Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Policisté se zaměřili na zakázané telefonování u řidičů
  • Vojáci aktivních záloh ubránili Elektrorozvodnu Kletné
  • Nový Jičín odebral čestné občanství Konradu Henleinovi
  • Jih Ostravy zdobí mobiliář uměleckých kovářů
  • Na Sweetsen Festu se vybralo téměř 73 tisíc korun
  • Přepadení elektrolodi piráty zakončilo letní sezónu

Policisté se zaměřili na zakázané telefonování u řidičů

Zvýšený počet policejních hlídek mohli zaznamenat řidiči nejen na území Moravskoslezského kraje. Policisté se tentokrát zaměřili na kontrolu motoristů, kteří nepoužívají bezpečnostní pásy nebo drží za jízdy v ruce telefon.

Policisté při kontrolách používají služební vozy v civilním provedení. Pomocí videokamery dokumentují prohřešky a řidiče následně zastavují, aby s nimi přestupek vyřešili.

René Klímek, vrchní komisař odboru služby dopravní policie KŘ Policie ČR MSK: “Akce je zaměřená zejména na věnování se řízení, to znamená zákaz telefonování za jízdy, zákaz sledování notebooků, tabletů, čtení novin a podobně. V letošním roce moravskoslezští policisté zjistili téměř 13 tisíc přestupků zákazu telefonování za jízdy. Řidiči hrozí pokuta do výše 1000 korun na místě v příkazním řízení a příslušný úřad poté přidělí řidiči dva body v bodovém ohodnocení.

Na zakázané držení telefonu v ruce doplatil i tento řidič dodávky. V průběhu jízdy zadával trasu v navigaci. Přesto, že dostal pokutu, kolegiálně na sociální síti na policejní hlídky upozornil i další motoristy.

Martin Zemánek, řidič: “Za telefon v ruce. Měl jsem na něm sice zapnutou navigaci, ale je to telefon jako telefon, hádat se s nimi nebudu. Ještě nemám u sebe doklady, takže jsem to dostal za 1000 korun.”

Policisté upozorňují, že skryté kontroly jsou součástí jejich každodenní práce.

---

Vojáci aktivních záloh ubránili Elektrorozvodnu Kletné

Pokud vás v úterý dopoledne vyděsila v okolí Hladkých Životic na Novojičínsku střelba ze samopalu, slyšeli jste dobře. Vojáci aktivních záloh totiž dostali za úkol ubránit před napadením Elektrorozvodnu Kletné. Bát se ale nemusíte, šlo o součást cvičení HRADBA 2021.

Elektrorozvodna Kletné v Hladkých Životicích patří mezi objekty tzv. krizové infrastruktury, tedy důležité pro fungování a bezpečnost obyvatel našeho kraje. Tato zařízení by v případě nutnosti střežili vojáci aktivních záloh a proto je potřeba vše důkladně procvičit. 

Jaroslav Hrabec, zástupce velitele Velitelství teritoria AČR: "Tito vojáci aktivní zálohy jsou primárně připravováni k plnění úkolů obrany území v podmínkách stavu ohrožení státu nebo ve válečném stavu, ale mohou být kdykoliv povolávání ke zvyšování ochrany objektů nebo prostorů i ve stavu mírovém." 

Obrana Elektrorozvodny Kletné byla součástí cvičení HRADBA 2021, do kterého se zapojují záložáci z celé země. Ti z MS kraje patří mezi nejlépe vycvičené. 

Miloslav Lafek, ředitel sekce plánování Ministerstva obrany ČR: "Aktivní záloha je součástí ozbrojených sil a my se snažíme nedělat rozdíly mezi profesionálním vojákem a vojákem v aktivní záloze. Samozřejmě ale profesionální voják je v přípravě neustále každý den." 

O službu v aktivních zálohách je v MS kraji velký zájem a zároveň je naše jednotka největší z celé země. 

Jan Božoň, voják aktivních záloh: "Jsem rád, protože si člověk zdokonalí fyzičku a v tom civilním životě třeba nemá tolik aktivit. Pro mě je to úplně úžasná věc." 

Námět cvičení je zaměřen na současné bezpečnostní hrozby. Záložáci měli za úkol nejen střežení objektů, ale také zajišťovali průjezd spojeneckých jednotek a plnili úkoly ve spolupráci s policií. 

---

Nový Jičín odebral čestné občanství Konradu Henleinovi

Konrad Henlein už není čestným občanem Nového Jičína. Impuls ke zrušení občanství vzešel od zdejších představitelů SPD. Jejich návrh zastupitelé schválili až na druhý pokus.

