Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Součástí slavnosti bylo i ocenění za záchranu života
  • Budou žít děti z dětských domovů v samostatných bytech?
  • Studéňáci hlasují o vítězném nápadu letošního roku
  • V Karviné vyšetřují magnetickou rezonancí i děti
  • Lidé navrhovali různé úpravy zastávky na Anenské

Krátké zprávy, 21. 3. 2024 16.00 - 1

TÉMA: HEJTMAN MSK J. KRKOŠKA (ANO) REZIGNOVAL
Moravskoslezský hejtman Jan Krkoška rezignoval na post hejtmana a krajského zastupitele. Kromě toho vystoupí také z hnutí ANO. Učinil tak v reakci na rozhodnutí pražského soudu, který ho uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině. Za což lze pachatele potrestat až desetiletým vězením. Soud Krkoškovi ve 12 let starém případu uplácení lékařů farmaceutickými firmami uložil peněžitý trest 200 000 korun. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: ,,Další postup je takový, že ráno se sejdou předsedové koaličních klubů a dohodnou další postup, který bude pravděpodobně spočívat v tom, že svoláme co nejdříve zastupitelstvo kraje, které zvolí nového hejtmana. V 9 hodin bude tiskový brífink a v 9:30 potom bude rada, která formálně schválí všechny kroky, na kterých se koalice dohodla předtím".

---

Součástí slavnosti bylo i ocenění za záchranu života

Řady Městské policie Ostrava rozšířilo 10 nových strážníků. Součástí slavnostního slibu bylo mimořádně také udělení stužky za záchranu života pro jejich kolegu, který se po autonehodě aktivně zapojil do oživování zraněného pasažéra.

Slavnostní prostory ostravského radnice, kde se většinou konají svatby, se tentokrát naplnili strážníky a jejich rodinnými příslušníky. Noví policisté totiž do rukou primátora Jana Dohnala skládali slavnostní slib. Tentokrát jich bylo 10. Čtyři ženy a šest mužů.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Do plánovaného finálního počtu 680 strážníků chceme doplnit ještě takřka pět desítek nových strážníků, pakliže tedy zájemci uvažují o zajímavé práci, kterou by pomohli zajišťovat bezpečnost ve městě, mají ideální příležitost. Městská policie Ostrava nabízí zájemcům i zajímavé specializace, jakými bezesporu je výkon služby ve skupině hipologie, kynologie, operativním oddílu, úseku krizového a operačního řízení či úseku prevence."

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: „Městská policie Ostrava i nadále provádí nábor zájemců o práci strážníka a o nové zájemce máme trvalý zájem. Prvního dubna pak budeme spouštět v pořadí již sto třetí rekvalifikační kurz."

Zařazení nových strážníků na služebny ve městě předcházel tříměsíční rekvalifikační kurz.

anketa, noví strážníci: "Pro práci strážníka jsem se rozhodla proto, že mi není lhostejné, co se děje v našem městě." 

"Už od malička jsem k tomu měl nakročeno, bavila mě bezpečnost a chtěl jsem nějak přispět k ochraně občanů."

Součástí slavnosti bylo i předání stužky za záchranu života strážníkovi Petru Martušovi, který zachránil pasažéra po autonehodě. 

Petr Martuš, strážník MP Ostrava: "Byl v bezvědomí, bezdeší a měl zakrvácená ústa." 

Pokud by se vám práce u MP líbila, neváhejte. Nejbližší termíne rekvalifikačního kurzu je 2. dubna.

---

Budou žít děti z dětských domovů v samostatných bytech?

Děti v dětských domovech už nyní žijí v malých skupinkách. Přesto ústavní péče by se mohla přesunout do klasických bytů v bytových domech. Krajský úřad nákup vhodných bytů nevylučuje, ale stejně jako ředitelé domovů vidí i úskalí.

Ministerstvo práce a soc. věcí vyhlašuje dvě nové dotační výzvy. Jednu na stavbu domečků, nebo rekonstrukce objektů pro dětské domovy, druhou na nákup bytů. Smyslem transformace má být, aby děti žily v co nejvíce přirozeném domácím prostředí.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Pokud by to byly ty standardní byty, o kterých se bavíme, tak tam těch dětí může být méně čtyři až šest a pak ta finanční náročnost na to personální zajištění, je větší. V případě, že by do těch bytů měly přejít všechny děti a máme v domovech i maličké děti, dvou, tří, čtyřleté děti, tak by to pochopitelně vypadalo jinak. Tak za nás ano, je to určitý směr, ale není to vhodné pro všechny děti a pro všechny dětské domovy.”

