Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Střední školy z Karvinska se představily deváťákům
  • Moderní knihovna v Porubě má i kavárnu a hřiště
  • Seniorka bez obav prošla očkováním ve věku 90 let
  • V ulicích Frýdku-Místku a jeho okolí je více policistů, začalo fungovat nové oddělení hlídkové služby
  • Autovraky radnice řeší jejich odtahem

Střední školy z Karvinska se představily deváťákům

Ani letos nepřijdou žáci posledních ročníků základních škol o možnost seznámit se s obory, které nabízí střední školy v našem regionu. Kvůli stávajícím opatřením se tradiční Veletrh středních škol přesouvá do online prostředí. Natáčeli jsme ve Střední průmyslové škole v Karviné.

Usnadnit deváťákům výběr střední školy a potažmo i budoucí povolání se každoročně snaží střední školy prostřednictvím Veletrhů, který pořádal tradičně Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Úřadem práce ČR na různých místech. Třeba v Karviné přicházeli žáci devátých ročníků i jejich rodiče do Obecního domu Družba. Letos se tato dlouholetá tradice přesouvá online. Zájemci se pomocí videohovorů nebo chatu připojují přímo s pedagogy vybraných škol a dozvídají se, co vše jim daná škola nabízí. Střední průmyslová škola v Karviné vybrala deset učitelů ze všech tří svých oborů.

Radka Klotková, zástupkyně ředitelky SPŠ Karviná: "Vždycky tam fungujeme ve dvojici, já jsem tady vždycky a ke mě je vždy garant oboru, aby vysvětlil odborné termíny a odborné dotazy, já jsem tam za tu všeobecnou část, přijímací řízení a všeobecně vzdělávací předměty. Máme nachystanou prezentaci, ve které se pohybujeme podle toho, co ty lidi zajímá."

Každý zájemce i jejich rodiče se do školy dostane přes link, který je zveřejněný na stránkách školy nebo na sociálních sítích.

Radka Klotková, zástupkyně ředitelky SPŠ Karviná: "Zajímá je kolik studentů budeme přijímat, kolik budeme otevírat tříd, ale pak jsou to konkrétní dotazy, v čem může ajťák programovat."

Online prezentace středních škol v našem kraji bude probíhat až 4. února po jednotlivých okresech a to vždy ve dvou předem stanovených dnech v čase 10:00 – 18:00 hodin. Okres Karviná má druhý termín 1. února.

---

Moderní knihovna v Porubě má i kavárnu a hřiště

Ostravský městský obvod Poruba má moderní knihovnu s literární kavárnou. Revitalizováno bylo i okolí objektu, takže vznikla i plocha pro pořádání nejrůznějších akcí a přibylo také parkoviště.

Na fotografii z osmdesátých let minulého století můžete vidět objekt mateřské školy na tehdejší ulici Emanuela Famíry. V roce 85 byla školka zrušena. V objektu pak byla restaurace, posilovna, fitcentrum a jednu část využívala i knihovna. To už se ulice jmenovala Podroužkova. Prostory byly ale nevyhovující a tak město rozhodlo o modernizaci celé budovy. Ta v těchto dnech končí.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "V minulosti došlo pouze k rekonstrukci venkovního pláště a oken. Teď došlo k celkové rekonstrukci objektu i jeho okolí."

Dvoupodlažní budova je sestavena ze dvou vzájemně spojených celků. Přízemí bude vyhrazeno dětskému a dospělému oddělení knihovny a literární kavárně, nad nimi bude oddělení literatury pro dospělé. K dispozici je i multifunkční sál.

Irena Šťastná, ředitelka knihovny: "V rámci všech poboček Knihovny města Ostravy to bude, mimo ústřední knihovnu, největší pobočka. Bonusem je to, že tady budeme mít i kavárnu."

Modernizace stála téměř 60 milionů korun. Součástí byly i úpravy okolí. Vzniklo 25 parkovacích míst a také plocha pro různé akce. Revitalizována byla i zahrada.

