Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Gabriela z Nového Jičína se učí po úrazu mluvit i chodit
  • Mezi Havířovem a Ostravou se bude jezdit 110 km/h
  • O chráněné bydlení v Orlové je velký zájem
  • Kulturní dům v Novém Jičíně do konce roku nebude
  • MS kraj bodoval na veletrhu Go a Regiontour v Brně

Gabriela z Nového Jičína se učí po úrazu mluvit i chodit

V minulém týdnu začal soud v Novém Jičíně řešit případ 30leté Gabriely z Nového Jičína, která skončila po úrazu na invalidním vozíku. Podle obžaloby lékař zanedbal péči a přehlédl vážné zranění hlavy. Reportáž vzbudila velký ohlas a někteří lidé zpochybňovali její špatný zdravotní stav. Proto jsme se rozhodli smutný případ Gabriely popsat podrobněji.

Osudnou noc 18. března zná Gabriela Petřkovská jen z vyprávění. Šla na diskotéku v Novém Jičíně, kde spadla a záchranka ji odvezla do tamní nemocnice. Probudila se až za několik dní ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Byla po operaci, která jí zřejmě zachránila život. Byla ale zcela ochrnutá. "Změnil se mi život. Šla jsem na diskotéku na ples a vzbudím se s plínkou. Nehýbala jsem ničím, nemluvila. Bylo to hrozné," vysvětluje Gabriela Petřkovská.

Lékaři jí zprvu nedávali moc šancí. Pak se ale díky rehabilitacím začal stav zázračně zlepšovat. Matka Gábiny dala v práci výpověď. Veškerý svůj čas musela věnovat dceři. Potřebovala ji 24 hodin denně. Péče se po několika měsících začala projevovat. "Když po 6 týdnech řekla poprvé ahoj mami, tak jsem byla šťastná, že ji slyším zase mluvit," vzpomíná se slzami v očích matka Gabriely Iveta Honešová.

Dnes už Gábina ovládá jednu ruku a dokáže se postavit. S oporou udělá i pár kroků. Díky logopedii je jí i mnohem lépe rozumět. "Tohle koleno zvednu, ale tohle nejde. Ta ruka je nejhorší. To není jenom vozík. Na všechno potřebujete 2 ruce," ukazuje Gabriela.

Nejšťastnější chvíle Gábina prožívá, když ji třeba vezmou kamarádi do restaurace na večeři. Celá rodina očekává, jak dopadne žaloba na lékaře, který ji prý nedbale vyšetřil a přehlédl zlomeninu spánkové kosti. Peníze, které chtějí na nemocnici vysoudit, by využili na další rehabilitaci dcery. 

---

Mezi Havířovem a Ostravou se bude jezdit 110 km/h

Už několik let se hovoří o možném zvýšení rychlosti na silnici spojující Havířov s Ostravou. A jak se zdá, ještě nějakou dobu zůstane jen u slov.

Na Ostravské ulici, respektive Rudné, mezi Havířovem a Ostravou by se mohlo jezdit o 20 kilometrů rychleji. Jedná se o 6 kilometrů dlouhý úsek, kde nyní platí devadesátka. Nově by se mohlo jezdit až stodesítkou. Z běžné silnice se však musí stát silnice pro motorová vozidla, a to s sebou nese řadu úskalí. 

Pokud se v tomto úseku bude jezdit o dvacet kilometrů rychleji, budou sice rádi všichni řidiči, pro které byla devadesátka pomalá, naopak výrazné komplikace to ale přinese cyklistům. Ti totiž na silnici pro motorová vozidla nesmí. 

Cyklistů přitom po silnici jezdí poměrně hodně. Mnozí dojíždějí pravidelně do nedalekých ostravských hutí. Desítky cyklistů, kteří dosud po rovinaté Ostravské ulici jezdí například do ostravských hutí, budou muset jezdit delší oklikou a navíc přes kopce. Ve srovnání s tím, že zvýšení rychlosti o 20 km/h znamená pro řidiče zkrácení jízdy o pouhých 30 sekund, je dopad na cyklisty poměrně výrazný. 

Mnoho řidičů přitom navýšení rychlostního limitu vůbec nepozná, protože devadesátku dodržuje jen málokdo. Dotazovaní motoristé zvýšení rychlosti vítají. 

