Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Zkušení policisté přemluvili sebevrahovi skok z mostu
  • Zájem o očkování roste, stejně ale i počet hospitalizací
  • K vykrytí vysoké spotřeby plynu slouží podzemní zásobníky
  • Biokoridor ve Vlaštovičkách je téměř dokončený
  • Mladí baseballisté mají za sebou skvělou sezónu

Zkušení policisté přemluvili sebevrahovi skok z mostu

Ostravští policisté zachránili muže, který pod vlivem drog chtěl skočit z mostu. Všimla si jej náhodně projíždějící hlídka, která mu zabránila ve skoku ze zhruba desetimetrové výšky na kolejiště.

Policisté z oddělení hlídkové služby Projížděli přes most v Ostravě - Vítkovicích, když si jeden z nich všiml v protisměru muže, který stojí na zábradlí a objímá sloup. Pod ním byla hloubka zhruba 10 metrů a koleje z vítkovické vlečky. Bylo jim hned jasné, co se děje.

Michal Folta, Policie ČR Ostrava: "Zpočátku jsme se snažili zjistit, co tam muž dělá, ale komunikace byla velmi obtížná, protože tam byl hustý provoz a bylo velmi špatně slyšet. Zjistili jsme, že pán není z našeho regionu, že Ostravu ani nezná a že se vlastně snaží utéct před nějakou svou minulostí." 

Policisté mají na podobné situace vyškolené vyjednavače a jeden z nich  se okamžitě vydal na místo. I hlídkaři jsou ale proškoleni a v těchto situacích může hrát čas klíčovou roli. Tady sehrála roli i velká zima. 

Jaroslav Neuwirt, Policie ČR Ostrava: "Je to o takové vzájemné empatii s tím člověkem. Kolega mu navrhl, ať sleze dolů, že půjdeme na horký čaj. Na to celkem slyšel, protože byl opravdu promrzlý." 

Dechová zkouška sice byla negativní, muž byl ale pod vlivem drog a vzhledem k tomu, co říkal, je možné že trpěl duševní poruchou. Proto byl předán zdravotníkům. 

Michal Folta, Policie ČR Ostrava: "Vždycky raději pomáháme. Vždy je lepší pomoc, než nějaká represe." 

Se sebevraždami se setkávají policisté z oddělení hlídkové služby poměrně často. Jen tato dvojice už řešila 5 podobných situací a vždy se jim podařilo skoku zabránit. 

---

Zájem o očkování roste, stejně ale i počet hospitalizací

Tak jako jiná očkovací centra v kraji, tak i v Havířově začíná být o vakcinaci větší zájem. Nápor nemocnice čeká v prosinci. Bohužel, ale i ve vztahu k hospitalizacím. Nadále platí, že na jednotkách intenzivní péče leží v těžkém stavu převážně neočkovaní. V nemocnici už pomáhá i armáda.

Zhoršená epidemická situace a přísné restrikce. To je důvod, proč se zvedá zájem o očkování. V havířovském očkovacím centru je dnes nahlášeno nějakých 450 lidí na očkování, převažují zatím třetí dávky.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "V případě, že prodloužíme dobu až na 12 hodin a zavedeme třeba soboty, případně neděle, když bude velký tlak, tak se dostáváme na čísla, která jsme průměrně dělali ve sportovní hale. Těch 600, 700 jsme schopni zvládnout tady u nás.”

anketa: "Rozhodoval jsem se dodnes a v podstatě zvítězilo to, že česká vláda omezuje veřejný život, kulturu, restaurace a ten hlavní problém je pro mne práce. Já potřebuji jezdit na služebky do zahraničí.”

anketa: “Nerozhodovala jsem se dlouho, protože mám astma. Pro mne je chřipka, nebo větší nachlazení problém.”

