Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • 13letý lupič pobodal kvůli mobilu ženu v Ostravě
  • Přesun poboček Muzea Těšínska se dotkne i Orlové a Havířova
  • Ministryně Schillerová přijela kvůli EET do Ostravy
  • Město Bohumín nechce přijít o svou nemocnici jako Orlová
  • Masopustní taškařice se uchytila i v Novém Jičíně

13letý lupič pobodal kvůli mobilu ženu v Ostravě

V minulém týdnu jsme vás informovali o dalším útoku 13letého chlapce, který v Ostravě utrhl ženě náušnice. Uplynulo pár dní a tento nezvladatelný školák utekl z diagnostického ústavu znovu a tentokrát byl ještě agresivnější. Přímo na ulici pobodal ženu a ukradl jí mobilní telefon. Od podzimu už v Ostravě spáchal tři loupeže a byl i u čtvrté.

Potřetí během 5 týdnů skončil u výslechu na policii 13letý lupič z Ostravy. Tentokrát byl ale jeho útok opravdu brutální. Zatímco v prvních dvou případech útočil pěstmi a nohami, nyní vytáhl dlouhý kuchyňský nůž. Vytipoval si 43letou ženu a chtěl ji ukrást mobil. Bránila se a tak ji třikrát bodl do nohy. "Žena utrpěla bodné poranění v oblasti dolní končetiny. Její stav nebyl život ohrožující a po ošetření byla transportována na úrazovou ambulanci MNO," popisuje mluvčí záchranářů MS kraje Lukáš Humpl.

Stejně jako loupež na Dubině se i tato stala kolem poledne, tedy v době, kdy se všude pohybuje mnoho lidí. Policisté malého lupiče chytli velmi rychle. Zrovna totiž projížděla kolem místa činu motorizovaná hlídka a svědek auto zastavil. Školák tak opět putoval k výslechu, ale pak byl kvůli nízkému věku znovu pouze odvezen zpět do diagnostického ústavu v Těrlicku, odkud stále utíká. "Obecně lze říct, že dítě mladší 15ti let není trestně odpovědné. Pokud se však takové dítě dopustí činu jinak trestného, lze uložit některé z opatření, které zákon o soudnictví ve věcech mládeže připouští," vysvětluje soudce Okresního soudu Ostrava Dalibor Zecha.

Je pravděpodobné, že vzhledem k závažnosti útoků a stupňující se agresivitě, skončí nyní školák s nejtěžším trestem pro nezletilé. Potrestán bude za 3 loupeže. "Za tento čin, jinak trestný, loupeže bude dítěti mladšímu 15ti let uložena ochranná výchova a dítě bude přemístěno do speciálního ústavu pro děti s extrémními poruchami chování, kde tuto ochrannou výchovu bude vykonávat," uvádí státní zástupkyně Monika Oborilová.

Nezletilý lupič bude zřejmě přemístěn do speciálního diagnostického ústavu v Polance - Janové, odkud už neuteče. Čeká ho podobný režim jako ve vězení. Hned tři ze 4 loupeží, kterých se účastnil, byly v Mariánských Horách. Kvůli větší bezpečnosti tam policie posílila hlídky. 

---

Přesun poboček Muzea Těšínska se dotkne i Orlové a Havířova

Některé pobočky Muzea Těšínska v regionu končí. Radnice v Orlové zvažuje vytvoření vlastní výstavní síně. Havířov nyní bude z krajem jednat zejména o tom, kdo bude spravovat Životický památník.

Muzeum Těšínska mění svou koncepci a přesouvá z některých obcí pobočky do nových výstavních prostor v Českém Těšíně, a to i se zaměstnanci. V Orlové proto zvažují, že si vybudují vlastní výstavní síň.

"Určitě bychom byli rádi, aby nějaké muzeum na území města bylo, aby připomínalo historii města a aby to lidé měli kde navštívit. Byli bychom rádi, aby Těšínské muzeum dále spolupracovalo s případnou naší institucí, protože nejde jen o tu výstavní plochu, ale jde o to, že tady se dělaly různé workshopy, přednášky a tohle tu bude chybět. Protože ti žáci, kteří tady se svými učiteli dvakrát, třikrát do roka přišli na nějaké akce, do Těšína tak často jezdit nebudou,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi). 

