Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Od srážky vlaku a kamionu ve Studénce uplynulo 7 let
  • Ve Fulneku své rodačce Petře Kvitové otevřeli síň slávy
  • Děti s autismem zažily další tábor ve Faunaparku

Od srážky vlaku a kamionu ve Studénce uplynulo 7 let

V pátek 22. července uplynulo 7 let od srážky Pendolina a polského kamionu na železničním přejezdu ve Studénce. Zahynuli při ní 3 lidé a mnoho dalších bylo zraněno. Řidiče soud potrestal 8,5 roky vězení. Podjezd, který by mnohem lépe přejezd zabezpečil, je stále pouze na papíře.

22. července před 8 hodinou ráno vjel na železniční přejezd ve Studénce kamion. Nedbal na červená světla ani na zvukovou výstrahu. Krátce na to něj narazilo ve vysoké rychlosti Pendolino plné lidí. 

pasažérka pendolina: “Seděla jsem dvě sedadla od konce, teď sem viděla, že je to porvané, nevěděla jsem jestli se mám schovat, smrad, bordel a najednou prostě lidi od krve, prostě strašné.”

Toto jsou záběry přímo od jednoho ze zasahujících hasičů. Jde na nich dobře vidět v jaké situaci se po srážce nacházeli cestující. Mnozí byli uvězněni mezi pomačkanými plechy a nemohli se hnout. Zdravotníci se snažili ošetřit zraněné a hasiči postupně pasažéry vytahovali.

Jakub Kozák, tehdejší velitel zásahu: "To vyprošťování bylo náročné. Pro nás to bylo první setkání s nehodou vlaku Pendolino, do kterého jsme museli násilně vstoupit, neměli jsme s tím žádnou zkušenost. Využili jsme v podstatě veškeré naše vybavení, které k tomu máme. Nakonec se nám nejvíce osvědčilo odtrhávání sedadel hydraulickými nástroji a tím uvolňování těch zaklíněných cestujících." 

David Koudelka, tehdejší vedoucí lékař: "V těchto případech se postupuje podle jiných pravidel, než pokud ošetřujeme třeba jen jednoho pacienta, kde postupujeme podle zásad urgentní medicíny.  V tomto případě musíme situaci přehodnotit a postupovat podle zásad medicíny katastrof."

Po neštěstí se okamžitě začalo řešit lepší zabezpečení přejezdu. Správa železnic se nakonec rozhodla, že vybuduje podjezd za 750 milionů korun. Uplynulo ale 7 let a na přejezdu se toho moc nezměnilo.

Libor Slavík (Studeňáci pro Studénku), starosta Studénky: "Investorem je Správa železnic s tím, že nejde jen o podjezd, ale v první fázi by se měla vybudovat objízdná trasa pro kamiony do průmyslových areálů a v následujícím roce potom podjezd a rozšíření křižovatky. Aktuálně probíhá tvorba projektové dokumentace. My máme jen kusé informace. Stále nemají vyřešeny majetkové vztahy. Čeká se na posudek a potom se rozhodnou, zda budou pozemky vyvlastňovat nebo vykupovat." 

Bohužel tak každým rokem přibývá řidičů, kteří na přejezd vjedou na červenou. Nezbývá než doufat, že už k žádnému podobnému neštěstí nedojde.

---

V pondělí bylo spuštěno očkování 4. dávkou vakcíny proti Covidu-19. Je určeno všem zájemců starším 18 let, kteří mají od posledního očkování alespoň 4 měsíce. Počty covid pozitivních lidí v celé zemi rostou. V MS kraji potvrdily testy za uplynulý týden 1364 lidí nakažených koronavirem. Proti minulému týdnu je to nárůst o 594 případů. Údaje zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krajští hygienici zakázali koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku. Důvodem je masivní výskyt toxických sinic, voda je tak pro koupání nebezpečná. Kvůli teplému a slunečnému počasí se kvalita vody zhoršila i v některých dalších nádržích.