Dětské domovy vidí úskalí v personálním zajištění, ale i v bezpečnosti.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova v Havířově: “Tady mají benefit soukromí, mají benefit zahrady, mají benefit, že když chtějí být pospolu, jsou v obýváku. V té jedné skupince samozřejmě jsou i přesahové děti. A přesahové dítě znamená, že to může být vozíčkář, dítě, které má psychiatrickou zátěž, jsou tu děti, které mají aspergerův syndrom, jsou tu autisté a s těmi dětmi je zapotřebí odborně pracovat. Když se stane nějaká situace, kdy to dítě se dostane do tenze a je zapotřebí individuální péče, tak ti vychovatelé, kteří jsou v domečku ve službě, tak si mohou vzájemně pomoc. Nedokážu si představit situaci, kdy něco takového se stane v bytě, kdy ten vychovatel bude pravděpodobně v tom bytě sám.”

Dětské domovy mají nyní za úkol k transformaci vypracovat svá stanoviska. V kraji je celkem 18 dětských domovů.

---


Studéňáci hlasují o vítězném nápadu letošního roku

Lidé ve Studénce mohou rozhodnout o projektech, které uspějí v letošním participativním rozpočtu. Veřejné hlasování už začalo a potrvá do poloviny dubna. Vybírat mohou ze čtyř návrhů.

Do letošního pátého ročníku participativního rozpočtu Studénka obdržela rekordní počet navržených záměrů. Své nápady na vylepšení života ve městě odevzdalo sedm lidí. Do finálního veřejného hlasování nakonec postoupily čtyři.

Petr Brož, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Meteostanice města Studénky. Myslím si, že lidé by mohli mít data přímo z města a ne z nějakých meteostanic, které jsou vzdálené kilometry odtud.”

Jakub Till, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Oživení prostoru u budovy Kotvice. U té budovy jsou nevzhledné jehličnaté strom, ty by měly být nahrazeny okrasnými stromy.”

Dušan Gergö, předkladatel projektu: “Já jsem přihlásil projekt Pumptrack, je to pumptracková dráha pro koloběžky, in line brusle a kola. Je to pro všechny sportující lidí.”

Lukáš Vlk, předkladatel projektu: “Navrhuji solární dobíjející a servisní stanici. Tato stanice by měla sloužit cyklistům k bezplatnému dobytí elektrokol, elektrokoloběžek a také mobilních telefonů.”

Z této čtveřice projektů mohou lidé své favority vybírat do 15. dubna.

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Hlasovat mohou buď tady v informačním centru, takže buď tady osobně, a nebo mohou hlasovat online, na webových stránkách města. Lidé hlasují tak, že nejprve si označí jeden projekt a pak mají možnost dát ještě hlas druhému, případně třetímu.”


Vítěz bude znám v květnu. Realizované projekty se musí vejít do rozpočtu 292 600 korun.

---

Krátké zprávy, 21. 3. 2024 16.00 - 2

TÉMA: V MSK LONI UBYLO OBYVATEL
Moravskoslezskému kraji loni ubylo 470 obyvatel. Za úbytek může výhradně úmrtnost, v kraji zemřelo o 4046 lidí více, než se narodilo. Díky migraci kraj získal 3576 obyvatel. V kraji žilo na konci roku 1 189 204 lidí.

TÉMA: OKD INVESTUJE DO MODERNIZACE LABORATOŘÍ
Těžební společnost OKD investuje více než 8 milionů korun do modernizace vybavení laboratoří. Pořizuje pro ně nové přístroje. Laboratoře provádějí rozbory pevných paliv a analýzy důlního ovzduší a plynů. Výsledky kromě OKD dodávají i externím firmám a OKD s jejich provozem počítá i po ukončení těžby černého uhlí.

---

V Karviné vyšetřují magnetickou rezonancí i děti

Na sklonku loňského roku otevřela Nemocnice Karviná-Ráj nové zázemí magnetické rezonance. Jde o třetí pracoviště v Moravskoslezském kraji, které touto metodou vyšetřuje i malé děti. V mnoha případech je musí uspat.

