Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Od srážky vlaku a kamionu ve Studénce uplynulo 7 let
  • Střecha NJ radnice už nebude odpalištěm
  • Havlíčkovo nábřeží ožívá Trhy, co se hledají
  • Ve Fulneku své rodačce Petře Kvitové otevřeli síň slávy

Od srážky vlaku a kamionu ve Studénce uplynulo 7 let

V pátek 22. července uplynulo 7 let od srážky Pendolina a polského kamionu na železničním přejezdu ve Studénce. Zahynuli při ní 3 lidé a mnoho dalších bylo zraněno. Řidiče soud potrestal 8,5 roky vězení. Podjezd, který by mnohem lépe přejezd zabezpečil, je stále pouze na papíře.

22. července před 8 hodinou ráno vjel na železniční přejezd ve Studénce kamion. Nedbal na červená světla ani na zvukovou výstrahu. Krátce na to něj narazilo ve vysoké rychlosti Pendolino plné lidí. 

pasažérka pendolina: “Seděla jsem dvě sedadla od konce, teď sem viděla, že je to porvané, nevěděla jsem jestli se mám schovat, smrad, bordel a najednou prostě lidi od krve, prostě strašné.”

Toto jsou záběry přímo od jednoho ze zasahujících hasičů. Jde na nich dobře vidět v jaké situaci se po srážce nacházeli cestující. Mnozí byli uvězněni mezi pomačkanými plechy a nemohli se hnout. Zdravotníci se snažili ošetřit zraněné a hasiči postupně pasažéry vytahovali.

Jakub Kozák, tehdejší velitel zásahu: "To vyprošťování bylo náročné. Pro nás to bylo první setkání s nehodou vlaku Pendolino, do kterého jsme museli násilně vstoupit, neměli jsme s tím žádnou zkušenost. Využili jsme v podstatě veškeré naše vybavení, které k tomu máme. Nakonec se nám nejvíce osvědčilo odtrhávání sedadel hydraulickými nástroji a tím uvolňování těch zaklíněných cestujících." 

David Koudelka, tehdejší vedoucí lékař: "V těchto případech se postupuje podle jiných pravidel, než pokud ošetřujeme třeba jen jednoho pacienta, kde postupujeme podle zásad urgentní medicíny.  V tomto případě musíme situaci přehodnotit a postupovat podle zásad medicíny katastrof."

Po neštěstí se okamžitě začalo řešit lepší zabezpečení přejezdu. Správa železnic se nakonec rozhodla, že vybuduje podjezd za 750 milionů korun. Uplynulo ale 7 let a na přejezdu se toho moc nezměnilo.

Libor Slavík (Studeňáci pro Studénku), starosta Studénky: "Investorem je Správa železnic s tím, že nejde jen o podjezd, ale v první fázi by se měla vybudovat objízdná trasa pro kamiony do průmyslových areálů a v následujícím roce potom podjezd a rozšíření křižovatky. Aktuálně probíhá tvorba projektové dokumentace. My máme jen kusé informace. Stále nemají vyřešeny majetkové vztahy. Čeká se na posudek a potom se rozhodnou, zda budou pozemky vyvlastňovat nebo vykupovat." 

Bohužel tak každým rokem přibývá řidičů, kteří na přejezd vjedou na červenou. Nezbývá než doufat, že už k žádnému podobnému neštěstí nedojde.

---

V pondělí bylo spuštěno očkování 4. dávkou vakcíny proti Covidu-19. Je určeno všem zájemců starším 18 let, kteří mají od posledního očkování alespoň 4 měsíce. Počty covid pozitivních lidí v celé zemi rostou. V MS kraji potvrdily testy za uplynulý týden 1364 lidí nakažených koronavirem. Proti minulému týdnu je to nárůst o 594 případů. Údaje zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krajští hygienici zakázali koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku. Důvodem je masivní výskyt toxických sinic, voda je tak pro koupání nebezpečná. Kvůli teplému a slunečnému počasí se kvalita vody zhoršila i v některých dalších nádržích.

---

Střecha NJ radnice už nebude odpalištěm

Nový Jičín opravuje střechu jedné ze svých kulturních památek - budovy radnice. Do objektu už delší dobu zatékalo. Na špatném stavu střechy se podepsalo její stáří a ohňostroje, které z ní byly odpalovány.