V nemocnici se léčí na 70 covidových pacientů a nemocnice ví, že počet bude narůstat.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Narůstá počet jak standardních hospitalizací, tak těch těžkých na JIP. Dnes mám v reportu deset lidí s opravdu těžkým průběhem. Čím víc budeme potřebovat JIP, čím víc budeme potřebovat anesteziology a intenzivisty, tak tím méně můžeme operovat ty odkladné výkony.”

Zdravotníkům od pondělí na covidových odděleních pomáhá už i armáda. Prozatím se jedná o šest vojáků.

---

K vykrytí vysoké spotřeby plynu slouží podzemní zásobníky

Rostoucí ceny elektrické energie a plynu vyvolávají u odběratelů otázky, zda se nemusejí obávat výpadků v dodávkách. Pokud jde o zemní plyn, který také slouží k výrobě elektrické energie, jeho dodávky z Ruska do České republiky zatím ohroženy nejsou.

Ze strategických důvodů není možné spoléhat pouze na aktuální dodávky plynu plynovodem. Proto se po celou letní sezonu uskladňuje v zásobnících, aby byl k dispozici v zimním období, kdy je jeho spotřeba vyšší a překračuje kapacitu dodávek. Dva podzemní zásobníky se nacházejí v Moravskoslezském kraji. Jeden je ve Štramberku, druhý v Třanovicích.

Simona Hladíková, mluvčí RWE Gas Storage CZ: “Společně s podzemním zásobníkem plynu tady v Třanovicích provozujeme v České republice ještě dalších pět. Většina z nich je na území Moravy, jeden z nich je kousek od Prahy v Hájích u Příbrami. Zásobníky zemního plynu slouží v podstatě velmi zjednodušeně k tomu, aby dokrývaly zvýšenou spotřebu zemního plynu během zimní topné sezony.”

K ukládání plynu v podzemí slouží lokality, kde se původně nacházel přírodní plyn. Hornina v hloubce okolo 500 metrů dokáže plyn opakovaně přijímat a vydávat.

Tomáš Diósi, provozní ředitel RWE Gas Storage CZ: “Zásobník lze vybudovat jenom tam, kde existuje již přírodní struktura. Konkrétně tady na Třanovicích máme čtyři rezervoáry v podzemí, v kterých uskladňujeme plyn a do těchto struktur vlastně v létě přebytky plynu po dovozu vtláčíme a v zimní topné sezoně je zase můžeme vytěžit zpátky. Ten rezervoár je tvořen porézní horninou, do které my do těch jednotlivých malých pórů, které jsou vzájemně propojeny, vtláčíme ten zemní plyn a on nám v rámci té těžební a vtláčecí sezony neunikne, protože kolem jsou těsnící jílové vrstvy, které umožní tomu zemnímu plynu zůstat vlastně v té jedné struktuře, takže v létě do té struktury vtlačíme, v zimě těžíme a k tomu nám slouží několik desítek, takzvaných produkčních sond, kterýma ten plyn dopravujeme.”

V současné době jsou zásobníky naplněné a připravené pokrýt zvýšenou spotřebu. Jen v Třanovicích je ho k dispozici více než 500 milionů krychlových metrů.

Tomáš Diósi, provozní ředitel RWE Gas Storage CZ: “Tady v této lokalitě z celkové naší skladovací kapacity 2,7 miliardy metrů krychlových tady dokážeme uskladnit 530 milionů. To je plyn, který v tom roku cyklujeme, takže pro zákazníka uskladníme a pak vytěžíme zpátky do soustavy. Nicméně ta struktura pojme přibližně dvakrát tolik.”

Po opětovném vytěžení prochází zemní plyn procesem vysoušení a než se dostane k odběratelům, je z bezpečnostních důvodů odorizován, aby byl cítit při případném úniku.

---

Biokoridor ve Vlaštovičkách je téměř dokončený

V rámci projektu Zelené hradby se do okolí Opavy vrací aleje stromů či pásy křovin tak, jak tomu bylo dříve. Součástí je také biokoridor u místní části Vlaštovičky, který bude sloužit jako úkryt pro živočichy. A až stromy trochu povyrostou, může se stát také příjemným relaxačním místem

Projekt zelené hradby realizuje Opava od roku 2015. V rámci něj se snaží město obklopit zelení, vysadit do krajiny aleje stromů podél polních cest nebo třeba remízky. Teď vzniká pás zeleně nedaleko opavské místní části Vlaštovičky.

