Ostrava schválila přesuny akcí a čeká žádosti na rok 2022
Ostrava je bezesporu kulturním městem, ale pandemie tuto sféru života tvrdě zasáhla. Město se proto intenzivně snaží znovu kulturu nastartovat a podpořit všemi možnými způsoby. Schváleny byly změny termínů konání akcí a už bylo také vypsáno výběrové řízení na prostředky pro další rok. Dobrou zprávou je, že na Slezskoostravském hradě začaly Shakespearovské slavnosti.
V pondělí začaly na Slezskoostravském hradě po roční pauze Shakespearovské slavnosti. Jde už o 14. ročník a i letos se mají diváci na co těšit. Zájem mezi lidmi je obrovský a je znát, že lidem divadlo moc chybělo.
Andrej Harmečko, ředitel Shakespearovských slavností: "Celkem odehrajeme 18 představení. Začali jsme Bouří, následuje Zimní pohádka, Mnoho povyku pro nic, Hamlet, Slovenská komedie omylů a končíme naším představením Zkrocení zlé ženy."
Premiérou letošního roku je komedie Bouře, kterou letos slavnosti v Ostravě začaly.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "To místo je unikátní. Je to u Slezskoostravského hradu na soutoku Ostravice a Lučiny. Byl jsem na zahájení a viděl jsem i první představení Boře z pozdního období tvorby Shakespeara a byl to zážitek."
Shakespearovské slavnosti jsou jednou z akcí, které se uspořádat podařilo. Mnoho dalších ale bylo zcela zrušeno a nebo muselo být přesunuto.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Mrzí mě, že některé akce musely být v důsledku koronavirové krize i v letošním roce zrušeny. Jsem ale rád, že jsme mohli pomoci všem těm, kteří se rozhodli i přes mnohé komplikace nabídnout své síly a schopnosti pro obohacení zdejší kulturní nabídky v Ostravě. Chceme kulturní život v Ostravě opět oživit a zdůraznit význam živé kultury pro město a jeho občany. Proto se také budeme snažit podpořit v příštím roce co nejvíce projektů,."
Bylo také vypsáno výběrové řízení na poskytnutí finančních prostředku pro jednoleté kulturní projekty na rok 2022.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Usilujeme o to, aby zastupitelstvo rozhodlo o poskytnutí finančních prostředků už v lednu, aby ti, kteří budou vybráni, už od začátku roku věděli, že s těmi prostředky mohou počítat."
Pro rok 2021 bylo městem podpořeno celkem 86 projektů v rámci jednoletých akcí, víceletých projektů pak 20. Na akce konané v příštím roce mohou zájemci žádat peníze od 13. září do 1. října.
---
Zelená Porubě má vítěze. Duhové hřiště
Participativní rozpočet Zelená Porubě letos změnil pravidla. Lidé už nenavrhovali dílčí úpravy, ale celé vnitrobloky. Celkem se na radnici sešlo 9 návrhů na jejich proměnu a v této chvíli už známe vítěze.
Duhové hřiště. To je vítězný projekt letošního ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě. Konkurence byla docela velká. Celkem lidé podali 9 návrhů a na ten vítězný radnice vyčlenila 4 miliony korun.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Rozdíl oproti minulým ročníkům byl právě ten, že se navrhovaly celé dvory, celé vnitrobloky a nejenom dílčí prvky v prostoru. Chtěli jsme tím dosáhnout větší koncepčnosti a i vyšší zapojení té komunity, která žije v tom daném vnitrobloku."
Na projektech, které postoupily do finálního hlasování, pracovali tři různí architekti, kteří zpracovali ideové návrhy. Lidé pak právě z těchto návrhů vybrali ten, který se jim líbil nejvíce.
Sandra Zubáňová, autorka návrhu : “My bychom rádi to hřiště zrevitalizovali, zmodernizovali, jelikož asi přes 30 let tady nebyla provedena žádná úprava a povrch té hrací plochy je značně rozpraskaný a pro děti nebezpečný.”
Součástí Duhového hřiště má být také workoutové hřiště pro větší děti a pro rodiče a prarodiče bude vybudována oddechová zóna.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já gratuluji vítěznému návrhu a moc se těším na realizaci v příštím roce."
V dalším ročníku budou moci lidé opět podávat návrhy na proměnu celých vnitrobloků. Cílem je, aby se postupně změnily k lepšímu všechny dvory v obvodu.
---
Vydělat si v Novém Jičíně mohou i mladší studenti
Nový Jičín letos opět připravil letní brigády pro studenty. V rámci projektu Zelené město získali možnost přivýdělku mladí lidé už od 15 let. Pomáhají v městské zeleni, na hřbitově nebo s nátěrovými pracemi.
Dát studentům možnost vydělat si peníze a současně tak udělat něco dobrého pro své město - to je hlavní myšlenka letních brigád, které nabídla novojičínská radnice. První týdenní turnus Zeleného města začal 12. července a bude jich během prázdnin sedm, na kterých se vystřídá zhruba 40 mladých lidí od 15 let věku.
Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Studenti jsou rozděleni do skupinek, jedna se podílí na nátěrových pracích, druhý vypomáhá u pletí, odstraňuje nálety a odnáší vzniklý odpad. Třetí pomáhá u řezu dřevin.”
Několik brigádníků natíralo sušáky na prádlo na ulici Bulharská, kde si toto vylepšení okolí vyžádali místní obyvatelé.
brigádníci Zeleného města:
“Potřeboval jsem si vydělat nějaké peníze, protože si šetřím na pár věcí. A je to super, že to jde už od patnácti.”
“Mám i jinou brigádu, i tuto, kvůli penězům. My jsme otrhávali břečťan ze hřbitovní zdi a čistili kanálky od plevelu.”
