Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Elektroloď Harta po zimní přestávce vyplouvá na přehradu
  • Nápis na dlaždici označí Nádvoří Václava Havla
  • Zdravotně hendikepovaný student pomáhal v nemocnici
  • Stavebníci v Jablunkově se už řídí novým územním plánem
  • Sportovní gymnázium se dočká lepšího zázemí

Elektroloď Harta po zimní přestávce vyplouvá na přehradu

Na hladinu přehrady Slezská Harta po zimní přestávce opět vyplují lodě. Mikroregion Slezská Harta provedl zkušební jízdy unikátní elektrolodi Harta a otevírá rezervační systém pro zájemce o tuto jedinečnou plavbu.

Elektroloď Harta přežila zimní období a dvacetistupňové mrazy bez újmy a může převážet první letošní zájemce.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Dnes absolvujeme první zkušební plavbu po dlouhé zimní odstávce, kdy loď byla celou zimu zakotvena v doku v Leskovci nad Moravicí. S radostí zjišťujeme, že loď je absolutně v pořádku, žádné problémy se nesignalizují, takže na sezónu jsme připraveni.“

Josef Hetmánek, vedoucí Infocentra Slezská Harta: „Lodní doprava na Slezské Hartě je připravena pro letošní sezónu, v podstatě do konce dubna otevřeme nové webové stránky, kde bude objednávací systém na loď Harta i na loď Santa Maria. Mimo výletních plaveb a vyhlídkových plaveb budeme mít okružní plavby podle daného jízdního řádu.

18 metrů dlouhý a 5 metrů široký katamaran je plně elektrický, osazený solárními panely a poháněný dvěma motory na lithiové baterie. Vloni přeplavil téměř 18 tisíc turistů.

Josef Limberk, kapitán lodi: No tak jedem asi těch 8 kilometrů v hodině, protože vnitrozemská plavba se uvádí v kilometrech, ne v mílích nebo v uzlech. Hloubka je tady asi těch 60 metrů.

Tomáš Kozáček, pilot dronu: „Už jsem tady na lodi jel, natáčeli jsme tady svatby a těším se až zase budu moct natáčet.“

Loď si užila svatbu i další soukromé plavby a byla součástí mnoha akcí na přehradě.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Kromě lodní dopravy tady máme ještě plánované akce v letošním roce a to jsou zejména Dračí lodě a cyklistický závod Kolem Slezské Harty.“

Pro přepravu lodí platí stejná bezpečnostní pravidla jako pro hromadnou dopravu osob vlaky nebo autobusy. Pouze její kapacita bude možná zpočátku snížená na 30 osob.


---

Nápis na dlaždici označí Nádvoří Václava Havla

Nedávno revitalizovaný prostor před Žerotínským zámkem ponese symbolický název Nádvoří Václava Havla. S iniciativou přišli manželé Janíkovi. Návrh schválila rada města, těsným rozdílem jednoho hlasu.

Manželé Věra a Ivan Janíkovi z Novojičínské otevřené společnosti zvažovali pojmenování určitého prostoru v Novém Jičíně po Václavu Havlovi delší dobu. Nakonec se zrodil nápad označit symbolicky po prvním polistopadovém prezidentovi prostranství před Žerotínským zámkem, které bylo v roce 2019 revitalizováno.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “Tak jsme tedy přišli na radnici se žádostí, že bychom rádi toto místo pojmenovali po našem prvním demokratickém prezidentu, který tady byl po roce 1989, po Václavu Havlovi. Nikde tady v Novém Jičíně, a vlastně ani v Moravskoslezském kraji, zatím nefiguruje takhle pojmenovaný prostor. Nový Jičín by tak byl první vlaštovkou, která by tady vylítla. A jde nám hlavně o to, aby hodnoty, se kterými Václav Havel přišel do naší společnosti, aby se neztrácely, aby demokratické principy byly připomínány.”