“Já si myslím, že pro motoristy je to rozhodně dobré. Otázkou je, co bude s cyklisty, ale já se na to dívám z pohledu motoristy. Na kole už nejezdím,” vyjádřil se jeden z řidičů. 

“Jako motorista s tím souhlasím. Tento nápad zvýšit rychlost se mi líbí. Vzhledem k tomu, že řeším dopravní nehody déle než 12 let, vím, že pokud je povolená rychlost dodržována, nedochází ke zvyšování nehodovosti,” dodal další motorista. 

Zvýšení rychlosti je podmíněno splněním několika podmínek. 

Časový výhled pro zařazení silnice mezi silnice pro motorová vozidla v současné době znám není. V tomto roce proběhne v daném úseku instalace oplocení zabraňující vnik zvěře na komunikaci, dále také dojde ke zrušení levých odbočení v křižovatce silnic I/11 x II/479,” řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.

Dá se předpokládat, že úsek mezi Havířovem a Ostravou se na silnici pro motorová vozidla nezmění dříve než za rok.

---

O chráněné bydlení v Orlové je velký zájem

Ve městech je stále větší zájem o stacionáře, chráněné bydlení nebo odlehčovací službu. I v Orlové se sociální služby snaží uspokojit co největší počet klientů. Mnozí z nich našli v sociálních službách nový domov.

Paní Eliška má mentální postižení a nemůže žít sama. Má to štěstí, že už 13 let se o ní mohou postarat Sociální služby města Orlové, a to konkrétně v chráněném bydlení. 

"Pěkně je tu, líbí se mi tu. Uklízím, vařím si sama. Jsem tu spokojená," řekla paní Eliška.

Domov takto poskytují sociální služby dalším 13 lidem s různým životním osudem. 

"V chráněném bydlení máme různé cílové skupiny klientů. Buď se zdravotním postižením, mentálním postižením, a mohou tady být i osoby komerčně zneužívané. Mohou tady bydlet do doby, než pro ně najdeme vhodnější bydlení, případně než je naučíme věci tak, aby mohli opět bydlet v domácím prostředí,” řekla Jarmila Berná, ředitelka Sociálních služeb města Orlové.

Klienti chráněného bydlení se každý den setkávají také s lidmi z denního stacionáře, a nebo z odlehčovací služby. 

"Máme tady různé aktivizační činnosti. Máme paměťová cvičení, prstovou jógu. Zrovna dneska jste viděli muzikoterapii. Máme tady keramickou dílnu.Mohou i individuálně pracovat," dodala sociální pracovnice Alena Krainová.

Tak jako v jiných městech, je i v Orlové stále větší zájem o pečovatelské služby. A to ne jen o rozvoz obědů, ale například také o mytí klientů. Proto musely sociální služby rozšířit provoz. Pracovníci dojíždějí do domácností každý den od 6 až do 20 hodin. 

---

Kulturní dům v Novém Jičíně do konce roku nebude

Do konce tohoto roku měl mít Nový Jičín hotov kulturní dům, který vzniká rekonstrukcí přístavy Hotelu Praha. Nicméně velké náklady na tuto investici přiměly vedení radnice projekt přehodnotit. Dokončení kulturního stánku se tak posouvá do roku 2022.

Čtyřicet let stará přístavba novojičínského Hotelu Praha už má novou fasádu a okna. První etapa přestavby na kulturně společenské centrum, kterou nastartovalo bývalé vedení města,  skončila loni v květnu. Stála 22 milionů korun. Druhá fáze, vnitřní vybavení, by měla podle aktualizovaného projektu přijít na téměř 70 milionů. To se nelíbí kontrolnímu výboru zastupitelstva města ani vedení radnice. 

“Rada města rozhodla o vzniku pracovní skupiny.  Členové této skupiny jsou zastupitelé města jak opoziční, tak koaliční. Cílem této skupiny je iniciovat úspory,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Vzniklá komise by také měla přehodnotit účelové využití objektu. 

“Budeme se bavit o tom, jestli má smysl a účel budovat v prvním nadzemním podlaží restauraci, budeme se bavit o velikostech sociálního zázemí, velikosti pokladen, ale i dalších věcí, týkajících se například povrchu podlah jednotlivých sálů,” vysvětlil Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.  