---

Ve Fulneku své rodačce Petře Kvitové otevřeli síň slávy

Nové turistické lákadlo mají ve Fulneku. Přímo v centru města byla otevřena Síň slávy Petry Kvitové, která připomíná dosavadní úspěchy její kariéry. K vidění jsou nejen oba wimbledonské talíře, ale spousta dalších trofejí.

Síň slávy Petry Kvitové byla zřízena v Knurrově paláci v sousedství fulneckého náměstí. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout skutečně velmi cenné trofeje, které musí mít patřičnou ochranu.

Petra Kvitová, tenistka: “Já bych chtěla lidi samozřejmě pozvat ne jenom asi na trofeje, které všichni víme, že jsem získala, ale je tady třeba i taková drobnost, jako jsou takové fedcupové náušnice, které když jsme vyhrávali Fed Cupy úplně na začátku, tak jsme jako tým holek měly stejně fedcupové náušnice v trikoloře se lvíčkem. je to třeba taková blbůstka, možná pro lidi i pro mě, ale je to nějaký symbol Česka a vlastně toho Fed Cupu a všech těch úspěchů, které jsme jako tým získali.”

Vedení Fulneku nezastírá, že světově úspěšná Petra Kvitová by mohla přilákat turisty z tuzemska i zahraničí. Současně ale chce působit na mladou generaci.

Petr Ertelt, starosta Fulneku: “Chtěli jsme Petru představit jako obrovského dříče a obětavce vůči tomu okolí protože opravdu skončila ve škole, sedla na kolo a jela přes celé město na ty kurty a tam trénovala.”

Při otevření své síně slávy Petra Kvitová připomněla, že nemyslí jen na tenis.

Petra Kvitová, tenistka: “Ráda bych samozřejmě založila rodinu. To je jasné. Už mám na to i věk. Takže jestli jednou nebudu hrát, tak bych ráda byla maminkou.”

Síň slávy Petry Kvitové je ve Fulneku otevřena každý den s výjimkou pondělí a vystavené exponáty se budou průběžně obměňovat.

---

Díky společnému projektu ostravského obvodu Vítkovice a Charity Ostrava s názvem Stravenka, uklízí bezdomovci. Za každou odpracovanou půlhodinu dostanou stravenku v hodnotě 50 korun. Podle vyjádření ředitele ostravské charity Martina Pražáka je projekt Stravenka zaměřen na lidi, kteří takto mohou získat pracovní návyky a se dostat z nepříznivé sociální situace.

Počet dosud zaregistrovaných ukrajinských uprchlíků v Krajském asistenčním centrum včera překročil 20 tis. osob. Stále přicházejí další lidé, prchající před válkou, například v úterých jich bylo 68. Asistenční centrum na černé louce je v provozu od 8.března.

---

Děti s autismem zažily další tábor ve Faunaparku

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek uspořádala letos v pořadí druhý příměstský tábor pro děti s poruchou autistického spektra. Zázemí našla ADRA tradičně ve Faunaparku. Pro děti byl opět připraven program plný aktivních her, zábavy i dobrodružných výletů.

ADRA Frýdek-Místek dlouhodobě pomáhá dětem s poruchou autistického spektra. Od loňského roku pro ně začala dělat i letní příměstský tábor.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Celý ten druhý ročník příměstského tábora je takovým naším vyvrcholením celoroční práce s těmi dětmi s autismem. Jsme rádi, že zájem o příměstský tábor je obrovský. Všechny děti, které nám do kroužku chodí, tak se přihlásily i na tento příměstský tábor."

Tábor je rozdělený na dvě skupiny. Mladší děti do 12 let a starší do 20 let.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Je nás tady celkově 36, máme 18 dětí a zbytek jsou dospělí, jsou to vedoucí. A co je nutno zmínit, tak hlavně naši milí dobrovolníci, protože bez těch by to nešlo. Je to náročné ve smyslu vytvořit správně obsah toho tábora, aby každý odešel spokojený tady z toho prostředí."

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Já v Adře dělám už od roku 2019, protože jsem měla spoustu volného času. A prvně jsem teda chodila jenom k seniorům. A nakonec jsem se dostala i k dětem s autismem. S tím, že mě to strašně naplňuje a díky tomu jsem se rozhodla i ve svém osobním životě se tomu věnovat. I co se týče práce."

