Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ministryně Schillerová přijela kvůli EET do Ostravy
  • Město Bohumín nechce přijít o svou nemocnici jako Orlová
  • Přesun poboček Muzea Těšínska se dotkne i Orlové a Havířova
  • Krnovská porodnice si převzala další dvě ocenění
  • Nová talkshow Iniciativy Dokořán “Za oponou s…”

Ministryně Schillerová přijela kvůli EET do Ostravy

Už v květnu začíná další vlna EET. Tentokrát se bude týkat především drobných živnostníků, ale také třeba taxikářů nebo pohřebáků. V Moravskoslezském kraji je na to zatím připraven pouze zlomek těchto lidí. Podle ministryně financí Aleny Schillerové je zatím stále stále dost času.

Elektronická evidence tržeb funguje v naší zemi už přes tři roky. Od 1. května přibude nově tato povinnost další skupině lidí a firem. Jde o tzv. 3. a 4. fázi do které spadají například vybraná řemesla, služby, výroba, ale také svobodná povolání, doprava, zemědělství a mnohé další. V našem regionu by se další fáze měla týkat asi 46 tisíců poplatníků. Připraven je zatím jen zlomek. "V tuto chvíli o certifikační údaje požádalo asi 1500 poplatníků, takže to není mnoho. Berme to ale tak, že do 1.5. je daleko a mnoho z nich to nechává na poslední chvíli," vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

Ministryně se svým týmem v těchto týdnech objíždí celou zemi a pro zájemce pořádá konference k problematice EET. Součástí je i prezentace prodejců pokladen nebo třeba tiskáren a aplikací pro EET. Poplatníci už se prý s EET smířili a jejich dotazy jsou spíše praktické. "My jsme jako asociace EET od začátku podporovali, protože si skutečně myslíme, že to vede k jakémusi narovnání vztahů, což se ukazuje jako pravdivé," vysvětluje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Dobeš.

Evidence se bude vztahovat na téměř všechny oblasti, ve kterých dochází k přijímání hotovosti.  EET má ale i několik výjimek, například vánoční prodej kaprů.

---

Město Bohumín nechce přijít o svou nemocnici jako Orlová

Dlouhodobé přetahování nemocnic o doktory a zdravotní sestry ohrožuje také nemocnici v Bohumíně. Aby riziko případného zavírání oddělení snížila, rozhodlo se město nabídnout třetinu nemocnice silnému partnerovi s vlastním zdravotnickým personálem.

Dlouhodobě podfinancované zdravotnictví, přetahování doktorů, zdravotních sester a dokonce i pacientů. To vše ohrožuje hospodaření nejen státních a krajských nemocnic, ale i těch městských. V Bohumíně si dobře pamatují, jak hrozil zánik jejich nemocnice a nechtějí, aby o ni přišli jako sousední Orlová. Bohumínští proto nabízejí 30procentní podíl ve své městské nemocnici partnerovi, který by rizika snížil. 

“My jsme nemocnici převzali v roce 1996 od okresního úřadu, který byl tehdy jejím zřizovatelem a víceméně ji chtěl zavřít, protože tady v okrese těch nemocnic bylo 6 Celou dobu bojujeme o to, aby to nemocnice tady jako určitý komfort pro naše občany zůstala a zatím se nám to  daří, i když jsme do toho museli vložit spoustu finančních prostředků. V této chvíli vidíte, naše nemocnice tady je a orlovská už akutní péči poskytovat nebude,” řekl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Ideálním partnerem má být zavedená síť ambulancí s dostatkem vlastních lékařů a sester. 

“Kromě toho, že počítáme, že by posílal pacienty, tak si myslíme, že by nám to pomohlo i sdílet třeba personální kapacity. Že lékaři, kteří třeba pracují v ambulanci, by měli zájem jeden nebo dva dny v týdnu pracovat na akutní lůžkách a podobně,” vysvětlil ředitel Bohumínské nemocnice Svatopluk Němeček. 

Bohumínští ještě netuší, zda a za jakých podmínek se nějaký zájemce o podíl v nemocnici přihlásí. 

---

Přesun poboček Muzea Těšínska se dotkne i Orlové a Havířova

Některé pobočky Muzea Těšínska v regionu končí. Radnice v Orlové zvažuje vytvoření vlastní výstavní síně. Havířov nyní bude z krajem jednat zejména o tom, kdo bude spravovat Životický památník.

