Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava chystá rekonstrukci klíčové budovy MNO
  • Hasiči varují, nevstupujte na přehrady
  • Střední školy z Karvinska se představily deváťákům
  • Seniorka bez obav prošla očkováním ve věku 90 let
  • Svateb v Novém Jičíně neubylo, “ano” znělo i v nemocnici

Ostrava chystá rekonstrukci klíčové budovy MNO

Klíčová budova Městské nemocnice Ostrava se dočká rekonstrukce. Magistrát už vybral stavební firmu, která se prací ujme. Rekonstrukce bude trvat tři roky a neměla by se dotknout péče o pacienty.

Městskou nemocnici Ostrava čeká jedna z nejdůležitějších přeměn v její historii. Klíčový pavilon E2 bude kompletně zrekonstruován. Jde o budovu, ve které je ARO, chirurgická jednotka intenzivní péče, lůžkové oddělení chirurgie, interny, kardiologie, centrální příjem a pohotovost s radiologií. Nyní je v této budově i infekční ambulance pro pacienty s covidem. 

Tomáš Mrázek, primář chirurgie MNO: "Důležité to bude hlavně z hlediska logistiky, práce, návaznosti na operační sály, ale hlavně to bude takovým povzbuzením, že se po dlouhých letech něco změnilo."

Na realizaci zakázky vybralo město ze sedmi uchazečů firmu PKS stavby, která nabídla nejnižší cenu 305 milionů korun. Rekonstrukce bude rozdělena na etapy, aby se oddělní mohla po budově stěhovat. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Ten objekt je z dvacátých let minulého století a kromě výměny oken a opravy fasády se za tu dobu na něj nesáhlo, takže jej čeká celková rekonstrukce." 

Rekonstrukce potrvá tři roky, ale její zahájení je závislé na epidemiologické situaci. Původně byla naplánována už loni na jaře. Město se ale rozhodlo ji odložit, aby zachovalo maximum kapacity nemocnice pro péči o pacienty s onemocněním covid-19. 

---

Hasiči varují, nevstupujte na přehrady

Hasiči varují, aby lidé vůbec nezkoušeli vstupovat na vodní hladiny. Jednotka z Havířova-Životic se při kontrole Těrlické přehrady ihned propadla do vody. Situaci hasiči využili pro nácvik záchrany.

Vstupovat na Těrlickou či Žermanickou přehradu je v těchto dnech velmi nebezpečné. Vodní plocha nestihla zamrznout a každému, kdo by na ni chtěl jen zkusit vstoupit hrozí, že se propadne. Sílu ledu změřili dobrovolní hasiči z Havířova-Životic. Už po pár metrech se začali propadat.

Zoroslav Blaho, SDH Havířov-Životice: "Tloušťka ledu není dostatečně silná, i když se tak zdá. Je to velice nebezpečné. Při nácviku jsme mohli vidět sami, že se kolegové propadali pod tím ledem. To znamená pro veřejnost absolutně nevhodná tloušťka ledu."

Nejdůležitější je, aby za žádných okolností člověk nevstupoval na vodní plochu sám. Než se začne třeba kamarád pokoušet o záchranu tonoucího, měl by nejdříve zavolat o pomoc hasiče.

Robert Ponzer, SDH Havířov-Životice: "Snažíme se nacvičit jakékoliv varianty vytažení. Ať už bez prostředků, jenom s klackem, který najdeme, nebo s prostředky, které máme k dispozici. Na laně pokud člověk ještě komunikuje, je při vědomí zkoušíme házecí pytlík, pokud už není, jde pro něj záchrance, který je jištěný na laně. Ostatní ze břehu se ho snaží vytáhnout.”

Pokud se pod člověkem led prolomí, do několika sekund ucítí velký třes. Tělo se snaží rychle vyrábět teplo. Po 15 minutách upadá do bezvědomí a tonoucím začínají selhávat orgány. Bezpečná tloušťka ledu je 20 centimetrů. To vyžaduje minimálně týdenní mrazy pod mínus 10 stupňů.