Ondřej Tomek, dobrovolník: "Rozhodl jsem se pro dobrovolnictví kvůli svému mezičasu, kdy jsem nic nedělal. A hledal jsem nějakou náplň svého času. A hodně jsem se už dříve zajímal o autismus."

Pro děti jsou připraveny každý den různé hry, tvořivé dílny, vycházky a absolvují i několik výletů.

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Tady na táboře máme výtvarné aktivity, potom hrajeme různé hry. Zrovna včera jsme byli i na výletě na Bílé, takže jsme se byli podívat na zvířátka, takže děti naprosto nadšené, že viděli třeba jelena zblízka, jako nikdy."

Ondřej Tomek, dobrovolník: "Aktuálně tvoříme něco z těstovin, takové náhrdelníky nebo náramky. A myslím, že dneska budeme mít ještě nějaké sportovky, půjdeme k řece a tak dál."

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Je to obrovská pomoc pro rodiče. Vždycky, když rodiče přijdou odpoledne, tak projevují takovou vděčnost za to, že tady ty děti mohou celý den, od těch 8:00 hodin do 15:00 hodin být. A rodiče mají prostor pro sebe a využívají ho jakkoliv, jak uznají za vhodné. A to je veliké plus, velký bonus. My jsme vděčni za to, že tady tuto činnost můžeme dělat, protože cítíme, že to pro rodiče, pro tu společnost, pro město, má velký význam."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Moc děkuji městu Frýdek-Místek, které velkým dílem podporuje tyto aktivity. Chci poděkovat Faunaparku, který nám umožňuje tuto aktivitu u nich zprostředkovat a vytvořit tady prostředí, které je velice vlídné pro ty děti, které mají poruchy autistického spektra. Děkuji také hlavnímu sponzorovi, firmě Brose, která umožnila to, že můžeme mít odborníky, kteří se věnují těmto dětem."

Ve Frýdku-Místku žije přibližně 120 rodin s dětmi s poruchou autistického spektra. O pomoc nejen Adry je tak velký zájem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. července 2022, 16:00

Od srážky vlaku a kamionu ve Studénce uplynulo 7 let

V pátek 22. července uplynulo 7 let od srážky Pendolina a polského kamionu na železničním přejezdu ve Studénce. Zahynuli při ní 3 lidé a mnoho dalších bylo zraněno. Řidiče soud potrestal 8,5 roky vězení. Podjezd, který by mnohem lépe přejezd zabezpečil, je stále pouze na papíře.

22. července před 8 hodinou ráno vjel na železniční přejezd ve Studénce kamion. Nedbal na červená světla ani na zvukovou výstrahu. Krátce na to něj narazilo ve vysoké rychlosti Pendolino plné lidí. 

pasažérka pendolina: “Seděla jsem dvě sedadla od konce, teď sem viděla, že je to porvané, nevěděla jsem jestli se mám schovat, smrad, bordel a najednou prostě lidi od krve, prostě strašné.”

Toto jsou záběry přímo od jednoho ze zasahujících hasičů. Jde na nich dobře vidět v jaké situaci se po srážce nacházeli cestující. Mnozí byli uvězněni mezi pomačkanými plechy a nemohli se hnout. Zdravotníci se snažili ošetřit zraněné a hasiči postupně pasažéry vytahovali.

Jakub Kozák, tehdejší velitel zásahu: "To vyprošťování bylo náročné. Pro nás to bylo první setkání s nehodou vlaku Pendolino, do kterého jsme museli násilně vstoupit, neměli jsme s tím žádnou zkušenost. Využili jsme v podstatě veškeré naše vybavení, které k tomu máme. Nakonec se nám nejvíce osvědčilo odtrhávání sedadel hydraulickými nástroji a tím uvolňování těch zaklíněných cestujících." 

David Koudelka, tehdejší vedoucí lékař: "V těchto případech se postupuje podle jiných pravidel, než pokud ošetřujeme třeba jen jednoho pacienta, kde postupujeme podle zásad urgentní medicíny.  V tomto případě musíme situaci přehodnotit a postupovat podle zásad medicíny katastrof."