I Havířov přijde o jednu pobočku. Město by si z ní chtělo zachovat některé exponáty. Pod Muzeum Těšínska spadá i Kotulova dřevěnka. Tu bude i nadále spravovat kraj. 

O Životickém památníku rozhodnuto zatím není.

"Já si myslím, že památník by měl zůstat pod krajem. Je to dost nákladný projekt a určitě kraj má větší finance než my, aby toto mohli spravovat,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

"U památníku je třeba investovat do oprav střechy a než se začne, je třeba si říct, zda mají zájem o převedení pobočky, či nemají. V případě, že nebudou mít zájem o převedení pobočky, ani na chvíli se neuvažovalo o uzavření té pobočky. Tím pádem bychom to realizovali vlastními silami,” řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). 

Obě města budou o svých návrzích a požadavcích s krajem ještě jednat.

---

Ministryně Schillerová přijela kvůli EET do Ostravy

Už v květnu začíná další vlna EET. Tentokrát se bude týkat především drobných živnostníků, ale také třeba taxikářů nebo pohřebáků. V Moravskoslezském kraji je na to zatím připraven pouze zlomek těchto lidí. Podle ministryně financí Aleny Schillerové je zatím stále stále dost času.

Elektronická evidence tržeb funguje v naší zemi už přes tři roky. Od 1. května přibude nově tato povinnost další skupině lidí a firem. Jde o tzv. 3. a 4. fázi do které spadají například vybraná řemesla, služby, výroba, ale také svobodná povolání, doprava, zemědělství a mnohé další. V našem regionu by se další fáze měla týkat asi 46 tisíců poplatníků. Připraven je zatím jen zlomek. "V tuto chvíli o certifikační údaje požádalo asi 1500 poplatníků, takže to není mnoho. Berme to ale tak, že do 1.5. je daleko a mnoho z nich to nechává na poslední chvíli," vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

Ministryně se svým týmem v těchto týdnech objíždí celou zemi a pro zájemce pořádá konference k problematice EET. Součástí je i prezentace prodejců pokladen nebo třeba tiskáren a aplikací pro EET. Poplatníci už se prý s EET smířili a jejich dotazy jsou spíše praktické. "My jsme jako asociace EET od začátku podporovali, protože si skutečně myslíme, že to vede k jakémusi narovnání vztahů, což se ukazuje jako pravdivé," vysvětluje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Dobeš.

Evidence se bude vztahovat na téměř všechny oblasti, ve kterých dochází k přijímání hotovosti.  EET má ale i několik výjimek, například vánoční prodej kaprů.

---

Město Bohumín nechce přijít o svou nemocnici jako Orlová

Dlouhodobé přetahování nemocnic o doktory a zdravotní sestry ohrožuje také nemocnici v Bohumíně. Aby riziko případného zavírání oddělení snížila, rozhodlo se město nabídnout třetinu nemocnice silnému partnerovi s vlastním zdravotnickým personálem.

Dlouhodobě podfinancované zdravotnictví, přetahování doktorů, zdravotních sester a dokonce i pacientů. To vše ohrožuje hospodaření nejen státních a krajských nemocnic, ale i těch městských. V Bohumíně si dobře pamatují, jak hrozil zánik jejich nemocnice a nechtějí, aby o ni přišli jako sousední Orlová. Bohumínští proto nabízejí 30procentní podíl ve své městské nemocnici partnerovi, který by rizika snížil. 

“My jsme nemocnici převzali v roce 1996 od okresního úřadu, který byl tehdy jejím zřizovatelem a víceméně ji chtěl zavřít, protože tady v okrese těch nemocnic bylo 6 Celou dobu bojujeme o to, aby to nemocnice tady jako určitý komfort pro naše občany zůstala a zatím se nám to  daří, i když jsme do toho museli vložit spoustu finančních prostředků. V této chvíli vidíte, naše nemocnice tady je a orlovská už akutní péči poskytovat nebude,” řekl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Ideálním partnerem má být zavedená síť ambulancí s dostatkem vlastních lékařů a sester. 

