Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Protipovodňová opatření v Petřkovicích jsou hotova
  • Frýdek-Místek navštívil japonský velvyslanec
  • Do novojičínské nemocnice vyrazili lidé za prevencí
  • Institut interdisciplinárního výzkumu OPF Karviná
  • 4. ročník Pecha Kucha Night v Bruntále

Protipovodňová opatření v Petřkovicích jsou hotova

Obyvatelé Ostravy - Petřkovic přijali s úlevou zprávu, že protipovodňová opatření na Ludgeřovické potoce jsou hotova. Stavba trvala několik roků a v posledních dvou letech se budovalo nové koryto potoka v délce asi půl kilometru podél silnice, což sebou samozřejmě neslo i řadu omezení.

Slavnostní stříhání pásky udělalo definitivní tečku za stavbou protipovodňových opatření na Ludgeřovickém potoce v Ostravě - Petřkovicích. Staré rozpadající se břehy nahradila po obou stranách nová opěrná zeď, která značně zvýšila bezpečnost a ochranu okolních domů před velkou vodou. 

Ivo Mikulica (ODS), starosta Ostravy - Petřkovic: "I s přípravou trvala celá stavba šest let. Pro místní občany byly nejhorší poslední dva roky, protože se lezlo na jejich pozemky, na jejich ploty, někdy tady byl trošku hluk, ale bez toho stavba nejde." 

Zpevnění břehů se provádělo v délce zhruba 500 metrů a stavebníci nezapomněli ani na výklenky pro hnízdění ptáků, které jsou každých 30 metrů a také na koridor určený pro napájení zvěře.

Marian Kotas, jednatel stavební firmy K2: "Stavba je rozmanitá v tom, že se skládá z monolitických stěn obložených kamenivem, gabionových opěrných zdí, dřevěných plůtků, jsou tady rovnaniny i záhozy." 

I když investorem stavby byl městský obvod Ostrava - Petřkovice, finance poskytl magistrát.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Magistrát města Ostravy stavbu ze sta procent financoval právě z důvodu povahy toho opatření, tedy že se jedná o protipovodňové řešení. Jedná se o částku zhruba 60 milionů korun." 

Součástí stavby je i nová silnice podél potoka. Stavebníci nechali místním občanům na památku také vodníka Česílka, který je má ochránit před další velkou vodou. 

---

Frýdek-Místek navštívil japonský velvyslanec

Frýdek-Místek navštívil japonský velvyslanec Hideo Suzuki. Osobně se setkal se zástupci vedení města a také navštívil novou basketbalovou halu spolku Basketpoint. Zaujalo ho totiž, že se v ní vede tradiční japonský styl sportovní výchovy.

Nový velvyslanec ze Země vycházejícího slunce navštívil Magistrát ve Frýdku-Místku. V České republice je teprve přes rok, přesto už stihl několikrát zavítat i do Moravskoslezského kraje.

Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR: "Moravskoslezský kraj jsem navštívil už potřetí. Je velmi zajímavý v oblasti průmyslu, historie a bohatých tradic."

Hlavním tématem návštěvy byla nově vzniklá basketbalová hala, ve které už plně sportují hlavně děti.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslím si, že návštěva japonského velvyslance je určitě velká událost i pro takové město, jako je Frýdek-Místek a jsem rád, že to nebyla jenom zdvořilostní návštěva, ale je to důsledek činnosti rodiny Navrátilů ve Frýdku—Místku. A toho, že se jim podařilo dostat část japonské kultury sem v podobě nového sportoviště. Basketbalové haly, na které město výrazně participovalo. A je to místo, kde se potkává naše tradiční kultura s kulturou japonskou, která je trochu odlišná v přístupu k výchově dětí a ke sportu. A myslím si, že to je věc, která městu velmi prospěje a jsem rád, že jsme se dneska v takovém formátu mohli potkat."

Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR: "Velmi mě potěšilo, že pan Navrátil přenesl do Frýdku-Místku japonský styl sportovní výchovy. To mě hodně zajímalo, tak jsem s ním chtěl v tomto odvětví navázat spolupráci."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Já jsem nadšený, že pan velvyslanec Suzuki konečně zavítal do Frýdku-Místku. Ten plán byl, že se tady přijde podívat na návštěvu jeho předchůdce, ale korona zabránila tomu, aby proběhl tento slavnostní akt. Budu doufat, že dnešní návštěva, která je možná završením třicetiletého soužití s mou japonskou paní, že přinese Frýdku-Místku i určitou zvýšenou míru kultivace prostředí, protože pan velvyslanec zmínil i ve svém projevu, že se mu líbí, že se pokoušíme v našem klubu v podstatě provozovat sport jako součást výchovy dětí, inspirováni japonským školským systémem."

