Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Hokejisté Vítkovic postupují do čtvrtfinále ligy mistrů
  • V MSK se zřejmě do stávky zapojí až polovina škol
  • Šperky s falešným puncem vydávali podvodníci za zlaté
  • NJ škola díky projektu naráz modernizovala osm místností
  • Okresní soutěž T-profi se konala již počtvrté

Hokejisté Vítkovic postupují do čtvrtfinále ligy mistrů

Hokejisté Vítkovic slaví. V Ostravě remizovali v odvetě s finskými pelikány a postupují do čtvrtfinále ligy mistrů. V prvním zápase totiž vyhráli kontumačně 3:0.

Vítkovicím se otevřela cesta k postupu do další fáze Ligy mistrů už v prvním zápase v Lahti, když v minulém týdnu rozhodčí kontumovali zápas kvůli špatné kvalitě ledu. Finský tým pelikánů tak prohrál 3:0 a domácí byli v odvetě na koni. 

Michal Jordán, Lahti Pelicans: "Nevím čí to byla chyba, jak se to mohlo stáít. bylo to pro nás kruté. Jet do Vítkovic  a prohrávat 3:0 je velké manko." 

Vítkovice měly zápas pod kontrolou a od 20. minuty vedli po trefě Lakatoše. Lahti srovnalo na 1:1 ve třetí třetině a toto skóre se už nezměnilo. Remíza posunuje Vítkovice do dalšího kola. 

Matěj Machovský, gólman HC Vítkovice Ridera: "Hráli jsme dobrý hokej. Trošku mě mrzí konec druhé třetiny, kdy jsme to začali trochu zahazovat a bylo z toho taková holomajzna." 

Ve čtvrtfinále Ligy mistrů se Vítkovice utkají se svým soupeřem ze základní skupiny švýcarským Rapperswil-Jona. Zápasy se budou hrát začátkem prosince. 

---

V MSK se zřejmě do stávky zapojí až polovina škol

Vyjednávání mezi odbory a ministerstvem zkrachovalo. 27. listopadu se tak školy chystají zapojit do stávky. V Moravskoslezském kraji by se mohlo jednat až o polovinu školských zařízení. Ředitelé o způsobu protestu musí dnes informovat rodiče.

Snížení už tak mizerných platů nepedagogických pracovníků, ale i celkové nastavení financování škol přiměly zaměstnance říct hlasitě, takto ne! A to formou stávky. Například v ZŠ Gorkého v Havířově pracuje 61 zaměstnanců. 95% z nich bude stávkovat.

Lucie Lundová, vedoucí školní jídelny: "Platy jsou malé. Děvčata dělají opravdu za 20 tisíc hrubého, a to se nedá a na to, že ministerstvo řeklo, aby si člověk našel druhou práci, jak to máme dělat, když máme malé děti? Musíme se ozvat. Protože, kdybychom se neozvali, tak by to ministerstvo možná zahodilo pod stůl.”

Ředitel vidí problémy i jinde.

Igor Zaťko, ředitel ZŠ Gorkého Havířov: “Není jasno ve financování asistentů pedagoga a potom také záležitost i těch ostatních neinvestičních prostředků, které se používají také na nákup učebnic a pomůcek. Pokud tam dojde k nějakému snížení, tak i tam bude ta kvalita našeho školství ohrožena.”

V Havířově se do stávky zapojí dvě třetiny základních i mateřských škol. Většina z nich zůstane zavřená. A chystají se i střední školy. Na Gymnáziu Komenského učitelé o stávce se studenty diskutují.

Tereza, studentka: “Kuchařky dělají jídlo pro ty děti, kteří nemají možnost si udělat jídlo sami. Asistenti také odvádějí kus práce v té škole."

Přesná čísla o počtu stávkujících škol nejsou. Odbory ale uvádějí, že v Moravskoslezském kraji se do stávky zapojí polovina školských zařízení.