Irena Šťastná, ředitelka knihovny: "Před budovou je také velká vydlážděná plocha, takže můžeme vylézt s kulturou i ven, za což jsem moc ráda." 

V těchto dnech se už do knihovny navážejí knihy. O datu otevření vás budeme informovat.

---

Seniorka bez obav prošla očkováním ve věku 90 let

Také v Krnově pokračuje očkování seniorů, starších 80 let. K očkování se rozhodli sami, s registrací jim většinou pomohli jejich příbuzní. Hned v první vlně se dostavila také paní Zdenka ve věku úctyhodných 90 let.

Vitální paní Zdenka neměla z očkování žádné obavy. Své zdraví a vitalitu přisuzuje jak genům po mamince, tak pohybu při své celoživotní práci.

Zdenka Bestová, očkovaná seniorka: „U RAJe. RAJ Bruntál to byl. Dělala jsem servírku.“

Dcera: „Maminka se rozhodla sama no a bude mít v květnu 91 let.“

Zdenka Bestová, devadesátiletá seniorka: "Nebolelo, ani jsem to necítila. Ptala jsem se, jestli už je hotovo, no a bylo. Nic jsem necítila."Také ostatní senioři prošli prvním očkováním rychle a bez obav.

Anketa, senioři u očkování: „Já jsem z toho v šoku, že to šlo tak rychle. V televizi z toho dělají vědu a já jsem se objednávala, je to 3 nebo čtvrtý den a už jsem i naočkovaná a už mám i na druhou dávku termín.“

„Sama jsem se rozhodla opravdu. Už mám 82, tak jsem se bála, tak jsem šla. Dcera bydlí na jižní Moravě a tak ta mě to všechno vyřídila.“

„Ne já jsem to přes telefon všechno, byli všichni hodní, v Ostravě mi to všecko vyřídila, ještě mi sms ku poslali, jsem spokojena. Sama jsem se rozhodla, taky už mi je 81, tak si říkám, půjdu radši a hotovo.“

Marie Žaloudíková, vedoucí lékařka očkovacího centra: „Senioři to snášejí velmi dobře, oni jsou zvyklí na očkování proti chřipce, takže se vyloženě na to očkování těší. Na zítřek bude 162 pacientů.“

Zájem seniorů potvrzuje i vedení nemocnice, které se podle něj snaží operativně zajišťovat potřebné vakcíny.

Bronislav Sedláček, zástupce ředitele SZZ Krnov: „Vždycky se vlezeme do toho počtu, co máme objednaný, musíme opravdu kvitovat velmi dobrou spolupráci se zdravotním odborem krajského úřadu, který nám vychází velmi vstříc a snaží se operativně to dodávat.“

Nemocnice současně sestavila mobilní očkovací tým, který bude navštěvovat seniory v domovech důchodců a zařízení sociálních služeb.

---

V ulicích Frýdku-Místku a jeho okolí je více policistů, začalo fungovat nové oddělení hlídkové služby

Policisté budou nepřetržitě dohlížet na bezpečnost v ulicích Frýdku-Místku. Oficiálně totiž začalo fungovat nové oddělení hlídkové služby, kde slouží už přes čtyři desítky policistů. Magistrát vyšel vstříc požadavku policie a po opravě jí dal do užívání budovu na ulici Sokolovská.

V ulicích Frýdku-Místku a jeho blízkého okolí je nově více policistů. Město totiž vyšlo policii vstříc, když chtěla rozšířit své pole působnosti a nabídlo jí k užívání budovu na ulici Sokolovská, ze které je nově oddělení hlídkové služby.

Tomáš Kužel, ředitel moravskoslezské policie: "Je to přesně uzpůsobené na práci policistů z oddělení hlídkové služby. To znamená to zázemí, které je vybudované, tak bylo budované už s tím, že tady budou složit tito policisté. Přidaná hodnota oddělení hlídkové služby není ani tak v celkovém počtu policistů v rámci Frýdecko-Místecka, ale spíš ve změně filosofie služby. Je to policista na ulici, policista dosažitelný pro společnost a policista, který zasáhne 24 hodin denně 7 dní v týdnu 365 dní v roce, takže takto je to koncipované."