Návrh posvětila také Nadace Václava a Dagmar Havlových VIZE 97. Rada města o symbolickém pojmenování hlasovala v únoru. Pro se vyslovilo 5, proti 4 radní. S pojmenováním Nádvoří Václava Havla souhlasil místostarosta Ondřej Syrovátka.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to proto, že si myslím, že náš první porevoluční prezident si pojmenování nějaké lokality ve městě po sobě zaslouží. Co se týče hlasování na radě, tak tam je třeba přiznat, že ne všichni byli pro tento návrh. Nebylo to z toho důvodu, že by měli něco proti Václavu Havlovi, spíš řešili, zda to má být skutečně toto neoficiální pojmenování, nebo, jestli by nebylo lepší rovnou zvolit oficiální pojmenování prostranství. Nakonec se rada přiklonila k tomu neoficiálnímu pojmenování, i proto, že je to jednodušší proces. Výhledově, pokud se tento název ujme, tak může dojít i k oficiálnímu pojmenování.”

Lubomír Sazovský, Novojičínská otevřená společnost: “Po tom souhlasu města, že se tak může stát, jsme se sešli s pracovníky města a dohodli jsme se, že nejvhodnější by bylo, aby byl do prostranství co nejmenší zásah. Takže bychom nějaký reliéf nebo nápis, což bude předmětem neformální soutěže, přenesli na jednu z těch dlaždic před kašnou, kde by byl nápis Nádvoří Václava Havla.”

Na financování realizace se město podílet nebude. Novojičínská otevřená společnost ve spolupráci s Milion chvilek pro demokracii tak připravuje veřejnou sbírku, spoléhá na dárce a dobrovolníky. Někteří z nich už posílají i grafické návrhy na řešení nápisu na žulové dlaždici, případně její výměnu za mosaznou desku. Rozhodnutí o podobě by mělo padnout na přelomu května a června.

Téma symbolického pojmenování Nádvoří Václava Havla zaznělo i na březnovém zastupitelstvu, opozice se podivovala nad tím, že o tomto zastupitelé nejednali.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Já nemám s Václavem Havlem problém, naopak beru ho za jednu z největších osobností našich novodobých dějin. Na druhou stranu, když je něco adresované zastupitelstvu, tak by to mělo projít zastupitelstvem, a ne že si to rada odsouhlasila. Já věřím, že to přehodnotí, a že se o tom budeme bavit na zastupitelstvu.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ono se v podstatě formálně jednalo o umístění dlaždice, kde bude jméno Václava Havla, a o umístění skutečně rozhoduje rada města. Kdyby to bylo oficiální pojmenování ulice, náměstí nebo jiného prostranství, tak by o tom rozhodovalo zastupitelstvo.”

Radek Hanák Ficbauer, Milion chvilek pro demokracii: “Dle mého názoru je důležité, že tady máme vůbec možnost po někom takovém, jako byl Václav Havel, pojmenovat nějaké míst. Mám sice trošku obavy, že některým lidem se to nebude úplně líbit, ale to znamená, že jsme pořád ještě svobodní, pořád se můžeme bavit o politicích, můžeme říkat, že jsou dobří, že jsou špatní, a nebude nás nikdo popotahovat za to, co říkáme.”

Nové pojmenování prostoru by mělo být slavnostně odhaleno na podzim. Tím ale aktivita neskončí, iniciátoři zde plánují konání připomínek Václava Havla, Karla Kryla nebo Milady Horákové.

---

Zdravotně hendikepovaný student pomáhal v nemocnici

Během pandemie jsou nemocnice rády za každou pomocnou ruku. Během minulého roku si vážnost situace uvědomoval i student z Havířova, který je přitom sám upoután na invalidní vozík. Za pomoc v nemocnici dostal cenu ministra školství.

Třiadvacetiletý Jan Melicher z Havířova studuje na vysoké škole Prigo. I přes své zdravotní problémy se rozhodl, že chce během pandemie pomáhat. V nemocnici dělal zdravotně sociální šetření zejména u starších pacientů. Strach, že se sám nakazí, neměl.

Jan Melicher, oceněný student: "V ten moment jsem na to nemyslel. Důležité pro mě bylo to, že jsem pomohl. Člověk na to tak trochu myslí, ale chránili jsme se a musím říct, že to dopadlo dobře, že jsem se nenakazil ani má paní vedoucí a důležité pro mě bylo také to, že jsem se hodně naučil.” 