---

Šest dnů trval sběr odpadu u silnice I/56 v Ostravě. Ředitelství silnic a dálnic tam provedlo generální úklid na vytipovaných černých skládkách a v bezdomoveckých osadách. Pracovníci odvezli k recyklaci celkem devět tun. Během sběru dvakrát čelili napadení a bylo nutné zavolat policii.

Policisté hledají svědky střetu osobního auta a autobusu. Nehoda se stala 14. září po 16. hodině v Ostravě-Přívozu na křižovatce ulic Hlučínská, Na Náhonu a Palackého. Po střetu sedmnáct cestujících v autobusu spadlo a šest z nich se zranilo. Pomoci by mohly i záznamy z palubních kamer projíždějících vozidel.

---

Šperky s falešným puncem vydávali podvodníci za zlaté

Policisté zadrželi trojici podvodníků ze Srbska, která prodávala v prodejnách zlatnictví falešné šperky. Ačkoliv pachatelé tvrdili, že jde o zlato, což dokládali puncovní značkou, šlo jen o pozlacený kov. Zlatnice ale padělky odhalila a pomohla jejich dopadení.

Do prodejny zlatnictví v Ostravě-Mariánských Horách opakovaně přišli v minulých dnech cizinci a nabízeli k prodeji zlaté šperky, které měly punc ryzosti 14 karátového zlata tedy 585. Běžnou kontrolu zlatníci nic nepoznali a tak řetízek odkoupili. Pak ale majitelka začala pochybovat o pravosti šperků.

zlatnice: "Že se jedná o padělek jsme zjistili až poté, co jsme jeden dílek toho šperku zničili a vlastně jsme ho testovali i zevnitř. Konzultovali jsme to s policií a při třetím výkupu, který byl domluvený došlo k zadržení."

Pro potvrzení své teorie zlatnice ještě vykoupila další šperk,  který vše potvrdil. S cizincem se následně domluvila na další schůzku, kde mělo dojít opět k obchodu. To už ale na podvodníky ze Srbska čekali kriminalisté. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Trojici zadržených si následně převzali kriminalisté, kteří se celou událostí začali zabývat. Potvrdilo se, že nabízené „zlato“ nebylo zlato. Jeho povrch byl sice pozlacený, ale uvnitř se jednalo o jiný kov než deklarovanou klenotnickou slitinu 14 karátového zlata. Všem zadrženým bylo prokázáno, že v pěti případech měli nabízet šperky v obchodech specializujících se na prodej zlata."

Dva muži a žena ze Srbska jsou podezřelí z podvodu. Ke všemu se přiznali. Ve třech případech získali za falešné šperky 70 tisíc korun. Policisté varují případné zákazníky, aby si vždy ověřovali pravost šperků ve specializovaných provozovnách. 

---

Svět podle nás - tak se jmenuje úspěšný projekt, ve kterém i letos umělci s handicapem získali Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje. Slavnostní předání proběhlo v Galerii výtvarného umění v Ostravě, která projekt spoluorganizuje.


Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Pro mě je to vždycky srdcervoucí výstava, která mě oslovuje a která ve mně zanechává pocit toho, že si nejen člověk musí vážit svého zdraví, ale že může svět vidět i trochu jinýma očima, než běžně poznává.”

---

NJ škola díky projektu naráz modernizovala osm místností

Základní škola Komenského 68 představila osm učeben a kabinetů, které se letos podařilo zrekonstruovat díky projektu Řemesla. Žáci si pochvalují práci v nových cvičných kuchyňkách, které jsou vybaveny moderními spotřebiči.

nové cvičné kuchyňky na Základní škole Komenského 68 v Novém Jičíně mohla i tato děvčata z osmé třídy. Chodí sem na výuku pracovních činností.

Nelly Ondruchová, žákyně ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Pracuje se mi úplně suprově, jsou tady nové mixéry a třeba palačinkovače, což nám usnadní plno práce. Moc se nám to tady líbí.”

Adéla Bajerová, žákyně ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Je tu více místa, více nádobí, prostě se nám tady pracuje skvěle.”