Policisté tak nebudou fungovat jako na klasickém oddělení, ale budou určeni pouze pro práci v terénu. Budova jim poslouží jen jako výjezdní stanoviště, kde si budou předávat služby.

Petr Klega, ředitel frýdecko-místecké policie: "Jsou tady od toho, aby velmi rychle, velmi rychle řešili prostě případy ohrožení života, zdraví a majetku osob, to znamená přijet rychle, vyřešit ten zákrok, zpacifikovat pachatele a znovu se vrátit do rajónu. To znamená toto bylo takovým dílčím programem vzniku toho oddělení."

Na této služebně zatím slouží 41 policistů a do budoucna by jich tady mělo být až 54.

Tomáš Kužel, ředitel moravskoslezské policie: "Chtěl bych velmi významně poděkovat magistrátu města Frýdku-Místku, panu primátorovi, který se se svými spolupracovníky zasadili o upgrade této budovy a vlastně to, že tady můžeme tento útvar mít zřízený, děkuji."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme začali na tomto projektu pracovat někdy v srpnu loňského roku. Bylo to neuvěřitelné, že se nám to povedlo tak narychlo vytvořit, protože jedná se o městský dům, který jsme museli zrekonstruovat."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bylo třeba provést instalaci bezpečnostních dveří, protipožárních dveří, mříží, instalovaly se technologie včetně klimatizace a aby ten výkon služby byl na potřebné úrovni, tak se rekonstruovaly i sociální zařízení, obklady, dlažby, podlahy. Takže doufám, že policisté budou spokojeni a že jim to bude vyhovovat."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Museli jsme přetransformovat tuto budovu, horní dvě patra pro Policii České republiky, stálo nás to nemalé finanční prostředky, ale děláme to pro bezpečnost občanů ve městě Frýdku-Místku, protože jakýkoliv policista, či strážník na území města znamená větší bezpečnost pro všechny a bezpečnost je naše priorita."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným i správě obecního majetku, protože na tu rekonstrukci nebylo mnoho času, ale opravdu tím zvýšeným úsilím a dobrou koordinací se nakonec podařilo stihnout to i v období, které požadovala policie tak, aby ta činnost mohla začít co nejdříve."

Budovu dalo město do užívání policii v rámci veřejného zájmu téměř bezúplatně, policie si bude hradit pouze provozní náklady.

---

Autovraky radnice řeší jejich odtahem

Z Ostravy-Jihu každoročně zmizí desítky autovraků. Jen loni policie řešila bezmála 70 případů, kdy majitel vozidla nechal svůj nepojízdný vůz stát na parkovišti a nezajistil jeho ekologickou likvidaci.

Majitelům autovraků se jejich lehkomyslnost může pěkně prodražit. Za to, že je nenechají ekologicky zlikvidovat, jim ve správním řízení nově hrozí pokuta až do výše 100 tisíc korun. . V Ostravě-Jihu nepojízdná auta ročně zabírají desítky parkovacích míst. Radnice to řeší jejich odtahem.

Gabriela Gödelová, mluvčí MP Ostrava: “Samozřejmě vše musí proběhnout poměrně zdlouhavým procesem. Od identifikace vozu, vyhodnocení, zda se jedná opravdu o autovrak, potom po oslovení majitele až po jeho odtažení a odstranění. Jsme rádi, pokud nám lidé dávají podněty k tomu, kde se případně autovraky nachází."

Při odhalování majitelů autovraků odbor dopravy a komunálních služeb spolupracuje s policií.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "V praxi lze za autovrak považovat i vozidlo s půl roku propadlou STK. Strážníci jednak příslušnému úřadu oznamují případy odstavených autovraků na komunikaci a rovněž tomuto úřadu poskytují příslušnou součinnost spočívající v šetření směřujícího k zjištění provozovatele vozidla.”