Čestných občanů má Nový Jičín několik desítek, mezi nimi byl ještě před pár dny také Konrad Henlein. Výzvu k odebrání jeho čestného občanství předložili na zářijovém zastupitelstvu města představitelé za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Návrh na odebrání titulu čestný občan města Nový Jičín Konradu Henleinovi jsme iniciovali na popud našich spoluobčanů a sami jako zastupitelé za SPD si myslíme, že válečný zločinec by neměl figurovat na seznamu čestných občanů.”

S tímto podnětem vystoupili členové SPD už v březnu, tehdy byl ale tento bod z jednání stažen, protože chyběl důkaz, že nacistický funkcionář Konrad Henlein byl skutečně čestným občanem. Státní okresní archiv ale potřebný doklad vyhledal. Čestné občanství mu bylo uděleno 11. ledna 1939. Napodruhé už tedy 13. září zastupitelé návrh SPD schválili.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě toto čestné občanství města Nového Jičína bylo odejmuto, a bylo pro všech 27 přítomných zastupitelů města.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Náš klub za Stranu Zelených a TOP 09 se rozhodl podpořit odnětí občanství Konradu Henleinovi, a to z toho důvodu, že byly doloženy i dokumenty, které potvrzovaly, že skutečně to občanství bylo ve válečném období v radě města schváleno.”

Mezi čestnými občany města, jak lze dohledat i na internetu pod hlavičkou Galerie osobností, jsou také Klement Gottwald nebo velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov.

---

Jih Ostravy zdobí mobiliář uměleckých kovářů

Historická kovárna Střední umělecké školy AVE ART z roku 1930 opět patřila uměleckým kovářům. Na už 7. ročníku Sympozia prostorových forem tvořili díla na téma městský mobiliář, která jsou momentálně vystavena před kulturním domem Akord v Ostravě-Zábřehu.

V historické kovárně Střední umělecké školy AVE ART vznikl další industriální mobiliář. Během 14 dnů ho vytvořilo pět mladých umělců v rámci 7. ročníku mezinárodního sympozia prostorových forem. Výstupem jsou nejen originální lavičky, ale také stojan na kola, ohniště a květináč.

Jaroslav Prokop, ředitel Střední umělecké školy AVE ART: “Jsou to fungl nové sochy. Jsem mile překvapen, moc se mi líbí. Opravdu jsou krásné a nakonec je to individuální pohled každého jednotlivce na tyto práce, ale mě osobně se líbí a diváci, myslím, že to ocení, protože téma městského mobiliáře je věčné.”

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Velice mě zaujal květináč na osázení květinami. Dovedu si představit, že bysme taková umělecká dílka měli po obvodu.”

Většinu děl, které tady na náměstí vidíte, umělci vyrobili z různých materiálů, které našli na šrotovištích.

Lukáš Dvorský, umělecký kovář: “Jako základ jsem našel nepovedený odlitek ocelový a ten mi připomínal ČR. Ta věc celá se nese v duchu, nebo pro mě je ta primární myšlenka vztah k naší krajině, nebo vztah ke krajině obecně. Takže spíš nevztah, bych dneska řekl.”

Petr Kleberc, umělecký kovář: “Na letošní rok jsem vymyslel stojan na kola, kde jsem se zaměřoval na prvky designu a té hrubé kovařiny. Nejsložitější byl asi určitě ten návrh. To mi zabralo více práce a promýšlení.”

Díla uměleckých kovářů můžete na náměstí SNP v Zábřehu obdivovat minimálně do konce října.

---

Na Sweetsen Festu se vybralo téměř 73 tisíc korun

Hudební festival Sweetsen Fest tradičně podpořil tři dobročinné organizace ve městě. Podané ruce, ADRA a Charita Frýdek-Místek hodnotí akci velmi pozitivně. Lidé totiž dohromady přispěli na jejich dobročinné projekty téměř 73 tisíc korun.