Původní rozpočet z roku 2014 přitom počítal na celkovou rekonstrukci budovy s necelými 50 miliony korun. Nyní jí prodražuje například zvýšení cen stavebních prací nebo nové požadavky na vybavení. Optimistický plán hovoří o tom, že by kulturní centrum s kapacitou 260 osob mohlo být otevřeno v roce 2022. 

---

MS kraj bodoval na veletrhu Go a Regiontour v Brně

Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour během 4 dnů navštívilo více než 30 tisíc lidí. Jako každoročně se tam prezentoval i MS kraj, který si vůbec poprvé odnesl 1. cenu v kategorii nejlepší turistický produkt za projekt Technotrasa, který nabízí 30 technických atraktivit.

Ani letos nechyběl na tradičním veletrhu cestovního ruchu Go a Regiontour v Brně MS kraj. Návštěvníky veletrhu lákal nejen jak na technické atraktivity, tak třeba na Slezskou Hartu , do Beskyd a společně s Olomouckým krajem i do Jeseníků.

„V tomto roce nás zvlášť potěšilo, že jsme dostali 1. cenu za produkt v MS kraji, je to produkt Technotrasy, jsou to technické památky, které jsou v našem kraji, je to také úzkokolejka v Třemešné, potom je to muzeum Kosárna v Karlovicích a různé doly, které dneska se zpřístupňují jako technické památky a rodiny s dětma můžou tyhlety památky navštěvovat,“ dodává náměstek hejtmana MS kraje Jan Krkoška (ANO).

Velký zájem byl také o projížďky unikátní elektrolodí Harta na Slezské Hartě, která získala povolení vozit turisty loni v listopadu. 

„Byly tady už paní učitelky, které si to chtěly objednat, nicméně jsme je odkázali na Mikroregion Slezská Harta,“ dodává koordinátorka cestovního ruchu MěÚ Bruntál Pavlína Konečná.

Lidé se tady seznámili i s turistickou oblastí Krajina břidlice, která je zavede do oblastí, kde se v minulosti dobývala břidlice.

„Momentálně nabízíme atraktivity Budišovska, Vítkovska a Oderska, jsou to vlastně turistické atraktivity otevřené v posledních 12 letech. Je to muzeum břidlice, Flascharův důl, který se bude otevírat v květnu, Raabova štola a naučné stezky po břidlici,“ přibližuje Lumír Moučka z expozice Krajina Břidlice.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet i spoustu dalších atrakcí jako například rýžování zlata nebo paddelboarding.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. ledna 2020, 16:00

Gabriela z Nového Jičína se učí po úrazu mluvit i chodit

V minulém týdnu začal soud v Novém Jičíně řešit případ 30leté Gabriely z Nového Jičína, která skončila po úrazu na invalidním vozíku. Podle obžaloby lékař zanedbal péči a přehlédl vážné zranění hlavy. Reportáž vzbudila velký ohlas a někteří lidé zpochybňovali její špatný zdravotní stav. Proto jsme se rozhodli smutný případ Gabriely popsat podrobněji.

Osudnou noc 18. března zná Gabriela Petřkovská jen z vyprávění. Šla na diskotéku v Novém Jičíně, kde spadla a záchranka ji odvezla do tamní nemocnice. Probudila se až za několik dní ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Byla po operaci, která jí zřejmě zachránila život. Byla ale zcela ochrnutá. "Změnil se mi život. Šla jsem na diskotéku na ples a vzbudím se s plínkou. Nehýbala jsem ničím, nemluvila. Bylo to hrozné," vysvětluje Gabriela Petřkovská.

Lékaři jí zprvu nedávali moc šancí. Pak se ale díky rehabilitacím začal stav zázračně zlepšovat. Matka Gábiny dala v práci výpověď. Veškerý svůj čas musela věnovat dceři. Potřebovala ji 24 hodin denně. Péče se po několika měsících začala projevovat. "Když po 6 týdnech řekla poprvé ahoj mami, tak jsem byla šťastná, že ji slyším zase mluvit," vzpomíná se slzami v očích matka Gabriely Iveta Honešová.

Dnes už Gábina ovládá jednu ruku a dokáže se postavit. S oporou udělá i pár kroků. Díky logopedii je jí i mnohem lépe rozumět. "Tohle koleno zvednu, ale tohle nejde. Ta ruka je nejhorší. To není jenom vozík. Na všechno potřebujete 2 ruce," ukazuje Gabriela.

