Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Třídění pomáhá k nenavyšování poplatků za odpad
  • Vyhledávání na NJ webu zrychluje pět podstránek
  • F-M pomůže samoživitelkám s hledáním bydlení
  • Žáci základních škol se utkali o nejchutnější salát
  • Modeláři z celé ČR se prezentovali na výstavě v Havířově

Třídění pomáhá k nenavyšování poplatků za odpad

Z větších měst byl Frýdek-Místek jediným, které letos nezvýšilo poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.

Na konci loňského roku rozvezla Frýdecká skládka k rodinným domům ve Frýdku-Místu na 4 500 žlutých nádob na plastové odpady.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme v zásadě lidem sdělit, že je potřeba třídit odpad. Protože skládkování už bude omezeno a po určité době bude zakázáno úplně. To znamená, že teď to je problém celospolečenský, ale my se s tím musíme vypořádat. To znamená, že všichni musíme třídit odpad."

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."

S tím souvisí také změna harmonogramu svozu odpadů od rodinných domů, který je nově jednou za 14 dní. V liché týdny plasty a v sudé komunální odpad.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme i nějakým způsobem ušetřit i za svoz odpadů. To znamená, že pokud třídím plasty důkladně, tak se mi sníží objem směsného odpadu. Tím pádem nemusím mít svoz každý týden, ale třeba jednou za 14 dnů. Pokud se to osvědčí, tak ta úspora bude znamenat to, že nebudeme muset zvyšovat razantně poplatek za svoz, uložení a likvidaci komunálního odpadu."

Frýdek-Místek letos poplatek nezvýšil. Stejně jako Bruntál. Ostrava ale zvedla poplatky o 222 korun. A Nový Jičín s Opavou o 240 korun.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Náklady na likvidaci odpadů rostou, dramaticky. My už teď dotujeme, my jsme v podstatě na nějaké třetinové ceně, která neodráží ty skutečné náklady. A zbytek dotujeme z našeho rozpočtu. Takže děláme všechno proto, abychom nemuseli navyšovat tu cenu v příštím roce."

Vše ale závisí na tom, jak dobře budou lidé třídit odpad. Jsou totiž stále takoví, kteří to odmítají a další, kteří zakládají černé skládky nebo odpad odkládají v pytlech u popelnic. Ty se pak často trhají a opad se víří po okolí. Město pak stojí další úsilí a peníze zajištění úklidu.

---

Vyhledávání na NJ webu zrychluje pět podstránek

Nové webové stránky má město Nový Jičín od loňského jara. Teď je ještě rozšířily i speciální podweby. Je jich pět a přímo odkazují na nejdůležitější a užitečné informace.

Moderní design, který lépe vyhovuje i zobrazení na mobilních telefonech, to byl jeden z důvodů, proč webové stránky Nového Jičína loni změnily svou tvář a sladily se tak i s novou vizuální identitou města.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Druhým důvodem bylo také ten web zpřehlednit, i z toho důvodu jsem zřídili takzvané podweby, které se zabývají jednotlivými oblastmi, které jsou velmi žádané.”

Těchto pět podwebů, které se v uplynulých měsících naplňovaly informacemi, se nyní dá jednoduše spustit na úvodní stránce města. Jedná se o odkazy Rodina, Atraktivní město, Práce, Zdravé město, Eko-web.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Například potřebuji najít informace o odpadech, například kdy se vyváží, vím, že to spadá do oblasti životního prostředí, kliknu na Eko-web a tam vidím v tom menu položku odpady, takže přes ní to najdu, je to jednodušší, než v tom menu celkovém.”

Zatím nejnavštěvovanějším je podweb Práce.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Podweb Práce je firemní prezentací města. Je zde nabídka prací, zájemce se může podívat i na základní informace o zaměstnavateli.”

Obecně lidé na novojičínských stránkách nejčastěji nahlíží na elektronickou podobu městského zpravodaje nebo kalendář akcí. I ten se na přelomu roku podařilo vylepšit a zpřehlednit.