Vstup zdarma, kapely nebo jejich členové z Frýdku-Místku, vystupující bez nároku na honorář a také dobročinná sbírka. To jsou hlavní symboly tradičního festivalu Sweetsen Fest. Letošní 17. ročník po roční odmlce proběhl a radost z toho mají i dobročinné organizace, které na akci vybíraly peníze na svoji podporu.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Pozitivně, protože byl po tom přerušení, které bylo. A myslíme si, že to je akce, která ve městě má svůj význam. My jsme rádi, že jsme mohli být součástí Sweetsenu, stejně jako v minulých letech. Některé z našich služeb měly připravené aktivity pro děti."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Sweetsen Fest, na ten jsme se opravdu hodně těšili. Byli jsme vlastně naposledy v roce 2019, tehdy se vybralo krásných mnoho peněz. A letos to nebylo o nic menší."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme nesmírně rádi, že ten Sweetsen fest v takové zvláštní době proběhl. Protože jsme pořád nevěděli, jestli bude nebo nebude. Ta situace byla docela příznivá, že se podařilo všechno zorganizovat. Myslím si, že ta úroveň byla vynikající."

Místo platby za vstupenku tak mohli návštěvníci přispět do kasiček jednotlivých organizací. Kdo dal například stokorunu, měl i pivo zdarma. A platit se dalo i prostřednictvím QR kódů přes mobilní bankovnictví.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Vybralo se přes 18 tisíc, za což těm, kteří přispěli moc děkujeme. Budou použity právě pro ty střediska, které se podílely na tvorbě programu, který byl účastníkům Sweetsenu nabízen. To znamená ve smyslu střediska Aktivity pro děti, Doučování, Nezbeda, Rebel. Stejně tak se na tom podíleli aktivně dobrovolníci, takže podpoříme i rozvoj dobrovolnického hnutí v rámci Charity Frýdek-Místek."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Dohromady pro Podané ruce osobní asistenci i canisterapii to bylo 34 tisíc 143 korun. Pro osobní asistenci, kde nám pracuje spousty osobních asistentek a asistentů a potřebujeme jako nezisková organizace podpořit nejenom ty asistenty a potřebujeme jim nakoupit ochranné pomůcky. Potřebujeme jim proplatit cestovní náklady a ty penízky využijeme krásně právě v rámci veřejné sbírky na osobní náklady osobních asistentů a asistentek. Děkujeme moc."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme nesmírně vděční, protože se nám podařilo vybrat 20 344 korun, což je si myslím pro tu návštěvnost adekvátní. Všechny ty peníze, které nám občané Frýdku-Místku darovali, tak jsou použity na rozvoj dobrovolnictví na Frýdecko-Místecku a část těch peněz jde také na to, abychom mohli provozovat program, který jsme rozjeli s podporou města, a to je pomoc autistickým dětem."

Za celou historii konání festivalu se dohromady vybralo už přes 937 tisíc korun. Pomyslný milion by tak mohl Sweetsen fest překonat zřejmě příští ročník.

---

Přepadení elektrolodi piráty zakončilo letní sezónu

Na přehradě Slezská Harta byla ukončena letní sezóna. Banda pirátů na replice lodi Santa Maria přepadla plovoucí elektroloď Harta a chtěla získat truhlu s převáženým pokladem. Díky chytrosti pasažérů lodi se jim však loupež nevydařila.

Elektroloď Harta byla plně obsazena rodiči a dětmi. Některé honička s piráty velmi překvapila.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Dneska děláme ve 4 hodiny tady plavbu, kdy bude naše elektroloď Harta přepadena pirátskou lodí v plné zbroji, se vším všudy, tak, jak takové pirátské přepadení má vypadat.“

Děti se na piráty připravovaly. Vyrobily si masky a rozebraly poklad.

Simona Hovadíková, organizátorka: „Děti mají za úkol schovat ty dukátky před piráty. Nejíst, uschovat pečlivě, a až přijdou, tak aby nám to nevzali naráz.“

Piráti za střelby z kanónu loď nakonec dohnali, nalodili se na palubu a vybrali od dětí poklad. Nakonec se opili a posádka jim truhlu s pokladem zaměnila. Odjeli tedy s nepořízenou.

Anketa, účastníci akce: „Přepadli nás piráti.“

„Bála ses?“

„Jo.“

„Já se pirátů nebojím.“

Konec sezóny však neznamená konec lodní dopravy na přehradě.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Máme v plánu dělat nepravidelné výletní plavby, to znamená adventní plavby, vánoční plavby, novoroční plavby, samozřejmě, pokud nezamrzne zátoka v Leskovci nad Moravicí."