Muzeum Těšínska mění svou koncepci a přesouvá z některých obcí pobočky do nových výstavních prostor v Českém Těšíně, a to i se zaměstnanci. V Orlové proto zvažují, že si vybudují vlastní výstavní síň.

"Určitě bychom byli rádi, aby nějaké muzeum na území města bylo, aby připomínalo historii města a aby to lidé měli kde navštívit. Byli bychom rádi, aby Těšínské muzeum dále spolupracovalo s případnou naší institucí, protože nejde jen o tu výstavní plochu, ale jde o to, že tady se dělaly různé workshopy, přednášky a tohle tu bude chybět. Protože ti žáci, kteří tady se svými učiteli dvakrát, třikrát do roka přišli na nějaké akce, do Těšína tak často jezdit nebudou,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi). 

I Havířov přijde o jednu pobočku. Město by si z ní chtělo zachovat některé exponáty. Pod Muzeum Těšínska spadá i Kotulova dřevěnka. Tu bude i nadále spravovat kraj. 

O Životickém památníku rozhodnuto zatím není.

"Já si myslím, že památník by měl zůstat pod krajem. Je to dost nákladný projekt a určitě kraj má větší finance než my, aby toto mohli spravovat,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

"U památníku je třeba investovat do oprav střechy a než se začne, je třeba si říct, zda mají zájem o převedení pobočky, či nemají. V případě, že nebudou mít zájem o převedení pobočky, ani na chvíli se neuvažovalo o uzavření té pobočky. Tím pádem bychom to realizovali vlastními silami,” řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). 

Obě města budou o svých návrzích a požadavcích s krajem ještě jednat.

---

Krnovská porodnice si převzala další dvě ocenění

Krnovská porodnice patří k nejlepším v Česku a sbírá jedno ocenění za druhým. Aktuálně si převzala hned dva prestižní certifikáty, a to za vstřícný přístup k rodičkám a za vzornou spolupráci na projektu Přirozený porod v porodnici.

Budoucí maminky se mají v krnovské porodnici jako v bavlnce. Plní jima tady téměř všechna jejich přání. Není tak divu, že si ji vybírají ženy z širokého okolí. 

“My jsme tady strašně spokojení, vybírali jsme porodnici strašně dlouho a jsme strašně rádi, že jsme si vybrali zrovna krnovskou porodnici, protože nám vyšli ve všem vstříc. Strašně krásně se tady o nás starají. Tady na novorozeneckém oddělení jsme jak na dovolené,” chválí porodnici jedna z čerstvých maminek.

“Ten přístup k rodičům celkově je tady výborný,” říká její manžel

“Snažíme se vyhovět rodičkám tak, aby měly porod takový, jaký si přejí. Aby i to zázemí měly takové, jaké chtějí. Na druhé straně vždycky dbáme na to, že rodí ve zdravotnickém zařízení, takže jsou určité hranice, které nikdy nepřijdeme. 

Spádová oblast naše je vlastně celé Bruntálsko. Problém Krnova je, že leží na hranici s Polskem, takže polovička spádové kružnice je mimo náš region, takže k nám chodí i hodně rodiček z jiného regionu. Z Ostravska, Olomoucka apod.,” uvádí Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice

Krnovská porodnice patří mezi dvě desítky porodnic v Česku, které se zapojily do projektu Přirozený porod v porodnici a dlouhodobě si drží vysoký standard. Dobrou zprávou je, že v těchto porodnicích klesá počet porodů císařským řezem. 

“Zde není nadbytek některých výkonů, které považujeme v porodnictví za rutinní a zároveň mají velmi spokojené rodičky. Jak teda ta tvrdá data z toho porodnictví, tak ta měkká data, ta spokojenost vlastně rodiček, je vynesla do popředí,” říká Tomáš Raiter, zakladatel projektu PPP

“Mají možnost u nás rodit ve stoje, v sedě, ve vaně, porod do vody, na porodním lůžku, na boku, na čtyřech. Může mít muzikoterapii, tzn., že svoji hudbu si může pustit, aromaterapii, masáže různé se provádějí,” dodává Lenka Petřeková, vrchní sestra

V krnovské porodnici se loni narodilo bezmála 800 dětí. Z toho o něco málo více chlapečků než holčiček. Nejoblíbenějšími jmény byly Tomáš a Eliška. A rodiče vybírali i exotická jména jako Laila-Sofia, Jasmína-Mia, Diego nebo Barnabáš.