---

Krátké zprávy 22. 1. 2024 16.00 - 1

Návrat většiny zaměstnanců Liberty Ostrava do práce se opět odkládá o týden. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií. Vrací se ale asi 200 pracovníků do výroby pásů a důlních výztuží, celkem jich tak bude v huti pracovat 600. Většina pracovníků Liberty i Tamehu byla naposledy v zaměstnání loni 21. prosince.

Lékařskou pohotovostní službu pro děti a dorost ve FN Ostrava za první rok existence vyhledalo přes 10 tisíc dětí. Původní organizace poskytování pohotovostní služby pro děti a dorost se od loňska změnila. Garantuje ji FN Ostrava, a to v pracovních dnech od 16:00 do 22:00 hodin a o víkendech od 8:00 do 22:00 hodin.

---

F-M pomůže samoživitelkám s hledáním bydlení

Frýdek-Místek nově upravil systém přidělování městských bytů. Ten má pomoci s hledáním bydlení hlavně matkám samoživitelkám. Město už pro ně zároveň vyčlenilo několik bytů. Smlouvy budou uzavírány za běžných podmínek a nájmů. Maximálně však na dobu tří let.

Jeden z městských bytů ve Frýdku-Místku, ve kterém se už brzy ubytuje matka samoživitelka a její děti. Město totiž nově vylepšilo podmínky pro přidělování bytů sociálně znevýhodněným matkám.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "My jsme celý podzim pracovali na změnách zásad při přidělování bytů v režimu sociálního bydlení. Zásady byly původně z roku 2016. To znamená poměrně zastaralé. A rozšířili jsme to pro ty byty o samoživitele."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Můžeme konstatovat, že jsme v brzké době připraveni vyčlenit určitý počet, ale určitý počet, ne nějaký masivní, bytů pro skutečně potřebné matky a otce samoživitele. A v podstatě bez ohledu na ty dosavadní podmínky, které někteří nemohli splnit, či nemohli čekat tak dlouho, jim jsme schopni přidělit v odůvodněných případech městský byt."

V minulosti byly samoživitelky při žádosti o byt zařazeny na poslední místo v pořadníku. A čekací doba tak mola být i 8 let. Změna teď spočívá v tom, že pořadí čekatelů určí rozsáhlé bodové hodnocení. Zvýhodněni jsou například zaměstnaní, oběti domácího násilí nebo ti, kteří aktivně řeší svou tíživou situaci.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "V tuto chvíli tyto byty budou pouze přidělovány na dobu určitou. A to znamená na tři roky. Aby nám kolovaly ty byty, aby se tam nezůstávalo zbytečně dlouho, aby opravdu byly využívány. Jelikož těch bytů není hodně, je jich málo. A potřebujeme opravdu řešit jenom ty nejtěžší případy. Aby nám rodiče nezůstávali na ulici nebo nemuseli třeba do azylového domu. Tak, aby se řešily právě ty akutní případy."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Každopádně se nejedná o nějaké bydlení zdarma. V podstatě tady bude platit nájemné podle standardního výpočtu. Tak, jak vypočítává město jiným nájemníkům. A musí být vyřešeny dluhy. To znamená, že se nejedná o byty pro neplatiče. A minimálně musí být sjednáno, jaký svůj dluh městu zaplatí v přiměřené době."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Co se týká dispozic, jsou to různé byty. Od 1+1 do 3+1, protože nemůžeme předpokládat, kolik těch dětí ti samoživitelé mají. Čili je nechceme dávat do těch nejmenších bytů, kde není dostatečný prostor pro vícečlenné rodiny."

Úprava přidělování bytů samoživitelům je čistě iniciativou města. Časem by ji ale obcím mohl uložit například nový zákon o sociálním bydlení, který se teprve ve vládě připravuje.