Na Honzu je pyšná vysoká škola i radnice. Student dokonce dostal cenu za pomoc v pandemii i od ministra školství.

Sabina Vaňková, prorektorka pro zahraniční a vnější vztahy, Vysoká škola Prigo: “My jsme velice hrdí, že takové studenty máme a možná si za to trochu připisujeme i zásluhy, protože se je snažíme vést k zodpovědnému přístupu nejen k sobě, ale i vůči svému okolí." 

Honza nyní dodělává svou bakalářskou práci a ve studiu chce pokračovat.

---

Stavebníci v Jablunkově se už řídí novým územním plánem

Některými aktuálně přijatými změnami se musí řídit stavebníci, kteří chtějí v Jablunkově stavět rodinné domy, nebo jiné objekty. Změna územního plánu byla schválena zkráceným způsobem, jak nově umožňuje stavební zákon.

Důležitý krok upravující například výstavbu rodinných domů učinili zastupitelé města Jablunkova, kteří před časem schválili změnu územního plánu. Stavebníkům například určuje, že musí ke svým parcelám mít příjezdovou cestu, nebo jak daleko od této cesty se může stavět.

Petr Sekula, stavebník: “Já jsem ke svému pozemku neměl příjezdovou cestu a tou změnou územního plánu jsme si požádali a dneska už cestu máme a můžeme stavět.”

Luboš Čmiel (ANO), místostarosta: “V rámci této změny jsme nakonec vyhodnotili, že 48 pozemků je možno dát do projektu na zařazení do změny územního plánu. Jsou to pozemky, které nekolidují s žádným rozhodnutím jak stavebního úřadu, tak i nadřízeného krajského úřadu Moravskoslezského kraje.”

Samotné město nabídne stavebníkům jen jednu svou lokalitu, kde už má inženýrské sítě a spíše podpoří prodej soukromých parcel. Mimo jiné tím udrží ve městě své občany.

Petr Sekula, stavebník: “Jsem rád, že mi a manželce město umožnilo převést pozemek na stavební. Takže v letošním roce, pokud vše klapne, tak bychom chtěli stavět. Chceme zůstat v Jablunkově, chceme stavět dům v Jablunkově, jsme za to moc rádi.”

Luboš Čmiel (ANO), místostarosta: “My vlastně nemůžeme svým stavebníkům nabídnout pozemky městské. My spíš dáváme prostor soukromníkům pro to, aby si mohli postavit rodinný domek.

Několik parcel má město připravených v lokalitě pod Písečnou. Nedávno tam byla vybudována kanalizace a posílen vodovod. O nedostatek zájemců se radnice obávat nemusí.

---

Sportovní gymnázium se dočká lepšího zázemí

MS kraj chce zlepšit podmínky pro mladé, talentované sportovce. Chystá proto výstavbu zbrusu nové tělocvičny u sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Zábřehu. Jde o jediné sportovní gymnázium v kraji, jehož je zřizovatelem.

Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Jihu se dočká zbrusu nové tělocvičny. Ještě letos ji chce začít stavět MS kraj. Momentálně je zpracovaná projektová dokumentace.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje: “Pokud se územní řízení nezkomplikuje, tak v letošním roce by mohlo být stavební povolení, no a chtěli bychom to v tomto volebním období určitě postavit. Ty výsledky a úspěchy žáků školy jsou dlouhodobé, takže za mě věřím, že se ta investice podaří a že mladí sportovci budou mít ještě lepší podmínky pro svoji přípravu a že budou šířit slávu MS kraji.”

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “V našem vzdělávacím a tréninkovém režimu zabezpečujeme sportovní přípravu našich žáků v 8 sportovních specializacích, kde v některých ty podmínky pro přípravu jsou skutečně vynikající, excelentní, jako jsou podmínky třeba pro naše atlety, nebo v letním období pro cyklisty.”

Na gymnáziu naopak chybí zázemí pro míčové sporty jako je basketbal a volejbal. Zejména volejbalisté potřebují tělocvičnu s vysokým stropem.