---

Nová talkshow Iniciativy Dokořán “Za oponou s…”

Karvinská Iniciativa Dokořán odstartovala jedinečnou talkshow se zajímavými hosty nazvanou “Za oponou s…” Jako první do křesel pro hosty usedli brankáři - fotbalista Jan Laštůvka a házenkář Nemo Marjanovič.

Karvinská Iniciativa Dokořán přichází s novým pořadem pro širokou veřejnost, jedinečnou talkshow se zajímavými hosty nazvanou “Za oponou s..”. Prvními z nich byli dva známí brankáři, fotbalista Jan Laštůvka a házenkář Nemo Marjanovič. 

"Budeme se snažit to dělat minimálně jednou měsíčně, chceme to prostřídat karvinskými srdcaři, máme vytipované Romana Izaiáše, Juru Šperla, pana Kazíka z Permoníku, budeme se snažit nějaký protipól, ať je to zajímavé," prozradil Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán.

Talkshow vedl zkušený moderátor a zároveň mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.

"Formát to bude mít standardní, který můžeme znát z televizních obrazovek, nebudu vyzpovídávat každého hosta zvlášť, vezmu si je na pódium dohromady z toho důvodu, že oni jsou trochu protiklady, jeden je fotbalový gólman, druhý házenkářský," řekl Lukáš Hudeček, moderátor talkshow.

Zatímco Nemo už hostem talkshow dříve byl, a to v Srbsku, Honzu Laštůvku tato zkušenost čekala poprvé.

"Já sám nevím, co mě čeká, doufám, že mě žádná otázka nezaskočí, jsem připravený na všechno," řekl  Jan Laštůvka, brankář, host talkshow

Nemo Marjanovič má zkušenosti s fotbalem,podle něj to má každý z nich jinak těžké.

"Brankáři to mají jinak těžké, je jedno jestli to je fotbal nebo házená, já říkám, že respektuji jen sporty, kde existuje branka," dodal Nemo.

Oběma brankářům se momentálně velmi daří, volný čas tráví Jan Laštůvka nejraději se svým pětiletým synem, Nemo mimo házenou si nejlépe odpočine doma v soukromí. Kromě talkshow se můžete těšit  i na další program, který Iniciativa Dokořán chystá v blízké budoucnosti.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. února 2020, 16:00

Ministryně Schillerová přijela kvůli EET do Ostravy

Už v květnu začíná další vlna EET. Tentokrát se bude týkat především drobných živnostníků, ale také třeba taxikářů nebo pohřebáků. V Moravskoslezském kraji je na to zatím připraven pouze zlomek těchto lidí. Podle ministryně financí Aleny Schillerové je zatím stále stále dost času.

Elektronická evidence tržeb funguje v naší zemi už přes tři roky. Od 1. května přibude nově tato povinnost další skupině lidí a firem. Jde o tzv. 3. a 4. fázi do které spadají například vybraná řemesla, služby, výroba, ale také svobodná povolání, doprava, zemědělství a mnohé další. V našem regionu by se další fáze měla týkat asi 46 tisíců poplatníků. Připraven je zatím jen zlomek. "V tuto chvíli o certifikační údaje požádalo asi 1500 poplatníků, takže to není mnoho. Berme to ale tak, že do 1.5. je daleko a mnoho z nich to nechává na poslední chvíli," vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

Ministryně se svým týmem v těchto týdnech objíždí celou zemi a pro zájemce pořádá konference k problematice EET. Součástí je i prezentace prodejců pokladen nebo třeba tiskáren a aplikací pro EET. Poplatníci už se prý s EET smířili a jejich dotazy jsou spíše praktické. "My jsme jako asociace EET od začátku podporovali, protože si skutečně myslíme, že to vede k jakémusi narovnání vztahů, což se ukazuje jako pravdivé," vysvětluje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Dobeš.

Evidence se bude vztahovat na téměř všechny oblasti, ve kterých dochází k přijímání hotovosti.  EET má ale i několik výjimek, například vánoční prodej kaprů.

---

Město Bohumín nechce přijít o svou nemocnici jako Orlová

Dlouhodobé přetahování nemocnic o doktory a zdravotní sestry ohrožuje také nemocnici v Bohumíně. Aby riziko případného zavírání oddělení snížila, rozhodlo se město nabídnout třetinu nemocnice silnému partnerovi s vlastním zdravotnickým personálem.