Kuchyňky se letos podařilo modernizovat v rámci projektu Řemesla, stejně tak dalších sedm místností školy.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Projekt zahrnoval rekonstrukci žákovských dílen a žákovské kuchyňky. Součástí projektu byla i vybudována učebna pro keramické tvoření a zázemí pro keramiku a také vybaveny kabinety pro pedagogy a školní poradenské pracoviště.”

Nové učebny jsou vybaveny moderní digitální technikou. V té polytechnické jsou 3D tiskárny, stavebnice LEGO i soupravy pro výuku přírodních věd.

Projekt byl financován z evropských prostředků, celkové náklady dosáhly 12 a půl milionu korun, z toho 10 procenty se podílelo město.

---

Okresní soutěž T-profi se konala již počtvrté

T-profi, neboli Talent profi. To je název postupové soutěže, která v soutěžních týmech propojila firmy, žáky i studenty okresu. Soutěž připravila Okresní hospodářská komora. Soutěžním úkolem bylo sestrojit funkční model přístroje, který jako každoročně připravilo pražské ČVUT.“

Soutěž unikátně propojila teoretickou výuku ve školách s firemní praxí.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já jsem upřímně rád, že můžu být součástí tady této soutěže, hlavně za město Bruntál, protože Bruntál tady má zastoupení pěti škol, z toho dvě základní školy i střední školy, takže je to super. Tuto soutěž vnímám tak, že žáci tentokrát nemají češtinu a diktát a nějaké slohové cvičení, ale musí tady v tomto zapojit svůj mozek, svoje umění a svoji zručnost.“

Všechny soutěžní týmy pracovaly v limitovaném čase na stejném modelu.

Boris Šraut, ČVUT Praha, odborný garant soutěže: „Děcka staví model Wattova regulátoru, který vlastně převádí rotační pohyb na posun vahadla a v našem případě posunuje magnetickým spínacím kontaktem a budou měřit, jestli ten kontakt se skutečně sepne, jestliže takhle ho uvedou do činnosti. Tady je magnet proti spínacímu kontaktu a je to vyvedeno na svorkovnici a tím se můžou potom ovládat přes mikropočítače další periferie.“

Květoslav Bašista, pořadatel, Okresní hospodářská komora: „Já si myslím, že to je obrovský význam. Já ten přínos vidím, že se setkávají základní školy, střední školy, firmy, to je ten největší příklad a přínos pro ty samotné žáky.“

Soutěž nebyla jednoduchá a prověřila technickou zdatnost i zručnost soutěžních týmů.

Ondřej, soutěžící: „Jsme ze SPŠ a OA Bruntál a a vyrábíme Wattův transformátor.“

Josef, soutěžící: „Nejtěžší je montovat tady ty malé šroubky.“

Daniel, soutěžící, SPŠ OA Bruntál: „My tady stavíme model Wattova regulátoru a jeho úkol je, regulovat otáčky parního stroje za pohybu.“

Kateřina, soutěžící: „My jsme ze SOŠ z Albrechtic a asi se nám daří zatím dobře."

Vanessa, soutěžící: „Ta malá místa, kde nám chybí prostor na montování matek a jinak asi dobré, bych řekla.“

Ludvík, soutěžící: „Už jsem tady byl, předtím za základnu Města Albrechtic, tak už trochu vím, o co tady go.“

Honza a Tadeáš, soutěžící: „Dobře a jsme z Bruntálu z Cihelní 6.“

Co je na tom nejtěžší? „Tak asi ty kola.“

Vanessa, soutežící: „SOŠ Bruntál, Krnovská. Máme tu základní školu tady z Bruntálu, Cihelka, kluci z páté třídy.“

Někteří soutěžící byli již zkušení v práci s předepsanou stavebnicí Merkur.