Mladí sportovci momentálně trénují v tělocvičně na Plzeňské ulici, která je od gymnázia daleko, případně v malé tělocvičně ve svém areálu, jejíž parametry jsou nevyhovující.

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Pro zabezpečení tréninků basketbalistů potřebujeme, aby žáci trénovali ve větších skupinách, to znamená, když ta budoucí tělocvična bude mít dvě regulérní hřiště na šířku té tělocvičny, tak se ty podmínky pro naše žáky výrazně zlepší.”

Nová tělocvična bude sloužit i pro moderní gymnastiku, která taky potřebuje vysoký strop k vyhazování náčiní a pro cyklisty tady budou nainstalovány speciální cyklistické trenažéry. Chybět v ní nebude ani zrcadlový sál.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-JIh: “Stejně jako se musí rozvíjet náš obvod a město Ostrava, je potřeba, aby se rozvíjelo toto jedinečné zařízení, to znamená střední škola zaměřená na mladé sportovce. Na základě diskuse s občany a jejich podnětů kraj zareagoval a přepracoval projektovou dokumentaci a v tuto chvíli, myslím si, že nic nebrání výstavbě tak, aby mohlo sloužit nejen studentům, ale i občanům městského obvodu.”

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Samozřejmě ta nová tělocvična bude sloužit v těch hlavních tréninkových časech našim žákům v rámci sportovní přípravy, ale v těch odpoledních hodinách samozřejmě vyjdeme vstříc místním klubům.”

Gymnázium má douholetou tradici. Loni oslavilo 35. výročí a mezi jeho absolventy je řada olympioniků. Dokonce si vede svůj tak zvaný klub olympioniků sportovního gymnázia.

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Mezi těmi olympioniky je i řada medailistů jako byl třeba výškař Jaroslav Bába, nebo hokejista Rostislav Olesz. Takovým rekordmanem v účasti na olympijských hrách je naše stolní tenisová legenda Patrik Korbel, který byl dokonce na 5 olympijských hrách.”

Ze současných sportovců gymnáziu dělají radost absolventi Tomáš Vaclík a Vladimír Coufal, kteří jsou oporami české fotbalové reprezentace a skvěle se umístili i v anketě Fotbalista roku.2020.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. dubna 2021, 16:00

Elektroloď Harta po zimní přestávce vyplouvá na přehradu

Na hladinu přehrady Slezská Harta po zimní přestávce opět vyplují lodě. Mikroregion Slezská Harta provedl zkušební jízdy unikátní elektrolodi Harta a otevírá rezervační systém pro zájemce o tuto jedinečnou plavbu.

Elektroloď Harta přežila zimní období a dvacetistupňové mrazy bez újmy a může převážet první letošní zájemce.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Dnes absolvujeme první zkušební plavbu po dlouhé zimní odstávce, kdy loď byla celou zimu zakotvena v doku v Leskovci nad Moravicí. S radostí zjišťujeme, že loď je absolutně v pořádku, žádné problémy se nesignalizují, takže na sezónu jsme připraveni.“

Josef Hetmánek, vedoucí Infocentra Slezská Harta: „Lodní doprava na Slezské Hartě je připravena pro letošní sezónu, v podstatě do konce dubna otevřeme nové webové stránky, kde bude objednávací systém na loď Harta i na loď Santa Maria. Mimo výletních plaveb a vyhlídkových plaveb budeme mít okružní plavby podle daného jízdního řádu.

18 metrů dlouhý a 5 metrů široký katamaran je plně elektrický, osazený solárními panely a poháněný dvěma motory na lithiové baterie. Vloni přeplavil téměř 18 tisíc turistů.

Josef Limberk, kapitán lodi: No tak jedem asi těch 8 kilometrů v hodině, protože vnitrozemská plavba se uvádí v kilometrech, ne v mílích nebo v uzlech. Hloubka je tady asi těch 60 metrů.

Tomáš Kozáček, pilot dronu: „Už jsem tady na lodi jel, natáčeli jsme tady svatby a těším se až zase budu moct natáčet.“

Loď si užila svatbu i další soukromé plavby a byla součástí mnoha akcí na přehradě.