Magnetickou rezonancí vyšetřovali děti dosud pouze ve Fakultní nemocnici Ostrava a v nemocnici Třinec. Čekací doby na vyšetření touto moderní diagnostickou metodou byl až jeden rok.

Barbara Widenková, primářka Dětského oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: " V MSK vyvstala potřeba vyšetřovat děti magnetickou rezonancí a naše nemocnice zareagovala na tuto potřebu a vytvořili jsme si zázemí a můžeme tyto služby poskytovat.”


Vyšetření magnetickou rezonancí je neinvazivní, nebolestivé vyšetření bez radiační zátěže, ale časově náročnější, které vyžaduje nehybnost pacienta.

Miroslav Zajíček, primář anesteziologického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Někteří ti pacienti nejsou schopni uležet ten výkon, tak malé děti sedujeme a díky tomu, že jsme si pořídili techniku, která je schopná fungovat v prostředí rezonance."

Vyšetřením prochází děti už od kojeneckého věku s váhou minimálně osm kilogramů. 

Renáta Kacířová, primářka Radiodiagnostického oddělení: "Mozek vyšetřujeme zhruba dvacet minut, pokud se jedná o nějaké další vyšetření, měli jsme i dítě s patologií v oblasti ramene a podpaží a tam se už dostáváme zhruba ke 45 minutám.” 

V Nemocnice Karviná-Ráj vycházejí vstříc rodičům, kteří mohou být po dobu uspávání osobně s dítětem v kontaktu, případně i po celou dobu vyšetření.

---

Lidé navrhovali různé úpravy zastávky na Anenské

Úprava zastřešení zastávek i zeleně. To byly nejčastější návrhy, které zazněly na zastávce Anenská ve Frýdku-Místku. Lokalitu pro úpravu vybrali lidé hlasováním v dalším ročníku participativního rozpočtu. Nyní mohli přímo na zastávce navrhnout, co změnit. Město pak z podnětů připraví zadání pro architekty.

Od 7:00 do 15:00 hodin stáli architekti uprostřed týdne přímo na autobusové zastávce Anenská ve Frýdku-Místku. Postupně tady promlouvali s kolemjdoucími, kteří se mohli zapojit v rámci plánovacího dne do třetího ročníku participativního rozpočtu ZAPOJ F-M.

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Snažíme se s občany komunikaci komunikovat, jaký je současný stav toho prostředí, co je trápí, co je tady špatně. A zároveň, jak by se prostředí mohlo zlepšit, zpříjemnit pro ně, do budoucna, pro jejich čekání."

Jaké jsou ty návrhy ze strany veřejnosti?

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Ta nejčastější témata nebo nejčastější komentáře se týkají zastávkových přístřešků, jejich velikosti, jejich praktičnosti, třeba v období deště a podobně. Určitě je tématem i doprava. To ale není úplně tématem, kterému my bychom se věnovali. My řešíme pouze ten navazující veřejný prostor."

Anketa: Co navrhujete? Nebo s čím jste přišla? – "Já jsem si to přišla prohlédnout jenom." – Co na to říkáte, na tu participaci? Na tu možnost zapojit se a říct názor? – "Je to v pohodě všechno bych řekla." – Co se vám tady líbí na tom místě nebo co byste upravila? – "Já už jsem to tady pánovi říkala, já to nebudu opakovat."

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Určitě ještě dalším tématem byla zeleň. Ať už její údržba nebo třeba doplnění toho, že tady máme silné stromové patro, silné keřové patro. Ale někteří občané říkali, že by bylo hezké, kdyby květiny, trvalky, něco kvetoucího."

Plochu u zastávek Anenská vybrali lidé k úpravě prostřednictvím hlasování.

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Teď máme plánovací den, kde sbíráme podněty občanů, jak si představují změnu místa. Potom stvoříme zadání, studii projektu, vybereme zhotovitele, toho projektu, který nám představí zpracovanou studii někdy během června. A dál budeme připravovat tu změnu, tu realizaci."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Projekt participace začal už v minulém volebním období, kdy jsem byl primátorem. A je to projekt, který má velkou odezvu. A občané si sami vybírají ta nejpalčivější místa. Nebo místa, která chtějí drobné úpravy, ale strašně záleží na tom, jak ty drobné úpravy budou vypadat. A ve výsledku mohou velmi posloužit. A my hledáme společně cestu, jak k tomu dojít."