František, soutěžící: „Já mám doma Merkura a já z něj stavím autíčka a takové věci.“

Matyáš, soutěžící: „Já mám tak doma Merkur a stavím z něho různé věci, třeba jako auta, domy a tak dále.“

Martin, soutěžící: „Já mám doma Merkura, stavím z něho auta, letadla a s mamkou jsem a s taťkou postavil takové velké auto.“

Vítězem a postupujícím z letošního ročníku T-profi byl nakonec spojený tým krnovské Střední průmyslové školy, Základní školy Dvořákův okruh a firmy Aspec.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. listopadu 2023, 17:00

Hokejisté Vítkovic postupují do čtvrtfinále ligy mistrů

Hokejisté Vítkovic slaví. V Ostravě remizovali v odvetě s finskými pelikány a postupují do čtvrtfinále ligy mistrů. V prvním zápase totiž vyhráli kontumačně 3:0.

Vítkovicím se otevřela cesta k postupu do další fáze Ligy mistrů už v prvním zápase v Lahti, když v minulém týdnu rozhodčí kontumovali zápas kvůli špatné kvalitě ledu. Finský tým pelikánů tak prohrál 3:0 a domácí byli v odvetě na koni. 

Michal Jordán, Lahti Pelicans: "Nevím čí to byla chyba, jak se to mohlo stáít. bylo to pro nás kruté. Jet do Vítkovic  a prohrávat 3:0 je velké manko." 

Vítkovice měly zápas pod kontrolou a od 20. minuty vedli po trefě Lakatoše. Lahti srovnalo na 1:1 ve třetí třetině a toto skóre se už nezměnilo. Remíza posunuje Vítkovice do dalšího kola. 

Matěj Machovský, gólman HC Vítkovice Ridera: "Hráli jsme dobrý hokej. Trošku mě mrzí konec druhé třetiny, kdy jsme to začali trochu zahazovat a bylo z toho taková holomajzna." 

Ve čtvrtfinále Ligy mistrů se Vítkovice utkají se svým soupeřem ze základní skupiny švýcarským Rapperswil-Jona. Zápasy se budou hrát začátkem prosince. 

---

V MSK se zřejmě do stávky zapojí až polovina škol

Vyjednávání mezi odbory a ministerstvem zkrachovalo. 27. listopadu se tak školy chystají zapojit do stávky. V Moravskoslezském kraji by se mohlo jednat až o polovinu školských zařízení. Ředitelé o způsobu protestu musí dnes informovat rodiče.

Snížení už tak mizerných platů nepedagogických pracovníků, ale i celkové nastavení financování škol přiměly zaměstnance říct hlasitě, takto ne! A to formou stávky. Například v ZŠ Gorkého v Havířově pracuje 61 zaměstnanců. 95% z nich bude stávkovat.

Lucie Lundová, vedoucí školní jídelny: "Platy jsou malé. Děvčata dělají opravdu za 20 tisíc hrubého, a to se nedá a na to, že ministerstvo řeklo, aby si člověk našel druhou práci, jak to máme dělat, když máme malé děti? Musíme se ozvat. Protože, kdybychom se neozvali, tak by to ministerstvo možná zahodilo pod stůl.”

Ředitel vidí problémy i jinde.

Igor Zaťko, ředitel ZŠ Gorkého Havířov: “Není jasno ve financování asistentů pedagoga a potom také záležitost i těch ostatních neinvestičních prostředků, které se používají také na nákup učebnic a pomůcek. Pokud tam dojde k nějakému snížení, tak i tam bude ta kvalita našeho školství ohrožena.”

V Havířově se do stávky zapojí dvě třetiny základních i mateřských škol. Většina z nich zůstane zavřená. A chystají se i střední školy. Na Gymnáziu Komenského učitelé o stávce se studenty diskutují.

Tereza, studentka: “Kuchařky dělají jídlo pro ty děti, kteří nemají možnost si udělat jídlo sami. Asistenti také odvádějí kus práce v té škole."

Přesná čísla o počtu stávkujících škol nejsou. Odbory ale uvádějí, že v Moravskoslezském kraji se do stávky zapojí polovina školských zařízení.

---

Šest dnů trval sběr odpadu u silnice I/56 v Ostravě. Ředitelství silnic a dálnic tam provedlo generální úklid na vytipovaných černých skládkách a v bezdomoveckých osadách. Pracovníci odvezli k recyklaci celkem devět tun. Během sběru dvakrát čelili napadení a bylo nutné zavolat policii.