Bedřich Buťák (nez.), starosta Leskovce nad Moravicí: „Loď, jak Santa Maria, tak Harta, bude pokračovat dál, co nám povolí počasí.“

I přes nižší návštěvnost vlivem epidemických opatření, počet návštěvníků lodí překročil letos 15 tisíc. A do konce roku pravděpodobně ještě vzroste.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
21. září 2021, 16:00

Policisté se zaměřili na zakázané telefonování u řidičů

Zvýšený počet policejních hlídek mohli zaznamenat řidiči nejen na území Moravskoslezského kraje. Policisté se tentokrát zaměřili na kontrolu motoristů, kteří nepoužívají bezpečnostní pásy nebo drží za jízdy v ruce telefon.

Policisté při kontrolách používají služební vozy v civilním provedení. Pomocí videokamery dokumentují prohřešky a řidiče následně zastavují, aby s nimi přestupek vyřešili.

René Klímek, vrchní komisař odboru služby dopravní policie KŘ Policie ČR MSK: “Akce je zaměřená zejména na věnování se řízení, to znamená zákaz telefonování za jízdy, zákaz sledování notebooků, tabletů, čtení novin a podobně. V letošním roce moravskoslezští policisté zjistili téměř 13 tisíc přestupků zákazu telefonování za jízdy. Řidiči hrozí pokuta do výše 1000 korun na místě v příkazním řízení a příslušný úřad poté přidělí řidiči dva body v bodovém ohodnocení.

Na zakázané držení telefonu v ruce doplatil i tento řidič dodávky. V průběhu jízdy zadával trasu v navigaci. Přesto, že dostal pokutu, kolegiálně na sociální síti na policejní hlídky upozornil i další motoristy.

Martin Zemánek, řidič: “Za telefon v ruce. Měl jsem na něm sice zapnutou navigaci, ale je to telefon jako telefon, hádat se s nimi nebudu. Ještě nemám u sebe doklady, takže jsem to dostal za 1000 korun.”

Policisté upozorňují, že skryté kontroly jsou součástí jejich každodenní práce.

---

Vojáci aktivních záloh ubránili Elektrorozvodnu Kletné

Pokud vás v úterý dopoledne vyděsila v okolí Hladkých Životic na Novojičínsku střelba ze samopalu, slyšeli jste dobře. Vojáci aktivních záloh totiž dostali za úkol ubránit před napadením Elektrorozvodnu Kletné. Bát se ale nemusíte, šlo o součást cvičení HRADBA 2021.

Elektrorozvodna Kletné v Hladkých Životicích patří mezi objekty tzv. krizové infrastruktury, tedy důležité pro fungování a bezpečnost obyvatel našeho kraje. Tato zařízení by v případě nutnosti střežili vojáci aktivních záloh a proto je potřeba vše důkladně procvičit. 

Jaroslav Hrabec, zástupce velitele Velitelství teritoria AČR: "Tito vojáci aktivní zálohy jsou primárně připravováni k plnění úkolů obrany území v podmínkách stavu ohrožení státu nebo ve válečném stavu, ale mohou být kdykoliv povolávání ke zvyšování ochrany objektů nebo prostorů i ve stavu mírovém." 

Obrana Elektrorozvodny Kletné byla součástí cvičení HRADBA 2021, do kterého se zapojují záložáci z celé země. Ti z MS kraje patří mezi nejlépe vycvičené. 

Miloslav Lafek, ředitel sekce plánování Ministerstva obrany ČR: "Aktivní záloha je součástí ozbrojených sil a my se snažíme nedělat rozdíly mezi profesionálním vojákem a vojákem v aktivní záloze. Samozřejmě ale profesionální voják je v přípravě neustále každý den." 

O službu v aktivních zálohách je v MS kraji velký zájem a zároveň je naše jednotka největší z celé země. 

Jan Božoň, voják aktivních záloh: "Jsem rád, protože si člověk zdokonalí fyzičku a v tom civilním životě třeba nemá tolik aktivit. Pro mě je to úplně úžasná věc." 

Námět cvičení je zaměřen na současné bezpečnostní hrozby. Záložáci měli za úkol nejen střežení objektů, ale také zajišťovali průjezd spojeneckých jednotek a plnili úkoly ve spolupráci s policií. 

---

Nový Jičín odebral čestné občanství Konradu Henleinovi

Konrad Henlein už není čestným občanem Nového Jičína. Impuls ke zrušení občanství vzešel od zdejších představitelů SPD. Jejich návrh zastupitelé schválili až na druhý pokus.

Čestných občanů má Nový Jičín několik desítek, mezi nimi byl ještě před pár dny také Konrad Henlein. Výzvu k odebrání jeho čestného občanství předložili na zářijovém zastupitelstvu města představitelé za SPD.