Po neštěstí se okamžitě začalo řešit lepší zabezpečení přejezdu. Správa železnic se nakonec rozhodla, že vybuduje podjezd za 750 milionů korun. Uplynulo ale 7 let a na přejezdu se toho moc nezměnilo.

Libor Slavík (Studeňáci pro Studénku), starosta Studénky: "Investorem je Správa železnic s tím, že nejde jen o podjezd, ale v první fázi by se měla vybudovat objízdná trasa pro kamiony do průmyslových areálů a v následujícím roce potom podjezd a rozšíření křižovatky. Aktuálně probíhá tvorba projektové dokumentace. My máme jen kusé informace. Stále nemají vyřešeny majetkové vztahy. Čeká se na posudek a potom se rozhodnou, zda budou pozemky vyvlastňovat nebo vykupovat." 

Bohužel tak každým rokem přibývá řidičů, kteří na přejezd vjedou na červenou. Nezbývá než doufat, že už k žádnému podobnému neštěstí nedojde.

---

V pondělí bylo spuštěno očkování 4. dávkou vakcíny proti Covidu-19. Je určeno všem zájemců starším 18 let, kteří mají od posledního očkování alespoň 4 měsíce. Počty covid pozitivních lidí v celé zemi rostou. V MS kraji potvrdily testy za uplynulý týden 1364 lidí nakažených koronavirem. Proti minulému týdnu je to nárůst o 594 případů. Údaje zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krajští hygienici zakázali koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku. Důvodem je masivní výskyt toxických sinic, voda je tak pro koupání nebezpečná. Kvůli teplému a slunečnému počasí se kvalita vody zhoršila i v některých dalších nádržích.

---

Ve Fulneku své rodačce Petře Kvitové otevřeli síň slávy

Nové turistické lákadlo mají ve Fulneku. Přímo v centru města byla otevřena Síň slávy Petry Kvitové, která připomíná dosavadní úspěchy její kariéry. K vidění jsou nejen oba wimbledonské talíře, ale spousta dalších trofejí.

Síň slávy Petry Kvitové byla zřízena v Knurrově paláci v sousedství fulneckého náměstí. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout skutečně velmi cenné trofeje, které musí mít patřičnou ochranu.

Petra Kvitová, tenistka: “Já bych chtěla lidi samozřejmě pozvat ne jenom asi na trofeje, které všichni víme, že jsem získala, ale je tady třeba i taková drobnost, jako jsou takové fedcupové náušnice, které když jsme vyhrávali Fed Cupy úplně na začátku, tak jsme jako tým holek měly stejně fedcupové náušnice v trikoloře se lvíčkem. je to třeba taková blbůstka, možná pro lidi i pro mě, ale je to nějaký symbol Česka a vlastně toho Fed Cupu a všech těch úspěchů, které jsme jako tým získali.”

Vedení Fulneku nezastírá, že světově úspěšná Petra Kvitová by mohla přilákat turisty z tuzemska i zahraničí. Současně ale chce působit na mladou generaci.

Petr Ertelt, starosta Fulneku: “Chtěli jsme Petru představit jako obrovského dříče a obětavce vůči tomu okolí protože opravdu skončila ve škole, sedla na kolo a jela přes celé město na ty kurty a tam trénovala.”

Při otevření své síně slávy Petra Kvitová připomněla, že nemyslí jen na tenis.

Petra Kvitová, tenistka: “Ráda bych samozřejmě založila rodinu. To je jasné. Už mám na to i věk. Takže jestli jednou nebudu hrát, tak bych ráda byla maminkou.”

Síň slávy Petry Kvitové je ve Fulneku otevřena každý den s výjimkou pondělí a vystavené exponáty se budou průběžně obměňovat.

---

Díky společnému projektu ostravského obvodu Vítkovice a Charity Ostrava s názvem Stravenka, uklízí bezdomovci. Za každou odpracovanou půlhodinu dostanou stravenku v hodnotě 50 korun. Podle vyjádření ředitele ostravské charity Martina Pražáka je projekt Stravenka zaměřen na lidi, kteří takto mohou získat pracovní návyky a se dostat z nepříznivé sociální situace.

