Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Stromy v Porubě ustupují inženýrským sítím
  • Od května se znovu platí v MHD Karviná jízdné
  • U Sv. Anny ve Studénce dopadly testy na COVID-19 negativně
  • Frýdek-Místek přispěl nemocnici na provoz infekčního pavilonu
  • Klienti pobytových služeb v MS kraji dostanou tablety
  • První “ANO” už zaznělo na Novojičínsku

Stromy v Porubě ustupují inženýrským sítím

Ostrava-Poruba má po celém obvodu bezmála 25 tisíc stromů. Bohužel ne všechny jsou v dobrém zdravotním stavu, kvůli kterému se musí vykácet. K zemi musí i stromy, které leží na inženýrských sítích nebo v jejich ochranném pásmu. Těch je přitom čím dál víc.

V Ostravě-Porubě padnou k zemi další stromy. Důvodem jsou inženýrské sítě. Na ulici Porubská se bude kácet kvůli přeložce horkovodu. Provozovatelé inženýrských sítí mohou ze zákona kácet bez povolení, radnice s nimi ale vždy jedná o ústupcích. “Zde jsme měli opravdu mnoho jednání a ty ústupky byly maximální, ale ti síťaři už jaksi nemají, kde uhnout,” vysvětluje Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

Kvůli inženýrským sítím se budou kácet stromy i v ulicích Matěje Kopeckého a Dělnická. Obvod se vždy snaží zajistit náhradní výsadbu. A to i v případě, že se kácí kvůli stáří stromů nebo jejich nemocem. Na prvním místě je bezpečnost. “V Porubě je mnoho stromů, které jsou přestárlé, protože se ty stromy sadily, dá se říct, ve stejný okamžik. Potom samozřejmě dochází k tomu, že my musíme najednou mnoho stromů vykácet z důvodu jejich vitality. Mnohdy na první pohled to není vidět. My potom přecházíme k dendrologickému průzkumu,” uvádí Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

Všechny stromy a informace o nich jsou na webu stromy pod kontrolou.cz. “Občané se tak můžou kdykoliv podívat na jednotlivé stromy, co se týká základních informací druhů stromů, výšky, perspektivy s tím, že zaznamenáváme vlastně zdravotní stav stromů, vitalitu a hlavně provozní bezpečnost,” říká Radovan Kopal, vedoucí zeleně.

Stromy v Porubě dostávají pravidelnou péči. Mimo jiné mikro a makro injektáže. S některými ošetřeními stromů radnice začala jako první v Česku.

---

Od května se znovu platí v MHD Karviná jízdné

Od 1. května začnou cestující městskou hromadnou dopravou v Karviné opět za cestu platit. Dopravce v těchto dnech pracuje na provizorní ochraně řidičů tak, aby lidé mohli nastupovat předními dveřmi.

Nástup předními dveřmi a placení jízdného bude v karvinské městské hromadné dopravě znovu zavedeno od  1. května. Lidé budou opět nastupovat předními dveřmi. Dopravce proto nyní zajišťuje ochranu řidičů před případnou nákazou COVID-19 a vybavuje všechny své vozy provizorní průhlednou plexifólií. Ta zamezí přímému kontaktu cestujících s  řidičem.

"Jedná se o naše provizorium, které jsme testovali a vymýšleli sami, měli jsme X různých variant, různé světelnosti fólie, řešili jsme i plexisklo, ale v autobusech jsou přeci jen nějaké otřesy a to by nebylo úplně stabilní a bezpečné," vysvětlil  Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD.

Takto chráněni budou všichni řidiči v Karviné, havířově, Frýdku-Místku nebo Orlové.

"Vybavujeme celou naši flotilu, tzn. 450 autobusů, už druhým týdnem řežeme, šijeme, montujeme, ale věřím tomu, že když budeme odbavovat, budou všechny autobusy vybaveny tímto prostředkem," dodal Vyvial.