“Já už jsem se měl jednu brigádu v červnu v zemědělství a tady už jsem poněkolikáté.”
Studenti si vydělají 95 korun na hodinu. Zájem o brigádu pořádanou městem bývá vždy velký a kapacitu přesahuje i dvojnásobně. O účastnících letos rozhodoval přesný čas přijetí přihlášky e-mailem.
---
53 let dobrovolným hasičem ve Frýdku-Místku
Neuvěřitelných 53 let slouží Vladimír Dužík u sboru dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku. Na svém kontě má přes 1 200 výjezdů a pro členy jednotky je legendou a vzorem. Letos patří mezi pětici osobností, které získají cenu města za rok 2020.
K dobrovolným hasičům nastoupil Vladimír Dužík v roce 1968. Dodnes patří mezi aktivně sloužící členy u sboru Frýdek-Místek.
Vladimír Dužík, nejstarší člen SDH Frýdek-Místek: "Těch výjezdů, co mám od toho roku 68, kdy hned jak jsem měl 15 let, tak jsem začal jezdit, tak jich mám asi 1200 výjezdů. Každý rok, teď poslední, asi stovku, což patří mezi ty nejaktivnější, i když už teda ten věk mám dost vysoký, by se dalo říct."
Michal Pírek, starosta SDH Frýdek-Místek: "Pan Dužík je každopádně legenda ve Frýdku-Místku ve sboru dobrovolných hasičů. Je to základní kámen jak výjezdové jednoty, tak sboru a jeden z nejaktivnějších členů, co se týče všeho. Je nějaká soutěž, je nějaký požár, dá se říct, že je tady vždycky první."
Nyní byl po letech navržen na cenu města za rok 2020, která byla následně zastupiteli schválena.
Vladimír Dužík, nejstarší člen SDH Frýdek-Místek: "No byl jsem trochu překvapený, protože si na mě někdo vzpomněl, že už tady straším 50 let u hasičů ve Frýdku a mám radost, co by ne, za tu práci."
Michal Pírek, starosta SDH Frýdek-Místek: "Předal mnoho zkušeností, za ty roky bych řekl nejzkušenější dobrovolný hasič tady v širokém okolí, takže předává stále zkušenosti. Dneska už je člověk, který nás spíš mírní v tom bláznovství, které někdy předvádíme."
V minulosti sbor ve Frýdku-Místku vedl, nyní vyjíždí na zásahy jako velitel. Letos uvažuje, že by u sboru skončil. Jeho kolegové by ale byli rádi, kdyby ještě dál pokračoval.
Vladimír Dužík, nejstarší člen SDH Frýdek-Místek: "To nejde do nekonečna, i když bych chtěl, ale to zdraví. Udržuju se, běhám, dělám vše, abych těm mladým stačil, ale nejde to zastavit."
Ve městě zažil zrod profesionálních hasičských jednotek, které se formovaly rok poté, co nastoupil ke sboru. Za tu dobu se změnila technika, zásahy i hasičské dovednosti.
Vladimír Dužík, nejstarší člen SDH Frýdek-Místek: "Začali sloužit na naší stanici dobrovolné, jenom vždycky každý den jeden placený a my zbývající jsme jim vlastně doplňovali tu výjezdovou jednotku, takže my jsme měli spousty výjezdů do celého okresu, od Bílé, až po Třinec, tak já hned první rok, kdy jsem začal jezdit, jsem měl přes 80 požárů, což mladého kluka strašně bavilo, já jsem byl úplně nadšený, úžasné. A tenkrát výjezdy byly jenom požáry. Dneska už ty výjezdy, to je samá technická pomoc, nebezpečný hmyz, dopravní nehody."
Zbývající trojici oceněných vám postupně představíme v dalších zpravodajských relacích.
---
V Havířově se strážníci pustili s dětmi do úklidu
Městská policie v Havířově oslovila děti z městské části Šumbark, aby společně uklidili nepořádek ve dvorových částech mezi domy. Celkem se do akce zapojilo na čtyřicet dětí, na které pak čekala odměna.
Pokud se děti podílejí na úklidu, určitě se pak zamýšlí nad tím, zda třeba plechovku odhodí na zem, nebo ji vyhodí do odpadkového koše. Takovou zkušenost mají strážníci Městské policie v Havířově, kteří se rozhodli společně s dětmi uklidit nepořádek mezi domy v jedné z části Šumbarku.
Vratislav Lepič, strážník MP Havířov: "Měli jsme takové zkušenosti, když jsme to pořádali v menší míře v minulých letech, že ty děti, které se toho účastnily, tak potom v následujících měsících a letech v tom okolí už byl menší nepořádek. Byly všímavější k tomu a nebyly z nich takoví bordeláři, jak se říká."
Co říkáte na účast, kolik je tady dětí?
Vratislav Lepič, strážník MP Havířov: “Je to pěkné, že se účastní. Je to taková nenásilná forma, jak je dostat dohromady, že jeden osloví druhého a všichni se chtějí zúčastnit. Myslím si, že je to nejlepší forma výchovy.”
Kolik je tady těch odpadků a jak to, že jich je tady tolik?
anketa: “Lidi to tady vyhazují a pak si to neuklidí. Plechovky, papírky, sáčky, polystyrény, víčka od pití, bandasky, všechno možné.”
Co by si řekl někomu, kdyby si viděl, že něco vyhazuje na zem?
anketa: “Já by sem řekl, aby to hodil do popelnice a nevyhazovat na zem, protože to pak budou prasata.”
Po úklidu na děti čekala odměna. Preventistky kriminality dokonce pro ně upekly sladké dobroty.
---