Michal Pořízka (SPD), zastupitel Nového Jičína: “Návrh na odebrání titulu čestný občan města Nový Jičín Konradu Henleinovi jsme iniciovali na popud našich spoluobčanů a sami jako zastupitelé za SPD si myslíme, že válečný zločinec by neměl figurovat na seznamu čestných občanů.”

S tímto podnětem vystoupili členové SPD už v březnu, tehdy byl ale tento bod z jednání stažen, protože chyběl důkaz, že nacistický funkcionář Konrad Henlein byl skutečně čestným občanem. Státní okresní archiv ale potřebný doklad vyhledal. Čestné občanství mu bylo uděleno 11. ledna 1939. Napodruhé už tedy 13. září zastupitelé návrh SPD schválili.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě toto čestné občanství města Nového Jičína bylo odejmuto, a bylo pro všech 27 přítomných zastupitelů města.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Náš klub za Stranu Zelených a TOP 09 se rozhodl podpořit odnětí občanství Konradu Henleinovi, a to z toho důvodu, že byly doloženy i dokumenty, které potvrzovaly, že skutečně to občanství bylo ve válečném období v radě města schváleno.”

Mezi čestnými občany města, jak lze dohledat i na internetu pod hlavičkou Galerie osobností, jsou také Klement Gottwald nebo velitel okupačních vojsk Grigorij Šostakov.

---

Jih Ostravy zdobí mobiliář uměleckých kovářů

Historická kovárna Střední umělecké školy AVE ART z roku 1930 opět patřila uměleckým kovářům. Na už 7. ročníku Sympozia prostorových forem tvořili díla na téma městský mobiliář, která jsou momentálně vystavena před kulturním domem Akord v Ostravě-Zábřehu.

V historické kovárně Střední umělecké školy AVE ART vznikl další industriální mobiliář. Během 14 dnů ho vytvořilo pět mladých umělců v rámci 7. ročníku mezinárodního sympozia prostorových forem. Výstupem jsou nejen originální lavičky, ale také stojan na kola, ohniště a květináč.

Jaroslav Prokop, ředitel Střední umělecké školy AVE ART: “Jsou to fungl nové sochy. Jsem mile překvapen, moc se mi líbí. Opravdu jsou krásné a nakonec je to individuální pohled každého jednotlivce na tyto práce, ale mě osobně se líbí a diváci, myslím, že to ocení, protože téma městského mobiliáře je věčné.”

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Velice mě zaujal květináč na osázení květinami. Dovedu si představit, že bysme taková umělecká dílka měli po obvodu.”

Většinu děl, které tady na náměstí vidíte, umělci vyrobili z různých materiálů, které našli na šrotovištích.

Lukáš Dvorský, umělecký kovář: “Jako základ jsem našel nepovedený odlitek ocelový a ten mi připomínal ČR. Ta věc celá se nese v duchu, nebo pro mě je ta primární myšlenka vztah k naší krajině, nebo vztah ke krajině obecně. Takže spíš nevztah, bych dneska řekl.”

Petr Kleberc, umělecký kovář: “Na letošní rok jsem vymyslel stojan na kola, kde jsem se zaměřoval na prvky designu a té hrubé kovařiny. Nejsložitější byl asi určitě ten návrh. To mi zabralo více práce a promýšlení.”

Díla uměleckých kovářů můžete na náměstí SNP v Zábřehu obdivovat minimálně do konce října.

---

Na Sweetsen Festu se vybralo téměř 73 tisíc korun

Hudební festival Sweetsen Fest tradičně podpořil tři dobročinné organizace ve městě. Podané ruce, ADRA a Charita Frýdek-Místek hodnotí akci velmi pozitivně. Lidé totiž dohromady přispěli na jejich dobročinné projekty téměř 73 tisíc korun.

Vstup zdarma, kapely nebo jejich členové z Frýdku-Místku, vystupující bez nároku na honorář a také dobročinná sbírka. To jsou hlavní symboly tradičního festivalu Sweetsen Fest. Letošní 17. ročník po roční odmlce proběhl a radost z toho mají i dobročinné organizace, které na akci vybíraly peníze na svoji podporu.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Pozitivně, protože byl po tom přerušení, které bylo. A myslíme si, že to je akce, která ve městě má svůj význam. My jsme rádi, že jsme mohli být součástí Sweetsenu, stejně jako v minulých letech. Některé z našich služeb měly připravené aktivity pro děti."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Sweetsen Fest, na ten jsme se opravdu hodně těšili. Byli jsme vlastně naposledy v roce 2019, tehdy se vybralo krásných mnoho peněz. A letos to nebylo o nic menší."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme nesmírně rádi, že ten Sweetsen fest v takové zvláštní době proběhl. Protože jsme pořád nevěděli, jestli bude nebo nebude. Ta situace byla docela příznivá, že se podařilo všechno zorganizovat. Myslím si, že ta úroveň byla vynikající."