Dlouhodobě podfinancované zdravotnictví, přetahování doktorů, zdravotních sester a dokonce i pacientů. To vše ohrožuje hospodaření nejen státních a krajských nemocnic, ale i těch městských. V Bohumíně si dobře pamatují, jak hrozil zánik jejich nemocnice a nechtějí, aby o ni přišli jako sousední Orlová. Bohumínští proto nabízejí 30procentní podíl ve své městské nemocnici partnerovi, který by rizika snížil. 

“My jsme nemocnici převzali v roce 1996 od okresního úřadu, který byl tehdy jejím zřizovatelem a víceméně ji chtěl zavřít, protože tady v okrese těch nemocnic bylo 6 Celou dobu bojujeme o to, aby to nemocnice tady jako určitý komfort pro naše občany zůstala a zatím se nám to  daří, i když jsme do toho museli vložit spoustu finančních prostředků. V této chvíli vidíte, naše nemocnice tady je a orlovská už akutní péči poskytovat nebude,” řekl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Ideálním partnerem má být zavedená síť ambulancí s dostatkem vlastních lékařů a sester. 

“Kromě toho, že počítáme, že by posílal pacienty, tak si myslíme, že by nám to pomohlo i sdílet třeba personální kapacity. Že lékaři, kteří třeba pracují v ambulanci, by měli zájem jeden nebo dva dny v týdnu pracovat na akutní lůžkách a podobně,” vysvětlil ředitel Bohumínské nemocnice Svatopluk Němeček. 

Bohumínští ještě netuší, zda a za jakých podmínek se nějaký zájemce o podíl v nemocnici přihlásí. 

---

Přesun poboček Muzea Těšínska se dotkne i Orlové a Havířova

Některé pobočky Muzea Těšínska v regionu končí. Radnice v Orlové zvažuje vytvoření vlastní výstavní síně. Havířov nyní bude z krajem jednat zejména o tom, kdo bude spravovat Životický památník.

Muzeum Těšínska mění svou koncepci a přesouvá z některých obcí pobočky do nových výstavních prostor v Českém Těšíně, a to i se zaměstnanci. V Orlové proto zvažují, že si vybudují vlastní výstavní síň.

"Určitě bychom byli rádi, aby nějaké muzeum na území města bylo, aby připomínalo historii města a aby to lidé měli kde navštívit. Byli bychom rádi, aby Těšínské muzeum dále spolupracovalo s případnou naší institucí, protože nejde jen o tu výstavní plochu, ale jde o to, že tady se dělaly různé workshopy, přednášky a tohle tu bude chybět. Protože ti žáci, kteří tady se svými učiteli dvakrát, třikrát do roka přišli na nějaké akce, do Těšína tak často jezdit nebudou,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi). 

I Havířov přijde o jednu pobočku. Město by si z ní chtělo zachovat některé exponáty. Pod Muzeum Těšínska spadá i Kotulova dřevěnka. Tu bude i nadále spravovat kraj. 

O Životickém památníku rozhodnuto zatím není.

"Já si myslím, že památník by měl zůstat pod krajem. Je to dost nákladný projekt a určitě kraj má větší finance než my, aby toto mohli spravovat,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

"U památníku je třeba investovat do oprav střechy a než se začne, je třeba si říct, zda mají zájem o převedení pobočky, či nemají. V případě, že nebudou mít zájem o převedení pobočky, ani na chvíli se neuvažovalo o uzavření té pobočky. Tím pádem bychom to realizovali vlastními silami,” řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). 

Obě města budou o svých návrzích a požadavcích s krajem ještě jednat.

---

Krnovská porodnice si převzala další dvě ocenění

Krnovská porodnice patří k nejlepším v Česku a sbírá jedno ocenění za druhým. Aktuálně si převzala hned dva prestižní certifikáty, a to za vstřícný přístup k rodičkám a za vzornou spolupráci na projektu Přirozený porod v porodnici.

Budoucí maminky se mají v krnovské porodnici jako v bavlnce. Plní jima tady téměř všechna jejich přání. Není tak divu, že si ji vybírají ženy z širokého okolí. 

“My jsme tady strašně spokojení, vybírali jsme porodnici strašně dlouho a jsme strašně rádi, že jsme si vybrali zrovna krnovskou porodnici, protože nám vyšli ve všem vstříc. Strašně krásně se tady o nás starají. Tady na novorozeneckém oddělení jsme jak na dovolené,” chválí porodnici jedna z čerstvých maminek.