---

Žáci základních škol se utkali o nejchutnější salát

Žáci z jedenácti základních škol se sjeli do Hrabůvky, aby připravili zdravé pokrmy odborné porotě. Soutěžili totiž v gastronomické soutěži O čokoládovou vařečku, která je jedinou svého druhu v Moravskoslezském kraji. Tématem letošního ročníku byl: Salát zdravě a chutně.

Saláty z černé čočky, s grilovaným oštěpkem nebo avokádem a krevetami, připravované za tepla i za studena. Na talířích porotců se během již čtyři-a-dvacátého ročníku soutěže O čokoládovou vařečku objevily nejrůznější druhy salátů. Připravovali je žáci základních škol.

Viktorie Laníková, soutěžící, ZŠ a MŠ Bělský les: „Tenhle salát děláme doma, tam ho dělá mamka a je v tom pórek, celer, ananas, kukuřice a to je všechno.“

Lucie Pavelková, soutěžící, ZŠ F. Formana: „Jako já jsem to moc nechtěla zkoušet, protože jsem nemocná, takže jenom doufám, že to bylo dobře ochucené a asi bych řekla, že jsem to stíhala a povedlo se mi to.“

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 17 žáků z 11 základních škol v regionu. Většina z nich je přímo z Jihu a převážně se jedná o děvčata.

Hana Schwarzová, mluvčí Střední školy společného stravování: „Letošní ročník je takový překvapivý, že se sjely a přihlásily do soutěže děvčata. Je tady mezi něma jen jeden mladý muž z osmé třídy.“

Do organizace soutěže se každoročně zapojí celá hostující škola. Cílem soutěže je mimo jiné nalákat budoucí studenty.

Hana Schwarzová, mluvčí Střední školy společného stravování: „Možná že nalákáme tady na naší školu budoucí kuchaře, cukráře nebo do služeb cestovního ruchu.“

Se salátem zvaným "netradiční Caesar" letos zvítězila Barbora Krabicová ze Základní školy Březinová. Netradiční salát byl, protože použila vepřovou panenku.

---

Krátké zprávy 22. 1. 2024 16.00 - 2

První stupeň lavinového nebezpečí v Jeseníkách. Horští záchranáři i přesto varují před nehodami na zmrzlém povrchu. Lidé by se do vyšších partií neměli vydávat bez protiskluzové výbavy.

---

Modeláři z celé ČR se prezentovali na výstavě v Havířově

Stovky modelů letadel, vojenské či hasičské techniky byly k vidění na výstavě v Havířově, na kterou přijeli modeláři z celé republiky. Součástí výstavy byl i krajský přebor žáků.

Modelářský kroužek je ve Středisku volného času Asterix velmi oblíbený. A stejně tak výstavy. V letošním roce se středisko rozhodlo ve spolupráci s městem uspořádat přehlídku v hale Fénix a díky velkému prostoru mohlo do Havířova přijet mnohem více vystavovatelů.

Leoš Penčák, spolupořadatel: "Sjeli se modeláři z celé republiky, kteří se věnují tomuto koníčku lepení plastikových a papírových modelů.  Jak moderní, tak starší. Modely hasičské techniky, pracovní techniky, jsou tady zastoupena letadla jak proudová, tak vrtulová v různých měřítcích od 72 až po opravdu velké. V případě tanků, které jsou v měřítku 1:16."

Jaroslav Král, modelář: "Tak jsem přivezl na ukázku model stíhacího letounu F14, který je taktéž vybaven světelnými efekty a to je oproti loňsku něco jiného."

anketa: "A je to úžasné v té dopracovanosti, všechny ty detaily jsou tam úplně perfektní.”

Kromě klasické výstavy se v hale Fénix konal krajský přebor žáků.

Jaroslav Vymazal, rozhodčí: “Je vidět, že děti o to mají zájem a těch modelů je hodně. Je přihlášeno přes 60 dětských modelů ve všech kategoriích."