“Kromě toho, že počítáme, že by posílal pacienty, tak si myslíme, že by nám to pomohlo i sdílet třeba personální kapacity. Že lékaři, kteří třeba pracují v ambulanci, by měli zájem jeden nebo dva dny v týdnu pracovat na akutní lůžkách a podobně,” vysvětlil ředitel Bohumínské nemocnice Svatopluk Němeček. 

Bohumínští ještě netuší, zda a za jakých podmínek se nějaký zájemce o podíl v nemocnici přihlásí. 

---

Masopustní taškařice se uchytila i v Novém Jičíně

Období masopustního veselí je tady a užít si jej mohli i lidé v centru Nového Jičína. Nechyběl průvod maškar, lidový jarmark a soutěž o nejchutnější regionální paštiku.

Masopustní veselice je po adventních trzích první akcí, která oživuje centrum Nového Jičína. Tuto lidovou tradici zavedlo i do města Návštěvnické centrum. Program se odehrává v duchu zábavy a hodování. 

“Je to o tom, aby i lidé ve městě a především i děti, které jsou z města, měli možnost vidět ty tradice, které probíhaly za dob našich babiček na vesnicích,” uvedla Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín - Město klobouků.

“Moc se mi to líbí, jsem úplně nadšená,” reagovala jedna z návštěvnic akce. “Je to prima,” pousmál se starší pán. “Pěkné, příjemné zpestření a pro nás matky alespoň důvod vylézt, i když není optimální počasí,” přidala se mladá žena. 

V masopustním průvody šly všechny typické masky, nechyběla figura Pohřebenáče, Smrťáka nebo medvěda.  

“Mám na sobě masku policajta, který udává tón a řád masopustnímu průvodu,” podotkl Rudolf Polzer, Starojická historická společnost.

Lidé také mohli projít jarmarkem a degustací rozhodnout o nejlepší paštice regionálního řezníka. 

Masopust je období veselí, které začíná 6. ledna a trvá až do masopustního úterý, což je v roce letos 25. února.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. února 2020, 17:00

13letý lupič pobodal kvůli mobilu ženu v Ostravě

V minulém týdnu jsme vás informovali o dalším útoku 13letého chlapce, který v Ostravě utrhl ženě náušnice. Uplynulo pár dní a tento nezvladatelný školák utekl z diagnostického ústavu znovu a tentokrát byl ještě agresivnější. Přímo na ulici pobodal ženu a ukradl jí mobilní telefon. Od podzimu už v Ostravě spáchal tři loupeže a byl i u čtvrté.

Potřetí během 5 týdnů skončil u výslechu na policii 13letý lupič z Ostravy. Tentokrát byl ale jeho útok opravdu brutální. Zatímco v prvních dvou případech útočil pěstmi a nohami, nyní vytáhl dlouhý kuchyňský nůž. Vytipoval si 43letou ženu a chtěl ji ukrást mobil. Bránila se a tak ji třikrát bodl do nohy. "Žena utrpěla bodné poranění v oblasti dolní končetiny. Její stav nebyl život ohrožující a po ošetření byla transportována na úrazovou ambulanci MNO," popisuje mluvčí záchranářů MS kraje Lukáš Humpl.

Stejně jako loupež na Dubině se i tato stala kolem poledne, tedy v době, kdy se všude pohybuje mnoho lidí. Policisté malého lupiče chytli velmi rychle. Zrovna totiž projížděla kolem místa činu motorizovaná hlídka a svědek auto zastavil. Školák tak opět putoval k výslechu, ale pak byl kvůli nízkému věku znovu pouze odvezen zpět do diagnostického ústavu v Těrlicku, odkud stále utíká. "Obecně lze říct, že dítě mladší 15ti let není trestně odpovědné. Pokud se však takové dítě dopustí činu jinak trestného, lze uložit některé z opatření, které zákon o soudnictví ve věcech mládeže připouští," vysvětluje soudce Okresního soudu Ostrava Dalibor Zecha.