René Holuša (OMČO), starosta Vlaštoviček: „Kolem Vlaštoviček jsou pole, není tady les. To je jediná věc, která tady chybí. Proto vznikají iniciativy, kdy čistíme stávající remízky, a vznikl také nápad udělat nový biokoridor."

 Sazenice za 80 000 korun zaplatilo město Opava. Nářadí do rukou vzali dobrovolníci z Vlaštoviček a stromy a keře zasadili. Na pásu dlouhém dva kilometry a širokém asi 10 metrů bude dohromady 150 stromů.

Petr Zalibor, myslivecký hospodář, Spolek Opavice: „Když přijde ke sklizni,  tak jsme rádi za každý kousek vybudovaného krytu na poli, ať se zvěř může schovat na rozlehlých lánech.“

Takové remízky byly v poli dříve vysázené vždy na hranicích pozemků. S kolektivizací z polí vymizely. 

Karel Kovalčík, odb. Životního prostředí, Magistrát Opava: „Cílem je trochu tu krajinu změnit z širokých lánů a vrátit remízky a jiné krajinné prvky zpět.“

Prozatím je osázený pás uprostřed polí oplocený. To aby pletivo ochránilo dřeviny před okusem zvěře. Až zeleň povyroste, plot se odstraní, a tento biokoridor bude volně přístupný veřejnosti.

---

Mladí baseballisté mají za sebou skvělou sezónu

Tři hráči získali s českou reprezentací první místo na mistrovství Evropy. Celý klub mladých pak vybojoval druhé místo na mistrovství České republiky. Mladí baseballisté BK Klasik Frýdek-Místek mají za sebou výbornou sezónu. Jejich úspěchy ocenilo také vedení města.

Zlaté medaile z Mistrovství Evropy v baseballu do 15 let. To byly ty nejcennější trofeje, se kterými se přišli právoplatně pochlubit mladí hráči BK Klasik Frýdek-Místek vedení města. Primátor a jeho dva náměstci přijali dvojici hráčů, trenéra a prezidenta klubu. Úspěchů nasbírali hráči mnohem víc.

Jan Kozel, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Tuto sezónu jsem měl kategorii reprezentace, kdy jsem se dostal do reprezentace U15. A první velký turnaj letošní sezóny bylo mistrovství Evropy, kde jsme skončili první jako Česká republika. A potom jsme za klub Frýdek-Místek na Mistrovství České republiky do 15 let skončili druzí v Praze."

Adrián Mück, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Letošní rok byl hodně pestrý. Jak turnaj na Mistrovství Evropy, tak Mistrovství České republiky, kde jsme se umístili na druhém místě. Na Evropě jsme skončili první, takže letošní rok byl úspěšný."

Reprezentační medaile přivezli do Frýdku-Místku tři hráči. Jan Kozel byl na mistrovství Evropy dokonce vyhlášen nejlepším nadhazovačem turnaje. Vedení klubu poděkovalo městu za podporu a také za před čtyřmi lety vybudované hřiště, které začalo přinášet úspěchy.

Ondřej Gongol, prezident BK Klasik Frýdek-Místek: "Pořád se v něm cítíme jako v novém. Koronavirus nám trochu ubral na síle. Trošku to poznamenalo základnu. Nicméně jsme se přes to dostali a dorostla nám ta generace, která už nese plody toho krásného areálu a jsme schopni dosáhnout největších úspěchů v historii klubu na mládežnické úrovni. To znamená vicemistři republiky v kategorii do 15 let. Plus vychovali jsme 3 reprezentanty v patnáctiletých, kteří vyhráli s reprezentačním týmem republiky mistrovství Evropy. Takže za nás nejlepší rok v té mládežnické kategorii, který jsme měli."