Prioritně se doporučuje platit jízdné přes ODIS karty nebo bankovní kartou, hotovostně jen ve výjimečných případech.

"Když už bude nutné platit hotovostně a nebude zbytí, tak řidiče vybavujeme ochrannými rukavicemi, které se dají sprejem dezinfikovat," řekl ředitel.

Platba jízdného v příměstské dopravě bude spuštěna o pár dní dříve, už 25. dubna.

"Potřebujeme vědět, kolik cestujících reálně využívá dopravu, můžeme následně reagovat z reálných dat, jestli je potřeba nějaké linky posílit nebo jsou zbytečné," řekl vyvial.

Je také zjištěno, že autobusovou dopravu lidé zneužívali. Dalším důvodem k obnovení jízdného je návrat tržeb.

"Každý měsíc, kdy neplynou tržby do našeho provozu MHD, tak dopravce a potažmo město přichází o tržby ve výši 1 milion 100 tisíc kč, což je velký výpadek, který bude muset město dokrýát dopravci ze svých peněz," řekla Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategie a plánování Odboru školství a rozvoje MMK.

Na vlakovém nádraží funguje i pokladna, kde si mohou lidé své ODIS průkazky znovu nabít.

---

U Sv. Anny ve Studénce dopadly testy na COVID-19 negativně

Kvůli nařízení ministerstva byli pracovníci a klienti v domově u sv. Anny ve Studénce testováni na nemoc COVID-19. Testy charita Studénka získala díky moravskoslezskému kraji. Ten jich k poledni 20. dubna provedl přes 13 tisíc.

„Z 6430 zaměstnanců se objevila pozitivita u patnácti a u šesti to bylo takové nejasné, takže jednadvacet zaměstnanců šlo na takzvané PCR testy. U klientů ze 7230 bylo šest pozitivní a jedenáct opět nejasných,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

 „Otestovali jsme 16 pracovníků domova a 30 pracovníků charity. Dostali jsme jich tolik kolik je pracovníků a zaměstnanců. Za sedm dní musíme ještě znovu otestovat pracovníky, na to máme také testy,“ sdělila ředitelka Charity Studénka Jarmila Pomikálková.

Přítomnost viru jde díky rychlotestům zjistit do několika minut.

„Vezme se kapka krve z prstu, vloží se do testu, přidá se ještě nějaká látka a během patnácti minut se objeví výsledek, jestli je ten pacient pozitivní nebo negativní,“ řekla ředitelka Charity Studénka Jarmila Pomikálková.

U všech pracovníků i klientů domova u sv. Anny ve Studénce dopadly testy negativně.

---

Frýdek-Místek přispěl nemocnici na provoz infekčního pavilonu

Nemocnice ve Frýdku-Místku dostala téměř 3 a půl milionu korun. Příspěvek na provoz nově vybudovaného infekčního pavilonu darovalo město. Aktuálně se tam léčí pět pacientů s nemocí COVID-19.

Nový infekční pavilon vznikl ve frýdeckomístecké nemocnici takřka ihned po vypuknutí pandemie koronaviru. Nemocnice takto reagovala na rychlý nárůst nemocných. Zastupitelé města nyní schválili finanční dar ve výši 3 470 tisíc korun na nákup dalšího vybavení.

“Pomůcky, které  krajská nemocnice za schválené finance nakoupí, budou sloužit pro zajištění péče o pacienty s COVID-19. Částka 2,6 milionu je určena  na pořízení deseti monitorů, které budou monitorovat životní funkce. Dále bude pořízeno za 870 tisíc 20 elektrických polohovacích lůžek pro nově budovaný infekční pavilon,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Infekční pavilon vznikl přesunem 21 pacientů z Oddělení následné péče do Nemocnice v Orlové. Tím uvolnila frýdeckomístecká nemocnice celou jednu budovu.