Je pravděpodobné, že vzhledem k závažnosti útoků a stupňující se agresivitě, skončí nyní školák s nejtěžším trestem pro nezletilé. Potrestán bude za 3 loupeže. "Za tento čin, jinak trestný, loupeže bude dítěti mladšímu 15ti let uložena ochranná výchova a dítě bude přemístěno do speciálního ústavu pro děti s extrémními poruchami chování, kde tuto ochrannou výchovu bude vykonávat," uvádí státní zástupkyně Monika Oborilová.

Nezletilý lupič bude zřejmě přemístěn do speciálního diagnostického ústavu v Polance - Janové, odkud už neuteče. Čeká ho podobný režim jako ve vězení. Hned tři ze 4 loupeží, kterých se účastnil, byly v Mariánských Horách. Kvůli větší bezpečnosti tam policie posílila hlídky. 

---

Přesun poboček Muzea Těšínska se dotkne i Orlové a Havířova

Některé pobočky Muzea Těšínska v regionu končí. Radnice v Orlové zvažuje vytvoření vlastní výstavní síně. Havířov nyní bude z krajem jednat zejména o tom, kdo bude spravovat Životický památník.

Muzeum Těšínska mění svou koncepci a přesouvá z některých obcí pobočky do nových výstavních prostor v Českém Těšíně, a to i se zaměstnanci. V Orlové proto zvažují, že si vybudují vlastní výstavní síň.

"Určitě bychom byli rádi, aby nějaké muzeum na území města bylo, aby připomínalo historii města a aby to lidé měli kde navštívit. Byli bychom rádi, aby Těšínské muzeum dále spolupracovalo s případnou naší institucí, protože nejde jen o tu výstavní plochu, ale jde o to, že tady se dělaly různé workshopy, přednášky a tohle tu bude chybět. Protože ti žáci, kteří tady se svými učiteli dvakrát, třikrát do roka přišli na nějaké akce, do Těšína tak často jezdit nebudou,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi). 

I Havířov přijde o jednu pobočku. Město by si z ní chtělo zachovat některé exponáty. Pod Muzeum Těšínska spadá i Kotulova dřevěnka. Tu bude i nadále spravovat kraj. 

O Životickém památníku rozhodnuto zatím není.

"Já si myslím, že památník by měl zůstat pod krajem. Je to dost nákladný projekt a určitě kraj má větší finance než my, aby toto mohli spravovat,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

"U památníku je třeba investovat do oprav střechy a než se začne, je třeba si říct, zda mají zájem o převedení pobočky, či nemají. V případě, že nebudou mít zájem o převedení pobočky, ani na chvíli se neuvažovalo o uzavření té pobočky. Tím pádem bychom to realizovali vlastními silami,” řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). 

Obě města budou o svých návrzích a požadavcích s krajem ještě jednat.

---

Ministryně Schillerová přijela kvůli EET do Ostravy

Už v květnu začíná další vlna EET. Tentokrát se bude týkat především drobných živnostníků, ale také třeba taxikářů nebo pohřebáků. V Moravskoslezském kraji je na to zatím připraven pouze zlomek těchto lidí. Podle ministryně financí Aleny Schillerové je zatím stále stále dost času.

Elektronická evidence tržeb funguje v naší zemi už přes tři roky. Od 1. května přibude nově tato povinnost další skupině lidí a firem. Jde o tzv. 3. a 4. fázi do které spadají například vybraná řemesla, služby, výroba, ale také svobodná povolání, doprava, zemědělství a mnohé další. V našem regionu by se další fáze měla týkat asi 46 tisíců poplatníků. Připraven je zatím jen zlomek. "V tuto chvíli o certifikační údaje požádalo asi 1500 poplatníků, takže to není mnoho. Berme to ale tak, že do 1.5. je daleko a mnoho z nich to nechává na poslední chvíli," vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

Ministryně se svým týmem v těchto týdnech objíždí celou zemi a pro zájemce pořádá konference k problematice EET. Součástí je i prezentace prodejců pokladen nebo třeba tiskáren a aplikací pro EET. Poplatníci už se prý s EET smířili a jejich dotazy jsou spíše praktické. "My jsme jako asociace EET od začátku podporovali, protože si skutečně myslíme, že to vede k jakémusi narovnání vztahů, což se ukazuje jako pravdivé," vysvětluje předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Dobeš.