Na magistrátu si pro velvyslance připravili dárek v podobě knihy o městě a také ho požádali o podpis do pamětní knihy. Tím se připojil k řadě významných historických osobností.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Do kroniky, kterou tady máme, takže jeho podpis je vedle například Tomáše Garrigua Masaryka nebo Edvarda Beneše, případně Jana Masaryka, který byl ministrem zahraniční Československé republiky. To si myslím, že pro něj bylo příjemné překvapení a byl tímto poctěn."

Později pak velvyslanec zavítal na osobní návštěvu samotné basketbalové haly.

---

Do novojičínské nemocnice vyrazili lidé za prevencí

Novojičínská nemocnice připravila Den prevence. Lidé se o své zdraví zajímali a přicházeli ve velkém počtu. Nejčastěji si nechávali zjistit cholesterol, a řady se tvořily také u měření tělesného tuku.

Po roční pauze připravila novojičínská nemocnice opět Den prevence. Zájem byl, jak zdravotníci očekávali, velký. Lidé začali přicházet hned s úderem 13 zahajovací hodiny.

Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Za prvé jsme strašně rádi, že lidé za námi jdou preventivně. Nejvíce využívají odběry kapky krve z prstu, kdy měříme cholesterol a zjišťujeme krevní skupinu.”

návštěvníci Dne prevence:

“Já se snažím normálně chodit na prohlídky, mě tu dotáhla sousedka, jinak bych o tom vůbec nevěděl.”

“Já si myslím, že to je kladné, v této době, která je tak hektická. U těch lékařů je všechno na objednání a je to dost problematické”

“Krev, tuky, cholesterol, tlak.”

“Jednou za čas je potřeba se nechat vyšetřit, ať si mohu štamprli vypít.”

Značnou pozornost poutala i diagnostika na váze, která měří tělesný tuk a metabolismus. Řada lidí si počkala na vyšetření znamének. Další prevence byla zaměřena například na rakovinu prsu a prostaty.

Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Mladí chodí opravdu jen na vyšetření z kapky krve, a senioři, kteří každoročně zavítají na tuto prevenci, a jsou rádi, že se jim nic nezjistilo.”

Odcházeli tak ale s poučením, na co se případě zaměřit, třeba jak provést některá samovyšetření v rámci prevence onkologických onemocnění.

---

Institut interdisciplinárního výzkumu OPF Karviná

Organizacím samosprávy i malým a středním podnikatelům nabízí Obchodně podnikatelský fakulta v Karviné od roku 2014 služby Institutu interdisciplinárního výzkumu. Zaměřuje se například na marketingové studie nebo strategické plány obcí a měst.

Institut interdisciplinárního výzkumu OPF navazuje na dlouholetou tradici spolupráce Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné s podnikatelskou praxí a to zejména s malými a středními podniky.

Tomáš Pražák, vedoucí IIV OPF Karviná SU v Opavě: "Když potřebuje podnikatel nebo obec se obrátit na vysokou školu, tedy konkrétně na OPF, s konkrétním problémem, tak my se ho snažíme vyřešit, vytvořit tým, který bude zpracovávat určité zadání které nám dají a na základě toho ať už s tím podnikem nebo obcí řešíme to, co potřebují."

V poslední době je Institut interdisciplinárního výzkumu oslovován převážně s požadavkem vypracování strategických plánů rozvoje, na fakultu se obrátila například Karviná nebo Střítež.

Do výzkumu a hledání řešení pro podnikatele a firmy se zapojují i studenti OPF a to v rámci Business Gatu, aby své teoretické znalosti mohli aplikovat v praxi.

Tomáš Pražák, vedoucí IIV OPF Karviná SU v Opavě: "Většinou to je nějaká základní marketingová strategie pro firmu, ať už nastavení kampaní, webové stránky a tak."

Tereza Ikášová, asistentka vedoucího IIV OPF Karviná SU v Opavě: "Spolu s Tomášem Herzigem jsme administrátoři, vedeme teamleadry, staráme se o to, aby celý ten projekt mohl fungovat a celý běh Academy byl co nejvíce úspěšný."