“Nejprve jsme připravili infekční ambulanci, poté jsme začali připravovat lůžka. Máme osm expektačních lůžek a 60 normálních. Máme už pět pacientů, u kterých se po 12 hodinách střídá služba zdravotníků,” sdělila mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku Jana Březinová.

Zdravotníci jsou vybaveni ochrannými pomůckami. Nechybí ani roušky, respirátory a štíty, které nemocnice zakoupila, ale také získala od města a dobrovolníků.

---

Klienti pobytových služeb v MS kraji dostanou tablety

Opatření v boji s novým koronavirem se dotkla také klientů pobytových služeb. Zařízení jsou totiž uzavřená a oni se tak nemohou stýkat se svými blízkými. Pomoci se rozhodl T-Mobile, který zapůjčil prostřednictvím Charity sociálním zařízením tablety. Pečovatelé klientům s navázáním videohovorů samozřejmě pomohou.

Jedním z prvních opatření, která byla zavedena po celé zemi kvůli onemocnění Covid 19, bylo uzavření sociálních zařízení pro návštěvy. Už nejméně 6 týdnů tak například senioři nebo postižení neviděli své příbuzné a známé. Pomoci se rozhodl mobilní operátor T-Mobile, který věnoval 31 tabletů Diecézní charitě ostravsko-opavské. Klienti tak budou moci využít videohovory. "Firma T-Mobile nám dlouhodobě zapůjčila 31 tabletů určených především pro klienty, kteří jsou momentálně v domovech pro seniory nebo v domovech se zvláštním režimem, či podobných jiných službách," potvrzuje ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo.

Zapůjčené tablety využijí například uživatelé služeb ostravské Charity. 15 tabletů bude k dispozici ve 4 pobytových a 3 terénních službách. "Charita Ostrava je velice vděčná za tuto příležitost, protože pomůže našim seniorům, lidem s duševním postižením, ale i lidem v terminálním stádiu života v Hospici sv. Lukáše," vysvětluje ředitel Charity Ostrava Martin Pražák.

Tablety půjdou také do Bohumína a 14 zařízení bude využito v partnerské organizaci Slezské diakonii. "Tablety budou krásným zpestřením jejich volného času. Mohou se spojit s rodinou, známými, přáteli," raduje se ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková.

Diecézní charita ostravsko opavská se řadí mezi největší poskytovatele zdravotně sociálních služeb v MS kraji, kde poskytuje péči více 500 klientů.  

---

První “ANO” už zaznělo na Novojičínsku

Od pondělí 20. dubna povolila vláda malé svatby s účastí do deseti lidí. Jedna z prvních, ne-li první v republice, se hned v úterý konala na Novojičínsku. Snoubenci tento termín plánovali dlouho dopředu, nicméně původně se měl obřad odehrát na místě vzdáleném tisíce kilometrů.

Svatbu na termín 21. dubna 2020 plánovali tito snoubenci z Novojičínska delší dobu, nicméně podle původních vysněných představ se měl tento slavnostní obřad odehrávat na ostrově Mauricius. 

“Odlet se samozřejmě zrušil. A teď už jsme čekali jen na to, jestli se povolí ty svatby v malém počtu. Prstýnky snubní měli doma s datem 21. dubna, sice na nich mají Mauricius, ale to, že jsou to Hladké Životice, jim přece vadit nemusí. Jakmile se pak ve středu rozhodlo, že může být ta malá svatba, tak jsem si řekli, jdeme do toho, máme ještě šest dní, tak to určitě stihneme,” popsala situaci Michaela Pauló, kamarádka nevěsty.

“Mám za sebou přes šedesát svateb,ale takovou rouškovou jsem ještě nezažil. Samozřejmě ve spolupráci s matrikou se snažíme těm novomanželům vycházet vstříc, a ať je to jakékoliv místo nebo čas, rádi přijedeme,” podotkl oddávající Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.  

