V Karviné se rybáři propadli pod led rybníku Mokroš
Varování, která posledních dnech vydávají hasiči i vodohospodáři kvůli tajícímu ledu na vodních plochách některým lidem zkrátka nestačí a stále riskují život. Proto tak například v Karviné Dolech musely záchranné složky vytahovat z ledové vody rybáře, který se propadl pod led rybníku Mokroš.
V neděli dvě hodiny po poledni bylo v Karviné asi 10 stupňů Celsia. Přes vysokou teplotu se dva rybáři vydali na stále ještě zamrzlý rybník Mokroš v Dolech. Otvor si udělali asi 150 metrů od břehu. Z lovu se ale nakonec stal boj o život, když se s nimi led prolomil. Jednomu z mužů se podařilo vyškrábat z ledové vody a tak mohl druhému zavolat pomoc.
Lukáš Popp, zastupující tiskový mluvčí HZS MS kraje: "Pro druhou osobu, která se od břehu nacházela přibližně 150 metrů, museli vyrazit hasiči vybaveni ochrannými obleky pro práci na vodě a na ledu. Ti byli navázáni na lanech a měli s sebou také záchranné saně RS 5. Při přiblížení k zachraňované osobě se led začal propadat i pod hasiči. Ti si proto lehli na led a zbývajících pár metrů se k osobě doplazili a dováleli."
Hasiči dali rybáře do záchranných saní a společně s policisty ho vytáhli na břeh, kde už čekali zdravotníci.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Jakmile pacienta převzali do péče záchranáři, v sanitním vozidle jej zbavili promočeného oděvu a zajistili tepelný komfort. Postižený jevil známky silného podchlazení, avšak neutrpěl žádné poranění. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byl předán na centrálním příjmu karvinské nemocnice.
Záchranáři znovu důrazně varují všechny občany, aby už nevstupovali na zamrzlé vodní plochy. V následujících dnech bude stále nadprůměrně teplo a na slunci led rychle taje.
---
Probíhá příprava na očkovací centrum v Národním domě
Nemocnice i magistrát Frýdku-Místku spolu ladí finální podobu velkokapacitního očkovacího centra. Vzniknout by mělo v Národním domě a naočkovat by mělo denně zhruba 600 až 700 lidí. Na ostré spuštění by mohlo být připraveno už ve druhé polovině března. Vše ale bude stále záležet na dostatku vakcín.
Očkování proti koronaviru se teď řadí mezi hlavní priority. Společně s plánem návratu žáků a studentů závěrečných i dalších ročníků do škol. V souvislosti s očkováním chce Frýdek-Místek usnadnit situaci veřejnosti a zřídit velkokapacitní očkovací centrum na jednom místě.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Očkovací centrum, my jsme měli dvě varianty. Halu Polárku a Národní dům, takže po dohodě s panem primátorem začínáme rozpracovávat detailně tu variantu Národního domu."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Protože jsme to vyhodnotili jak s hygieniky, s nemocnicí, tak i s krajským úřadem, kde se byl podívat i ředitel krajského úřadu do Národního domu, že ta budova, i to umístění i následné napojení na parkovací místa, případně na autobusové spoje, je celkem dobrá."
Nyní už se řeší kompletní vybavení očkovacího centra, přesné rozložení očkovacích stanovišť a způsob odbavování jednotlivých zájemců o očkování.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Už máme připravené nějaké projekty, co vlastně budeme muset pořídit, co máme zajištěno. Začínáme shánět i personál, protože přece jenom bude to očkovací centrum znamenat zaměstnání třiceti až čtyřiceti pracovníků, ať už to budou zdravotníci nebo nezdravotníci, protože ta administrativní činnost u očkování je velmi náročná, takže začínáme na tom pracovat."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chtěli jsme do toho zapojit takzvané zástěny, které znají občané například od voleb, nicméně ty tomu asi nevyhovují, takže budeme muset hledat jiné řešení. Je tam spousta technických problémů, které musíme zajistit, ale předpoklad je takový, že u nás v kraji by se měla ta městská očkovací centra otevřít na přelomu března a dubna."
Zatím se počítá minimálně se šesti očkovacími týmy, které by mohly za den naočkovat okolo 600 až 700 lidí. Je také možné, že centrum by mohlo fungovat dvanáct hodin denně po celý týden, i o víkendech.
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Předpokládám, že v druhé polovině března bude očkovací centrum připraveno a pakliže budou vakcíny, tak budeme moci začít očkovat."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Těch vakcín, které dostáváme, například pro Moravskoslezský kraj, není mnoho. My jich nemáme ani 12 tisíc na týden, takže to je opravdu velmi malá částka. Doufáme nicméně, že se to očkování zrychlí v dalších týdnech. Ten předpoklad je takový, že od března by se mělo otevřít velké očkovací centrum asi s největší pravděpodobností v Ostravě."
První velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě na Černé louce už je připraveno. Plánuje se tam naočkovat denně až 1800 lidí. Jeho provoz se má otestovat na členech integrovaného záchranného systému. Stále ale vše stojí na nedostatku vakcín.
---
V Horní Suché vyhořel finský domek
V pondělí brzy ráno byli hasiči voláni do ulice U Vlečky v Horní Suché, kde hořel jeden z finských domků. Zatímco jedna část dvojdomku byla celá v plamenech, druhou se hasičům podařilo zachránit.
Požár byl ohlášen ve 4 hodiny. K zásahu okamžitě vyjely jednotky profesionálních hasičů z Havířova a Karviné, a také dobrovolných hasičů z Havířova, Horní Suché a Albrechtic. Polovina domu lehla popelem a částečně byla zasažena i druhá část. Právě kvůli tomu, aby se zabránilo poškození druhé poloviny stavení, jsou od sebe odděleny protipožární stěnou.