Jan Kozel, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Příští sezónu asi budu hrát za kategorii U18 a za muže a kdyžtak v kategorii do 18 let je další reprezentace. Takže můžu opět reprezentovat Českou republiku."

Adrián Mück, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Dál mě čeká trénování v klubu. Příští rok možná zkouška na reprezentaci do 18 let. Jinak zápasy 18 a mužů."

Klub představil městu také určitý náhled plánů do budoucna. Hřiště má podle něj obrovský potenciál, mohly se zde například pořádat i velké turnaje.

Ondřej Gongol, prezident BK Klasik Frýdek-Místek: "Vize máme, chceme samozřejmě využívat dál potenciál toho areálu a přilákat pro baseball další nadšence a posouvat tu laťku výš. Aby kluci vozili medaile z republiky pravidelně a abychom šlapali těm nejlepším týmům na paty a aby hlavně ty naše kluky, kteří se pro baseball nadchnou, aby je to bavilo. A aby si z toho odnesli i do normálního života."

Adrián Mück, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Všestranné zaměření tam je, takže mi dává jak koordinaci, tak rychlost, obezřetnost."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Mě jako primátora samozřejmě těší každý úspěch mladého sportovce. Našim hlavním mottem je podpora mládežnického sportu. Čili výchova a podpora mladých lidí, aby našli cestu ke sportu. A pak když uspějí v těch profesionálních soutěžích, je to jenom plus, ke kterému my jako město chceme přispívat. Obecně jsem rád, že jsme se mohli potkat. Škoda, vzhledem k situaci, že jsme se nesešli v tom širším počtu se všemi hráči. Nicméně jsem rád, že jsme se potkali a obecně chci říct, že podpora toho mládežnického sportu pro nás zůstává stále prioritou. A pokud bude schválen rozpočet tak, jak je předložen, tak těch peněz, které půjdou do podpory zejména toho mládežnického sportu, bude ještě o něco malinko více, než bylo v loňském roce."

Finanční podpora by pak šla plošně do všech sportů.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. listopadu 2021, 16:00

Zkušení policisté přemluvili sebevrahovi skok z mostu

Ostravští policisté zachránili muže, který pod vlivem drog chtěl skočit z mostu. Všimla si jej náhodně projíždějící hlídka, která mu zabránila ve skoku ze zhruba desetimetrové výšky na kolejiště.

Policisté z oddělení hlídkové služby Projížděli přes most v Ostravě - Vítkovicích, když si jeden z nich všiml v protisměru muže, který stojí na zábradlí a objímá sloup. Pod ním byla hloubka zhruba 10 metrů a koleje z vítkovické vlečky. Bylo jim hned jasné, co se děje.

Michal Folta, Policie ČR Ostrava: "Zpočátku jsme se snažili zjistit, co tam muž dělá, ale komunikace byla velmi obtížná, protože tam byl hustý provoz a bylo velmi špatně slyšet. Zjistili jsme, že pán není z našeho regionu, že Ostravu ani nezná a že se vlastně snaží utéct před nějakou svou minulostí." 

Policisté mají na podobné situace vyškolené vyjednavače a jeden z nich  se okamžitě vydal na místo. I hlídkaři jsou ale proškoleni a v těchto situacích může hrát čas klíčovou roli. Tady sehrála roli i velká zima. 

Jaroslav Neuwirt, Policie ČR Ostrava: "Je to o takové vzájemné empatii s tím člověkem. Kolega mu navrhl, ať sleze dolů, že půjdeme na horký čaj. Na to celkem slyšel, protože byl opravdu promrzlý." 

Dechová zkouška sice byla negativní, muž byl ale pod vlivem drog a vzhledem k tomu, co říkal, je možné že trpěl duševní poruchou. Proto byl předán zdravotníkům. 

Michal Folta, Policie ČR Ostrava: "Vždycky raději pomáháme. Vždy je lepší pomoc, než nějaká represe." 

