Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Z ostravského letiště v Mošnově se bude létat do Kyjeva
  • Při volbě studia pomáhají škola, weby a rodiče
  • V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování
  • Nápady pro Opavu odstartovaly
  • Hala Polárka je ideální pro velké očkovací centrum

Z ostravského letiště v Mošnově se bude létat do Kyjeva

Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava přišla další dobrá zpráva. Po spojení do Prahy a Varšavy z něj začne létat další pravidelná linka. Tentokrát na Ukrajinu do Kyjeva.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava připravuje spuštění další pravidelné linky. O konce dubna se začne létat  na Ukrajinu do Kyjeva. Postará se o to ukrajinská nízkonákladová letecká společnost SkyUP Airlines. 

Jaromír Radkovský, ředitel letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Linka by měla umožnit občanům MS kraje objevovat krásy Ukrajiny a v návaznosti na další lety i zemí bývalého Sovětského svazu a opačně očekáváme, že to bude služba pro zaměstnavatele v regionu."

Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur tedy za zhruba 680 korun. 

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: „Mošnovskému letišti se daří pozvolna posilovat osobní přepravu. Nové letecké spojení bude provozovat společnost SkyUP Airlines třikrát týdně, a to každé pondělí, středu a pátek. Letecká doprava se bude s dopady koronavirové krize vyrovnávat ještě dlouho, o to více mě těší tento krok, který zintenzivní spojení Moravskoslezského kraje se zbytkem světa. Věřím, že si nová linka najde své cestující.“

Z ostravského letiště v současnosti létají pravidelné osobní linky do Prahy a Varšavy, které provozuje polská společnost LOT Polish Airlines. Na mošnovském letišti se také velmi daří nákladní dopravě a jeho vedení věří, že brzy začnou fungovat také charterové lety do dovolenkových destinací. 

---

Při volbě studia pomáhají škola, weby a rodiče

Dny otevřených dveří středních škol a jejich přehlídky a veletrhy se v současné situaci musí vtěsnat do online prostředí. Deváťákům přímý kontakt s vyhlédnutými školami chybí, na druhou stranu nic nenechali náhodě a často jsou už rozhodnuti, kam dál.

Aneta Fialová z Nového Jičína je už rozhodnutá pro střední pedagogickou školu v Odrách. Její spolužačka, Lucie Grossmannová, je na uměleckou školu do Ostravy dokonce přijata. Další informace k výběru studia, třeba díky online veletrhu středních škol Moravskoslezského kraje nevyužijí.

Aneta Fialová, 9. třída, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Dívala jsem se raději s rodiči, abych věděla všechno, ale už nic nepotřebuju, už vím, kam jít.”

Lucie Grossmannová, 9. třída, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Já oceňuji, že se snaží, že na internetu je přístup k informacím, k fotografiím, ale rozhodně je to lepší naživo.”

Nicméně dalším deváťáků mohou ještě jakákoliv informace v rozhodování pomoci. Snaží se je zprostředkovat i základní škola.

Iveta Žemličková, výchovný poradce, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “My máme na hlavních stránkách školy odkaz na volbu povolání, a tam se pořád vše aktualizuje. Teď nejnověji jsme dostali informaci o online veletrhu Moravskoslezského kraje, takže to znovu mají zveřejněno na skupině, a byli na to upozorněni.”

Po správném rozhodnutí pak bude následovat ten ještě důležitější krok, zvládnout přijímačky. Ne každému online výuka k motivaci a plnému nasazení stačí.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Pokud by měla být škola ještě delší dobu uzavřena, tak jim určitě nastane problém, ale pořád je možnost docházet do školy na konzultace.”

Uzávěrka přihlášek na střední školy je 1. března, první termín přijímacích zkoušek je 12. dubna.

---

V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování

Senioři a zaměstnanci domova Luna i Helios v Havířově byli v tomto týdnu očkování proti covidu. Zájem o vakcínu byl velký. Senioři věří, že díky vakcíně se jejich život brzy vrátí do relativně normálních kolejí.