“Ten přístup k rodičům celkově je tady výborný,” říká její manžel

“Snažíme se vyhovět rodičkám tak, aby měly porod takový, jaký si přejí. Aby i to zázemí měly takové, jaké chtějí. Na druhé straně vždycky dbáme na to, že rodí ve zdravotnickém zařízení, takže jsou určité hranice, které nikdy nepřijdeme. 

Spádová oblast naše je vlastně celé Bruntálsko. Problém Krnova je, že leží na hranici s Polskem, takže polovička spádové kružnice je mimo náš region, takže k nám chodí i hodně rodiček z jiného regionu. Z Ostravska, Olomoucka apod.,” uvádí Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice

Krnovská porodnice patří mezi dvě desítky porodnic v Česku, které se zapojily do projektu Přirozený porod v porodnici a dlouhodobě si drží vysoký standard. Dobrou zprávou je, že v těchto porodnicích klesá počet porodů císařským řezem. 

“Zde není nadbytek některých výkonů, které považujeme v porodnictví za rutinní a zároveň mají velmi spokojené rodičky. Jak teda ta tvrdá data z toho porodnictví, tak ta měkká data, ta spokojenost vlastně rodiček, je vynesla do popředí,” říká Tomáš Raiter, zakladatel projektu PPP

“Mají možnost u nás rodit ve stoje, v sedě, ve vaně, porod do vody, na porodním lůžku, na boku, na čtyřech. Může mít muzikoterapii, tzn., že svoji hudbu si může pustit, aromaterapii, masáže různé se provádějí,” dodává Lenka Petřeková, vrchní sestra

V krnovské porodnici se loni narodilo bezmála 800 dětí. Z toho o něco málo více chlapečků než holčiček. Nejoblíbenějšími jmény byly Tomáš a Eliška. A rodiče vybírali i exotická jména jako Laila-Sofia, Jasmína-Mia, Diego nebo Barnabáš.

---

Nová talkshow Iniciativy Dokořán “Za oponou s…”

Karvinská Iniciativa Dokořán odstartovala jedinečnou talkshow se zajímavými hosty nazvanou “Za oponou s…” Jako první do křesel pro hosty usedli brankáři - fotbalista Jan Laštůvka a házenkář Nemo Marjanovič.

Karvinská Iniciativa Dokořán přichází s novým pořadem pro širokou veřejnost, jedinečnou talkshow se zajímavými hosty nazvanou “Za oponou s..”. Prvními z nich byli dva známí brankáři, fotbalista Jan Laštůvka a házenkář Nemo Marjanovič. 

"Budeme se snažit to dělat minimálně jednou měsíčně, chceme to prostřídat karvinskými srdcaři, máme vytipované Romana Izaiáše, Juru Šperla, pana Kazíka z Permoníku, budeme se snažit nějaký protipól, ať je to zajímavé," prozradil Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán.

Talkshow vedl zkušený moderátor a zároveň mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.

"Formát to bude mít standardní, který můžeme znát z televizních obrazovek, nebudu vyzpovídávat každého hosta zvlášť, vezmu si je na pódium dohromady z toho důvodu, že oni jsou trochu protiklady, jeden je fotbalový gólman, druhý házenkářský," řekl Lukáš Hudeček, moderátor talkshow.

Zatímco Nemo už hostem talkshow dříve byl, a to v Srbsku, Honzu Laštůvku tato zkušenost čekala poprvé.

"Já sám nevím, co mě čeká, doufám, že mě žádná otázka nezaskočí, jsem připravený na všechno," řekl  Jan Laštůvka, brankář, host talkshow

Nemo Marjanovič má zkušenosti s fotbalem,podle něj to má každý z nich jinak těžké.

"Brankáři to mají jinak těžké, je jedno jestli to je fotbal nebo házená, já říkám, že respektuji jen sporty, kde existuje branka," dodal Nemo.

Oběma brankářům se momentálně velmi daří, volný čas tráví Jan Laštůvka nejraději se svým pětiletým synem, Nemo mimo házenou si nejlépe odpočine doma v soukromí. Kromě talkshow se můžete těšit  i na další program, který Iniciativa Dokořán chystá v blízké budoucnosti.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-02-2020-16-00