Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek
  • Ostrava podpoří začínající podnikatele
  • Nemocnice Karviná-Ráj zprovoznila předporodní pokoj
  • Novojičínská “Tyršovka” prosadila novou tělocvičnu
  • Dražba dresů opavských basketbalistů vynesla přes 108 tisíc

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Jabloně v životických sadech v Havířově začaly kvést už 1. dubna, což je za 33 let nejdříve v historii. To ale nezaručuje úrodu, možná právě naopak.

Jiří Dulava, ředitel Sady Životice: "Včely sice na to reagovaly, ale pak přišlo ochlazení a dokonce pak přišly i menší kroupy, takže zhruba za týden budeme vidět kolik z té násady se bude vyvíjet dál. Je kolem šesti stupňů, takže včelky nelítají. Ta situace má trvat zhruba ještě týden minimálně.”

Sady mají nového vlastníka, kterým je město. Jabloně se pěstují na 64 hektarech. Z toho 37 patří zemědělskému půdnímu fondu.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "My bychom rádi a vedeme s ministerstvem zemědělství debaty o tom, zdali bychom a bylo by možno tyto pronajímané plochy převést na obec Havířov. Město ty pozemky potřebuje, protože rozvoj města už možný není. Určitě nechceme dělat žádné revoluce. My tady ten prostor a pěstování jablek a historii známe a my bychom rádi, kdyby občané tento prostor zavnímali."

Jak to v sadech vypadá, se může veřejnost přijít podívat 1. května, kdy se v areálu bude konat Májový den.

---

Ostrava podpoří začínající podnikatele

Ostrava chce pomoci začínajícím podnikatelům a proto vyhlásila nový dotační program. Jeho cílem je zvýšení konkurenceschopnosti, podpora inovací a technologií, ale také rozvoj podnikatelského prostředí.

Rozjezd podnikání v roce 2024 a 25 podpoří v Ostravě nový dotační program, který v těchto dnech město vyhlásilo. Cílem programu je podpora na území města, zvýšení konkurenceschopnosti ostravských podnikatelů, podpora inovací a technologií i oživení podmínek pro rozjezd a rozvoj podnikatelského prostředí.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "„Program je určen pro začínající podnikatele a podnikatele, kteří uvažují o rozjezdu svého podnikání v programem uvedených oblastech. Podporovány budou aktivity jako rozlišení předpokladů účastníka, individuální konzultace, mentoring, právní poradenství, workshopy pro rozjezd a rozvoj podnikání, technologické poradenství a zpřístupňování inovativních řemeslných dílen."

Na podporu byly alokovány tři miliony korun, maximální výše dotace jednomu žadateli je jeden a půl milionu korun. Dotační titul byl inspirován předchozí praxí a oblibou programu Řemeslný akcelerátor.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Inspirace vzešla z programu Řemeslný akcelerátor, který v letech 2022-2023 realizoval Impact Hub Ostrava. Tento pilotní projekt zaštítilo město, přičemž z 51 žadatelů jej úspěšně absolvovalo 17 drobných podnikatelů. Většina účastníků akcelerátoru program hodnotila velmi kladně pro množství poznatků z marketingu, práva a financí, které jim při budování jejich podnikání pomohou. Nyní vyhlášený program je zaměřen na rozvoj kompetencí měkkých i řemeslných dovedností, které pomohou zvyšovat podnikavost a kreativitu."

Detailní podmínky programu naleznou zájemci na webu města. Žadatel o dotaci musí mít provozovnu v Ostravě, může jím být právnická osoba, obchodní společnost, spolek nebo nestátní nezisková organizace. Elektronický formulář pro podávání žádostí bude zpřístupněn 2. května.

---

Zprávy krátké, 22. 4. 2024 17.00 - 1
OKD ZÍSKALA SOUHLASNÉ STANOVISKO EIA

Těžební společnost OKD obdržela od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí (EIA) pro období od roku 2024 až do ukončení činnosti. To se týká jak dobývání uhlí, tak následné technické likvidace Dolu ČSM. Stanovisko přikládá OKD řadu povinností, včetně limitu roční těžby černého uhlí do 1,8 milionu tun, závazků k ochraně ovzduší a provádění ekologických rekultivací.