Policisté hledají svědky střetu osobního auta a autobusu. Nehoda se stala 14. září po 16. hodině v Ostravě-Přívozu na křižovatce ulic Hlučínská, Na Náhonu a Palackého. Po střetu sedmnáct cestujících v autobusu spadlo a šest z nich se zranilo. Pomoci by mohly i záznamy z palubních kamer projíždějících vozidel.

---

Šperky s falešným puncem vydávali podvodníci za zlaté

Policisté zadrželi trojici podvodníků ze Srbska, která prodávala v prodejnách zlatnictví falešné šperky. Ačkoliv pachatelé tvrdili, že jde o zlato, což dokládali puncovní značkou, šlo jen o pozlacený kov. Zlatnice ale padělky odhalila a pomohla jejich dopadení.

Do prodejny zlatnictví v Ostravě-Mariánských Horách opakovaně přišli v minulých dnech cizinci a nabízeli k prodeji zlaté šperky, které měly punc ryzosti 14 karátového zlata tedy 585. Běžnou kontrolu zlatníci nic nepoznali a tak řetízek odkoupili. Pak ale majitelka začala pochybovat o pravosti šperků.

zlatnice: "Že se jedná o padělek jsme zjistili až poté, co jsme jeden dílek toho šperku zničili a vlastně jsme ho testovali i zevnitř. Konzultovali jsme to s policií a při třetím výkupu, který byl domluvený došlo k zadržení."

Pro potvrzení své teorie zlatnice ještě vykoupila další šperk,  který vše potvrdil. S cizincem se následně domluvila na další schůzku, kde mělo dojít opět k obchodu. To už ale na podvodníky ze Srbska čekali kriminalisté. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Trojici zadržených si následně převzali kriminalisté, kteří se celou událostí začali zabývat. Potvrdilo se, že nabízené „zlato“ nebylo zlato. Jeho povrch byl sice pozlacený, ale uvnitř se jednalo o jiný kov než deklarovanou klenotnickou slitinu 14 karátového zlata. Všem zadrženým bylo prokázáno, že v pěti případech měli nabízet šperky v obchodech specializujících se na prodej zlata."

Dva muži a žena ze Srbska jsou podezřelí z podvodu. Ke všemu se přiznali. Ve třech případech získali za falešné šperky 70 tisíc korun. Policisté varují případné zákazníky, aby si vždy ověřovali pravost šperků ve specializovaných provozovnách. 

---

Svět podle nás - tak se jmenuje úspěšný projekt, ve kterém i letos umělci s handicapem získali Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje. Slavnostní předání proběhlo v Galerii výtvarného umění v Ostravě, která projekt spoluorganizuje.


Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Pro mě je to vždycky srdcervoucí výstava, která mě oslovuje a která ve mně zanechává pocit toho, že si nejen člověk musí vážit svého zdraví, ale že může svět vidět i trochu jinýma očima, než běžně poznává.”

---

NJ škola díky projektu naráz modernizovala osm místností

Základní škola Komenského 68 představila osm učeben a kabinetů, které se letos podařilo zrekonstruovat díky projektu Řemesla. Žáci si pochvalují práci v nových cvičných kuchyňkách, které jsou vybaveny moderními spotřebiči.

nové cvičné kuchyňky na Základní škole Komenského 68 v Novém Jičíně mohla i tato děvčata z osmé třídy. Chodí sem na výuku pracovních činností.

Nelly Ondruchová, žákyně ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Pracuje se mi úplně suprově, jsou tady nové mixéry a třeba palačinkovače, což nám usnadní plno práce. Moc se nám to tady líbí.”

Adéla Bajerová, žákyně ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Je tu více místa, více nádobí, prostě se nám tady pracuje skvěle.”

Kuchyňky se letos podařilo modernizovat v rámci projektu Řemesla, stejně tak dalších sedm místností školy.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Projekt zahrnoval rekonstrukci žákovských dílen a žákovské kuchyňky. Součástí projektu byla i vybudována učebna pro keramické tvoření a zázemí pro keramiku a také vybaveny kabinety pro pedagogy a školní poradenské pracoviště.”