Součástí výstavy byly i workshopy, kde se modeláři mohli dozvědět informace o nových technikách.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. ledna 2024, 16:00

Třídění pomáhá k nenavyšování poplatků za odpad

Z větších měst byl Frýdek-Místek jediným, které letos nezvýšilo poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.

Na konci loňského roku rozvezla Frýdecká skládka k rodinným domům ve Frýdku-Místu na 4 500 žlutých nádob na plastové odpady.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme v zásadě lidem sdělit, že je potřeba třídit odpad. Protože skládkování už bude omezeno a po určité době bude zakázáno úplně. To znamená, že teď to je problém celospolečenský, ale my se s tím musíme vypořádat. To znamená, že všichni musíme třídit odpad."

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."

S tím souvisí také změna harmonogramu svozu odpadů od rodinných domů, který je nově jednou za 14 dní. V liché týdny plasty a v sudé komunální odpad.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme i nějakým způsobem ušetřit i za svoz odpadů. To znamená, že pokud třídím plasty důkladně, tak se mi sníží objem směsného odpadu. Tím pádem nemusím mít svoz každý týden, ale třeba jednou za 14 dnů. Pokud se to osvědčí, tak ta úspora bude znamenat to, že nebudeme muset zvyšovat razantně poplatek za svoz, uložení a likvidaci komunálního odpadu."

Frýdek-Místek letos poplatek nezvýšil. Stejně jako Bruntál. Ostrava ale zvedla poplatky o 222 korun. A Nový Jičín s Opavou o 240 korun.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Náklady na likvidaci odpadů rostou, dramaticky. My už teď dotujeme, my jsme v podstatě na nějaké třetinové ceně, která neodráží ty skutečné náklady. A zbytek dotujeme z našeho rozpočtu. Takže děláme všechno proto, abychom nemuseli navyšovat tu cenu v příštím roce."

Vše ale závisí na tom, jak dobře budou lidé třídit odpad. Jsou totiž stále takoví, kteří to odmítají a další, kteří zakládají černé skládky nebo odpad odkládají v pytlech u popelnic. Ty se pak často trhají a opad se víří po okolí. Město pak stojí další úsilí a peníze zajištění úklidu.

---

Vyhledávání na NJ webu zrychluje pět podstránek

Nové webové stránky má město Nový Jičín od loňského jara. Teď je ještě rozšířily i speciální podweby. Je jich pět a přímo odkazují na nejdůležitější a užitečné informace.

Moderní design, který lépe vyhovuje i zobrazení na mobilních telefonech, to byl jeden z důvodů, proč webové stránky Nového Jičína loni změnily svou tvář a sladily se tak i s novou vizuální identitou města.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Druhým důvodem bylo také ten web zpřehlednit, i z toho důvodu jsem zřídili takzvané podweby, které se zabývají jednotlivými oblastmi, které jsou velmi žádané.”

Těchto pět podwebů, které se v uplynulých měsících naplňovaly informacemi, se nyní dá jednoduše spustit na úvodní stránce města. Jedná se o odkazy Rodina, Atraktivní město, Práce, Zdravé město, Eko-web.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Například potřebuji najít informace o odpadech, například kdy se vyváží, vím, že to spadá do oblasti životního prostředí, kliknu na Eko-web a tam vidím v tom menu položku odpady, takže přes ní to najdu, je to jednodušší, než v tom menu celkovém.”

Zatím nejnavštěvovanějším je podweb Práce.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Podweb Práce je firemní prezentací města. Je zde nabídka prací, zájemce se může podívat i na základní informace o zaměstnavateli.”

Obecně lidé na novojičínských stránkách nejčastěji nahlíží na elektronickou podobu městského zpravodaje nebo kalendář akcí. I ten se na přelomu roku podařilo vylepšit a zpřehlednit.