---

Střední školy z Karvinska se představily deváťákům

Ani letos nepřijdou žáci posledních ročníků základních škol o možnost seznámit se s obory, které nabízí střední školy v našem regionu. Kvůli stávajícím opatřením se tradiční Veletrh středních škol přesouvá do online prostředí. Natáčeli jsme ve Střední průmyslové škole v Karviné.

Usnadnit deváťákům výběr střední školy a potažmo i budoucí povolání se každoročně snaží střední školy prostřednictvím Veletrhů, který pořádal tradičně Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Úřadem práce ČR na různých místech. Třeba v Karviné přicházeli žáci devátých ročníků i jejich rodiče do Obecního domu Družba. Letos se tato dlouholetá tradice přesouvá online. Zájemci se pomocí videohovorů nebo chatu připojují přímo s pedagogy vybraných škol a dozvídají se, co vše jim daná škola nabízí. Střední průmyslová škola v Karviné vybrala deset učitelů ze všech tří svých oborů.

Radka Klotková, zástupkyně ředitelky SPŠ Karviná: "Vždycky tam fungujeme ve dvojici, já jsem tady vždycky a ke mě je vždy garant oboru, aby vysvětlil odborné termíny a odborné dotazy, já jsem tam za tu všeobecnou část, přijímací řízení a všeobecně vzdělávací předměty. Máme nachystanou prezentaci, ve které se pohybujeme podle toho, co ty lidi zajímá."

Každý zájemce i jejich rodiče se do školy dostane přes link, který je zveřejněný na stránkách školy nebo na sociálních sítích.

Radka Klotková, zástupkyně ředitelky SPŠ Karviná: "Zajímá je kolik studentů budeme přijímat, kolik budeme otevírat tříd, ale pak jsou to konkrétní dotazy, v čem může ajťák programovat."

Online prezentace středních škol v našem kraji bude probíhat až 4. února po jednotlivých okresech a to vždy ve dvou předem stanovených dnech v čase 10:00 – 18:00 hodin. Okres Karviná má druhý termín 1. února.

---

Seniorka bez obav prošla očkováním ve věku 90 let

Také v Krnově pokračuje očkování seniorů, starších 80 let. K očkování se rozhodli sami, s registrací jim většinou pomohli jejich příbuzní. Hned v první vlně se dostavila také paní Zdenka ve věku úctyhodných 90 let.

Vitální paní Zdenka neměla z očkování žádné obavy. Své zdraví a vitalitu přisuzuje jak genům po mamince, tak pohybu při své celoživotní práci.

Zdenka Bestová, očkovaná seniorka: „U RAJe. RAJ Bruntál to byl. Dělala jsem servírku.“

Dcera: „Maminka se rozhodla sama no a bude mít v květnu 91 let.“

Zdenka Bestová, devadesátiletá seniorka: "Nebolelo, ani jsem to necítila. Ptala jsem se, jestli už je hotovo, no a bylo. Nic jsem necítila."Také ostatní senioři prošli prvním očkováním rychle a bez obav.

Anketa, senioři u očkování: „Já jsem z toho v šoku, že to šlo tak rychle. V televizi z toho dělají vědu a já jsem se objednávala, je to 3 nebo čtvrtý den a už jsem i naočkovaná a už mám i na druhou dávku termín.“

„Sama jsem se rozhodla opravdu. Už mám 82, tak jsem se bála, tak jsem šla. Dcera bydlí na jižní Moravě a tak ta mě to všechno vyřídila.“

„Ne já jsem to přes telefon všechno, byli všichni hodní, v Ostravě mi to všecko vyřídila, ještě mi sms ku poslali, jsem spokojena. Sama jsem se rozhodla, taky už mi je 81, tak si říkám, půjdu radši a hotovo.“

Marie Žaloudíková, vedoucí lékařka očkovacího centra: „Senioři to snášejí velmi dobře, oni jsou zvyklí na očkování proti chřipce, takže se vyloženě na to očkování těší. Na zítřek bude 162 pacientů.“

Zájem seniorů potvrzuje i vedení nemocnice, které se podle něj snaží operativně zajišťovat potřebné vakcíny.