Výstupem jsou výzkumné zprávy nebo právě konkrétní webová stránka, marketingová kampaň a podobně.

---

4. ročník Pecha Kucha Night v Bruntále

Akce Pecha Kucha (peča kuča) Night vznikla původně v Japonsku nápadem architektů a v překladu znamená Noc povídání. Měla zefektivnit původně dlouhé a nezáživné besedy s umělci a odborníky. Postupně se díky jasným pravidlům diskuzí stala světovým fenoménem. V Bruntále se konala již počtvrté.

Akce Pecha Kucha Night se pořádají ve více než 230 městech na všech kontinentech.

Eliška Hlavenková, zakladatelka akce a hlavní pořadatelka: „Pecha Kucha je výjimečná tím, že její prezentace jsou nějakým způsobem časově omezené. Každý účinkující si připraví 20 obrázků a na každý obrázek má 20 vteřin. Pecha Kucha probíhá po celém světě, dneska konkrétně probíhá i v Německu a v Číně.“

Zajisté největší osobností bruntálské akce byl celosvětově známý sochař, výtvarník a spisovatel Kurt Gebauer.

Kurt Gebauer, sochař, malíř, spisovatel, Praha: „Já už jsem jednu Pechu Kuchu zažil v Praze, je to moje tvorba z kamení."

V Bruntále vystoupilo celkem 10 prezentujících účastníků z nejrůznějších oborů.

Stanislav Zámečník, Farma u Stromovouse, Stará Voda: „My jsme taková specifická farmička, která během 4 let získala 3x ocenění Regionální potravina MS kraje.“

Lída Ondrašíková, malířka, Rýmařov: „Já jsem dneska přijela představit na Bruntálskou Pecha Kucha Night jesenický umělecký festival, který pořádám v Janovicích u Rýmařova."

Kamil Schaumann, Penzion Schaumannův dvůr, Karlovice: „Já jsem prezentoval čistou vodu z Jeseníků, to znamená vodu Schaumanovku, která je vlastně kojeneckou vodou a opravdu je to dar přírody."

Petr Zahnaš, geopark Krajina břidlice. Zálužné u Vítkova: „Přišel jsem dneska představit spolek Zálužné, který se věnuje vracení historické paměti lidem a obci."

Formát besed akce Pecha Kucha Night se stal natolik zajímavým, že jej do své praxe přebírá také řada firem a společností.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. října 2021, 16:00

Protipovodňová opatření v Petřkovicích jsou hotova

Obyvatelé Ostravy - Petřkovic přijali s úlevou zprávu, že protipovodňová opatření na Ludgeřovické potoce jsou hotova. Stavba trvala několik roků a v posledních dvou letech se budovalo nové koryto potoka v délce asi půl kilometru podél silnice, což sebou samozřejmě neslo i řadu omezení.

Slavnostní stříhání pásky udělalo definitivní tečku za stavbou protipovodňových opatření na Ludgeřovickém potoce v Ostravě - Petřkovicích. Staré rozpadající se břehy nahradila po obou stranách nová opěrná zeď, která značně zvýšila bezpečnost a ochranu okolních domů před velkou vodou. 

Ivo Mikulica (ODS), starosta Ostravy - Petřkovic: "I s přípravou trvala celá stavba šest let. Pro místní občany byly nejhorší poslední dva roky, protože se lezlo na jejich pozemky, na jejich ploty, někdy tady byl trošku hluk, ale bez toho stavba nejde." 

Zpevnění břehů se provádělo v délce zhruba 500 metrů a stavebníci nezapomněli ani na výklenky pro hnízdění ptáků, které jsou každých 30 metrů a také na koridor určený pro napájení zvěře.

Marian Kotas, jednatel stavební firmy K2: "Stavba je rozmanitá v tom, že se skládá z monolitických stěn obložených kamenivem, gabionových opěrných zdí, dřevěných plůtků, jsou tady rovnaniny i záhozy." 

I když investorem stavby byl městský obvod Ostrava - Petřkovice, finance poskytl magistrát.

Zuzana Bajgarová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Magistrát města Ostravy stavbu ze sta procent financoval právě z důvodu povahy toho opatření, tedy že se jedná o protipovodňové řešení. Jedná se o částku zhruba 60 milionů korun." 

Součástí stavby je i nová silnice podél potoka. Stavebníci nechali místním občanům na památku také vodníka Česílka, který je má ochránit před další velkou vodou. 