Uzavřít manželství, až na specifické výjimky, nebylo kvůli mimořádným opatřením z důvodu epidemie koronaviru možné, od 16. března. Novojičínska matrika musela zrušit 12 obřadů. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. dubna 2020, 16:00

Stromy v Porubě ustupují inženýrským sítím

Ostrava-Poruba má po celém obvodu bezmála 25 tisíc stromů. Bohužel ne všechny jsou v dobrém zdravotním stavu, kvůli kterému se musí vykácet. K zemi musí i stromy, které leží na inženýrských sítích nebo v jejich ochranném pásmu. Těch je přitom čím dál víc.

V Ostravě-Porubě padnou k zemi další stromy. Důvodem jsou inženýrské sítě. Na ulici Porubská se bude kácet kvůli přeložce horkovodu. Provozovatelé inženýrských sítí mohou ze zákona kácet bez povolení, radnice s nimi ale vždy jedná o ústupcích. “Zde jsme měli opravdu mnoho jednání a ty ústupky byly maximální, ale ti síťaři už jaksi nemají, kde uhnout,” vysvětluje Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

Kvůli inženýrským sítím se budou kácet stromy i v ulicích Matěje Kopeckého a Dělnická. Obvod se vždy snaží zajistit náhradní výsadbu. A to i v případě, že se kácí kvůli stáří stromů nebo jejich nemocem. Na prvním místě je bezpečnost. “V Porubě je mnoho stromů, které jsou přestárlé, protože se ty stromy sadily, dá se říct, ve stejný okamžik. Potom samozřejmě dochází k tomu, že my musíme najednou mnoho stromů vykácet z důvodu jejich vitality. Mnohdy na první pohled to není vidět. My potom přecházíme k dendrologickému průzkumu,” uvádí Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

Všechny stromy a informace o nich jsou na webu stromy pod kontrolou.cz. “Občané se tak můžou kdykoliv podívat na jednotlivé stromy, co se týká základních informací druhů stromů, výšky, perspektivy s tím, že zaznamenáváme vlastně zdravotní stav stromů, vitalitu a hlavně provozní bezpečnost,” říká Radovan Kopal, vedoucí zeleně.

Stromy v Porubě dostávají pravidelnou péči. Mimo jiné mikro a makro injektáže. S některými ošetřeními stromů radnice začala jako první v Česku.

---

Od května se znovu platí v MHD Karviná jízdné

Od 1. května začnou cestující městskou hromadnou dopravou v Karviné opět za cestu platit. Dopravce v těchto dnech pracuje na provizorní ochraně řidičů tak, aby lidé mohli nastupovat předními dveřmi.

Nástup předními dveřmi a placení jízdného bude v karvinské městské hromadné dopravě znovu zavedeno od  1. května. Lidé budou opět nastupovat předními dveřmi. Dopravce proto nyní zajišťuje ochranu řidičů před případnou nákazou COVID-19 a vybavuje všechny své vozy provizorní průhlednou plexifólií. Ta zamezí přímému kontaktu cestujících s  řidičem.

"Jedná se o naše provizorium, které jsme testovali a vymýšleli sami, měli jsme X různých variant, různé světelnosti fólie, řešili jsme i plexisklo, ale v autobusech jsou přeci jen nějaké otřesy a to by nebylo úplně stabilní a bezpečné," vysvětlil  Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD.

Takto chráněni budou všichni řidiči v Karviné, havířově, Frýdku-Místku nebo Orlové.

"Vybavujeme celou naši flotilu, tzn. 450 autobusů, už druhým týdnem řežeme, šijeme, montujeme, ale věřím tomu, že když budeme odbavovat, budou všechny autobusy vybaveny tímto prostředkem," dodal Vyvial.

Prioritně se doporučuje platit jízdné přes ODIS karty nebo bankovní kartou, hotovostně jen ve výjimečných případech.

