Moody´s potvrdila Ostravě ratingové ohodnocení Aa3
Ratingová agentura Moody’s aktualizovala v červnu ratingové hodnocení Ostravy a analýza potvrdila statutárnímu městu stávající ratingovou známku Aa3 s negativním výhledem, který odráží výhled České republiky.
Ostrava obhájila ratingové ohodnocení Aa3, což může být v současné situaci celé naší země bráno jako dobrá zpráva. Analýza byla provedena na základě hospodaření města za uplynulý rok renomovanou ratingovou agenturou Mooddy's.
Lucie Bránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: „V aktuálních podmínkách zpomalené národní ekonomiky, značné inflaci i dopadům válečného konfliktu, pokládám obhájení ratingu města Ostravy na stejné úrovni za zvlášť důležité."
Mezi silné stránky města náleží pokračující trend solidního provozního hospodaření navzdory zpomalení národní ekonomiky, dostatečná likvidita i přes významné investiční akce plánované v letošním a příštím roce, stejně jako klesající úroveň zadlužení města v letech 2023 a 2024.
Lucie Bránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zároveň je nutné i nadále pokračovat v odpovědném přístupu k hospodaření města při současném naplňování jeho strategického plánu."
Výhled ratingu je negativní, odráží negativní výhled na rating České republiky.
---
Studie ukáže, co s lokalitou Francouzská
Jedna z největších zelených ploch v Porubě podél ulice Francouzská, by mohla získat daleko efektivnější využití. Dnes slouží především k venčení psů a příležitostným akcím. Město spolu s obvodem proto hledají odpověď na to, jaká by měla být její budoucnost.
Původně měla Hlavní třída končit až u svinovského nádraží. Z velkolepého projektu, jehož dominantami se měly stát věžovité domy v lokalitě Francouzská, ale nakonec sešlo a tato plocha zůstala volná. Co s ní bude dál, ukáže územní studie.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Kdysi jsme byli svědky, že na tom území vznikaly ne úplně kvalitní stavby, ne úplně domyšlené stavby jako například Albert a tady tato studie má právě zabránit těmto nesmyslným zastavováním území.”
Územní studii má na starost Městský ateliér prostorového plánování a architektury, který začal tím, že přímo na místě zjišťoval názory občanů.
Eva Špačková, architektka: “Začínáme tím Rozhodně tady nic nedělejte. Když se bavíme o tom, co všechno třeba obsahuje soudobý park, tak přijdeme k tomu, že přece jenom něco by tu být mohlo. Takže nakonec takové to nestavějte se začalo brousit do podoby Upravte to tak, aby jsme si to mohli stále užít."
anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Bylo by dobré, kdyby ten prostor byl využitý něco na způsob, jak je v New Yorku Central park. Na druhou stranu se nabízí, aby tady byl třeba městský úřad, který je teď úplně mimo veškeré dění."
"Já myslím, že by to mohlo zůstat klidně tak jak to je."
Cílem je, aby se do budoucna tato vzácná lokalita stala živým srdcem Poruby a aby z ní měli lidé co největší užitek.
---
Krátké zprávy, 21. 6. 2023 16 h - 1
Klinika hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava slaví 10. narozeniny. Oslavy s krájením dortu proběhly včera v galerii Plato. Klinika patří mezi osm specializovaných pracovišť v zemi.
---
Poštolky hnízdí na parapetu bytu
Lidé mají jednu velkou zvláštnost, že rodí svá mláďata – děti, v průběhu celého roku. V přírodě je zrození nového tvora soustředěno především na jarní období. Své o tom vědí obyvatelé sídlištního bytu v Bruntále. Již pátým rokem u nich doma hnízdí poštolky.
Poštolka obecná, jeden z našich nejmenších dravců, je známá svým hnízděním na vysokých stanovištích, kostelních věžích a dokonce i parapetech oken.
Emílie Leipertová, obyvatelka bytu: „My to máme teď pátý rok a vzniklo to úplně náhodou, že jsem chtěla zužitkovat starý kastrol, tak jsem tam dala hlínu a nasadila semínka petržele. No a místo petržele tam přiletěla poštolka a nakladla vajíčka, tak už jsme to tak nechali, akorát, že jsem jim přidělala bednu z banánů, aby tak na ně nesvítilo slunce nebo proti dešti.“
Obyvatelé bytu poštolky jen odstínili, jinak se o ně nijak nestarají.
Emílie Leipertová, obyvatelka bytu: „Pořídili jsme si fólie na okna, aby oni neviděli nás a my jsme měli zážitek. Je to úžasné se na ně dívat a pozorovat jak se krmí a jak samec nosí samičce myši.“
V tomto ročním období jsou nálezy mláďat v lesích či parcích velmi časté.
Marcela Rozprýmová, vedoucí přírodovědného kroužku SVČ Bruntál: „Teď nosí mláďata docela často, bývají to většinou mláďata drozdů nebo kosů a tady tahle mláďata máme pár dnů a zase je pouštíme.“
Při každém nálezu mláděte je třeba být velmi opatrný, další postup závisí na stáří a dalších okolnostech.