S odhalování takovýchto vozidel můžete pomoci i vy. Své podněty můžete směřovat přímo na radnici, a to telefonicky i mailem, nebo můžete využít webovou stránku čistota.ovajih.cz.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. ledna 2021, 16:00

Střední školy z Karvinska se představily deváťákům

Ani letos nepřijdou žáci posledních ročníků základních škol o možnost seznámit se s obory, které nabízí střední školy v našem regionu. Kvůli stávajícím opatřením se tradiční Veletrh středních škol přesouvá do online prostředí. Natáčeli jsme ve Střední průmyslové škole v Karviné.

Usnadnit deváťákům výběr střední školy a potažmo i budoucí povolání se každoročně snaží střední školy prostřednictvím Veletrhů, který pořádal tradičně Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Úřadem práce ČR na různých místech. Třeba v Karviné přicházeli žáci devátých ročníků i jejich rodiče do Obecního domu Družba. Letos se tato dlouholetá tradice přesouvá online. Zájemci se pomocí videohovorů nebo chatu připojují přímo s pedagogy vybraných škol a dozvídají se, co vše jim daná škola nabízí. Střední průmyslová škola v Karviné vybrala deset učitelů ze všech tří svých oborů.

Radka Klotková, zástupkyně ředitelky SPŠ Karviná: "Vždycky tam fungujeme ve dvojici, já jsem tady vždycky a ke mě je vždy garant oboru, aby vysvětlil odborné termíny a odborné dotazy, já jsem tam za tu všeobecnou část, přijímací řízení a všeobecně vzdělávací předměty. Máme nachystanou prezentaci, ve které se pohybujeme podle toho, co ty lidi zajímá."

Každý zájemce i jejich rodiče se do školy dostane přes link, který je zveřejněný na stránkách školy nebo na sociálních sítích.

Radka Klotková, zástupkyně ředitelky SPŠ Karviná: "Zajímá je kolik studentů budeme přijímat, kolik budeme otevírat tříd, ale pak jsou to konkrétní dotazy, v čem může ajťák programovat."

Online prezentace středních škol v našem kraji bude probíhat až 4. února po jednotlivých okresech a to vždy ve dvou předem stanovených dnech v čase 10:00 – 18:00 hodin. Okres Karviná má druhý termín 1. února.

---

Moderní knihovna v Porubě má i kavárnu a hřiště

Ostravský městský obvod Poruba má moderní knihovnu s literární kavárnou. Revitalizováno bylo i okolí objektu, takže vznikla i plocha pro pořádání nejrůznějších akcí a přibylo také parkoviště.

Na fotografii z osmdesátých let minulého století můžete vidět objekt mateřské školy na tehdejší ulici Emanuela Famíry. V roce 85 byla školka zrušena. V objektu pak byla restaurace, posilovna, fitcentrum a jednu část využívala i knihovna. To už se ulice jmenovala Podroužkova. Prostory byly ale nevyhovující a tak město rozhodlo o modernizaci celé budovy. Ta v těchto dnech končí.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "V minulosti došlo pouze k rekonstrukci venkovního pláště a oken. Teď došlo k celkové rekonstrukci objektu i jeho okolí."

Dvoupodlažní budova je sestavena ze dvou vzájemně spojených celků. Přízemí bude vyhrazeno dětskému a dospělému oddělení knihovny a literární kavárně, nad nimi bude oddělení literatury pro dospělé. K dispozici je i multifunkční sál.

Irena Šťastná, ředitelka knihovny: "V rámci všech poboček Knihovny města Ostravy to bude, mimo ústřední knihovnu, největší pobočka. Bonusem je to, že tady budeme mít i kavárnu."

Modernizace stála téměř 60 milionů korun. Součástí byly i úpravy okolí. Vzniklo 25 parkovacích míst a také plocha pro různé akce. Revitalizována byla i zahrada.

Irena Šťastná, ředitelka knihovny: "Před budovou je také velká vydlážděná plocha, takže můžeme vylézt s kulturou i ven, za což jsem moc ráda." 