---

Nemocnice Karviná-Ráj zprovoznila předporodní pokoj

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Původním záměrem nemocnice bylo připravit samostatný pokoj pro maminky, které jsou hospitalizovány i když je porod ještě daleko a mohly tady čas trávit společně s partnerem.

Jana Pikońová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Jsou maminky, které tady musí strávit v těhotenství tři čtyři dny, musíme dořešit nějaké komplikace a ony tady nerady bývají samy. Takže ta přítomnost partnera je pro ně žádoucí, ale nebráníme se ani tomu, když tento pokoj budou využívat tento pokoj i maminky, které se k porodu chystají, třeba v první době porodní a když nastane čas, tak se přestěhují na porodní sál."

Pokoj využije před porodem svého prvního potomka i Sylvie Giemza z Bohumína.

Sylvie Giemza, nastávající maminka: "Vybrala jsem si tuto nemocnici protože mi je blízká a je to tu takové rodinné podle mě, to se mi líbí. Mě se ten pokoj zdá moderní, útulný a je to příjemné prostředí.”

Předporodní pokoj je v těsné blízkosti porodního sálu. Po porodu se mohou hned oba partneři přesunout na rodinný pokoj, který nemocnice vybavila také velmi komfortně. Po celou dobu tedy páry nemusí být vůbec separovány. 

---

Novojičínská “Tyršovka” prosadila novou tělocvičnu

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola Tyršova v Novém Jičíně snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Plocha zhruba 13 x 7 metrů - to je prostor, ve kterém absolvují hodiny tělesné výchovy děti z prvního stupně Základní školy Tyršova. Starší děti chodí do haly v areálu stadionu, učitelé tělocviku tuto trasu denně absolvují několikrát.

Gustav Žídek, učitel tělesné výchovy ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Výuka tělesné výchovy probíhá ve dvouhodinovkách. Děti druhého stupně docházejí na halu ABC, čímž vlastně tou cestou, tím přesunem, ztrácejí 20 minut tam, 20 minut zpět.”

O stavbě nové tělocvičny tu hovoří více než dvacet let. Teď tyto plány posvětila rada města.

Magda Trávníčková, ředitelka ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Po devatenácti letech ve funkci ředitelky školy odcházím do důchodu s dobrým pocitem, že se konečně podařilo prosadit stavbu tělocvičny pro Tyršovku. Děkuji samozřejmě i rodičům, kteří nám pomohli s prosazením tohoto záměru.”

Hotova je studie tělocvičny, stavba bude mít zelenou střechu.

Ondřej Kafka, Ateliér MOAD Nový Jičín: “Protože toho místa nemáme moc, tak se snažím stavbu rozvrstvovat vertikálně. To znamená, že do podzemí umisťujeme zázemí tělocvičny, včetně šaten, nad nimi vytváříme venkovní volný rozptylový prostor a na střechu tělocvičny umisťujeme venkovní učebnu.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Momentálně je tedy radou schválena studie, bude se zadávat projektová dokumentace, která by měla být zpracována během tohoto a příštího roku, a následně, pokud budou finance, tak by mohla být zahájena stavba.”

K samotné realizaci stavby by mohlo dojít do čtyř let. Předpokládané náklady jsou zhruba 100 milionů korun.

---

Zprávy krátké, 22. 4. 2024 17.00 - 2


ŘSD FINIŠUJE S OPRAVOU MOSTU NA I/57

Zhruba do měsíce by měl být zprovozněn opravovaný most na silnici I/57 v Opavě-Kylešovicích, kde vede přes řeku Hvozdnici blízko vlakových kolejí směr Hradec nad Moravicí. Oznámilo to ŘSD na svém Twitteru. Na místě je stále obousměrný provoz.