"Když už bude nutné platit hotovostně a nebude zbytí, tak řidiče vybavujeme ochrannými rukavicemi, které se dají sprejem dezinfikovat," řekl ředitel.

Platba jízdného v příměstské dopravě bude spuštěna o pár dní dříve, už 25. dubna.

"Potřebujeme vědět, kolik cestujících reálně využívá dopravu, můžeme následně reagovat z reálných dat, jestli je potřeba nějaké linky posílit nebo jsou zbytečné," řekl vyvial.

Je také zjištěno, že autobusovou dopravu lidé zneužívali. Dalším důvodem k obnovení jízdného je návrat tržeb.

"Každý měsíc, kdy neplynou tržby do našeho provozu MHD, tak dopravce a potažmo město přichází o tržby ve výši 1 milion 100 tisíc kč, což je velký výpadek, který bude muset město dokrýát dopravci ze svých peněz," řekla Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategie a plánování Odboru školství a rozvoje MMK.

Na vlakovém nádraží funguje i pokladna, kde si mohou lidé své ODIS průkazky znovu nabít.

---

U Sv. Anny ve Studénce dopadly testy na COVID-19 negativně

Kvůli nařízení ministerstva byli pracovníci a klienti v domově u sv. Anny ve Studénce testováni na nemoc COVID-19. Testy charita Studénka získala díky moravskoslezskému kraji. Ten jich k poledni 20. dubna provedl přes 13 tisíc.

„Z 6430 zaměstnanců se objevila pozitivita u patnácti a u šesti to bylo takové nejasné, takže jednadvacet zaměstnanců šlo na takzvané PCR testy. U klientů ze 7230 bylo šest pozitivní a jedenáct opět nejasných,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

 „Otestovali jsme 16 pracovníků domova a 30 pracovníků charity. Dostali jsme jich tolik kolik je pracovníků a zaměstnanců. Za sedm dní musíme ještě znovu otestovat pracovníky, na to máme také testy,“ sdělila ředitelka Charity Studénka Jarmila Pomikálková.

Přítomnost viru jde díky rychlotestům zjistit do několika minut.

„Vezme se kapka krve z prstu, vloží se do testu, přidá se ještě nějaká látka a během patnácti minut se objeví výsledek, jestli je ten pacient pozitivní nebo negativní,“ řekla ředitelka Charity Studénka Jarmila Pomikálková.

U všech pracovníků i klientů domova u sv. Anny ve Studénce dopadly testy negativně.

---

Frýdek-Místek přispěl nemocnici na provoz infekčního pavilonu

Nemocnice ve Frýdku-Místku dostala téměř 3 a půl milionu korun. Příspěvek na provoz nově vybudovaného infekčního pavilonu darovalo město. Aktuálně se tam léčí pět pacientů s nemocí COVID-19.

Nový infekční pavilon vznikl ve frýdeckomístecké nemocnici takřka ihned po vypuknutí pandemie koronaviru. Nemocnice takto reagovala na rychlý nárůst nemocných. Zastupitelé města nyní schválili finanční dar ve výši 3 470 tisíc korun na nákup dalšího vybavení.

“Pomůcky, které  krajská nemocnice za schválené finance nakoupí, budou sloužit pro zajištění péče o pacienty s COVID-19. Částka 2,6 milionu je určena  na pořízení deseti monitorů, které budou monitorovat životní funkce. Dále bude pořízeno za 870 tisíc 20 elektrických polohovacích lůžek pro nově budovaný infekční pavilon,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Infekční pavilon vznikl přesunem 21 pacientů z Oddělení následné péče do Nemocnice v Orlové. Tím uvolnila frýdeckomístecká nemocnice celou jednu budovu.

“Nejprve jsme připravili infekční ambulanci, poté jsme začali připravovat lůžka. Máme osm expektačních lůžek a 60 normálních. Máme už pět pacientů, u kterých se po 12 hodinách střídá služba zdravotníků,” sdělila mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku Jana Březinová.