V těchto dnech se už do knihovny navážejí knihy. O datu otevření vás budeme informovat.

---

Seniorka bez obav prošla očkováním ve věku 90 let

Také v Krnově pokračuje očkování seniorů, starších 80 let. K očkování se rozhodli sami, s registrací jim většinou pomohli jejich příbuzní. Hned v první vlně se dostavila také paní Zdenka ve věku úctyhodných 90 let.

Vitální paní Zdenka neměla z očkování žádné obavy. Své zdraví a vitalitu přisuzuje jak genům po mamince, tak pohybu při své celoživotní práci.

Zdenka Bestová, očkovaná seniorka: „U RAJe. RAJ Bruntál to byl. Dělala jsem servírku.“

Dcera: „Maminka se rozhodla sama no a bude mít v květnu 91 let.“

Zdenka Bestová, devadesátiletá seniorka: "Nebolelo, ani jsem to necítila. Ptala jsem se, jestli už je hotovo, no a bylo. Nic jsem necítila."Také ostatní senioři prošli prvním očkováním rychle a bez obav.

Anketa, senioři u očkování: „Já jsem z toho v šoku, že to šlo tak rychle. V televizi z toho dělají vědu a já jsem se objednávala, je to 3 nebo čtvrtý den a už jsem i naočkovaná a už mám i na druhou dávku termín.“

„Sama jsem se rozhodla opravdu. Už mám 82, tak jsem se bála, tak jsem šla. Dcera bydlí na jižní Moravě a tak ta mě to všechno vyřídila.“

„Ne já jsem to přes telefon všechno, byli všichni hodní, v Ostravě mi to všecko vyřídila, ještě mi sms ku poslali, jsem spokojena. Sama jsem se rozhodla, taky už mi je 81, tak si říkám, půjdu radši a hotovo.“

Marie Žaloudíková, vedoucí lékařka očkovacího centra: „Senioři to snášejí velmi dobře, oni jsou zvyklí na očkování proti chřipce, takže se vyloženě na to očkování těší. Na zítřek bude 162 pacientů.“

Zájem seniorů potvrzuje i vedení nemocnice, které se podle něj snaží operativně zajišťovat potřebné vakcíny.

Bronislav Sedláček, zástupce ředitele SZZ Krnov: „Vždycky se vlezeme do toho počtu, co máme objednaný, musíme opravdu kvitovat velmi dobrou spolupráci se zdravotním odborem krajského úřadu, který nám vychází velmi vstříc a snaží se operativně to dodávat.“

Nemocnice současně sestavila mobilní očkovací tým, který bude navštěvovat seniory v domovech důchodců a zařízení sociálních služeb.

---

V ulicích Frýdku-Místku a jeho okolí je více policistů, začalo fungovat nové oddělení hlídkové služby

Policisté budou nepřetržitě dohlížet na bezpečnost v ulicích Frýdku-Místku. Oficiálně totiž začalo fungovat nové oddělení hlídkové služby, kde slouží už přes čtyři desítky policistů. Magistrát vyšel vstříc požadavku policie a po opravě jí dal do užívání budovu na ulici Sokolovská.

V ulicích Frýdku-Místku a jeho blízkého okolí je nově více policistů. Město totiž vyšlo policii vstříc, když chtěla rozšířit své pole působnosti a nabídlo jí k užívání budovu na ulici Sokolovská, ze které je nově oddělení hlídkové služby.

Tomáš Kužel, ředitel moravskoslezské policie: "Je to přesně uzpůsobené na práci policistů z oddělení hlídkové služby. To znamená to zázemí, které je vybudované, tak bylo budované už s tím, že tady budou složit tito policisté. Přidaná hodnota oddělení hlídkové služby není ani tak v celkovém počtu policistů v rámci Frýdecko-Místecka, ale spíš ve změně filosofie služby. Je to policista na ulici, policista dosažitelný pro společnost a policista, který zasáhne 24 hodin denně 7 dní v týdnu 365 dní v roce, takže takto je to koncipované."