---

Krátké zprávy 22. 1. 2024 16.00 - 1

Návrat většiny zaměstnanců Liberty Ostrava do práce se opět odkládá o týden. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií. Vrací se ale asi 200 pracovníků do výroby pásů a důlních výztuží, celkem jich tak bude v huti pracovat 600. Většina pracovníků Liberty i Tamehu byla naposledy v zaměstnání loni 21. prosince.

Lékařskou pohotovostní službu pro děti a dorost ve FN Ostrava za první rok existence vyhledalo přes 10 tisíc dětí. Původní organizace poskytování pohotovostní služby pro děti a dorost se od loňska změnila. Garantuje ji FN Ostrava, a to v pracovních dnech od 16:00 do 22:00 hodin a o víkendech od 8:00 do 22:00 hodin.

---

F-M pomůže samoživitelkám s hledáním bydlení

Frýdek-Místek nově upravil systém přidělování městských bytů. Ten má pomoci s hledáním bydlení hlavně matkám samoživitelkám. Město už pro ně zároveň vyčlenilo několik bytů. Smlouvy budou uzavírány za běžných podmínek a nájmů. Maximálně však na dobu tří let.

Jeden z městských bytů ve Frýdku-Místku, ve kterém se už brzy ubytuje matka samoživitelka a její děti. Město totiž nově vylepšilo podmínky pro přidělování bytů sociálně znevýhodněným matkám.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "My jsme celý podzim pracovali na změnách zásad při přidělování bytů v režimu sociálního bydlení. Zásady byly původně z roku 2016. To znamená poměrně zastaralé. A rozšířili jsme to pro ty byty o samoživitele."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Můžeme konstatovat, že jsme v brzké době připraveni vyčlenit určitý počet, ale určitý počet, ne nějaký masivní, bytů pro skutečně potřebné matky a otce samoživitele. A v podstatě bez ohledu na ty dosavadní podmínky, které někteří nemohli splnit, či nemohli čekat tak dlouho, jim jsme schopni přidělit v odůvodněných případech městský byt."

V minulosti byly samoživitelky při žádosti o byt zařazeny na poslední místo v pořadníku. A čekací doba tak mola být i 8 let. Změna teď spočívá v tom, že pořadí čekatelů určí rozsáhlé bodové hodnocení. Zvýhodněni jsou například zaměstnaní, oběti domácího násilí nebo ti, kteří aktivně řeší svou tíživou situaci.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "V tuto chvíli tyto byty budou pouze přidělovány na dobu určitou. A to znamená na tři roky. Aby nám kolovaly ty byty, aby se tam nezůstávalo zbytečně dlouho, aby opravdu byly využívány. Jelikož těch bytů není hodně, je jich málo. A potřebujeme opravdu řešit jenom ty nejtěžší případy. Aby nám rodiče nezůstávali na ulici nebo nemuseli třeba do azylového domu. Tak, aby se řešily právě ty akutní případy."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Každopádně se nejedná o nějaké bydlení zdarma. V podstatě tady bude platit nájemné podle standardního výpočtu. Tak, jak vypočítává město jiným nájemníkům. A musí být vyřešeny dluhy. To znamená, že se nejedná o byty pro neplatiče. A minimálně musí být sjednáno, jaký svůj dluh městu zaplatí v přiměřené době."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Co se týká dispozic, jsou to různé byty. Od 1+1 do 3+1, protože nemůžeme předpokládat, kolik těch dětí ti samoživitelé mají. Čili je nechceme dávat do těch nejmenších bytů, kde není dostatečný prostor pro vícečlenné rodiny."

Úprava přidělování bytů samoživitelům je čistě iniciativou města. Časem by ji ale obcím mohl uložit například nový zákon o sociálním bydlení, který se teprve ve vládě připravuje.