V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování proti covidu vakcínou od Moderny. Proočkováno je 90% klientů a na rozdíl od některých jiných zařízení i 90% zaměstnanců.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Zhruba deset procent z toho mělo trochu obavy. Buď mají strach z jehly, nebo mají obavy z následných reakcí, ale není to dogmatické odmítání, ale spíše vyčkávání." 

anketa: "To je jediná možnost, aby se život vrátil do normálu, alespoň trochu. My už jsme tady téměř rok zavření. Není co řešit, jestli se chceme ještě také dostat ven někdy.”

anketa: "Podle informací, které probíhaly v médiích, jsem to považoval za rozumné a rozhodl jsem se hned. Tak se změní všechno i poměr k návštěvám, volnost v pohybu, změní se styl zdejšího života.”

Samozřejmě jak zaměstnanci, tak klienti budou potřebovat druhou dávku vakcíny.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Víme to, co všichni ostatní, čili nic. Jestli budou další dávky, v to doufáme všichni, aby bylo možné v termínu přeočkovat lidi, kteří se nechali naočkovat první dávkou. Pevně věřím, že nám to přijde včas.”

Od firmy Moderna by se měla druhá dávka aplikovat za 28 dní.

---

Nápady pro Opavu odstartovaly

Už po páté mohou Opavané rozhodnout o tom, jak využít veřejné finance v rámci participativního rozpočtu. V rámci Nápadů pro Opavu mohou rozhodnout, kam město investuje 1,5 mil. korun. Na podání návrhů mají měsíc a půl.

Úprava školní zahrady, nová silnice u řeky, cvičební nářadí ve fitness zóně nebo mlžítka na vodu v centru…. to všechno si přáli Opavané mít ve svém městě. A splnilo se jim to díky participativnímu rozpočtu Nápady pro Opavu. Během uplynulých 4 let bylo realizováno 13 projektů, které lidé vymysleli.

O tom, které projekty se uskuteční, rozhodují lidé ve veřejném hlasování. V minulém roce občané Opavy vybrali celkem 6 projektů. Město na ně uvolnilo 1, 5 milonu korun. Stejnou částkou bude participativní rozpočet disponovat i letos.

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Já jsem velmi rád, že částka i v době kovidu zůstala na této výši. Osobně bych si představoval, že by si participativní rozpočet města Opavy zasloužil třeba 5 mil. korun.

Návrhů se každý rok sejdou desítky. Ty, které neuspěly, mají teď nově možnost se do hlasování znovu vrátit.

Kateřina Hnátová, koordinátorka projektu, Magistrát Opava: „Pokud nápad vloni neuspěl, je možné jej podat opakovaně. S tím, že veškeré dokumenty a postup musí být splněný nově pro rok 2021.Nemohou být použité loňské dokumenty.“

Zadavatel nápadu musí přiložit také seznam aktuálních podporovatelů, nejméně jich musí být 30. Návrhy je nutné odevzdat na opavskou radnici do 1. března. V červnu pak lidé ve veřejném hlasování vyberou ty nejlepší.

---

Hala Polárka je ideální pro velké očkovací centrum

Frýdek-Místek bude mít zřejmě druhé největší očkovací centrum v kraji. Zástupci tamní nemocnice a města vybrali pro jeho zřízení halu Polárka. Denně by se tam mohly naočkovat stovky lidí. Plán teď musí schválit vedení kraje a krajská hygienická stanice.

Ledová plocha haly Polárka by se mohla už v březnu proměnit ve velkokapacitní očkovací centrum. Splňuje totiž ideální podmínky pro vybudování většího počtu očkovacích stanovišť na jednom místě.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Je přístupná, je tady dobré zázemí, přístupná pro občany, mají kde možnost parkovat. Je dostatečně velká na to, abychom tady mohli vybudovat několik týmů."

Jan Damek, jednatel Sportplex Frýdek-Místek: "Jsme schopni rozmrazit plochu, jsme schopni celé to očkovací centrum udělat tady na ploše, tak aby ti lidé měli co nejlepší přístup, co nejlepší odchod, kompletně bezbariérově jsme to schopni udělat. Jsme schopni zázemí pro sestřičky, pro doktory a budeme součinní s nemocnicí tak, aby to tu měli všechno k dispozici."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Máme tady velkou plochu, na které mohou vzniknout jednotlivá očkovací místa, máme tady několik vstupů a výstupů do haly. Máme tady i variantu, kdy může sanitní vůz vjet přímo do haly, to znamená opravdu to zázemí zde je výborné. Navíc parkovacích míst tady v centru města je celkem hodně. To znamená s největší pravděpodobností, pokud nám to Moravskoslezský kraj schválí a krajská hygienická stanice, očkovací centrum vznikne tady přímo v hale Polárce. Ten předpoklad je, že by se mohlo otevřít až v měsíci březnu."

