Ostrava má očkovací centrum bez nutnosti registrace
Ostrava jako druhé město po Praze ve středu ráno otevřela očkovací místo pro neregistrované zájemce. Zájem o očkování byl velký a první lidé už stáli ve frontě 2 hodiny před otevřením. Najdete ho v obchodním centru Nová Karolina.
V 8 hodin ráno se ve středu otevřelo v Nové Karolině v Ostravě nové očkovací místo. Od těch stávajících se liší především v tom, že se do něj lidé nemusí dopředu registrovat. Prostě jen přijdou a dostanou jednorázovou injekci vakcíny Janssen. Ostrava je po Praze dalším místem, kde se lze nechat naočkovat bez registrace.
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví ČR: "V tuto chvíli je nutné tu strategii změnit. Je nutné maximálně zjednodušit očkování, zrušit všechny možné bariéry a nabídnout lidem očkování tzv. pod nos."
Zájem lidí byl tak velký, že se tvořila dlouhá fronta. První zájemce přišel už dokonce krátce po šesté hodině ráno.
anketa: "Ne vždy máte možnost ovlivnit pracovní dobu. Objednáte se a můžete se jít klouzat."
"Hlavně je to skoro o měsíc rychlejší."
"Tady si přijdu, když mám volno."
Andrej Babiš, předseda vlády ČR: "Pravděpodobně v neděli dosáhneme 10 milionů vyočkovaných vakcín, takže vakcinace probíhá úspěšně já jsem velice rád, že je tady tolik lidí."
Očkování zajišťují profesionálové z Fakultní nemocnice Ostrava. Denně zvládnou naočkovat přibližně 800 lidí. Vakcín je prý v současné době dostatek.
---
Rekonstrukce DK Poklad se chýlí ke konci
Rekonstrukce kulturního domu Poklad v Ostravě-Porubě míří do finále. Lidé na tento kulturní stánek čekají dlouhá léta. Opravuje se totiž už dlouhých 9 let kvůli předchozím problémům s firmami, které vyhrály veřejnou zakázku. Až třetí firma vše dotáhne do konce.
Kulturní dům Poklad v Ostravě-Porubě co nevidět přivítá první návštěvníky. Jeho rekonstrukce se totiž pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Většina vnitřních prostor už je zcela hotová.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Momentálně tady stojíme na malé scéně a vidíte, že už je to pěkně dokončený prostor. Při vstupu do budovy po levé straně je již téměř hotové senior info."
Novotou září i divadelní sál pro 100 lidí, cvičební sál, nebo minikino.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “V těchto dnech také finišují dokončovací práce před budovou. Je tady pokládaná velkoformátová, krásná, nicméně velmi technicky náročná dlažba.”
Hotovy už jsou i salónky, kterých je celkem pět a pojmenovány jsou po různých částech Poruby. Tedy Dukla, Duha, Poruba, Oblouk a Věžičky.
Do Pokladu, který je památkově chráněný, se už vrátila i zrestaurovaná díla jako například skleněné vitráže.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Otevření Pokladu plánujeme na konec prázdnin. Bude spojený s akcí pro veřejnost a především s Dny otevřených dveří, kterých bude několik."
A i když kulturní dům zatím lidem není k dispozici, Letní scéna Amfi stále žije kulturním životem. Těšit se můžete třeba na Velkou žranici s Lukášem Hejlíkem.
Michal Kubíček, programový ředitel DK Poklad: “29. a 30.7. se můžeme opět těšit na koncerty v Amfi Jarka Nohavici, který každý rok k nám rád zavítá.”
Funguje samozřejmě i letní kino. Co a kdy se promítá, to se dočtete na webu Pokladu.
---
Karviná má novou interaktivní mapu o Staré Karviné
Zájemci o historii Karviné se mohou na svých monitorech a displejích mobilů podívat do městské části Karviná-Doly, jak vypadala dříve. Poslouží jim k tomu nová interaktivní mapová aplikace s leteckými záběry i historickými fotografiemi.
Veřejnost má nově možnost prohlédnout si novou interaktivní mapu Staré Karviné.
Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “Mapu si stahovat nemusí, ta mapa je online na webové stránce gis.karvina.cz/stopycasu, funguje i na mobilních telefonech a mohu si tam prohlížet ty lokality v Karviné 2 -Doly, prohlížet ty budovy kde stály a podobně."
Základem mapy jsou letecké snímky, nejstarší dochovaný je z roku 1947, historické mapy i císařské otisky.
Marek Trojak, autor interaktivní mapy, informatik Státního okresního archivu Karviná: "Umožňuje ta aplikace rozdělit si tu plochu na dvě a dělat si průniky, takže mohou proletět to území a podívat se na ty změny, které tam nastaly, že tam opravdu stálo nádherné výstavní město."
Bohužel, spousta domů ještě fotodokumentaci nemá, v mapě je vidíte zeleně.
Marek Trojak, autor interaktivní mapy, informatik Státního okresního archivu Karviná: "Bychom rádi vyzvali veřejnost, pokud mají ve svých rodinných albech byť třeba jen jednu fotečku toho domu, ve kterém žili, aby nám ji zapůjčili. nemusí nám ji dávat, stačí nám ji jen naskenovat a my ji s uvedením jména a dalších informací odkud ta fotografie, tak ji zveřejníme."