Policisté tak nebudou fungovat jako na klasickém oddělení, ale budou určeni pouze pro práci v terénu. Budova jim poslouží jen jako výjezdní stanoviště, kde si budou předávat služby.

Petr Klega, ředitel frýdecko-místecké policie: "Jsou tady od toho, aby velmi rychle, velmi rychle řešili prostě případy ohrožení života, zdraví a majetku osob, to znamená přijet rychle, vyřešit ten zákrok, zpacifikovat pachatele a znovu se vrátit do rajónu. To znamená toto bylo takovým dílčím programem vzniku toho oddělení."

Na této služebně zatím slouží 41 policistů a do budoucna by jich tady mělo být až 54.

Tomáš Kužel, ředitel moravskoslezské policie: "Chtěl bych velmi významně poděkovat magistrátu města Frýdku-Místku, panu primátorovi, který se se svými spolupracovníky zasadili o upgrade této budovy a vlastně to, že tady můžeme tento útvar mít zřízený, děkuji."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme začali na tomto projektu pracovat někdy v srpnu loňského roku. Bylo to neuvěřitelné, že se nám to povedlo tak narychlo vytvořit, protože jedná se o městský dům, který jsme museli zrekonstruovat."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bylo třeba provést instalaci bezpečnostních dveří, protipožárních dveří, mříží, instalovaly se technologie včetně klimatizace a aby ten výkon služby byl na potřebné úrovni, tak se rekonstruovaly i sociální zařízení, obklady, dlažby, podlahy. Takže doufám, že policisté budou spokojeni a že jim to bude vyhovovat."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Museli jsme přetransformovat tuto budovu, horní dvě patra pro Policii České republiky, stálo nás to nemalé finanční prostředky, ale děláme to pro bezpečnost občanů ve městě Frýdku-Místku, protože jakýkoliv policista, či strážník na území města znamená větší bezpečnost pro všechny a bezpečnost je naše priorita."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným i správě obecního majetku, protože na tu rekonstrukci nebylo mnoho času, ale opravdu tím zvýšeným úsilím a dobrou koordinací se nakonec podařilo stihnout to i v období, které požadovala policie tak, aby ta činnost mohla začít co nejdříve."

Budovu dalo město do užívání policii v rámci veřejného zájmu téměř bezúplatně, policie si bude hradit pouze provozní náklady.

---

Autovraky radnice řeší jejich odtahem

Z Ostravy-Jihu každoročně zmizí desítky autovraků. Jen loni policie řešila bezmála 70 případů, kdy majitel vozidla nechal svůj nepojízdný vůz stát na parkovišti a nezajistil jeho ekologickou likvidaci.

Majitelům autovraků se jejich lehkomyslnost může pěkně prodražit. Za to, že je nenechají ekologicky zlikvidovat, jim ve správním řízení nově hrozí pokuta až do výše 100 tisíc korun. . V Ostravě-Jihu nepojízdná auta ročně zabírají desítky parkovacích míst. Radnice to řeší jejich odtahem.

Gabriela Gödelová, mluvčí MP Ostrava: “Samozřejmě vše musí proběhnout poměrně zdlouhavým procesem. Od identifikace vozu, vyhodnocení, zda se jedná opravdu o autovrak, potom po oslovení majitele až po jeho odtažení a odstranění. Jsme rádi, pokud nám lidé dávají podněty k tomu, kde se případně autovraky nachází."

Při odhalování majitelů autovraků odbor dopravy a komunálních služeb spolupracuje s policií.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "V praxi lze za autovrak považovat i vozidlo s půl roku propadlou STK. Strážníci jednak příslušnému úřadu oznamují případy odstavených autovraků na komunikaci a rovněž tomuto úřadu poskytují příslušnou součinnost spočívající v šetření směřujícího k zjištění provozovatele vozidla.”

S odhalování takovýchto vozidel můžete pomoci i vy. Své podněty můžete směřovat přímo na radnici, a to telefonicky i mailem, nebo můžete využít webovou stránku čistota.ovajih.cz.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-01-2021-16-00