Kdo nepřišel říct návrh osobně, bude mít možnost se vyjádřit ještě formou online dotazníku. Na proměnu lokality vyčlení město jeden milion korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. března 2024, 16:00

Krátké zprávy, 21. 3. 2024 16.00 - 1

TÉMA: HEJTMAN MSK J. KRKOŠKA (ANO) REZIGNOVAL
Moravskoslezský hejtman Jan Krkoška rezignoval na post hejtmana a krajského zastupitele. Kromě toho vystoupí také z hnutí ANO. Učinil tak v reakci na rozhodnutí pražského soudu, který ho uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině. Za což lze pachatele potrestat až desetiletým vězením. Soud Krkoškovi ve 12 let starém případu uplácení lékařů farmaceutickými firmami uložil peněžitý trest 200 000 korun. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: ,,Další postup je takový, že ráno se sejdou předsedové koaličních klubů a dohodnou další postup, který bude pravděpodobně spočívat v tom, že svoláme co nejdříve zastupitelstvo kraje, které zvolí nového hejtmana. V 9 hodin bude tiskový brífink a v 9:30 potom bude rada, která formálně schválí všechny kroky, na kterých se koalice dohodla předtím".

---

Součástí slavnosti bylo i ocenění za záchranu života

Řady Městské policie Ostrava rozšířilo 10 nových strážníků. Součástí slavnostního slibu bylo mimořádně také udělení stužky za záchranu života pro jejich kolegu, který se po autonehodě aktivně zapojil do oživování zraněného pasažéra.

Slavnostní prostory ostravského radnice, kde se většinou konají svatby, se tentokrát naplnili strážníky a jejich rodinnými příslušníky. Noví policisté totiž do rukou primátora Jana Dohnala skládali slavnostní slib. Tentokrát jich bylo 10. Čtyři ženy a šest mužů.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Do plánovaného finálního počtu 680 strážníků chceme doplnit ještě takřka pět desítek nových strážníků, pakliže tedy zájemci uvažují o zajímavé práci, kterou by pomohli zajišťovat bezpečnost ve městě, mají ideální příležitost. Městská policie Ostrava nabízí zájemcům i zajímavé specializace, jakými bezesporu je výkon služby ve skupině hipologie, kynologie, operativním oddílu, úseku krizového a operačního řízení či úseku prevence."

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: „Městská policie Ostrava i nadále provádí nábor zájemců o práci strážníka a o nové zájemce máme trvalý zájem. Prvního dubna pak budeme spouštět v pořadí již sto třetí rekvalifikační kurz."

Zařazení nových strážníků na služebny ve městě předcházel tříměsíční rekvalifikační kurz.

anketa, noví strážníci: "Pro práci strážníka jsem se rozhodla proto, že mi není lhostejné, co se děje v našem městě." 

"Už od malička jsem k tomu měl nakročeno, bavila mě bezpečnost a chtěl jsem nějak přispět k ochraně občanů."

Součástí slavnosti bylo i předání stužky za záchranu života strážníkovi Petru Martušovi, který zachránil pasažéra po autonehodě. 

Petr Martuš, strážník MP Ostrava: "Byl v bezvědomí, bezdeší a měl zakrvácená ústa." 

Pokud by se vám práce u MP líbila, neváhejte. Nejbližší termíne rekvalifikačního kurzu je 2. dubna.

---

Budou žít děti z dětských domovů v samostatných bytech?

Děti v dětských domovech už nyní žijí v malých skupinkách. Přesto ústavní péče by se mohla přesunout do klasických bytů v bytových domech. Krajský úřad nákup vhodných bytů nevylučuje, ale stejně jako ředitelé domovů vidí i úskalí.

Ministerstvo práce a soc. věcí vyhlašuje dvě nové dotační výzvy. Jednu na stavbu domečků, nebo rekonstrukce objektů pro dětské domovy, druhou na nákup bytů. Smyslem transformace má být, aby děti žily v co nejvíce přirozeném domácím prostředí.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Pokud by to byly ty standardní byty, o kterých se bavíme, tak tam těch dětí může být méně čtyři až šest a pak ta finanční náročnost na to personální zajištění, je větší. V případě, že by do těch bytů měly přejít všechny děti a máme v domovech i maličké děti, dvou, tří, čtyřleté děti, tak by to pochopitelně vypadalo jinak. Tak za nás ano, je to určitý směr, ale není to vhodné pro všechny děti a pro všechny dětské domovy.”