OKK KOKSOVNY SPLNILA DOBROVOLNOU DOHODU S MSK

Společnost OKK Koksovny a Moravskoslezský kraj splnili své závazky z dobrovolné dohody z června 2022, které se týkají snižování zatížení životního prostředí. Podle zpětného hodnocení za rok 2023 oba subjekty úspěšně splnily své cíle stanovené v dohodě. Aktuálně má kraj dobrovolnou dohodu uzavřenou s celkem pěti velkými podniky působícími v regionu.

---


Dražba dresů opavských basketbalistů vynesla přes 108 tisíc

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Originální červené dresy zhotovené výhradně na zápas opavských basketbalistů s Nymburkem, který proběhl 4. dubna v rámci oslav 800 let města Opavy, se dražily necelé dva týdny.

Eva Mertová, vedoucí mobilního hospice Pokojné stáří: “Opravdu nečekala jsem tak velkou částku, moc děkujeme opravdu klubu BK Opava a všem, kteří přispěli na dobrou věc.”

Mobilní hospic si za peníze pořídí léky na tlumení bolesti, dušnosti a další příznaky , které způsobuje onkologické onemocnění. Tím trpí 90 procent pacientů hospice.

Radim Vysocký, ředitel BK Opava: “Dresů bylo 12 jako členů týmu a dvě trenérské trička od Kryštofa Vlčka a od Petra Czudka. Nejdražší bylo tričko od Petra Czudka, které se vydražilo za 25 tisíc."

Za více než 10 tisíc se vydražil dres kapitána Jakuba Šiřiny a velký zájem byl i o dres Jakuba Mokráně.

Radim Vysocký, ředitel BK Opava: “To byl náš nápad. Jednak jsme chtěli nějakým způsobem oslavit těch 800 let, takže to byly dresy, které byly přímo jenom pro tuto příležitost a současně jsme to chtěli dát magistrátu jako jakýsi dárek.”

Předání šeku proběhlo za bouřlivého potlesku přímo na palubovce opavské haly v poločase čtvrtfinálového utkání play-off opavských basketbalistů s týmem Ostravy, které sledovalo přes 2 tisíce fanoušků.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. dubna 2024, 17:00

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Jabloně v životických sadech v Havířově začaly kvést už 1. dubna, což je za 33 let nejdříve v historii. To ale nezaručuje úrodu, možná právě naopak.

Jiří Dulava, ředitel Sady Životice: "Včely sice na to reagovaly, ale pak přišlo ochlazení a dokonce pak přišly i menší kroupy, takže zhruba za týden budeme vidět kolik z té násady se bude vyvíjet dál. Je kolem šesti stupňů, takže včelky nelítají. Ta situace má trvat zhruba ještě týden minimálně.”

Sady mají nového vlastníka, kterým je město. Jabloně se pěstují na 64 hektarech. Z toho 37 patří zemědělskému půdnímu fondu.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "My bychom rádi a vedeme s ministerstvem zemědělství debaty o tom, zdali bychom a bylo by možno tyto pronajímané plochy převést na obec Havířov. Město ty pozemky potřebuje, protože rozvoj města už možný není. Určitě nechceme dělat žádné revoluce. My tady ten prostor a pěstování jablek a historii známe a my bychom rádi, kdyby občané tento prostor zavnímali."

Jak to v sadech vypadá, se může veřejnost přijít podívat 1. května, kdy se v areálu bude konat Májový den.

---

Ostrava podpoří začínající podnikatele

Ostrava chce pomoci začínajícím podnikatelům a proto vyhlásila nový dotační program. Jeho cílem je zvýšení konkurenceschopnosti, podpora inovací a technologií, ale také rozvoj podnikatelského prostředí.