Pavel Budina, řídící důstojník HZS MSK: “V brzkých ranních hodinách nám byl nahlášen požár finského domku v Horní Suché. Jednalo se o už poměrně rozsáhlé plamenné hoření. Po příjezdu jednotky bylo zřejmé, že je zasažena téměř celá střecha jedné části dvojdomku, takže v první fázi šlo o to hlavně zachránit tu část, která tolik zasažená nebyla. Probíhalo intenzivní hašení několika vodními proudy. V objektu se nikdo nenacházel Vyneseny byly dvě propanové lahve. Problémem bylo silné zakouření a to, že se jedná o sendvičovou stavbu, takže se musí postupně rozebírat a znovu dochází k k rozhoření.”
Příčina požáru je v šetření. Je ale možné, že souvisí s pracemi, které byly uvnitř prováděny. O štěstí v neštěstí může mluvit především obyvatel druhé poloviny dvojdomku.
Roman Adamec, obyvatel druhé poloviny domu: "Ráno mi volala policie, že nám hoří barák. Tak jsem přijel a nejvíce je poškozena střecha, okna a nějaké vnitřní vybavení. Doufám, že to půjde opravit, abych tady mohl dále bydlet."
Způsobená škoda byla předběžně odhadnuta na 850 tisíc korun.
Kateřina Piechowicz, mluvčí pronajímatele: "Jedna polovina objektu je značně poškozena a zatím zjišťujeme, zda vůbec půjde rekonstruovat. Druhá požárem tolik neutrpěla. Pro nájemníky máme připraveno náhradní ubytování, pokud ho využijí."
Požáry finských domků nejsou výjimečné. Jen v této dříve hornické kolonii jich popelem lehlo už několik.
---
Oběti se mohou obrátit na policii i Bílý kruh bezpečí
22. února si připomínáme Evropský den obětí zločinů. Díky tomu si můžeme zvýšit povědomí o možnostech podpory obětí trestných činů ale i jejich blízkých či pozůstalých. O pomoc můžeme požádat Bílý kruh bezpečí či přímo Policii, u které pracují specialisté na tuto práci.
22. února 1990 byla ve Velké Británii podepsána Charta práv obětí. Za cíl si její signatáři vytyčili zvyšování povědomí o pomoci a podpoře obětí trestných činů. Den podpisu se pak stal Evropským dnem obětí, kdy si můžeme připomenout práva a také možnosti, které mají. Například u ostravské policie se obětem věnují specialisté a mají k tomu 4 poradenská místa.
Lucie Galiová, oddělení prevence PČR MS kraje: "Jsou přizpůsobeny pro oběti domácího násilí, aby se cítily v těchto prostorách přijatelně. Odpovídají domácím podmínkám."
V roce 2020 poradili, či poskytli konzultace více než 250 obětem domácího násilí i dalším osobám. Byli to například svědci či příbuzní obětí. Pomoc mohou oběti najít také v Bílém kruhu bezpečí, který s policií úzce spolupracuje. Nejčastěji se ptají oběti ublížení na zdraví, sexuálních útoků a pozůstalí.
Markéta Koželuhová, vedoucí poradny Bílého kruhu bezpečí Ostrava: "Zavolat může každý, kdo se cítí v roli oběti, kdo hledá odbornou pomoc, kdo hledá ochranu před hrozícím nebezpečím, ochranu soukromí, kdo má zájem o ochranu před druhotnou újmou nebo, kdo cítí, že by mohl dosáhnout na nějakou kompenzaci."
Odborníci obětem radí, aby nenechali zajít situaci příliš daleko. Ochrání tím nejen sebe a svůj majetek, ale i své blízké. Hlavně si ale problém nenechávejte pro sebe a poraďte se, ať už s policisty nebo odborníky v Bílém kruhu bezpečí.
---
Nudu, i během prázdnin, zažene Cesta z města
Vymyslet alespoň nějakou náplň na letošní jarní prázdniny je těžkou výzvou. Nezalekli se ji ve volnočasovém středisku Fokus v Novém Jičíně. Pro děti a celé rodiny vyhlásili dobrodružný program s názvem Cesta z města.
Zorganizovat za stávající situace akci pro veřejnost je v podstatě nemožný úkol. Pracovníci Střediska volného času Fokus v Novém Jičíně se ovšem takových výzev nebojí. Připravili netradiční procházku s názvem Cesta z města.
Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Využili jsme dobu jarních prázdnin, ať si je mohou rodiče s dětmi zpestřit. Celá procházka je cílena na přírodu.”
Na nevšední cestu v délce 5 až 8 kilometrů s různými úkoly, hádankami a šiframi se mohou děti s rodiči i mládež vydat kdykoliv už od 1. do 14. března. Na webu Fokusu je spuštěna registrace do programu a zveřejněny další informace.
Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Cesta začíná na místě, které vám prozradíme až ve startovním balíčku.”
Středisko volného času, které zatím stále nemůže sloužit svému účelu - zajištění sportovního a tvůrčího vyžití dětí - už teď optimisticky myslí i na léto - zveřejnilo seznam táborů. Věří, že stejně, jako zvládli jejich organizaci loni, půjde to i letos.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Já osobně považuji léto 2020 za malý zázrak, neboť jsme i v té pandemické situaci dokázali, vše, co jsme si vymysleli, zrealizovat, i za jakýchsi zpřísněných hygienických podmínek. Proto neskládáme ruce do klína, a také pro letošní rok připravujeme tábory.”
V plánu má Fokus 7 pobytových a 17 příměstských turnusů, které pokryjí každý prázdninový týden.
---