Bronislav Sedláček, zástupce ředitele SZZ Krnov: „Vždycky se vlezeme do toho počtu, co máme objednaný, musíme opravdu kvitovat velmi dobrou spolupráci se zdravotním odborem krajského úřadu, který nám vychází velmi vstříc a snaží se operativně to dodávat.“

Nemocnice současně sestavila mobilní očkovací tým, který bude navštěvovat seniory v domovech důchodců a zařízení sociálních služeb.

---

Svateb v Novém Jičíně neubylo, “ano” znělo i v nemocnici

Rok 2020 provázený řadou vládních opatření a omezení se nijak nepodepsal na počtu nových manželství, které snoubenci uzavřeli před novojičínskou matrikou. Větší množství zrušených obřadů tu zaznamenali v prosinci, důvodem byly uzavřené restaurace.

Celkem stočtyřicetkrát si v loňském roce řekli své ano snoubenci před oddávajícími představiteli novojičínské radnice. Toto číslo ukazuje, že se nastávající manželé nenechali vládními opatřeními omezit a svatby, byť někdy v posunutém termínu, realizovali.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ten počet svateb je totožným jako v roce 2019. Pouze ke konci loňského roku bylo zhruba sedm svateb přebukováno na letošní rok, a to z důvodu nefunkčnosti restauračních zařízení.”

Obřadní síň zažila také jednu dvojsvatbu. Oddávající z Nového Jičína vedli obřady i v okolních obcích, například v Hladkých Životicích, a to 21. dubna, den poté, co vláda po první vlně koronaviru povolila malé svatby.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Místa pro ty obřady jsou mnohdy netradiční. Svatby děláme také na Žerotínském zámku, na Zámku Kunín, ale také na výletišti, třeba na Skalkách a an Svinci. V loňském roce jsme měli i tu horší zkušenost, kdy obřad probíhal přímo v nemocnici.”

Obřadní dny pro rok 2021 jsou zveřejněny na webu města, v nabídce je více než 30 pátků a sobot.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Po dohodě s matrikářkou si lze dohodnout i jiný termín, než ten, který byl oficiálně stanovený, a leze si také dohodnout místo, kde by svatba mohla proběhnout.”

Ze zákona jsou obvykle oddávajícími starosta a místostarostové, ovšem pověřeni títmo příjemným úkolem mohou být i zastupitelé.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. ledna 2021, 17:00

Ostrava chystá rekonstrukci klíčové budovy MNO

Klíčová budova Městské nemocnice Ostrava se dočká rekonstrukce. Magistrát už vybral stavební firmu, která se prací ujme. Rekonstrukce bude trvat tři roky a neměla by se dotknout péče o pacienty.

Městskou nemocnici Ostrava čeká jedna z nejdůležitějších přeměn v její historii. Klíčový pavilon E2 bude kompletně zrekonstruován. Jde o budovu, ve které je ARO, chirurgická jednotka intenzivní péče, lůžkové oddělení chirurgie, interny, kardiologie, centrální příjem a pohotovost s radiologií. Nyní je v této budově i infekční ambulance pro pacienty s covidem. 

Tomáš Mrázek, primář chirurgie MNO: "Důležité to bude hlavně z hlediska logistiky, práce, návaznosti na operační sály, ale hlavně to bude takovým povzbuzením, že se po dlouhých letech něco změnilo."

Na realizaci zakázky vybralo město ze sedmi uchazečů firmu PKS stavby, která nabídla nejnižší cenu 305 milionů korun. Rekonstrukce bude rozdělena na etapy, aby se oddělní mohla po budově stěhovat. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Ten objekt je z dvacátých let minulého století a kromě výměny oken a opravy fasády se za tu dobu na něj nesáhlo, takže jej čeká celková rekonstrukce." 

Rekonstrukce potrvá tři roky, ale její zahájení je závislé na epidemiologické situaci. Původně byla naplánována už loni na jaře. Město se ale rozhodlo ji odložit, aby zachovalo maximum kapacity nemocnice pro péči o pacienty s onemocněním covid-19. 

---

Hasiči varují, nevstupujte na přehrady

Hasiči varují, aby lidé vůbec nezkoušeli vstupovat na vodní hladiny. Jednotka z Havířova-Životic se při kontrole Těrlické přehrady ihned propadla do vody. Situaci hasiči využili pro nácvik záchrany.