Marcela Rozprýmová, vedoucí přírodovědného kroužku SVČ Bruntál: „Určitě kontaktovat záchrannou stanici a ta pak řekne, co s ní.“
Na Bruntálsku jde o telefon: 554 291 000
---
Část Nového Jičína slavila 700 let
Novojičínská Loučka oslavila významné výročí, připomněla si 700 let, které uplynuly od první písemné zmínky o této obci. Dnes je to největší místní část Nového Jičína.
Samotný Nový Jičín si 700 let od první písemné zmínky o městě připomínal před 10 lety, v roce 2013. Letos v červnu stejné narozeniny oslavila tedy jen jeho o něco mladší místní část Loučka. Tradiční Dne Loučky tak měl daleko větší rozměr a konal se na větším prostranství u Orlovny.
Josef Hub (ANO), předseda osadního výboru v Loučce: “Vznikl po volbách nový osadní výbor, který má nový nádech, takže jsme si říkali, že je potřeba trochu změnit ty zajeté koleje, tak proto nové místo a je to pojaté trošku jinak.”
Program nabídl atrakce pro děti, vystoupení Teacrobata Michala Mudráka v jeho unikátním nejmenším cirkuse nebo také výstavu zdejších myslivců a prezentaci rodových jmen z Loučky.
návštěvníci akce:
“Perfektní, děkujeme.”
“Jsme tady poprvé a bavím se.”
“Bavíme se dobře, jsme z Loučky, máme tady přátele, rodinu a jsme rádi, že se tady něco takového koná.”
Josef Hub (ANO), předseda osadního výboru v Loučce: “Ano, Loučka je největší místní část Nového Jičína, vnímám to tak, že je zapotřebí, aby se o nás vědělo.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V roce 1975 tato obec byla připojena k Novému Jičínu, o dva roky později začala ta mohutná bytová výstavba sídliště v Loučce a z té výstavby vstanulo mnoho mladých nových generací.”
Den vyvrcholil koncerty kapel, které jsou z velké části složené i z místních muzikantů.
---
Krátké zprávy, 21. 6. 2023 16 h - 2
Děti ohrožené chudobou dostanou příští rok jídlo ve škole zdarma. Moravskoslezský kraj vyhlásil dotační program, který pomůže zajistit těmto dětem bezplatné stravování ve školách. Žádosti mohou školy podávat od 10. do 21. července. Letos mohou být do projektu zařazeny děti ve věku od 2 do 26 let na základě příjmové a sociální situace rodin.
Loupežné přepadení v Ostravě-Porubě. Skupince dnes již obviněných sedmi mužů se podařilo vniknout do bytu, kde měli slovně i fyzicky napadnout bydlícího a domáhat se peněz. Vyhrožovali a prohledávali byt a brali, co se jim hodilo. Naštěstí hluk, který dělali, nenechal klidným dalšího nájemníka, který zavolal na tísňovou linku. Kriminalisté všech sedm mužů ve věku 20 až 47 let obvinili, hrozí jim až 10 let za mřížemi.
---
V havířovském domově seniorů oslavili příchod léta
Zaměstnanci havířovského domova se snaží, aby senioři měli pěkné a pestré stáří. Nedílnou součástí je proto mezigenerační setkávání, kterého se vždy mohou zúčastnit i imobilní klienti.
Jakmile začne pěkné počasí, senioři v havířovském domově tráví co nejvíce času na zahradě. Zahájení léta oslavili klienti společnou akcí s dětmi a nemohla chybět ani oblíbená zvířata.
Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče: "Celkem je pozvaných sedm školek, děti tady běhají po zahradě. Naše seniory jsme vyvezli, jsou tady i uživatelé s postelemi. Je tady středisko Luna je pozvané. Vidíme tady klienty Benjamínu, klienty Santé. Téměř všichni naši uživatelé dobře reagují na zvířata a myslím si, že i totéž děti. Takže je tady i koza, jsou tady králíci, lítají nám tady psi, kačenky, malá kuřátka.”
anketa, děti: "Koukali jsme se na zvířata a dělali jsme soutěže.”
anketa, děti: "My jsme přišli babičky a dědečky potěšit a vyhráli jsme medaili.”
Za seniory přišli i dobrovolníci z ADRY, kteří do domova docházejí pravidelně.
Lucie Záluská, dobrovolnice, ADRA: "Tento krásný den je pro ně něco úžasného. Oni to občas i nevnímají, ale něco si z toho odnesou určitě. Jelikož už mají ty počáteční alzheimry, ale je to pro ně určitě zážitek. Tady babička s námi chodí i do Adráčku."
anketa, klienti domova: "Líbí se mi tady velice, protože nám vyšlo i počasí. Neprší, sluníčko svítí, je to prima.”
Během léta senioři navštíví také zoologickou zahradu a podívají se i do stájí na koně.
---