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: „Kromě lodní dopravy tady máme ještě plánované akce v letošním roce a to jsou zejména Dračí lodě a cyklistický závod Kolem Slezské Harty.“

Pro přepravu lodí platí stejná bezpečnostní pravidla jako pro hromadnou dopravu osob vlaky nebo autobusy. Pouze její kapacita bude možná zpočátku snížená na 30 osob.


---

Nápis na dlaždici označí Nádvoří Václava Havla

Nedávno revitalizovaný prostor před Žerotínským zámkem ponese symbolický název Nádvoří Václava Havla. S iniciativou přišli manželé Janíkovi. Návrh schválila rada města, těsným rozdílem jednoho hlasu.

Manželé Věra a Ivan Janíkovi z Novojičínské otevřené společnosti zvažovali pojmenování určitého prostoru v Novém Jičíně po Václavu Havlovi delší dobu. Nakonec se zrodil nápad označit symbolicky po prvním polistopadovém prezidentovi prostranství před Žerotínským zámkem, které bylo v roce 2019 revitalizováno.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “Tak jsme tedy přišli na radnici se žádostí, že bychom rádi toto místo pojmenovali po našem prvním demokratickém prezidentu, který tady byl po roce 1989, po Václavu Havlovi. Nikde tady v Novém Jičíně, a vlastně ani v Moravskoslezském kraji, zatím nefiguruje takhle pojmenovaný prostor. Nový Jičín by tak byl první vlaštovkou, která by tady vylítla. A jde nám hlavně o to, aby hodnoty, se kterými Václav Havel přišel do naší společnosti, aby se neztrácely, aby demokratické principy byly připomínány.”

Návrh posvětila také Nadace Václava a Dagmar Havlových VIZE 97. Rada města o symbolickém pojmenování hlasovala v únoru. Pro se vyslovilo 5, proti 4 radní. S pojmenováním Nádvoří Václava Havla souhlasil místostarosta Ondřej Syrovátka.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to proto, že si myslím, že náš první porevoluční prezident si pojmenování nějaké lokality ve městě po sobě zaslouží. Co se týče hlasování na radě, tak tam je třeba přiznat, že ne všichni byli pro tento návrh. Nebylo to z toho důvodu, že by měli něco proti Václavu Havlovi, spíš řešili, zda to má být skutečně toto neoficiální pojmenování, nebo, jestli by nebylo lepší rovnou zvolit oficiální pojmenování prostranství. Nakonec se rada přiklonila k tomu neoficiálnímu pojmenování, i proto, že je to jednodušší proces. Výhledově, pokud se tento název ujme, tak může dojít i k oficiálnímu pojmenování.”

Lubomír Sazovský, Novojičínská otevřená společnost: “Po tom souhlasu města, že se tak může stát, jsme se sešli s pracovníky města a dohodli jsme se, že nejvhodnější by bylo, aby byl do prostranství co nejmenší zásah. Takže bychom nějaký reliéf nebo nápis, což bude předmětem neformální soutěže, přenesli na jednu z těch dlaždic před kašnou, kde by byl nápis Nádvoří Václava Havla.”

Na financování realizace se město podílet nebude. Novojičínská otevřená společnost ve spolupráci s Milion chvilek pro demokracii tak připravuje veřejnou sbírku, spoléhá na dárce a dobrovolníky. Někteří z nich už posílají i grafické návrhy na řešení nápisu na žulové dlaždici, případně její výměnu za mosaznou desku. Rozhodnutí o podobě by mělo padnout na přelomu května a června.

Téma symbolického pojmenování Nádvoří Václava Havla zaznělo i na březnovém zastupitelstvu, opozice se podivovala nad tím, že o tomto zastupitelé nejednali.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Já nemám s Václavem Havlem problém, naopak beru ho za jednu z největších osobností našich novodobých dějin. Na druhou stranu, když je něco adresované zastupitelstvu, tak by to mělo projít zastupitelstvem, a ne že si to rada odsouhlasila. Já věřím, že to přehodnotí, a že se o tom budeme bavit na zastupitelstvu.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ono se v podstatě formálně jednalo o umístění dlaždice, kde bude jméno Václava Havla, a o umístění skutečně rozhoduje rada města. Kdyby to bylo oficiální pojmenování ulice, náměstí nebo jiného prostranství, tak by o tom rozhodovalo zastupitelstvo.”