Dětské domovy vidí úskalí v personálním zajištění, ale i v bezpečnosti.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova v Havířově: “Tady mají benefit soukromí, mají benefit zahrady, mají benefit, že když chtějí být pospolu, jsou v obýváku. V té jedné skupince samozřejmě jsou i přesahové děti. A přesahové dítě znamená, že to může být vozíčkář, dítě, které má psychiatrickou zátěž, jsou tu děti, které mají aspergerův syndrom, jsou tu autisté a s těmi dětmi je zapotřebí odborně pracovat. Když se stane nějaká situace, kdy to dítě se dostane do tenze a je zapotřebí individuální péče, tak ti vychovatelé, kteří jsou v domečku ve službě, tak si mohou vzájemně pomoc. Nedokážu si představit situaci, kdy něco takového se stane v bytě, kdy ten vychovatel bude pravděpodobně v tom bytě sám.”

Dětské domovy mají nyní za úkol k transformaci vypracovat svá stanoviska. V kraji je celkem 18 dětských domovů.

---


Studéňáci hlasují o vítězném nápadu letošního roku

Lidé ve Studénce mohou rozhodnout o projektech, které uspějí v letošním participativním rozpočtu. Veřejné hlasování už začalo a potrvá do poloviny dubna. Vybírat mohou ze čtyř návrhů.

Do letošního pátého ročníku participativního rozpočtu Studénka obdržela rekordní počet navržených záměrů. Své nápady na vylepšení života ve městě odevzdalo sedm lidí. Do finálního veřejného hlasování nakonec postoupily čtyři.

Petr Brož, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Meteostanice města Studénky. Myslím si, že lidé by mohli mít data přímo z města a ne z nějakých meteostanic, které jsou vzdálené kilometry odtud.”

Jakub Till, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Oživení prostoru u budovy Kotvice. U té budovy jsou nevzhledné jehličnaté strom, ty by měly být nahrazeny okrasnými stromy.”

Dušan Gergö, předkladatel projektu: “Já jsem přihlásil projekt Pumptrack, je to pumptracková dráha pro koloběžky, in line brusle a kola. Je to pro všechny sportující lidí.”

Lukáš Vlk, předkladatel projektu: “Navrhuji solární dobíjející a servisní stanici. Tato stanice by měla sloužit cyklistům k bezplatnému dobytí elektrokol, elektrokoloběžek a také mobilních telefonů.”

Z této čtveřice projektů mohou lidé své favority vybírat do 15. dubna.

Richard Ocásek, odbor školství, kultury a soc. věcí, MěÚ Studénka: “Hlasovat mohou buď tady v informačním centru, takže buď tady osobně, a nebo mohou hlasovat online, na webových stránkách města. Lidé hlasují tak, že nejprve si označí jeden projekt a pak mají možnost dát ještě hlas druhému, případně třetímu.”


Vítěz bude znám v květnu. Realizované projekty se musí vejít do rozpočtu 292 600 korun.

---

Krátké zprávy, 21. 3. 2024 16.00 - 2

TÉMA: V MSK LONI UBYLO OBYVATEL
Moravskoslezskému kraji loni ubylo 470 obyvatel. Za úbytek může výhradně úmrtnost, v kraji zemřelo o 4046 lidí více, než se narodilo. Díky migraci kraj získal 3576 obyvatel. V kraji žilo na konci roku 1 189 204 lidí.

TÉMA: OKD INVESTUJE DO MODERNIZACE LABORATOŘÍ
Těžební společnost OKD investuje více než 8 milionů korun do modernizace vybavení laboratoří. Pořizuje pro ně nové přístroje. Laboratoře provádějí rozbory pevných paliv a analýzy důlního ovzduší a plynů. Výsledky kromě OKD dodávají i externím firmám a OKD s jejich provozem počítá i po ukončení těžby černého uhlí.

---

V Karviné vyšetřují magnetickou rezonancí i děti

Na sklonku loňského roku otevřela Nemocnice Karviná-Ráj nové zázemí magnetické rezonance. Jde o třetí pracoviště v Moravskoslezském kraji, které touto metodou vyšetřuje i malé děti. V mnoha případech je musí uspat.

Magnetickou rezonancí vyšetřovali děti dosud pouze ve Fakultní nemocnici Ostrava a v nemocnici Třinec. Čekací doby na vyšetření touto moderní diagnostickou metodou byl až jeden rok.