Nové učebny jsou vybaveny moderní digitální technikou. V té polytechnické jsou 3D tiskárny, stavebnice LEGO i soupravy pro výuku přírodních věd.

Projekt byl financován z evropských prostředků, celkové náklady dosáhly 12 a půl milionu korun, z toho 10 procenty se podílelo město.

---

Okresní soutěž T-profi se konala již počtvrté

T-profi, neboli Talent profi. To je název postupové soutěže, která v soutěžních týmech propojila firmy, žáky i studenty okresu. Soutěž připravila Okresní hospodářská komora. Soutěžním úkolem bylo sestrojit funkční model přístroje, který jako každoročně připravilo pražské ČVUT.“

Soutěž unikátně propojila teoretickou výuku ve školách s firemní praxí.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já jsem upřímně rád, že můžu být součástí tady této soutěže, hlavně za město Bruntál, protože Bruntál tady má zastoupení pěti škol, z toho dvě základní školy i střední školy, takže je to super. Tuto soutěž vnímám tak, že žáci tentokrát nemají češtinu a diktát a nějaké slohové cvičení, ale musí tady v tomto zapojit svůj mozek, svoje umění a svoji zručnost.“

Všechny soutěžní týmy pracovaly v limitovaném čase na stejném modelu.

Boris Šraut, ČVUT Praha, odborný garant soutěže: „Děcka staví model Wattova regulátoru, který vlastně převádí rotační pohyb na posun vahadla a v našem případě posunuje magnetickým spínacím kontaktem a budou měřit, jestli ten kontakt se skutečně sepne, jestliže takhle ho uvedou do činnosti. Tady je magnet proti spínacímu kontaktu a je to vyvedeno na svorkovnici a tím se můžou potom ovládat přes mikropočítače další periferie.“

Květoslav Bašista, pořadatel, Okresní hospodářská komora: „Já si myslím, že to je obrovský význam. Já ten přínos vidím, že se setkávají základní školy, střední školy, firmy, to je ten největší příklad a přínos pro ty samotné žáky.“

Soutěž nebyla jednoduchá a prověřila technickou zdatnost i zručnost soutěžních týmů.

Ondřej, soutěžící: „Jsme ze SPŠ a OA Bruntál a a vyrábíme Wattův transformátor.“

Josef, soutěžící: „Nejtěžší je montovat tady ty malé šroubky.“

Daniel, soutěžící, SPŠ OA Bruntál: „My tady stavíme model Wattova regulátoru a jeho úkol je, regulovat otáčky parního stroje za pohybu.“

Kateřina, soutěžící: „My jsme ze SOŠ z Albrechtic a asi se nám daří zatím dobře."

Vanessa, soutěžící: „Ta malá místa, kde nám chybí prostor na montování matek a jinak asi dobré, bych řekla.“

Ludvík, soutěžící: „Už jsem tady byl, předtím za základnu Města Albrechtic, tak už trochu vím, o co tady go.“

Honza a Tadeáš, soutěžící: „Dobře a jsme z Bruntálu z Cihelní 6.“

Co je na tom nejtěžší? „Tak asi ty kola.“

Vanessa, soutežící: „SOŠ Bruntál, Krnovská. Máme tu základní školu tady z Bruntálu, Cihelka, kluci z páté třídy.“

Někteří soutěžící byli již zkušení v práci s předepsanou stavebnicí Merkur.

František, soutěžící: „Já mám doma Merkura a já z něj stavím autíčka a takové věci.“

Matyáš, soutěžící: „Já mám tak doma Merkur a stavím z něho různé věci, třeba jako auta, domy a tak dále.“

Martin, soutěžící: „Já mám doma Merkura, stavím z něho auta, letadla a s mamkou jsem a s taťkou postavil takové velké auto.“

Vítězem a postupujícím z letošního ročníku T-profi byl nakonec spojený tým krnovské Střední průmyslové školy, Základní školy Dvořákův okruh a firmy Aspec.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-11-2023-17-00