---

Frýdek-Místek navštívil japonský velvyslanec

Frýdek-Místek navštívil japonský velvyslanec Hideo Suzuki. Osobně se setkal se zástupci vedení města a také navštívil novou basketbalovou halu spolku Basketpoint. Zaujalo ho totiž, že se v ní vede tradiční japonský styl sportovní výchovy.

Nový velvyslanec ze Země vycházejícího slunce navštívil Magistrát ve Frýdku-Místku. V České republice je teprve přes rok, přesto už stihl několikrát zavítat i do Moravskoslezského kraje.

Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR: "Moravskoslezský kraj jsem navštívil už potřetí. Je velmi zajímavý v oblasti průmyslu, historie a bohatých tradic."

Hlavním tématem návštěvy byla nově vzniklá basketbalová hala, ve které už plně sportují hlavně děti.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslím si, že návštěva japonského velvyslance je určitě velká událost i pro takové město, jako je Frýdek-Místek a jsem rád, že to nebyla jenom zdvořilostní návštěva, ale je to důsledek činnosti rodiny Navrátilů ve Frýdku—Místku. A toho, že se jim podařilo dostat část japonské kultury sem v podobě nového sportoviště. Basketbalové haly, na které město výrazně participovalo. A je to místo, kde se potkává naše tradiční kultura s kulturou japonskou, která je trochu odlišná v přístupu k výchově dětí a ke sportu. A myslím si, že to je věc, která městu velmi prospěje a jsem rád, že jsme se dneska v takovém formátu mohli potkat."

Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR: "Velmi mě potěšilo, že pan Navrátil přenesl do Frýdku-Místku japonský styl sportovní výchovy. To mě hodně zajímalo, tak jsem s ním chtěl v tomto odvětví navázat spolupráci."

Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Já jsem nadšený, že pan velvyslanec Suzuki konečně zavítal do Frýdku-Místku. Ten plán byl, že se tady přijde podívat na návštěvu jeho předchůdce, ale korona zabránila tomu, aby proběhl tento slavnostní akt. Budu doufat, že dnešní návštěva, která je možná završením třicetiletého soužití s mou japonskou paní, že přinese Frýdku-Místku i určitou zvýšenou míru kultivace prostředí, protože pan velvyslanec zmínil i ve svém projevu, že se mu líbí, že se pokoušíme v našem klubu v podstatě provozovat sport jako součást výchovy dětí, inspirováni japonským školským systémem."

Na magistrátu si pro velvyslance připravili dárek v podobě knihy o městě a také ho požádali o podpis do pamětní knihy. Tím se připojil k řadě významných historických osobností.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Do kroniky, kterou tady máme, takže jeho podpis je vedle například Tomáše Garrigua Masaryka nebo Edvarda Beneše, případně Jana Masaryka, který byl ministrem zahraniční Československé republiky. To si myslím, že pro něj bylo příjemné překvapení a byl tímto poctěn."

Později pak velvyslanec zavítal na osobní návštěvu samotné basketbalové haly.

---

Do novojičínské nemocnice vyrazili lidé za prevencí

Novojičínská nemocnice připravila Den prevence. Lidé se o své zdraví zajímali a přicházeli ve velkém počtu. Nejčastěji si nechávali zjistit cholesterol, a řady se tvořily také u měření tělesného tuku.

Po roční pauze připravila novojičínská nemocnice opět Den prevence. Zájem byl, jak zdravotníci očekávali, velký. Lidé začali přicházet hned s úderem 13 zahajovací hodiny.

Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Za prvé jsme strašně rádi, že lidé za námi jdou preventivně. Nejvíce využívají odběry kapky krve z prstu, kdy měříme cholesterol a zjišťujeme krevní skupinu.”

návštěvníci Dne prevence:

“Já se snažím normálně chodit na prohlídky, mě tu dotáhla sousedka, jinak bych o tom vůbec nevěděl.”

“Já si myslím, že to je kladné, v této době, která je tak hektická. U těch lékařů je všechno na objednání a je to dost problematické”

“Krev, tuky, cholesterol, tlak.”

“Jednou za čas je potřeba se nechat vyšetřit, ať si mohu štamprli vypít.”

Značnou pozornost poutala i diagnostika na váze, která měří tělesný tuk a metabolismus. Řada lidí si počkala na vyšetření znamének. Další prevence byla zaměřena například na rakovinu prsu a prostaty.

Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Mladí chodí opravdu jen na vyšetření z kapky krve, a senioři, kteří každoročně zavítají na tuto prevenci, a jsou rádi, že se jim nic nezjistilo.”

Odcházeli tak ale s poučením, na co se případě zaměřit, třeba jak provést některá samovyšetření v rámci prevence onkologických onemocnění.

---

Institut interdisciplinárního výzkumu OPF Karviná

Organizacím samosprávy i malým a středním podnikatelům nabízí Obchodně podnikatelský fakulta v Karviné od roku 2014 služby Institutu interdisciplinárního výzkumu. Zaměřuje se například na marketingové studie nebo strategické plány obcí a měst.

Institut interdisciplinárního výzkumu OPF navazuje na dlouholetou tradici spolupráce Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné s podnikatelskou praxí a to zejména s malými a středními podniky.

Tomáš Pražák, vedoucí IIV OPF Karviná SU v Opavě: "Když potřebuje podnikatel nebo obec se obrátit na vysokou školu, tedy konkrétně na OPF, s konkrétním problémem, tak my se ho snažíme vyřešit, vytvořit tým, který bude zpracovávat určité zadání které nám dají a na základě toho ať už s tím podnikem nebo obcí řešíme to, co potřebují."

V poslední době je Institut interdisciplinárního výzkumu oslovován převážně s požadavkem vypracování strategických plánů rozvoje, na fakultu se obrátila například Karviná nebo Střítež.

Do výzkumu a hledání řešení pro podnikatele a firmy se zapojují i studenti OPF a to v rámci Business Gatu, aby své teoretické znalosti mohli aplikovat v praxi.

Tomáš Pražák, vedoucí IIV OPF Karviná SU v Opavě: "Většinou to je nějaká základní marketingová strategie pro firmu, ať už nastavení kampaní, webové stránky a tak."

Tereza Ikášová, asistentka vedoucího IIV OPF Karviná SU v Opavě: "Spolu s Tomášem Herzigem jsme administrátoři, vedeme teamleadry, staráme se o to, aby celý ten projekt mohl fungovat a celý běh Academy byl co nejvíce úspěšný."

Výstupem jsou výzkumné zprávy nebo právě konkrétní webová stránka, marketingová kampaň a podobně.

---

4. ročník Pecha Kucha Night v Bruntále

Akce Pecha Kucha (peča kuča) Night vznikla původně v Japonsku nápadem architektů a v překladu znamená Noc povídání. Měla zefektivnit původně dlouhé a nezáživné besedy s umělci a odborníky. Postupně se díky jasným pravidlům diskuzí stala světovým fenoménem. V Bruntále se konala již počtvrté.

Akce Pecha Kucha Night se pořádají ve více než 230 městech na všech kontinentech.

Eliška Hlavenková, zakladatelka akce a hlavní pořadatelka: „Pecha Kucha je výjimečná tím, že její prezentace jsou nějakým způsobem časově omezené. Každý účinkující si připraví 20 obrázků a na každý obrázek má 20 vteřin. Pecha Kucha probíhá po celém světě, dneska konkrétně probíhá i v Německu a v Číně.“

Zajisté největší osobností bruntálské akce byl celosvětově známý sochař, výtvarník a spisovatel Kurt Gebauer.

Kurt Gebauer, sochař, malíř, spisovatel, Praha: „Já už jsem jednu Pechu Kuchu zažil v Praze, je to moje tvorba z kamení."

V Bruntále vystoupilo celkem 10 prezentujících účastníků z nejrůznějších oborů.

Stanislav Zámečník, Farma u Stromovouse, Stará Voda: „My jsme taková specifická farmička, která během 4 let získala 3x ocenění Regionální potravina MS kraje.“

Lída Ondrašíková, malířka, Rýmařov: „Já jsem dneska přijela představit na Bruntálskou Pecha Kucha Night jesenický umělecký festival, který pořádám v Janovicích u Rýmařova."

Kamil Schaumann, Penzion Schaumannův dvůr, Karlovice: „Já jsem prezentoval čistou vodu z Jeseníků, to znamená vodu Schaumanovku, která je vlastně kojeneckou vodou a opravdu je to dar přírody."

Petr Zahnaš, geopark Krajina břidlice. Zálužné u Vítkova: „Přišel jsem dneska představit spolek Zálužné, který se věnuje vracení historické paměti lidem a obci."

Formát besed akce Pecha Kucha Night se stal natolik zajímavým, že jej do své praxe přebírá také řada firem a společností.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-10-2021-16-00