Barbara Widenková, primářka Dětského oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: " V MSK vyvstala potřeba vyšetřovat děti magnetickou rezonancí a naše nemocnice zareagovala na tuto potřebu a vytvořili jsme si zázemí a můžeme tyto služby poskytovat.”


Vyšetření magnetickou rezonancí je neinvazivní, nebolestivé vyšetření bez radiační zátěže, ale časově náročnější, které vyžaduje nehybnost pacienta.

Miroslav Zajíček, primář anesteziologického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Někteří ti pacienti nejsou schopni uležet ten výkon, tak malé děti sedujeme a díky tomu, že jsme si pořídili techniku, která je schopná fungovat v prostředí rezonance."

Vyšetřením prochází děti už od kojeneckého věku s váhou minimálně osm kilogramů. 

Renáta Kacířová, primářka Radiodiagnostického oddělení: "Mozek vyšetřujeme zhruba dvacet minut, pokud se jedná o nějaké další vyšetření, měli jsme i dítě s patologií v oblasti ramene a podpaží a tam se už dostáváme zhruba ke 45 minutám.” 

V Nemocnice Karviná-Ráj vycházejí vstříc rodičům, kteří mohou být po dobu uspávání osobně s dítětem v kontaktu, případně i po celou dobu vyšetření.

---

Lidé navrhovali různé úpravy zastávky na Anenské

Úprava zastřešení zastávek i zeleně. To byly nejčastější návrhy, které zazněly na zastávce Anenská ve Frýdku-Místku. Lokalitu pro úpravu vybrali lidé hlasováním v dalším ročníku participativního rozpočtu. Nyní mohli přímo na zastávce navrhnout, co změnit. Město pak z podnětů připraví zadání pro architekty.

Od 7:00 do 15:00 hodin stáli architekti uprostřed týdne přímo na autobusové zastávce Anenská ve Frýdku-Místku. Postupně tady promlouvali s kolemjdoucími, kteří se mohli zapojit v rámci plánovacího dne do třetího ročníku participativního rozpočtu ZAPOJ F-M.

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Snažíme se s občany komunikaci komunikovat, jaký je současný stav toho prostředí, co je trápí, co je tady špatně. A zároveň, jak by se prostředí mohlo zlepšit, zpříjemnit pro ně, do budoucna, pro jejich čekání."

Jaké jsou ty návrhy ze strany veřejnosti?

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Ta nejčastější témata nebo nejčastější komentáře se týkají zastávkových přístřešků, jejich velikosti, jejich praktičnosti, třeba v období deště a podobně. Určitě je tématem i doprava. To ale není úplně tématem, kterému my bychom se věnovali. My řešíme pouze ten navazující veřejný prostor."

Anketa: Co navrhujete? Nebo s čím jste přišla? – "Já jsem si to přišla prohlédnout jenom." – Co na to říkáte, na tu participaci? Na tu možnost zapojit se a říct názor? – "Je to v pohodě všechno bych řekla." – Co se vám tady líbí na tom místě nebo co byste upravila? – "Já už jsem to tady pánovi říkala, já to nebudu opakovat."

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Určitě ještě dalším tématem byla zeleň. Ať už její údržba nebo třeba doplnění toho, že tady máme silné stromové patro, silné keřové patro. Ale někteří občané říkali, že by bylo hezké, kdyby květiny, trvalky, něco kvetoucího."

Plochu u zastávek Anenská vybrali lidé k úpravě prostřednictvím hlasování.

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Teď máme plánovací den, kde sbíráme podněty občanů, jak si představují změnu místa. Potom stvoříme zadání, studii projektu, vybereme zhotovitele, toho projektu, který nám představí zpracovanou studii někdy během června. A dál budeme připravovat tu změnu, tu realizaci."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Projekt participace začal už v minulém volebním období, kdy jsem byl primátorem. A je to projekt, který má velkou odezvu. A občané si sami vybírají ta nejpalčivější místa. Nebo místa, která chtějí drobné úpravy, ale strašně záleží na tom, jak ty drobné úpravy budou vypadat. A ve výsledku mohou velmi posloužit. A my hledáme společně cestu, jak k tomu dojít."

Kdo nepřišel říct návrh osobně, bude mít možnost se vyjádřit ještě formou online dotazníku. Na proměnu lokality vyčlení město jeden milion korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-03-2024-16-00