Se sebevraždami se setkávají policisté z oddělení hlídkové služby poměrně často. Jen tato dvojice už řešila 5 podobných situací a vždy se jim podařilo skoku zabránit. 

---

Zájem o očkování roste, stejně ale i počet hospitalizací

Tak jako jiná očkovací centra v kraji, tak i v Havířově začíná být o vakcinaci větší zájem. Nápor nemocnice čeká v prosinci. Bohužel, ale i ve vztahu k hospitalizacím. Nadále platí, že na jednotkách intenzivní péče leží v těžkém stavu převážně neočkovaní. V nemocnici už pomáhá i armáda.

Zhoršená epidemická situace a přísné restrikce. To je důvod, proč se zvedá zájem o očkování. V havířovském očkovacím centru je dnes nahlášeno nějakých 450 lidí na očkování, převažují zatím třetí dávky.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "V případě, že prodloužíme dobu až na 12 hodin a zavedeme třeba soboty, případně neděle, když bude velký tlak, tak se dostáváme na čísla, která jsme průměrně dělali ve sportovní hale. Těch 600, 700 jsme schopni zvládnout tady u nás.”

anketa: "Rozhodoval jsem se dodnes a v podstatě zvítězilo to, že česká vláda omezuje veřejný život, kulturu, restaurace a ten hlavní problém je pro mne práce. Já potřebuji jezdit na služebky do zahraničí.”

anketa: “Nerozhodovala jsem se dlouho, protože mám astma. Pro mne je chřipka, nebo větší nachlazení problém.”

V nemocnici se léčí na 70 covidových pacientů a nemocnice ví, že počet bude narůstat.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Narůstá počet jak standardních hospitalizací, tak těch těžkých na JIP. Dnes mám v reportu deset lidí s opravdu těžkým průběhem. Čím víc budeme potřebovat JIP, čím víc budeme potřebovat anesteziology a intenzivisty, tak tím méně můžeme operovat ty odkladné výkony.”

Zdravotníkům od pondělí na covidových odděleních pomáhá už i armáda. Prozatím se jedná o šest vojáků.

---

K vykrytí vysoké spotřeby plynu slouží podzemní zásobníky

Rostoucí ceny elektrické energie a plynu vyvolávají u odběratelů otázky, zda se nemusejí obávat výpadků v dodávkách. Pokud jde o zemní plyn, který také slouží k výrobě elektrické energie, jeho dodávky z Ruska do České republiky zatím ohroženy nejsou.

Ze strategických důvodů není možné spoléhat pouze na aktuální dodávky plynu plynovodem. Proto se po celou letní sezonu uskladňuje v zásobnících, aby byl k dispozici v zimním období, kdy je jeho spotřeba vyšší a překračuje kapacitu dodávek. Dva podzemní zásobníky se nacházejí v Moravskoslezském kraji. Jeden je ve Štramberku, druhý v Třanovicích.

Simona Hladíková, mluvčí RWE Gas Storage CZ: “Společně s podzemním zásobníkem plynu tady v Třanovicích provozujeme v České republice ještě dalších pět. Většina z nich je na území Moravy, jeden z nich je kousek od Prahy v Hájích u Příbrami. Zásobníky zemního plynu slouží v podstatě velmi zjednodušeně k tomu, aby dokrývaly zvýšenou spotřebu zemního plynu během zimní topné sezony.”

K ukládání plynu v podzemí slouží lokality, kde se původně nacházel přírodní plyn. Hornina v hloubce okolo 500 metrů dokáže plyn opakovaně přijímat a vydávat.