Denně by se tady v hale mělo naočkovat minimálně 500 až 700 lidí, vše ale bude záležet na tom, kolik očkovacích týmů tady bude celkem působit.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My bychom chtěli za nemocnici tady udělat minimálně 5 očkovacích týmů, které by mohly osm nebo dvanáct hodin denně očkovat občany Frýdku-Místku. Pokud jich bude víc, tak to samozřejmě bude lepší, záleží pouze na tom, kolik vakcín budeme mít k dispozici a kolik vakcín dostane celý Moravskoslezský kraj. Ta hala je pro tento, pro to očkování optimálním prostorem."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Pokud se stane to, co se děje v posledních dnech, že prostě dodávka vakcín vázne, může se stát i to, že vznik očkovacího centra bude o pár týdnů odložen. Nicméně nás čeká ještě spousta práce, protože musíme doladit technické aspekty celého toho projektu, musíme zajistit zástěny, lehátka, další vybavení, další materiál, musíme zajistit i zařízení a zázemí pro doktory a sestry, které tady budou a budou právě očkovat, takže musíme to udělat tak komfortně, aby byli všichni spokojení. Nejenom občané, kteří se přijdou očkovat, ale i doktoři a sestry, které se o ně budou starat."

Jak dlouho bude očkovací centrum fungovat zatím není zcela jasné, ale podle zájmu se dá předpokládat, že to může být i několik měsíců.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Předpokládám, že ten zájem veřejnosti by měl být velký a doufám, že bude velký, takže, když se nechá naočkovat 50 procent, tak v tom velkokapacitním režimu by mohlo trvat nějaké dva, tři měsíce v té první vlně."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Dokud bude potřeba, aby toto očkovací centrum fungovalo, tak dlouho tady bude. Ten odhad, když to vezmete kolem, tak máme šedesátitisícové město, máme tady nějakou spádovou oblast, zhruba 100 až 130 tisíc obyvatel."

Frýdek-Místek by tak získal druhé největší očkovací centrum v kraji. V Ostravě na Výstavišti Černá louka už probíhá výstavba centra, které má denně zvládnout naočkovat až 1800 lidí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. ledna 2021, 16:00

Z ostravského letiště v Mošnově se bude létat do Kyjeva

Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava přišla další dobrá zpráva. Po spojení do Prahy a Varšavy z něj začne létat další pravidelná linka. Tentokrát na Ukrajinu do Kyjeva.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava připravuje spuštění další pravidelné linky. O konce dubna se začne létat  na Ukrajinu do Kyjeva. Postará se o to ukrajinská nízkonákladová letecká společnost SkyUP Airlines. 

Jaromír Radkovský, ředitel letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Linka by měla umožnit občanům MS kraje objevovat krásy Ukrajiny a v návaznosti na další lety i zemí bývalého Sovětského svazu a opačně očekáváme, že to bude služba pro zaměstnavatele v regionu."

Na lince se budou střídat letouny Boeing B737-800 a Boeing B737-700 s kapacitou 189 a 149 míst. Jednosměrné letenky jsou v prodeji za cenu od 26 eur tedy za zhruba 680 korun. 

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: „Mošnovskému letišti se daří pozvolna posilovat osobní přepravu. Nové letecké spojení bude provozovat společnost SkyUP Airlines třikrát týdně, a to každé pondělí, středu a pátek. Letecká doprava se bude s dopady koronavirové krize vyrovnávat ještě dlouho, o to více mě těší tento krok, který zintenzivní spojení Moravskoslezského kraje se zbytkem světa. Věřím, že si nová linka najde své cestující.“

Z ostravského letiště v současnosti létají pravidelné osobní linky do Prahy a Varšavy, které provozuje polská společnost LOT Polish Airlines. Na mošnovském letišti se také velmi daří nákladní dopravě a jeho vedení věří, že brzy začnou fungovat také charterové lety do dovolenkových destinací. 

---

Při volbě studia pomáhají škola, weby a rodiče

Dny otevřených dveří středních škol a jejich přehlídky a veletrhy se v současné situaci musí vtěsnat do online prostředí. Deváťákům přímý kontakt s vyhlédnutými školami chybí, na druhou stranu nic nenechali náhodě a často jsou už rozhodnuti, kam dál.