Nejšťastnější chvíle Gábina prožívá, když ji třeba vezmou kamarádi do restaurace na večeři. Celá rodina očekává, jak dopadne žaloba na lékaře, který ji prý nedbale vyšetřil a přehlédl zlomeninu spánkové kosti. Peníze, které chtějí na nemocnici vysoudit, by využili na další rehabilitaci dcery. 

---

Mezi Havířovem a Ostravou se bude jezdit 110 km/h

Už několik let se hovoří o možném zvýšení rychlosti na silnici spojující Havířov s Ostravou. A jak se zdá, ještě nějakou dobu zůstane jen u slov.

Na Ostravské ulici, respektive Rudné, mezi Havířovem a Ostravou by se mohlo jezdit o 20 kilometrů rychleji. Jedná se o 6 kilometrů dlouhý úsek, kde nyní platí devadesátka. Nově by se mohlo jezdit až stodesítkou. Z běžné silnice se však musí stát silnice pro motorová vozidla, a to s sebou nese řadu úskalí. 

Pokud se v tomto úseku bude jezdit o dvacet kilometrů rychleji, budou sice rádi všichni řidiči, pro které byla devadesátka pomalá, naopak výrazné komplikace to ale přinese cyklistům. Ti totiž na silnici pro motorová vozidla nesmí. 

Cyklistů přitom po silnici jezdí poměrně hodně. Mnozí dojíždějí pravidelně do nedalekých ostravských hutí. Desítky cyklistů, kteří dosud po rovinaté Ostravské ulici jezdí například do ostravských hutí, budou muset jezdit delší oklikou a navíc přes kopce. Ve srovnání s tím, že zvýšení rychlosti o 20 km/h znamená pro řidiče zkrácení jízdy o pouhých 30 sekund, je dopad na cyklisty poměrně výrazný. 

Mnoho řidičů přitom navýšení rychlostního limitu vůbec nepozná, protože devadesátku dodržuje jen málokdo. Dotazovaní motoristé zvýšení rychlosti vítají. 

“Já si myslím, že pro motoristy je to rozhodně dobré. Otázkou je, co bude s cyklisty, ale já se na to dívám z pohledu motoristy. Na kole už nejezdím,” vyjádřil se jeden z řidičů. 

“Jako motorista s tím souhlasím. Tento nápad zvýšit rychlost se mi líbí. Vzhledem k tomu, že řeším dopravní nehody déle než 12 let, vím, že pokud je povolená rychlost dodržována, nedochází ke zvyšování nehodovosti,” dodal další motorista. 

Zvýšení rychlosti je podmíněno splněním několika podmínek. 

Časový výhled pro zařazení silnice mezi silnice pro motorová vozidla v současné době znám není. V tomto roce proběhne v daném úseku instalace oplocení zabraňující vnik zvěře na komunikaci, dále také dojde ke zrušení levých odbočení v křižovatce silnic I/11 x II/479,” řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl.

Dá se předpokládat, že úsek mezi Havířovem a Ostravou se na silnici pro motorová vozidla nezmění dříve než za rok.

---

O chráněné bydlení v Orlové je velký zájem

Ve městech je stále větší zájem o stacionáře, chráněné bydlení nebo odlehčovací službu. I v Orlové se sociální služby snaží uspokojit co největší počet klientů. Mnozí z nich našli v sociálních službách nový domov.

Paní Eliška má mentální postižení a nemůže žít sama. Má to štěstí, že už 13 let se o ní mohou postarat Sociální služby města Orlové, a to konkrétně v chráněném bydlení. 

"Pěkně je tu, líbí se mi tu. Uklízím, vařím si sama. Jsem tu spokojená," řekla paní Eliška.

Domov takto poskytují sociální služby dalším 13 lidem s různým životním osudem. 

"V chráněném bydlení máme různé cílové skupiny klientů. Buď se zdravotním postižením, mentálním postižením, a mohou tady být i osoby komerčně zneužívané. Mohou tady bydlet do doby, než pro ně najdeme vhodnější bydlení, případně než je naučíme věci tak, aby mohli opět bydlet v domácím prostředí,” řekla Jarmila Berná, ředitelka Sociálních služeb města Orlové.

Klienti chráněného bydlení se každý den setkávají také s lidmi z denního stacionáře, a nebo z odlehčovací služby. 