Evidence se bude vztahovat na téměř všechny oblasti, ve kterých dochází k přijímání hotovosti.  EET má ale i několik výjimek, například vánoční prodej kaprů.

---

Město Bohumín nechce přijít o svou nemocnici jako Orlová

Dlouhodobé přetahování nemocnic o doktory a zdravotní sestry ohrožuje také nemocnici v Bohumíně. Aby riziko případného zavírání oddělení snížila, rozhodlo se město nabídnout třetinu nemocnice silnému partnerovi s vlastním zdravotnickým personálem.

Dlouhodobě podfinancované zdravotnictví, přetahování doktorů, zdravotních sester a dokonce i pacientů. To vše ohrožuje hospodaření nejen státních a krajských nemocnic, ale i těch městských. V Bohumíně si dobře pamatují, jak hrozil zánik jejich nemocnice a nechtějí, aby o ni přišli jako sousední Orlová. Bohumínští proto nabízejí 30procentní podíl ve své městské nemocnici partnerovi, který by rizika snížil. 

“My jsme nemocnici převzali v roce 1996 od okresního úřadu, který byl tehdy jejím zřizovatelem a víceméně ji chtěl zavřít, protože tady v okrese těch nemocnic bylo 6 Celou dobu bojujeme o to, aby to nemocnice tady jako určitý komfort pro naše občany zůstala a zatím se nám to  daří, i když jsme do toho museli vložit spoustu finančních prostředků. V této chvíli vidíte, naše nemocnice tady je a orlovská už akutní péči poskytovat nebude,” řekl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Ideálním partnerem má být zavedená síť ambulancí s dostatkem vlastních lékařů a sester. 

“Kromě toho, že počítáme, že by posílal pacienty, tak si myslíme, že by nám to pomohlo i sdílet třeba personální kapacity. Že lékaři, kteří třeba pracují v ambulanci, by měli zájem jeden nebo dva dny v týdnu pracovat na akutní lůžkách a podobně,” vysvětlil ředitel Bohumínské nemocnice Svatopluk Němeček. 

Bohumínští ještě netuší, zda a za jakých podmínek se nějaký zájemce o podíl v nemocnici přihlásí. 

---

Masopustní taškařice se uchytila i v Novém Jičíně

Období masopustního veselí je tady a užít si jej mohli i lidé v centru Nového Jičína. Nechyběl průvod maškar, lidový jarmark a soutěž o nejchutnější regionální paštiku.

Masopustní veselice je po adventních trzích první akcí, která oživuje centrum Nového Jičína. Tuto lidovou tradici zavedlo i do města Návštěvnické centrum. Program se odehrává v duchu zábavy a hodování. 

“Je to o tom, aby i lidé ve městě a především i děti, které jsou z města, měli možnost vidět ty tradice, které probíhaly za dob našich babiček na vesnicích,” uvedla Hana Rolná, Návštěvnické centrum Nový Jičín - Město klobouků.

“Moc se mi to líbí, jsem úplně nadšená,” reagovala jedna z návštěvnic akce. “Je to prima,” pousmál se starší pán. “Pěkné, příjemné zpestření a pro nás matky alespoň důvod vylézt, i když není optimální počasí,” přidala se mladá žena. 

V masopustním průvody šly všechny typické masky, nechyběla figura Pohřebenáče, Smrťáka nebo medvěda.  

“Mám na sobě masku policajta, který udává tón a řád masopustnímu průvodu,” podotkl Rudolf Polzer, Starojická historická společnost.

Lidé také mohli projít jarmarkem a degustací rozhodnout o nejlepší paštice regionálního řezníka. 

Masopust je období veselí, které začíná 6. ledna a trvá až do masopustního úterý, což je v roce letos 25. února.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-02-2020-17-00