často odvést k lékaři nebo na úřad. Cestovat městskou hromadnou dopravou je pro ně náročné. Proto už dva roky funguje v Havířově senior doprava. Vozidlo už ale nebylo v dobrém stavu. Radnici se nyní podařilo získat darem nový vůz, do kterého se  vleze i invalidní vozík.

"Myslím, že to budou využívat. Úplně se nespecializujeme na vozíčkáře, ale pomůžu jim s tím vozíkem, když mají doprovod, dá se to zabezpečit,” řekla Kamila Hlaváčová, řidička.

"Komfort cestování bude lepší, nástup do auta bude snadnější pro seniory i užívání bude na daleko větší úrovni,” řekla náměstkyně primátora Stanislava Gorecká (ANO).

"Je to výborné. Je to dobrá služba pro nás seniory," popsal senior. 

Jak se vám lezlo do toho auta? 

"Parádně, protože, když lezu k mladému do škodovky, tak mám potíže. Mám operovaná záda, tady to bylo dobré,” řekl senior.

Senior dopravu v Havířově zabezpečuje Český červený kříž.

"K dnešnímu dni registrujeme čím dál větší nárůst poptávky o službu ze strany klientů a seniorů. V tuto chvíli neplánujeme rozšíření služby, co se týče času. Vždy se najde volné místo, protože někteří klienti zruší jízdu a místo se najde, ale kapacita také není neomezená,” dodal Oldřich Gbelec, ředitel Ú OS ČČK Karviná.

Senior doprava je v Havířově určena lidem, starším 75 let.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-01-2020-16-00