Tomáš Diósi, provozní ředitel RWE Gas Storage CZ: “Zásobník lze vybudovat jenom tam, kde existuje již přírodní struktura. Konkrétně tady na Třanovicích máme čtyři rezervoáry v podzemí, v kterých uskladňujeme plyn a do těchto struktur vlastně v létě přebytky plynu po dovozu vtláčíme a v zimní topné sezoně je zase můžeme vytěžit zpátky. Ten rezervoár je tvořen porézní horninou, do které my do těch jednotlivých malých pórů, které jsou vzájemně propojeny, vtláčíme ten zemní plyn a on nám v rámci té těžební a vtláčecí sezony neunikne, protože kolem jsou těsnící jílové vrstvy, které umožní tomu zemnímu plynu zůstat vlastně v té jedné struktuře, takže v létě do té struktury vtlačíme, v zimě těžíme a k tomu nám slouží několik desítek, takzvaných produkčních sond, kterýma ten plyn dopravujeme.”

V současné době jsou zásobníky naplněné a připravené pokrýt zvýšenou spotřebu. Jen v Třanovicích je ho k dispozici více než 500 milionů krychlových metrů.

Tomáš Diósi, provozní ředitel RWE Gas Storage CZ: “Tady v této lokalitě z celkové naší skladovací kapacity 2,7 miliardy metrů krychlových tady dokážeme uskladnit 530 milionů. To je plyn, který v tom roku cyklujeme, takže pro zákazníka uskladníme a pak vytěžíme zpátky do soustavy. Nicméně ta struktura pojme přibližně dvakrát tolik.”

Po opětovném vytěžení prochází zemní plyn procesem vysoušení a než se dostane k odběratelům, je z bezpečnostních důvodů odorizován, aby byl cítit při případném úniku.

---

Biokoridor ve Vlaštovičkách je téměř dokončený

V rámci projektu Zelené hradby se do okolí Opavy vrací aleje stromů či pásy křovin tak, jak tomu bylo dříve. Součástí je také biokoridor u místní části Vlaštovičky, který bude sloužit jako úkryt pro živočichy. A až stromy trochu povyrostou, může se stát také příjemným relaxačním místem

Projekt zelené hradby realizuje Opava od roku 2015. V rámci něj se snaží město obklopit zelení, vysadit do krajiny aleje stromů podél polních cest nebo třeba remízky. Teď vzniká pás zeleně nedaleko opavské místní části Vlaštovičky.

René Holuša (OMČO), starosta Vlaštoviček: „Kolem Vlaštoviček jsou pole, není tady les. To je jediná věc, která tady chybí. Proto vznikají iniciativy, kdy čistíme stávající remízky, a vznikl také nápad udělat nový biokoridor."

 Sazenice za 80 000 korun zaplatilo město Opava. Nářadí do rukou vzali dobrovolníci z Vlaštoviček a stromy a keře zasadili. Na pásu dlouhém dva kilometry a širokém asi 10 metrů bude dohromady 150 stromů.

Petr Zalibor, myslivecký hospodář, Spolek Opavice: „Když přijde ke sklizni,  tak jsme rádi za každý kousek vybudovaného krytu na poli, ať se zvěř může schovat na rozlehlých lánech.“

Takové remízky byly v poli dříve vysázené vždy na hranicích pozemků. S kolektivizací z polí vymizely. 

Karel Kovalčík, odb. Životního prostředí, Magistrát Opava: „Cílem je trochu tu krajinu změnit z širokých lánů a vrátit remízky a jiné krajinné prvky zpět.“

Prozatím je osázený pás uprostřed polí oplocený. To aby pletivo ochránilo dřeviny před okusem zvěře. Až zeleň povyroste, plot se odstraní, a tento biokoridor bude volně přístupný veřejnosti.

---

Mladí baseballisté mají za sebou skvělou sezónu

Tři hráči získali s českou reprezentací první místo na mistrovství Evropy. Celý klub mladých pak vybojoval druhé místo na mistrovství České republiky. Mladí baseballisté BK Klasik Frýdek-Místek mají za sebou výbornou sezónu. Jejich úspěchy ocenilo také vedení města.