Rozjezd podnikání v roce 2024 a 25 podpoří v Ostravě nový dotační program, který v těchto dnech město vyhlásilo. Cílem programu je podpora na území města, zvýšení konkurenceschopnosti ostravských podnikatelů, podpora inovací a technologií i oživení podmínek pro rozjezd a rozvoj podnikatelského prostředí.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "„Program je určen pro začínající podnikatele a podnikatele, kteří uvažují o rozjezdu svého podnikání v programem uvedených oblastech. Podporovány budou aktivity jako rozlišení předpokladů účastníka, individuální konzultace, mentoring, právní poradenství, workshopy pro rozjezd a rozvoj podnikání, technologické poradenství a zpřístupňování inovativních řemeslných dílen."

Na podporu byly alokovány tři miliony korun, maximální výše dotace jednomu žadateli je jeden a půl milionu korun. Dotační titul byl inspirován předchozí praxí a oblibou programu Řemeslný akcelerátor.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Inspirace vzešla z programu Řemeslný akcelerátor, který v letech 2022-2023 realizoval Impact Hub Ostrava. Tento pilotní projekt zaštítilo město, přičemž z 51 žadatelů jej úspěšně absolvovalo 17 drobných podnikatelů. Většina účastníků akcelerátoru program hodnotila velmi kladně pro množství poznatků z marketingu, práva a financí, které jim při budování jejich podnikání pomohou. Nyní vyhlášený program je zaměřen na rozvoj kompetencí měkkých i řemeslných dovedností, které pomohou zvyšovat podnikavost a kreativitu."

Detailní podmínky programu naleznou zájemci na webu města. Žadatel o dotaci musí mít provozovnu v Ostravě, může jím být právnická osoba, obchodní společnost, spolek nebo nestátní nezisková organizace. Elektronický formulář pro podávání žádostí bude zpřístupněn 2. května.

---

Zprávy krátké, 22. 4. 2024 17.00 - 1
OKD ZÍSKALA SOUHLASNÉ STANOVISKO EIA

Těžební společnost OKD obdržela od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí (EIA) pro období od roku 2024 až do ukončení činnosti. To se týká jak dobývání uhlí, tak následné technické likvidace Dolu ČSM. Stanovisko přikládá OKD řadu povinností, včetně limitu roční těžby černého uhlí do 1,8 milionu tun, závazků k ochraně ovzduší a provádění ekologických rekultivací.

---

Nemocnice Karviná-Ráj zprovoznila předporodní pokoj

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Původním záměrem nemocnice bylo připravit samostatný pokoj pro maminky, které jsou hospitalizovány i když je porod ještě daleko a mohly tady čas trávit společně s partnerem.

Jana Pikońová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Jsou maminky, které tady musí strávit v těhotenství tři čtyři dny, musíme dořešit nějaké komplikace a ony tady nerady bývají samy. Takže ta přítomnost partnera je pro ně žádoucí, ale nebráníme se ani tomu, když tento pokoj budou využívat tento pokoj i maminky, které se k porodu chystají, třeba v první době porodní a když nastane čas, tak se přestěhují na porodní sál."

Pokoj využije před porodem svého prvního potomka i Sylvie Giemza z Bohumína.

Sylvie Giemza, nastávající maminka: "Vybrala jsem si tuto nemocnici protože mi je blízká a je to tu takové rodinné podle mě, to se mi líbí. Mě se ten pokoj zdá moderní, útulný a je to příjemné prostředí.”

Předporodní pokoj je v těsné blízkosti porodního sálu. Po porodu se mohou hned oba partneři přesunout na rodinný pokoj, který nemocnice vybavila také velmi komfortně. Po celou dobu tedy páry nemusí být vůbec separovány. 

---

Novojičínská “Tyršovka” prosadila novou tělocvičnu

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola Tyršova v Novém Jičíně snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

Plocha zhruba 13 x 7 metrů - to je prostor, ve kterém absolvují hodiny tělesné výchovy děti z prvního stupně Základní školy Tyršova. Starší děti chodí do haly v areálu stadionu, učitelé tělocviku tuto trasu denně absolvují několikrát.

Gustav Žídek, učitel tělesné výchovy ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Výuka tělesné výchovy probíhá ve dvouhodinovkách. Děti druhého stupně docházejí na halu ABC, čímž vlastně tou cestou, tím přesunem, ztrácejí 20 minut tam, 20 minut zpět.”