Vstupovat na Těrlickou či Žermanickou přehradu je v těchto dnech velmi nebezpečné. Vodní plocha nestihla zamrznout a každému, kdo by na ni chtěl jen zkusit vstoupit hrozí, že se propadne. Sílu ledu změřili dobrovolní hasiči z Havířova-Životic. Už po pár metrech se začali propadat.

Zoroslav Blaho, SDH Havířov-Životice: "Tloušťka ledu není dostatečně silná, i když se tak zdá. Je to velice nebezpečné. Při nácviku jsme mohli vidět sami, že se kolegové propadali pod tím ledem. To znamená pro veřejnost absolutně nevhodná tloušťka ledu."

Nejdůležitější je, aby za žádných okolností člověk nevstupoval na vodní plochu sám. Než se začne třeba kamarád pokoušet o záchranu tonoucího, měl by nejdříve zavolat o pomoc hasiče.

Robert Ponzer, SDH Havířov-Životice: "Snažíme se nacvičit jakékoliv varianty vytažení. Ať už bez prostředků, jenom s klackem, který najdeme, nebo s prostředky, které máme k dispozici. Na laně pokud člověk ještě komunikuje, je při vědomí zkoušíme házecí pytlík, pokud už není, jde pro něj záchrance, který je jištěný na laně. Ostatní ze břehu se ho snaží vytáhnout.”

Pokud se pod člověkem led prolomí, do několika sekund ucítí velký třes. Tělo se snaží rychle vyrábět teplo. Po 15 minutách upadá do bezvědomí a tonoucím začínají selhávat orgány. Bezpečná tloušťka ledu je 20 centimetrů. To vyžaduje minimálně týdenní mrazy pod mínus 10 stupňů.

---

Střední školy z Karvinska se představily deváťákům

Ani letos nepřijdou žáci posledních ročníků základních škol o možnost seznámit se s obory, které nabízí střední školy v našem regionu. Kvůli stávajícím opatřením se tradiční Veletrh středních škol přesouvá do online prostředí. Natáčeli jsme ve Střední průmyslové škole v Karviné.

Usnadnit deváťákům výběr střední školy a potažmo i budoucí povolání se každoročně snaží střední školy prostřednictvím Veletrhů, který pořádal tradičně Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Úřadem práce ČR na různých místech. Třeba v Karviné přicházeli žáci devátých ročníků i jejich rodiče do Obecního domu Družba. Letos se tato dlouholetá tradice přesouvá online. Zájemci se pomocí videohovorů nebo chatu připojují přímo s pedagogy vybraných škol a dozvídají se, co vše jim daná škola nabízí. Střední průmyslová škola v Karviné vybrala deset učitelů ze všech tří svých oborů.

Radka Klotková, zástupkyně ředitelky SPŠ Karviná: "Vždycky tam fungujeme ve dvojici, já jsem tady vždycky a ke mě je vždy garant oboru, aby vysvětlil odborné termíny a odborné dotazy, já jsem tam za tu všeobecnou část, přijímací řízení a všeobecně vzdělávací předměty. Máme nachystanou prezentaci, ve které se pohybujeme podle toho, co ty lidi zajímá."

Každý zájemce i jejich rodiče se do školy dostane přes link, který je zveřejněný na stránkách školy nebo na sociálních sítích.

Radka Klotková, zástupkyně ředitelky SPŠ Karviná: "Zajímá je kolik studentů budeme přijímat, kolik budeme otevírat tříd, ale pak jsou to konkrétní dotazy, v čem může ajťák programovat."

Online prezentace středních škol v našem kraji bude probíhat až 4. února po jednotlivých okresech a to vždy ve dvou předem stanovených dnech v čase 10:00 – 18:00 hodin. Okres Karviná má druhý termín 1. února.

---

Seniorka bez obav prošla očkováním ve věku 90 let

Také v Krnově pokračuje očkování seniorů, starších 80 let. K očkování se rozhodli sami, s registrací jim většinou pomohli jejich příbuzní. Hned v první vlně se dostavila také paní Zdenka ve věku úctyhodných 90 let.