---

Žáci základních škol se utkali o nejchutnější salát

Žáci z jedenácti základních škol se sjeli do Hrabůvky, aby připravili zdravé pokrmy odborné porotě. Soutěžili totiž v gastronomické soutěži O čokoládovou vařečku, která je jedinou svého druhu v Moravskoslezském kraji. Tématem letošního ročníku byl: Salát zdravě a chutně.

Saláty z černé čočky, s grilovaným oštěpkem nebo avokádem a krevetami, připravované za tepla i za studena. Na talířích porotců se během již čtyři-a-dvacátého ročníku soutěže O čokoládovou vařečku objevily nejrůznější druhy salátů. Připravovali je žáci základních škol.

Viktorie Laníková, soutěžící, ZŠ a MŠ Bělský les: „Tenhle salát děláme doma, tam ho dělá mamka a je v tom pórek, celer, ananas, kukuřice a to je všechno.“

Lucie Pavelková, soutěžící, ZŠ F. Formana: „Jako já jsem to moc nechtěla zkoušet, protože jsem nemocná, takže jenom doufám, že to bylo dobře ochucené a asi bych řekla, že jsem to stíhala a povedlo se mi to.“

Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 17 žáků z 11 základních škol v regionu. Většina z nich je přímo z Jihu a převážně se jedná o děvčata.

Hana Schwarzová, mluvčí Střední školy společného stravování: „Letošní ročník je takový překvapivý, že se sjely a přihlásily do soutěže děvčata. Je tady mezi něma jen jeden mladý muž z osmé třídy.“

Do organizace soutěže se každoročně zapojí celá hostující škola. Cílem soutěže je mimo jiné nalákat budoucí studenty.

Hana Schwarzová, mluvčí Střední školy společného stravování: „Možná že nalákáme tady na naší školu budoucí kuchaře, cukráře nebo do služeb cestovního ruchu.“

Se salátem zvaným "netradiční Caesar" letos zvítězila Barbora Krabicová ze Základní školy Březinová. Netradiční salát byl, protože použila vepřovou panenku.

---

Krátké zprávy 22. 1. 2024 16.00 - 2

První stupeň lavinového nebezpečí v Jeseníkách. Horští záchranáři i přesto varují před nehodami na zmrzlém povrchu. Lidé by se do vyšších partií neměli vydávat bez protiskluzové výbavy.

---

Modeláři z celé ČR se prezentovali na výstavě v Havířově

Stovky modelů letadel, vojenské či hasičské techniky byly k vidění na výstavě v Havířově, na kterou přijeli modeláři z celé republiky. Součástí výstavy byl i krajský přebor žáků.

Modelářský kroužek je ve Středisku volného času Asterix velmi oblíbený. A stejně tak výstavy. V letošním roce se středisko rozhodlo ve spolupráci s městem uspořádat přehlídku v hale Fénix a díky velkému prostoru mohlo do Havířova přijet mnohem více vystavovatelů.

Leoš Penčák, spolupořadatel: "Sjeli se modeláři z celé republiky, kteří se věnují tomuto koníčku lepení plastikových a papírových modelů.  Jak moderní, tak starší. Modely hasičské techniky, pracovní techniky, jsou tady zastoupena letadla jak proudová, tak vrtulová v různých měřítcích od 72 až po opravdu velké. V případě tanků, které jsou v měřítku 1:16."

Jaroslav Král, modelář: "Tak jsem přivezl na ukázku model stíhacího letounu F14, který je taktéž vybaven světelnými efekty a to je oproti loňsku něco jiného."

anketa: "A je to úžasné v té dopracovanosti, všechny ty detaily jsou tam úplně perfektní.”

Kromě klasické výstavy se v hale Fénix konal krajský přebor žáků.

Jaroslav Vymazal, rozhodčí: “Je vidět, že děti o to mají zájem a těch modelů je hodně. Je přihlášeno přes 60 dětských modelů ve všech kategoriích."

Součástí výstavy byly i workshopy, kde se modeláři mohli dozvědět informace o nových technikách.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-01-2024-16-00