"Máme tady různé aktivizační činnosti. Máme paměťová cvičení, prstovou jógu. Zrovna dneska jste viděli muzikoterapii. Máme tady keramickou dílnu.Mohou i individuálně pracovat," dodala sociální pracovnice Alena Krainová.

Tak jako v jiných městech, je i v Orlové stále větší zájem o pečovatelské služby. A to ne jen o rozvoz obědů, ale například také o mytí klientů. Proto musely sociální služby rozšířit provoz. Pracovníci dojíždějí do domácností každý den od 6 až do 20 hodin. 

---

Kulturní dům v Novém Jičíně do konce roku nebude

Do konce tohoto roku měl mít Nový Jičín hotov kulturní dům, který vzniká rekonstrukcí přístavy Hotelu Praha. Nicméně velké náklady na tuto investici přiměly vedení radnice projekt přehodnotit. Dokončení kulturního stánku se tak posouvá do roku 2022.

Čtyřicet let stará přístavba novojičínského Hotelu Praha už má novou fasádu a okna. První etapa přestavby na kulturně společenské centrum, kterou nastartovalo bývalé vedení města,  skončila loni v květnu. Stála 22 milionů korun. Druhá fáze, vnitřní vybavení, by měla podle aktualizovaného projektu přijít na téměř 70 milionů. To se nelíbí kontrolnímu výboru zastupitelstva města ani vedení radnice. 

“Rada města rozhodla o vzniku pracovní skupiny.  Členové této skupiny jsou zastupitelé města jak opoziční, tak koaliční. Cílem této skupiny je iniciovat úspory,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Vzniklá komise by také měla přehodnotit účelové využití objektu. 

“Budeme se bavit o tom, jestli má smysl a účel budovat v prvním nadzemním podlaží restauraci, budeme se bavit o velikostech sociálního zázemí, velikosti pokladen, ale i dalších věcí, týkajících se například povrchu podlah jednotlivých sálů,” vysvětlil Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.  

Původní rozpočet z roku 2014 přitom počítal na celkovou rekonstrukci budovy s necelými 50 miliony korun. Nyní jí prodražuje například zvýšení cen stavebních prací nebo nové požadavky na vybavení. Optimistický plán hovoří o tom, že by kulturní centrum s kapacitou 260 osob mohlo být otevřeno v roce 2022. 

---

MS kraj bodoval na veletrhu Go a Regiontour v Brně

Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour během 4 dnů navštívilo více než 30 tisíc lidí. Jako každoročně se tam prezentoval i MS kraj, který si vůbec poprvé odnesl 1. cenu v kategorii nejlepší turistický produkt za projekt Technotrasa, který nabízí 30 technických atraktivit.

Ani letos nechyběl na tradičním veletrhu cestovního ruchu Go a Regiontour v Brně MS kraj. Návštěvníky veletrhu lákal nejen jak na technické atraktivity, tak třeba na Slezskou Hartu , do Beskyd a společně s Olomouckým krajem i do Jeseníků.

„V tomto roce nás zvlášť potěšilo, že jsme dostali 1. cenu za produkt v MS kraji, je to produkt Technotrasy, jsou to technické památky, které jsou v našem kraji, je to také úzkokolejka v Třemešné, potom je to muzeum Kosárna v Karlovicích a různé doly, které dneska se zpřístupňují jako technické památky a rodiny s dětma můžou tyhlety památky navštěvovat,“ dodává náměstek hejtmana MS kraje Jan Krkoška (ANO).

Velký zájem byl také o projížďky unikátní elektrolodí Harta na Slezské Hartě, která získala povolení vozit turisty loni v listopadu. 

„Byly tady už paní učitelky, které si to chtěly objednat, nicméně jsme je odkázali na Mikroregion Slezská Harta,“ dodává koordinátorka cestovního ruchu MěÚ Bruntál Pavlína Konečná.

Lidé se tady seznámili i s turistickou oblastí Krajina břidlice, která je zavede do oblastí, kde se v minulosti dobývala břidlice.

„Momentálně nabízíme atraktivity Budišovska, Vítkovska a Oderska, jsou to vlastně turistické atraktivity otevřené v posledních 12 letech. Je to muzeum břidlice, Flascharův důl, který se bude otevírat v květnu, Raabova štola a naučné stezky po břidlici,“ přibližuje Lumír Moučka z expozice Krajina Břidlice.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet i spoustu dalších atrakcí jako například rýžování zlata nebo paddelboarding.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-01-2020-16-00