Místo platby za vstupenku tak mohli návštěvníci přispět do kasiček jednotlivých organizací. Kdo dal například stokorunu, měl i pivo zdarma. A platit se dalo i prostřednictvím QR kódů přes mobilní bankovnictví.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Vybralo se přes 18 tisíc, za což těm, kteří přispěli moc děkujeme. Budou použity právě pro ty střediska, které se podílely na tvorbě programu, který byl účastníkům Sweetsenu nabízen. To znamená ve smyslu střediska Aktivity pro děti, Doučování, Nezbeda, Rebel. Stejně tak se na tom podíleli aktivně dobrovolníci, takže podpoříme i rozvoj dobrovolnického hnutí v rámci Charity Frýdek-Místek."

Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Dohromady pro Podané ruce osobní asistenci i canisterapii to bylo 34 tisíc 143 korun. Pro osobní asistenci, kde nám pracuje spousty osobních asistentek a asistentů a potřebujeme jako nezisková organizace podpořit nejenom ty asistenty a potřebujeme jim nakoupit ochranné pomůcky. Potřebujeme jim proplatit cestovní náklady a ty penízky využijeme krásně právě v rámci veřejné sbírky na osobní náklady osobních asistentů a asistentek. Děkujeme moc."

Stanislav Staněk, vedoucí centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme nesmírně vděční, protože se nám podařilo vybrat 20 344 korun, což je si myslím pro tu návštěvnost adekvátní. Všechny ty peníze, které nám občané Frýdku-Místku darovali, tak jsou použity na rozvoj dobrovolnictví na Frýdecko-Místecku a část těch peněz jde také na to, abychom mohli provozovat program, který jsme rozjeli s podporou města, a to je pomoc autistickým dětem."

Za celou historii konání festivalu se dohromady vybralo už přes 937 tisíc korun. Pomyslný milion by tak mohl Sweetsen fest překonat zřejmě příští ročník.

---

Přepadení elektrolodi piráty zakončilo letní sezónu

Na přehradě Slezská Harta byla ukončena letní sezóna. Banda pirátů na replice lodi Santa Maria přepadla plovoucí elektroloď Harta a chtěla získat truhlu s převáženým pokladem. Díky chytrosti pasažérů lodi se jim však loupež nevydařila.

Elektroloď Harta byla plně obsazena rodiči a dětmi. Některé honička s piráty velmi překvapila.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Dneska děláme ve 4 hodiny tady plavbu, kdy bude naše elektroloď Harta přepadena pirátskou lodí v plné zbroji, se vším všudy, tak, jak takové pirátské přepadení má vypadat.“

Děti se na piráty připravovaly. Vyrobily si masky a rozebraly poklad.

Simona Hovadíková, organizátorka: „Děti mají za úkol schovat ty dukátky před piráty. Nejíst, uschovat pečlivě, a až přijdou, tak aby nám to nevzali naráz.“

Piráti za střelby z kanónu loď nakonec dohnali, nalodili se na palubu a vybrali od dětí poklad. Nakonec se opili a posádka jim truhlu s pokladem zaměnila. Odjeli tedy s nepořízenou.

Anketa, účastníci akce: „Přepadli nás piráti.“

„Bála ses?“

„Jo.“

„Já se pirátů nebojím.“

Konec sezóny však neznamená konec lodní dopravy na přehradě.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Máme v plánu dělat nepravidelné výletní plavby, to znamená adventní plavby, vánoční plavby, novoroční plavby, samozřejmě, pokud nezamrzne zátoka v Leskovci nad Moravicí."

Bedřich Buťák (nez.), starosta Leskovce nad Moravicí: „Loď, jak Santa Maria, tak Harta, bude pokračovat dál, co nám povolí počasí.“

I přes nižší návštěvnost vlivem epidemických opatření, počet návštěvníků lodí překročil letos 15 tisíc. A do konce roku pravděpodobně ještě vzroste.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-21-09-2021-16-00