Aneta Fialová z Nového Jičína je už rozhodnutá pro střední pedagogickou školu v Odrách. Její spolužačka, Lucie Grossmannová, je na uměleckou školu do Ostravy dokonce přijata. Další informace k výběru studia, třeba díky online veletrhu středních škol Moravskoslezského kraje nevyužijí.

Aneta Fialová, 9. třída, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Dívala jsem se raději s rodiči, abych věděla všechno, ale už nic nepotřebuju, už vím, kam jít.”

Lucie Grossmannová, 9. třída, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Já oceňuji, že se snaží, že na internetu je přístup k informacím, k fotografiím, ale rozhodně je to lepší naživo.”

Nicméně dalším deváťáků mohou ještě jakákoliv informace v rozhodování pomoci. Snaží se je zprostředkovat i základní škola.

Iveta Žemličková, výchovný poradce, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “My máme na hlavních stránkách školy odkaz na volbu povolání, a tam se pořád vše aktualizuje. Teď nejnověji jsme dostali informaci o online veletrhu Moravskoslezského kraje, takže to znovu mají zveřejněno na skupině, a byli na to upozorněni.”

Po správném rozhodnutí pak bude následovat ten ještě důležitější krok, zvládnout přijímačky. Ne každému online výuka k motivaci a plnému nasazení stačí.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Pokud by měla být škola ještě delší dobu uzavřena, tak jim určitě nastane problém, ale pořád je možnost docházet do školy na konzultace.”

Uzávěrka přihlášek na střední školy je 1. března, první termín přijímacích zkoušek je 12. dubna.

---

V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování

Senioři a zaměstnanci domova Luna i Helios v Havířově byli v tomto týdnu očkování proti covidu. Zájem o vakcínu byl velký. Senioři věří, že díky vakcíně se jejich život brzy vrátí do relativně normálních kolejí.

V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování proti covidu vakcínou od Moderny. Proočkováno je 90% klientů a na rozdíl od některých jiných zařízení i 90% zaměstnanců.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Zhruba deset procent z toho mělo trochu obavy. Buď mají strach z jehly, nebo mají obavy z následných reakcí, ale není to dogmatické odmítání, ale spíše vyčkávání." 

anketa: "To je jediná možnost, aby se život vrátil do normálu, alespoň trochu. My už jsme tady téměř rok zavření. Není co řešit, jestli se chceme ještě také dostat ven někdy.”

anketa: "Podle informací, které probíhaly v médiích, jsem to považoval za rozumné a rozhodl jsem se hned. Tak se změní všechno i poměr k návštěvám, volnost v pohybu, změní se styl zdejšího života.”

Samozřejmě jak zaměstnanci, tak klienti budou potřebovat druhou dávku vakcíny.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Víme to, co všichni ostatní, čili nic. Jestli budou další dávky, v to doufáme všichni, aby bylo možné v termínu přeočkovat lidi, kteří se nechali naočkovat první dávkou. Pevně věřím, že nám to přijde včas.”

Od firmy Moderna by se měla druhá dávka aplikovat za 28 dní.

---

Nápady pro Opavu odstartovaly

Už po páté mohou Opavané rozhodnout o tom, jak využít veřejné finance v rámci participativního rozpočtu. V rámci Nápadů pro Opavu mohou rozhodnout, kam město investuje 1,5 mil. korun. Na podání návrhů mají měsíc a půl.

Úprava školní zahrady, nová silnice u řeky, cvičební nářadí ve fitness zóně nebo mlžítka na vodu v centru…. to všechno si přáli Opavané mít ve svém městě. A splnilo se jim to díky participativnímu rozpočtu Nápady pro Opavu. Během uplynulých 4 let bylo realizováno 13 projektů, které lidé vymysleli.

O tom, které projekty se uskuteční, rozhodují lidé ve veřejném hlasování. V minulém roce občané Opavy vybrali celkem 6 projektů. Město na ně uvolnilo 1, 5 milonu korun. Stejnou částkou bude participativní rozpočet disponovat i letos.

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Já jsem velmi rád, že částka i v době kovidu zůstala na této výši. Osobně bych si představoval, že by si participativní rozpočet města Opavy zasloužil třeba 5 mil. korun.

Návrhů se každý rok sejdou desítky. Ty, které neuspěly, mají teď nově možnost se do hlasování znovu vrátit.