Část budovy novojičínské radnice ohradilo lešení, probíhá oprava její střechy. Ta už byla delší dobu ve špatném stavu a do části úřadu zatékalo.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta oprava střechy probíhá z toho důvodu, že jednak už měla své stáří, ale také byla poškozena četnými ohňostroji, které se tady odehrávaly. Takže už tam byla místa, kde to bylo propálené a voda zatékala přímo do sekretariátu, takže ty oprava už byla neodkladná. Měla proběhnout už minulý rok, ale kvůli úsporám byl odložena na tento rok.”

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Rozsah prací je výměna bednění, oprava nosných dřevěných částí a kompletní výměna střešní krytiny. S tím je spojena přeložka veřejného osvětlení, proto nyní nesvítí věž radnice.”

Původně renesanční budova radnice je památkově chráněna. Město na práce za 2 a půl milionu korun získalo dotaci z Ministerstva kultury ve výši 570 tisíc. Místostarosta Ondřej Syrovátka dále uvedl, že nyní už ohňostroje ze střechy radnice pravděpodobně odpalovány nebudou.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta doba už trošičku pokročila a nejen veřejné mínění, ale i samosprávy se přiklánějí k tomu, že místo ohňostrojů dělají i ekologičtější věci, jako třeba videomappingy a podobně.”

Nová střecha radnice má být hotova do 31. srpna.

---

Havlíčkovo nábřeží ožívá Trhy, co se hledají

Pěší zóna na Havlíčkově nábřeží v centru Ostravy bude každý víkend až do září patřit různým akcím a Trhům, co se hledají. Lidé si na nich budou moci nakoupit vše, co potřebují a navíc z ověřených zdrojů s důrazem na kvalitu, čerstvost a lokálnost.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Máme tady krásnou tradici, protože s tou roční pauzou, kdy se tento prostor rekonstruoval, vlastně teď se to otevírá a je to podruhé, co se uzavírá nábřeží. To, co je na tom nejkomplikovanější, je dopravní situace, kdy tady musíte udělat objízdnou trasu. Dneska navíc objízdnou trasu objízdné trasy, takže jsme rádi, že se to všechno povedlo zrealizovat.”

Jan Jůzl, spolumajitel Docku: “Nás to tady napadlo a díky panu Witoszovi a dalším zastupitelům se to povedlo už takhle podruhé zorganizovat, Pokud tady neprojíždějí auta, tak se lidé mohou volně pohybovat, je tady bezpečno a to nábřeží konečně dává smysl. Každé větší město má zabydlené nábřeží.”

Trhy se budou každý víkend měnit, takže na Havlíčkově nábřeží pokaždé objevíte něco nového.

Michaela Halfarová, organizátorka trhů: “Máme tady ty nejkvalitnější producenty, kteří jsou v našem kraji i blízkém okolí a není to jen o producentech. Je to i o výrobě, takže si tady můžete vyrobit i květinu, nebo zakoupit lokálně vypěstované kvítí a jediná výjimka, která tady je, tak je exotické ovoce z Ugandy. Tam zase my víme ten původ, protože to pochází od malých farmářů.”

Anketa: návštěvníci trhů: “Bagetu a krevety a dobrý. Je to super.”

“Jdeme cestou na fesťák, takže jsme tady viděli trhy, takže jsme tady úplně náhodou a jsme z Krkonoš. Dobrý, fajn výběr, různorodost. U nás trhy jsou taky, ale třeba stánek s houbami tam není.”

Organizátoři Trhů, co se hledají se inspirovali pražskou Náplavkou, kde se stále něco děje.

---

Díky společnému projektu ostravského obvodu Vítkovice a Charity Ostrava s názvem Stravenka, uklízí bezdomovci. Za každou odpracovanou půlhodinu dostanou stravenku v hodnotě 50 korun. Podle vyjádření ředitele ostravské charity Martina Pražáka je projekt Stravenka zaměřen na lidi, kteří takto mohou získat pracovní návyky a se dostat z nepříznivé sociální situace.