Zdravotníci jsou vybaveni ochrannými pomůckami. Nechybí ani roušky, respirátory a štíty, které nemocnice zakoupila, ale také získala od města a dobrovolníků.

---

Klienti pobytových služeb v MS kraji dostanou tablety

Opatření v boji s novým koronavirem se dotkla také klientů pobytových služeb. Zařízení jsou totiž uzavřená a oni se tak nemohou stýkat se svými blízkými. Pomoci se rozhodl T-Mobile, který zapůjčil prostřednictvím Charity sociálním zařízením tablety. Pečovatelé klientům s navázáním videohovorů samozřejmě pomohou.

Jedním z prvních opatření, která byla zavedena po celé zemi kvůli onemocnění Covid 19, bylo uzavření sociálních zařízení pro návštěvy. Už nejméně 6 týdnů tak například senioři nebo postižení neviděli své příbuzné a známé. Pomoci se rozhodl mobilní operátor T-Mobile, který věnoval 31 tabletů Diecézní charitě ostravsko-opavské. Klienti tak budou moci využít videohovory. "Firma T-Mobile nám dlouhodobě zapůjčila 31 tabletů určených především pro klienty, kteří jsou momentálně v domovech pro seniory nebo v domovech se zvláštním režimem, či podobných jiných službách," potvrzuje ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Lukáš Curylo.

Zapůjčené tablety využijí například uživatelé služeb ostravské Charity. 15 tabletů bude k dispozici ve 4 pobytových a 3 terénních službách. "Charita Ostrava je velice vděčná za tuto příležitost, protože pomůže našim seniorům, lidem s duševním postižením, ale i lidem v terminálním stádiu života v Hospici sv. Lukáše," vysvětluje ředitel Charity Ostrava Martin Pražák.

Tablety půjdou také do Bohumína a 14 zařízení bude využito v partnerské organizaci Slezské diakonii. "Tablety budou krásným zpestřením jejich volného času. Mohou se spojit s rodinou, známými, přáteli," raduje se ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková.

Diecézní charita ostravsko opavská se řadí mezi největší poskytovatele zdravotně sociálních služeb v MS kraji, kde poskytuje péči více 500 klientů.  

---

První “ANO” už zaznělo na Novojičínsku

Od pondělí 20. dubna povolila vláda malé svatby s účastí do deseti lidí. Jedna z prvních, ne-li první v republice, se hned v úterý konala na Novojičínsku. Snoubenci tento termín plánovali dlouho dopředu, nicméně původně se měl obřad odehrát na místě vzdáleném tisíce kilometrů.

Svatbu na termín 21. dubna 2020 plánovali tito snoubenci z Novojičínska delší dobu, nicméně podle původních vysněných představ se měl tento slavnostní obřad odehrávat na ostrově Mauricius. 

“Odlet se samozřejmě zrušil. A teď už jsme čekali jen na to, jestli se povolí ty svatby v malém počtu. Prstýnky snubní měli doma s datem 21. dubna, sice na nich mají Mauricius, ale to, že jsou to Hladké Životice, jim přece vadit nemusí. Jakmile se pak ve středu rozhodlo, že může být ta malá svatba, tak jsem si řekli, jdeme do toho, máme ještě šest dní, tak to určitě stihneme,” popsala situaci Michaela Pauló, kamarádka nevěsty.

“Mám za sebou přes šedesát svateb,ale takovou rouškovou jsem ještě nezažil. Samozřejmě ve spolupráci s matrikou se snažíme těm novomanželům vycházet vstříc, a ať je to jakékoliv místo nebo čas, rádi přijedeme,” podotkl oddávající Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.  

Uzavřít manželství, až na specifické výjimky, nebylo kvůli mimořádným opatřením z důvodu epidemie koronaviru možné, od 16. března. Novojičínska matrika musela zrušit 12 obřadů. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-04-2020-16-00