A jelikož se interaktivní mapa jmenuje Karvinsko ve stopách času, mají tvůrci v plánu mapu rozšířit o další zaniklá místa namátkou Louky, Doubrava stará Orlová nebo Starý Bohumín.
---
Hledají se další místa pro rozšíření slunících lavic
Slunící lavice na Olešné sklízí velký úspěch. Frýdek-Místek proto hledá místa, kam by se daly umístit další. Jedna z priorit je, aby byly u vody, tím pádem se nabízí lokalita kolem řeky Ostravice. Stejně tak mohou lidé ještě posílat podněty, co na lavici vylepšit.
První prototyp slunící lavice vlastnoručně vyrobili dva architekti. Od 10. června je umístěna na Olešné, lidé si ji mohli vyzkoušet a případně dát vědět, co na ní vylepšit.
Anketa: "Nenahážou tu lidi binec a budou k sobě ohleduplní a každý si k sobě uklidí. Když máte mokré plavky, tak to uschne. Vyzkoušíme. Ano, je tu krásně, souhlas. Jo, líbí. Kolik jich tu bude?"
Zdeněk Liška, architekt studia KLAR: "My jsme vyrobili prototyp z desek, které byly určeny spíš jako šrot na podpal. To znamená že na tom jsme si vyzkoušeli ty sedací úhly, ať víme, jestli je to pohodlné, co je ještě potřeba na tom upravit. Má to symbolizovat takovou lodičku na nábřeží. Ten tvar z toho vychází a je to z dřevěných prken, což je transformovaná taková lodní paluba."
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My jsme na tom prototypu zjistili, jestli odpovídají nebo neodpovídají ty sklony tak, jak jsme si představovali a zjistili jsme, že by bylo dobré provézt pár úprav náklonu těch lavic, tak aby se tam dalo lépe ležet a lépe i využívat úplně tu horní plochu. Aby tam měli ti lidé více možností, jak to využít to lehátko."
Aktuálně už je vyprojektována ostrá verze z oceli, která byla zadána do výroby zámečníkovi.
Zdeněk Liška, architekt studia KLAR: "Ať tam je prostor krytý zevnitř. Ať tam nezanechávají lidé odpadky. Ale zároveň máme vypozorováno to, že lidé tento prostor pod tou lavicí využívali pro uschování svých věcí. Takže jsme v té další verzi vymysleli prostor, který bude uzamykatelný. S myšlenkou toho, že ten člověk, který to bude chtít používat, tak si na vrátnici na Olešné zapůjčí klíče."
Zároveň se hledají další místa ve městě, kam by se lavice mohly umístit.
Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Zatím jenom u řeky, protože jsme říkali na Olešnou a k Ostravici. To bereme jako hlavní místa pro rekreaci ve městě. Takže zatím máme tyto, pokud někoho napadnou nějaké další, klidně, ať nám řekne. Dáme lidem možnost říct, jestli jo. Ty jsou fajn nebo tam to nemá cenu. Snažili jsme se hlavně u řeky vybrat dobrá místa, aby se člověk mohl dívat na řeku a mohl tam fajně relaxovat."
Jen na Olešné by v budoucnu mohlo být takových lavic až 12.
---
Loni NJ festival zmařila hygiena, letos to nezabalil
V programu Novojičínského léta už se zabydlel dvoudenní Festival pod Kaštany. Letos s hlavními hvězdami Lenkou Filipovou a Verou Martinovou. V loňském roce ale musel být kvůli nařízení krajské hygieny z hodiny na hodinu zrušen.
Třetí ročník hudebního Festivalu pod Kaštany se konal v Novém Jičíně v zahradní restauraci. Loni jej provázela smůla, když byl jen pár hodin před zahájením zrušen. Krajská hygiena totiž před rokem v souvislosti s covidem vydala opatření, které začalo platit okamžitě, a zaskočila tím všechny pořadatele akcí na severní Moravě.
Jiří Macíček, MKS Nový Jičín: “Jsme rádi, že to začíná, po loňském roce, kdy jsem si to tu nacvičili zkušebně a vlastně všechno, co je tu dneska postavené, jsme zase ihned museli balit. Tak jsme rádi, že to rozjedeme a že nás počasí nechá odehrát to.”
účastníci festivalu:
“My jsme ještě včera nevěděli, že tady půjdeme, protože jsme měli lístky loni a to bylo zrušeno. Těšíme se na Martinovou a snad si to užijeme.”
“Dlouho jsme nikde nebyli, více než rok jsme byli zavřeni doma.”
Hlavními interprety festivalu, který dává prostor profesionálním i amatérským muzikantům, byli Lenka Filipová, Lucie Redlová, René souček a Věra Martinová. Před domácím publikem si tak zahrál i Novojičíňák Adrian Ševeček.
Adrian Ševeček, bubeník kapely Věry Martinové: “Těším se moc, jsem zvědav, jak budou lidé reagovat .”
Letošní festival nenarušilo nic, a nakonec ani počasí, které hrozilo bouřkami.
---