Radek Hanák Ficbauer, Milion chvilek pro demokracii: “Dle mého názoru je důležité, že tady máme vůbec možnost po někom takovém, jako byl Václav Havel, pojmenovat nějaké míst. Mám sice trošku obavy, že některým lidem se to nebude úplně líbit, ale to znamená, že jsme pořád ještě svobodní, pořád se můžeme bavit o politicích, můžeme říkat, že jsou dobří, že jsou špatní, a nebude nás nikdo popotahovat za to, co říkáme.”

Nové pojmenování prostoru by mělo být slavnostně odhaleno na podzim. Tím ale aktivita neskončí, iniciátoři zde plánují konání připomínek Václava Havla, Karla Kryla nebo Milady Horákové.

---

Zdravotně hendikepovaný student pomáhal v nemocnici

Během pandemie jsou nemocnice rády za každou pomocnou ruku. Během minulého roku si vážnost situace uvědomoval i student z Havířova, který je přitom sám upoután na invalidní vozík. Za pomoc v nemocnici dostal cenu ministra školství.

Třiadvacetiletý Jan Melicher z Havířova studuje na vysoké škole Prigo. I přes své zdravotní problémy se rozhodl, že chce během pandemie pomáhat. V nemocnici dělal zdravotně sociální šetření zejména u starších pacientů. Strach, že se sám nakazí, neměl.

Jan Melicher, oceněný student: "V ten moment jsem na to nemyslel. Důležité pro mě bylo to, že jsem pomohl. Člověk na to tak trochu myslí, ale chránili jsme se a musím říct, že to dopadlo dobře, že jsem se nenakazil ani má paní vedoucí a důležité pro mě bylo také to, že jsem se hodně naučil.” 

Na Honzu je pyšná vysoká škola i radnice. Student dokonce dostal cenu za pomoc v pandemii i od ministra školství.

Sabina Vaňková, prorektorka pro zahraniční a vnější vztahy, Vysoká škola Prigo: “My jsme velice hrdí, že takové studenty máme a možná si za to trochu připisujeme i zásluhy, protože se je snažíme vést k zodpovědnému přístupu nejen k sobě, ale i vůči svému okolí." 

Honza nyní dodělává svou bakalářskou práci a ve studiu chce pokračovat.

---

Stavebníci v Jablunkově se už řídí novým územním plánem

Některými aktuálně přijatými změnami se musí řídit stavebníci, kteří chtějí v Jablunkově stavět rodinné domy, nebo jiné objekty. Změna územního plánu byla schválena zkráceným způsobem, jak nově umožňuje stavební zákon.

Důležitý krok upravující například výstavbu rodinných domů učinili zastupitelé města Jablunkova, kteří před časem schválili změnu územního plánu. Stavebníkům například určuje, že musí ke svým parcelám mít příjezdovou cestu, nebo jak daleko od této cesty se může stavět.

Petr Sekula, stavebník: “Já jsem ke svému pozemku neměl příjezdovou cestu a tou změnou územního plánu jsme si požádali a dneska už cestu máme a můžeme stavět.”

Luboš Čmiel (ANO), místostarosta: “V rámci této změny jsme nakonec vyhodnotili, že 48 pozemků je možno dát do projektu na zařazení do změny územního plánu. Jsou to pozemky, které nekolidují s žádným rozhodnutím jak stavebního úřadu, tak i nadřízeného krajského úřadu Moravskoslezského kraje.”

Samotné město nabídne stavebníkům jen jednu svou lokalitu, kde už má inženýrské sítě a spíše podpoří prodej soukromých parcel. Mimo jiné tím udrží ve městě své občany.

Petr Sekula, stavebník: “Jsem rád, že mi a manželce město umožnilo převést pozemek na stavební. Takže v letošním roce, pokud vše klapne, tak bychom chtěli stavět. Chceme zůstat v Jablunkově, chceme stavět dům v Jablunkově, jsme za to moc rádi.”