Počet dosud zaregistrovaných ukrajinských uprchlíků v Krajském asistenčním centrum včera překročil 20 tis. osob. Stále přicházejí další lidé, prchající před válkou, například v úterých jich bylo 68. Asistenční centrum na černé louce je v provozu od 8.března.

---



Ve Fulneku své rodačce Petře Kvitové otevřeli síň slávy

Nové turistické lákadlo mají ve Fulneku. Přímo v centru města byla otevřena Síň slávy Petry Kvitové, která připomíná dosavadní úspěchy její kariéry. K vidění jsou nejen oba wimbledonské talíře, ale spousta dalších trofejí.

Síň slávy Petry Kvitové byla zřízena v Knurrově paláci v sousedství fulneckého náměstí. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout skutečně velmi cenné trofeje, které musí mít patřičnou ochranu.

Petra Kvitová, tenistka: “Já bych chtěla lidi samozřejmě pozvat ne jenom asi na trofeje, které všichni víme, že jsem získala, ale je tady třeba i taková drobnost, jako jsou takové fedcupové náušnice, které když jsme vyhrávali Fed Cupy úplně na začátku, tak jsme jako tým holek měly stejně fedcupové náušnice v trikoloře se lvíčkem. je to třeba taková blbůstka, možná pro lidi i pro mě, ale je to nějaký symbol Česka a vlastně toho Fed Cupu a všech těch úspěchů, které jsme jako tým získali.”

Vedení Fulneku nezastírá, že světově úspěšná Petra Kvitová by mohla přilákat turisty z tuzemska i zahraničí. Současně ale chce působit na mladou generaci.

Petr Ertelt, starosta Fulneku: “Chtěli jsme Petru představit jako obrovského dříče a obětavce vůči tomu okolí protože opravdu skončila ve škole, sedla na kolo a jela přes celé město na ty kurty a tam trénovala.”

Při otevření své síně slávy Petra Kvitová připomněla, že nemyslí jen na tenis.

Petra Kvitová, tenistka: “Ráda bych samozřejmě založila rodinu. To je jasné. Už mám na to i věk. Takže jestli jednou nebudu hrát, tak bych ráda byla maminkou.”

Síň slávy Petry Kvitové je ve Fulneku otevřena každý den s výjimkou pondělí a vystavené exponáty se budou průběžně obměňovat.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. července 2022, 17:00

Od srážky vlaku a kamionu ve Studénce uplynulo 7 let

V pátek 22. července uplynulo 7 let od srážky Pendolina a polského kamionu na železničním přejezdu ve Studénce. Zahynuli při ní 3 lidé a mnoho dalších bylo zraněno. Řidiče soud potrestal 8,5 roky vězení. Podjezd, který by mnohem lépe přejezd zabezpečil, je stále pouze na papíře.

22. července před 8 hodinou ráno vjel na železniční přejezd ve Studénce kamion. Nedbal na červená světla ani na zvukovou výstrahu. Krátce na to něj narazilo ve vysoké rychlosti Pendolino plné lidí. 

pasažérka pendolina: “Seděla jsem dvě sedadla od konce, teď sem viděla, že je to porvané, nevěděla jsem jestli se mám schovat, smrad, bordel a najednou prostě lidi od krve, prostě strašné.”

Toto jsou záběry přímo od jednoho ze zasahujících hasičů. Jde na nich dobře vidět v jaké situaci se po srážce nacházeli cestující. Mnozí byli uvězněni mezi pomačkanými plechy a nemohli se hnout. Zdravotníci se snažili ošetřit zraněné a hasiči postupně pasažéry vytahovali.

Jakub Kozák, tehdejší velitel zásahu: "To vyprošťování bylo náročné. Pro nás to bylo první setkání s nehodou vlaku Pendolino, do kterého jsme museli násilně vstoupit, neměli jsme s tím žádnou zkušenost. Využili jsme v podstatě veškeré naše vybavení, které k tomu máme. Nakonec se nám nejvíce osvědčilo odtrhávání sedadel hydraulickými nástroji a tím uvolňování těch zaklíněných cestujících." 

David Koudelka, tehdejší vedoucí lékař: "V těchto případech se postupuje podle jiných pravidel, než pokud ošetřujeme třeba jen jednoho pacienta, kde postupujeme podle zásad urgentní medicíny.  V tomto případě musíme situaci přehodnotit a postupovat podle zásad medicíny katastrof."

