Mezi Polankou a Starou Bělou lze bezpečně projet po cyklostezce
Cyklistické propojení mezi Polankou a Starou Bělou je už zcela bezpečné. Na zrekonstruovaném mostě byl totiž přistavěn pruh, který je určen pro chodce a cyklisty a je oddělen od silnice.
Cyklistické trasy A, I, které propojují Polanku a Starou Bělou jsou nyní zcela bezpečné. Úsek, který vedl přes řeku Odru po mostě, byl nově opatřen odděleným pruhem pro cyklisty a chodce. Stavebníci k tomu využili přestavbu mostu z roku 1968, který už byl ve špatném technickém stavu.
Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: „Je to propojení, na které jsme čekali celou loňskou cyklistickou sezónou. Na stavbě byl určitý problém se založením mostních pilířů. Jedná se o dílo, kdy my jsme platili jen část toho mostu. za námi šly náklady na cyklostezku. "
Délka nově vybudované stezky, společné komunikace pro chodce a cyklisty, je 116 metrů, šířka od 2,5 metru do 3 metry. Stezka vedená po mostě je součástí mostního objektu a tvoří ji asfaltový povrch.
Radek Podstawka, náměstek hejtmana MS kraje: "Je to důležité napojení na tah I/58, který vede k Mošnovskému letišti. Děkuji všem řidičům za trpělivost, protože most byl mimo provoz."
Součástí stavby byla přeložka kabelu veřejného osvětlení a dvou stožárů veřejného osvětlení. Náklady na výstavbu cyklopropojení přesáhly 4 miliony korun.
---
Záchranná stanice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy
Záchranná stanice Bartošovice musela odebrat z hnízda čtyři malé čápy. O ty se staral jen jeden z rodičů. Šance na přežití mláďat je vysoká a i pravděpodobnost, že si samice najde nového partnera a opět zahnízdí.
Takto kroužila samice čápa kolem hnízda v Havířově-Prostřední Suché. Bohužel samec byl nalezen před pár dny uhynulý a šance, že by se o mláďata postarala sama, byla mizivá. Až do poslední chvíle nebylo jasné, kolik malých čápů se v hnízdě nachází.
Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Mají do čtrnácti dnů, deset dnů a není tam vyvinutá ještě termoregulace, takže jeden z toho páru to nemůže obstarat. Oni by prochladli, nemůže donášet dostatek potravy pro čtyři mláďata. Buďto se o ně postaráme, nebo je dáme k adopci do jiných hnízd, kde jsou třeba jen dvě mláďata, ale to chvíli potrvá. Věřím, že je dáme do pořádku a že někdy v srpnu už budou volně lítat."
Osud čapí rodiny sledují zejména místní obyvatelé.
Karel Kraina, místní obyvatel: "Jsou to skoro jako rodinní příslušníci. Nevšiml jsem si, že jeden uhynul, opravdu ne. Asi jediná šance je, vzít je na záchrannou stanici a dovychovat je. Bohužel za tatínka za maminku.”
Iveta Ondrášková, místní obyvatelka: “My jsme tady chodili je stále kontrolovat, vždy jsme je hlídali. I včera jsme chodili hlídat, jestli je krmí, nekrmí. Přiletěl, ale moc se jim nevěnoval.”
Podle záchranné stanice si čáp najde nového partnera a v příštím roce může opět zahnízdit.
---
Krátké zprávy 22. 5. 2024 17.00 -1
SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ OSTRAVICE-TEXTILIE
Na 5. června se chystá slavnostní otevření bývalého módního domu Ostravica-Textilia, z roku 1930. Patřil k nejluxusnějším stavbám svého druhu v tehdejším Československu a k ostravským architektonickým ikonám. Po letech chátrání byla v roce 2022 zahájena jeho oprava.
ŘSD POKRAČUJE SE STAVBOU PALAČOVSKÉ SPOJKY,
Stavba Palačovské spojky, tedy silnice I/35 mezi obcemi Lešná a Palačov a přestavba silnice I/48 mezi Dubem a Palačovem na dálnici začala v roce 2023 a hotová má být v roce 2026.