Luboš Čmiel (ANO), místostarosta: “My vlastně nemůžeme svým stavebníkům nabídnout pozemky městské. My spíš dáváme prostor soukromníkům pro to, aby si mohli postavit rodinný domek.

Několik parcel má město připravených v lokalitě pod Písečnou. Nedávno tam byla vybudována kanalizace a posílen vodovod. O nedostatek zájemců se radnice obávat nemusí.

---

Sportovní gymnázium se dočká lepšího zázemí

MS kraj chce zlepšit podmínky pro mladé, talentované sportovce. Chystá proto výstavbu zbrusu nové tělocvičny u sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Zábřehu. Jde o jediné sportovní gymnázium v kraji, jehož je zřizovatelem.

Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Jihu se dočká zbrusu nové tělocvičny. Ještě letos ji chce začít stavět MS kraj. Momentálně je zpracovaná projektová dokumentace.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje: “Pokud se územní řízení nezkomplikuje, tak v letošním roce by mohlo být stavební povolení, no a chtěli bychom to v tomto volebním období určitě postavit. Ty výsledky a úspěchy žáků školy jsou dlouhodobé, takže za mě věřím, že se ta investice podaří a že mladí sportovci budou mít ještě lepší podmínky pro svoji přípravu a že budou šířit slávu MS kraji.”

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “V našem vzdělávacím a tréninkovém režimu zabezpečujeme sportovní přípravu našich žáků v 8 sportovních specializacích, kde v některých ty podmínky pro přípravu jsou skutečně vynikající, excelentní, jako jsou podmínky třeba pro naše atlety, nebo v letním období pro cyklisty.”

Na gymnáziu naopak chybí zázemí pro míčové sporty jako je basketbal a volejbal. Zejména volejbalisté potřebují tělocvičnu s vysokým stropem.

Mladí sportovci momentálně trénují v tělocvičně na Plzeňské ulici, která je od gymnázia daleko, případně v malé tělocvičně ve svém areálu, jejíž parametry jsou nevyhovující.

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Pro zabezpečení tréninků basketbalistů potřebujeme, aby žáci trénovali ve větších skupinách, to znamená, když ta budoucí tělocvična bude mít dvě regulérní hřiště na šířku té tělocvičny, tak se ty podmínky pro naše žáky výrazně zlepší.”

Nová tělocvična bude sloužit i pro moderní gymnastiku, která taky potřebuje vysoký strop k vyhazování náčiní a pro cyklisty tady budou nainstalovány speciální cyklistické trenažéry. Chybět v ní nebude ani zrcadlový sál.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-JIh: “Stejně jako se musí rozvíjet náš obvod a město Ostrava, je potřeba, aby se rozvíjelo toto jedinečné zařízení, to znamená střední škola zaměřená na mladé sportovce. Na základě diskuse s občany a jejich podnětů kraj zareagoval a přepracoval projektovou dokumentaci a v tuto chvíli, myslím si, že nic nebrání výstavbě tak, aby mohlo sloužit nejen studentům, ale i občanům městského obvodu.”

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Samozřejmě ta nová tělocvična bude sloužit v těch hlavních tréninkových časech našim žákům v rámci sportovní přípravy, ale v těch odpoledních hodinách samozřejmě vyjdeme vstříc místním klubům.”

Gymnázium má douholetou tradici. Loni oslavilo 35. výročí a mezi jeho absolventy je řada olympioniků. Dokonce si vede svůj tak zvaný klub olympioniků sportovního gymnázia.

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Mezi těmi olympioniky je i řada medailistů jako byl třeba výškař Jaroslav Bába, nebo hokejista Rostislav Olesz. Takovým rekordmanem v účasti na olympijských hrách je naše stolní tenisová legenda Patrik Korbel, který byl dokonce na 5 olympijských hrách.”

Ze současných sportovců gymnáziu dělají radost absolventi Tomáš Vaclík a Vladimír Coufal, kteří jsou oporami české fotbalové reprezentace a skvěle se umístili i v anketě Fotbalista roku.2020.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-04-2021-16-00