Zlaté medaile z Mistrovství Evropy v baseballu do 15 let. To byly ty nejcennější trofeje, se kterými se přišli právoplatně pochlubit mladí hráči BK Klasik Frýdek-Místek vedení města. Primátor a jeho dva náměstci přijali dvojici hráčů, trenéra a prezidenta klubu. Úspěchů nasbírali hráči mnohem víc.

Jan Kozel, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Tuto sezónu jsem měl kategorii reprezentace, kdy jsem se dostal do reprezentace U15. A první velký turnaj letošní sezóny bylo mistrovství Evropy, kde jsme skončili první jako Česká republika. A potom jsme za klub Frýdek-Místek na Mistrovství České republiky do 15 let skončili druzí v Praze."

Adrián Mück, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Letošní rok byl hodně pestrý. Jak turnaj na Mistrovství Evropy, tak Mistrovství České republiky, kde jsme se umístili na druhém místě. Na Evropě jsme skončili první, takže letošní rok byl úspěšný."

Reprezentační medaile přivezli do Frýdku-Místku tři hráči. Jan Kozel byl na mistrovství Evropy dokonce vyhlášen nejlepším nadhazovačem turnaje. Vedení klubu poděkovalo městu za podporu a také za před čtyřmi lety vybudované hřiště, které začalo přinášet úspěchy.

Ondřej Gongol, prezident BK Klasik Frýdek-Místek: "Pořád se v něm cítíme jako v novém. Koronavirus nám trochu ubral na síle. Trošku to poznamenalo základnu. Nicméně jsme se přes to dostali a dorostla nám ta generace, která už nese plody toho krásného areálu a jsme schopni dosáhnout největších úspěchů v historii klubu na mládežnické úrovni. To znamená vicemistři republiky v kategorii do 15 let. Plus vychovali jsme 3 reprezentanty v patnáctiletých, kteří vyhráli s reprezentačním týmem republiky mistrovství Evropy. Takže za nás nejlepší rok v té mládežnické kategorii, který jsme měli."

Jan Kozel, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Příští sezónu asi budu hrát za kategorii U18 a za muže a kdyžtak v kategorii do 18 let je další reprezentace. Takže můžu opět reprezentovat Českou republiku."

Adrián Mück, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Dál mě čeká trénování v klubu. Příští rok možná zkouška na reprezentaci do 18 let. Jinak zápasy 18 a mužů."

Klub představil městu také určitý náhled plánů do budoucna. Hřiště má podle něj obrovský potenciál, mohly se zde například pořádat i velké turnaje.

Ondřej Gongol, prezident BK Klasik Frýdek-Místek: "Vize máme, chceme samozřejmě využívat dál potenciál toho areálu a přilákat pro baseball další nadšence a posouvat tu laťku výš. Aby kluci vozili medaile z republiky pravidelně a abychom šlapali těm nejlepším týmům na paty a aby hlavně ty naše kluky, kteří se pro baseball nadchnou, aby je to bavilo. A aby si z toho odnesli i do normálního života."

Adrián Mück, nadhazovač, mistr Evropy do 15 let: "Všestranné zaměření tam je, takže mi dává jak koordinaci, tak rychlost, obezřetnost."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Mě jako primátora samozřejmě těší každý úspěch mladého sportovce. Našim hlavním mottem je podpora mládežnického sportu. Čili výchova a podpora mladých lidí, aby našli cestu ke sportu. A pak když uspějí v těch profesionálních soutěžích, je to jenom plus, ke kterému my jako město chceme přispívat. Obecně jsem rád, že jsme se mohli potkat. Škoda, vzhledem k situaci, že jsme se nesešli v tom širším počtu se všemi hráči. Nicméně jsem rád, že jsme se potkali a obecně chci říct, že podpora toho mládežnického sportu pro nás zůstává stále prioritou. A pokud bude schválen rozpočet tak, jak je předložen, tak těch peněz, které půjdou do podpory zejména toho mládežnického sportu, bude ještě o něco malinko více, než bylo v loňském roce."

Finanční podpora by pak šla plošně do všech sportů.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-11-2021-16-00