Martin Kupka (ODS), ministr dopravy ČR: „Věřím, že v okamžiku, kdy se zkracuje dojezdová vzdálenost do Valašského Meziříčí a na celé Vsetínsko, tak to lidem usnadňuje život, a samozřejmě to znamená dobrou zprávu pro investory, kteří se dostanou do míst, kde mohou investovat. Víme, že tam, kde se podařilo vybudovat dobré dopravní spojení, tak to víc přeje podnikatelům, investorům a především to zjednodušuje život lidem.“
---
Prašný ovál u novojičínských škol je minulostí
Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice v Novém Jičíně, které slouží dvěma základním školám. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.
Hřiště za školami na Komenského ulici v Novém Jičín bylo vybudováno v sedmdesátých letech, od té doby na něm neproběhla žádná větší změna. Tedy až do letošního jara, kdy byla zahájena jeho revitalizace.
Jitka Hanzelková, ředitelka ZŠ Komenského 66, Nový Jičín: “Je to hřiště, které využívají dvě základní školy, takže kolem tisíce žáků se tady může vystřídat na tělesnou výchovu plus samozřejmě veřejnost.”
Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Je to areál, který už potřeboval výraznou opravu a rekonstrukci, protože už nevyhovoval podmínkám pro výuku tělesné výchovy, pro výuku atletiky.”
Město za opravu areálu zaplatí 18 milionů korun bez daně. Snažit se bude získat dotaci z Národní sportovní agentury.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Předmětem rekonstrukce tohoto areálu bude vybudování umělého víceúčelového trávníku, dále volejbalového a basketbalového hřiště, atletická dráha sektory, dojde k vybudování workoutového hřiště.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Toto hřiště bude určeno pro potřeby školy, zároveň bude otevřeno pro širokou veřejnost a hřiště budou užívat i sportovní kluby.”
Součástí projektu revitalizace je také vybudování šesti jímek na zadržování dešťové vody. Práce mají být hotovy do konce září.
---
Muzejní noc v Muzeu Těšínska
Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.
Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: „Přinášíme městu Český Těšín kus historie, jako každý rok. Věřím, že se to ujme jako rostlinka a že návštěvníci muzea budou chodit i na další akce, které pro ně muzeum Těšínska každý rok připravuje.“
Karel Kula (nez.), starosta Českého Těšína: „Muzeum Těšínska řadíme opravdu na tu špičku těch atrakcí pro ty turisty, kteří tady chodí. Opravdu je to velice nádherné, já to každému, který přijde za mnou nebo přijede na návštěvu, doporučuji, aby tohleto muzeum navštívil.“
Svátek muzejníků se u nás slaví již od roku 1977. Muzeum Těšínska ho zahájilo výstřelem z historického děla.
Pavlína Badurová, vedoucí historické budovy Muzea Těšínska: „U nás je tato akce v historické budově v Českém Těšíně již letos počtvrté. Letos tematicky jsme si vybrali módu. Módu našich předků v našem podání. Pro návštěvníky jsme si připravili takové vybrané kapitoly z dějin odívání, prakticky od pravěku až do 20. století.“
Hudebně Muzejní noc doprovázela historická skupina RAGOJKA, s nabídkou gastronomie přišla místní Albrechtova střední škola.
Daniel Zuzčák, student Albrechtovy SŠ: „My jsme studenti Albrechtovy střední školy, já jsem z Frýdku-Místku stejně jako můj kolega a dneska tady mícháme koktejly pro noc Muzeí, i alkoholické, i nealkoholické.“
Aneta Čiklová, studentka Albrechtovy SŠ: „Já jsme z Třince a nabízíme tu zákusky, které jsme udělali na pracovištích.“
Na vhodné oblečení a pokrývky hlavy přísně dohlížela na akci i módní policie. S přednáškami o pokrývkách hlavy přispělo Muzeum Novojičínska.
Lukáš Putnocký, příslušník módní policie: „Máme dohlížet na lidi, jestli jsou nějak plus minus aspoň vhodně oblečeni.“
Magdaléna Janošová, krejčovský salón: „Můžou se podívat, jaký je proces od začátku střihu až po konečný oděv.“
Radek Polách, přednášející, Muzeum Novojičínska: „Budou dvě přednášky. Jedna bude mít téma Slaměný klobouk, což je fenomén, na kterém dneska spolupracujeme s mnoha i nadnárodními institucemi a druhé téma se bude dotýkat klobouků významných osobností.“
Celou Muzejní noc zpestřily také Elegantní dámy z Brna a večerní taneční přehlídka ve spodním prádle.
---