Po neštěstí se okamžitě začalo řešit lepší zabezpečení přejezdu. Správa železnic se nakonec rozhodla, že vybuduje podjezd za 750 milionů korun. Uplynulo ale 7 let a na přejezdu se toho moc nezměnilo.

Libor Slavík (Studeňáci pro Studénku), starosta Studénky: "Investorem je Správa železnic s tím, že nejde jen o podjezd, ale v první fázi by se měla vybudovat objízdná trasa pro kamiony do průmyslových areálů a v následujícím roce potom podjezd a rozšíření křižovatky. Aktuálně probíhá tvorba projektové dokumentace. My máme jen kusé informace. Stále nemají vyřešeny majetkové vztahy. Čeká se na posudek a potom se rozhodnou, zda budou pozemky vyvlastňovat nebo vykupovat." 

Bohužel tak každým rokem přibývá řidičů, kteří na přejezd vjedou na červenou. Nezbývá než doufat, že už k žádnému podobnému neštěstí nedojde.

---

V pondělí bylo spuštěno očkování 4. dávkou vakcíny proti Covidu-19. Je určeno všem zájemců starším 18 let, kteří mají od posledního očkování alespoň 4 měsíce. Počty covid pozitivních lidí v celé zemi rostou. V MS kraji potvrdily testy za uplynulý týden 1364 lidí nakažených koronavirem. Proti minulému týdnu je to nárůst o 594 případů. Údaje zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krajští hygienici zakázali koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku. Důvodem je masivní výskyt toxických sinic, voda je tak pro koupání nebezpečná. Kvůli teplému a slunečnému počasí se kvalita vody zhoršila i v některých dalších nádržích.

---

Střecha NJ radnice už nebude odpalištěm

Nový Jičín opravuje střechu jedné ze svých kulturních památek - budovy radnice. Do objektu už delší dobu zatékalo. Na špatném stavu střechy se podepsalo její stáří a ohňostroje, které z ní byly odpalovány.

Část budovy novojičínské radnice ohradilo lešení, probíhá oprava její střechy. Ta už byla delší dobu ve špatném stavu a do části úřadu zatékalo.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta oprava střechy probíhá z toho důvodu, že jednak už měla své stáří, ale také byla poškozena četnými ohňostroji, které se tady odehrávaly. Takže už tam byla místa, kde to bylo propálené a voda zatékala přímo do sekretariátu, takže ty oprava už byla neodkladná. Měla proběhnout už minulý rok, ale kvůli úsporám byl odložena na tento rok.”

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Rozsah prací je výměna bednění, oprava nosných dřevěných částí a kompletní výměna střešní krytiny. S tím je spojena přeložka veřejného osvětlení, proto nyní nesvítí věž radnice.”

Původně renesanční budova radnice je památkově chráněna. Město na práce za 2 a půl milionu korun získalo dotaci z Ministerstva kultury ve výši 570 tisíc. Místostarosta Ondřej Syrovátka dále uvedl, že nyní už ohňostroje ze střechy radnice pravděpodobně odpalovány nebudou.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta doba už trošičku pokročila a nejen veřejné mínění, ale i samosprávy se přiklánějí k tomu, že místo ohňostrojů dělají i ekologičtější věci, jako třeba videomappingy a podobně.”

Nová střecha radnice má být hotova do 31. srpna.

---

Havlíčkovo nábřeží ožívá Trhy, co se hledají

Pěší zóna na Havlíčkově nábřeží v centru Ostravy bude každý víkend až do září patřit různým akcím a Trhům, co se hledají. Lidé si na nich budou moci nakoupit vše, co potřebují a navíc z ověřených zdrojů s důrazem na kvalitu, čerstvost a lokálnost.

David Witosz (Piráti), místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Máme tady krásnou tradici, protože s tou roční pauzou, kdy se tento prostor rekonstruoval, vlastně teď se to otevírá a je to podruhé, co se uzavírá nábřeží. To, co je na tom nejkomplikovanější, je dopravní situace, kdy tady musíte udělat objízdnou trasu. Dneska navíc objízdnou trasu objízdné trasy, takže jsme rádi, že se to všechno povedlo zrealizovat.”