Kateřina Hnátová, koordinátorka projektu, Magistrát Opava: „Pokud nápad vloni neuspěl, je možné jej podat opakovaně. S tím, že veškeré dokumenty a postup musí být splněný nově pro rok 2021.Nemohou být použité loňské dokumenty.“

Zadavatel nápadu musí přiložit také seznam aktuálních podporovatelů, nejméně jich musí být 30. Návrhy je nutné odevzdat na opavskou radnici do 1. března. V červnu pak lidé ve veřejném hlasování vyberou ty nejlepší.

---

Hala Polárka je ideální pro velké očkovací centrum

Frýdek-Místek bude mít zřejmě druhé největší očkovací centrum v kraji. Zástupci tamní nemocnice a města vybrali pro jeho zřízení halu Polárka. Denně by se tam mohly naočkovat stovky lidí. Plán teď musí schválit vedení kraje a krajská hygienická stanice.

Ledová plocha haly Polárka by se mohla už v březnu proměnit ve velkokapacitní očkovací centrum. Splňuje totiž ideální podmínky pro vybudování většího počtu očkovacích stanovišť na jednom místě.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Je přístupná, je tady dobré zázemí, přístupná pro občany, mají kde možnost parkovat. Je dostatečně velká na to, abychom tady mohli vybudovat několik týmů."

Jan Damek, jednatel Sportplex Frýdek-Místek: "Jsme schopni rozmrazit plochu, jsme schopni celé to očkovací centrum udělat tady na ploše, tak aby ti lidé měli co nejlepší přístup, co nejlepší odchod, kompletně bezbariérově jsme to schopni udělat. Jsme schopni zázemí pro sestřičky, pro doktory a budeme součinní s nemocnicí tak, aby to tu měli všechno k dispozici."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Máme tady velkou plochu, na které mohou vzniknout jednotlivá očkovací místa, máme tady několik vstupů a výstupů do haly. Máme tady i variantu, kdy může sanitní vůz vjet přímo do haly, to znamená opravdu to zázemí zde je výborné. Navíc parkovacích míst tady v centru města je celkem hodně. To znamená s největší pravděpodobností, pokud nám to Moravskoslezský kraj schválí a krajská hygienická stanice, očkovací centrum vznikne tady přímo v hale Polárce. Ten předpoklad je, že by se mohlo otevřít až v měsíci březnu."

Denně by se tady v hale mělo naočkovat minimálně 500 až 700 lidí, vše ale bude záležet na tom, kolik očkovacích týmů tady bude celkem působit.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My bychom chtěli za nemocnici tady udělat minimálně 5 očkovacích týmů, které by mohly osm nebo dvanáct hodin denně očkovat občany Frýdku-Místku. Pokud jich bude víc, tak to samozřejmě bude lepší, záleží pouze na tom, kolik vakcín budeme mít k dispozici a kolik vakcín dostane celý Moravskoslezský kraj. Ta hala je pro tento, pro to očkování optimálním prostorem."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Pokud se stane to, co se děje v posledních dnech, že prostě dodávka vakcín vázne, může se stát i to, že vznik očkovacího centra bude o pár týdnů odložen. Nicméně nás čeká ještě spousta práce, protože musíme doladit technické aspekty celého toho projektu, musíme zajistit zástěny, lehátka, další vybavení, další materiál, musíme zajistit i zařízení a zázemí pro doktory a sestry, které tady budou a budou právě očkovat, takže musíme to udělat tak komfortně, aby byli všichni spokojení. Nejenom občané, kteří se přijdou očkovat, ale i doktoři a sestry, které se o ně budou starat."

Jak dlouho bude očkovací centrum fungovat zatím není zcela jasné, ale podle zájmu se dá předpokládat, že to může být i několik měsíců.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Předpokládám, že ten zájem veřejnosti by měl být velký a doufám, že bude velký, takže, když se nechá naočkovat 50 procent, tak v tom velkokapacitním režimu by mohlo trvat nějaké dva, tři měsíce v té první vlně."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Dokud bude potřeba, aby toto očkovací centrum fungovalo, tak dlouho tady bude. Ten odhad, když to vezmete kolem, tak máme šedesátitisícové město, máme tady nějakou spádovou oblast, zhruba 100 až 130 tisíc obyvatel."

Frýdek-Místek by tak získal druhé největší očkovací centrum v kraji. V Ostravě na Výstavišti Černá louka už probíhá výstavba centra, které má denně zvládnout naočkovat až 1800 lidí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-01-2021-16-00