Počet dosud zaregistrovaných ukrajinských uprchlíků v Krajském asistenčním centrum včera překročil 20 tis. osob. Stále přicházejí další lidé, prchající před válkou, například v úterých jich bylo 68. Asistenční centrum na černé louce je v provozu od 8.března.

---

Děti s autismem zažily další tábor ve Faunaparku

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek uspořádala letos v pořadí druhý příměstský tábor pro děti s poruchou autistického spektra. Zázemí našla ADRA tradičně ve Faunaparku. Pro děti byl opět připraven program plný aktivních her, zábavy i dobrodružných výletů.

ADRA Frýdek-Místek dlouhodobě pomáhá dětem s poruchou autistického spektra. Od loňského roku pro ně začala dělat i letní příměstský tábor.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Celý ten druhý ročník příměstského tábora je takovým naším vyvrcholením celoroční práce s těmi dětmi s autismem. Jsme rádi, že zájem o příměstský tábor je obrovský. Všechny děti, které nám do kroužku chodí, tak se přihlásily i na tento příměstský tábor."

Tábor je rozdělený na dvě skupiny. Mladší děti do 12 let a starší do 20 let.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Je nás tady celkově 36, máme 18 dětí a zbytek jsou dospělí, jsou to vedoucí. A co je nutno zmínit, tak hlavně naši milí dobrovolníci, protože bez těch by to nešlo. Je to náročné ve smyslu vytvořit správně obsah toho tábora, aby každý odešel spokojený tady z toho prostředí."

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Já v Adře dělám už od roku 2019, protože jsem měla spoustu volného času. A prvně jsem teda chodila jenom k seniorům. A nakonec jsem se dostala i k dětem s autismem. S tím, že mě to strašně naplňuje a díky tomu jsem se rozhodla i ve svém osobním životě se tomu věnovat. I co se týče práce."

Ondřej Tomek, dobrovolník: "Rozhodl jsem se pro dobrovolnictví kvůli svému mezičasu, kdy jsem nic nedělal. A hledal jsem nějakou náplň svého času. A hodně jsem se už dříve zajímal o autismus."

Pro děti jsou připraveny každý den různé hry, tvořivé dílny, vycházky a absolvují i několik výletů.

Barbora Špinlerová, dobrovolnice: "Tady na táboře máme výtvarné aktivity, potom hrajeme různé hry. Zrovna včera jsme byli i na výletě na Bílé, takže jsme se byli podívat na zvířátka, takže děti naprosto nadšené, že viděli třeba jelena zblízka, jako nikdy."

Ondřej Tomek, dobrovolník: "Aktuálně tvoříme něco z těstovin, takové náhrdelníky nebo náramky. A myslím, že dneska budeme mít ještě nějaké sportovky, půjdeme k řece a tak dál."

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Je to obrovská pomoc pro rodiče. Vždycky, když rodiče přijdou odpoledne, tak projevují takovou vděčnost za to, že tady ty děti mohou celý den, od těch 8:00 hodin do 15:00 hodin být. A rodiče mají prostor pro sebe a využívají ho jakkoliv, jak uznají za vhodné. A to je veliké plus, velký bonus. My jsme vděčni za to, že tady tuto činnost můžeme dělat, protože cítíme, že to pro rodiče, pro tu společnost, pro město, má velký význam."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Moc děkuji městu Frýdek-Místek, které velkým dílem podporuje tyto aktivity. Chci poděkovat Faunaparku, který nám umožňuje tuto aktivitu u nich zprostředkovat a vytvořit tady prostředí, které je velice vlídné pro ty děti, které mají poruchy autistického spektra. Děkuji také hlavnímu sponzorovi, firmě Brose, která umožnila to, že můžeme mít odborníky, kteří se věnují těmto dětem."

Ve Frýdku-Místku žije přibližně 120 rodin s dětmi s poruchou autistického spektra. O pomoc nejen Adry je tak velký zájem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-07-2022-16-00