Jan Jůzl, spolumajitel Docku: “Nás to tady napadlo a díky panu Witoszovi a dalším zastupitelům se to povedlo už takhle podruhé zorganizovat, Pokud tady neprojíždějí auta, tak se lidé mohou volně pohybovat, je tady bezpečno a to nábřeží konečně dává smysl. Každé větší město má zabydlené nábřeží.”

Trhy se budou každý víkend měnit, takže na Havlíčkově nábřeží pokaždé objevíte něco nového.

Michaela Halfarová, organizátorka trhů: “Máme tady ty nejkvalitnější producenty, kteří jsou v našem kraji i blízkém okolí a není to jen o producentech. Je to i o výrobě, takže si tady můžete vyrobit i květinu, nebo zakoupit lokálně vypěstované kvítí a jediná výjimka, která tady je, tak je exotické ovoce z Ugandy. Tam zase my víme ten původ, protože to pochází od malých farmářů.”

Anketa: návštěvníci trhů: “Bagetu a krevety a dobrý. Je to super.”

“Jdeme cestou na fesťák, takže jsme tady viděli trhy, takže jsme tady úplně náhodou a jsme z Krkonoš. Dobrý, fajn výběr, různorodost. U nás trhy jsou taky, ale třeba stánek s houbami tam není.”

Organizátoři Trhů, co se hledají se inspirovali pražskou Náplavkou, kde se stále něco děje.

---

Díky společnému projektu ostravského obvodu Vítkovice a Charity Ostrava s názvem Stravenka, uklízí bezdomovci. Za každou odpracovanou půlhodinu dostanou stravenku v hodnotě 50 korun. Podle vyjádření ředitele ostravské charity Martina Pražáka je projekt Stravenka zaměřen na lidi, kteří takto mohou získat pracovní návyky a se dostat z nepříznivé sociální situace.

Počet dosud zaregistrovaných ukrajinských uprchlíků v Krajském asistenčním centrum včera překročil 20 tis. osob. Stále přicházejí další lidé, prchající před válkou, například v úterých jich bylo 68. Asistenční centrum na černé louce je v provozu od 8.března.

---



Ve Fulneku své rodačce Petře Kvitové otevřeli síň slávy

Nové turistické lákadlo mají ve Fulneku. Přímo v centru města byla otevřena Síň slávy Petry Kvitové, která připomíná dosavadní úspěchy její kariéry. K vidění jsou nejen oba wimbledonské talíře, ale spousta dalších trofejí.

Síň slávy Petry Kvitové byla zřízena v Knurrově paláci v sousedství fulneckého náměstí. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout skutečně velmi cenné trofeje, které musí mít patřičnou ochranu.

Petra Kvitová, tenistka: “Já bych chtěla lidi samozřejmě pozvat ne jenom asi na trofeje, které všichni víme, že jsem získala, ale je tady třeba i taková drobnost, jako jsou takové fedcupové náušnice, které když jsme vyhrávali Fed Cupy úplně na začátku, tak jsme jako tým holek měly stejně fedcupové náušnice v trikoloře se lvíčkem. je to třeba taková blbůstka, možná pro lidi i pro mě, ale je to nějaký symbol Česka a vlastně toho Fed Cupu a všech těch úspěchů, které jsme jako tým získali.”

Vedení Fulneku nezastírá, že světově úspěšná Petra Kvitová by mohla přilákat turisty z tuzemska i zahraničí. Současně ale chce působit na mladou generaci.

Petr Ertelt, starosta Fulneku: “Chtěli jsme Petru představit jako obrovského dříče a obětavce vůči tomu okolí protože opravdu skončila ve škole, sedla na kolo a jela přes celé město na ty kurty a tam trénovala.”

Při otevření své síně slávy Petra Kvitová připomněla, že nemyslí jen na tenis.

Petra Kvitová, tenistka: “Ráda bych samozřejmě založila rodinu. To je jasné. Už mám na to i věk. Takže jestli jednou nebudu hrát, tak bych ráda byla maminkou.”

Síň slávy Petry Kvitové je ve Fulneku otevřena každý den s výjimkou pondělí a vystavené exponáty se budou průběžně obměňovat.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-07-2022-17-00