O stavbě nové tělocvičny tu hovoří více než dvacet let. Teď tyto plány posvětila rada města.

Magda Trávníčková, ředitelka ZŠ Tyršova Nový Jičín: “Po devatenácti letech ve funkci ředitelky školy odcházím do důchodu s dobrým pocitem, že se konečně podařilo prosadit stavbu tělocvičny pro Tyršovku. Děkuji samozřejmě i rodičům, kteří nám pomohli s prosazením tohoto záměru.”

Hotova je studie tělocvičny, stavba bude mít zelenou střechu.

Ondřej Kafka, Ateliér MOAD Nový Jičín: “Protože toho místa nemáme moc, tak se snažím stavbu rozvrstvovat vertikálně. To znamená, že do podzemí umisťujeme zázemí tělocvičny, včetně šaten, nad nimi vytváříme venkovní volný rozptylový prostor a na střechu tělocvičny umisťujeme venkovní učebnu.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Momentálně je tedy radou schválena studie, bude se zadávat projektová dokumentace, která by měla být zpracována během tohoto a příštího roku, a následně, pokud budou finance, tak by mohla být zahájena stavba.”

K samotné realizaci stavby by mohlo dojít do čtyř let. Předpokládané náklady jsou zhruba 100 milionů korun.

---

Zprávy krátké, 22. 4. 2024 17.00 - 2


ŘSD FINIŠUJE S OPRAVOU MOSTU NA I/57

Zhruba do měsíce by měl být zprovozněn opravovaný most na silnici I/57 v Opavě-Kylešovicích, kde vede přes řeku Hvozdnici blízko vlakových kolejí směr Hradec nad Moravicí. Oznámilo to ŘSD na svém Twitteru. Na místě je stále obousměrný provoz.

OKK KOKSOVNY SPLNILA DOBROVOLNOU DOHODU S MSK

Společnost OKK Koksovny a Moravskoslezský kraj splnili své závazky z dobrovolné dohody z června 2022, které se týkají snižování zatížení životního prostředí. Podle zpětného hodnocení za rok 2023 oba subjekty úspěšně splnily své cíle stanovené v dohodě. Aktuálně má kraj dobrovolnou dohodu uzavřenou s celkem pěti velkými podniky působícími v regionu.

---


Dražba dresů opavských basketbalistů vynesla přes 108 tisíc

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Originální červené dresy zhotovené výhradně na zápas opavských basketbalistů s Nymburkem, který proběhl 4. dubna v rámci oslav 800 let města Opavy, se dražily necelé dva týdny.

Eva Mertová, vedoucí mobilního hospice Pokojné stáří: “Opravdu nečekala jsem tak velkou částku, moc děkujeme opravdu klubu BK Opava a všem, kteří přispěli na dobrou věc.”

Mobilní hospic si za peníze pořídí léky na tlumení bolesti, dušnosti a další příznaky , které způsobuje onkologické onemocnění. Tím trpí 90 procent pacientů hospice.

Radim Vysocký, ředitel BK Opava: “Dresů bylo 12 jako členů týmu a dvě trenérské trička od Kryštofa Vlčka a od Petra Czudka. Nejdražší bylo tričko od Petra Czudka, které se vydražilo za 25 tisíc."

Za více než 10 tisíc se vydražil dres kapitána Jakuba Šiřiny a velký zájem byl i o dres Jakuba Mokráně.

Radim Vysocký, ředitel BK Opava: “To byl náš nápad. Jednak jsme chtěli nějakým způsobem oslavit těch 800 let, takže to byly dresy, které byly přímo jenom pro tuto příležitost a současně jsme to chtěli dát magistrátu jako jakýsi dárek.”

Předání šeku proběhlo za bouřlivého potlesku přímo na palubovce opavské haly v poločase čtvrtfinálového utkání play-off opavských basketbalistů s týmem Ostravy, které sledovalo přes 2 tisíce fanoušků.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-04-2024-17-00