Vitální paní Zdenka neměla z očkování žádné obavy. Své zdraví a vitalitu přisuzuje jak genům po mamince, tak pohybu při své celoživotní práci.

Zdenka Bestová, očkovaná seniorka: „U RAJe. RAJ Bruntál to byl. Dělala jsem servírku.“

Dcera: „Maminka se rozhodla sama no a bude mít v květnu 91 let.“

Zdenka Bestová, devadesátiletá seniorka: "Nebolelo, ani jsem to necítila. Ptala jsem se, jestli už je hotovo, no a bylo. Nic jsem necítila."Také ostatní senioři prošli prvním očkováním rychle a bez obav.

Anketa, senioři u očkování: „Já jsem z toho v šoku, že to šlo tak rychle. V televizi z toho dělají vědu a já jsem se objednávala, je to 3 nebo čtvrtý den a už jsem i naočkovaná a už mám i na druhou dávku termín.“

„Sama jsem se rozhodla opravdu. Už mám 82, tak jsem se bála, tak jsem šla. Dcera bydlí na jižní Moravě a tak ta mě to všechno vyřídila.“

„Ne já jsem to přes telefon všechno, byli všichni hodní, v Ostravě mi to všecko vyřídila, ještě mi sms ku poslali, jsem spokojena. Sama jsem se rozhodla, taky už mi je 81, tak si říkám, půjdu radši a hotovo.“

Marie Žaloudíková, vedoucí lékařka očkovacího centra: „Senioři to snášejí velmi dobře, oni jsou zvyklí na očkování proti chřipce, takže se vyloženě na to očkování těší. Na zítřek bude 162 pacientů.“

Zájem seniorů potvrzuje i vedení nemocnice, které se podle něj snaží operativně zajišťovat potřebné vakcíny.

Bronislav Sedláček, zástupce ředitele SZZ Krnov: „Vždycky se vlezeme do toho počtu, co máme objednaný, musíme opravdu kvitovat velmi dobrou spolupráci se zdravotním odborem krajského úřadu, který nám vychází velmi vstříc a snaží se operativně to dodávat.“

Nemocnice současně sestavila mobilní očkovací tým, který bude navštěvovat seniory v domovech důchodců a zařízení sociálních služeb.

---

Svateb v Novém Jičíně neubylo, “ano” znělo i v nemocnici

Rok 2020 provázený řadou vládních opatření a omezení se nijak nepodepsal na počtu nových manželství, které snoubenci uzavřeli před novojičínskou matrikou. Větší množství zrušených obřadů tu zaznamenali v prosinci, důvodem byly uzavřené restaurace.

Celkem stočtyřicetkrát si v loňském roce řekli své ano snoubenci před oddávajícími představiteli novojičínské radnice. Toto číslo ukazuje, že se nastávající manželé nenechali vládními opatřeními omezit a svatby, byť někdy v posunutém termínu, realizovali.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ten počet svateb je totožným jako v roce 2019. Pouze ke konci loňského roku bylo zhruba sedm svateb přebukováno na letošní rok, a to z důvodu nefunkčnosti restauračních zařízení.”

Obřadní síň zažila také jednu dvojsvatbu. Oddávající z Nového Jičína vedli obřady i v okolních obcích, například v Hladkých Životicích, a to 21. dubna, den poté, co vláda po první vlně koronaviru povolila malé svatby.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Místa pro ty obřady jsou mnohdy netradiční. Svatby děláme také na Žerotínském zámku, na Zámku Kunín, ale také na výletišti, třeba na Skalkách a an Svinci. V loňském roce jsme měli i tu horší zkušenost, kdy obřad probíhal přímo v nemocnici.”

Obřadní dny pro rok 2021 jsou zveřejněny na webu města, v nabídce je více než 30 pátků a sobot.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Po dohodě s matrikářkou si lze dohodnout i jiný termín, než ten, který byl oficiálně stanovený, a leze si také dohodnout místo, kde by svatba mohla proběhnout.”

Ze zákona jsou obvykle oddávajícími starosta a místostarostové, ovšem pověřeni títmo příjemným úkolem mohou být i zastupitelé.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-01-2021-17-00